Schilders en het tekenonderwijs De negen Muzen Internationaal congres van orgelbouwers Visser-Neerlandiaprijs in Den Haag uitgereikt 7 Naar aanleiding van Amsterdamse exposities Rijschoolhouder beboet wegens smaad jegens BEA-voorzitter Verwaarlozing van pluimvee gestraft Begin april oplevering mijnenveger Woerden" Geen onderzoek naar incidenten tijdens verkiezingsactie Ouden van dagen vragen 10 pet. hogere uitkering Kerkelijk Nieuws Op post voor de post Winkels moeten verdwijnen voor de IJtunnel Het probleem van de tandteehniei Kredietverlening voor de getroffen landbouw bedrijven Gemiddelde levensduur der Nederlanders toegenomen Essay-prijs vraag 1957 Nederlands bankier kreeg vliegongeluk in V.S. Nederlandse artisten voor buitenlandse televisie Haagse Comedie geeft voorstellingen in Brussel Noodlanding van Tiger Moth Wegvervoerstarieven met vi jf percent verhoogd Werk op Utrechts station veroorzaakt treinvertraging DARMSTOORNISSEN ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk Burgerlijke Stand van Elaarlem D - - A U O M A A R T 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Amsterdamse kunsthandels aan Oude en Nieuwe Zijds Voorburgwal exposeren kunstenaars, waarvan enige nauw betrok ken zijn bij het middelbare tekenonder wijs. Eén hunner is werkzaam aan een middelbare school voor algemene ontwik keling, vier der anderen zijn mede verant woordelijk bij de opleiding tot tekenleraar en waren of zijn nog leden van de examen commissie voor de akte middelbaar teke nen. Hun schilderkunstige opvattingen en idealen konden dus gelden bij de eisen, die men aan toekomstige tekenleraren stelt. Zij waren geroepen invloed uit; te oefenen op het tekenonderwijs aan middelbare scholen. Een critische beschouwing van hun werk heeft in dit geval betrekking op meer dan de waarde van individuele uitingen. Er zijn namelijk naar mijn gevoel te waar deren kunstenaars, die ik toch liever geen invloed zag uitoefenen op de vorming on zer jeugd. Hun uitingen steunen dan op niet voor een ieder bruikbare principes, ontwikkelden zich volgens methodes, die geen ruimte open laten voor alle uitings mogelijkheden op het gebied der beeldende kunst die wij thans kennen. In zijn werk kan de opleider laten zien wat hij zelf begrijpt van hetgeen hij onderwijst. Aan zijn werk moet het mogelijk zijn te zien of hij een goed opleider kan zijn. De Hagenaar W. I. Rozendaal, die tot 17 maart grafiek exposeert bij Magdalene Sothmann, is een duidelijk zich aftekenen de persoonlijkheid, in wiens werk principes zijn te onderkennen,waarop andersvoelende individuen eveneens kunnen bouwen. Ro zendaal heeft blijkens zijn werk ook ande- rer voorbeelden bestudeerd en weet met zijn werk hun ideeën te verhelderen. Zijn techniek, de houtsnede, dwong al tot ver eenvoudigen, tot het zoeken van het essen tiële. Op het eerste gezicht zou men hem expressionist kunnen noemen. Tot welke waarachtigheid in uiten het expressionisme gelegenheid biedt tonen zijn verrassend goed gelijkende zelfportretten, die meer dan zijn uiterlijk alleen weergeven. Ik heb deze man zien en horen spreken over pro blemen en vond zijn persoonlijkheid vol komen terug in die portretten. Toch is Rozendaal niet altijd expressionist te noe men. Het kubisme was hem blijkbaar goed bekend. De meer decoratieve instelling in de beeldende kunst is hem niet vreemd. Een stilleven van twee schelpen, gelijkend op figuren van een modern ballet, bewijst zijn gevoel voor schilderkunstige beeld spraak. Met het verloop der jaren heeft de kleur in zijn werk meer betekenis gekre gen, als ik me een vorige tentoonstelling in Amsterdam goed herinner. Rozendaal kan een voorbeeld voor zijn leerlingen zijn. Hij toont persoonlijkheid en een vermogen zich helder uit te drukken bij een uitste kende beheersing van de techniek, in dit geval van het houtsnijden. Zijn invloed was dan al eens duidelijk te constateren aan figuren, die toch tot een eigen wijze van uitdrukken kwamen. De invloed van Lammers, die met vijf andere figuren tot 21 maart bij Martinet en Michels exposeert, is me ook al enige keren duidelijk vertoond. En ook bij hem is geen sprake van het drijven tot epigonisme bij zijn leerlingen. Met het onder zijn leiding verworvene kan men vele kanten op. Lam mers' expressionistische vorm van uiten steunt op een grote tekenvaardigheid. Het bewust vertekenen van de in de natuur voorkomende vorm en terwille van een feller rakende vorm van uitdrukken over tuigt, waardoor zijn resultaten ons toch weer als iets natuurlijks voorkomen. Ook hij is een persoonlijkheid die op eerder ge vonden waarden weet door te gaan, die ze ook weet door te geven aan zijn pupillen. Michels, die me allang intrigeerde door een tekening, die een tijdlang in zijn eigen zaak hing, vermag blijkens zijn werk zeker de vreugde van het tekenen op zijn leer lingen over te planten, gezien een paar schetsjes naar landschappen. Zijn drie an dere geëxposeerde werken, een jongens portret, een landschap en een stilleven, lopen wat betreft uitdrukkingsvorm nogal uiteen. Maar door deze uitdrukkingsvor men heen zien we toch een levendig en ge- Naar Frankrijk De zangeres Johanna de Geus is uitgenodigd voor een viertal kerkconcerten in Frankrijk gedurende deze maand, waarvan een in Straatsburg met de organist Francis Muller, die een modern programma uitvoert met onder meer werken van Honneger, Van der Sig- tenhorst Meyer en Hendrik Andriessen. Voorts is zij soliste in drie Bach-concerten. Gastdirecties. Bij de Nederlandse Opera zullen twee gastdirigenten optreden, te weten Alfred Eichmann, die op 5 maart de muzikale leiding heeft in de voorstelling van Puccini's „La Bohème" en Berthold Lehmann, die 12 maart de directie voert over Bizet's „Carmen". Beide uitvoeringen zullen in de Stadsschouwburg in Amster dam worden gegeven. Vondst Vlak bij Jeruzalem, op Jor daans gebied, is een graf ontdekt dat uit ongeveer 1700 voor Christus stamt, de tijd van de Hyksos. Aardewerk dat in het graf gevonden is, zal in Jeruzalem onderzocht worden. Ceramische unica. Van 9 maart tot 28 april wordt in Museum Boymans in Rotterdam onder de titel „Beeldend aarde werk' een tentoonstelling gehouden van ceramische unica van de experimentele afdeling van „De porceleyne fles" in Delft. In de tuinzaal van het museum en in de hoekzaal zullen ruim 100 unica, schalen, kommen, borden, flessen en plaques wor den uitgestald. Uitnodiging. De Nederlandse dichter Willem Brandt heeft een uitnodiging aan vaart om op 21 maart in Brussel onder auspiciën van het Nederlands-Belgisch Cultureel akkoord over eigen werk te ko men spreken. De voordrachtkunstenares Anny Schuitema zal daarbij een aantal verzen van deze dichter declameren. Concert. Vrijdag 8 Maart zal in het Concertgebouw in Amsterdam een geza menlijk concert worden gegeven door de Koninklijke Militaire Kapel en de Mari nierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van majoor-directeur R. van Ype- ren en majoor-directeur G. Nieuwland. De opbrengst zal ten goede komen aan de af deling Amsterdam van het Nederlandse Rode Kruis. Verlengd. Wegens de grote belangstel ling zal de tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrijven" in het Koninklijk Mu seum voor de tropen in Amsterdam, wor den verlengd tot 1 mei. interesseerd mens, die wijst waar vreugde aan te beleven valt. Zijn werk komt me natuurlijker voor toch dan dat van de tekenleraar Van der Spoel, wiens smaak volle werk mij toch altijd als een variëren van anderer vondsten voorkwam. Hoeveel echter is zo'n jongensportret van Michels dan de koppen van Van der Spoel, die minder van een zien dan van een weten van moderne uitdrukkingsvormen getuigen. Maar goede smaak en helder begrip voor schilderkunstige uitdrukkingswijze sieren zijn werk toch altijd. Ko'lthoff blijft mij daarentegen te vaag, al kan ik zijn abstracte werk moeilijk lelijk noemen. Vergelijkend voelt men een Mondriaan of andere be kende „abstracten" als duidelijk. Bij som migen, zoals bijvoorbeeld Domela Nieu- wenhuis zijn tenminste de bedoelingen dui delijk, al waarderen we de resultaten even tueel minder. Ten aanzien van Kolthoffs werk sta ik echt een beetje in het duister te tasten. Of Stekelenburg en Stellaart bij het on- derwijs betrokken zijn, weet ik niet. Zin voor schoonheid is aan Stellaarts abstracte werk niet te miskennen. Stekelenburgs blijkens de titels niet abstracte werk zal menigeen toch als abstract voorkomen. Nu ik het weet, herken ik bij voorbeeld als zodanig wel een interieur van een bad kamer. Zo'n onderwerp biedt een kleuren spel, dat men er nooit van zou hebben verwacht als men de badkamers van de grote Franse schilder Bonnard niet had gezien. Bonnards schilderijen geven een uitzicht op een schone wereld, zijn wereld. Bij Stekelenburg blijf ik te zeer tegen de, overigens altijd fraaie, geverfde opper vlakte van het doek aankijken. Een klein stilleventje heeft de charme van een stukje tapijt, een klein stilleventje van Michels vergroot de ruimte van mijn uitzicht. Bob Buys De politierechter te Amsterdam heeft een 30-jarige Amsterdamse autorijschool houder veroordeeld tot f 40 boete wegens smaad jegens de voorzitter van de Bond van Erkende Rijschoolhouders (BEA). De rijschoolhouder had in een door hem be legde vergadering gezegd, dat „de voorzit ter naar believen de door de examencom missie gegeven cijfers verandert". De verdachte gaf onomwonden toe deze opmerking tijdens de vergadering te heb ben gemaakt. Hij zei dat ae opmerking op waarheid berust, omdat hij als lid van de examencommissie vreemde praktijken had waargenomen. De officier van Justitie noemde dit een „gemene opmerking" over de voorzitter. Hij eiste 50 gulden boete. De verdachte zou volgens de tenlasteleg ging op de vergadering nog andere beledi gende uitlatingen hebben gebezigd, maar hij werd hiervan vrijgesproken, omdat de vier getuigen zich niet meer konden her inneren, wat hij precies had gezegd, of schoon zij bij de politie wel positieve ver klaringen hadden afgelegd, naar de offi cier opmerkte. De politierechter te Utrecht heeft de 24-jarige jkvr. M. Th. C. D. B. van D. te Lage Vuursche wegens vérgaande verwaar lozing van haar pluimveestapel tot een boete van 1000,of een maand hech tenis veroordeeld. In de zomer van het vorig jaar hield zij op het landgoed „Groot Drakcnstein" dui zenden kippen en kalkoenkuikens, waarvan er honderden stierven door gebrek aan vol doende verzorging. De officier van Justitie had acht dagen geleden drie maanden hechtenis voorwaar delijk en een boete van 3000,of drie maanden hechtenis geëist. Laatste van ook in Haarlem gebouwde serie Op vrijdagochtend 8 maart zal te Rot terdam de bij n.v. De Haan en Oerlemans' scheepsbouwwerf te Hèusden gebouwde kustmijnenveger „Leersum" worden opge leverd. De „Leersum" is de 31ste van de 32 sche pen tellende „Dokkum"-klasse, welke schepen alle zijn genoemd naar Neder landse gemeenten. Het is de bedoeling, dat begin volgende maand de bij de Haarlem- sche Scheepsbouwmaatschappij te Haar lem in aanbouw zijnde mijnenveger „Woerden" als laatste van deze serie in dienst zal worden gesteld. Koning Leopold van België brengt op het ogenblik een bezoek aan Belgisch Kongo. Deze foto werd gemaakt toen de vorst een wandeling maakte in de omgeving van Stanleystad. September in Amsterdam Van 3 tot 7 september zal voor het eerst een internationaal orgelbouwerscongres worden gehouden, en wel in Amsterdam. Een van de belangrijkste discussie-onder werpen is de oprichting van de „Interna tionale Vereniging van Orgelbouwers", in navolging van de in 1957 opgerichte Britse Vereniging van Orgelbouwers". Doel van de internationale organisatie zal onder meer zijn het bevorderen van een goede vakopleiding, internationale uitwisseling van leerlingen, oprichting van een vaktijd schrift en regeling van het expertise wezen. Het congres wordt op 3 september geopend in het Amsterdamse stadhuis, waarna gedurende twee dagen discussie bijeenkomsten worden gehouden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Er zullen voordrachten worden gehouden en films worden vertoond. Voor de middag en avond staan orgelconcerten op Amsterdam se orgels op het programma. Dit gedeelte van het congres wordt op donderdag 5 september besloten met een concert voor orgel en orkest in het Concertgebouw. Daarna gaan de congressisten twee dagen op excursie door ons land om verscheidene orgels te horen en te bezichtigen. Het internationale comité van initiatief nemers wordt gevormd door de heren: W. R. Daniëls (J. Moller Inc. Hagerstown, Ver enigde Staten), D. A. Flentrop (Zaandam), Alfred Führer (Wilhelmshaven), Walter Holtkamp (Cleveland, Verenigde Staten), gebr. Jehmlich (Dresden), Joh. Klais (Bonn) E. A. Röthinger (Straatsburg), gebr. Stin- kens (Zeist) en Henry Willis (Londen). Het secretariaat van het congres berust bij de heer G. A. C. de Graaf (postbus 1063) Am sterdam. Het vorig jaar deden zich gedurende de verkiezingsactie in het zuiden des lands een aantal moeilijkheden voor. Het partij bestuur van de P.v.d.A. stelde toen voor, een onpartijdige commissie de vraag voor te leggen, of de besturen van de betrok ken politieke partijen verantwoordelijk gesteld konden worden voor de inciden ten. Het partijbestuur van de K.V.P., ver klaarde zich met dit voorstel akkoord. Besloten werd dat de commissie een on derzoek zou instellen naar het voorgeval lene in Venlo en Roermond op 17 mei tij dens vergaderingen, waar o.a. dr. Drees het woord voerde en omstreeks 27 mei te Heerlen, waar een affiche van de P.v.d.A. op een rustaltaar was geplakt. De K.V.P. verzocht mr. J. P. Hustinx en mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy in de com missie zitting te nemen. De P.v.d.A. ver zocht dit aan prof. dr. J. A. van Hamel en M. van Veen. Deze commissie heeft thans in een brief aan de P.v.d.A. en aan de K.V.P. medege deeld, dat voortzetting van het onderzoek niet tot een zodanig resultaat kan leiden, dat het redelijke mogelijkheid biedt op de gestelde vragen een voldoende gegrond antwoord te geven. Wel heeft de commis sie vastgesteld, dat in alle bedoelde ge vallen aanstonds de besturen en instanties van beide partijen hebben verklaard, voor de gewraakte feiten geen verantwoorde lijkheid te dragen en deze af te keuren. De K.V.P. en de P.v.d.A. hebben na deze brief van verdere aandrang op het instel len van een onderzoek afgezien.' Vier organisaties van ouden van dagen, verenigd in het Centraal Orgaan Samen werkende Organisaties, hebben zich na mens de 150.000 bij hen aangesloten leden gewend tot de ministerraad wegens de stijgende kosten van levensonderhoud als gevolg van enige maatregelen tot beste dingsbeperking. Daar de regering aan neemt, dat de kosten voor levensonderhoud zes tot zeven punten zullen stijgen, vraagt het centraal orgaan een verhoging van de ouderdomswet uitkering van 10 percent. Daarbij moet in aanmerking worden ge nomen, aldus het centraal orgaan, dat deze uitkering waardevast moet zijn Men er kent dat ook zij, die niet alleen op de al gemene uitkering zijn aangewezen, van zo'n verhoging zullen profiteren, maar men neemt aan, dat de meeste ouden van dagen geen andere bron van inkomsten hebben dan de uitkering van de ouderdomswet. Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Alphen a. d. Rijn J. Zageman, kand .te Hallum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Hengelo (O.) A. W. Drechsler te Amsterdam-Noord en Th. Rutters te Wildervank. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-Zuid (3de pred.pl.) J. van Reeven te Hardenberg; te Amers foort (als gevangenispredikant) W. van der Zwaan te Emmercompascuum, die dit be roep ook aannam. Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosduinen (5de pred.pl.) W. A. Krijger te Schiedam; voor Workum J. Banga te Vleuten-De Meern (U.). Geref. Gemeenten Tweetal te Benthuizen H. van Gilst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet, van wie eerstgenoemde is beroepen. Het Italiaanse leger werd te hulp ge roepen toen alle postbeambten in Italië 48 uur slaakten om hun looneisen kracht bij te zetten. Op deze foto ziet men soldaten aan het werk in het hoofdpostkantoor te Rome. Maandag heeft het Algemeen Nederlands Verbond in Den Haag voor de eerste keer twee Visser-Neerland'iaprijzen uitgereikt, en wel aan de heren Alexander Voormolen in Den Haag en Jain Masseus in Rotterdam. Zij ontvingen elk een bedrag van duizend gulden als waardering voor hun scheppen de arbeid op compositorisch gebied- De heer Voormolen ontving deze prijs in het bijzonder voor zijn orkestwerk „Eline", Lamento e Nottiurno naar Louis Couperus' Eline Vere; de heer Masseus in het bijzon der voor zijn Gezelle-cyclus voor sopraan, alt, piano (vierhandig) en slagwerk. De Visser-Neerlandiaprijs werd in ja nuari van dit jaar ingesteld. Uit de erfenis, die mr. H. L. A. Visser, bondslid, ter be schikking van het Algemeen Nederlands Verbond naliet, worden jaarlijks of eens in de twee jaar uitkeringen gedaan onder meer „voor een hoogstaand toneelspel en voor een voortreffelijk door een Neder lander gecomponeerd melodieus muzikaal werk", aldus omschreven in het testament van de erflater. Honderdzeven winkeliers, die tengevol ge van de plannen ten behoeve van de toe gangswegen voor de IJtunnel hun zaken in de Weesper- en Jodenbreestraat te Am sterdam nog dit jaar zullen moeten sluiten, hebben tijdens een protestvergadering be sloten aan de minister-president, de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid en de staatssecretaris van Econo mische Zaken telegrammen te sturen, waarin een ruimere schadevergoeding wordt gevraagd dan is voorgesteld. In de telegrammen wordt verklaard, dat de scha devergoeding, die in het vooruitzicht is ge steld twee jaar huur vrijwel de on dergang van de betrokkenen betekent. De Algemene Bond van Zelfstandig Werkende Tandteehniei in Nederland heeft in een te Utrecht gehouden verga dering een motie aangenomen, waarin de bond zijn instemming betuigt met de waar schuwing van de vaste commissie van de volksgezondheid uit de Tweede Kamer, dat met de verheffing tot wet van het wets ontwerp, dat aanvullende bepalingen be vat tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkundige, het probleem van de tandteehniei onopgelost is gebleven. In de motie wordt bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aange drongen op het spoedig verschijnen van de door hem aan de Tweede Kamer toegezeg de nota over het vraagstuk van de tand heelkundige voorziening in het algemeen en de tandheelkundige hulpkrachten in het bijzonder. De bond is van oordeel, dat voor het pro bleem der tandteehniei en om te komen tot een economisch verantwoorde tand heelkundige verzorging van het Nederland se volk, een oplossing kan worden gevon den door een regeling waarbij, onder het stellen van bepaalde bekwaamheidseisen, aan tandteehniei de bevoegdheid wordt verleend tot het zelfstandig vervaardigen van prothesen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Tweede Ka mer een crediet van 275.000 gulden ge- vraagt ten behoeve van landbouwbedrij ven, die door de overvloedige regenval in 1956 een verlaagde opbrengst hebben ge had. Een enquete heeft aangetoond dat ongeveer 10.500 bedrijven een opbrengst derving hebben gehad van meer dan 30 percent der jaarlijkse normale produktie- opbrengst. Om te voorkomen dat de getroffen gebie den hiervan een ernstige terugslag onder vinden, is het noodzakelijk dat van over heidswege maatregelen worden getroffen. Daarbij is het standpunt ingenomen dat 1e geleden schade niet voor vergoeding in ïanmerking komt. De hulp zal beperkt moeten blijven tot die land- en tuinbou wers, die niet meer of niet geheel in staat kunnen worden geacht zich op eigen kracht de nodige financieringsmiddelen te verschaffen. De minister is daarom van mening dat op die bedrijven een krediet regeling kan worden toegepast, die gelijk is aan die voor de in 1954 door waterover last getroffen bedrijven. Hiervoor zullen alleen de bedrijven met een schadeper- centage van 30 of meer in aanmerking ko men. Met deze vorm van kredietverstrekking zal 25 tot 30 miljoen gulden zijn gemoeid. De kosten welke voor dit jaar hiervoor ten laste van de staat komen worden geraamd op f275.000. De sterftekansen zijn onnieuw lager ge worden en de gemiddelde verwachte le vensduur is toegenomen, zo blijkt uit de zer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde nieuwe sterfte- tafels. In aansluiting op de in 1954 gepubliceer de tafels op grond van de sterfte in de jaren 19501952 zijn thans door het CBS overeenkomstige tafels voor de periode 19531955 berekend en daarnaast nog ta fels over de vijfjarige periode 19511955. Volgens de sterftetafels 19531955 be draagt thans de levensduu voor een pas geboren jongen 71.0 en voor een pasgebo ren meisje 73,9 jaar, tegen respectievelijk 70.6 en 72,9 jaar volgens de tafels 1950 1952. Volgens het bijgevoegde historisch overzicht bedroeg ongeveer 50 jaren terug, on grond van de sterfte in de periode 19001909, de gemiddelde levensverwach ting van pasgeboren jongens en meisjes nog slechts 51,0 en 53,4 jaar. De verbetering der sterfteverhouding blijkt ook uit het feit, dat bij de huidige sterftekansen van 100 pasgeboren jongens en meisjes respectievelijk 76 en 82 de leeftijd van 65 jaar zullen bereiken, ter wijl de sterftekansen in de reeds eerder genoemde periode 19001909 de overeen komstige aantallen slechts 46 en 51 be droegen. Volgens de laatst berekende tafels heb ben 65-jarige mannen gemiddeld genomen nog 14.1 jaar en vrouwen van deze leeftijd gemiddeld nog 15.0 jaren te leven. De publikatie van het CBS bevat ook nog een vergelijkend overzicht voor Ne derland en 43 andere landen, volgens welk overzicht ons land behoort tot de landen met zeer hoge gemiddelde levensduur. In samenwerking met twee Nederlandse grammofoonplatenmaatschappijen heeft de Nederlandse sectie van de „Association de la presse phonographique internatio nale" een essay-prijsvraag uitgeschreven. Inzendingen moeten één of meer aspecten van de fonografische reproduktie tot on derwerp hebben. Er worden drie prijzen uitgeloofd, waar van de eerste bestaat uit een bezoek aan een der Europese muziekcentra voor twee personen gedurende veertien dagen. De jury wordt gevormd door de heren R. N. Degens, muziekredacteur van het dagblad „Trouw", J. L. Ooms, wetenschap pelijk medewerker van een grote grammo foonplatenmaatschappij, J. Schrier, musi cus, B. J. H. Stroman, kunstredacteur van het Algemeen Handelsblad en dr. J. Da- niskas, inspecteur voor het Muziekonder wijs. THERMAL, Californië (UP) Twee vliegers van de Amerikaanse legerlucht- macht hebben maandagavond in de nabij heid van Thermal, in de Amerikaanse staat Californië, een vliegtuigwrak aangetroffen, dat waarschijnlijk de sinds zaterdag ver miste Cessna. Aan boord van het ver miste sportvliegtuig waarnaar vliegtuigen de gehele dag vergeefs gezocht hadden, bevonden zich vier personen, onder wie de heer J. R. R. Wiersma, Nederlander van geboorte, bankier en verblijf houdend in Eden Bridge, Kent, Engeland en diens echtgenote. Het toestel werd bestuurd door mevrouw Majorie King, die reeds vijftien jaar vlie gerervaring heeft. Zij begon reeds op haar twintigste jaar. Aan boord van het toe stel bevond zich voorts haar moeder. Diverse squadrons van de Amerikaanse luchtmacht en 26 toestellen van de Civil Air Patrol en het Shrill's Aero Squadron hebben aan de opsporingswerkzaamheden deelgenomen. Het toestel van mevrouw King vertrok zaterdag van Los Angeles. Toen het zondag nog niet in Imperial in Californië was ge arriveerd, werd het officieel als vermist opgegeven. Als gevolg van de behaalde eerste prijs op het Eurovisie-Songfestival hebben de Nederlandse artiesten die aan deze kracht meting op het gebied van de amusements muziek hebben meegedaan een aantal uit nodigingen van buitenlandse televisie organisaties ontvangen. Aanstaande zater dag treedt men in Kopenhagen op, don derdag over veertien dagen voor de BBC. Ook zijn er afspraken gemaakt met de Hessense omroep in Frankfort en met de Zuidduitse omroep in Stuttgart. Het is niet onmogelijk, dat het volgende Eurovisie-Songfestival in 1958 in Neder land wordt gehouden. Als onderdeel van de Benelux-theater- uitwisseling zal op 15, 16 en 17 maart de Haagse Comedie in Brussel in de Konink lijke Parkschouwburg, drie voorstellingen geven van „Driekoningenavond" van Shakespeare. De regie is van Cees Laseur. De troep van de Brusselse Parkschouw burg gaat voor de tweede keer naar Nederland. Maandagavond om omstreeks half zes heeft een Tiger Moth reclame-vliegtuig, dat op weg was van Maastricht naar Hol landse Rading in de gemeente Harmeien op het land van boer E. de Groot een noodlanding gemaakt. De piloot T. Sinnege (28 jaar) uit Amsterdam werd licht ge wond, het vliegtuig licht beschadigd. Toen de piloot in de buurt van Utrecht vloog, kwam er plotseling mist opzetten. Boven Harmeien vond hij een gaatje in de mistbank en hij besloot tot een nood landing. Deze slaagde behoorlijk. Met een snelheid van ongeveer vijftig kilometer per uur rolde het toestel het land van boer De Groot op maar kwam in een kleine sloot aan de Breudijk te Harmeien. De propeller brak af en de piloot sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit. Waarschijn lijk heeft hij een lichte hersenschudding opgelopen. Ook kreeg hij een wonde boven het oog. Het vliegtuig, dat een reclamesleep ach ter zich had, moet gedemonteerd worden. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een verzoek van de Nationale Or ganisatie voor het Beroepsgoederenver- voer Wegtransport tot verhoging van de maximumtarieven voor het goederenver voer over de weg, ingewilligd. Deze ta rieven, die zijn vastgesteld met de tarief- beschikking binnenlands goederenvervoer vrachtauto's, worden nu zodanig verhoogd, dat de bestaande toeslag van drieëndertig en een derde percent wordt gebracht op veertig percent, hetgeen praktisch wil zeggen dat de thans geldende maximum wegvervoerstarieven met vijf percent worden verhoogd. Deze verhoging is, aldus de N.O.B. Weg transport, noodzakelijk, daar het beroeps- goederenvervoer over de weg zeer weinig, en in sommige gevallen niet heeft geprofi teerd van de „welvaartsstijging" van de laatste jaren, en daarbij de verhoging van de benzineprijs nog komt. Het bestuur van de N.O.B. Wegtransport was zich, mede gezien het prijsstabilisatie- beleid van de minister van Economische Zaken, bewust van de economische gevol gen van een stijging van de vrachtprijzen, maar anderzijds meende dit bestuur, dat het Nederlandse volk in zijn geheel het grootste belang heeft bij een goed functio nerend wegvervoersapparaat. Dit apparaat kan uitsluitend aan de bestaande vraag naar doelmatig en snel vervoer over de weg voldoen, indien de transportbedrijven gezond en rendabel zijn en blijven en niet aan de rand van de afgrond worden ge bracht. Door onderhoudswerken aan de be veiligingsinstallatie van het centraal sta tion te Utrecht zal een vertraging van ge middeld tien minuten ontstaan voor de treinen, die in de komende dagen het Utrechtse station moeten passeren. Ter ontlasting van het station te Utrecht zul len, zolang de werkzaamheden duren, de treinen tussen Utrecht en Leiden slechts tussen Woerden en Leiden rijden en de stoptreinen tussen Utrecht en Amsterdam slechts tussen Maarssen en Amsterdam. Tussen Utrecht en Vleuten, Utrecht en Woerden en Utrecht en Maarssen zijn autobussen ingelegd. De bussen sluiten aan op de treinen. ADVERTENTIE Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt helpt snel tegen MAAGSTOORNISSEN (oprispingen, branderigheid. maagzuur) (diarree) slechte SPIJSVERTERING („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. Haarlem, 4 maart 1957 ONDERTROUWD, 4 maart: H. C. Ouwe- hand en J. M. Stevenhaagen; G. Kroon en I. N. Nottelman; W. R. Belihoff en A. Paulen. BEVALLEN van een zoon, 1 maart: Jkvr. C. D. van OldenQuarles van Ufford; 2 maart: C. A. van den BrakelVan Dinteren; 3 maart: G. van Dansik—Mostert; M. C. de RooijBreedijk; M. N. AntonisseSmits; J. AarsenWoppcnkamp. BEVALLEN van een dochter, 2 maart: E. G. JoopWereldsma; A. C. SchrijenZwa ger; 3 maart: G. A. van HeinsbergenSeg- gelink; 4 maart: D. Teitsma—Zwaan. OVERLEDEN, 28 februari: H. L. Glasz, 81 j.. Haarlemmerliedestraat; 1 maart: R. J. van Iersel. 5 d.. Cornelis Speelmanlaan; J. van der Spek—Zondervan, 92 j„ Rembang- straat: 2 maart: H. Dirks—Weijers, 77 jaar, Schotersingel: C J. van Waveren—Van Nu- nen, 56 j„ Kamperlam; J. Tromp—Böhm, 84 j„ Crayenesterlaan; 3 maart: C. H. Ver does, 85 j., Kenaupark; P. Tanis, 70 j., Burg wal.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9