de weg omhoog moeten wij een ogenblik de pas inhouden" UNO-leger bezet Gaza na nachtelijke Israëlische aftocht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Minister Suurhoff: „Een nieuwe loonronde kan thans niet worden toegezegd" C&'MORRI» Syrië geeft toestemming voor herstel der olieleidingen Dr. Drees iri Tweede Kamer: Ook spoedige hervatting van berging in het Suezkanaal verwacht Ben Goerion kreeg het vertrouwen van het Israëlische parlement J. J. VAN KOOTEN 11 Nieuw feit in lange historie Weinig verandering Fatale grens Overdadig Geen extra kinderbijslag Droom van een sleebaan Werkgeversverbonden tegen belastingverhoging Overheid moet zelf meer bezuinigen Het woord is aan Drie doden in het verkeer V erkeerscfhgelukken DIT JAAR: 179 DODEN j Winst voor De Valera bij verkiezingen in Ierland Afgetreden premier aan de verliezende hand Derde revolte in Indonesië? Bevelhebber van Atieh behoudt de inkomsten 71e JAARGANG No 203 DONDERDAG 7 MAART 1957 302e JAARGANG No 51 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Minister-president dr. Drees heeft gisteren in de Tweede Kamer erkend, dat de afremming van de topbedrijvigheid niet tijdig en niet in voldoende mate is gebeurd. Er zijn misgrepen geweest, aldus dr. Drees. Wij zijn te optimistisch geweest, maar in andere landen was dat ook het geval. Wat wij nu doen met de bestedingsbeperking is schijnbaar negatief, maar in werkelijkheid is het de voorbereiding voor nieuwe mogelijkheden van vooruitgang. De brede samenstelling van het kabinet kan ertoe bijdragen, dat voor de te brengen offers meer begrip bestaat dan anders het geval zou zijn geweest zei de minister-president. Deze offers worden gebracht in het belang van een ongestoorde voortzetting van de woningbouw, waaraan wij vóór alles vasthouden. De bestedingsbeperking moet de voorbereiding zijn voor verdere ontwikkeling van de produktie en de verhoging van de export. Wat wij sinds 1945 hebben zien gebeuren wekt vertrouwen in de veerkracht van ons volk. Nu wij op de weg omhoog een ogenblik de pas inhouden, mag dit niet tot pessimisme stemmen. Men mag erop vertrouwen, dat wij spoedig weer voorwaarts zullen gaan. Dr. Drees zei verder dat in de vooraf gaande jaren het optimisme gerechtvaar digd was. Het was verantwoord bepaalde maatregelen te nemen. In een tijd van hoogconjunctuur is het moeilijk weerstand te bieden aan het algemeen gevoelen van: n u kan het, dus nu moet het gebeuren. Het herinnerde dr. Drees aan het verhaal van de man, die geld had geleend, omdat hij niets te eten had. Degene, die het geld had geleend, trof de man aan in een restau rant, waar hij kaviaar zat te eten. Toen de geldschieter daar bezwaar tegen maakte, kreeg hij ten antwoord: „Als ik geen geld heb, kan ik geen kaviaar eten, als ik het ADV ERTF.NTIE BARTELJRISSTR HAARLEM IEL 1 3439 FERO. B01STR. 48 ADAM TEL 17142 Viltmantels in kleuren f69.50 De bekende Romaanse kerktoren te Mijkerk op de Veluwe is in restauratie. Wanneer die eind 1957 zal zijn voltooid is er weer een nieuw feit toegevoegd aan de historische reeks; in 1222 stond op dezelf de plek een kerk, die echter in 1450 af brandde. In 1461 werden kerk en toren weer opgebouwd, maar bijna honderd jaar later, in 1540, brandde de kerk weer af. In 1776 werden kerk en toren wederom opgebouwd in de vorm, die ook thans nog bestaat. De toren, waarvan de oploop en de spits geheel met lood bekleed zijn, is het eigen dom van de gemeente en herbergt het ver maarde klokkenspel van Math. v. d. Geyn. ^<^XCOCO^CCCCCC<XOCCOCOC<XCCCCOCOCCCCCCO-yX>COCO"XXX-. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vrij veel bewolking met plaat selijk wat regen en in de och tend hier en daar mist; later enkele opklaringen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. <^«XX<»CCCCCOCCOCCCCOCCCOCCOC03CCCOC02CCC DIT NUMMKR BESTAAT ZESTIEN PAGINA'S UIT geleend heb, mag ik het niet eten. Wan neer kan ik dan w 1 kaviaar eten?". Er heerste dus optimisme, maar in het laatste jaar is de ontwikkeling ongunstiger geweest dan wij hadden verwacht, zei dr. Drees, die eraan herinnerde dat hij vóór de verkiezingen tot voorzichtigheid had ge maand en er de aandacht op had gevestigd, dat niet alles kon. Tijdens de kabinets formatie had hij zijn bezorgdheid geuit over de defensielasten, waarvan de stijging een tegenvaller was. Hij had ook niet ver wacht. dat met de extra steun aan de land bouw honderden miljoenen gemoeid zouden zijn. De ontwikkeling van de betalings balans is na de verkiezingen ongunstiger geworden dan werd verwacht. Die ontwikkeling maakt thans ingrijpen de maatregelen nodig, aldus 'dr. Drees, in grijpender dan een half jaar geleden werd voorzien. Natuurlijk zijn over die maat regelen meningsverschillen gerezen in het kabinet, maar niet langs politieke lijnen. Tenslotte zijn wij met een gezamenlijk voorstel gekomen. Prof. Oud kan nu wel zeggen, dat het kabinet niet homogeen is, maar in de tijd toen de heer Oud minister was, had het kabinet ook niet bepaald het vertrouwen van de Kamer en het heeft toen daarin ook reden gevonden af te treden, hoewel er nog geen uitspraak was van de Kamer. Prof. Oud beweert, dat de regering niet durft, maar in het buitenland heeft men de nota inzake de bestedingsbeperking „een moedig stuk" genoemd. Tevoren had minister Suurhoff verklaard dat de regering zich ervan bewust is, dat de morele verbintenis van de vakbeweging, geen looneisen te stellen, niet meer geldt indien de te verwachten prijsstijging aan het eind van 1957 meer bedraagt dan 6,8 percent van het gemiddelde prijspeil in 1956. De fatale grens is een indexcijfer van 116 voor de kosten van levensonderhoud aan het eind van het jaar. Daarom moet alles in het werk worden gesteld om de prijzen binnen de perken te houden. Als dat niet gelukt, zal nader overleg nodig zijn met de vakbeweging. Indien de over schrijding een gevolg zou zyn van stijging van de grondstoffenpryzen in het buiten land, waardoor onze ruilvoet slechter wordt, dan zou loonsverhoging een ave rechtse uitwerking hebben, de regering kan dus niet bij voorbaat een loonronde toe zeggen. De uiterste krachtsinspanning is nodig om de prijzen binnen de perken te houden. Daarom zal de melkprijs met niet meer dan 6 cent, per liter worden verhoogd. De minister erkende, dat de loonoperatie van 1956 heeft bijgedragen tot de over- besteding. Uit de Kamer was toen echter aangedrongen op een vrijere loonpolitiek. Die drang heb ik afgeremd, aldus minister Suurhoff, maar de regering heeft er reke ning mee te houden wat op een gegeven moment politiek en psychologisch mogelijk is. Daarom gaf de regering toestemming voor een gedifferentieerde loonsverhoging tussen 0 en 6 percent. Door de overdadige wijze, waarop van de differentiatie gebruik is gemaakt, zijn de lonen ruim 2 percent hoger komen te liggen dan wenselijk was. „Prof. Oud heeft echter niet het recht, door te spréken van een verkiezingsloonronde, het politiek fat soen van de minister van Sociale Zaken aan te tasten, want hij zegt eigenlijk: „Gij wist dat het niet kon, maar gij hebt doorgezet om de gunst van de kiezers te winnen". „Die beschuldiging beschouw ik als een persoonlijke aanval," aldus minister Suurhoff, „en als de heer .Oud een groot politicus is, neemt hij die aanval terug." Minister Suurhoff verklaarde dat hij geen aanleiding ziet voor een extra ver hoging van de kinderbijslag voor de grote gezinnen. De extra-lasten voor de grote gezinnen komen neer op enkele tientallen guldens per jaar. Met de vaste Kamer commissie voor Sociale Zaken wil de mi nister de becijfering van de stijging van de kosten van levensonderhoud voor de grote gezinnen echter nog wel eens be kijken. Tenslotte zette minister Witte uiteen, dat er reeds van een spontane investerings beperking sprake is in de sector industrie gebouwen en dat de bestedingsbeperking in het belang is van de woningbouw. Vandaag zal de Kamer repliceren. Een ideaal oord voor „sleetje rijden" moet de Canadese stad Quebec wel zijn. Op het Dufjerin Terr ale is een prachtige baan uitgezet, waar de jeugd ook 's avonds zijn hart kan ophalen. Op de achtergrond het hotel „Chateau Frontenac", waarin Churchill en Roo sevelt tijdens de tweede wereldoorlog hebben geconfereerd. Het verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben een verklaring gepubli ceerd, waarin zij zeggen, met grote teleur stelling kennis genomen te hebben van het door de regering ingenomen stand punt, door verhoging van inkomsten- of omzetbelasting de middelen te verwerven voor de handhaving van de subsidie op melk. De werkgeversverbonden achten het in hel kader van het beleid ter stabilisatie van lonen en prijzen van het grootste be- Alfred de Vigny: Er is geen mens die het recht heeft, anderen te verachten. lang, dat geen verdere lasten op de onder nemingen of op de consumenten worden afgewenteld. Ten aanzien van het bedrijfsleven den ken zij in dit opzicht speciaal aan de niet in de vorm van een naamloze vennoot schap gedreven ondernemingen. Zij zijn daarom de mening toegedaan, dat de re gering evenals bij het ten aanzien van de bestedingsbeperking te voeren beleid op zijn minst een evenredig deel van de tegemoetkoming aan de landbouw zelf dient te financieren door verdergaande daadwerkelijke bezuiniging op de over heidsuitgaven. LONDEN. DAMASCUS (Reuter, UP) Het hoofdkantoor van de „Iraq Petroleum Company" te Londen heeft medegedeeld dat de werkzaamheden aan de vernielde buisleidingen in Syrië onverwijld zullen worden hervat. De Syrische premier Sabri El Assali heeft de vertegenwoordiger der maatschappij in Syrië medegedeeld dat het herstel der olieleidingen kan beginnen en dat onmiddellijk een aanvang zal wor den gemaakt met het doorpompen van olie uit Irak naar de Syrische Middellandse Zeehavens. De IPC heeft in januari, na een onder- JERUZALEM (Reuter/AFP/UP) Troepen van de UNO hebben van morgen de strook van Gaza over genomen van de Israëlische troepen, die in de loop van de nacht waren teruggetrokken. De telefoonverbin ding tussen Gaza en Israel werd daarna, om onopgehelderde redenen, verbroken. Het gebied van Sjarm El Sjeik zal morgen aan het UNO- leger worden overgedragen. Twee Israëlische oorlogsschepen zijn de Straat van Tiran ingevaren om de evacuatie door de Golf van Akaba naar de haven Eilath te bespoedigen. De overdracht van Gaza verliep zonder incidenten, hoewel enkele Arabische jon geren, ondanks het uitgaansverbod, op straat leuzen riepen. De UNO-macht, die ongeveer 2600 man sterk is, bestaat uit Denen, Noren, Indiërs, Columbianen en Zweden. Het Israëlische burgerbestuur ia eveneens geëvacueerd. De Israëlische staf chef Mosje Dajan begroette de bevelheb bers van het UNO-leger op het. plein van Gaza, de hoofdstad van een gebied, dat ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 Heinkel Auto Scooter 3295. Op de Slinge te Rotterdam is, nabij de Dorpsweg, de 81-jarige A. van Winger den aangereden door een vrachtauto. De man was op slag dood. De chauffeur van de vrachtauto kreeg een shock en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Op de nieuwe weg tussen Simpelveld en Nijswiller in Z u i d-L i m b u r g is de 26-jarige W. H. uit Sittard gedood, toen hij langs de weg bezig was met de reparatie van een defect geraakte personenauto en werd aangereden door een uit de richting Nijswiller komende vrachtauto. Deze had, naar hij verklaarde, de stilstaande wagen niet gezien: hij zou verblind zijn door de koplampen van een tegenligger. De perso nenauto werd door de botsing van de weg geslingerd, waarbij mejuffrouw S. dé Born, die in de auto zat ernstig werd ge wond en naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Bij het oversteken van de Apeldoornse- weg in Vaas sen is de 66-jarige. brom fietser C. Steenbergen uit Apeldoorn door een personenauto aangereden. De heer S. werd tegen het wegdek gesmakt en was vrijwel op slag dood. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 179 personen, i van wie 25 kinderen. David Ben Goerion veertig kilometer lang en gemiddeld acht kilometer breed is, met een bevolking van driehonderdduizend zielen. Men verwacht dat de opperbevelhebber van het UNO-Ie- gen, generaal-majoor Bums, vandaag de strook van Gaza zal inspecteren- Vier Amerikanen zulen trachten het burgerlijk- bestuur in het gebied te organiseren. De burgemeester van Gaza heeft de Israëli sche militaire gouverneur bedankt voor de menslievende behandeling, die de bevol king van hem heeft ondervonden. De eva cuatie stokte gisteren tijdelijk, toen in Tel Aviv was vernomen, dat Egyptische be stuursambtenaren achter de UNO-troepen het gebied binnenkwamen. Volgens de Is raëlische radio werd in de strook bij onge regeldheden een Israëlische soldaat gedood. Het Israëlische parlement (Knesseth) heeft gisteren de politiek van het kabinet van Ben Goerion goedgekeurd door drie moties van wantrouwen, ingediend door de partfjen, die tegen de terugtrekking waren, te verwerpen. De motie van de rechtse He- roeth werd met 81 tegen 25, die van de communisten met 104 tegen 6 en die van de algemene Zionistenbond met 85 tegen 25 stemmen verworpen. Opgeheven „Israël beschouwt de wapenstilstands overeenkomst met Egypte als opgeheven, daar zij door dit land zeli is vernietigd. Het bestuur over Gaza zal niet zijn ge grondvest op de dode bestandsovereen komst", aldus verklaarde Ben Goerion bij de hervatting van het debat in de Knesseth. „Wij zullen ons niet laten afschrikken door de dreigende woorden van de, Egyptische dictator, die heeft verklaard dat de Straat van Tiran onder de Egyptische territoriale wateren valt", zo verklaarde hij nader. W aarschuwingen Ben Goerion zei ook: „De pogingen, om de vrede te bewaren zullen vergeefs zijn, indien zelfs niet-officiële beloften niet. wor den nagekomen". Hij waarschuwde, dat, als er iets op grond van de bestandsover eenkomst in Gaza wordt gedaan dat de toestand van vier maanden geleden her stellen zal, Israel zijn recht op vrijheid van actie en het gebruik van zijn strijdkrachten zal laten gelden. Een commentator van radio-Cairo heeft de UNO gewaarschuwd, dat „de Arabieren vastbesloten zijn hun rechten te verdedi gen". De Golf van Akaba en de Straat van Tiran zijn Egyptische territoriale wateren en het internationale recht erkent de.soe vereiniteit van een land over zijn territo riale wateren- Als de UNO-troepen optre den als een bezettingsmacht voor Gaza is dat in strijd met de overeengekomen status voor het internationale politieleger. Deze troepen kunen 'slechts met toestemming van de Egyptische regering in Gaza blij ven, zo verklaarde hij. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd heeft in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag van Aneurin Be- van, de leider van de linkervleugel der so cialistische oppositie, verklaard dat de Britse regering de Brits-Frans-Amerikaan- grenzense verklaring van 1950, waarin de toenmalige grenzen van Israel en zijn Ara bische buurstaten werden gewaarborgd, nog steeds van kracht beschouwt, zodat zij ook in het geval van een aanval op Israel dient te worden toegepast. DUBLIN (Reuter). De 74-jarige leider van de Ierse partij „Fianna Fail" (De Va lera) lijkt, gezien de stand van de verkie zingen voor de Dail (Lager Huis), verze kerd te zijn van zijn terugkeer als premier, na drie jaar in de oppositie te zijn geweest. De tot nog toe bekende uitslag van de verkiezingen luidt: Fianna Fail 68 zetels (voorheen 67), Fine Gael van Costello 31 zetels (voorheen 48), Labour tien zetels (voorheen achttien), Boerenpartij drie ze tels (voorheen vijf), onafhankeii.iken ze ven zetels (voorheen vijf), Sinn Fein drie zetels, nieuwe republikeinse partij één ze tel (voorheen drie). Er zijn in totaal 147 zetels. Politieke waarnemers in Dublin hadden niet verwacht dat de Sinn Fein de poli tieke tak van de beweging die de vereni ging van Noord-Ierland met de Ierse re publiek met alle mogelijke middelen tracht te bereiken en met de recente gewapende overvallen in Noord-Ierland door het ille gale Ierse republikeinse leger (IRA) sym pathiseert ook maar een zetel zou krij- De Valera. gen. De Sinn Fein heeft echter verklaard dat zij niet van plan is de zetels door haar vertegenwoordigers te laten innemen, als protest tegen de verdeling van Ierland. Aanslag Ongeveer twaalf leden van de IRA heb ben woensdagavond te Derrylin in Noord- Ierland een vuurgevecht met de politie ge leverd. Zij hadden het gemunt op het poli tiebureau van het dorp. Een politieagent werd gewond. De aanvallers vluchtten in de richting van de grens tussen Ulster en de Ierse republiek. Dit was de derde over val op het politiebureau van Derrylin in de afgelopen twee maanden. (UP) Drie twintigjarige leden van de I.R.A. zijn door de rechtbank in Belfast veroordeeld tot twaalf en tien jaar ge vangenisstraf wegens het bezit van ont plofbare stoffen. Zij waren in december gearresteerd. zoek, medegedeeld dat Iraakse olie binnen een week na het beginnen der herstel werkzaamheden naar Banias in Syrië en Tripolis in Libanon, zon kunnen worden doorgepompt. Men denkt dat het drie tot zes maanden zal duren voordat de leidin gen op volle capaciteit kunnen werken. De IPC is het gezamenlijk eigendom van Britse, Nederlandse, Franse en Ameri kaanse belangen. Het opschorten van de uitvoer van olie uit Noord-Irak via Syrische en Libanese havens, als gevolg van het opblazen der drie pompstations in Syrië, in november, heeft Irak een verlies van naar schatting 2.120.000 gulden per dag gekost. Zowel Irak als Libanon hebben bij Syrië gepro testeerd tegen het uitstel van het hervat ten van de olie-toevoer. Dit is de eerste bres, die geslagen is in de blokkade van olie, waaronder Europa zozeer te lijden heeft gehad. De Syrische regering heeft destijds verklaard dat de leidingen niet konden w >rden hersteld, voordat de Is raëlische troepen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba zouden zijn te ruggetrokken. Het besluit van Syrië kwam na de te rugkeer van de president van Syrië, Sjoe- kri el Koewatly uit Egypte, waar hij deel nam aan de Arabische top-conferentie. Syrië is een van de beste bondgenoten van Egypte. Buitenlandse waarnemers Li Londen voorspellen, dat Egypte de bergings-ploe- gen van de UNO nu binnenkort zal toe staan het werk te b ginnen aan de laatste hinderpalen in het Suez-kanaal. Luitenant- generaal Raymond Wheeler, de leider van het bergingswerk had de hoop vrijwel op gegeven, dat hij de opruimings-werkzaam- hoden op 10 maart zou kunnen beëindigen, de datum, die hij zie' twee maanden ge leden als doel had gesteld. Men gelooft dat hij tien dagen nodig zal hebben om de „Edgar Bonnet" en de „Aboekir" uit de voornaamste vaargeul te verwijderen. Het Egyptische beheersorgaan voor het Suezkanaal, heeft Wheeler woensdag des gevraagd meegedeeld, dat het lichten van de met springstoffen geladen „Edgar Bon net" nog niet kan beginnen. In de haven van Port Saïd wordt nu hard gewerkt. Hier liggen nog acht wrakken, die echter geen belemmering \oor de scheepvaart vormen. Men hoopt het bergingswerk in de haven in de eerste week van april te hebben voltooid. Voorts is men al begon nen met het uitbaggeren van het kanaal. Wheeler verklaarde dat, als het kanaal voor de scheepvaart wordt geopend, sche pen van meer dan tienduizend ton er ge bruik van zullen kunnen maken. Enig alternatief De Canadese premier, Louis St. Laurent, heeft in het parlement in Ottawa ver klaard, dat, tenzij Egypte uit vidje wil meegaat met de wil van de meerderheid in de UNO en het mogelijk maakt dat het Suezkanaal voor de scheepvaart open ge steld wordt, het enige alternatief het ge bruik van geweld is. Hij zei echter te ho pen, dat dit niet nodig zou zijn. Secretaris-generaal -Iammarskjoeld zou het oog hebben op een „interim-overeen komst" tussen Egypte en de vereniging van kanaalgebruikers, waarbij zou worden vastgelegd aan wie de tolgelden moeten worden betaald, de toewijzing van gelden voor onderhoudswerkzaamheden geregeld en de vrij doorvaart voor schepen van alle nationaliteiten worden opgelost. DJAKARTA (UP) Volgens het Indo nesische socialistische blad „Pedoman" heeft de militaire bevelhebber van Atjeh, luitenant-kolonel Sjamuan Gaharu, een commissie in het leven geroepen die ruil handel moet drijven met de landen in Zuidoost Azië, ten behoeve van Atjeh. Hieruit wordt afgeleid dat de derde op stand tegen de centrale regering in Dja karta een feit is. Gaharu heeft bepaald, aldus het blad, dat de inkomsten die nor maliter voor de centrale regering waren, zullen worden aangewend ten behoeve van Noord-Sumatra. Tot heden lijkt de re volte van Gaharu administratief van aard te zijn. Gaharu wil het geld, dat hij door de rubberhandel verdient, gebruiken voor ontwikkeling en voor de rehabilitatie van leden der Darul Islam, die al drie en een half jaar lang tegen de regeringstroepen strijden. Gaharu heeft indertijd Simbolon bij zijn revolutie gesteund. Volgens te Djakarta ontvangen inlich tingen zijn officieren uit zijn commando bezig „maatregelen te treffen" voor het oprichten van een revolutionaire raad. De gouverneur van Atjeh Hasjmy, onderhan delt in Djakarta met de centrale regering over het beschikbaar stellen van grotere bedragen ten behoeve van ontwikkelings projecten in zijn gebied.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1