Ben Goerion wachtte besluit van zijn kabinet niet af Sukarno zoekt toenadering totHatta op advies van stafchef &ymsU*mL/ Cats van Hamburg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burns en Dajan bereikten akkoord over terugtocht HET WEER Straat van Tiran is volgens Nederland internationaal Matiging van zijn „conceptie"? UNO-leger naar Gaza en Sjarm El Sjeik Beste maatjes met poemaatjes Zeevarende mogendheden verdedigen Israels recht in de UNO-Assemblée ,Het Electr. Dienstmeisje" Als het ware Suez GAAT U VERHUIZEN? IBlsi Iets minder koud Vier doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 175 DODEN j Het woord is aan Wellicht horting op het loon van arbeiders boven 65 jaar Zij krijgen compensatie voor premies die zij niet betalen Mej. dr. A. de Waal eervol op eigen verzoek ontslagen Krappe overwinning voor de regering in Thailand I Nixon en Benediktov bij de geboorte van Ghana Nationalistisch, maar niet neutraalzegt Nkroemah 71e JAARGANG No 201 DINSDAG 5 MAART 1957 302e JAARGANG No 49 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman NEW YORK/JERUZALEM (Reuter-AFP) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, heeft maandag bij de hervatting van het debat over het Nabije Oosten in de UNO-Assemblée bekend gemaakt, dat generaal-majoor Burns, de bevelhebber van de UNO-troepen, met generaal- majoor Dajan, de Israëlische stafchef, „volledige overeenstemming heeft be reikt" over de technische details van de Israëlische terugtrekking uit het gebied van Gaza en Sjarm El Sjeik en over het overnemen van deze gebieden door de UNO-troepen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft opnieuw verklaard, dat de Verenigcle Staten geen onderlinge afspraak met Israel hebben gemaakt om gedaan te krijgen dat het zich van Egyptisch gebied terugtrekt. Generaal-majoor Burns heelt maandag bekend gemaakt, dat hij met generaal-majoor Mosje Dajan, overeenstemming heeft bereikt over de methode en het tijdschema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen. Het akkoord werd bereikt gedurende een onderhoud op het vliegveld van Lydda in Israel. In Jeruzalem hebben maandag enige honderden studenten geprotesteerd tegen het terugtrekken van de Israëlische troepen. Er ontstonden vechtpartijen met de politie, toen 400 studenten in optocht naar het parlementsgebouw wilden trek ken. Tien studenten werden gewond. Een vijftigtal betogers is aangehouden. Premier Ben Goerion had generaal Dajan opdracht gegeven, de kwestie van de terugtrekking te regelen, zonder de goedkeuring van het kabinet af te wachten. Volgens een woord voerder is de premier afgegaan op de „ver duidelijkingen", die de Amerikaanse rege ring ten aanzien van haar bedoelingen aangaande Gaza heeft gegeven. Deze ver duidelijking had Ben Goerion tevreden gesteld. Toen Dajans uitnodiging voor de bespre kingen te Cairo, waar het hoofdkwartier van het UNO-leger is gevestigd, werd ont vangen, was Burns per auto op weg van El Arisj naar de zone van het Suezkanaal. Een verkenningsvliegtuig van de UNO werd uitgezonden om hem te waarschuwen, Burns keerde naar El Arisj terug en ging per vliegtuig naar Lydda. Na het onder houd met Dajan begaf Burns zich naar zijn voormalige hoofdkwartier in het „nie mandsland" van Jeruzalem. Vandaag keert hij terug naar het gebied van Sinai. Na de bespreking verklaarde Burns dat bü hiet Dajan gesproken had over „algemene kwesties met betrekking tot de Israëlische terugtocht. „Wij kwamen tot een overeen komst over de kwestie. Ik kan verder niets zeggen over het tijdschema en de wijze van terugtrekking", zo voegde hij hieraan toe. Generaal Burns zal aan secretaris-generaal Hammarskjoeld verslag over zijn bespre king met Dajan uitbrengen. Hij wilde niet zeggen, of Egyptische bestuursambtenaren in het spoor van de UNO-troepen naar Gaza zullen terugkeren. Waarnemers ge loven, dat de grootste moeilijkheid het voorkomen van een bestuursvacuum in de dichtbevolkte kuststrook van Gaza is. Ge zien de korte duur van de bespreking van maandag gelooft men, dat het plan voor de Israëlische terugtocht slechts in grote trekken besproken is. Incidenten Israëlische troepen hebben zondagavond in het gebied van Haloetza, in het zuid westen van de Negeb, een karavaan Arabi sche wapensmokkelaars aangehouden, zo heeft een Israëlische militaire woordvoer der meegedeeld. Bij een vuurgevecht werd een Arabier gedood. Van Syrische stellin gen uit is maandag het vuur geopend op een Israëlische politiepost in Noord-Galilea. Van Jordaanse zijde is bekendgemaakt, dat zondagnacht een Israëlische patrouille op Jordaans gebied is doorgedrongen. Na een vuurgevecht trokken de Israëliërs zich te rug. Jordanië heeft bij de bestandscommis sie een klacht ingediend. (UP) In Jeruzalem verluidt dat Ben Goerion leiders van de linkse partijen heeft weten te bewegen vandaag niet tegen de regering te stemmen, ondanks hun verzet tegen de terugtocht. De linkse coalitie partners, de Adhoet Haavoda en de Mapam zouden in de Kamer (Knesset) niet tegen de regering stemmen. Waarnemers voorspellen dat Ben Goerion het parlementaire ver trouwensvotum zal overleven. Naar ver luidt kan de evacuatie aan de Golf van Akaba snel verlopen, maar zou de terug trekking van Israëlisch civiel en militair personeel uit Gaza ongeveer drie weken in beslag nemen. In de UNO zijn nog steeds geen duidelijke waarborgen ontvangen dat de Egyptenaren niet naar Gaza zullen terugkeren. Het ver luidt dat toen de politieke leiders aan Ben Goerion vroegen wat gebeuren zou als de Egyptenaren naar Gaza terugkeren, de premier antwoordde: „We hebben het in onze macht hen in één dag naar hun eigen gebied terug te sturen." Enkele dagen geleden is in de Zuid- Willemsvaart bij Sluis 19 in de buurt van Maastricht het Belgische binnen schip „Theo", geladen met grind, ge zonken doordat het anker van de aak, dat bij het schutten beklemd was ge raakt tussen de kademuur en de wand van de boot, een gat in de scheepshuid had gedrukt. Het gezonken schip, dat thans geleidelijk wordt gelost, waarna het zal worden gelicht, heeft de vaart in deze waterweg geheel gestremd. De foto geeft een beeld van het lossen van het gezonken schip. ADVERTENTIE Loop geen risico, maar laat u goed verhuizen. Vraag ons eens inlichtingen. F. D A M I A A N S EN ZN. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 ï:.1;' :':rï COCCCCCOüCOCCOOOCÜOOUÖOOl X AXXXXXXXJC VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolken velden en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. ÖCOOCXXAJCAAA^^A^^A-O^XXXXXXXXXXXJOOOCXOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S De drie poemaatjes, die men op de foto in Artis met hun oppassers aan de wandel ziet, hebben al een veelbe wogen leven achter de rug. Ze werden door hun moeder verstoten, gezoogd door een hond en lange tijd met de fles bijgevoed. Ze zijn nu op weg flinke poema's te worden. Zolang hun bui tenverblijf nog niet gereed is, mogen ze bij goed weer een ommetje maken. De oppassers moeten dan dubbel voor zichtig zijn, want in hun speelsheid zetten de poemaatjes graag hun vlijm scherpe nagels in de benen der bezoe kers. Enige afstand is dus wel gewenst ADVERTENTIE Te M ij d r e c h t is de 57-jarige me vrouw Van Meeteren uit Mourik nadat zij op de Mijdrechtse Zuwe uit een autobus was gestapt en achter de bus om de rijweg wilde oversteken door een uit de richting Haarlem met grote snelheid naderende personenauto aangereden. De vrouw over leed vrijwel onmiddellijk ter plaatse. Bij het plotseling oversteken van de Kennemerstraatweg te A 1 k m a a r is het Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 175 personen, van wie 25 kinderen. Goethe: Veel wenst zich de mens, en toch heeft hij zo weinig nodig. zesjarig dochtertje van de familie De Klerk door een personenauto aangereden. Aan de gevolgen van deze aanrijding is het kind in het ziekenhuis overleden. Op de verkeersweg Coevorden Nieuw Amsterdam, langs het Stieltjeska naal, is de bromfietser J. Bosman uit Erica door een motorrijder tijdens het pas seren aangereden. De heer Bosman moest in zorgwekkende toestand worden overge bracht naar een ziekenhuis in Coevorden, waar hij enige uren later overleed. Toen het vierjarige meisje E. van Hoe velaken te Zundert spelend de Acht- maalseweg opliep, werd zij door een auto bus aangei-eden en op slag gedood. NEW YORK (Reuter) In de UNO-As- semblee hebben gisteren een aantal weste lijke zeevarende landen het recht van Is rael op vrije toegang tot de Golf van Aka ba verdedigd. De Nederlandse afgevaar digde, mr. C. W. A. Schürmann verklaar de, dat ook volgens Nederland de Straat van Tiran een internationale waterweg is. De Israëlische verklaringen van vrijdag en maandag lijken de grondslag te verschaf fen waarop men kan trachten een vreed zame regeling voor de geschillen in het Nabije Oosten op te bouwen, al had Ne- DJAKARTA (ANP/UP/Reuter) Nadat daar reeds van verscheidene zijden op was aangedrongen, heeft vandaag ook de staf chef van het Indonesische leger, generaal- majoor Nasution, er naar verluidt by Su karno op aangedrongen, de band met Mo hammed Hatta te herstellen. Een bericht van UP gewaagde reeds van een ontmoe ting van de beide staatslieden, die eens samen de republiek Indonesia uitriepen, maar door belangrijke verschillen van in zicht en temperament in de loop der jaren steeds verder uit elkaar gedreven werden. Sukarno zou hiertoe overgegaan zijn nadat hij gemerkt had, dat bij beider samengaan meer van zijn politieke conceptie ter ver vanging van het Westerse stelsel tot uit voering zou kunnen geraken, dan thans te voorzien is. Inmiddels is wel gebleken, dat zowel de bestaande beleidsvormen als de door Su karno beoogde, belangrijke factoren zijn geweest bij de afkondiging van de staat van oorlog en het instellen van een zelf standig militair bestuur in Oost-Indonesië. De eisen, welke Oost-Indonesië na de machtsovername door luitenant-kolonel Ventje Samual heeft gesteld, omvatten na melijk de volgende punten: 1) afschaffing van het centrale regerings stelsel, dat door de leiders in Oost-Indo nesië de oorzaak wordt geacht voor de bureaucratie, de corruptie en de stagnatie bij de ontwikkeling van het gebied; 2) uitgebreide autonomie aan de ver schillende gebieden in de gehele archipel; 3) een vijf-jarenplan voor elke provincie; 4) verdeling van de beschikbare buiten landse valuta (met inbegrip van de her stelbetalingen door Japan) in overeenstem ming met de oppervlakte van de verschil lende gebieden en niet op basis van hun bevolking; 5) wijziging van de door president Su karno ontworpen nationale raad in een senaat; BARTEUORISSTR HAARLEM IEL 1 3439 FERD B0LSTR. 48 ADAM "TEL 17162 Suèdine Damesjasjes ƒ49.50 j Binnenkort zal het College van Ryksbe- middelaars met de Stichting van de Ar beid besprekingen voeren over de moge lijkheid een korting op het loon toe te passen van arbeiders boven de 65 jaar. Deze korting zou gelyk zijn aan de pre mies voor de algemene ouderdomsverze- kering, de invaliditeitswet en het bedrijfs pensioenfonds. Deze premies die degenen die ouder dan 65 jaar zyn, niet meer be hoeven te betalen, maken het netto-be drag van het loon hoger dan dat van de arbeiders beneden de 65 jaar. Het College van Rijksbemiddelaars acht deze toestand niet billijk en zou willen komen tot een regeling, waardoor deze ongelijkheid van beloning wordt wegge nomen. Hoewel de 5.6 percent loonsver hoging ter compensatie van de premie voor de ouderdomsuitkering slechts be stemd was voor de arbeiders beneden de 65 jaar, is deze ook aan de werknemers boven deze leeftijd vrijwel over de gehele linie toegekend. In werkgeverskringen is het denkbeeld geopperd deze 5.6 percent loonsverhoging te blokkeren of in overleg met de werk nemer een spaarregeling te ontwerpen. De geblokkeerde of gespaarde gelden worden dan aan de werknemer uitge keerd wanneer hij het bedrijf verlaat. 6) zeventig percent van de leden daar van moet afkomstig zijn van de buiten gewesten; 7) het „Gotong rojong"-kabinet, waarin het plan van Sukarno voorziet, moet een presidentiëel kabinet zijn en bestaan uit kundige en achtenswaardige nationale leiders; 8) het kabinet moet door het parlement gemachtigd worden om ten minste vijf ja ren aan te blijven; 9) zowel de nationale raad als het kabi net moeten onder leiding staan van de twee-eenheid Sukarno-Hatta, die tezamen het symbool van de Indonesische eenheid vormen. Deze eisen waren vervat in de „procla matie", welke door radio-Makassar werd omgeroepen. De plaatselijke afdeling van de Masjumi en van de Oostindonesische „federale par tij" hebben reeds van hun instemming doen blijken met de inhoud van deze pro clamatie. Maandag maakte radio-Makas sar bekend, dat luitenant-kolonel Samual alle regeringsfondsen in zijn gebied heeft „bevroren". Toenemend verzet President Sukarno heeft dinsdagmorgen in zijn paleis te Djakarta de vertegen woordigers van de zogenaamde „splinter partijen" ontvangen, om zich op de hoogte te stellen van hun inzichten over de door hem ontvouwde plannen tot vorming van een nationale raad en een „alle-partijen- kabinet". Geweld gevraagd Intussen hebben enkele dagbladen in Djakarta, die achter de regering staan, aangedrongen op de onmiddellijke afkon diging van de staat van oorlog en beleg in geheel Indonesië. De invloedrijke „Merde- ka", die over het algemeen goed is inge licht over paleiszaken, merkte op, dat „de ontbinding thans de toestand van anarchie nabij komt". Gezien de gebeurtenissen in Oost-Indonesië, is de noodtoestand thans een feit geworden. In verband hiermede dringt het blad er bij president Sukarno op aan om' over de gehele archipel de staat van oorlog en beleg af te kondigen, „met of zonder conceptie". Ook de nationalisti sche „Suluh Indonesia", het orgaan van de P.N.I., schreef dat het ogenblik is aange broken voor de leider Sukarno om krach tig en zonder uitstel op te treden. Dat de president aan deze roep om ge weld van de nationalisten en de commu nisten gehoor zal geven, lijkt weinig waar schijnlijk. In politieke kringen in Djakarta werd er steeds weer de aandacht op ge vestigd, dat Sukarno ten aanzien van de gehele Indonesische archipel de keus heeft tussen een sterk gewijzigde vorm van zijn conceptie,waarbij de communisten geweerd worden, en een burgeroorlog. Niet alleen de chef-staf Nasution, maar ook de Indonesische premier Ali Sastroa- midjojo zou er bij Sukarno op hebben aan gedrongen, contact op te nemen met Hatta, als enige mogelijkheid om uit de huidige chaotische toestand te geraken. Volgens de ANP-correspondent in Dja karta heeft een dergelijk contact nog niet plaatsgehad, maar heeft de president wel een uitnodiging daartoe aan de vroegere vice-president doen toekomen. Dit wijst er volgens politieke waarnemers op dat hij eventueel drastische veranderingen in zijn conceptie zou willen aanbrengen en zelfs bereid zou zijn de communisten erbuiten te houden. Ditzelfde werd enige dagen eerder reeds medegedeeld door een vooraanstaand Indonesiër in Manilla, die onbekend wenste te blijven. Bij Koninklijk Besluit is aan mej. dr. A. de Waal op haar verzoek met ingang van 16 maart 1957 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door haar aan de Ko ningin en het Koninkrijk bewezen. BANGKOK (Reuter/AFP). De anti communistische regering van maarschalk Piboel Songgram van Thailand heeft een krappe overwinning behaald in de ver kiezingen die vorige week gehouden zijn. ADVERTENTIE ■■■■■■■■■•■■■■■■■a De grote sensatie van de Voorjaarsbeurs Stand Vorwerk-Kobold 49*50 j Dit technische wonder maakt de droom der Nederlandse huisvrouw tot werkelijkheid. ADVERTENTIE FRANS HALSSTRAAT 23 - TEL. 16566 DAMES KAPSALON LANOWAVE speciaal voor moeilijk en slap haar. SCHOONHEIDSSALON gezichtsmassage - lichaamsmassage hoogtezon Nieuwste methode voor afdoende ontharing COMEDONEBEHANDELING ter voorkoming van littekens Gratis huiddiagnose ACCRA (UP/Reuter/AFP) Premier Kwame Nkroemah van Ghana, dat morgen onafhankelijk zal worden, heeft de Ame rikaanse vice-president Nixon de verzeke ring gegeven, dat Ghana onder geen en kele omstandigheid buitenlandse overheer sing, van wie dan ook, zal aanvaarden. Ghana zal een democratische staat worden, met een vrije meningsuiting, een vrije pers en een vrije regering. Volgens Nixon zei de premier dat Ghana een „nationalistische" koers zou volgen, doch niet „neutraal" zou worden. De premier heeft de Verenigde Staten echter niet om hulp verzocht. Ghana zal geen sterke strijdmacht op bouwen. De buitenlandse politiek zal in de eerste plaats op het behouden der onafhan kelijkheid zijn gericht, aldus Nkroemah. Nixon liet doorschemeren, dat de Ver enigde Staten de nieuwe staat een toepas selijk cadeau zullen aanbieden. De verte genwoordiger van de Sovjet-Unie, de mi nister van Landbouw Benediktov, zal Nkroemah een vliegtuig en diverse auto's aanbieden. Nixon en Benediktov logeren In hetzelfde hotel. Nixon en Nkroemah hebben onder meer de bouw besproken van de Volta-dam. De financiering van dit project, waarvan de uitvoering een bedrag van 700 miljoen dollars vergt, wordt ook besproken met Britse en Canadese geïnteresseerden en de Wereldbank. derland liever gezien, dat de overeenkomst in een UNO-resolutie was vastgelegd, al dus mr. Schümann. Volgens de Nederland se regering moet de Golf van Akaba vol gens het internationale recht als een deel van de open zee beschouwd worden, om dat er vier landen aan grenzen en omdat hij breder is dan de drie-mijlszone van deze landen. Bijgevolg is de Straat van Ti ran een zeestraat die twee open zeeën verbindt welke normaal door de interna tionale scheepvaart gebruikt worden. Der gelijke zeestraten mogen door alle sche pen gebruikt worden, ook al vallen zij binnen de territoriale wateren van een of meer landen. Deze regel heeft het Inter nationaal Gerechtshof in het geval van het kanaal van Korfoe erkend. Aangezien de Straat van Tiran voorts twee delen van de open zee verbindt, hebben de kuststa ten niet het recht de scheepvaart door de straat waar deze binnen hun territoriale wateren valt, te controleren. India tegen De Indiase afgevaardigde Arthur Lall zei de Assemblee niet bevoegd te achten de juridische kwestie inzake de Golf van Akaba op te lossen en dat alle verklarin gen, dat deze waterweg internationaal is „niets anders zijn dan beweringen". De Stx-aat van Tiran is volgens hem zonder twijfel een territoriaal gebied. Daarom kan de toegang tot de Golf van Akaba niet verkregen worden zonder toestemming van Egypte, aldus Lall. Hij herhaalde het standpunt van India, dat het UNO-leger slechts zolang op Egyptisch gebied blijven kan als Egypte hiervoor zijn toestemming geeft. Het standpunt van de Assemblee is uiteengezet in haar resoluties en niet in verklaringen van leden-staten, aldus de Indiase afgevaardigde. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi, zei dat de Assemblee is gerechtigd te vernemen dat de Israëlische terugtrekking die naar algemeen erkend wordt in een of op zijn hoogst in twee da gen kan en moet geschieden op een or delijke wijze wordt voltooid. Rusland tegen De Russische afgevaardigde, Sobolev, zei dat men de Israëlische verklaringen niet als overeenkomstig de eisen en resoluties van de Assemblee kan beschouwen", om dat Israel tracht aan zijn terugtrekking, de „vervulling van een aantal voorwaar den te verbinden, hoe deze ook worden omschreven". Sobolev zei dat die voor waarden inhouden de consolidatie voor onbepaalde tijd van de UNO-troepen op Egyptisch gebied en het onder het beheer van Egypte weghalen van twee sleutelge- bieden. Hij wees er op dat mevrouw Meir niet van een onmiddellijke terugtrekking had gewaagd en geen datum had genoemd, waarop de Israëliërs zich zullen terugtrek ken. Sobolev zei, dat het in hoofdzaak één lijn trekken van de Amerikaan Lodge en mevrouw Meir op vrijdag geen toeval kan zijn maar moet voorkomen uit een in Washington uitgestippelde gedragslijn. Hij drong aan op onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van de Is raëliërs. Nixon heeft voor zijn vertrek naar Accra in Rabat verklaard, dat de sultan van Marokko de plannen van Eisenhower voor het Nabije Oosten in grote trekken heeft goedgekeurd. Nixon, die een bezoek van twee dagen aan Marokko bracht, zei dat de sultan het economische deel van de leer het belangrijkst vindt. In antwoord op vragen zei Nixon, dat het plan-Eisenhower niet voor Marokko geldt, doch er worden onderhandelingen gevoerd over Ameri kaanse hulp aan Marokko. Het gevaar, dat de Verenigde Staten hun militaire bases in Noord-Afrika verliezen, acht Nixon gering. De sultan van Marokko is zaterdag ge opereerd aan een liesbreuk.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1