Unitas Panda en het meesterwerk MEUBEL HOE WERKT DE BEURS? Fa. B. ENGELENBERG Zachter weer dan normaal NISU-aandeelhouders wensen grotere terugbetaling Certificaten De radio geeft vrijdag Wereldnieuws ió liet zo J 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Parijs lanceert nieuwe staatslening Herengordels - Breukbanden - Elastieken kousen Kongo behoort volgens Spaak in de Euromarkt thuis Teleurstellende resultaten der Fridor-fabrieken Akkoord over Amerikaans- Canadese lening aan Engeland Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland woningtextiel een ongekend grote sortering l^modelkame r touted ($£eJ? DONDERDAG 7 MAART 1957 Wij zagen reeds dat aandeelhouders te zamen eigenaren ener vennootschap zijn. Zij hebben derhalve tezamen ook de zeg genschap daarover, voorzover dit niet reeds beperkt wordt door de bepalingen verbonden aan de prioriteitsaandelen (men zie het vierde artikeltje in deze reeks). Nu kan men om overheersing van een of meer personen, die over een groot aantal aan delen beschikken, te voorkomen, nog be palingen omtrent het stemrecht in de sta tuten neerleggen, waarbij dan het Wetboek van Koophandel in acht moet worden ge nomen. Zo komt het bijv. dikwijls voor dat statutair is bepaald, dat elke aandeelhou der, hoeveel aandelen hij ook in de ven nootschap moge bezitten, slechts één of drie of zes stemmen mag uitbrengen. Voorts is dikwijls in de statuten neergelegd dat be paalde besluiten met meer dan volstrekte meerderheid van stemmen (de helft plus een) moeten worden genomen. Een andere vorm van beperking van aandeelhoudersrechten is de oprichting van z.g.n. holding-companies, houdstermaat schappijen. Deze maatschappijen worden dan opgericht met het uitsluitende doel om hierin onder te brengen de aandelen dei- vennootschap, door welke de houdster maatschappij is opgericht. Deze tussenven nootschap houdt die aandelen onder zich, maar geeft zelf, op eigen naam, nieuwe aandelen uit. Men is dan aandeelhouder in de holding-company, waarin men ook zeg genschap heeft, doch in het eigenlijke be drijf, de werkmaatschappij dus, heeft men mede door allerlei bepalingen niets te zeg gen. Dit is bijv. het geval bij Philips' Gloei lampenfabrieken, welker aandelenkapitaal practisch geheel is ondergebracht in de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aan delen Philips' Gloeilampenfabrieken. Be halve Gemeenschappelijk Bezit noemt men deze houdstermaatschappijen ook wel Na tionaal Bezit. Zij hebben ten doel, behoren althans ten doel te hebben, het nationaal karakter ener vennootschap te bewaren. Immers, al zou een buitenlander of een buitenlandse vennootschap een groot deel dezer aandelen in handen krijgen, dan nog zou zij geen of weinig invloed kunnen uit oefenen op het bedrijf van de werkmaat schappij, te minder omdat de rechten van aandeelhouders in de holding-company nog op allerlei manieren beperkt kunnen wor den. De vorm van beperking van aandeelhou dersrechten is echter wat uit de tijd ge raakt. De laatste tijd heeft een andere fi guur zijn intrede gedaan, nl. die van het niet-royeerbare certificaat. Het certificaat als zodanig is reeds lang bekend. Lodewijk Napoleon reorganiseerde onze financiën en creëerde de certificaten van inschrijving in het Grootboek (certificaat afgeleid van Latijnse woorden welke „zeker maken" be tekenen). Een zelfde benaming geldt de stukken, welke worden uitgegeven door een administratiekantoor, dat op zijn beurt voor de zich onder zijn berusting bevinden de stukken nieuwe stukken (certificaten) uitgeeft, bijv. voor Amerikaanse aandelen. Deze luiden veelal op naam en/of hebben een ongemakkelijk hanteerbare grootte. Ook Nederlandse vennootschappen geven wel hun aandelen in administratie zodat er dan certificaten van in omloop komen. Dit geschiedt óf voor kleinere coupures, of uit andere oogmerken. Tot dusver golden de bepalingen in de meeste gevallen daarbij zo, dat deze certificaten kunnen worden geroyeerd, d.w.z. de houder kan er desge wenst ook weer gewone aandelen voor krijgen, onder betaling van de daarop val lende kosten. Het niet-royeerbare certificaat, dat voof- al de laatste tijd in zwang komt, heeft veel stof doen opwaaien, omdat het eigenlijk rechtdraads tegen het vennootschapsrecht ingaat, dus juridisch verwerpelijk is, ter- ADVERTENT1E Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 VERFROLLERS wijl anderzijds uit practisch oogpunt toch ook dikwijls het creëeren van dit soort stukken zeer wel verdedigbaar is. Er is destijds een commissie (Commissie-Helle- ma) ingesteld om de zaak in studie te ne men. Het vorig jaar heeft deze commissie rapport uitgebracht en daarin suggesties gedaan, welke het Bestuur van de Veree- niging voor den Effectenhandel goeddeels heeft overgenomen. Laatstgenoemd lichaam houdt nu streng toezicht op de uitgifte dezer certificaten en officiële notering op de Amsterdamse beurs wordt niet verkre gen dan na overeenstemming over voor waarden en publicatie daarvan mèt en na kennisneming van de beweegredenen wel ke tot de uitgifte leiden, door het Bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel. Zo kan men zich voorstellen dat een ven nootschap als Willon-Fijenoord, een grote scheepsbouwmaatschappij zoals men weet, met internationale verbindingen en op drachten, er alles aan gelegen is dat geen buitenlander (bijv. de bekende Griekse reder Onassis) of groep van buitenlanders door opkoop van aandelen op den duur haar bedrijf zou(den) gaan beheersen. Zij heeft dan ook onlangs de toestemming ge kregen tot officiële notering van de 13.666.800 niet-royeerbare certificaten, waarop zij de inschrijving openstelde. Uit de gepubliceerde administratievoorwaarden is gebleken, dat Wilton op loyale wijze aan de eisen van Vereeniging voor den Effec tenhandel heeft voldaan. (Van onze correspondent in Parijs) Na een bijzondere zitting van de Franse regering heeft de minister van Financiën, Paul Ramadier woensdag bekend gemaakt, dat maandag een nieuwe staatslening zal worden gelanceerd, de derde binnen een jaar. Ramadier wees er op, dat zijn politiek voor alles op het behoud van het even wicht tussen lonen en prijzen is gericht. Devaluatie wordt, zo verzekerde de minis ter. niet overwogen. Evenmin hoeft voor nieuwe belastingen te worden gevreesd. Teneinde de economische expansie verder op te voeren en ook om in de hoge kosten van de actie in Algerije te kunnen voor zien, was nu tot de nieuwe staatslening besloten, waarvan een opbrengst van 150 miljard franc wordt verwacht. De lening van het vorige jaar heeft ruim het dubbele hiervan opgebracht. Dit keer heeft men het echter iets bescheidener op gezet en de voordelen, die de inschrijvers geboden worden, schijnen eveneens wat beperkter te zijn dan in 1956. De rentevoet bedraagt nu officieel 5 per cent. Hiervoor zal geen belasting behoe ven te worden betaald. De obligaties zul len in tien jaar worden uitgeloot. Een novi teit daarbij is. dat men bij uitloting boven het nominale bedrag een premie van tien percent uitbetaald krijgt. ADVERTENTIE (Wettig gedeponeerd) HAARLEM - ZIJLSTRAAT 91 IN DE BUITENGEWONE ALGEMENE vergadering van houders van preferente en gewone aandelen der Nederlandsch-Indische Suiker Unie n.v. heeft het bestuur verklaard dat een in de vorige vergadering van aandeelhouders gedane suggestie om tot een grotere dan de voorgestelde terugbetaling over te gaan niet kon worden overgenomen. Indien de omstandigheden zich voor een verdere terugbetaling op de aandelen in gunstige zin wijzigen, is het bestuur bereid een vierde terugbetaling te overwegen. Gevraagd naar de redenen van zijn weigering deelde het bestuur mede, dat de instandhouding van de belangen in Indonesië in verband met verplichtingen tegenover het personeel en banken het noodzakelijk maken, dat in Nederland vol doende middelen worden aangehouden. HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 V. d. kleuters. 10.50 Omr.koor en orgel. 11.15 Het tweejaar lijks congres van d-e Partij van de Arbeid. 12.00 Orkestconc. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en platen. 13.25 Metro- pole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Orgelconc. 14.25 Litterair progr. 14.45 De sportman van het jaar 1956. 16.00 Platen. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.30 Het tweejaarlijks congres van de Partij van de Arbeid. 18.00 Nieuws. 13.15 Act. 18.20 Verz.progr. 18.50 De puntjes op de i, 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Meis jeskoor. 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Pro testanten?, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 De nationale inzameling van het Leger des Heils. 20.10 Boeken. 20.15 Pianorecital. 20.35 Ronde van België, caus. 20.45 Het ge zin als levenscentrum, caus. 21.00 Dansmuz. 21.30 Het tweejaarlijks congres van de Partij van de Arbeid. 22.10 Exotische klanken. 22.25 Buitenl. overz. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Lichte muz. 10.55 Platen. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Klassieke muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Zang en piano. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Altviool en piano. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Viool, cello en fluit. 18.05 Lichte muz. 18.30 Vragen- beantw. 18.45 Platen. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Verz.progr. v. d. mil. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amateursuitz. 21.15 Utopia, hoorsp. 22.00 Kamerkoor en instr.- ens.' 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muz. bij de thee. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ork.conc. 20.40 Kunstkaleidoscoop. 20.55 Ork.conc. 21.25 Or gelrecital. 22.00 Nieuws. 22.11 Volksmuz. 22.55 23.00 Nieuws. Dc maatschappij heeft tegenover het per soneel onder andere pensioenverplichtin gen, terwijl ook rekening moet worden ge houden met de uitbetaling van verlofsala rissen, die thans niet kunnen worden op genomen. Een grotere terugbetaling op aandelen stuit voorts op de moeilijkheid, dat hiervoor gelden zouden moeten worden onttrokken aan Nederlandse deelnemingen, hetgeen voor de betrokken maatschappij en moeilijkheden zou kunnen opleveren. Van de zijde der aandeelhouders werd hierover onder andere opgemerkt, dat men er dewoorkeur aan-geeft> vooraf over hand having van belangen in Indonesië te wor den geraadpleegd, daar de meningen hier over zeker niet onverdeeld zijn. Een aan deelhouder verklaarde een belastingvrije terugbetaling op het kapitaal verre te ver kiezen boven toekomstige dividenden, die in ieder geval zwaar zullen worden belast. Hij deelde mede, voor de volgende verga dering oen amendement te zullen indienen, houdende verhoging van de voorgestelde terugbetaling tot 50 percent. Bij de discussie kwam het tenslotte zo ver, dat de aandeelhouders een uitspraak van de vergadering verlangden over al dan niet verhogen van de door het "bestuur voorgestelde terugbetaling. Het bestuur te kende hierbij aan, dat een dergelijke uit spraak niet bindend zou zijn en voor het bestuur geen consequenties zou hebben, daar het voorstel van terugbetaling feite lijk niet tot de te behandelen onderwerpen van deze vergadering behoort. De uitspraak zou, volgens het bestuur, moeten luiden dat aandeelhouders, on danks het feit, dat het bestuur het ogen blik voor een grotere terugbetaling nog niet gekomen acht, toch een grotere terug betaling wensen. Met een meerderheid van 71 stemmen (1336 stemmen voor en 1265 stemmen tegen) sprak de vergadering zich in deze zin uit. Bij de behandeling van het agendapunt inzake de vaststelling der jaarstukken over 1955 verklaarden sommige aandeel houders van mening te zijn, dat uit de uit slag der stemming over de uitspraak der aandeelhouders blijkt, dat het vertrouwen tussen aandeelhouders en bestuur nog niet is hersteld, zodat hun niets anders overbleef dan hun goedkeuring aan de jaarstukken te onthouden. De jaarstukken over 1955 werden na enige discussie goed gekeurd met 1510 stemmen voor en 1089 stemmen tegen. Ten aanzien van de resultaten van het afgelopen jaar werd door het bestuur me degedeeld, dat de beleggingen in 1956 on geveer 450.000 gulden hebben opgebracht, zodat in ieder geval een slotdividend kan worden tegemoet gezien. Dit dividend zal weinig verschillen van het interimdivi dend van 314 percent. Het interimdivi dend correspondeert met een winsttransfer van 180.000 gulden over 1954. Door aandeelhouders werd ook critiek geoefend op het inkopen van eigen aande len door de maatschappij. Het bestuur deelde evenwel mede, dat de aandelen niet alleen ter beurze, maar voor een belang rijk gedeelte van het beheersinstituut zijn gekocht. Ook over het laatste punt van de agen da, de verkiezing van twee commissaris sen, was men het niet eens. met 1352 stem men voor en 1247 stemmen tegen sprak de vergadering zich tenslotte uit voor uit breiding van het college van commissaris sen. Tot commissarissen werden tenslotte gekozen de heren mr. A. E. J. Nysingh en jhr. F. Hooft Graafland. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft verklaard dat de Bel gische Kongo in de Euromarkt moet wor den opgenomen, en moet deelnemen in het fonds voor investeringen in de overzeese gebiedsdelen. De Kongo zal echter niet ge bonden zijn door het gemeenschappelijk buitentarief, daar de internationale akte van Berlijn zulks met het oog op de han delsvrijheid in het Kongo-bekken verbiedt. De Belgische gemeenschap zal in de Kongo grotere openbare investeringen tot stand moeten brengen en haar koloniale politiek moeten herzien, zo zei Spaak. In het verslag over 1955-'56 van de N.V. Fridor Fabrieken te 's Gravenhage spreken commissarissen het vertrouwen uit. dat hoewel de resultaten bij de verwachtingen zijn achtergebleven en de ongunstige in vloeden ook nog in het nieuwe boekjaar hebben doorgewerkt, het bedrijf weer op een redelijke rentabiliteitsbasis kan wor den gebracht, Het saldo der exploitatierekening be draagt over 18 maanden (1 januari 1955 tot en met 30 juni 1956) 392.277 tegen 458.432 in 1954. Na afschrijving en reser veringen blijft netto over 80.751, vóór reservering van vennootschapsbelasting. Het dividend kan niet hoger worden ge steld dan het reeds uitgekeerde interim dividend van 4y2 percent. De directie is er zich van bewust, dat dit resultaat voor aandeelhouders een teleurstelling betekent. Een oplossing zal moeten worden gevon den, aldus de directie, in een verlaging van de kostprijs. De directie lieeft besloten de verliesgevende artikelgroepen geleidelijk van het verkoopprogramma af te voeren. Echter zullen in het grootste deel van het lopende boekjaar de verliezen uit dien hoofde nog op het resultaat drukken. De aandacht blijft in de eerste plaats geconcentreerd op de produktie en verkoop van naaimachines. Begin 1956 is de direc tie er toe overgegaan de financiering van het in betaling aannemen van huurkoop contracten geleidelijk te staken, en de af nemers te verwijzen naar de dochter onder nemingen der grote Bankinstellingen. Uit de liquidatie der huurkoopportefeuille zijn geen verliezen te verwachten. De ontwikkeling van het Engelse filiaal Fridor Ltd., Londen, is in het nieuwe boek jaar bevredigend. Door de deelneming in het Belgisch bedrijf van de S. A. Manufac ture Nationale de Machines a Coudre „Pax" te Herstal is de technische en com merciële basis van de vennootschap aan zienlijk verbreed. De transactie kreeg eind 1955 haar beslag, zodat de resultaten daar van zich pas in het laatste semester van het boekjaar konden doen gevoelen. De Bel gische dochteronderneming levert een be langrijke bijdrage in de ontwikkeling van de verschillende naaimachinetypen. Het sterlinggebied De goud- en dollarreserves van het ster linggebied zijn blijkens een bekendmaking van het Engelse ministerie van Financiën in februari met 63 miljoen dollar toege nomen. Zij bedroegen eind februari 2.147 miljoen dollar. De stijging is bijna geheel het resultaat van het opnemen door India van 59 miljoen dollar bij het Internatio nale Monetaire Fonds. Dergelijke disposi ties worden automatisch aan de goud- en dollarreserves toegevoegd. Voorts is er in februari 4 miljoen dollar aan defensiehulp van de Verenigde Staten ontvangen. (Reuter). Zachte en zeer vochtige lucht is in de loop van woensdag ons land binnenge stroomd, hetgeen gepaard ging met wat regen en motregen. In de nacht vormde zich plaatselijk een dichte mist, die in de loop van donderdag snel dunner werd. De luchtdrukverdeling wordt gekenmerkt door een tweetal hogedrukgebieden, een bij Spanje en een boven de Oostzee; de laatste is een uitloper van een reusachtig hogedrukgebied boven de Noordpool. Op de Atlantische Oceaan ligt een serie depressies, die zich in het algemeen in noordoostelijke richting verplaatsen. Aan de flank hiervan voeren zuidwestelijke winden nieuwe hoeveelheden zachte oceaanlucht naar West-Europa. De gemid delde temperatuur blijft daardoor boven normaal. WEERRAPPORTEN 8 maart Zon op 7.13 uur, onder 18.34 uur. Maan op 9.58 uur, onder 1.15 uur. Maanstanden 9 maart 12.50 uur eerste kwartier. 16 maart 3.22 uur volle maan. 23 maart 6.04 uur laatste kwartier. 31 maart 10.19 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 maart Hoog water: 7.03 en 19.20 uur. Laag water: 2.36 en 15.01 uur. Vrijdag 8 maart Hoog water: 7.42 en 20.06 uur. Laag water: 3.11 en 15.36 uur. Temperaturen: buiten- an giste- c M ■2 land maxima ren. Binnenland: heden -ÓS d <2 5 7 uur. Neerslag: laatste a -g «5 c 24 uur. "g x. 0 c5 Stockholm geheel bew. zzo 1 0 Oslo nevel ono 0 0 Kopenhagen half bew. 0 5 0 Aberdeen licht bew. zo 6 1 Dublin geheel bew. z 9 2 Londen zwaar bew. z 12 4 Amsterdam mist zzw 9 3 Brussel geheel bew. zw 14 4 Parijs geheel bew. z 11 3 Bordeaux zwaar bew. wzw 16 8 Grenoble mist windst. 9 13 Nice zwaar bew. nw 14 6 Berlijn licht bew. 0 9 0 Frankfort regen zw 16 3 München regen wzw 15 1 Zürich regen zw 14 4 Genève nevel windst. 8 9 Locarno mist windst. 9 4 Wenen nevel wzw 8 0 Innsbruck zwaar bew. w 17 0 Rome regen z 15 2 Mallorca onbewolkt nnw 20 0 Den Helder mist zw 6 1 Ypenburg mist zzw 8 2 Vlissingen geheel bew. z 8 2 Eelde regen zzo 8 4 De Bilt lichte regen z 9 5 Twente lichte regen zo 8 2 Eindhoven geheel bew. zzw 9 5 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z 9 5 9. De plotselinge verschijning van een schoorstenveger deed Panda en Jolliepop even verstomd slaan. Maar al gauw vond Jolliepop zijn spraak terug. „Uw handel wijze is zeer eigenmachtig en ongepast, vriend", zei hij streng. „Als u schoorstenen wilt vegen, dient u te wachten, tot u be steld wordt. Bovendien is deze schoorsteen pas geveegd en schoon!" Schoorsteen vies- vuil", hield de schoorsteenveger vol. „Jij mij niet geloven? Dan kijk zelf, ja?" Met deze woorden wierp hij het touw, waar langs hij omlaag was gekomen, om Jollie- pop's schouders, boog zich naar de schoor steen en riep omhoog: „Hup Mario!" Meteen spande het touw zich en vóór Jol liepop begreep, wat er gebeurde, verdween de arme knecht door de open schouw naar boven. „Hela!", riep Panda, „waarom Hij brak af en keek de ander scherp aan. „Maar je bent niet eens een schoorsteen veger!", riep hij uit. „Jij bent een van die twee boeven, die mijn schilderij wilden stelen!" „Heel knap, signorito", riep de kleine boef, „mij komen voor schilderij, ja?! Waar is Oog van Cyclopio?!" En met deze woorden hield hij Panda een glim mende revolver onder de neus! Engeland heeft met de Verenigde Sta len en Canada overeenstemming bereikt over een herziening van de „uitwijk- clausule" in het verdrag, volgens welk beide landen in 19451946 Engeland een lening van vijf miljard dollar verstrekten. Wanneer de Amerikaanse en Canadese volksvertegenwoordigingen de nieuwe overeenkomst goedkeuren, zal Engeland zowel lening als interest in zeven termij nen per jaar kunnen aflossen. Afgelopen winter verzocht Engeland voor de eerste maal om uitstel bij de beta ling van de rente, om haar deviezen en goudvoorraad weer op peil te kunnen bren gen. De Verenigde Staten leenden Enge land een bedrag van 3.75 miljard dollar, Canada verstrekte 1.25 miljard. De laatste termijnen dienen in het jaar 2000 te zijn afgelost. (UP) Spanje en de Euromarkt De mogelijkheden besprekend voor de toetreding van de „arme landen" van het Middellandse Zee-bekken tot de Europese gemeenschappelijke markt, schrijft het blad „Ya", dat beschouwd wordt als weer gever van de zienswijze van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, dat een voorafgaande voorwaarde is, dat deze lan den moeten kunnen rekenen op de steun van geheel West-Europa. Deze steun zou moeten blijken ten eerste uit investeringen en ten tweede uit de opleiding van tech nici. Wanneer deze beide grondslagen ont breken, is het volgens de schrijver meer dan waarschijnlijk, dat de toetreding van landen als Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije tot de gemeenschappelijke markt op een mislukking zal uitlopen. (AFP) Aziatische markt Een woordvoerder van de commissie van het Japanse ministerie van Handel en Nij verheid, welke commissie zich bezighoudt met de bestudering van de mogelijke ge volgen van het plan voor de Europese ge meenschappelijke markt, heeft medege deeld, dat de commissie de oprichting over weegt van een soortgelijke markt voor Zuid-Oost-Azië. (Reuter) Boersma In de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Nederlandsche Aan neming Maatschappij v/h H. F. Boersma te 's-Gravenhage, wei-den de balans en winst- en verliesrekening over het boek jaar 1956 met algemene stemmen goedge keurd. Het dividend werd bepaald op der tien percent. (ANP). Antwerpse haventarieven In zitting van maandagavond heeft de gemeenteraad van Antwerpen de voorge stelde verhoging voor zeeschepen der ta rieven voor het gebruik van de stedelijke droogdokken en van de drijvende kranen goedgekeurd. De maatregel zal ongeveer 62 miljoen meer inkomsten voor gevolg hebben en het tekort der havenbegroting met ongeveer een derde verminderen. (Belga) (Voor de beursberichten zie pag. 15) ADVERTENTIE a a? a WONINGINRICHTING £EE BEVERWIJK =55 Geopende-1230 en t4-i8uur.Dinsd.lol 131155=5 Slaags. Bij de verspreiding van een grote menigte Afrikaners in de inboorlingen- wijk bij Johannesburg, heeft de politie woensdagavond van vuurwapens ge bruik gemaakt. De onlusten begonnen toen elkaar beconcurrerende partijen Afrikaners slaags raakten op een ver gadering, die bijeen was geroepen om de boycot van de busdiensten door de Afrikaners te bespreken. Volgens de po litie werden twaalf Afrikaners gewond. Verdacht. Vijf gepensioneerde Argentijnse generaals, die verdacht van deelneming aan een Perónistisch komplot waren ge arresteerd, zijn vrijgelaten nadat was gebleken, dat zij niets met de Perónis- tische beweging uitstaande hadden. Twaalf reserve-officieren en een gene raal bevinden zich nog in hechtenis. Twee marine-officieren zijn vrijgelaten. Teruggestuurd. Amerikaanse autoriteiten hebben dr. Odon Malnasi, die als Hon gaars vluchteling de Verenigde Staten binnenkwam, teruggestuurd naar Oos tenrijk, nadat gebleken was, dat hij als oorlogsmisdadiger was veroordeeld en tijdens de revolte uit de gevangenis was ontsnapt. Gedurende de Duitse bezetting was hij hoofd van het departement voor ideologische aangelegenheden van de Hongaarse marionettenregering. Postzegel. Met het oog op de uitgifte van een nieuwe Britse postzegel, waarop de Falkland (Malvinas)-eilanden als Brits bezit staan aangemerkt, heeft Argenti nië zijn aanspraken op deze eilanden bevestigd. „Door de uitgifte van deze postzegel worden de onvervreemdbare rechten van Argentinië op deze archi pel ontkend", zo wordt gezegd in een nota. Nog lang niet. Naar aanleiding van pers berichten volgens welke Westduitse kerngeleerden op het punt zouden staan thcrmo-nucleaire fusie „onder controle" te krijgen, is verklaard, dat dit nog lang niet het geval is. Volgens de natuurkun dige, professor Von Weizsacker, zal het nog vijftien jaar duren voor men in la boratoria thcrmo-nucleare fusie tot stand zal brengen. Verzacht. Het doodvonnis, dat onlangs te Damascus tegen vijf personen is uit gesproken, is gewijzigd in levenslange dwangarbeid. De vijf mannen hadden deelgenomen aan een komplot ter om verwerping van de Syrische regering. Zandstraal. De vulkaan de Etna op Sicilië stoot met regelmatige tussenpozen ko lommen zwartgrijs zand uit over een gebied met een straal van negen kilo meter. De meeste lava die de vulkaan uitspoot viel weer terug in de vurige krater. Hulp. Te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama, heeft een groep van honderdvijftig blanken de blanke inte gratieleider, Lamar Weaver, aangeval len. Toen hij de hulp van de politie in riep, kreeg hij twee bekeuringen, omdat hij, bij het verlaten van een parkeer plaats zonder de gebruikelijke veilig heidsmaatregelen in acht te nemen de rijbaan was opgereden en omdat hij door een rood verkeerslicht was ge reden. Intimidatie. Drie volgelingen van John Kasper, die een felle strijd voert tegen de integratie der negers in de Verenigde Staten, zijn elk tot 120 dagen gevange nisstraf en duizend dollar boete veroor deeld. Zij hadden getracht voor de wo ning van een neger een kruis in brand te steken, een vorm van intimidatie die veel door de Klu-Klux Klan wordt toe gepast. Een vierde kreeg zestig dagen gevangenisstraf en tweehonderd dollar boete. Onmogelijk. Het ziet ernaar uit, dat over enkele jaren het luchtverkeer met straalvliegtuigen in Zuid-Europa en boven de Middellandse Zee door gebrek aan communicatiemiddelen onmogelijk zal zijn geworden, aldus de sombere conclusie van de UNO-commissie voor burgerluchtvaart de I.C.A.O. (Interna tional Civil Aviation Organization). Het drukke militaire luchtverkeer vergroot de moeilijkheden nog. Verantwoordelijkheid. Te Madrid verluidt dat de Spaanse regering van plan is, in de naaste toekomst de censuur op de Spaanse bladen op te heffen. De hoofd redacteuren zouden dan verantwoorde lijk zijn voor het nieuws in hun bladen. In 1939 werd zowel op berichten voor het binnenlands als op perstelegrammen voor het buitenland de censuur inge steld. De maatregelen voor de buiten landse pers werden in 1945 afgeschaft. Miljoenen. Er zijn in de Verenigde Staten meer katten dan honden, zo heeft een fabrikant van huisdierenvoedsel be rekend. Volgens deze schatting, zijn er ongeveer 27 miljoen katten tegen 23 miljoen honden in de Verenigde Staten. HET LIJKT allemaal zo heel gewoon. In het nest van de stormmeeuw zitten de jongen zich wat te vervelen, want het wachten is op de moeder die is uitgevlogen om voedsel te zoeken. Na een poosje ont staat er onrust onder de jongen, die be merken dat moeder bezig is terug te ke ren, en inderdaad strijkt na korte tijd de oude meeuw bij het nest neer: de jongen openen de bek en de f moeder deponeert daarin de inhoud die ze tijdens het doen StOfTTI- van boodschappen daarin heeft oiuiiu.- vergaard. Nogmaals, dit lijkt IHCCUWeil allemaal zo volslagen alledaags en vanzelfsprekend, dat de V meeste lezers waarschijnlijk nog niet eens bemerkt hebben wat hier voor vreemdsoortigs in steekt. Laten we daarom het volgende tafereel onder ogen zien: de moeder is weer uit gevlogen, doch acht het in verband met naderend gevaar raadzaam naar het nest terug te vliegen. Zij heeft nog geen enkele prooi kunnen verschalken en keert dus zonder voedsel naar het nest terug. Ze strijkt daar op neer en géén van de jongen opent de gulzige bek om te laten zien, dat hij aanspraak maakt op de lekkernijen die h\j van zijn moeder zou kunnen verwach ten. Met andere woorden, als de moeder met lege bek terug vliegt, schijnen de jon gen ook inderdaad niets van haar te ver wachten, althans niets dat met de voeding in verband staat. Hier nu ligt het kardinale punt. De jon ge stormmeeuwen kunnen aan de buiten kant zien of de gesloten bek van hun moe der al dan niet voedsel bevat! Dat ons dit ontgaan is, behoeft geen enkele reden voor minderwaardigheidsgevoelens op te leve ren, want precies hetzelfde hebben alle ge leerden door alle eeuwen heen over het hoofd gezien. Tot er tenslotte iemand was, die dit vreemdsoortige verschijnsel op merkte en het aan een uitvoerig onderzoek onderwierp. Hij bekeek de lege bek van de oude stormmeeuw van buiten zorgvul dig en vergeleek die met de gevulde bek van het dier. Echter zonder resultaat, want de stormmeeuw bleek heel wat in haar bek te kunnen stouiven, zonder dat van buiten enige vervorming te zien was. Daar lag het dus niet aan Maar toen werd de aan dacht van de onderzoeker getrokken door een rode vlek op de snavel van het dier. Die vlek werd alleen duide lijk zichtbaar indien de bek met voedsel was gevuld en verdween weer zodra de bek geledigd was. Door deze vlek gaf de stormmeeuw aan haar jongen te kennen of zij voedsel bij zich had, en de dieren reageerden daarop door hun bekken wijd open te sperren! Onze onderzoeker zou geen waar man van de wetenschap zijn geweest, indien hij niet onmiddellijk de proef op de som had genomen. In dit geval was het nogal erg eenvoudig, want hij nam een geel pot lood, d.w.z. een potlood dat aan de buiten kant geel was, bracht daarop een rode vlek aan op ongeveer 2 cm van het uit einde en hield dit de jonge stormmeeuwen voor. Direct openden de dieren de bek. Vervolgens herhaalde hij de proef met een geel potlood zonder vlek, en gehoorzaam als altijd, hielden de jonge stormmeeuwen de bek gesloten! En wist u, dat nijlpaarden zelden in de Nijl, maar veelvuldig in andere rivieren voorkomen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PétiUon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2