HG K-er A. van Driel-Krol vice-voorzitter van KNHR TAD DES LEVEN RODENT Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo Nederlands honkbal-negental gaat zijn Europese titel verdedigen Kort en bondig RAT en MUIS 7 Jaarvergadering KNBB Nederland speelt steeds beter biljart Om de nationale damtitel Bom leidt na zondag met één punt voorsprong IJshockey Wedstrijd om wereldtitel in Moskou begonnen Amerikaan Seixas uit de wedstrijdsport? Geselecteerde militairen voor Olympia's toer Nieuw wereldrecord op 4 x 100 yards vrije slag Ada den Haan slaagde wederom niet HPG uitgeschakeld voor af val-bekercoin petitie Gyarmati en Szekely uit Hongarije gevlucht? Schaatsenrijden Jan Pesman door zijn dorpsgenoten gehuldigd Handbal in Amsterdam kan doorgaan ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. EINANDER MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 De met zoveel spanning tegemoet ge ziene jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond is zaterdag in Krasnapolsky in Am sterdam dank zij de uitstekende en deskun dige leiding van voorzitter D. Beets en mede door het begrip van de vereniging vertegenwoordigers, naar aller tevreden heid afgelopen. De gerezen moeilijkheden in verband met het tussentijdse aftreden van de vice-voorzitter van de K.N.H.B., de heer M. C. Bakker werden wellicht niet geheel naar wens van de vergadering weerlegt^ doch gezien in het licht van deze moeilijkheden was de oplossing wellicht toch nog de meest juiste. Het belangrijkste besluit tjjdcns deze vergadering was dan ook zonder twijfel de verkiezing van de H.C.K.'er A. L. van Driel Krol tot vice-voorzitter van de K.N.H.B. in de plaats van de aftredende bestuurder, de heer M. C. Bakker. Besloten werd dat een vertegenwoordi gend Nederlands negental dit jaar de Europese titel in Mannheim (Duitsland) zal gaan verdedigen. De voorstellen van de commissie reiskostenomslag werden voor de duur van een tot twee jaar aanvaard. De heer Beets deelde tijdens de bespre king van dit punt mede, dat vrijwel zeker is, dat in 1958 geen titeltoernooi zal wor den gehouden. Aanvankelijk was de orga nisatie in dat jaar toegewezen aan België, zulks in verband met de wereldtentoon stelling te Brussel. Maar de Belgische Baseball Federatie ontving van het ge meentebestuur van Brussel bericht, dat geen subsidie kan worden toegekend. Na 1957 zullen de Europese kampioenschap pen een keer per twee jaar worden geor ganiseerd. Het aantal leden van de K.N.H.B. daal de in 1956. Vorig jaar was het aantal le den 4016, nu 3967. Er zijn 100 (vorig jaar 101) verenigingen bij de K.N.H.B. aange sloten. De slugger van de K.N.H.B. voor degene die zich in een jaar het meest verdienste lijk maakt, werd dit jaar met algemene stemmen toegewezen aan het Nederlandse negental, welke vertegenwoordigers door hun fraaie prestatie een belangrijke pro paganda hebben gemaakt in Nederland voor de honkbalsport. Reeds in zijn openingswoord wees de heer D. Beets erop dat er plannen waren voor het instellen van een speciale Tech nische commissie, doch dat het bijzonder moeilijk bleek hiervoor de juiste personen te vinden. Tevens deelde hij mede dat er nog talrijke andere werkzaamheden op het programma van het bestuur staan die echter tot nu toe nog niet uitgevoerd konden worden. Vanzelfsprekend was vooral het aftre den van de heer M. C. Bakker reden tot langdurige bespreking, vooral nu de ver gadering geen genoegen wenste te nemen met de algemene mededeling van het af tredende bestuurslid over zijn genomen besluit. Nadat de heer Bakker een nadere ver klaring had afgelegd over zijn aftreden, waaruit vooral bleek dat de heer Bakker het met de werkwijze van het bestuur niet eens kon zijn, kreeg de heer D. Beets als voorzitter het wederwoord, waardoor de kwestie niet eenvoudiger werd. Beide sprekers maakten zich naar ons gevoelen op te eenvoudige wijze van hun taak af, „foutjes" werden aan beide zijden naar vo- De jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond heeft zondagmiddag het jaarverslag van de zieke secretaris-pen ningmeester A. W. H. van Haaren node ge mist. Want al had bondsbestuurder J. van Beem nog zo zijn best gedaan, tegen het litterair werk. dat de heer Van Haaren pleegt samen te stellen en voor te dragen, konden zijn summiere gegevens niet op. Daaruit bleek onder meer dat het ledental van de bond heel langzaam oploopt: 12.126 leden op 31 oktober 1956 tegen 11.887 op 1 november 1955. Er wordt steeds beter biljart gespeeld in ons land, gezien de 74 promoties, waarvan 30 op groot biljart. De bestuursverkiezing verliep vrijwel ge ruisloos, maar leverde toch een verrassing op, omdat de heer M. van der Velde, die ook penningmeester van FIB is, veel minder stemmen kreeg dan de tegenkandidaten, waarvan de heer T. A. Koot (Schoonhoven) zitting kreeg in het bondsbestuur. Een voorstel van het hoofdbestuur om in de gewesten met meer dan acht districten door de districtskampioenen voorwedstrijden te laten spelen teneinde de acht deelnemers voor het gewestelijk kampioenschap aan te wijzen, werd na enige discussie aanvaard. Ook een voorstel van de districten Delft, Gouda. Den Haag, Krimpenerwaard, Leiden, Rotterdam en Schiedam om het bondsbestuur opdracht te geven plannen uit te werken voor een landscompetitie van verenigingen, zoals die reeds bestaat in de meeste dis tricten en gewesten, werd aanvaard. Het bestuur zal op de volgende bondsvergadering met voorstellen moeten komen. Tot lid van verdienste werden benoemd de heren Stoker (Den Haag), H. de Vries (Apeldoorn) en M. van Buuren (Delft); bondsridder werden de heren J. Francois (Doetinchem), A. Spijker (Soest), J. Kok (Utrecht), J. Booij (Hoorn) en J. Posthu- mius (Hoorn). De uitslagen uit de elfde ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland luidden: BeekeLaros 1—7, Terlouw—Okrogelnik 20, Roozenburg —Grooteman 2—0, De Jong—Jurcka 1—1, HuismanBergsma 11, BomKinmegen 1—1, Van Dijk—Verhoeven 11, Van der SluisBoer 02. De resterende resultaten uit de twaalfde ronde waren: LarosBom 02, BoerW. Roozenburg 1—1, Kinnegen—Beeke 1—1, BergsmaOkrogelnik 02, JurckaGroote man 11 De stand na de twaalfd* ronde luidt: 1. Bom 16 pnt; 2/4. Van Dijk, De Jong en Roo zenburg, ieder 15 pnt.; 5/7. Bergsma, Boer en Terlouw, ieder 13 pnt.; 8. Huisman 12 pnt. (uit elf partijen); 9/10. Kinnegen en Okrogelnik, ieder 12 pnt.; 11. Beeke 11 pnt. (uit elf partijen); 12/14. Jurcka, Laros en Van der Sluis, ieder 11 pnt.; 15/16. Groote- rnan en Verhoeven, ieder 5 pnt. ren gebracht, doch het „kernpunt": grote re activiteit van het bondsbestuur en meer efficient werken, werd toch niet nader be licht. Nadat de vergadering na ruim anderhalf uur debatteren de heer Bakker enkele ke- ren had verzocht als bestuurslid aan te blijven, werd na de weigering de verga dering door de voorzitter geschorst. Als eerste punt na de hervatting van de vergadering stelde voorzitter Beets de ver kiezing van een bestuurslid aan de orde, voor welke functie twee kandidaten waren gesteld, namelijk de heren A. L. van Driel Krol (Utrecht) en Lugtmeijer (Sparta, Rot terdam). Na stemming bleek de heer A. L. van Driel Krol van de 240 uitgebx-achte stemmen met grote meerderheid gekozen te zijn. A. L. van Driel Krol (HCK) 172 stemmen Lugtmeijer (Sparta, R'dam) 53 stemmen Blanco 4 stemmen Ongeldig 11 stemmen Tijdens de besprekingen werd medege deeld, dat het nieuwe honkbalstadion in Amsterdam (dat wordt opgericht nabij de Haagseweg) omstreeks 1959 bespeelbaar zal zijn. De draineringen etc. zijn reeds aangelegd. Het zal geheel volgens Ameri kaans voorbeeld worden ingericht. Hoewel wij de indruk hebben gekregen dat daze vergadering ook nu zeker nog niet tot de gewenste resultaten heeft geleid, mag thans worden aangenomen dat het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond nu wakker is geschud, zo dat de ingediende voorstellen betreffende het spoedig instellen van een speciale hoofdklasse door de Haarlemse vereniging Schoten o.a. spoedig zullen worden behan deld; aandacht zal worden besteed aan het instellen van een speciale technische commissie en centrale training, terwijl door de verkiezing van de heer A. L. van Driel Krol zonder twijfel weer wat meer leven zal gaan komen in de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond. In het Lenin-stadion in Moskou is zon- dagmiddag het toernooi om het wereld- en ZzVetTltTieTl Europese kampioenschap ijshockey begon nen. Er nemen acht landen aan deel: Oos tenrijk, Oost-Duitsland, Polen, Finland, Tsjecho-Slokawije, Zweden, Japan en Rus land, dat in 1956 beide titels behaalde. Seixas De Amerikaanse Davis Cup-speler Vic Seixas (Wimbledonkampioen 1953) heeft verklaard, dat hij plannen heeft om zich terug te trekken uit de wedstrijd sport. Hij wil een functie gaan vervullen bij de televisie. De n- 33-jarige Amerikaan zei, dat het voor hem bijzonder moeilijk was om zich steeds opnieuw mentaal goed voor te be reiden op een tennis-toernooi. Ook Mathot (Haarlemgekozen Voorlopig zijn twaalf militairen geselec teerd, die wekelijks voor zover de dienst het toelaat onder leiding van Gerrit Schulte zullen Oefenen als voorbereiding voor Olympia's Toer door Nederland, die van 24 tot en met 29 mei gereden wordt. De geselecteerden zijn H. Scholten (Den Haag), R. van der Ruit (Amstredam) en J. Wuurman (Amstredam) alleen van de Ko ninklijke Marine, G. van Lith (Gellicum) van de Koninklijke Luchtmacht, J. van der- Putten (Den Haag), S. Verhoef (Rotterdam), J. Capteyn (Amsterdam), F. Liebregs (Vlij men), H. Lammere (Woerden), J. de Haan (Klaaswaal), E. Jongstra (Zorgvliet) en H. Mathot (Haarlem), allen van de Koninklijke Landmacht. Schulte wordt bijgestaan door een sportofficier, eerste luitenant W. A. J. Roosenburg, Na de openingsplechtigheid de deel nemers werden toegesproken door de heer Nikoforov, voorzitter van de Russische Bond, en de Brit Aherne, president van de Europese Federatie speelde Zweden voor 10.000 toschouwers tegen Oost-Duits land. De Zweden wonnen met elf-één. De Russische ploeg behaalde een zestien-nul overwinning op het jeugdige team van Japan (40, 60 en 60). Finland won in de eerste avondwedstrijd met 53 van Polen. De wedstrijd Tsjecho- SlowakijeOostenrijk eindigde in een 9 0 (40, 20 en 30) overwinning voor de Tsjechen. Tijdens zwemwedstrijden in New Haven (V.S.) heeft een ploeg van de Yale univer siteit bestaande uit Joe Robinson, Dave Armstrong, Roger Anderson en Tim Jecko het wereldrecord 4x100 yards vrije slag es tafette verbeterd en gebracht op 3 min. 18,3 sec. Het oude record stond sedert 12 februari 1955 op naam van een andere ploeg van de Yale universiteit met een tijd van 3 min. 21,3 sec. De wereldrecordhouder op de 1500 meter vrije slag, de Amerikaan George Breen, kwam op de 500 yards vrije slag tot 5 min. 10,2 sec., wat een wereldpres tatie is. ADVERTENTIE Ook zaterdagavond tijdens de eerste ontmoeting van een driekamp voor ge mengde ploegen in het zwembad aan de Heiligeweg in Amsterdam is Ada den Haan er niet in geslaagd een nieuw we reldrecord op de 100 meter schoolslag te vestigen, waarvoor de F.I.N.A. een limiet- tijd van 1 min. 18,2 sec. heeft gesteld. De Bussumse heeft tot 1 mei de kans dit wereld, Europees en Nederlands record te vestigen, omdat op die datum interna tionale records slechts erkend zullen wor den, die op een 50 meter baan gemaakt zijn en bovendien omdat na 1 mei de deel- nemers(sters) op de schoolslag na de start maar één slag onder water mogen maken Ada den Haan blijft na de start meest al wel 20 meter onder water maar het is de vraag of de Bussumse na elke mis lukte poging niet steeds verder van haar ideaal afkomt door de groter wordende spanning naarmate de bewuste datum dichterbij komt. Evenals dinsdag in Naarden was Ada ook nu weer iets te laat weg na het start sein en bovendien kwam zij na 100 meter weer niet precies uit, zodat zij nog zeker 20 cm moest uitdrijven. Daarmee verspeel de zij kostbare tienden van seconden. De drie extra tijdwaarnemers drukten 1.18.7, 1.18.8 en 1.19.0 af, maar in de uitslagen lijst heeft zij de tijd van de baanwaarne- mer: 1 min. 19.2 sec. Ook de extratijdwaarnemers op de 100 meter vlinderslag heren konden geen nieuw Nederlands record aankondigen, want Charles Ritton bleef in 1 min. 7 sec. ruim boven het door hem in Naarden ge maakte record van 1 min. 6.7 sec. (ADVERTENTIE) RENAULT 4 en RENAULT DAUPHINE hebben letterlijk alles mee: Zuinigheid in aanschaf, reparaties en brandstofverbruik; veiligheid wegens 4 portieren en tank achter; elegance. Prijzen resp. 4190.en 5580. GARAGE DEN HOUT De wat er polocompetitie In het Sportfondsenbad in Haarlem heeft CZC de Heemstedenaren van een verder spelen in de afvalbekercompetitie uitgeschakeld door met vijf-vier te win nen. DWT boekte een „papier"-overwin- ning daar Dolfijn 2 niet opkwam. De HVGB-dames deelden de punten met de reserves van DWT. In de dames-ontmoeting tussen HVGB en DWT 2 werd de wedstrijd reeds ;n de eerste" helft beslist. Het was een gelijk- opgaande strijd. Mejuffrouw Kleene speel de DWT de leiding in handen, waarna mejuffrouw Bijkerk gelijk maakte. Mejuf frouw Copini deed hierna wederom de balans in het voordeel van DWT om zwaaien waarna mejuffrouw Fuvkschot de ruststand op twee-twee bracht. Na de her vatting kwam in deze stand geen ver andering meer. Heren De wedstrijd HPC-GZC gaf een aardige strijd te zien. Geurtsen werkte al spoedig een snel opgezette HPC-aanval met het maken van een doelpunt af en kort daarna maakte Prins er twee-nul van. GZC wijzig de hierna haar opstelling; De Boer ver huisde naar de voorhoede. De HPC-ver- dediging werd vervolgens snel uit ejkaar gespeeld, waarna De Boer inschoot (twee één). Toen liet de gelijkmaker niet lang meer op zich wachten. Be.yderwellen maakte er twee-tvee van. Direct na de rust opende GZC wederom een aanval op het HPC-doel. Door het niet ingrijpen van Smit kreeg Van der Toorn gelegenheid om de stand in het voordeel van GZC te brengen. HPC verkreeg hierna een spe lersmeerderheid, door een overtreding van Wever. Deze werd door Wiers gebruikt om er uit een vrije worp, genomen door Smit, drie-drie van te maken. Na een achter waarts schot van Beijderwellen verkreeg GZC wederom de leiding. Uit een scher mutseling voor he. HPC-doel maakte De Boer er drie-vijf van. Met het verstrijken van de tijd nam het spel in heftigheid toe. In de laatste minuut van de strijd zorgde Termeer voor de vier-vijf stand. En daar bleef het bij. De districtswedstrijd DWT 2-AZ'70 3 ging in de eerste helft gelijk op. Met de stand één-één werd aan de tweede helft begonnen. Vervolgens bracht DWT de eindstand op drie-één. De kringwedstrijd Haarlem 3-DWR 3 leverde een vijf-één overwinning voor Haarlem op. Verder zijn in de afgelopen week ge speeld: competitie district Noordholland, heren tweede klasse: Kroosduikers-HPC 2 9-1, DJK 2-HVGB 2 4-2, VZV-Futen 4-0. Een poosje had Lodo al rondgespeurd tussen de bomen en struiken; opeens keek hij verheugd op. Daarja; daar zag hij de witte bloemen, die doctor Marciolo hem had gevraagd! Lodo knielde neer bij de plantjes en begon de bloemen aj te plukken. Dit waren dan de Sargiliusplanten, die volgens de doctor nodig waren om er de drank uit te be reiden, die de betovering ongedaan moest maken. Opeens keek Lodo verschrikt opWat hoorde hij daar?! Achter hem, onder de dichte bomen, klonk een dreigend gebrom. 97-98 Twee bekende figuren uit de Hongaarse zwemsport, Dezso Gyarmati, de aanvoer der van het nationale waterpoloteam en zijn vrouw Eva Szekely, hebben Hongarije in het geheim verlaten, zo meldt Esti Hir- lap, een in Boedapest verschijnend avond blad. In het begin van de week verscheen Gyarmati niet op de training omdat hij het zo druk had, en de volgende dag was het echtpaar met een dochter uit Honga rije verdwenen zonder er iemand van in kennis te stellen, zo vervolgt de Esti Hir- lap. Familieleden hebben aan een verslag gever verklaard, dat Gyarmati en zijn vrouw paspoorten hadden gekregen om relaties in een ander land te bezoeken en dat zij waarschijnlijk binnen een jaar naar Hongarije zouden terugkeren. Zaterdagmiddag is de 25-jarige Jan Pes man, die Nederland bij de wedstrijden om het Europese en het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats zo succesrijk beeft vertegenwoordigd, in zijn woonplaats, het Groningse dorp Holwierde, terugge keerd. Zijn dorpsgenoten hebben hem met mu ziek ingehaald. In hotel De Boer vond ver volgens de huldiging plaats. Hier sprak o.m. de burgemeester, de heer P. S. Wier- sema, die Pesman dankte voor de wijze waarop hij de naam van zijn dorp in het buitenland heeft hoog gehouden. Hierna bood de heer A. W. Ritsema, voorzitter van de vereniging „Dorpsbelangen", namens de inwoners van Holwierde Jan Pesman een tinnen bierpul aan. Tenslotte was de beurt aan de schooljeugd, die de populaire hardrijder met een speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerd lied toezong. Na een langdurige discussie tussen de Amsterdamse verenigingen, het hoofdbe stuur van het Nederlandse Handbalver- bond en het demissonaire bestuur van de afdeling Amsterdam, is uiteindelijk het bestuur van de afdeling gezwicht voor de dreiging van het hoordbestuur dat als er geen bestuur is er niet gehandbald wordt in de hoofdstad. Daar er 3200 handballers in Amsterdam zijn, heeft het bestuur der afdeling ge meend tot na de districtsvergaderingen te blijven zitten en zijn functie normaal te moeten waarnemen. Daarna zal het zich opnieuw beraden of het zal blijven of dat het definitief weggaat. Voor het verdere seizoen 1956—1957 is handbal in de afde ling Amsterdam echter verzekerd. De bondsvoorzitter betreurde het dat de heer N. Zwaagstra als voorzitter van de afdeling heeft bedankt. Zijn plaats wordt ingenomen door de tweede voorzitter, de heer H. Konijn. De opengevallen plaats wordt niet aangevuld. AMATEURS. Een voetbalwedstrijd tus sen de amateurttams van Noord Iex-land en Schotland is geëindigd in een 41 zege voor de gastheren. ?n Nat thans volgde, leek een boze droom een nacht- nerrie van ongelofelijke ontwikkelingen, die nie mand had kunnen voorzien. Malloway en Galotti hadden steeds rekening gehouden met de mogelijkheid dat het experiment van Life City zou mislukken dat hun werk en hun inspanningen voor niets zouden blijken te zijn geweest en dat de wereld een dergelijke schokkende om wenteling op het verkeersgebied niet zou kunnen accep teren. Doch zij hadden geen van beiden ooit gedroomd over mogelijkheden als die, welke in hoog tempo op hen afkwamen mogelijkheden die werden verwezenlijkt door de samenzwering van boze genieën, door de geza menlijke krachtsinspanning van grootheden op het ge bied der tot dogma geworden technisering en automati sering van de samenleving. Het was een gigantisch, on aantastbaar complot van moderne koningen, die hun koninkrijken bedreigd zagen en elkander tehulp riepen. Zij werden gesteund door de massa der dwaze, verblinde volgelingen ener waanidee, die elke zin voor het ware levensgeluk verloren hadden en gouden kalveren aan baden: comfort, snelheid, sensatie, robots. Life City was het toneel van een verbitterde oorlog. Het was niet een strijd tussen politieke tegenstanders, die hier tot een gewapend conflict leidde, noch konden de mensen, die tegenover elkander kwamen te staan als vijanden, naar geloof of levensovertuiging worden ge rangschikt. Deze oorlog liep dwars door rangen en stan den heen, werd gevoerd binnen de perken ener gecon solideerde natie en had niets met al die oorzaken uit te staan, welke in de geschiedenis oorlogen en burger-strijd hebben opgeroepen. Het was een oorlog van de super moderne tijd, waarin de ene partij zich verdedigde onder de gemeenschappelijke wens vrije en onbevreesde men sen te blijven, terwijl de andere partij aanviel onder de strijdkreet van barbaarse terroristen. Life City werd het toneel van de oorlog tussen be schaving en barbarisme en de strijd werd gevoerd met het modernste wapen wat de mens bezat: het dodelijk wapen der snelheid, gedreven door krachtige motoren en voortbewogen op wielen. Dit wapen werd gevoerd door mensen die de kans zagen een macht te veroveren, de macht van de weg. En de verdedigers, die met de constructie van de ondergrondse verkeersstelsels ge meend hadden deze machtswellustigen naar ongevaar lijk terein te kunnen verwijzen, zagen hun schepping thans het instrument van de vijand worden. Op de vijfde november trokken onafzienbare colonnes glanzende auto's de bovengenoemde straten van Life City binnen. Zij bezetten de straten waarop sinds de opening der nieuwe stad geen autoband gerold had en vermeden de ondergrondse tunnelstraten. De politie van Life City stond machteloos. Er werd een beroep gedaan op de federale politie. Deze weigerde hulp- op instructie van Washington. De vijand had machtige invloeden in de politieke kringen en bleek de overval uitstekend te hebben voor bereid. Het stadsbestuur van Life City kreeg instructie, geen maatregelen te nemen. De nationale en vlak daarna ook de internationale pers brachten met grote koppen „de revolutie in Life City" ter kennis van de wereld. Galotti en Malloway trachtten tevergeefs door te drin gen tot burgemeester Grant. Hij weigerde hen te ont vangen. Toen zij de kantoren van het stadsbestuur ver lieten, kwamen twee mannen uit een grijze Junior-, die voor het bordes geparkeerd stond. De twee aan komenden bestegen de trappen en passeerden hen zonder op te zien. Malloway greep Galotti bij de arm. „Kijk eens!" zei hij zacht. Hij wees op de lange, slanke man die hen voorbijging. „Dat is Lemban Foot van de Junior Car- Company". Galotti trok de wenkbrauwen op. „Foot is een van de geldschieters van de stichting", zei hij. „Waarom rijdt hij zijn wagen bovengronds? Zou hij.." De impulsieve Galotti volgde onmiddellijk een inval lende gedachte en liep achter de twee mannen aan. „Meneer Foot!" zei hij. „Een ogenblikje." Foot keek om. Zijn gezicht stond somber. Malloway ging langzaam de trappen op naar de drie mannen, die nu bij elkaar stonden. „Het spijt me, Galotti," hoorde hij Foot zeggen. „Ik heb weinig tijd, want ik moet naar de burgemeester." Hij keek zijn metgezel aan. „Dit hier is de heer Rabinsky. Publicity manager. Galotti." Rabinsky was een kleine, magere man met een muizen gezicht en verbazingwekkende scherpe oogjes, die met grote snelheid van de een naar de ander gingen. Zijn glimlach was innemend en bijna onderdanig, toen hij zei: „Ik ben belast met de campagne „Airdale", waar van u vandaag de eerste hebt meegemaakt. Ik treed op namens een aantal invloedrijke figuren en mijn op dracht is, Life City terug te brengen in de normale situatie van een voor iedereen toegankelijke, vrije stad. Ik geloof, dat we aardig op weg zijn naar succes." „Wat bedoelt u? Wat is de campagne „Airdale"? Wat moet er gebeuren?" Galotti raakte buiten adem van op winding. Rabinsky boog lichtelijk. „Zoals ik al zei, een normale stad maken van het bespottelijke dictatoriale gedoe dat Life City heet", zei hij vriendelijk. „De automobilisten hebben er genoeg van gekregen, ondergronds te rijden en zich bloot te stellen aan de talrijke gevaren van de tunnelstraten. Life City is een rattenval voor automo bilisten gebleken. Het dodencijfer gedurende de laatste maanden is er hoger geweest dan in welke stad ook. En de slachtoffers waren automobilisten, geen voetgangers. Daaruit blijkt, dat het een gevaarlijke stad voor auto rijders is en daar moet een eind aan gemaakt worden. Bovendien worden zij nog bedreigd door de verstikkings dood. Al die uitlaatgassen in de tunnels...." „En u leidt de campagne?" vroeg Galotti langzaam. Rabinsky knikte minzaam. „De invasie van vandaag was mijn werk. En hierhij klopte op zijn binnenzak, „heb ik de officiële stukken uit Mashington, die Life City zullen verlossen van de terreur. De stad wordt ook bovengronds opengesteld voor autoverkeer, zoals trou wens in iedere andere normale stad. De tunnelstraten kunnen facultatief gebruikt worden." Hij knikte te vreden tegen Foot, die een ongeduldig gezicht trok. „Kom," zei de autofabrikant geërgerd, „hou ons niet langer op, Galotti. Je weet dat ik bijgedragen heb tot het krankzinnige idee om die tunnelstraten aan te leg gen. Ik heb er spijt van gekregen en ik sta geheel en al aan de kant van de combinatie die de operatie „Airdale" organiseert." Hij keerde zich om. „Wacht even, meneer Foot," zei Galotti langzaam. Hij veegde met zijn zakdoek over zijn voorhoofd. „Als u aan de kant van die combinatie staat, dan kunt u mij misschien inlichten over de manier, waarop al die onder grondse ongelukken zijn gebeurd? Hebt u wellicht een idee waarom er gangsters aan te pas zijn gekomen? Kunt u mij „Deze meneer is vrij nieuwsgierig," glimlachte Ra binsky. Wordt vervolgd). Kappers C.A.O. Het college van Rijks bemiddelaars heeft zijn goedkeuring ver leend aan de nieuw, collectieve arbeids overeenkomst voor het kappersbedrijf. De nieuwe regeling is van kracht van 1 januari 1957 af. Prof Johanna Westerdijk. Prof. dr. Jo hanna Westerdijk ir benoemd tot ere-doctcr aan de Zweedse universiteit te Uppsala. Prof. Westerdijk zal 31 mei per vliegtuig naar Zweden vertrekken om daar tijdens de 'ees ten, die ter herdenking van de 250ste geboor tedag van Linnaeus worden gehouden, de doctorsbul in ontvangst te nemen. Tram exit. Op het eiland Goeree-Over- flakkee is men thans begonnen met het op breken van de rails van de tramlijnen van de Rotterdamse Tramwegmij., die daar 57 jaar dienst hebben gedaan. Voor passagiers vervoer was men reeds overgegaan op het vervoer met autobussen, maar in het bieten seizoen heeft men nog van de tram voor het transport van suikerbieten gebruik gemaakt. Wegwijzerlicht. Teneinde de snelle oriëntering van het verkeer bij avond te ver gemakkelijken, heeft de ANWB eerr nieuwe verlichtingsarmatuur laten maken, waarvan er in Amsterdam binnenkort 55 boven de aan licht- en trammasten bevestigde weg- wijzerarmen zullen worden gemonteerd. Deze nieuwe verlichting is alleen bedoeld voor dit soort wegwijzers. De verlichtings- kap op alleenstaande wegwijzers blijft onge wijzigd. Overleden. In een ziekenhuis te Amers foort is de 68-jarige mevrouw J. Jansma uit Soest overleden tengevolge van kolendamp vergiftiging, waarvoor zij woensdag in het ziekenhuis was opgenomen. De teostand van haar echtgenoot is nog zeer ernstig. Zichzelf aangegeven. Een 27-jarige kan toorbediende heeft zich bij de politie aange geven, omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van ƒ20.000,—. Hij was werkzaam op een assurantiekantoor. Hij diende gefingeerde schaderekeningen in en wanneer de verzekeringsmaatschappij dit geld aan het assurantiekantoor had overge maakt, boekte hij deze bedragen op zijn eigen girorekening. Mislukte landing. Zaterdagavond wilde de piloot van een tweemotorige Viking van de Luft Transport Union, gevestigd te Frank fort a. d. Main, komende van Stuttgart, bij slecht weer op Schiphol landen. Na de lan ding gleed het chartervliegtuig van de baan af en kwam in het veld tot stilstand. Het toestel werd licht beschadigd. Hun schip achterna. Drie Nederlandse zeelieden die hun schip „De Zwarte Zee" zaterdag de Genuese haven voor een reis naar Argentinië zagen uitvaren, dachten er ndet lang ever na wat hun te doen stond. Ze namen een duik en zwommen gekleed de boot, die zich nog slechts een vijftig meter van de kade had verwijderd, achterma. Met touwladders werden de laatkomers binnen boord gehaald. Hongaars mijnwerkersblad. „Nalunk" („Bij ons") heet het nieuwe mijnwerkers blad, dat voor Hongaarse personeelsleden door de Staatsmijnen wordt uitgegeven. Het blad zal naast gegevens over het mijnbedrijf, die opleiding, kadervorming etc., ook een in zicht geven van leven en werken van het Nederlandse volk. Zulks omdat het de Hon garen niet gemakkelijk zal vallen zich aan te passen. Het rijk geïllustreerde maandblad zal tevens een sportrubriek en een vragen- rubriek omvatten. (ADVERTENTIE) uitgeroeid met MAANDAG 25 FEBRUARI Minerva: „The long arm", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tosca", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Eddy Duchin story", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De miljoenenroof", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Gissi, de jonge keizerin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 j., 8 uur. Stad. .chouwburg: De Haagse Comedie met „Een maan voor mis- deelden", 8 uur Roxy: „De onzichtbare vijand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: Nieuw Ned'-riands Toneel met „De vrouw met het rode haar", 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Dr. H. S. Visscher bespreekt experimentele poëzie, 8 uur. Zang en Vriend schap: Genezingsdienst o.l.v. H. C. L. van der Laan voor de Grotere Wereld, 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evangelisatie comité Ds. K. Schouten over „Waarom lijdt de mens aan angst?", 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af. DINSDAG 26 FEBRUARI Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tosca", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LuxOr: „De miljoendnroof", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de jonge keizerin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 j., 2.30 en 8 uur. Roxy: „De onzichtbare vijand", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Mr. H. E. Phaff over: „De geschiedenis van het Haarlemse Stadhuis", 8 uur. Minerva: Vijfde avond wereldreizigersserie 1956/57. Dr. A. Melchior over „Amazonas, hel en paradijs", 8.15 uur. Brinkmann: Vergadering van de ver. tot bevordering van de belangen van Astmatici. Lezing over „Onze ademhaling" door een medicus, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9