ZE VEN DA GEN HAARLEM - „Jong Haarlemvooruit!": Lans voor loopsch°o1 ongedachte mogelijkheden regenmantels Cursussen zonder examen-eisen „Stimulerende middelen zijn bij sportbeoefening onaanvaardbaar" LASSIE HAVERMOUT P.y.d.A. in Halfweg-Zwanenburg tegen plannen van Ged. Staten lezen en laten lezen Pleidooi voor aanstelling artsen bij het georganiseerde sportleven Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 11 Dr. H. Wamsteker voor Haarlemse Sportraad: van 39.- tot ƒ119.- Iets hoger groeipercentage Haarlemse bevolking Omzet Haarlemse industrie onderging geringe stijging Concert door „De Stem des Volks" Samenvoeging Haarlemmerliede-Haarlemmermeer VEREN!HOE" JEUGD Schoolfeesten Bedden voor blazers Collectrices, collectanten Kienen Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 7 MAART 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Elke vorm van „doping" ter bereiking van grotere sportprestaties is verwerpelijk en absoluut onaanvaardbaar. Het georgani seerde sportleven zal, in navolging van de industrie, moeten komen tot een stelsel van medisch toezicht, waarbij bij grotere sport clubs de sportarts de aangewezen figuur is. Dit waren twee conslusies, waartoe de Haarlemse chirurg en oud-internationaal voetbalspeler dr. II. Wamsteker woensdag avond kwam tijdens een lezing over „De sport en de medische problemen", die hij in een der zalen van restaurant Brinkmann in Haarlem hield voor leden en genodigden van de Haarlemse Sportraad. Dr. Wamsteker begon met erop te wijzen, dat medische vraagstukken zich in het al gemeen niet voordoen bij beoefening van de zuivere amateursport. Bij wedstrijdsport komen er wèï medische problemen kijken, omdat het publiek hierbij steeds hogere prestaties eist van de sportbeoefenaars, en bij de beroepssport is een medische con trole een absoluut vereiste. Toen voor het eerst sport als leervak op de scholen werd ingevoerd, kwam de eis van een volledige evenwichtige lichame lijke ontwikkeling ter sprake, omdat vooral jeugdige personen voel van hun energie nodig hebben voor de groei. Met deze ont wikkeling die ook voor de sportclubs geldt kwam tevens het vraagstuk van de herhaalde medische keuring naar voren, evenals de noodzakelijkheid van een her haalde, geleidelijke training. Bij de keu ring moeten de jongelui voor. tijdens en na de wedstrijd gecontroleerd worden op hun reacties. Hiervoor is een sportarts no dig, die wij in Nederland vrijwel niet. kennen. Deze arts heeft ook tot taak het gezonde lichaam te gewennen aan het be halen van de gewenste, en met de persoon in kwestie overeenkomende, prestaties op sportgebied. Dr. Wamsteker merkte op, dat deze taak vroeger door de oudere club leden op zich werd genomen. Thans zijn er in het algemeen sportleraren, die zich met de zorg van de training belasten. Scherp keerde de spreker zich tegen het gebruik van stimulerende middelen om de prestaties op te voeren, het zogenaamde „doping". „Hierbij speelt een ongezonde jacht naar records een rol, die de sport niet langer tol ontspanning maakt, maar uit buiting van individu en groep wordt", meende hij. De club- of sportarts heeft verder tot taak de juiste leef- en voedingswijze voor sportlieden te regelen en toezicht te hou den op hygiëne en lichaamsverzorging. Goede kleedlokalen „In dit verband is het van uitermate groot belang, dat er na de sportbeoefening gelegenheid is zich met warm water te rei nigen. Hiervoor zijn absoluut noodzakelijk goede kleedkamers met douches en was gelegenheden", zei de spreker, die hier aan toevoegde, dat dergelijke accommodatie in het buitenland vrij algemeen is, maar in Nederland nog wel eens achterwege wordt gelaten wegens financiële bezwaren. Dr. Wamsteker wees op Duitsland, waar goede sportveldaccommodatie is bekostigd met gelden, die verkregen zijn uit de opbreng sten van de voetbalpools. „Ondanks alle voorzorgen kunnen echter niet altijd ongevallen bij sportbeoefening worden voorkomen" meende de spreker, die vervolgens een groot aantal typische sportverwondingen behandelde. Zo wees hij op de traumata, die kunnen voorkomen bij voetbal, boksen en de motorsport. Bij de behandeling hiervan kan men nooit voorzichtig genoeg zijn, omdat achter het ongeval meestal een diepei-e oorzaak zit. die vaak van psychische aard is. Hetzelfde geldt voor bij de sportbeoefe ning voorkomende kwetsuren als voetbal knietjes, tennisarmen, marsvoeten en de stekende pijnen in de kuit, die men „coups de fouet" noemt. Een evenwichtige en uit gebalanceerde training kan dergelijke „on gemakken" vaak voorkomen. Gee n ge nol ni id d el en Ook keerde dr. Wamsteker zich tegen het gebruik van genotmiddelen, als alcohol en rookartikelen, bij sportbeoefening. ..Het drinken van thee met cognac in de pauze acht ik volstrekt verwerpelijk" meende de spreker, die een uitzondering wilde maken voor het roken van een enkel sigaretje. Een belangrijk medisch aspect is ook het bepalen van het juiste tijdstip van ophou den met wedstrijdsporten. In het algemeen zal het nodig zijn na zijn. dertigste jaar sport nog slechts in gematigde vorm te be oefenen. Aan het slot van zijn lezing, die met tal rijke persoonlijke ervaringen werd toege licht. wees dr. Wamsteker op do voordelen, die de sport voor de geneeskunde heeft ge had in de vorm van ervaringen door sport- ADVERTENTIE NIEUWE MODE" EN in poplin en gabardine GEN. CRÖNJcSTKAAT la, lb - TEL. 16045 De bevolking van Haarlem welke op 31 december 167.263 personen telde, is in het vierde kwartaal van 1956 met 98 per sonen toegenomen. Dit komt neer op een groeipercentage van 0,06. Vergeleken met het laatste kwartaal van voorgaande jaren is de bevolkingsgroei iets groter geworden. Voor het vierde kwartaal van 1953 en 1954 bedroeg het groeipercentage 0.02, ter wijl voor het vierde kwartaal van 1955 zelfs een afneming van de bevolking met 0.13 percent kon worden waargenomen. De vestiging van 88 Hongaarse mannen in de maand december is mede verantwoor delijk voor het wat hogere groeipercen tage van het laatste kwartaal van 1956, zo deelt hel Nederlands Economisch Insti tuut in zijn kwartaalrapport mede. In het derde kwartaal van 1956 bedroeg de ornzel van de Haarlemse industriële be drijven met meer dan tien man personeel ruim 65,5 miljoen gulden, wat vergeleken met het voorgaande kwartaal een zeer ge ringe stijging (bijna 0,7%) betekent. Van deze totale omzet van 65,5 miljoen gulden werd voor ruim veertien miljoen gulden, zijnde 21% geëxporteerd, zo deelt het Nederlands Economisch Instituut mede. beoefening opgedaan bij de behandeling in de revalidatiecentra. Na de pauze maakten verscheidene toe hoorders van de gelegenheid gebruik de inleider vragen te stollen, die dikwijls van praktische aard waren. De voorzitter van de Haarlemse Sport raad, de heer D. Beets, die de spreker ook had ingeleid, sprak aan het slot van de bij eenkomst een woord van dank, waarin hij zei bijzonder verheugd te zijn, dat dr. Wamsteker had gewezen op het grote be lang van de zogenaamde waterbeschaving bij sportbeoefening, een vraagstuk, dat on langs ten aanzien van een tweetal in Haarlem gebouwde gymnastiekzalen ook ter sprake was gekomen. ADVERTENTIE Met medewerking van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest geeft „De Stem des Volks", afdeling Haarlem, dins dagavond 19 maart onder leiding van Dick Dekker een uitvoering in het Concertge bouw in Haarlem. Het programma ver meldt de Cantate 190 van Bach, de „Missa brevis" K.V. 65 van Mozart en „Le Dé- luge" van Saint Saens. Solistische mede werking wordt verleend door Riek Waas- Reen, sopraan, Elly Imhof, alt, Leo Larsen, tenor-, Jan van der Ree, bas-bariton en Si mon C. Jansen, orgel. Filmavond Bouwbedrijfsbond In het verslag over de filmavond van de afdeling Heemstede van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond in ons blad van gisteren is de naam van de heer Albert Brosens weggevallen. De heer Brosens was de regisseur van de documentaire film over de metselaarsopleiding. Benoemd. De hoofdaccounitant-titulair de heer P. Wisse, thans werkzaam aan het Eerste Bureau v. d. Rijksaccountantsdienst in Den Haag, is tot hoofdaccountant van het Bureau van de Rijksaccountantsdienst in Haarlem benoemd. ADVERTENTIE Hef beste ontbijt in de kortsfe-tijdl geen gekook meer geen aangekoekte pannen De afdeling Halfweg-Zwanenburg van de Partij van de Arbeid heeft haar mening bekendgemaakt over de door Gedeputeer- „HET LEVEN is wel mooi", zei de heer J. L. Munnik met een gloed in zijn ogen, die over tuigt omdat zij al tientallen jaren zijn opvattingen kracht bijzet. „Het is heus wel mooi, als je maar voldoening van werken krijgt. Als je maar eens van dat rare gevoel afkomt, dat je niets kunt. Als je maar eens een stap buiten dat kringetje durft te zetten, waar je binnen wou blijven uit vrees je belachelijk te maken". De heer Munnik zei dit midden in een betoog over het werk en de ervaringen van de Stichting „Jong Haarlem Vooruit". Bij alle vaardigheid en kennis, die de twaalfhonderd ingeschrevenen daarvan ontwikkelen, is het vooral de persoonlijkheidsontplooiing, die de heer Munnik tot deze uitspraak bracht. En juist daarom zijn deze cursussen zonder tafeltjes met examinatoren bij de eindstreep, een belangrijk stuk jeugdwerk, dat we in deze rubriek niet wilden missen. Het is een allerplezierigste samenwerking van jonge mensen, die zich wat meer eigen willen maken, dan zij gedurende hun schooltijd plichtmatig verwerkten, docenten die er maar al te graag aan meewerken omdat de ongedwongenheid hier de plichtmatigheid vervangt. En wat men met jongelui bereikt in zo'n volkomen on gedwongen sfeer, die de voor hen zelf alleen maar hinder lijke remmen losgooit, dat bewijzen de resultaten. Velen verschaffen zicli hier een on dergrond, waarvan het ge mis tot nu toe een delicate zaak was, of ontdekken gaven hij zichzelf, waarvan zij weten dat deze hun leven rijker kunnen maken, ook al hebben deze in eerste aanleg weinig met hun beroeps bezigheden te maken. Het is een gezamenlijke verwonde ring over ongedachte kansen en resultaten, die de sfeer van Jong Haarlem Vooruit" tel kens weer heeft gekenmerkt van het beginjaar 1936 af. Toen. in de donker? crisis jaren, die velen van hun werk beroofden, is de stichting haar werk begonnen. Drie jaar eerder was het vervolgonder wijs al wegbezuinigd, waar van de oude, disciplinaire aanpak trouwens toch niet aan de verwachtingen had voldaan. De werkloosheid, die de entree van jonge mensen in de maatschappij tot een nachtmerrie maakte, prikkel de toen een aantal intellec tuelen tot actie. Zij richtten met steun van het gemeente bestuur een dagschool op aan het Leidseplein en braken daarin met de heersende con venties. Toen de heer Mun- niks daaraan herinnerde, heb ben wij ons erover verwon derd. dat zijn ideaal omtrent het belangstelling wekken bij de jongeren zó jong is ge bleven „We hadden een gebouw, maar verder hadden we niets, alleen ons ideaal. En daar had iedereen alles voor over tot het schrobben van het school gebouw toe. Maar wat wordt er intensief gewerkt als de wil is geboren en het vertrou wen, dat het kan. En er zat meer achter dan alleen maar individuele inspanning voor een eigen toekomst. Dat merkte je wanneer er een weg moest. We hebben toch wel brieven gehad met de op merking „jammer, ik heb een job...." Denkt u eens in, in die tijd. Daarom hebben we het ook altijd gevoeld als een stuk opbouwend jeugdwerk. In totaal hebben we in die tijd zo ongeveer zeshonderd jonge werklozen gehad. Het is als een dagschool begonnen maar toen de werkgelegen heid weer wat beter werd als avondcursus voortgezet". Gedurende de mobilisatie en de oorlog heeft het werk stilgelegen en in 1946 is men weer met frisse moed begon nen. En voor een bedrag, dat men in de hedendaagse prijs verhoudingen toch zeker een habbekrats kan noemen, kun nen werkende jongelui, ge huwd en ongehuwd, meedoen met een van de 45 cursussen waarvan 40 van tweemaal drie maanden en 5 van drie maanden. Of zij nu hun Ne derlands op willen frissen, hun handschrift willen ver beteren, een verenigingsboek houding willen leren beheer sen of willen balletdansen, zij kunnen er terecht. HET ontbreken van de di- plomajacht heeft de laatste dwang eruit gehaald en te vens de grootste energie eruit getoverd. „Want reken dat ze werken", zei de heer Munnik. ,,'s avonds in bed bij een leeslampje. Nog éven dat aar dige stukje Engelse littera tuur lezen. Vreemd, dat zij Engels vroeger zo'n corvee vonden... Of neem zo'n tuindersknecht, die 's mor gens voor dag en dauw al op pad moet en de hele dag hard moet ploeteren, 's Avonds is hij er. hoor!" J.H.V., zoals de naam van de stichting afgekort luidt, haalt; door haar algemene in stelling allerlei opvattingen en gezindten bij elkaar, maar is tevens bereid rooms-katho- lieke lesgroepen te vormen voor de jongeren, die hieraan de voorkeur geven. De hete rogene samenstelling van het iTOr>r*%'Y>>^-YYYY-¥VYYYYV-*YYYYYYYYVYYYYr* ooooooooooooooooooooooooocxxxxxxxxxxxxxx aantal deelnemers is nooit een moeilijkheid gebleken, „in tegendeel", zei de heer Mun nik, „alles kas! Neem nu zo'n cursus als kostuumnaaien. Daar werkt het fabrieks meisje samen met een meisje, dat hbs heeft. En zij leren een hoop van elkaar. Het fa brieksmeisje is vaak de meer dere in rijpheid en vaak ook in handigheid, maar zij kan iets leren van het hbs- meisje wat algemene ontwik keling betreft. Dat gaat alle maal vaak allerplezierigst. Hetzelfde vind ik ook heel sterk bij de EHBO-groep. Het is altijd weer een verrassing om zoveel uiteenlopende ty pen 7.0 leuk te zien samen werken. Er zijn er heus wel geweest, die de kerstvakantie een vervelende onderbreking vonden. Maar dat kon moei lijk anders: we zijn de gasten van het gemeentelijk Gym nasium en dat moet af en toe ook eens schoongemaakt wor den". VOOR WIE zich in deze met diploma's rekenende tijd afvraagt, wat het praktische effect van deze cursussen is, vestigde de directeur er de aandacht op, dat hier in het algemeen een ondergrond ge vormd wordt, die het behalen van gespecialiseerde diplo ma's bij de daartoe bestaande cursussen sterk vergemakke lijkt. „Onze ervaring is zo: als je voelt, dat er op je wordt ver trouwd, dan kun je zeer veel opbrengen. Dat vertrouwen proberen we hen in de eerste plaats te geven. Vergeet niet, dat er op het ogenblik heel wat jongeren zijn, die verlan gen naar zo'n vertrouwde sfeer, waar zij eens ivat kun - nen spuien. Tal van jongeren in het bedrijfsleven ervaren toch iets eenzaams in dat iverk: zij zijn een nummertje in een enorm en intensief werkgebied. Kijk eens op onze tekengroepen hoe zulke men sen ook écht allerlei remmin gen kivijtraken. Er zijn vaak jonge mensen bij, die al schop op schop hebben gehad en langzamerhand tot de gedach te zijn gekomen: ik kan eigenlijk niets. Dat zijn pro blemen, waar zij dikwijls ook thuis in gesprekken met. hun ouders niet uitkomen. Daarom vind ik het zo belangrijk, dat onze 48 docenten ook stuk voor stuk mensen zijn. die openstaan voor zulke moei lijkheden. Ik iveet. niet of hef u verbaast, maar die leven er ook zelf helemaal van op Vooral voor docenten, die al in het vak zitten, is het een verademing". De roemruchte schoolver eniging van de Rijkskweek school aan de Leidsevaart, al gemeen bekend onder de naam „De Bak", geeft zater dagavond een feest in het Ge meentelijk Concertgebouw, waar door leerlingen en oud leerlingen het toneelstuk van Piet Mossinkoff „Je kunt het Gedurende enige jaren be staat er in Haarlem de ge legenheid kinderen, die ten gevolge van een ongeval of kinderverlamming, gedeelte lijk verlamd zijn, te laten oefenen in het gebruik van verlamde ledematen. Uiter aard komt er bij een verant woorde behandeling van deze kinderen wel het een en an der kijken en bovendien moet rekening worden gehouden met de lichamelijke conditie van de jeugdige patiëntjes. Talrijke mogelijkheden om de kinderen Ie behandelen wor den onderzocht. Dit vereist veel tijd, moeite en.... geld. Vele instanties geven reeds hun medewerking en bemid deling bij het verlenen van hulp aan deze gehandicapte kinderen. Meer en meer komt men tot het inzicht, dat echter niet al leen poliopatiëntjes moeten worden geholpen, maar ook de spastische kinderen en diegenen, die te kampen heb ben met geboorteafwijkingen en letsel hebben opgelopen Het verstrekken van pro thesen en invalidewagentjes aan armen en benen, aan deze jeugdige gehandi capten is weliswaar een eer ste vereiste, maar het oefenen in het gebruik van de onwil lige ledematen is nog veel be langrijker. Een kind, dat meestentijds in een wagentje rond wordt gereden krijgt namelijk maar heel weinig de kans zich te oefenen en daar door het lopen op de duur zou kunnen verleren. Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Inva- lidenbond heeft het belang van goede en verantwoorde trainingsmogelijkheden reeds enige jaren geleden terdege ingezien en besloten over te gaan tot het stichten van een oefeninstituut: de loopschool De deelname aan de oefe ningen op de loopschool was in de eerste jaren zeer gering, omdat men deze school in den beginne als een experiment zag en de methoden van trai ning nog niet voldoende ken de. De regelmatig gehouden oefeningen boekten echter een dusdanig succes, dat vele ouders er na enige tijd toe overgingen hun gehandicapte kinderen aan de oefeningen te laten deelnemen Elk kind. dat in aanmerking komt op de school te worden geplaatst, wordt tegenwoordig eerst aan een intensief onderzoek door bevoegde artsen onderwor pen, waarbij tevens de kans op genezing danig wordt overwogen. Momenteel oefenen onge veer dertig kinderen regelma tig op de loopschool, die on der leiding staat van de mas- seur-fysiotechnicus Ferd. H. Wernik. Assistentie verleent de heer W. J. van Kapel. Het medisch toezicht berust in handen van de artsen A. G. Degenaar en dr. C. C. Ridder van Rappard, die tevens ad viseurs van de afdeling zijn. De school wordt geheel ge financierd door de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Inva- lidenbond. In de week van 25 tot 30 maart houdt deze afdeling weer haar jaarlijkse collecte en heeft daarvoor vanzelf sprekend vele collectanten nodig. Collectanten kunnen zich bij de heer J. Philippo, Dol fijnstraat 16 te Haarlem of bij .het secretariaat: Koninginne weg 46 rood te Haarlem mel den. Telefonisch kan men de heer Philippo bereiken op nr. 24710. Het voortbestaan van de loopschool en van hel levens geluk'van de patiëntjes hangt geheel af van het slagen van de collecte. De Taptoe "Unique, welke op zaterdagavond 11 mei op de Grote Markt wordt gehou den, brengt heel wat blazers en trommelslagers van heinde en verre in actie. Voor de genen van heinde is er geen kou aan de lucht, maar an ders staat het met degenen die van verre komen. Die hebben namelijk recht op goed rusten na gedane arbeid ten plezier e van u en iedereen. Daarom doet de or ganiserende stichting Haar lems Bloei een beroep op al len die in staat zijn een of meer deelnemers aan de tap toe een nacht onderdak te verschaffen om zich bij het bureau der stichting op te geven. Men kent het adres: Haarlems Bloei, Stadhuis, Grote Markt. De jongste aanwinsten van de Haarlemse Stadsbibliotheek zijn: Romans: Dostojewski De half vol wassene 2 dln.: van Kerkhove, De bungalow: Koolhaas. Poging tot in stinct: Niienhuis. De tornado; van bet Reve. Verzameld werk (De laatste jaren van mijn grootvader. De ondergang van de familie Bos- lowits, De avonden. Werther Nie- landl; Simenon. Maigret. en de mi nister: Sinclair. Lanny Budd, bd. 3: Zielens, Nu begint het leven; du Maurier. Jamaica Inn; Settle. The love eaters; Lanoux, Le comman dant Watrin. Populair wetenschappelijke wer ken; Jameson en Schwill. Zó maakt men millioenen; Van Andel- Rioke. Tekenen aan de wand; Hes sion. In hoger beroep; Hugenhollz en Verkruisen. Volken helpen vol ken; Swanenburg. Het onderwijs in naturkunde: Fauser, Geen hart ziekten meer!: BloteObbes, Kij ken en maken. Speelgoed dl. 1, Poppen en dieren: Terrail. Ik ben restaurateur: Lord. A night to re member: Bradbury. The circus o£ dr. Lao: Gorter, De dag gaat open als een gouden roos: Andreus, Va riaties op een afscheid; Pars. Ge kwelde kunst: Hanfmann, Etruski- sche Plastik: Ambrose. Ballet voor beginners: Pieters en van der Lin den, Alles Klaar?Halen!, Hand leiding voor liet amateurtoneel; von Weber, Ausgewiilte Schriften; Kat. Parij-lezen; Moore, Singer and accompanist; Ehzinck, Grie kenland. Europa's laatste paradijs; Huibregtse, Marokko in bet zon licht; Cooper, Old men forgel: So. loviev, Mijn carrière in bet rode leger: Mollema, Geschiedenis van Nederland ter zee, dl. 1: van der Marck, Romantische boekillustratie in België (proefschrift); Billiet, Toponomie van Heme; Aretz, Vrouwen om Napoleon. toch niet meenemen" zal wor den opgevoerd. Omtrent een ander school feest dat nog even de tijd heeft moeten wij iets rechtzetten. De viering van het gouden jubileum van de A. H. Gerhardschool, de be kende Ulo aan de Jacobstraat, wordt niet vrijdag 24 mei, maar zaterdag 25 mei beslo ten. De feestavond van 24 mei is voor de leerlingen bestemd, maar de avond daarop wordt dat feest nog eens overgedaan voor de oud-leerlingen met hun eventuele verliefden, verloofden, vrouwen en ver dere familie. Ook dan wordt „Bloed en liefde" van God fried Bomans opgevoerd en zal er, aangevoerd door twee orkesten, in alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw worden gedanst. Gaarne geven wij het drin gend verzoek van de organi satoren van de bekende Zon- nestraalcollecte voor de t.b.c.- bestrijding nogmaals door: wie ■wil er zaterdag 9 maart een paar uurtjes van zijn vrije middag voor de straatcollecte met bus en speldjes beschik baar stellen. Het bureau, Kruisweg 74, is de gehele zaterdag geopend van acht tot en met zes uur. De districtsband van de Nederlandse Padvinders te Haarlem houdt haar jaarlijkse kienavond zaterdag 9 maart in de Wethouder Westerveld- school aan de Overtonstraat in Haarlem-Noord. de Staten van Noordholland voorgestelde plannen tot samenvoeging van de gemeen ten Haarlemmerliede en Haarlemmermeer. De leden van deze afdeling, waarvan het gemeenteraadslid van Haarlemmerliede de heer W. F. Gijzel voorzitter is, hebben een motie aangenomen en deze aan het college van Gedeputeerde Staten kenbaar gemaakt. Deze afdeling van de Partij van de Ar beid heeft haar leden zowel in Halfweg als in Zwanenburg personen dus, die in de twee bij de samenvoeging betrokken gemeenten woonachtig zijn. Bij de be paling van haar standpunt moest de af deling uiteraard van deze gemeentelijke verscheidenheid uitgaan. Maandagavond heeft de afdeling te Zwanenburg over de samenvoeging ver gaderd. Besloten werd Gedeputeerde Sta ten te verzoeken, naar een oplossing te streven, waarbij „het door dit college be oogde tussengebied tussen de steden Haarlem en Amsterdam ontstaat, doch waarbij anderzijds aan Zwanenburg en Halfweg die zelfstandigheid wordt ge geven, waarop zo'n grote samenleving recht heeft en waarbij de belangen van het gebied ten noorden van Halfweg met de daarin gelegen buurtschappen worden gewaarborgd". In de motivering van dit standpunt wordt ondermeer gesteld, dat de bevolking van Zwanenburg te weinig betrokken is bij het bestuur van de gemeente Haarlem mermeer dit, als gevolg van de samen stelling en de bestuursvorm van deze ge meente. Gewezen wordt op het feit, dat Halfweg en Zwanenburg in vele opzichten één geheel vormen en daarom onder één gemeentebestuur behoren te ressorteren. Bij uitvoering van de plannen zouden. Halfweg en Zwanenburg weliswaar onder één gemeentebestuur komen, doch het ge volg van deze samenvoeging is, dat de be zwaren tegen een te kleine invloed van de Zwanenburgse bevolking op het ge meentelijk beleid te Hoofddorp dan voor een nog groter gebied zouden gaan gelden. In de motie brengt de ledenvergadering van deze afdeling van de Partij van de Arbeid nog een nieuwe mogelijkheid wat betreft de bestuursvorm van dit gebied in het geding. Gesteld wordt namelijk, dat Halfweg, Zwanenburg en het ten noorden van deze dorpen gedegen gebied met het overige deel van de Haarlemmermeer hoogstens «en federatie kunnen vormen. Vanmiddag zal de gemeenteraad van Haarlemmermeer in openbare vergadering over de voorgestelde samenvoeging van gemeenten spreken. Woensdagavond 13 maart komt de raad van Haarlemmer- liede-Spaarnwoude ter behandeling van deze kwestie bijeen. ADVERTENTIE Lever deze bon bij ons in en U ontvangt in een aardig étui voor slechts f 0.15 8 proefstiftjea Lipstick in 8 modieuze kleur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat! Grote Houtstraat 128 Haarlem, 6 maai't 1957 ONDERTROUWD. 6 maart: C. Hoogeboom en M. J. Florie; D. de Nie en L. J. Vosshard; J. C. van Bree en G. Kuijken; V. P. Eijs- voogel en S. H. Stelma; W. van Oossanen en M. de Bree: H. Boekelaar en L. P. Loogman; J A. Otte en M. J. Bijster; J. W. Kuijer en M. A. Graber; L. Buist en W. Eekhof; W. H. Luckhardt en F. Brandsma; S. P. Spoelstra en L. M. Siemons. GEHUWD. 6 maart: J. B. F. Pulles en A. M. A. Th. Burgers; J. H. M. Lichtleitner en E. R. Merckx: A. van der Aar en H. M. H. Drost; W. J. M. Hageman en J. M. Bos; T. J. Oostrom en S. Kuiper; L. H. Koster en A. Koster; F. Chr. M. Roest en M. B. Konings; G. Bakker en G. Vriend; W. F. de Vries on J. M. M. van der Zwet; P. F. L. van Konings hoven en W. Schipper; D. Mulder en E. H. E. van der Kleut; G. J. Kloes en P. C. Struij- kenkamp; A. H. J. Jongman en D. van der Pligt; A. Groffen en H. A. Brands; P. Bos man en E. G. J. Aal. BEVALLEN van een zoon, 5 maart: J. M. Jansen—Slijkerman; H. M. F. Bakker—Kris tal; 6 maart: A. Pelser—Harskamp; P. Thijs- senVan der Renst. BEVALLEN van een dochter, 5 maart: C. F. J. van Helden—Van Leuven; 6 maart: Chr. Spanjaart—Elfers; Th. M. Zonneveld— Lagerweij: A. A. Bouman—Sanders. OVERLEDEN. 4 maart: H. L. F. E. Baum. 60 j., Leidsevaart; J. G. van Lit, 60 j., Ver- spronckweg; J. M. KramersVos van Ave- zathe, 76 j., Croesenstraat; 5 maart: M. B. van Rekom, 86 j., Jansstraat. Geen spreekuur. De wethouder van Publieke Werken te Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is vrijdagmiddag verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13