Groot aantal evenementen op het circuit iiehman Bros Mode ^Brieven aan de redactie Haarlemse groenten- en fruit- grossiers 40 jaar verenigd DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ZOMERPROGRAMMA ZANDVQQRT Aan m'n maag mankeert niets Plannen voor behoud woning in Zandvoort Bakker had werkruimte laten vervuilen Burgerlijke Stand van Haarlem Omzet tot zestien miljoen per jaar gestegen Jaarvergadering van r.-k. land- en tuinbouwjeugd Dr. H. L. Oussoren rijksadviseur in orgelzaken Collecte ten bate van Zonnestraal Veertig jaar werkzaam in het bankwezen Uitbreiding van St. Lucia- school in Bennebroek UIT STAD EN STREEK Student reed met motor in Herensingel Afscheid ir. Th. J. Mebius Mevrouw VernoutBenoit overleden De directeur van stichting „Touring Zandvoort", de heer J. Th. Hugenholtz, heeft medegedeeld, welke plannen de stich ting voor het komende seizoen heeft. Bij het ontwerpen van het zomer-evenemen- tenprogramma is men gebonden aan een vrij laag budget. Wanneer de stichting over meer geld kon beschikken, zou stellig nog meer kunnen worden gedaan. In de eerste plaats vragen de komende evenementen op het circuit, met de organisatie waarvan „Touring Zandvoort" eveneens belast is, de aandacht. Het programma luidt: 31 maart: Clubkampioenschappen wieler club „De Spartaan", Den Haag. 8 april: Keuring van wagens voor de zuinigheidswedstrijd naar Kopenhagen. 9 april: Van.9-12 uur start van de tach tig auto's, die aan deze rit zullen deel nemen. De rit wordt voorbereid door de Caltexfabrieken en gaat om het rijden met het laagste benzineverbruik, waarbij de wagens worden ingedeeld in klassen. Onder auspiciën van de Deense, Duitse, Belgische en Nederlandse automobielclub wordt op 9 april gereden van Zandvoort naar Spa. 10 april: SpaNürnburgring. 11 april: NürnburgringArnhem. 12 april: ArnhemHannover en 13 april: HannoverNyborgKopenhagen. 14 april: trainingsdag voor motorrenners. 22 april: Autosprints Rac-West. 27 en 28 april: Coureurs-cursus Ned. Auto renvereniging (N.A.V.) (bedoeld voor het kweken van auto-coureurs). 10 mei: Eindwedstrijden tulpen-rallye. 19 mei: Terreinwedstrijden voor motoren (binnen-circuit). 25 mei: Trainingsdag sportwagens. 26 mei: Sportwagen-races van de N.A.V. 30 mei: (Hemelvaartsdag) Vespa-scooter- rallye. 14 en 15 juni werden vastgelegd als trai- ningsdagen voor de „Grand-Prix" voor auto's, welke race werd bepaald op 16 juni. Onderhandelingen worden nog door de K.N.A.C gevoerd. 23 juni: Amateur kampioenschappen wielrennen op de weg, gevolgd door een wedstrijd voor beroepsrenners. 12 en 13 juli: trainingsdagen motoren en zijspannen. 14 juli: Internationale motor- en zijspan- races (K.N.M.V.). 21 juli: Autorace om de „Prix Benelux" voorbereid door de M. G. Car-club. 4 augustus: Sterrendag K.N.M.V. 16 en 17 augustus: training sportwagens en motoren. 18 augustus: Sportwagen- en junioren motor-races (gecombineerde wedstrijddag van K.N.A.C. en K.N.M.V.). 7 september: Autosprints RAC West. 13 oktober: Demonstratie en wedstrijden door de Pionier-automobielclub. Zomerconcerten Wat de zomer-evenementen voor bad gasten en inwoners betreft, vraagt de uit breiding van het aantal avondconcerten in de muziektent op het Raadhuisplein de aandacht. Tot nu toe werden deze alle ja ren alleen gedurende de maanden juli en augustus gehouden; dit jaar zal men reeds in juni beginnen. De concerten zul len uitsluitend gegeven worden op don derdagavond, behoudens in augustus. In deze maand werden vier extra concerten ingelast, welke zullen worden gegeven op zaterdagavond door de Zandvoortse mu ziekkapel. (ADVERTENTIE) en toch kon ik nooit eens lekker mee eten. Altijd had ik naderhand maag klachten, totdat ik leerde na een zware maaltijd wat Norit in te nemen. Nu kan ik altijd gezellig meedoen en heb er a hteraf geen spijt meer van. U kunt het elk ogenblik nodig hebben neem het daarom vandaag nog in huis Er zullen gunstige weersomstandig heden voorbehouden tenminstse drie zandbouwwedstrijdcn worden voorbereid, namelijk één in juli en twee in augustus. Ook de ballonwedstrijd voor de jeugd zal weer in augustus worden gehouden. Zwemwedstrijden Iets nieuws in het komende seizoen zal in augustus zijn: zwemwedstrijden voor de badgasten in Riche-bad. Nieuw zal zijn een wandeltocht door de omgeving van Zandvoort en een strand- wandeltocht, bij welke laatste als opgave zal worden gesteld, zoveel mogelijk inte ressante voorwerpen, aangespoeld op de vloedlijn, mee te brengen. Deze tochten zullen worden georganiseerd zowel voor badgasten als inwoners. Voorts stelt men zich voor met medewerking van sport verenigingen een „Boulevard-loop" te or ganiseren. Begin augustus zal een vuur werk worden afgestoken op het strand. Een „concours d'élégance" voor auto's, te houden in juni is in voorbereiding, ter wijl gewerkt wordt aan demonstraties en zeilwedstrijden voor de kust in de „Flving Dutchman" klasse. Gelet op de ervaringen in het vorig seizoen opgedaan zullen geen openlucht-dansavonden worden gehouden. Dat de belangstelling van de inwoners voor het werk dat stichting „Touring Zand voort" verricht, zich in een stijgende lijn beweegt, blijkt uit de toeneming van het aantal begunstigers. Gestart werd in 1949 met 50 begunstigers, in 1950 was dit aan tal gestegen tot 150, in 1951 tot 220, in 1952 tot 260, in 1953 tot 340, in 1954 tot 450, in 1955 tot 540 en in 1956 tot 610. De raadsleden mevrouw Moll (Arbeid), Siegers (K.V.P.), J. Koning (Algemeen Zandvoorts Belang) en Tates (V.V.D.) hebben een brief gezonden aan de gemeen teraad van Zandvoort, waarin zij vragen jiet besluit van de gemeenteraad van 22 januari tot afbraak van Rozenobelstraat 4 te Zandvoort in te trekken. Zoals bekend is, hebben enkele raads leden na afloop van de raadsvergadering van 22 januari een bezoek gebracht aan de woning. Een der wethouders zorgde er voor, dat het huis verlicht werd. Na hun bezoek kwamen zij tot de conclusie, dat de woning nog enige tijd bewoond kan wor den. In de brief aan de raad wordt gevraagd, als tot intrekking van het besluit besloten wordt, de woning op te knappen, waar door zij voor twee jaar nog voor bewoning geschikt is. Zij delen mee van mening te zijn, dat het noodzakelijk is tot afbraak over te gaan, maar gelet op de woningnood achten zij op dit ogenblik de tijd van af braak niet gewenst. Conform de eis heeft de economische po litierechter te Haarlem, mr. Vink, een ban ketbakker uit de Haarlemmermeer bij ver stek veroordeeld tot dertig gulden boete, subs, zes dagen hechtenis. De Keurings dienst voor Waren had tegen de bakker proces-verbaal opgemaakt, omdat zijn zaak in een vervuilde toestand verkeerde. Uit het rapport van de Keuringsdienst bleek, dat het in de bakkerij een „zeer vieze boel" was. Tegen het plafond hingen grote stoffi ge spinnewebben, de vloer was bijzonder vuil en overal lagen uitwerpselen van mui zen. Dat de muizen en ander ongedierte er vrij spel hadden, bleek wel uit het feit, dat wafels en dergelijke waren aange vreten. Haarlem, 25 februari 1957 ONDERTROUWD, 25 februari: O. J. de Vogel en B. W. van Zijl. BEVALLEN van een zoon, 22 februari: H. A. M. de KeijzerHamhuis; 23 februari: G. J. RomboutBuddinigh; L. van der Knoop Van Hekezen; H. PrenenEshuis; 24 febr.: C. M. Th. BrandSluijters; E. A. M. van IerselEntken; Th. M. RaamSlebe; G. SchuLtze Kool— Ileinke; 25 februari: C. van der LindeVan den Berg; K. van Montfoort —Teeling. BEVALLEN van een dochter, 22 februari: G. van de VeldeVolkerink; 23 februari: I. M. de MunnikKamphuijs: G. J. Webnes Reijmers; 24 februari: H. E. Blankevoort Brouwers; A. M. van der HulstSchoorl. OVERLEDEN, 24 februari: N. Schoenma ker, 56 jaar, Hofmeijerstraat. DE HAARLEMSE VERENIGING van groothandelaren in groente, fruit en aard appelen, „Eendracht maakt macht", zal dinsdag 5 maart tijdens een receptie in café-restaurant Brinkmann in Haarlem herdenken, dat zij veertig jaar geleden werd opgericht. Op 9 maart zal de vijftig leden van de vereniging een gevarieerd cabaret programma in een van de zalen van het restaurant worden geboden. Het belang van de vereniging wordt geïllustreerd door de huidige netto-omzet, die gemiddeld zestien miljoen gulden per jaar bedraagt. Ongeveer twee en een half miljoen kisten en fruit verwisselen jaarlijks van eigenaar. Zoals bekend is de huidige markt aan de Koudenhorn in Haarlem te klein en is men genoodzaakt naar een andere marktruimte uit te zien. Het ligt in de bedoeling de nieuwe markt te vestigen in de Veerpolder op het terrein gelegen tussen de Oude Weg en de spoordijk. De plannen, die hierop betrekking hebben, hoopt men dit jaar nog een definitieve vorm te kunnen geven. Een voordeel is, dat de markt in de toekomst aan een drukke ver keersweg komt te liggen; een nadeel is echter, dat de hallen niet meer in het midden van de stad gelegen zullen zijn, zoals momenteel het geval is. De zomer is nog ver, maar in Zandvoort en Bloemendaal aan zee ziet men er al naar uit. De consumptietenten worden tenminste al opgezet! De beide interdiocesane organisaties voor de r.k. mannelijke en vrouwelijke boeren- en tuindersjeugd (LTJ en LTM) hebben zaterdag in Haarlem haar jaarvergaderin gen gehouden. Nadat 's morgens in de St. Josefkerk aan de Jansstraat door de inter diocesaan aalmoezenier, rector P. Matthij- sen, een heilige mis was opgedragen, kwa men de jongemannen in „De Leeuwerik" en de dames in café-restaurant Brinkmann bijeen, ter behandeling van een huishou delijke agenda. Onder andere werd een voorstel behandeld om de radiocursus, zo als de KNBTB die via de KRO geeft, te staken. „De inhoud van de cursus is een aanfluiting van de boerenstand." Het be stuur van de LTJ had daarover reeds een telegram naar de landelijke organisatie ge zonden en erop aangedrongen, de inhoud van deze radiocursus met spoed te ver beteren. Medegedeeld werd, dat een bro chure het licht zal zien, waarin de werk wijze van de LTJ wordt uiteengezet. De organisatie voor katholieke boeren- en tuindersmeisjes in de bisdommen Haarlem en Rotterdam is snel gegroeid, zo werd medegedeeld. Sinds vorig jaar is het aan tal afdelingen toegenomen van 27 tot veer tig. Er werd op aangedrongen, de vorming krachtig ter hand te nemen, mede met het oog op de openlegging van het platteland. 's Middags kwamen de leden van beide organisaties in „De Leeuwerik" bijeen om allereerst te luisteren naar een inleiding over de onderontwikkelde gebieden door de heer J. Krijgsman, van de Academische Leken Missie Actie. Spreker gaf een uit voerige belichting van dit probleem, waar na hij sprak over de activiteiten van de diverse missie-organisaties, waarin leken thans werken naast priesters en zich in zetten voor kerkenbouw, landverbetering, onderwijs enz. Ook wijdde spreker uit over het werk van de UNO. Besloten werd, dat de jongeren zich daadwerkelijk voor het werk in de minderontwikkelde gebieden zullen inzetten. De dag werd besloten met een voordrachteprogramma van humoris tische verhalefr en fragmenten uit klas sieke werken door Helène Oosthoek. Dr. H. L. Oussoren, cantor-organist in Wassenaar, die als medewerker-deskun dige van de orgelcommissie der Neder lands Hervormde Kerk werkzaam was, heeft de uitnodiging aangenomen als advi seur in orgelaangelegenheden op te treden bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dr. Oussoren zal de zelfde functie vervullen, die te voren door een rijkscommissie werd verricht: onder andere het adviseren betreffende restau ratie van monumentale orgels. De orgel commissie van de Nederlands Hervormde Kerk, die na de oorlog (1947) in het leven werd geroepen, heeft onder de voorzitter staatsraad, mr. W. F. Schokking, veel werk verzet. Bij de vele restauraties en bij de bouw van talrijke nieuwe kerken heeft deze commissie haar diensten bewezen. Wegens zijn benoeming tot rijksadviseur heeft dr. Oussoren zijn ontslag aange vraagd als medewerker-deskundige van de hervormde orgelcommissie. De jaarlijkse collecte in Haarlem ten bate van de vereniging „Zonnestraal" en van het N.V.V.-t.b.c.-fonds zal in de week van 4 tot 9 maart gehouden worden. Het comité van voorbereiding hoopt, dat velen zullen meewerken aan het slagen van de collecte. Men kan zich melden bij de vol gende adressen: Linschotenstraat 87 rood; Kruisweg 74; Van Beresteijnstraat 6; El zenplein 48. In vroeger tijden werd de groentenmarkt op de Turfmarkt gehouden, 's Middags werd begonnen na het luiden van een grote bel. Markante figuren probeerden elkaar bij de verkoop te overtroeven en prezen hun waren in alle toonaarden aan. Een gefingeerde ruzie werd en scène ge zet om maar zoveel mogelijk kooplustigen te trekken. Uitroepen als: „We geven het vandaag voor niets" en „Alles moet weg", waren niet van de lucht. De grossiers be concurreerden elkaar op zijn hevigst,, tot de bel weer luidde ten teken, dat de markt weer was geëindigd. Stukgetrapte sinaasappelen, verlepte an- dijviebladen en een achteloos weggewor pen kapotte mand waren de enige voor werpen, die dan nog op de koopwoede van die dag duidden. Wat dat betreft is er veel ten goede veranderd. In 1917 besloten de heren A. Witkamp, L. van der Oord en M. Busé „Eendracht maakt macht" op te richten. Nu zou men beter dan voorheen de belangen van de grossiers ten opzichte van de kleinhande laren en de gemeente kunnen behartigen. Dit was vooral noodzakelijk geworden, na dat de kleinhandelaren zich reeds twee jaren tevoren hadden verenigd. De handel kreeg hierdoor een geheel ander aanzien. Vroeger kwam het namelijk herhaaldelijk voor, dat kleine opkopers van vodden en lompen in de zomermaanden voor groente boer gingen spelen. Ook kochten particu lieren partijen bonen van de grossiers op. Dit behoorde vanaf de oprichting van de vereniging tot het verleden. De markt werd verplaatst naar de Kou denhorn, waar zij momenteel nog. is ge vestigd. In 1936 werd een nieuwe be talingsregeling getroffen. De kleinhande laren moesten nu hun rekeningen ver effenen via de Rotterdamse bank. Voort aan hoefde men niet meer de klanten af te lopen met het verzoek de rekening te be talen. De in 1940 opgerichte fustcentrale staat er voor borg, dat de lege groente- en fruitkisten door de kleinhandelaren naar het gebouw aan de Hooimarkt worden ge bracht en vandaar weer naar de ongeveer De heer J C. Wildschut, procuratiehou der bij het kantoor Haarlem van de Neder landse Handelmaatschappij, gevestigd aan het Spaarne, hoopt vrijdag 1 maant de dag te vieren, dat hij veertig jaar in het bank wezen werkzaam is. Hij trad op 1 maart 1917 in dienst bij de firma Guépin en Van der Vlugt, welke firma op 1 mei 1952 is overgenomen door de Nederlandse Han delmaatschappij. honderd veilingen, waar de vereniging haar waren betrekt, worden getranspor teerd. De afdeling betalingsregeling en de fustcentrale vallen beide onder het be stuur van „Eendracht maakt macht". In de eerste jaren werden voornamelijk tuin dersartikelen uit Leiden in commissie ver kocht, Later werden ook groenten en fruit uit het Westland aangevoerd, hetgeen veel tijd vergde. Dat was de reden waarom de markt des middags werd gehouden. Tegen woordig komen de groenteschuiten des avonds al aan en worden onmiddellijk ge lost, zodat de markt in de vroege morgen uren kan worden gehouden. Ontwerp van twee Haarlemse architecten Morgen, woensdag 27 februari, zal de gemeenteraad van Bennebroek in zijn vergadering beslissen over een voorstel van B. en W. om een krediet beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de St. Luciaschool voor meisjes aan de Meer weg in Bennebroek. Bij het bestaande ge bouw, t voornamelijk gebruikt zal wor den vot het voortgezet lager onderwijs en kleuteronderwijs, zullen in de huidige moestuin vier lokalen worden bijgebouwd ten behoeve van de lagere meisjesschool. Het ontwerp v r deze uitbreiding is van de Haarlemse architecten H. L. Klein Schiphorst en Nico Andriessen. Met de bouw is, naar de raming der architecten, een bedrag van 130.000 gulden gemoeid. Daarbij komen dan nog de in richtingskosten. De zusters Franciscanes sen, die de school beheren, hebben de ver eiste waarborgsom reeds gestort. Verder komt in dezelfde raadsvergade ring een voorstel tot uitbreiding van de openbare lagere school aan de Sparrenlaan aan de orde. Deze school, die nu uit slechts drie lokalen bestaat, zal met twee loka len en een hal, naar een ontwerp van de Heemsteedse architect P. Koster, worden uitgebreid. Het leerlingenaantal van de openbare school in Bennebroek is sinds 1952, toen er slechts 38 leerlingen wa ren, namelijk sterk toegenomen. Er zijn thans 130 scholieren. Sinds september be schikt men over een noodgebouwtje. Verder zullen in deze vergadering de geloofsbrieven worden onderzocht van het nieuwbenoemde raadslid, de heer A. J. Otte als opvolger van ir. Van Lammeren. Ook staat er een voorstel op de vijftien punten omvattende agenda tot aankoop van grond aan de Meerweg. Nieuws in het kort (ADVERTENTIE) (Verkort weergegeven) Waarom. In de krant van vrijdag 15 februari j.l, heb ik gelezen, dat is opgericht het „Comité van Waakzaamheid 1956" tegen het communisme zoals dit zich in Nederland en elders manifesteert. Prachtig! Het bewijst, dat de politieke belangstelling nog niet dood is. De Neder landse politieke partijen kan men toch eigenlijk geen echte politieke partijen noe men; zij zijn veel meer verenigingen van klassen of standen, die tot doel hebben zoveel mogelijk de stoffelijke belangen van hun leden te bevorderen, al of niet op con fessionele basis. Waar blijft de paftij die er voor vecht, dat Nederland weer komt in de rij van de mondige naties; die er naar streeft dat Nederland weer een zelfstan dige politiek gaat voeren? Een partij, die: 1. anti-communistisch is en tegelijk de beweging voorstaan: los-van- Washington (niet: anti-Washington); 2. de Afro-A.ziatische landen nu eens heel dui delijk te verstaan geeft: Nieuw-Guinea is en blijft Nederlands. Amerika is alleen onze bondgenoot voor zover dat z'n eigenbelang ten goede komt. Want Amerika liet ons in de steek in de Indonesische kwestie, ontving Sukarno vorstelijk, terwijl kort tevoren de schuld aan Nederland door hem werd geannu leerd. En als binnenkort de kwestie Nieuw- Guinea in de UNO wordt behandeld, zal Amerika een strikte neutraliteit in acht nemen. Amerika strijdt voor de vrijheid der volken. Waarom dan de steun aan de Joe goslavische regering, die net zo commu nistisch is als de Russische? Omdat Ame rika er mee gebaat is dat Joegoslavië en Rusland geen vrienden zijn. Waarom sancties tegen Israel en niet tegen Egypte in de afgelopen jaren, waar om niet tegen Rusland en India? Omdat Amerika Israel wil opofferen om de vriend schap te winnen van een Arabisch vorst (olie!). En nu is het zo erg, dat de Nederlandse afgevaardigde bij de UNO zich niet duide lijk vóór Israel uitspreekt, maar zich ont houdt van stemming, terwijl toch gebleken is, dat het Nederlandse volk achter Israel staat. Hoe kan dat? Omdat de Nederlandse buitenlandse politiek in Washington wordt uitgestippeld. Wie richt de nationale politieke par tij op die Nederland z'n zelfstandigheid weer teruggeeft? Moge het spoedig ge beuren! C. A. SCHREUDER. 5 mei. Ieder jaar als het tegen de tijd gaat lopen dat op organisatorisch gebied onze bevrijdingsdag aan de orde komt, krijg je een kriebel in je bloed van schaamte, over het nog steeds doorlopende gesol met deze datum, die niet alleen in onze Va derlandse geschiedenis een der belangrijk ste dagen is geworden, maar voor heel de mensheid. Beseft men dan niet dat de opspraak van deze datum telkenjare betrokken wordt, een diepe vernedering voor het gehele Ne derlandse volk betekent? Tijdens het dieptepunt van alle mense lijk leed, in het oorlogsjaar 1944, zei een van mijn naaste verzetsvrienden, zelf va der van een groot gezin en helaas nog kort voor de bevrijding voor het vuurpeloton gevallen, voor zijn God en medemens: „Als ik de bevrijding niet mocht beleven en jullie wel, kom dan bij de bevrijding op mijn graf, zo dit bekend is en zingen jullie dan het bevrijdingslied, want dan is er reden tot vreugde". Dit zijn woorden waaruit de kracht van het offer spreekt, om anderen de vreugde des levens te hergeven. En over dit grote geluk, dat wij de vreugde van de bevrijding op 5 mei 1945 mochten beleven, speelt zich nog steeds de proclameerd, door die allen, die waar ook ter wereld, hebben geleden en gestreden, onder welke omstandigheden dan ook. Uit hun lijden en hun offer, werd het Nederlandse volk de vreugde bereid van een 5e mei. C. SPOOR, Velsen Dieren. Naar aanleiding van de brief over de steenbok, die dezer dagen in uw blad stond, wil ik het volgende opmerken. Ik heb er niet om gehuild, want er wordt zo gruwelijk veel leed aan de dieren berok kend, dat men wel kan blijven huilen. Ik vind een dierentuin, dus een gevangenis voor dieren, waar deze te kijk gesteld wor den, in onze moderne beschaving een mis daad van de mens tegenover het dier. Wie geeft ons het recht leeuwen, tijgers, oli fanten en ook steenbokken uit hun heer lijke vrijheid te halen en in kooien op te sluiten, zij het dan met een rotsje er bij om 't een beetje echt te laten lijken! Er zijn zulke prachtige natuurfilms, waar bijv. een leeuw beter tot zijn recht komt, dan zo'n luie vadsige leeuw in Artis. Wat is de wereld wondermooi geschapen en wat maken de mensen er een karikatuur van. B. G.L. Wie niet waagt, die niet wint Deze redactionele slotzin van de beschouwing „Grendel de binnenstad af voor alles wat er niets te maken heeft" (Haarlems Dag blad van 20 februari) moet wel de vol ledige instemming hebben van een ieder, wie de verkeersveiligheid en de rust in de binnenstad van Haarlem ter harte gaan. 't Is natuurlijk mogelijk, dat aan het plan van de heren Holt en Korst j ens verkeers technische fouten kleven, doch die zouden vooraf kunnen worden weggewerkt of na de proef worden weggenomen. Die fouten zijn dus geen bezwaar. Van veel meer betekenis is, dat er nu op korte termijn iets positiefs gedaan kan worden, dat we uit de lange periode van als maar praten en theoretiseren komen jaarlijkse nationale tragedie af, of wij wel ;n de periode van de praktijk. Er wordt in of niet openlijk aan deze vreugde uiting deze tijd zoveel en zolang geconfereerd en zullen geven. Moge de Nederlandse regering en de be treffende officiële instanties, evenals het Nederlandse volk zelve tot het besef ko men, dat de historische betekenis van de 5e mei als de dag der bevrijding, niet door ons zal worden bepaald, maar in de oor logsjaren reeds tot vreugdedag werd ge- gestudeerd, dat er voor de daad in vele gevallen geen tijd meer overschiet. Wordt niet in meergenoemde beschouwing mede gedeeld, dat het officiële Verkeersplan al enkele jaren oud is? Dat plan moge op lange termijn de redelijkste oplossing zijn, de verkeersveiligheid gedoogt een dusda nige lange termijn niet RUGAART Kienavond en jaarvergadering. De af deling Haarlem van de Vara heeft een dezer dagen haar jaarlijkse kienavond gehouden. Een keur van prijzen was mede oorzaak, dat deze avond slaagde. Ook de muzikale mede werking, die de heren Visser en Visscher met piano en accordeon verleenden, droeg hiertoe bij. Dinsdag 19 maart heeft de jaar vergadering van de afdeling in café-restau rant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem plaats. Een dag later. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, is ver hinderd vrijdag 1 maart spreekuur te hou den. In plaats daarvan verleent de burge meester zaterdag 2 maart van negen uur tot half elf spreekuur. Verdacht. Als verdacht van „flessen trekkerij" heeft de Haarlemse politie aange houden een achtentwintigjarige vertegen woordiger uit Haarlem. Uit een onderzoek is gebleken, dat hij de laatste tijd regelmatig in slijterijen flessen jenever kocht zonder te betalen. In totaal heeft hij honderd flessen in ontvangst genomen. Ook heeft hij drie gouden damesarmbanden, ter waarde van zevenhonderdvijftig gulden en drie schrijf machines, ter waarde van zeshonderd gul den, gekocht zonder te betalen. Geloofsbrieven. De nieuwe Nederland se gezant in Israel, jhr. J. Q. Bas Backer, heeft maandag president Isaac Ben Zwi zijn geloofsbrieven aangeboden. Hij zei dat men in Nederland „met levendige belangstelling en bewondering het werk van het Israëlische volk aan zijn toekomst volgt" (AFP). Maandagmiddag reed een zevenentwin- tigjarige student uit Haarlem op zijn motor met zijspan op de Lange Herenvest te Haarlem in de richting van de Anthonie- straat. Ter hoogte van de Raamsteeg slipte de motor en het zijspan kwam in aanraking met een auto die uit de tegenovergestelde richting naderde. De student raakte de macht over het stuur kwijt en reed in het water langs de Lange Herenvest. De be stuurder is uit het water gekropen en later is de motor met een kraanwagen op het droge gebracht. Een autobestuurder reed maandagochtend om tien uur op de Nieuwe Gracht tussen de Jansweg en de Kruisweg te Haarlem en op de Kruisweg reed in de richting van de Grote Markt een motor, bestuurd door een zesenvijftigjarige winkelier. Een botsing volgde, waardoor de winkelier viel. Met een hersenschudding is hij naar het Grote Gasthuis overgebracht. In de afgelopen nacht om half een is een vijfenvijftigjarige procuratiehouder, die op zijn motor in noordelijke richting op het Soendaplein reed, de macht over het stuur kwijt geraakt. Hij viel en met een hoofdwonde en een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Ir. Th. J. Mebius, directeur van de dienst Gemeentewerken van Haarlemmer meer, zal donderdag 28 februari om half vijf 's middags afscheid nemen met het oog op zijn aanstaand vertrek naar Heem stede, waar hij, zoals wij onlangs bericht ten, met ingang van 1 maart is benoemd tot directeur van Openbare Werken. Het afscheid van ir. Mebius zal plaats hebben in hotel „De Beurs" te Hoofddorp. In Amsterdam is in het Hospice wallon op 102-jarige leeftijd overleden mevrouw J. A. Vernout-Benoit. De thans ontslapene heeft een paar bekende families uit Haar lem en omgeving vele tientallen jaren als gouvernante gediend. Haar pedagogische verdiensten werden op haar honderdste verjaardag officieel erkend toen de Fran se ambassadeur haar de „épée d'académie" uitreikte. Mevrouw Vernout, die frangaise van geboorte was en na haar huwelijk met een Haarlemmer op jeugdige leeftijd we duwe werd, was op één na de oudste in woonster van Amsterdam. (Shows, snufjes en alles wal verdei in hel domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In de stampvolle zaal van het Concert gebouw te Haarlem heeft het Damesweek blad „Libelle" in combinatie met de n.v. drukkerij De Spaarnestad en de Konink lijke Stoomweverij uit Nijvérdal maandag middag zijn lente-show gehouden, waar een collectie van vijfentachtig modellen voor het voorjaar en de zomer 1957 werd getoond. Op het gebied van de haute cou ture zagen wij slechts twee creaties, maar het was dan ook de bedoeling op deze mid dag dié modellen te laten zien, die, goed van snit en flatteus van lijn, voor de Neder landse vrouw, ook voor de grotere maten, draagbaar zijn niet alleen, doch die zij des gewenst met een goed patroon zelf kan maken. De show werd geopend door de jongste der zes mannequins, die een pira- tenbroek, een blouse met kort aangeknipte mouwen en een jack met stiksels droeg, typisch voor het jonge meisje bestemd en- sembie. Daarna volgde de ochtendkleding; enige peignoirs en pyjama's passeerden de revue. De strandpakjes waren zeer aan trekkelijk. Ook voor de vrouw in positie waren er enige flatteuze en goed draag bare modellen bij. Mantelpakjes, fraai van coupe en stof, regen- en sportkleding, cock tail- en avondjaponnen kwamen vervol gens aan de beurt. Op deze show viel de uitstekende afwerking van de modellen op. De meeste toiletjes deden voor confectie niet onder. Wij zagen enige alleraardigste rokken, klokkend van model en vervaar digd van een mooie bedrukte stof. Door- knoopjurkjes blijven nog steeds in trek en ook de stola zal men dit seizoen nog veel zien dragen. Zelfs zagen wij een mouw stola, gedragen op een grijze lamé cock- tailjapon. Een geruite rok waarop een to maat kleurige blouse werd gedragen en een driekwartcape, gevoerd in dezelfde kleur als de blouse, maakten furore. De mantels zijn van boven wijd, van onderen enigzins toelopend. Een klassiek grijsgeruit pied de poule mantelpakje dééd het ook bijzonder goed. De avondtoiletten en de traditionele bruidsjapon vormden een waardige apo theose van deze geslaagde show, die een tournee maakt langs eenendertig plaatsen in Nederland en die 's avonds in Haarlem nog tweemaal herhaald werd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9