IJmuiden-zeebad" een plan met fantasie en goede kansen Haarlems Bach Ensemble Illustratie van behoefte aan verlevendiging Kring „Kennemerland" opgericht, als vijftiende in Nederland Strandhuisjes zullen moeten verdwijnen VRIJDAG 1 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 400 Cantates Verlevendiging Ook ander werk Verkoop van huizen Wielerclubs klaverjassen in Haarlem-Noord Ruit bij „De Waarheid" vernield: 1,- boete Haarlemse inspectie L.O. Bij oversteken geweifeld en door auto aangereden J. van Wilgen verlaat Haarlemse P.T.T. UIT STAD EN STREEK Maatschappelijke werk- ters in nieuw bureau Toneelavond met bal van Hartenlustschool Jubileum A. J. Barnhoorn Bijeenkomst Ver. Ontwikkeling Arbeidstechniek 55 Vincent Berghegge overleden Burgerlijke Stand van Zandvoort ft BiHlÉife» ZONDAGAVOND 3 MAART GEEFT het Haarlems Bach Ensemble tydens de avonddienst in de Bakencsserkerk een uitvoering van Bach's cantate no. 127 „Herr Jesu Christ, wahrer Mcnsch und Gott". Het wordt de tweede keer in dit jaar, dat het Bachensemble aan een avonddienst deelneemt. De eerste uitvoering wérd ge geven op 10 februari in de Nieuwe Kerk, toen met de cantate no. 187 „Alles wartet auf dich". Door een toevalligheid heeft de aankondiging daarvan alleen gestaan in een kerkblad, met het gevolg, dat de meeste bezoekers van die avonddienst min of meer zyn verrast. Zo'n verrassing kan alleen maar prettig zyn, maar toch willen wy een verzuim herstellen door by de tweede uitvoering een paar kanttekeningen te maken over het ensemble. Sedert de oprichting in 1955 noemden wy het Bach ensemble trouwens alleen in recensies. Wat is de betekenis van dit ensemble, wat precies is de bedoeling van de uitvoeringen in kerkdiensten, hoe is het ontstaan? Men weet, dat George Robert er de diri gent van is. In december 1955 nam hij af scheid als stadsorganist. Hij had die func tie vierendertig jaar vervuld. Zijn afscheid gold evenwel niet volledig. Hij kwam daar vóór al met een heel nieuw ensemble, dat zich onder de naam Haarlems Bach En semble ten doel stelde een hoeveelheid muziek van Bach te brengen, die vrijwel vergeten is, althans nauwelijks meer wordt gespeeld: Bach's kerkcantates. Omstreeks Pasen van hetzelfde jaar gaf Robert met het gezelschap de eerste uitvoering, geen kerkcantate, maar een paasoratorium, bij wijze van voorbereiding. Gedurende de rest van dat jaar zijn er af en toe wat concerten gegeven. Begin 1956 werd na dat het terrein wat was verkend defini tief begonnen met een veelomvattende taak, een experiment, kan men zeggen, dat evenwel al heel gauw zo'n goed gevolg beloofde, dat het ensemble een vereniging kon worden, met een bestuur en met sta tuten. Bach heeft ongeveer vierhonderd kerk cantates geschreven. Daarvan werden er Ongeveer tweehonderd teruggevonden. Toen hij in Leipzig woonde schreef hij iedere week een cantate, waarvoor hij de tekst ontleende aan de bijbel en waarvan hij zowel tekst als muziek aanpaste bij de betekenis van iedere zondag apart in het kerkelijk jaar. Hij deed dat vijf jaar ach tereen. Dat wil zeggen, dat hij in die tijd voor zon- en feestdagen vijf maal negen envijftig werken schreef, die aan de litur gie werden dienstbaar gemaakt. Iedere cantate vormde het muzikale hart van de godsdienstoefening. Haar plaats vond zij in de liturgie tussen de voorlezing van het evangelie en de preek. Men weet, dat het kerkelijk jaar begint op de vierde zon dag voor Kerstmis en eindigt met de dodenherdenking in november. Hoeveel van alle werken, die Bach voor die periode vijf maal varieerde en die werden terug gevonden, worden nog uitgevoerd? Men hoort ze zelden. Soms een enkele in een concertzaal, maar een uitvoering buiten de kerkelijke sfeer voldoet begrijpelijk nooit. Voldoet een uitvoering binnen die sfeer dan nog wel? Kennelijk. Enkele jaren geleden is het koor van de Westerkerk in Amsterdam onder lei ding van Simon C. Jansen begonnen met de cantates in de kerk te brengen. Dit initiatief heeft, geheel onafhankelijk, ge leid tot de oprichting van het Haarlems Bach Ensemble. Op het ogenblik bestaat het uit ongeveer vijftig werkende leden, vijfentwintig vocalisten en vijfentwintig instrumentalisten. Er zijn zes eerste en zes tweede violen, vier alten, drie celli, een contrabas, twee fluiten, twee hobo's en een clavecimbel. Een instrumentale bezetting dus, die vrijwel overeenkomt met die, welke Bach in zijn partituren voorschreef. Er zijn voorts negen sopranen, negen alten, vier tenoren en zes bassen (deze aantallen veranderen af en toe). Alle stemmen zijn geschoold. Het grote voordeel is, dat ieder werk op het programma kan worden ge nomen zonder dat voor solo-partijen krach ten van buiten af hoeven in te springen. In 1956 heeft dit ensemble zes cantates in de kerk gebracht. De keuze werd bepaald door de betekenis van de betreffende zon dagen in het kerkelijk jaar. En de predi king was daarmee in overeenstemming. Dit is in lang niet alle protestantse kerkdien sten nog gebruik sinds de prediking daarin een zo centrale plaats is gaan innemen, dat van liturgie nauwelijks meer sprake is. De Nederlands hervormden zijn er niet aan gewend, maar het is gebleken in Haarlem en in Amsterdam, dat de kerkgangers en ook niet-kerkgangers voor het oude liturgische gebruik ontvankelijk zijn. De Westerkerk in Amsterdam is altijd vol en de kerken, waar het Bachensemble tot nog toe in Haarlem heeft gespeeld, trokken bij die gelegenheden steeds een enorme be langstelling. Is dit het begin misschien van een vernieuwing, althans een verleven diging van de protestantse kerkdienst? Er is in ieder geval kennelijk een behoefte aan meer allure in diensten voor protes tantse gemeenschappen. Ter illustratie kunnen we nog opmerken, dat sinds sep tember van het vorig jaar in de Grote Kerk van Naarden aan de diensten regel matig een bijzonder karakter wordt ge geven. Dr. Anthon van der Horst is daar organist. Op voorstel van enkele leden van de hervormde gemeente heeft hij tot nog toe vier keer een kleine uitvoering ge geven, met een duur van gemiddeld acht minuten, in samenwerking met respec tievelijk een jonge afgestudeerde fluitiste, George Robert een violiste, een jonge sopraan en een bekende Nederlandse trompetist. In aan sluiting op of direct voorafgaande aan de preek en bij het uitgaan van de kerk wordt werk gespeeld van onder meer Bach, Bux- tehude, Haydn en Purcell. Hoewel de mu ziek niet onmiddellijk betrekking heeft op de preek en ook niet noodzakelijk aan sluit om de oorspronkelijke betekenis van de betreffende zondagen in het kerkelijk jaar, passen de uitvoeringen toch helemaal in de dienst, in een sfeer, die al aanwezig is. Zondag 10 maart wordt daar in aan sluiting op de dienst, die door de N.C.R.V. zal worden uitgezonden, ongeveer een kwartier gemusiceerd door de sopraan Dora Lindeman en de fluitist Ed. van Leer. Dr. Anthon van de Horst kiest voor dergelijke uitvoeringen zoveel mogelijk jonge musici, die nog aan het begin van hun loopbaan staan, maar ook zal van tijd tot tijd een beroep worden gedaan op beroepsmusici van naam. Het Haarlems Bach Ensemble zal in dit jaar in totaal tien cantates uitvoeren. De uitvoeringen zullen afwisselend plaats heb ben in de Grote Kerk, de Nieuwe Kerk en de Bakenesserkerk (komende zondag wordt deze voor het eerst geprobeerd). George Robert is tot nog toe het meest tevreden over de Nieuwe Kerk. De Grote Kerk heeft een overmaat van akoestiek. De organisten hebben er moeite mee en ook de betrekkelijk kleine bezetting van het Bachensemble slaagt er niet helemaal in de ruimte te vullen. In Bach's tijd werden de cantates ook in kleine kerken uitge voerd. De uitslag van de donderdag in het Nota rishuis te Haarlem gehouden verkoping van huizen luidt als volgt: Timorstraat 80, ƒ8100, A. T. Joostën qq; Zaanen-laan 65, 12.200, A. G. Cobelens; Populierstraat 20 zw. en rd„ ƒ14.700, Y. Braaksma qq: Zeestraat 33 en 35, Zandvoort ƒ26.700, T. Schaap; Landzicht laan 24, Heemstede, ƒ8400, K. de Vries qq: Duvenvoordestraat 81 zw. en rd., ƒ8800, mak. v. Rijn; Bakenessergracht 24 zw. en rd., niet geveild; Scheeperstraat 45, f 2700, mak. S. L. Kerner; Breestraat 24/26, ƒ2700, mak. S. L. Mok qq; Barendsestraat 33, ƒ2350, G. H. R. Kerweir; Ilagestraat 34, ƒ4325, J. A. v. d. Bosch; Oranjestraat 185, vervallen; Heren weg 23, Heemstede, 57.500, F. H. v. F i- merik qq; J. M. Molenaerplein 7, Heemstede, 19.000. W. Bos qq; Donkere Spaarne 58 zw. en rd., ƒ4100, C. Keur. De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" houdt op zondag 3 maart in het clubgebouw „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg een klaverjastoernooi. Hiervoor zijn uitgenodigd de Haarlemse klaverjasclub „Noord" en de wielerclubs: R.K.W.V. „Amsterdam", „Olym- pia", „De Germaan", Vet. „Amsterdam" en „Ulysses" (allen Amsterdam) en „Alcmaria Victrix" (Alkmaar). De aanvang is om half elf. Overigens is het niet de bedoeling alleen de cantates te geven. Robert wil ook ander werk van Bach en ook werk van zijn tijdgenoten op het programma gaan nemen zodra het ensemble met de cantates goed op dreef is. Zelfs wil hij modern werk spelen, in principe alles wat voor de capa citeit en de structuur van het orkest ge schikt is. Uiteraard zullen dergelijke uit voeringen niet in de kerk worden gegeven. Dit betekent tevens, dat Haarlem de kans krijgt kennis te maken met een hoeveel heid muziek, waaraan tot nog toe nauwe lijks of geen aandacht werd besteed, een voudig omdat de gelegenheid niet bestond haar te beluisteren. Buiten de cantates om zal het ensemble op de laatste dinsdag in juni en de eerste dinsdag in juli samen met de organist Piet Kee in de Grote Kerk concerteren. Piet Kee speelt dan een reeks bewerkingen van koralen uit Bach's Orgel- mis en het vocale gedeelte van het Bach ensemble zingt dan de koralen in hun oor spronkelijke versies. In Aerdenhout wordt deze zomer in het Montessori-lyceum een uitvoering gegeven. Het programma daar van is nog niet vastgesteld. Deze uitvoe ring wordt in ieder geval de eerste „bui tenkerkelijke". Artikel 19 van de statuten der vereni ging zegt: „Tot ontbinding der Vereniging kan worden besloten op een daartoe sa mengeroepen ledenvergadering of op de in artikel 15 dezer statuten genoemde jaar vergadering, met gewone meerderheid van stemmen. Het voorstel tot ontbinding moet minstens twee weken van tevoren ter ken nis van de leden worden gebracht". Laten wij hopen, dat artikel 19 nooit ter sprake zal worden gebracht. Haarlem heeft dit ensemble veel te hard nodig. Wie her innert zich nog dat deze stad nog eens een Haarlemse Bach-vereniging heeft gekend. Weinigen waarschijnlijk, want het is lang geleden. Deze vereniging is geëindigd als een impresariaat. Ze heeft er voor ge zorgd, dat het Concertgebouw Orkest en het Residentie Orkest in Haarlem concer teerden. Wat daarbij alleen aan Bach her innerde was een heel klein borstbeeldje, dat tijdens de uitvoeringen op het podium werd gezet. Maar dat heeft men tenslotte ook maar verwijderd. Het was belachelijk. De politierechter te Rotterdam heeft een 36-jarige bankwerker veroordeeld tot één gulden boete, omdat hij op 4 november een ruit had ingeslagen bij het gebouw van „De Waarheid" aan de Heemraadsingel. 1-Iij had zich over de gebeurtenissen in Hongarije zo opgewonden, dat hij met een schoteltje in de hand zijn huis uitrende naar de Heemraadsingel en er een ruit van „De Waarheid" mee kapot sloeg. „Ik heb zoveel vreselijke dingen meege maakt in de oorlog. Ik dacht: als we niet optreden krijgen we weer hetzelfde", zei de bankwerker. „Maar dan kunnen we het op deze manier niet tegenhouden", antwoord de de politierechter. Toch kon hij zich. zij hem niet meer dan één gulden boete evenals de officier van Justitie, de woede van de man goed indenken. Daarom wilden opleggen. Met ingang van een nog nader te bepalen datum zijn door Burgemeester en Wethou ders van Haarlem benoemd by het bureau van de gemeentelijke inspecteur voor het lager onderwijs tot pedagogisch didactisch medewerker de heer W. Kandel uit Den Haag en tot consulente voor het kleuter onderwijs mejuffrouw A. H. Annokkee, eveneens uit Den Haag. De heer Kandel is in 1909 te Dordrecht geboren en is onderwijzer geweest in Leer dam, Hendrik Ido Ambacht en Dordrecht. Op 1 juli 1952 werd hij benoemd tot hoofd van de Van Heutszschool te Den Haag, in welke functie hij thans nog werkzaam is. Mejuffrouw A. H. Annokkee is in 1919 ge boren in Den Haag, waar zij in verscheide ne functies werkzaam is geweest bij het voorbereidend en lager onderwijs, het laatst als onderwijzeres aan de leerschool van de Rijkskweekschool in de Doorn straat. Mejuffrouw Annokkee is lid van de Haagse commissie voor de herziening van het leerplan. In Den Haag heeft zij enige tijd geleden als nummer twee op de voor dracht gestaan voor eenzelfde functie als waarin zij thans te Haarlem is benoemd. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is een 56-jarige wielrijdster op de Wagen weg in Haarlem door een personenauto aangereden. Met een hoofdwond wérd de vrouw in het Diaconessenhuis opgenomen. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, werd zij naar haar woning in Amsterdam vervoerd. De wielrijdster, die in de richting Heem stede reed, wilde de Hazepaterslaan in slaan. Daartoe ging zij op het midden van de Wagenweg rijden. Zij schrok echter van een uit tegenovergestelde richting na derende auto, weifelde met oversteken en week naar rechts uit. Een bestuurder van een personenauto, die eveneens in de rich ting Heemstede ging, trachtte de vrouw nog te ontwijken, hetgeen geen resultaat had. De vrouw werd aangereden en tegen het wegdek gesmakt. De heer J. van Wilgen, hoofdopzichter bij de technische dienst van de P.T.T. te Haarlem, heeft donderdag afscheid ge nomen van zijn collega's wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vele personeelsleden en kennissen van de scheidende ambtenaar waren naar het ge bouw van de R.A.C. aan de Leidsestraat getogen, om hem te huldigen. De directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. J. M. de Vos, sprak de heer Van Wilgen toe en overhandigde hem de legpenning van het hoofdbestuur. De heer H. Kooy richtte namens het per soneel het woord tot de hoofdopzichter en gaf hem een paneel en enige tubes verf. De scheidende ambtenaar is namelijk een verwoed schilder en heeft in de komende jaren ruimschoots de tijd zich volledig aan deze hobby te wijden. Tot slot sprak de heer K. J. Preusterink. voorzitter van het jubileumfonds en dank te de hoofdopzichter voor het vele werk, dat hij als secretaris van het fonds in de afgelopen jaren heeft verricht. Nieuws in het kort Op de terreinen van de voormalige markthallen aan de Marnixstraat in Amsterdam worden, zoals deze foto toont, de parkeerplaatsen in gereedheid gebracht, welke een onderdeel zullen vormen van het toekomstige eindpunt van de busdiensten Amsterdam-Halfweg-Zwanenburg, welke op 1 april wordt geopend, en de per 1 september te beginnen busdienst Amsterdam-Haarlem- Zandvoort. Voorlopig zal het bij een parkeerplaats blijven, want er is tussen de N.Z.H. en de gemeente Amsterdam nog geen overeenstemming over het te stichten definitieve gebouw, waarin dienstvertrekken en wachtruimte voor de passagiers ondergebracht zullen worden. De gedachten van het gemeentebestuur van Amsterdam gaan daarbij uit naar een hoog flatgebouw of een torengarage, waarin op de beganegrond de N.Z.H. haar diensten zou kunnen onderbrengen. De verwezenlijking van dat plan zal echter nog ivel enige tijd vergen. Omtrent het tijdelijke gebouw, dat voorlopig opgetrokken zal worden is op dit moment ook nog weinig bekend, omdat de financiële consequenties daarvan nog nader bekeken moeten worden. Het is wel zeker, dat zelfs een tijdelijke voorziening ongeveer een ton zal vergen en het is begrijpelijk, dat de tijdsduur waarvoor deze voorlopige oplossing moet dienen van groot belang is voor de bereidheid van de N.Z.H. om dit bedrag ook daaraan ten koste te leggen. Fietsen bezichtigen. Zaterdagmiddag 2 maart van twee tot vijf uur wordt gelegen heid geboden in het politiebureau aan de Smedestraat in Haarlem door de politie on beheerd aangetroffen en meegenomen fietsen te bezichtigen. Herv. gemeente Haarlem De opening van het bureau voor diako- naal maatschappelijk werk der Hervormde kerk aan de Ridderstraat te Haarlem op zaterdag 9 maart betekent de verhuizing van het bureau van de kerkelijke gezins zorg van de Oude Groenmarkt. Van 1943 af was het bureau gevestigd in de kleine huisijes, die tegen de Grote Kerk gebouwd zijn. In de schaduw van de kerk hebben maatschappelijke werksters een aantal ja ren haar arbeid verricht en zij hebben met weemoed afscheid genomen van de Oude Groenmarkt. In de loop der jaren zijn vele problemen over het gezinsleven aan de orde geweest. De problemen gingen over de opvoeding van kinderen, over huwelijken, over huis- vestiingsmoeil ij kheden en over het beste den van de weeklonen. Gebleken is, dat het woord „kerkelijke gezinszorg" niet meer past in hetgeen ge daan wordt en voor de toekomst is de naam „diakonaal maatschappelijk werk" gekozen. De ruimte aan de Oude Groen markt werd te beperkt en daarom was venhuizing noodzakelijk. De maatschappe lijke werksters heben haar intrek genomen in het nieuwe gebouw aan de Ridderstraat, naast het kantoor van de diaconie van de Hervormde gemeente te Haarlem Men heeft daar de beschikking over spreekka mers en een goede bureauruimte. Donderdagavond hield de Hartenlust school in Bloemendaal in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem haar jaarlijkse toneelavond. Onder regie van de heer K. W. Afman werd het blijspel „Om papa's principe" door F. de Sinclair/C. E. M. Lugt opgevoerd. Voor de opvoering van het toneelstuk speelde het Hartenlust- schoolorkest een aantal nummers onder leiding van de heer D. Krabbendam. Na afloop werd een familiebal gehouden, dat weer een intiem feest werd. Voor vele leerlingen van de eerste klassen was dit hun eerste bal. Vrijdagavond wordt dit festijn voor de tweede, derde en vierde klassen herhaald. De heer A. J. Barnhoorn, hovenier A bij de gemeentelijke dienst van Hout en Plant soenen en begraafplaatsen, hoopt op dins dag 5 maart de dag te vieren, dat hij veer tig jaar in dienst der gemeente Haarlem is. Vele jaren werkt hij op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan. Tydens een hiertoe belegde oriënterings bijeenkomst is donderdagavond in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem ingesteld de kring „Kennemerland" van de Vereniging Ont wikkeling Arbeidstechniek (V.O-A.) van het Nederlands Instituut voor Efficiency. De kring „Kennemerland" is daarmede de vijftiende regionale kring van de V.O.A. in Nederland geworden. De heer H. J. M Weve, vice-voorzitter van het hoofdbestuur, zette in zijn ope ningswoord het doel van de V.O.A. uiteen. De V.O-A. is opgericht, omdet men in krin gen vam het N.I.V.E. de behoefte gevoelde aan een meer blijvend contact tussen hen, die in het- bedrijfsleven en bij de overheid op arbeid «technisch gebied werkzaam zijn. Via de in 1951 gevormde onderafdeling OVER TIEN TOT TWINTIG JAAR KAN IJMUIDEN bezuiden de pieren een bad plaats rijk zyn, die in de ry der „parelen langs de Noordzeekust" een eigen karakter en bestemming heeft. Een „strandcommissie" heeft namelijk haar ideeën vastgelegd in een rapport, dgt deels voortbouwt op de bestaande functie van het IJmuidense strand, maar vooral nieuwe mogelijkheden heeft aangeboord, er van uitgaande, dat IJmuiden een badplaats zal kunnen worden voor iedereen en niet bij voorbaat het predicaat „volksbadplaats" mag krijgen. De verwezenlijking van de plannen, die uiteraard nog door gemeenteraad en Gedeputeerde Staten gefiat teerd moeten worden, houdt terzijde rekening met de bouw van de uitbreiding van IJmuiden Zuid-West met een nieuwe, in het Streekplan voor Kennemerland Zuid reeds aangegeven en met het oog op de bevolkingsaanwas ook broodnodige bebouwing: het zogenaamde „Zeewijk". Dit wooncomplex zal, met behoud van het geaccidenteerde duinterrein de torenflats in het Velsense stadsbeeld zien verryzen, hoogbouw van 10 a 12 étages, die een tegenhanger moet vormen tegen de op- torenende fabrieksgebouwen aan de noordkant van het Noordzeekanaal. Het strand- plan, dat onder voorzitterschap van wethouder R. Verbeek in commissioraal verband tot stand kwam, houdt rekening met het spoedig doortrekken van de „recreatieweg" tussen de Zeeweg en een punt op ongeveer 1500 meter bezuiden de Zuidpier, de aanleg van een 15 meter brede boulevard van daar tot het Scmafoorduin met fiets- en wandelpaden, een caravankamp in de „elleboog", die de afbuiging van recreatieweg naar boulevard zal vormen en een of meer een voudige hotels op het zuideiyk plein van deze boulevard. Voorts wil men in het uiterste zuiden van het te gebruiken gebied, zuidelijk dus van de uitmonding van de recreatieweg een tentenkamp inrichten en is er bezuiden het industriegebied by de vissershaven, in het duingebied dus, gerekend op bungalows. Er is tenslotte rekening gehouden met drie motels langs de recreatieweg, welk plan echter nog wat vaag is, omdat het motel in Nederland naar alle waarschijn lijkheid toch niet die opgang zal maken als in landen met grotere afstanden en bovendien een motel bij een eindpunt niet geheel op zijn plaats lijkt te staan. Er zouden dan echter nog altijd pensions voor in de plaats kunnen komen. Een kin derkamp ten zuidwesten van het huidige parkeerterrein bij de wortel van de Zuid- pier en paviljoens langs de boulevard plus een zwembad op het strand ronden dit veel-omvattende plan af. Hierin zullen de strandhuisjes, die zowel tussen de pieren als ten zuiden daarvan een aanzienlijk strandgedeelte beslaan, geen plaats meer hebben, zodat men hiervoor een plek wil reserveren op de kruin van de eerste dui nenrij, bezuiden het zuidelijk einde van de boulevard. Over deze ganse aantrekkelijke plano logie hangt de schaduw, die reeds het interimrapport voor de IJmond en het Streekplan voor Kennemerland-Zuid in sterkere mate wierpen: de tweede basis industrie. Al is er een neiging merkbaar, om de IJmond-woonkernen niet onbe woonbaar te maken door de bouw van een zware industrie in het duin, de grond- strook, die er voor gereserveerd is, is nog niet „vry". En het IJmuidense strandplan heeft een stuk van deze industriebestem ming voor haar heel wat vrediger ideeën nodig. Het strandplan moge dan al geen „tegenzet" zyn, het is wel degelijk een nevenoplossing, die als argument tegen de basisindustrie in het vuur gebracht kan worden. Tevens moet by dit alles niet uit het oog worden verloren, dat de vestiging van een tweede basisindustrie naby Rot terdam vastere vorm gaat aannemen. De strandcommissie heeft in haar benadering van de toekomstige ontwikke ling van IJmuiden als badplaats de historische groei van dit IJmuiden mee- berekend mét de vrij stormachtige ont wikkeling, die het strandleven sinds de bevrijding heeft doorgemaakt. Het dag- bezoek blijft sterk toenemen de her haaldelijke uitbreiding van het „plateau" met zijn parkeer- en stallingsoutillage is daar een duidelijk bewijs voor; het kam peerterrein van „Ons Buiten" is voller dan ooit en de huisjes staan drie rijen dik op het strand; er verrezen winkeltjes en er werd aandacht besteed aan de sani taire voorzieningen. Uit een door de commissie ingesteld on derzoek is gebleken, dat niet alleen in IJmuiden en in de streek Kennemerland in steeds toenemende mate belangstelling bestaat voor het zeestrand, maar dat uit het gehele land, met name uit de steden Amsterdam en Utrecht en uit de provin cies Gelderland en Overijsel, een steeds grotere trek van vakantiegangers naar het strand, de havenwei-ken, de duinen en de bossen van IJmuiden valt waar te nemen. Blijkens een aantal aan de vereniging IJmuidens Bloei gerichte verzoeken om inlichtingen zijn ook onze oosterbui-en zeer geïntei-esseerd bij bezoeken aan IJmuiden. Daarnaast valt ook belangstelling van buitenlandse zijde in het algemeen te con stateren. De bekendheid, die IJmuiden thans geniet door de openstelling van de nieuwe verkeersweg over de sluizen zal ongetwijfeld ook het sti-andbezoek stimu leren. De allerwegen geconstateerde toenemende behoefte aan recreatiemogelijkheden heeft tal van oorzaken. In de eerste plaats valt als zodanig aan te merken de gestadige groei van de be volking, zeker niet in het minst in de randstad Holland. Door de verbeterde maatschappelijke omstandigheden heeft een groter gedeelte van de bevolking thans meer vakantie dagen, terwijl ook de vakantietoeslagen de grotere behoefte aan recreatiegelegen heid in de hand wei-ken. Bovendien wijzen statistieken ten aan zien van de wijze van vakantiebesteding uit, dat een steeds toenemend bevolkings deel de vakantie buiten eigen huis of dat van familie gaat doorbrengen. „Arbeidstechniek" van de NIVE-sectie „Fabrieksorganisafie" kwam men tot de instelling van regionale kringen, elk met een eigen bestuur. De V-O.A. stelt zich ten doel haar aandeel te leveren in het berei ken van een sociaal en economisch verarjt- woorde arbeidsproduktiviteit. Zij tracht dit te bereiken door personen, werkzaam op het gebied van de arbeidstechniek, samen te brengen met het doel hun deskundigheid te vengroten, door de arbeidstechniek, tot grotere ontwikkeling te brengen en door de aandacht van het bedrijfsleven, openbare diensten, overheids- en semi- overheidsinstel 1 ingen te vestigen op de toe passingsmogelijkheden van de arbeidstech niek. Hiertoe worden discussiebijeenkom- sten.inleidingen, filmvoorstellingen en ex cursies, zowel in landelijk als in kringver- baxxd, gehouden. Voonts worden regelmatig ervaringen en studieresultaten uitgewisseld en gepubliceerd, onder meer door h^t uit geven van een periodiek „Arbeidstech niek". Op initiatief van de V O.A. kwamen reeds verscheidene cursussen tot stand, die door de afdeling Vorming en Training van het N.I.V.E. zijn georganiseerd. Teneinde dieper op bepaalde facetten van de ar beidstechniek te kunnen ingaan is het vor men van studiegroepen een nuttig middel gebleken- Voor het lid-maatschap van de V.O.A. is een vaktechnische ontwikkeling nodig, die overeenkomt met de eisen door het verenigingsbestuur te stellen. De kringcommisaris, de heer H. P. Scho ne, gaf een overzicht van de mogelijkheden in het kringwerk Hij vertelde over zijn in de Kring Friesland opgedane ervaringen, waar men onder andere door het bezoeken van verschillende bedrijven en een gezon de gedachtenwisseling talrijke heersende misverstanden met betrekking tot de ar beidstechniek uit de weg heeft kunnen rui men. Bij de hierna gehouden stemming bleek het merendeel der aanwezigen de wense lijkheid van een kring in Kennemerland in te zien. In het voorlopige bestuur wer den gekozen: de heer H. van Opstal (n.v. Enschedé Zn.), voorzitter; de heer A. F- Busters (Algemene Werkgevers Vereni ging), secretaris; de heer K. van den Heu vel (n.v. Enschedé Zn.), plv. voorzitter. Het secretariaat van de kring „Kennemer land" van de V O.A. is geveseigd: Ka-mer- lingh Onnesstraat 43 t-e Haarlem. In het r.k. Gasthuis in Breda is op 79- jarige leeftijd overleden de acteur-regis seur Vincent Bei-ghegge, vooral bekend om zijn opvoeringen van stukken van Vondel, onder meer „Peter en Pauwels", in het openluchttheater in Valkenbui-g. Bij ver scheidene amateurtoneelverenigingen in den lande heeft Vincent Berghegge tot kort na de tweede wereldoorlog de regie gevoerd. Daarna trof hem plotseling een ernstige ziekte, waarvan hij niet meer is hersteld. De begrafenis is vastgesteld op 2 maart in Goii-le. GEBOREN: Edith Louise Theodora, d. v. A. L. C. van Esveld en W. D. R. Me-rte. ONDERTROUWD: G. Boralevi en A. Schipper; J. Wagemans en C. W. Werkman. GËHUWD: G. Brouwer en M. van der Plas; J. M. Bluijs en E. C. C. Thoolen; J. van d'er Valk en E. M. van Bruggen; A. J. van IJzendoorn en M. C. Huizinga. OVERLEDEN: R. M. E. Nieuwhof, 78 j„ weduwe v. H. J, van Meegeren; J. P. J. Bos, weduwnaar van P. H. Timmers, 88 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9