Plannen voor oprichting van orgaan voor maatschappelijke zorg Twee maanden voor man, die zijn gezin niet onderhield Suggesties ten aanzien van verkeer in en om Haarlem Bezwaren van kerkelijke zijde Lunch-sirenade MAANDAG 4 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 RAAD VAN HILLEGOM BENNEBROEK Oliebollenactie leverde 500 op LISSE Evangelisatiegebouw aan de Lisserdijk ZANDVOORT Carnavalsfeest van de motorclub Toneelvereniging „Op hoop van zegen" Koos Storm overleden Haarlemse politierechter: Twee aanrijdingen in Heemstede Kleuterspeeltuin in Oud-Schoten Plan van r.-k. vereniging „Hof van Eden OPNIEUW: DE ZWARE VRACHTWAGENS Architect A. P. Smits ter aarde besteld Het eerste „bosbrandje" van het jaar De Svenska Kannan was voor Lamers Scheepvaart In zijn vergadering van donderdag zal de gemeenteraad van Hillegom beslissen over een voorstel om over te gaan tot op richting van een gemeentelijk orgaan voor maatschappelijke zorg. In hun toelichting zeggen B. en W. ervan overtuigd te zijn, dat er wijziging nodig is in de werkwijze en organisatie van de armenzorg in de gemeente, vooral in die zin, dat een ont wikkeling van armenzorg naar maat schappelijke zorg zich zou dienen te vol trekken. B. en W. komen met dit voorstel, omdat van kerkelijke noch van maatschappelijke zijde hen enig voorstel heeft bereikt. Reeds in september 1955 werd deze materie ter sprake gebracht. Dat B. en W. een af wachtende houding hebben aangenomen, aldus de toelichting, vloeit voort uit de overtuiging dat de kerkelijke en maat schappelijke groeperingen een primaire taak hebben op dit gebied, zoals in de armenwet is vastgelegd. De taak der over heid is een aanvullende, waar het kerke lijk of particulier initiatief niet of onvol doende in staat is de noden van betrokke nen te regelen. B. en W. zeggen in hun toelichting, dat zij niet alleen die primaire taak hebben erkend, maar dat zij gezocht hebben naai de samenstelling van een overheidsorgaan van maatschappelijke zorg, waarin ver tegenwoordigers van de onderscheiden groepen niet alleen die primaire taak kun nen blijven vervullen, maar waarin ook medezeggenschap werd verkregen in de uitvoering van de subsidiaire overheids zorg op dit gebied. Van kerkelijke zijde voelde men zich teveel gebonden aan het zijn van ver tegenwoordiger. B. en W. willen in deze tegemoet komen en zich binden aan een door kerkelijke en maatschappelijke instellingen gedane voordracht, zodat een personele unie be reikt zou worden tussen de organen van zorg. De voordelen zouden, aldus B. en W. zijn: een goede coördinatie van beide vor men van zorg, voorkomen van dubbele bedeling en dubbel onderzoek. Dit zou be reikbaar zijn, door de maatschappelijke werksters of werkers aan te stellen, die in dienst zouden gesteld worden van de gezamenlijke kerkelijke en maatschappe lijke groeperingen, die het orgaan van overheidszorg zouden vormen. Zij zouden werkzaam kunnen zijn in die groeperingen, waartoe zij naar richting en levensbeschouwing behoren. Hoewel niet in ambtelijke dienst der gemeente, zouden zij wel met overheidsgeld worden gesala rieerd. Er zou een binding ontstaan met het orgaan van overheidszorg. Dit zou een gewenst correctief zijn, gegeven de grote bevoegdheid van de kerkelijke en maat schappelijke groeperingen om over de overheidsgelden te beschikken Over de bureauruimte van sociale zaken kan be schikt worden. Van kerkelijke zijde maakt men tegen deze voorstellen bezwaren. Sommigen willen dlè" beide organen van kerk en overheid naast elkaar laten werken, aldus B. en W- Dit betekent dubbel werk. Er De oliebollen-actie ten bate van de katho lieke jeugd en voorbereid door de Katho lieke Vrouwelijke jeugd is een succes ge worden. Niet minder dan zesduizend olie bollen zijn in Bennebroek en in delen van Heemstede en Hillegom verkocht. De netto opbrengst bedraagt f 500. Twee dagen lang hebben leden van de Katholieke Vrouwelijke jeugd in de burcht oliebollen gebakken. De kerkeraad van de Christelijk Gerefor meerde kerk te Lisse heeft voor evangelisa tiedoeleinden het café Faas aan de Lisser dijk in de Haarlemmermeer gekocht. Al ge ruime tijd waren er plannen om een eigen gebouwtje in gebruik te stellen. De eerste stoot daartoe werd gegeven dank zij een gift van tienduizend gulden. Door allerlei omstandigheden stagneerden echter de bouwplannen. Toen het café met bijbehoren de woningen te koop was heeft de kerkeraad besloten tot aankoop over te gaan. Het is inmiddels verbouwd. De overdracht is be paald op 11 maart, waarna het gebouw nog dezelfde week in gebruik wordt genomen. In restaurant ,,Zomerlusf' heeft de motor club „Zandvoord' zaterdag een carnavals avond gehouden voor leden en genodigden. Het was de eerste maal, dat een carnavals viering in de badplaats op deze wijze was voorbereid en de leden der motorclub heb ben gezorgd voor een feestelijke stemming. De zaal was versierd met guirlanders; het orkest „De Alpenroos" uit Haarlem verzorg de de muziek. Bij de groepen viel de Klu Klux-Klan bij zonder op, evenals de verkeersgroep en de fraaie Donald Duck-groep. Bij de paren waren de maanreizigers met hun ruimteschip zeer origineel; prachtig was het Spaanse danspaar en een leuke vondst was bij de individuelen de gewonde motor rijder. Het aantal deelnemers was zeer groot, zodat de jury. bestaande uit de heren W. van der Moolen, C. Schaap en W. Sluijs een heel moeilijke opgave had. om de prijswinnaars aan te wijzen. Na het démasqué om twaalf uur werd de uitslag bekend gemaakt: zon derlingste groep: Klu Klux Klan, origineel ste groep: „Veilig vërkeer", mooiste groep: „Donald Duck". Origineelste paar: schoor steenvegers. Zonderlingste paar: Maan-man- nen, mooiste paar: Spaans echtpaar. Mooist geklede dame: Hongaarse, mooist geklede heer: Maharadja. Origineelste dame: Tante van Charley, origineelste heer: Indiaan. Zon derlingste dame: Schemerlamp, zonderling ste heer: Schoenmaker. Temperamentvolste paar: Mexicanen. Beste uitbeelding: Knier tje. Speciale prijs: Straatmuzikant. De Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" zal het seizoen besluiten met een opvoering van de komische thriller „Boeven en madeliefjes van George Batson op twee nog nader te bepalen avonden in april in theater Monopole. blijft volgens hen niets anders over, dan een zuiver gemeentelijke overheidszorg op het gebied der maatschappelijke noden. Toch blijven B. en W. vasthouden aan een goede samenwerking met het particulier initiatief. Kleuteronderwijs In de raadsvergadering zullen aanvra gen behandeld worden over het kleuter onderwijs. De Sint-Josephkleuterschool wil aanschaffing van ©ntwikkelings- en spelmateriaal, benevens hulpmiddelen. De kosten hiervoor bedragen f 1458,60. De Prinses Marijkekleuterschool vraagt nieuwe meubels. Verder zullen de vergoe dingen vastgesteld worden op grond van art. 73 van de kleuteronderwijswet. Deze kosten zullen bedragen f 675 per lokaal en f 8,50 per leerling. Ook zullen de voor schotten op de vergoeding, als bedoeld in artikel 101 van de L.O.-wet worden vast gesteld. Veilig Verkeer De afdeling Hillegom van de bond voor Veilig Verkeer krijgt als het voorstel aan vaard wordt een subsidie van f 250 en f 100 voor de organisatie van de verkeers- examens voor de scholen. B. en W. zeggen in hun toelichting, dat mede gelet op het in omvang en intensiteit steeds toenemen de verkeer het van groot belang is, aan dacht te besteden aan de opvoeding van de jeugd vooral tot goede weggebruikers. Nieuwe woningen B. en W. stellen de gemeenteraad voor om aan de heren J. 't Hart en J. H. H. J. de Jong, beiden te Rotterdam, een perceel bouwterrein te verkopen, gelegen tussen d<? Meerstraat en de Willem de Rijkelaan, ter grootte van 4100 m2. Zij zijn van plan op dit terrein twintig eengezinswoningen te bouwen. Verder stellen B. en W. voor een perceel cultuurgrond in de Haarlemmermeer te verkopen aan de n.v. P. Bakker. Verbouwing kantoor Nu binnenkort de nieuwe Julianaschool in gebruik zal worden genomen, zal een lokaal in het gebouw Openbare Werken niet meer voor onderwijsdoeleinden ge bruikt behoeven te worden. Reeds in 1954 is besloten tot verbouw van het kantoor. Voor verbouwing is een bedrag van f 6000 nodig. B. en W. stellen voor het krediet beschikbaar te stellen. De Haarlemmers hebben de loei-proef van hedenmiddag met de sirenes van de Bescherming Burgerbevolking goed door staan. Men stoorde zich even weinig aan het alarmsignaal als vijftien jaar geleden, hetgeen wil zeggen dat iedereen verder wandelde of fietste alsof er niets aan de hand was. Intussen was deze sirenade niet bedoeld als een experiment met het zenuwgestel der bevolking en ook niet als een gemeen telijke service om het lunchuur aan te kondigen, maar wel als een controle op de doeltreffende werking der installaties. Voor elke sirene zal een BB-functionaris rap port uitbrengen, waarbij niet alleen de hoorbaarheid op straat, maar ook in klui zen en (schuil)kelders wordt onderzocht. In elk geval staat vast, dat één alarmpadde stoel geen kik heeft gegeven: die op de Floraschool. Dat kon men namelijk op het hoofdkwartier van de BB aan het Flora park zelf wel waarnemen. Daarmee heeft de schrille janktoon van de daken na twaalf jaar weer haar vaste plaats in ons bestaan gekregen en dat besef zal voor velen, de uiterlijke gelijkmoedig heid ten spijt, toch een schaduw hebben doen vallen op deze zonnige maandag. Zaterdag is in het Haagse ziekenhuis „De Volharding", waar hü op 7 februari na een hartaanval werd opgenomen, op 62- jarige leeftijd overleden de oud-stayer kampioen van Nederland, Koos Storm. Storm verkreeg in de twintiger jaren grote bekendheid en populariteit door zijn duels met de vroegere befaamde Belgische wereldkampioen Victor Linart in het oude Amsterdamse stadion. Als 16-jarige knaap begon Storm zijn wielercarrière in de nu niet meer bestaan de Haagse wielerclub „Excelsior". Hij blonk later uit als beroepsrenner in tan demwedstrijden met Gerard Leene en in andere wedstrijden op de baan. Gang maker Jan Slesker bracht hem tot de stayerssport. Storm's debuut was opmer kelijk: In zijn eerste wedstrijd eindigde hij voor Cor Blekemolen en de Duitser Walter Sawall. Van toen af aan was hij een graag geziene figuur op de banen in Amsterdam, Tilburg en Rijswijk, waarop hij tegen de bekendste renners uit zijn tijd reed en meermalen won. Storm was kam pioen van Nederland in 1920 en 1923. DE RONDE VAN ITALIë. De route van de Ronde van Italië-1957 is definitief vastgesteld. De organisatoren zullen haar echter pas na 5 maart bekend maken. Er zijn ditmaal in de „giro" 25 étappes. Het aantal af te leggen kilometers zal niet meer zijn dan in voorgaande jaren. De politierechter te Haarlem, mr. J. P. Petersen, heeft een 26-jarige Rotterdam mer bij verstek conform de eis veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf. De man h|d zijn echtgenote, van wie hij was ge'scheiden, en kinderen in onverzorg de toestand achter gelaten, terwijl hij ver plicht was, vijfentwintig gulden per week voor hen op te brengen. Verdachte heeft nimmer aan zijn gewezen echtgenote een vergoeding voor het onderhoud van de kinderen gegeven, zodat dezen door de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken moesten worden onderhouden. De 46-jarige Amsterdamse etaleur moet per maand f 250 opbrengen voor zijn ge wezen echtgenote en zijn twee kinderen. Geruime tijd heeft de man zich aan deze verplichting gehouden, maar in november 1955 stopte hij de betalingen. Ter zitting van de politierechter gaf hij hiervan uit voerig de reden op. Nadat de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, twee maanden gevangenisstraf had geëist, legde de politierechter een voor waardelijke straf van twee maanden op met een proeftijd van drie jaar. „Ik heb enkele jaren in een moeilijke situatie verkeerd", zei de man, die ver klaarde thans slechts f 255 per maand te verdienen, omdat hij nog slechts voor één firma etaleurswerkzaamheden verricht. „Ik zou wel duizend gulden per week kun nen verdienen, maar zo gauw als ik heb gewerkt, springt de belasting me op de nek", zei verdachte. De man heeft een reclamebedrijf in Haarlem gehad en toen hij dit bedrijf had opgeheven, kreeg hij een navordering van de belastingen ter grootte van vijfduizend gulden. Die schuld loste hij zoveel mogelijk af en om te voor komen, dat de belastingdienst nog meer van hem zou eisen, vervulde hij nog slechts voor één bedrijf werkzaamheden, zodat hij te weinig inkomsten had om dooi de belastingdienst te worden lastig ge vallen. Teneinde verdachte in staat te stel len, thans weer gelden voor zijn gezin op te brengen, werd hem een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Vijfenzeventig gulden boete, subsidiair dertig dagen en een maand voorwaarde lijk, hoorde een 38-jarige Haarlemse zaal exploitant tegen zich eisen. De man had een valse kwitantie uitgeschreven. Toen een ambtenaar van de P.T.T. bij verdachte aan de deur kwam met een kwitantie van de dienst luistervergunningen, zei de zaal exploitant, dat hij reeds zestig gulden had voldaan, waarbij hij de ambtenaar een kwitantie liet zien. Later bleek dat de man deze zelf had geschreven. De officier van Justitie noemde dit een „primitieve ver valsing". De rechter legde de man zestig gulden boete, subsidiair achttien dagen, een maand voorwaardelijk en twee jaar proeftijd op. Een veertigjarige Haarlemse lasser had in het bedrijf waar hij werkzaam is, vorig jaar enige platen koper weggenomen en deze voor f 120 verkocht. Het geld wilde de man. die inwonend was, bestemmen als sleutelgeld, zodat hij mogelijk gemakke- Zondag hebben zich in Heemstede twee botsingen tussen auto's voorgedaan, waarbij slechts materiële schade is ontstaan. Zo is zondagmiddag op de Herenweg ter hoogte van de Kerklaan de achterste auto in een file van drie wagens op zijn voor ganger gereden, toen de bestuurder van deze laatste auto plotseling moest remmen. Omstreeks half zes is een dergelijk onge luk gebeurd op de Zandvoortselaan, waarbij één der inzittenden van de betrokken wa gens met zijn hoofd tegen de voorruit sloeg, tengevolge waarvan hij enige schrammen op liep. De materiële schade bij deze botsing was aanzienlijk. iijker een huis zou kunnen krijgen. Hij maakte het geld echter aan andere zaken op. Nadat de officier van justitie f 75 subs, dertig dagen, twee maanden voorwaarde lijk en drie jaar proeftijd had geëist, bracht de rechter de straf op f 60 of acht tien dagen, zes weken voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Een 33-jarige chauf feur uit Velsen, die de platen koper had opgekocht werd wegens heling veroordeeld tot f 100 subs, dertig dagen, een maand voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De eis luidde f 150 subs, dertig dagen, een maand voorwaardelijk en drie jaar proef tijd. Conform de eis veroordeelde de rechter een 76-jarige vrouw uit Haarlem tot een geldboete van dertig gulden. In januari nam de vrouw in een warenhuis een grote bus poederkoffie mee. Voorts zou zij enige blikjes sardines hebben ontvreemd. „Ik zal het nooit meer doen. Kijk u eens, mijn kin deren komen veel op bezoek en dan drin ken we veel koffie en ik maak ook wel eens slaatjes", zei de vrouw en haar tra nen lieten geen twijfel over haar spijt. Het bestuur van de rooms-katholieke speeltuinvereniging „Hof van Eden" in Oud-Schoten heeft het plan opgevat om op de speelweide gelegen achter de huizen blokken van de Muiderslotweg, Vergierde- weg, Gijsbrecht van Aemstelstraat en Jephtaplein een speeltuin in te richten speciaal voor kinderen van drie tot en met zes jaar. Op deze tuin zullen speelwerk- tuigen geplaatst worden, die aangepast zfjn aan de leeftijd en behoeften van deze kleu ters, zoals hobbelpaardjes, kleine wipjes en schommeltjes. De eigenaresse van dit stukje grond, de rooms-katholieke woningbouwvereniging St. Bavo, en ook de omwonenden staan sympathiek tegenover dit plan temeer om dat de speelweide in zijn tegenwoordige staat voor velen reeds lang een steen des aanstoots is. Van de gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen is inmiddels de mededeling ontvangen dat het aanleggen van een grasmat en de nodige beplanting geen bezwaar zal ontmoeten. Verwacht wordt dat deze nieuwe kleuterspeeltuin, die als wij het wel hebben in Haarlem een unicum zal betekenen, reeds in mei in gebruik zal kunnen worden genomen. On getwijfeld voorziet een dergelijke gelegen heid, waar de kleintjes onder toezicht naar hartelust kunnen spelen, in een behoefte. Het bestuur van „Hof van Eden" heeft verscheidene acties op touw gezet om de aan de tenuitvoerlegging van zijn plannen verbonden kosten te dekken. Een van deze acties was de kienavond, welke zondag in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten is gehouden. De voorzitter van „Hof van Eden", de heer P. Duyn, zei in zijn openingswoord, dat het bestuur zich de kleuterspeeltuin als een ideaal voor ogen heeft gesteld dat slechts verwezenlijkt kan worden als allen medewerken. Hij noemde het tekort aan vrije speelruimte voor het kind in deze tijd van intensieve woningbouw en opge schroefde snelheden op de weg een vraag stuk, dat dringend om een oplossing vraagt. Vervolgens is er verschillende ronden ge zellig om de vele prijzen gekiend, waarbij enige jongelui met hun accordeons muzi kale medewerking verleenden. Naar aanleiding van de rede, die Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers onlangs voor leden van het departe ment Haarlem van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel over de verkeersvraagstukken in Haarlem heeft gehouden en het op deze rede betrekking hebbende hoofdartikel in Haarlems Dag blad, waarbij in beide gevallen een oproep werd gedaan voorstellen te doen Haarlem te beschermen tegen de in het najaar uit en naar de Velsertunnel stormende autoscha- ren, volgt hier een suggestie van de heer J. de Haas, uit Haarlem-Noord, die naar een oplossing streeft, waarbij alleen gebruik wordt gemaakt van de bestaande moge lijkheden. Het denkbeeld doorgaand zwaar vracht verkeer via de westelijke traverse Delft- laan-Kleverparkweg-Verspronckweg-Kin- derhuissingel-Leidsevaart te voeren is al leen mogelijk, indien de Rijksstraatweg ten zuiden van het Delftplein en de Herenweg te Heemstede ten noorden van de Zand voortselaan afgesloten worden voor voer tuigen langer en (of) breder dan bepaal de afmetingen. Aangezien echter onze hui dige verkeerswetgeving niet gemakkelijk uitzonderingen toelaat voor verkeer naar plaatselijke bestemmingen moet naar een andere oplossing gezocht worden. Het verkeer zou bijvoorbeeld Haarlem moeten kunnen bereiken via de zijwegen van de traverse, zoals Mr. Jan Gerritsz- Iaan, Orionweg, Stuyvesantstraat, Klever laan, Meester Cornelisstraat, Statenbol- werk, Raaks/Zjjlweg, Oranjestraat, Raam- singel/Westergracht »f Schouwtjesplein/ Pijlslaan. Op al deze vertakkingen moet, waar dit even mogelyk is, linksafslaand verkeer gelegenheid tot voorsorteren krij gen. Beveiliging van deze aftakkingen door middel van verkeerslichten zou van te voren door de verkeersautoriteiten bezien moeten worden. Bij de overige aftakkingen moet verder voor alle rijverkeer linksaf- slaan worden verboden. Deze regeling zou ook moeten worden ingevoerd op de Rijksstraatweg ten zuiden van het Delftplein en op de Schoterweg met uitzondering van de vertakkingen of kruispunten Eksterstraat/Tesselschadeplein, Jan Gijzenkade, Spaarnhovenstraat/Van Nesstraat, Zaanenstraat/Zaanenlaan, Pijn boomstraat en Kloosterstraat/Kleverlaan. Deze maatregel zou nodig zijn voor het personenauto- en licht vrachtverkeer van en naar de tunnel, dat niet de traverse neemt. De aansluiting bij de Vergierdeweg en de kruispunten bij de Spaarnhovenstraat, Zaa nenstraat/Zaanenlaan en Kloosterstraat/ Kleverlaan zouden permanent werkende verkeerslichten moeten krijgen. In Haarlem-centrum zou het éénrichting- verkeer in de relatie noordzuid verder moeten worden doorgevoerd, zodat Jans- weg en Jansstraat tot Ridderstraat in zui delijke richting en de Kruisstraat van de Ridderstraat en Kruisweg af in noorde lijke richting, voor alle rijverkeer worden gesloten. In het zuiden van Haarlem moet in sa menwerking met de gemeente Heemstede niet alleen het zware verkeer uit de rich ting Bennebroek via Herenweg, maar ook dat via Heemstede Dreef en Binnenweg over de Lanckhorstlaan-Zandvoortselaan naar de westelijke traverse - die daar dus op de Leidsevaart begint - worden geleid. Zwaar verkeer uit de richtingen Voge lenzang via Boekenrode en Zandvoort via Bentveld, zou zonder meer naar de Leidse vaart moeten worden gevoerd. Vandaag is op de algemene begraafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer A. P. Smits, die dezer dagen op zesenzeventig-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed te Aerdenhout is overleden. De heer Smits, die Haarlemmer was van geboorte, heeft zich een goede naam ver worven als architect van landhuizen. In zijn ontwerpen bleek hij een groot bewonderaar der Nederlandse architect en sierkunstenaar K. P. de Bazel, met wie hij zeer bevriend was. en wiens evenwichtige, harmonische, maar toch vernieuwende stijlvormen hem zeer na stonden. De vele landhuizen en villa's, die hij in deze omgeving bouwde, inzonderheid in Aerdenhout waar hij zich in 1917 vestigde, onderscheiden zich dan ook door hun nobele bouwtrant, waarvan de voornaamheid nim mer ontaardt in overdaad zonder diepgang. Een uitstekend voorbeeld daarvan vormt de villa „De Ransuil" in het Naaldenveld, maar ook de landhuizen aan de Burgemeester Den Texlaan, de vroegere Westerlaan, getuigen van een combinatie van kunstenaar- en vak manschap. dat nieuwe mogelijkheden zocht zonder in uitersten te vervallen. De heer Smits heeft het gezicht van Aerdenhout ge completeerd omdat hij tevens tuin- en land schapsarchitect was: men kan vele van zijn villa's niet losdenken van de omringende tuinaanleg, welke geheel met het hoofd gebouw in overeenstemming was en waar van een weldadige rust uitging. Hoewel architect Smits wel voornamelijk bekendheid genoot door zijn landhuizen, zou men hem en zijn werk toch onrecht doen, wanneer men andere grote ontwerpen ver waarloosde. Zo bouwde hij in het voorma lige Nederlands-Indië de factorijen der Ne derlandse Handelmaatschappij te Batavia en Medan. de Nederlandse Hervormde Kerk in Halfweg, de synagoge van Enschedé en het gebouw van de Kennemer golfclub in Zand voort. Ook legde hij zich toe op restauraties van oude gebouwen, zoals de Hervormde kerk van Katwijk, waaraan reeds in 1929 werd begonnen, maar welke in de laatste jaren met het herstel van de toren en de bijgebouwen werd voltooid. Ook de Neder lands Hervormde kerk van Volendam werd door architect Smits en zijn medewerker J. Lourijsen, die twintig jaar met hem sa menwerkte, in oude luister hersteld. Uiter aard kon er van de bouw van grote land huizen na de tweede wereldoorlog geen sprake meer zijn, zodat het bureau van de thans ontslapene zich ook meer ging bewe gen op het gebied van de wederopbouw en de woningbouw. Op organisatorisch terrein is architect Smits eveneens een belangrijke figuur ge weest. Van de oprichting af maakte hij deel uit van de door de Bond van Nederlandse Architecten (Maatschappij tot bevordering van de bouwkunst) ingestelde Architecten- raad en ook was hij jarenlang lid van het College van advies inzake de keuze van ar chitecten en van andere organen van de BNA. In deze omgeving maakte hij ook deel uit van de schoonheidscommissie in Haarlem. Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort en van de Welstandscommissie voor Noordhol land. In al deze colleges had zijn woord ge zag omdat hij een eerlijk en degelijk vakman *n een beminnelijk mens was. Doorgaand zwaar verkeer uit de richting Amsterdam-Halfweg met zuidelijke of westelijke bestemming dient zoveel moge lijk via Prins Bernhardlaan-Schipholweg- Rustenburgerlaan-Baan-Houtplein-Wagen- weg te worden geleid. Met het oog op de vele plaatselijke bestemmingen en omrij- moeilijkheden is het praktisch onmogelijk, de Amsterdamsevaart voor doorgaand zwaar verkeer met noordelijke bestemming ten westen van de Prins Bernhardlaan voor dat verkeer te sluiten. Dus houdt dit ver keer, totdat de Prinsenbrugtraverse klaar is. de huidige route via Oostvest-Papen- torenvest-Koudehorn. Het zou dan echter niet meer linksaf de Nieuwegracht op, maar rechtuit via Hooimarkt-Varkens- markt-Bolwerken naar Verspronckweg moeten gaan. Hierbij moet natuurlijk ook het Kennemerplein in noordelijke richting - dus naar de Kennemerbrug toe - voor zwaar verkeer worden gesloten. Bij de om leidingen voor zwaar verkeer uit zuidelijke en oostelijke richtingen zal gelegenheid tot voorsorteren voor linksafslaan (waar nodig gecombineerd met verkeerslichtregeling) moeten bestaan op de aftakkingen Heem- steedse Dreef en Binnenweg richting Lanckhorstlaan en Amsterdamsevaart rich ting Prins Bernhardlaan. Verder ook een verkeersregeling op de T-kruisingen Prin- senbolwerk-Jansweg en Statenbolwerk- Kinderhuissingel. Al deze voorgestelde maatregelen eisen offers. Niet alleen van verkeersdeelne mers, die moeten omrijden, maar ook van de openbare geldmiddelen. De toestand wordt evenwel na opening van de Velser tunnel voor het verkeer in en via Haarlem zo critiek, dat niet mag worden geaarzeld, gelden voor dergelijke zeer urgente ver keersmaatregelen te bestemmen. „Beste dingsbeperking" mag hier niet van invloed zijn. Waar verder voortuinstroken zullen moeten worden onteigend, zoals langs de Rijksstraatweg - die intussen in gemeente eigendom dient over te gaan - mogen onze autoriteiten niet wachten tegen weiger achtige eigenaren die drastische maatrege len te treffen, die de wet toelaat. Commentaar van politie Wij hebben ons naar aanleiding van de ze voorstellen tot de Haarlemse verkeers politie gewend. Verscheidene suggesties, die de heer De Haas heeft gedaan zijn ook al door de politie overwogen. Dat hieraan tot dusverre dikwijls nog geen gevolg is gegeven, vindt zijn oorzaak in verschillen de redenen. Zo merkt de politie ten aanzien van het gelegenheid geven tot voorsorteren op, dat die gelegenheid al overal bestaat. Het denk beeld het zware doorgaande verkeer via de traverse te leiden kan in de toekomst uit gevoerd worden, als de grote weg van de tunnel ongemerkt overgaat in de Delftlaan en het verkeer, dat via de Rijksstraatweg Haarlem wil binnenrijden, bij het Delft plein moet afslaan om dan onder de grote weg op de Rijksstraatweg te komen. Op deze manier bereikt men een zelfde split sing tussen zwaar en ander verkeer, als de heer De Haas beoogt met zijn stelsel van wegafsluitingen. Het verbieden van Herenweg en Heem- steedse Dreef voor het zwaré verkeer is een kwestie, die het rijk aangaat, aangezien het beide rijkswegen zijn. Of echter het rijk voor een dergelijke drastische maat regel zal voelen, staat, volgens de politie, te bezien. Het verkeer van Amsterdam naar het noorden, dat tot nu toe de route Oostvest Papentorenvest Koudenhom Nieuwe Gracht volgt, zou volgens de heer De Haas rechtuit moeten worden geleid via Hooi- marktV arkensmarktBolwerken Deze maatregel is door de politie ook reeds overwogen, maar tot dusver onuit voerbaar gebleken, omdat het viaduct bij de Friese Varkensmarkt slechts een breed te heeft van nog geen vier meter- Voordat dit viaduct vernieuwd en verbreed is, zal het onmogelijk zijn het zware wegverkeer via deze route te leiden. Zondagmiddag omstreeks half twee is in het duin van Duin en Kruidberg het eerste bosbrandje van dit jaar voorgevallen. In een tentje, waarin twee zestienjarige Sant- poortse jongens kampeerden, viel een ver- gassertje om met het gevolg dat het gras vlam vatte. Samen met de jachtopzichter E. v. d. Berg hebben de knapen het vuur ge doofd. De brandweer, die even later arri veerde, hoefde niet meer in te grijpen. Er ging 200 vierkante meter gras en lage be groeiing verloren. Zaterdag en zondag zijn in Haarlem de laatste wedstrijden gespeeld in het toernooi om de Svenska Kannan. De resultaten waren: Nobels Aantal Car. Brt. H. ser. Gem. Pnt. 225 177 24 58 7.37 0 Aagtekerk, 3 te Hongkong. Aardijk, 3 te New York. Abbedijk, 3 te Londen. Albireo, 3 te Marseille. Alcor, 2 te Santos. Alioth, 4 te Rosario. Alphacca, 3 te New York. Ameland, 2 v. Kaapstad n. Abadan. Amstelbrug, 3 te Kaapstad. Atje Ray S, 3 v. Lissabon n. Hampton Roads. Alhena, 14 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alnati, 4 te Santos verw. v. B. Aires n. R'dam. Amstelstad, 2 794 m. w.n.w. Kp. De Goede Hoop naar Durban. Alhena, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Ariadne. 2 v. Roterdam n. Savona. Barentsz. 4 te Semarang. Bintang, 3 v. New York n. St. Vincent. Blijdendijk, 3 te New York. Bonaire, 3 v. Dover n. Barbados. Borneo. 4 te Singapore. Beninkust, 2 te Winneba v. Burutru. Britsum, 1 53 m. n.o. Barcelona n. U.S.A. Bloemfontein, 11 te Las Palmas verw. n. A'dam. Boskoop, 2 te Curacao verw n. Maracaibo. Billiton, 2 te Dakar. Breda, 2 te Hamburg n. Antwerpen. Caltex Pernis, 1 v. Rotterdam n. Houston. Caltex Nederland, 4 te Sidon. Cistula, 3 te Oslo. Cradle of Liberty, 3 te Pta. Cardon. Concepcion, 1 60 m. n.o. Rio Grande Do Sul n. Porte Alegre. Camerounkust, 2 te Amsterdam. Congokust, 2 te Amsterdam. Cottica, 3 v. Paramaribo n. Plymouth. Delfland, 28 v. Rosario n. Santos. Delft, pass. 3 Wight n. Londen. Diemerdijk, 4 te Vancouver. Doris, 2 160 m. n. Flores n. Antwerpen. Dinteldijk, pass. 2Vlissingen v. R'dam n. Antw. Eemland, 3 te Recife. Erinna, 3 v. Singapore n. Bangkok. Ena. 4 te Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 3 Pt. Elizabeth n. Kaapst. Esso Amsterdam, 3 v. Rastanura n. Kaapstad. Frankrlg, 2 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Guineekust, 1 v. Amsterdam n. Dakar. Garoet, 3 v. Bremen n. Baltimore. Giessenkerk. 4 te Duinkerken. Graveland, 2 v. Bahia n. Las Palmas. Gaasterkerk, 2 te Rotterdam. Gabonkust,4 te Amsterdam. Gordias, 3 te Rotterdam. Heemskerk, 4 te Bangkok. Hera, 4 te Amsterdam verw. Hydra, 3 v. Pto. Ordaz n. Rotterdam. Hestia, 2 te Port of Spain. Haulerwijk, 4 te Amsterdam verw. Hermes. 2 v. Ciudad Trujillo n. Port Au Prince. Heelsum. 2 te Amsterdam. Helder, 3 te Rotterdam. Helena 3 te Rotterdam. Hellingman 225 225 24 43 9.37 2 Lamers 400 400 18 100 22,22 1 Steffers 300 300 18 102 16,66 1 Nobels 225 83 21 15 4,95 0 Agema 350 350 21 78 16,66 2 Lunenburg 300 125 11 30 11,36 0 Diekmann 300 300 11 71 27,27 2 Steffers 300 300 15 73 20,00 2 Agema 350 266 15 80 17,73 0 Doves 350 350 23 48 15.22 2 Hellingman 225 223 23 29 9,70 0 Doves 350 350 27 59 12,96 2 Nobels 225 144 27 26 5,33 0 Lamers 400 400 27 95 14,81 1 Agema 350 350 27 82 12,96 1 Diekmann 300 201 15 43 13,67 0 Lamers 400 400 15 106 26,67 2 Lunenburg 300 165 21 57 7,86 0 Steffers 300 300 21 56 14,29 2 De eindstand luidde: Aantal Car. Brt. H. ser Gem Pnt. Lamers 2800 2800 120 199 23.35 1? Steffers 2100 1998 130 102 15,37 11 Agema 2450 2287 133 98 17,20 9 Diekmann 2100 1852 103 106 17,98 3 Lunenburg 2100 1683 129 75 13,05 6 Hellingman 1575 1322 140 91 9,44 6 Doves 2450 1974 126 152 15,67 4 Nobels 1575 1000 157 58 6,37 0 Het algemeen toernooigemiddelde was 14,37. Japara KRL, pass. 3 Kp. De Goede Hoop n. R'dam. Japara KPM, 5 te Durban verw. Jagersfontein, 3 v. Amsterdam n. Durban. Johan v. Oldenbarnevelt, 16 te Fremantle verw. naar Sydney. Jupiter, pass. 2 v. Gibraltar n. Valencia. Kopionella, 1 v. Abidjan n. Kaapstad. Kalydon, 2 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Kara, 1 v. Lake Charles n. Pauillac. Kenia, pass. 3 Ras Al Hadd n. Mena A1 Ahmadi. Koratia, 3 te Searsport. Korenia, 4 te Buenos Aires. Karossa, 2 te Banda v. Tual. Katelysia, 2 te Curasao v. Philadelphia. Karimata, 25 v. Banjuwangi n. Surabaja. Kinderdijk, 2 te Antwerpen verw. Kellia, 3 v. Rotterdam n. Gothenburg. Khasiella, 4 v. Larnaca n. Berre. Laagkerk, 4 te Durban. Laertes, 4 te Dakar. Leersum, 3 v. Savannah n. Le Havre. Lekkerkerk, 3 v. Dar Es Salaam n. Las Palmas. Lemsterkerk, pass. 2 Kp. Guardafui n. Dadman. Leopoldskerk, 3 te Kopenhagen. Louis Lantz, pass. 3 Dakar n. Emden. Lutterkerk, 4 te Mombasa. Langkoeas, 2 te Priok v. Tj. Pandan. Maashaven, 1 v. Las Palmas n. Zuid-Amerika. Maasland, 1 v. Montevideo n. Las Palmas. Mitra, 2 te Curacao. Macuba, 1 v. Rotterdam n. Hamburg; Maasdam, 3 te New York. Mentor, 3 te Houston. Metula, 4 te Lyttleton. Modjokerto, 4 te Hampton Riads. Montferland, pass. 3 Kp. Finisterre n. L. Palmas. Munttoren. 3 te Curacao. Mataram, 2 te Colombo v. Penang. Maas, 2 te Kingston Jamaica n. Maracaibo. Maaslloyd, 2 te Bremen. Marisa, 2 te Piraeus. Merwede, 2 300 m. z.o. Freetown n. Freetown. Myonia, pass. 2 Muskat n. Mauritius. Muiderkerk, 2 v. Rotterdam n. Sydney. Nestor, pass. 3 Dover n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, 3 v. Havana n. New York. Nigerstroom, pass. 3 Las Palmas n. Dakar. Noordam, 7 v. New York te Rotterdam verw. Notos, 2 te Rhodos verw. Omala, 28 v. Curacao n. Rio de Janeiro. Oberon. 4 te Houston. Oldekerk, 3 te Antwerpen. Orestes, 2 te Punta Renas. Oranje, 13 te Kaapstad verw. n. Tj. Priok. Oranjefontein, 3 v. Pt. Elizabeth n. East-Londen. Oranjestad, 5 v. Cristobal te Amsterdam verw. Orion, 2 te Amsterdam. Osiris, 3 v. Amsterdam n. West-Indië. Polydorus, pass. 1 Kanarische eil. n. Dakar. Perna. 5 te Manilla verw. P. G. Thulin. 3 v. Buenos Aires n. Durban. Prins Alexander, 3 te St. John. Prins Willem III, 3 v. Dakar n. Douala. Prins Willem IV, pass. 3 Las Palmas n. Bordeaux. Peperkust, 1 v. Dakar n. Freetown. Plancius, 2 te Singapore v. Priok. Parkhaven, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Pendrecht., 2 v. Rotterdam n. Pto. La Cruz. Pieter S, 3 te Amsterdam. Papendrecht, 2 te Punta Cardon. Rempang, 3 v. Genua n. Las Palmas. Roepat, 3 v. Djibouti n. Mombasa. Rondo, pass. 3 Kp. Finisterre n. Agadir. Ri.inkerk. 3 te Genua. Rotti, 2 te Bahkpapan v. Makassar. Rutenfjell, 2 te Le Havre v. St. John. Rijndam. 9 te Rotterdam verw. v. New York. Rijnland. 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Stad Maassluis, 1 rede Melilla. Soestdijk, 1 v. Rotterdam n. Havana. Scherpendrecht, 2 v. Napels n. d. Perzische Golf. Schie. 3 v. Le Havre n. Sta. Martha. Sliedrecht 4 te Abadan. Sloterdijk, 3 v. Boston n. Philadelphia. Solon, 4 te Curacao. Statue of Liberty, pass. 3 Ras Madraka n. West- Europa. Sumatra, pass. 2 Kanarische eil. n. Napels. Sirrah. 2 te Rastanura v. Wellington. Stad Schiedam, 2 te Bona v. Savona. Seven Seas, 11 te New York verw. v. Rotterdam. Sibajak, 9 te Kaapstad verw. n. Rotterdam. Statendam, 4 v. Cristobal n. S. Bias Panama. Stad Rotterdam. 2 rede Melilla. Sliedrecht, 2 20 m. o. Bahrein n. Mena A1 Ahm. Sarpedon, 2 v. Curacao n. P. Cardon. Schelpwijk. 4 te Miri. Sirra, 4 v. Rastanura n. Karachi. Sommelsdijk, 2 te Rotterdam. Stad Leiden 3 te Rotterdam. T'nelidomus, pass. 1 Flores n. Baio Grande. Tawali, pass. 3 Mozambique n. Ummsaid. Teucer, pass. 2 Kaap De Goede Hoop n. Durban. Tomori. 2 v. Las Palmas n. Kaapstad. Tamo, 2 te Montevideo. Tjisadane. 4 te Kaapstad verw. Tabinta, 2 60 m. n.o. R. A1 Hadd n. Vizagapatnam. Travemunde, 2 te Amsterdam n. San Juan P.R. Vlist, pass. 1 Dover n. Hamburg. Witmarsum, 2 v. New Orleans n Le Havre. Wonorato, 6 te Manilla verw. Wónosari. 3 v. Bahrein n. Madras. W. Alton Jones, 1 25 m. w.z.w. Littlequoin naar Landsend. Waterman,7 te Rotterdam verw. v. Kaapstad. Westerdam, 5 v. Rotterdam te New York verw. Willem Ruys, 4 te Kaapstad, 13 te Las Palmas verw. n. Rotterdam. Willemstad. 9 v. A'dam te Pto. Limon verw. Westland, 1 470 m. z.w. Las Palmas n. A'dam. IJssel, 3 te Trinidad. Zaanland. 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. Zijpenberg, 1 v. Freetown n. IJmuiden. Zeeland, 4 te Philadelphia. Zuiderkruis, 9 v. New York te Rotterdam verw. Zonnewijk, 4 te Christobal. Zaankerk, 2 te Hamburg. KLEINE VAART Boreas, 2 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Bab T, 2 40 m. z.w. Skerries n. Santander. Beja, 2 40 m. w. Smalls n. Newport Mon. Bianca, 2 120 m. n.o. Humber n. Malmö. Draco, 1 v. Amsterdam n. Fredericia. Da Costa, 2 50 m. z.w. Hoek van Honfleur naar Esbjerg. Diebert, 2 bij LT4 v. Gothenburg n. Bideford. Dora Oldendorff, 2 te Antwerpen n. Rotterdam. Elisabeth Berger, 2 v. Kingston n. Tela. Elsa, 28 te Rochefort v. Barry. Eagle, 2 bij Goeree v. Londen n. Rotterdam. Flevo, 2 30 m. n.o. Casquets n. Santander. Geert Bodewes, 2 te South Goodwin n. Berwick. Geeststroom, 2 180 m. z.o. Longstone n. Delfzijl. Herto. 2 dw. Weser n. Tynedock. Hoogezand, 2 bij Goeree v. Calais n. Rotterdam. Julia Mary, 2 190 m. n. Vilano n. Lissabon. Joost. 1 te Requejada v. Cherbourg. Kp. St. Vincent, 2 25 m. n.n.w. Texel n. Aalborg. Kaap Falga. 1 v. Bordeaux n. Bayonne. Marietje Böhmer. 1 v. Rotterdam n. Algiers. Midas. 1 v. Valencia n. Cartagena. Marcopolo, 2 2 m. v. IJmuiden n Caen. Maria Sophie. 2 te Royal Sovereign n. Londen. Midsland, 2 15 m. z.o. Flamboroughhead n. R'dam. Philetas, 1 v. Eleusis n. Rotterdam. Pavo, 1 te Gooie v. Rotterdam. Ponza, 1 v. Aberdeen n. Nantes. Tilly. 1 v. Barry n. Nantes. Wiebold Böhmer, 2 te Amsterdam n. Rotterdam. SI.EEPVAART Holland, pass. 1 Vlissingen n. Texel. Humber, pass. 1 Dover n. Hamburg. Maas, 3 te Rotterdam. Noordholland, 1 820 m. w.z.w. Madeira n. Pto. Abelo. Oceaan, 1 440 m. n.o. Barbados n. Maracaibo. Rode Zee, 1 130 m. z. Las Palmas n. Triest. Thames. 2 v. Maassluis te Bordeaux. Tyne, 3 v. Port Talbot te Rotterdam. Zwarte Zee, 1 te Las Palmas n. Pto. Belgrano.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3