KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF De leerling van Doctor Marciolo J Agenda voor Haarlem PHILIPS,Infraphil NAAIMACHINES Pat-Mat mag promotie wedstrijden spelen jl jl/jl/u) jl-/jl; v jl-/1 ni door joseph l. einander y Kort en bondig DINSDAG 5 MAART 1957 4 Twee tennistitels voor J. de Mos bij leraren Wereldkampioenschappen wielrennen in Frankrijk Geen tit elwed strijd en voor wielrensters Fausto Coppi brak weer een been De vijfde test match Zuid-Afrika op 122 voor 7 in de tweede innings De schaakcompetitie Schaken Tweekamp om wereldtitel in Moskou geopend Motorsport Joe Craig overleden Twee Nederlands records gewichtheffen verbeterd Militair hockeyteam speelt een oefenwedstrijd Westelijk hockeyteam voor tien maart Jubileum Om de ijshockeytitels De gedecentraliseerde amateur-training Geen hogere startpremies voor autocoureurs Plannen voor toernooi om de Graham Cup PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk In uw gezin QHP A Th "OlFTQ T V1F?]\FQ Tons vervolgverhaal Training van B-spelers Adrie Voorting won trainingswedstrijd Goedennacht Voor J. de Mos zijn de wedstrijden om de Nederlandse tenniskampioenschappen voor oefenmeesters op overdekte banen zeer gunstig verlopen. Zowel in het enkel- als in het dubbelspel, waarin hü met zijn broer Dick op de baan verscheen, veroverde hij de titel en in het enkelspel zelfs voor de zevende achtereenvolgende maal. Joop de Mos Ernstig bedreigd is de Hagenaar geen enkele maal. In de finale van het enkelspel heeft het er aanvankelijk naar uitgezien, dat Th. Dekkers, die voor de eerste maai de eindstrijd van dit toernooi bereikte, goed partij zou geven, doch na de stand vijf-vier in het voordeel van De Mos in de eerste set kwam vast te staan, dat de titel houder zich niet tot het uiterste zou be hoeven in te spannen. Scoorde Dekkers voordien ettelijke punten met zijn keiharde services, daarna belandden de ballen dik wijls in het net. Kennelijk had hij de moed verloren en met zes-vier ging deze set naar De Mos. De partij kreeg daarna een saai karakter doordat geen van beide spelers risico's nam. Van de baseline werden de ballen geretourneerd en slechts zelden kwam het voor, dat J. de Mos naar het net opliep, waar hij zeer gevaarlijk is. Dekkers' tegen stand verflauwde met de minuut. Met zes- vier, zes-nul en zes-twee won De Mos het duel en daarmee het kampioenschap. Attractiever voor het publiek was het dubbelspel dat hierna volgde. W. Hemmes en M. Buytelaar fungeerden als tegenstan ders voor de gebroeders De Mos. M. Buy telaar vormde het zwakke punt bij dit viertal, terwijl J. de -Mos met zijn uitste kende techniek en W. Hemmes door zijn listig spel tegen elkaar opgewassen bleken. Met zes-twee, zes-vier en zes-vier eindigde de partij in het voordeel van D. en J. de Mos, en daarmede kon laatstgenoemde wederom een titel aan de reeks toevoegen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Tijdens het zaterdag te Parijs gehouden congres van de U.C.I. is de heer Archille Joinard (Fr.) bij acclamatie herkozen tot president. Tot vice-presidenten zijn her kozen de heren J. B. Soler (Spanje) en Arnold Standaert (België). Tot derde vice- president, in plaats van de heer Kai Holm (Denemarken), die aftrad, is de heer Ernest Luthi (Zwitserland) gekozen. De organi satie van de wereldkampioenschappen in 1S58 werd aan Frankrijk opgedragen. Het kampioenschap cyclo-cross zal te Limoges worden gehouden, de wegkampioenschap- pen zullen gereden worden op een nieuw cirduit van 18 kilometer in Reims en de baankampioenschappen in het Pare du Princes in Parijs. De kampioenschappen op de baan zullen waarschijnlijk in de periode tussen 30 augustus en 6 of 7 sep tember worden gehouden. De National Cyclists Union (Engeland) blijft erkend door de U.C.I. Maar het con gres sprak de wens uit dat de drie bestaan de Britse bonden zich aaneen zullen slui ten. Het voorstel van de National Cyclists' Union tot instelling van wereldkampioen schappen voor dames werd met 42 tegen 35 stemmen verworpen. Rusland en Oost- Duitsland hadden het Engelse voorstel on dersteund, terwijl Zwitserland, Italië en West-Duitsland zich er tegen hadden ver klaard. Een Deens voorstel tot het aanbrengen van veranderingen aan de bij baan wedstrij den te dragen valhelm, werd teruggezon den naar de technische commissie. De Franse federatie laat momenteel een nieuw model valhelm maken. Met eenstemmigheid kantte het congres zich tegen een eventuele schrapping van de wielersport van het Olympische pro gramma. De president Joinard wees er op dat de Olympische wielerwedstrijden in 1960 in Rome ongetwijfeld een zeer groot succes zullen worden en dat een schrap ping een onverdedigbare maatregel zou zijn. Tijdens een in Sassari gehouden wieler wedstrijd is Fausto Coppi ten val gekomen waarbij hij, naar later in het ziekenhuis werd vastgesteld, het linker dijbeen heeft gebroken. Hij zal tenminste twee maanden in het gips moeten blijven. Dit is reeds de vierde maal in zijn langdurige wielerloop- baan dat Coppi het slachtoffer is geworden van een dergelijk ongeval. Hij zal in geen ge val aan de Ronde van Frankrijk van dit jaar kunnen deelnemen. Voor hij de operatiezaal werd binnenge bracht heeft Coppi trouwens verklaard dat hij zich zeer waarschijnlijk definitief uit de wedstrijdsport zal terugtrekken, dit mede in verband met zijn leeftijd. Hij is thans 38. Op de derde dag van de vijfde en laatste testmatch tegen Engeland zijn de Zuid- afrikaanse batslieden begonnen aan hun tweede innings. Aan het einde van de dag stonden zij op 122 voor 7. De voorsprong op de Engelsen - die in hun eerste innings niet verder waren gekomen dan 110 runs - bedroeg 176 punten. Van de „springbokken" scoorden Trevor Goddard 30 runs, Ken Funston 24 en Roy McClean 19. De oorzaak van de lage totalen was de moeilijk bespeelbare pitch. Door deze, voor de bowlers, zo prettige omstan digheid kwam de Engelsman Frank Tyson tot goede cijfers. Hij nam vier wickets voor 31 runs. De scores waren: Zuid-Afrika: eerste innings 164 runs, tweede innings 122 voor 7. Engeland: eerste innings 110 runs. Kijk-Uit is er in de overgangsklasse van de Noordhollandse Schaakbond niet in ge slaagd het maximum aantal winstpunten uit de afgebroken partijen tegen Pat-Mat te be halen. Het gevolg hiervan is dat Pat-Mat de nieuwe kampioen is geworden. Het zal nu met nummer laatst van de tweede klasse KNSB een tweetal wedstrijden spelen voor een plaats in de KNSB. De voor de bezetting der laatste plaats zo belangrijke ontmoeting tussen Schaaklust en Bloemendaal kwam nog niet tot een definitieve beslissing. Het fraaie resultaat van het Hillegomse De Uil tegen 't Oosten heeft haar niet voor degradatie kunnen behoeden. Het gelijke spel beïnvloedde echter wel de bezetting van de eerste plaats, 't Oosten komt nu net één punt op Rolland tekort. Het heeft tegen de uitslag van de wedstrijd tegen De Uil protest aangetekend. Rolland zal dus de uit spraak van dit protest moeten afwachten aleer het zich definitief kampioen kan noe men. In 3C speelden Pat-Mat 4 en Kijk Uit 4 ge lijk. Tot een zelfde resultaat zullen vermoe delijk ook Weenink 2 en HWP 2 komen. De spanning in 3D duurt nog onverminderd voort. De reserves van Bloemendaal staan er wel gunstig voor, maar het heeft in Aalsmeer 2 toch nog een gevaarlijke rivaal. Halfweg 2 klampte zich aan de laatste strohalm vast via een overwinning op de spoorwegschaakclub (SSCH). Beide teams zijn nu gelijk geëindigd en zullen op 13 maart bij 't Oosten nogmaals spelen. In 4C werd 't Oosten 3 de nieuwe kam pioen. De nederlaag, die Heemstede 4 werd toegebracht betekende voor de Heemstede naren de definitieve bezetting van de laatste plaats. De over-winning van 't Schouwtje op Weenink 4 kreeg hierdoor geen betekenis meer. Zandvoort 2 onderstreepte in 4D nog maals haar kracht. De ranglijst toont dui delijk de overmacht van de badplaatsbe woners. De resultaten De uitslagen luiden: Overg.kl.: Pat-Mat— Kijk Uit 6-4 (Pat-Mat kampioen). IB: 't OostenDe Uil 5-5 (o.p.v. 't Oosten). 3C: Weenink 2—HWP 2 5-5 regl.. Pat-Mat 4— Kijk Uit 4 5-5. 3D: Het Oude Slot—Bloemen daal 2 3vj—4)4 (voorl.), Kénnemerland Aalsmeer 2 3^-314, SSCH—Halfweg 2 3'l-614 4C: Heemstede 4't Oosten 3 3-7 ('t Oosten kamp.), Weenink 4't Schouwtje 3)4-614, 4D: Zandvoort 2Weenink 3 614-3De Uil 2—Het Oude Slot 2 314-6)4. De standen in de diverse gx'oepen luiden: Overg. kl.: 2D 1. HWP 5 8 1. Pat-Mat 5 9 2. Hoofddorp 5 6 2. Zaandam II 5 7 3. Zandvoort 5 6 3. Kijk Uit 5 6 4. H'lem III 5 4 4. Heemstede 5 5 5. H'stede II 5 4 5. Schaaklust 4 1 6. HaSG III 5 2 6. Bloemendaal 4 0 3C: 1. Rolland II 5 8 1A: 2. Bl'daal III 5 6 1 Wnanipt - in 3. Kijk Uit IV 5 6 b Jvf^ocPtiL - o 4- Pat-Mat IV 5 5 l:SsC 5 5 5- Weenink II 5 4 4. Pat-Mat II 5 4 5. Schaakmat 5 3 6. Castricum 5 0 5 1 IB: 1. Rolland 2. 't Oosten 3. Aalsmeer 4. Halfweg 5. Haarlem II 6. De Uil 2C: 5 8 5 7 5 6 5 6 5 2 5 1 1. HaSG II 5 10 2. Santpoort 5 8 3. Zaandam V 5 5 4. Kijk Uit III 5 3 5. 't Oosten II 5 3 6. H'stede III 5 1 6. HWP II 3D: 1. Aalsmeer II 4 7 2. Bl'daal II 4 7 3. Kenn.land 4 5 4. Het Oude Slot 4 3 5. Halfweg II 4 2 6. SSCH 4 2 4C: 1. 't Oosten III 4 8 2. Santpoort II 4 6 4. 't Schouwtje 4 4 4. Weenink IV 4 2 5. H'stede IV 4 0 4D: 1. Zandvoort II 4 8 2. De Torens 4 4 3. Weenink III 4 3 4. Het Oude Slot II 4 3 5. De Uil II 4 2 ADVERTENTIE Ook voor Hollandse beurzen de Engelse Plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs. Kampersingel 20-24 - Tel. 11932 De tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen Botwinnik, houder van de titel, en zijn uitdager Smyslov is maandagavond officieel geopend in het ge bouw van de centrale schaakclub te Mos kou, waar schaakmeester Alatox'tsev na mens de Russische schakers een begroe tingsrede hield. Hij werd als spreker op gevolgd door de vice-president van de F.I.D.E., de Internationale schaakfederatie, grootmeester Ragozin, die een boodschap voorlas van de president van de F.I.D.E., de Zweed Folke Rogax'd. De Tsjechische meester Saitai-, eveneens vice-pi-esident van de F.I.D.E., wees in zijn toespraak op de grote vorderingen in de laatste jaren van de Russische spelers in de studie en de ontwikkeling van het spel. Hij bi-acht hulde aan Botwinnik die zich sinds 1948 aan de top heeft gehandhaafd en thans zijn titel voor de derde maal tegen een geduchte tegenstander gaat ver- dedigen. Tot slot sprak de algemene wedstrijd- leidei', de Zweedse grootmeester Stahlberg. Hij deelde mede, dat in de eerste partij van de tweekamp, die dinsdag 5 maart begint, Botwinnik met wit zal spelen. Joe Craig, technisch directeur van de Nortonfabriek in Nederland, is bij een verkeersongeluk in de buurt van Sankt Anton (Oostenrijk) om het leven gekomen. De vrouw van de Engelsman, die reeds geruime tijd in Rotterdam woonde, werd gewond in een ziekenhuis in Sankt Anton opgenomen. Craig was eens de leider van de be roemde Norton-raceploeg die lange tijd als onoverwinnelijk werd beschouwd. Cx-aig is 59 jaar oud geworden. Hij was gehuwd met de weduwe van de eens zo bekende Nederlandse motorcoureur Piet van Wijngaarden. Tijdens de wedstrijden om de Nederlandse kampioenschappen gewichtheffen, die maan dagavond in gebouw „Amico" in Den Haag zijn begonnen, heeft de Hagenaar J. F. Nol ten van Robot twee Nederlandse i-ecords verbeterd. Eerst ontnam de Hagenaar in het veder gewicht het van 20 april 1947 daterende re cord tweehandig trekken aan S. H. Schroem- gens (Venlo). Hij bracht het van 87,5 kg op 90 kg. Later verbeterde Nolten ook het Ne derlandse record voor de drie Olympische oefeningen. Dit record stond sedert 9 septem ber 1933 op naam van de Hagenaar P. W. Caffa, die in totaal een gewicht van 280 kg omhoog had gebracht (drukken 85 kg, trek ken 85 kg en stoten 110 kg). Nolten kwam tot 282.5 kg (drukken 85 kg, trekken 90 kg en stoten 107,5 kg). In de zwaarmiddengewichtklasse eindig de Haarlemmer A. C. v. d. Broek van „Achil les" op de tweede plaats met in totaal 310 kg (drukken 95, trekken 95, stoten 120). Met het oog op de hockeywedstrijd tussen de militaire ploegen van Nederland en Bel gië, die woensdag 13 maart te Nijmegen wordt gespeeld, zal het Nedex-landse team op zaterdag 9 maart te Nijmegen een oefenwed strijd spelen tegen Union. Voor deze ont moeting verschijnt de militaire ploeg in de volgende opstelling in het veld: doel: Wolf (Pinoké)achter: Van Heel (HHIJC) en Snoep (Amsterdam); midden: Maicr (HH IJC), Dobbelman (Union) en Smit Siebenga (Amsterdam); voor: Burkman (BMHC), El- dering (BMHC), Van Erven Dorens (Laren), Alberts (Zwolle), en Hulsenbach (Hilver sum). Reserves: Donker (Zutphen), Beek (Nijmegen), Var den Ploeg (HDM) en Duis ter (Hilversum). Zondag 10 maart wordt in Enschedé een districtswedstrijd tussen de hex-en-hockey- teams voor oost en west gespeeld. Het wes telijk elftal is als volgt samengesteld: doel: Honnebier (BMHC); achter Mai-res (Laren) en Drijver (Togo); midden: Wagener (Hil versum), Loggere (Laren) en Overdijkink (SCHC); voor: Hooghiemstra (SCHC), Zwier (SCHC), Van Erven Dorens (Lax-en). Bouw man (BMHC) en Van Beaumont (Togo). COOCCCCCÖCOOOOOCOICO(XOOOSOC03COKXXXXXXXXODKX»DC03CCCC Di de periode van 4 tot 11 mei zullen j in Nederland naar schatting zes duizend baby's geboren worden. De moeders van 1 deze baby's zullen evenals alle Apel- doorners, die in de maand mei vijf en- zeventig jaar worden, een verrassing ontvangen van de Apeldoornse voetbal club Robur et Velocitas. Dit is de ori- i ginele manier, waarmee een speciale j feestcommissie de aandacht wil vestigen op het feit, dat een van Nederlands oudste voetbalverenigingen en tevens de oudste amateur-eersteklasser, bin nenkort het vijfenzeventigjarig bestaan herdenkt. Het toernooi om het wereld- en Eux'opese- kampioenschap ijshockey is te Moskou voort gezet. De uitslagen van de maandag gespeel de wedstrijden waren: Zweden-Finland 9-3 (tussenstanden: 2-1, 3-1, 4-1), Rusland-Oost. Duitsland 12-0 (1-0. 5-0. 6-0), Japan-Tsjecho- slowakije 1-25 (0-11, 0-7, 1-7). De stand luidt thans: Zweden 6 6 0 0 12 58-7 Rusland 6 5 1 0 11 73-5 Tsjechoslowakije 6 4 1 1 9 54-6 Finland 6 3 0 3 6 23-31 Polen 6 2 0 4 4 22-33 Oost-Duitsland 6 2 0 4 4 20-47 Japan 6 0 1 5 1 9-79 Oostenrijk 6 0 1 5 1 7-58 Met het oog op de districtswedstrijden, die op 27 april voor de amateurs zullen worden gehouden, zal op woensdag 6 maart onder leiding van oefenmeester Kaufmann op het terrein van Robur et Velocitas de ti-aining voor de oostelijke spelers beginnen. De vol gende spelers zijn voor deze bijeenkomst uit genodigd: Theunissen (Arnhemse Boys), Aarnink (WVC), Woordes (WVC), Kempink (WVC). Klaassen (Be Quick, Zutphen), Teunissen (Be Quick, Zutphen), De Weei'dt (Be Quick, Zutphen), Welmex-s (Be Quick, Zutphen). De Jong (Albatros), Kapteyn (Quick '20), Olde Riekerink (Enschedé), Lo- huis (Quick '20), Elfrink (Robur et Veloci tas), Weenink (Robur et Velocitas), Loois (AGOVV), Slijkhuis (Vitesse), D. Hex'berts (Vitesse), Gerrits (Germania), Van der Schuur (De Graafschap), Van Reeken (SCH) Wooninck (SCH), Verhagen (Quick, Nij megen), Klein Schiphorst (Quick, Nijmegen) Sewald (NEC) en Van Neck (Borne). Voor de training in het westen zijn nog drie spelers uitgenodigd. Het zijn Dorlas, Haak en Roos van VCS. Lodo keeken hij kon bijna zijn ogen niet geloven: het hoofd van doctor Marciolo werd groter, de stengel en de bladeren van de tulpeplant veranderden in een lijf, armen en benen, endaar stond doctor Marciolo, precies zoals hij er vroeger had uitgeziem! „Zo", zei de doctor. „Dat is tenminste in orde gekomen. Laat dit een les voor je zijn, vriendje, dat je nooit meer zulke domme fouten maakt. En geen probeerseltjes meer met drankjes en poeders, zonder dat ik het weet, begrepen? Je hebt gezien, daar kunnen de raarste dingen mee gebeuren!" 111-112 In Brussel heeft een aantal leden verga derd van de internationale sportcommlssie van de Internationale Federatie van Auto mobielclubs (FIA). Engeland, Duitsland, Frankrijk, België, Monaco en Nederland hebben tijdens deze vergadering besloten om bij Grand Prix en andere automobiel- wedstrijden geen hogere startpremies of ver goedingen te betalen dan in overleg tussen de automobielclubs vastgestelde maxima. De gedelegeerde van de KNAC in de sportcommissie heeft reeds vier jaar geleden het initiatief ontwikkeld voor een derge lijke afspraak. Fabrieken en coureui's zijn intussen steeds hogei-e eisen gaan stellen. Zelfs zo hoog, dat het houden van wed strijden praktisch onmogelijk begint te wor den. De suggesties van de KNAC zijn daar om thans overgenomen: men zal voortaan één lijn trekken. Zouden fabi'ieken en individuele rijders alleen tegen hogere premies aan de wed strijden willen deelnemen, dan zullen de ge noemde landen hun Gi'and Prix geen door gang laten vinden. Als de Britse Voetbalbonden in juni van dit jaar bijeenkomen, zullen zjj zich moeten uitspreken over een plan voor een nieuwe competitie waarvoor Sir George Graham secretaris van de Schotse Voetbalbond, die zich dit jaar terugtrekt uit de sport welke hü 45 jaar lang heeft gediend een beker beschikbaar zal stellen. Aan deze competitie, die voor het eerst aan het einde van het seizoen 1957-1958 zou worden gehouden, zouden de cupwinnaars van Engeland, Nooi'd-Ierland en Schotland deelnemen, en ook het team uit Wales dat hel best geplaatst is in het eindklassement van het Engelse leaguekampioenschap. Noord-Ierland en Wales hebben zich al voor het plan uitgespx-oken, en Schotland zal ongetwijfeld volgen. Het is mogelijk dat de Engelse FA en de league er weinig voor voelen, en dat zij deze nieuwe competitie te veel van het goede achten. Afgezien van het leaguekampioen schap en de Engelse bekerwedstrijden zijn er immers ook als de toernooien om het wereldkampioenschap, om de Eux-opese be ker voor clubs en om de jaarbeurssteden- beker, terwijl een competitie om de Europese beker voor landenteams in de maak is. Maar als de andei'e di'ie „home counti'ies" zich vóór een toernooi om de Graham Cup uit- spreken zal Engeland zich uitex-aard niet af zijdig kunnen houden. HUMEZ. In een partij over 10 ronden, gehouden in het Parijse spoi'tpaleis, heeft de Fi-ansman Chai'les Humez, kampioen van Europese middengewicht boksen, op punten gewonnen van zijn landgenoot Germinal Bal- lax-in. De titel was niet in het geding. ADVERTENTIE af Spierreumatiek Philips „Infraphil' weg pijn! met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij verstuikin gen, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. o/ Tientallen automobilisten werden door de verdedi- ging opgeroepen om hun ergernis te luchten over de vei-keersregelingen in Life City, die grote vertragingen veroorzaakten en het autorijden in de stad tot een kwel ling maakten. De aanklager kwam met de directeur van een statistisch bureau op de proppen, die een uur lang op effen toon cijfers oplas over de verkeersongelukken in de Verenigde Staten gedurende de laatste tien jaar en daarbij in de verduisterde rechtzaal lichtbeelden ver toonde van statistieken en grafieken, waaruit de ontstel lende toeneming van het aantal dodelijke ongevallen viel af te lezen. Ook Galotti en Malloway werden als getuigen ver hoord. Zij vertelden ieder op hun eigen wijze Mallo way beheersten met het talent van een voordrachtskunste naar, Galotti nerveus en met drukke gebaren hoe zij tot het experiment van Life City waren gekomen. De verdediger trachtte, toen het zijn beurt van ondervra ging van Galotti werd, de edele beweegredenen van de Zuid-Amerikaan in een verdacht licht te plaatsen, door ae commerciële belangen van de All Plastic Company nadrukkelijk in verband te brengen met Life City, doch Galotti had daarop gerekend. Hij kwam in een niet te stuiten overvloed van wooi'den tevoorschijn met uittrek sels uit zijn boekhouding, alle door rijksaccountants ge waarmerkt, waaruit zonneklaar bleek dat het experiment van Life City zijn bedrijf enorme bedragen had gekost. Dit onderdeel van het getuigenverhoor was beslist geen goede beurt voor de verdediger, die zich rood van erger nis terugtrok toen Galotti uitweidde, en later met een nors gezicht „neen" snauwde op de vraag of hij deze ge tuige nog verder aan de tand wilde voelen. Het steekspel was toen verder gegaan met een uitput tende ondervraging van Rabinsky, die aanvankelijk zijn beide ondervragers in sluwheid evenaarde. Hij had blijk baar terdege met Stephenson geoefend en deed het voor komen alsof hij zich moreel verplicht gevoeld had de campagne tegen Life City te organiseren. „Het was dus zo," vroeg mr. Stephenson hem, „dat u innerlijk bewogen werd door uw waarneming van het in Life City op touw gezette onrecht tegen de auto mobilisten?" „Inderdaad," antwoordde Rabinsky vlot, iets tè vlot overigens. „Ik werd als Amerikaan ten diepste getroffen in mijn zin voor onafhankelijkheid en vrijheid." „Was de actie tot invasie van de bovengrondse straten van Life City een spontane actie, of werd zij door u ge organiseerd?" vi-oeg Stephenson poeslief. „Zij was spontaan. Dat wil zeggen, ik heb me beijverd om de orde te handhaven. Doch talrijke deelnemers slo ten zich uit eigen beweging bij ons aan." „Bij ons; betekent dat, dat een aantal automobilisten in eerste instantie een groep vormde onder uw leiding?" „Ja. Dat waren degenen, die last hadden ondervonden van de luchtverontreiniging in de ondergrondse straten." „Ondervondt u bij de invasie tegenstand van de in woners?" „Integendeel. Zij ontvingen ons glimlachend en opge lucht." „Waarom?" „Zij voelden zich blijkbaar niet thuis in de vreemde stilte en hadden last van de langzame stadsverbindingen." „Leugenaa r!" klonk het plotseling op de publieke tribune. Een lange, magere man schudde zijn vuist in de richting van Rabinsky. Er ontstond hevig rumoer en de lange man werd door de zaalwachter verwijderd. Toen de rust was teruggekeerd, richtte Stephenson zich op nieuw tot Rabinsky. „Kunt u mij ook zeggen of er sinds de invasie in Life City ongelukken van enige betekenis in de bovengrond se straten zijn gebexxrd?" „De enige ongelukken van betekenis zijn in Life City in de ondergrondse tunnels gebeurd. Er zijn doden ge vallen in een recordtempo," zei Rabinsky bijtend. Stephenson glimlachte en boog in de richting van Mac Really. „Uw getuige," zei hij voldaan. MacReally stond op. Hij steunde met zijn linkerhand op de balustrade, waarachter Rabinsky in afwachting stond. „Meneer Rabinsky," zei MacReally langzaam, „ik heb gehoord dat u als Amerikaan geroerd bent door liet on recht, dat tegen de automobilisten werd begaan." „Inderdaad." „Is het juist, dat u vijftien jaar geleden in Oklahoma werd veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf wegens uw aandeel in een overval op een automobilist en de daaropvolgende beroving en mishandeling van deze man?" Het was geruime tijd stil. Rabinsky greep krampachtig de leuning vóór zich beet. Stephenson keek met uitpui lende ogen naar zijn getuige. Toen sprong hij op alsof er een veer uit zijn stoelzitting lossprong en riep hees: „Ik protesteer! Dit heeft niets met de onderhavige zaak te maken! Het is vijftien jaar geleden!" Rechter Lincoln knikte. „Het heeft er ogenschijnlijk niets mee te maken. Doch dat kan pas worden uitge maakt als getuige antwoord heeft gegeven. Getuige mag antwoorden." „Ik ik weigerzei Rabinsky. „Getuige moet antwoorden," zei Lincoln scherp, „en ik moge hem bovendien aan zijn eed herinneren." „Ik het is zo," zei Rabinsky zacht. „Mijn aandeel was zeer gering." „U bedoelt, uw aandeel in de buit?" vroeg MacReally sarcastisch. „Ja neen. Mijn aandeel in dein de overval." „O juist. Dat blijkt trouwens uit de tamelijk geringe straf. Beroving en geweldpleging zijn zware misdaden." Rabinsky keek woedend naar de aanklager, die in zijn papieren bladerde. Er kwam iets in zijn blik van een ge vaarlijk serpent, dat zijn prooi tot zijn belager ziet worden. „Meneer Rabinsky," zei MacReally opgewekt, „hoe veel bedroeg het honorarium, dat u voor de organisatie van de invasie in Life City hebt ontvangen?" „Ik heb het nog ik heb niets ontvangen." „Bedongen dan?" „Ik heb vergoeding van onkosten gevraagd!" „Aan wie?" „Wel, aan.... eh.... de mensen die zich ervoor in teresseerden." „Zo, dus er waren mensen die zich ervoor interesseer den en dezen hebben u geëngageerd voor de leiding van de campagne?" „Een paar mensen hebben de hoofden bij elkaar gesto ken en geld bijeen gebracht om de onkosten te bestrij den." „Welke onkosten?" „Ehbenzine en telefoongesprekken en zo." „Juist. Ik heb hier een opgave van deze onkosten. Zij zijn door u gedeclareerd aan de heer Lemban Foot en bedragen vijftigduizend dollar." „Hoe „Geeft u dat toe?" (Wordt vervolgd). Burgemeester van Rijssen overleden. Zondagavond is na een langdux-ige ziekte in het St. Geertruidengasthuis te Deventer, 64 jaar oud, ovei'leden, burgemeester W. Zeeuw uit Rijssen. De overledene, die ridder in de orde van Oranje Nassau was, vervulde sedert 1928 het ambt van burgemeester. In 1937 werd de heer Zeeuw benoemd tot burge meester van Rijssen. Nülpaard geboren. Voor de vijfentwin tigste keer is in Artis een nijlpaardje ge boren. Moeder Mieke maakt het goed. even als haar baby van 40 kilo. Dit is het derde jong, dat Mieke sedei't haar komst in Artis in 1951 ter wereld heeft gebracht. Autoteehnisehe school. Aan de Loolaan te Apeldooxm zal zeer binnenkort worden begonnen met de bouw van de nieuwe auto- technische school, school voor scheepswerk- tuigkundlgen en elektrotechnici. Met de kale bouw is een bedrag van 1.674.000 gemoeid. Prins Bernhard naar huis. Donderdag middag keert Prins Bei-nhard per KLM- vliegtuig terug naar huis van zijn bezoek aan Amerika. Vandaag is hij de gast van bux-gemeester Robert F. Wagner aan een lunch in het Waldorf-Astoria hotel. Voorts zal de Prins een toespraak houden tot het Calvin Bullock forum van bankiers en zal hij een receptie op de Nederlandse Club bij wonen. Boerderü afgebrand. Een gxote boer derij te Alteveer is door brand vex-woest. De brandweer van Hoogeveen kon tegen de vuurzee niet op en moest toezien hoe het bedrijf met inboedel, landbouwwerktuigen, hooi- en strovoorraden in vlammen opging. Het vee kon nog bijtijds uit de stallen wor den gehaald. De boerderij werd bewoond door twee gezinnen, tezamen 17 personen. Eykman-medaille. De Eykman-medaille, die wordt verleend voor bijzondere verdien sten op het gebied van de tropische genees kunde, is door de stichting „Het Eykman- medaille Fonds" van de Nederlandse Ver eniging voor Tropische Geneeskunde toege kend aan dr. H. Straub te Rotterdam, aan dr. H. de Rook te Den Haag en aan dr. D. Metselaar te Nooi'dwijk. Onder leiding van de KNVB-oefenmeester Hardwiek zullen op 5, 12 en 19 maart de B- spelers in Boxtel trainen met het oog op de wedstrijd Duitsland B—Nederland B, die 27 maart in Essen wordt gespeeld. Voor deze training zijn de volgende spelers uitge nodigd: Boskamp (Amsterdam), Brusselers (PSV), Coenen (MW), Dillen (PSV), Van der Hoek (Feyenoord), Janssen (Enschedé), Kruyfer (KFC), Schouten (Feyenoord), Schuurman (ADO), Tol (Volendam) en Wal- hout (NOAD). Als voorbereiding op het nieuwe wegsex- zoen liet de Haarlemse wielerclub ,De Kam pioen" een trainingswedstrijd over één uur verrijden, welke werd gewonnen door Adrie Voorting. De uitslag der A- en B-klassen: 1. A. Voorting; 2. Koger; 3. T. Peters; 4. Visser; 5. Koek; 6. Steenvoox'den; 7. Rutte; 8. Van Duin; 9. Van Leeuwen. C-klasse: 1. Van Tintelen, de 25 kilometer in 40 minuten en 7 seconden; 2. Sminia; 3. Walters; 4. Jansen; 5 Hendriks. ADVERTENTIE Slaapt u slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen 6nel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. DINSDAG 5 MAART Roxy: „Schoten in de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uux-. Studio: „Boezemvx'ienden", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „cissi", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uux-. Lido: „De straat der geverfde lip pen", 18 j., 7 en 9.15 u. Luxor: „Ciyt Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katx-in", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Vooi'jaai'sbeui's voor de Vi'ouw, 10 tot 5 en 7 tot 11 u. n.m. Minerva: N.Ph.O. ol.v. Mai'inus Adam met tweede concert Tsjaikofskycyclus, 8.15 uur. Spruitenbos- straat 9: Evangelisatiedienst door G. B. Adams voor Gemeente van Christus, 8 uur. WOENSDAG 6 MAART Minerva: „Summer madness", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Schoten in de nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vi-ouw, 10 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m. Concertgebouw: Pauze concert door Albert de Klerk, 12.30 uur. Frans Halsmuseum: Dr. C. J. Schuurman voor Volksuniversiteit over „Een diepte- psychologische bezinning over de mens", 8 uur. Cultura: Openbare bijbelstudie door ds. C. P. de Ruiter, 8 uur. Concertgebouw: Emigratievooi'lichtingsavond over Austra lië, 8 uur. Spruitenbosstraat 9: Evangelisatie, dienst door G. B Adams voor Gemeente van Christus, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6