Miljoenen Van dag tot dag Nota van Moskou Zweden beschuldigd van spionage Veertien „agenten" gearresteerd Parlementair commentaar Polen vraagt Amerika om tarwe en vet Regeringsbeleid gehekeld in proces te Boedapest Ghana verzoekt toelating tot de UNO: nummer 81 3 Vier vlotvaarders vermist op de Stille Oceaan Poging om Hey er da hl in het ongelijk te stellen Britse pacifisten in actie tegen H-bomproeven De achtste hemel DONDERDAG 7 MAART De zwaarwichtige Kamerdebatten van deze week, als uitvloeisel van de niet ge waardeerde regeringsplannen tot „beste dingsbeperking" hebben totnutoe wel dui delijk gemaakt dat de maatregelen, die het kabinet in een ook al niet hechte eenheid heeft uitgebroed, niet onveranderd tot toe passing zullen komen. Tegenover het ka binet, dat zich in vele bochten wringt om te ontkomen aan een werkelijk effectieve bezuiniging der overheidsgelden, staan de organisaties van diverse belangengroepen en vele Kamerleden. Zij staan tegenover elkaar, omdat rij verschillende methodes voorstaan om te komen tot iets, waarvan zij de noodzakelijkheid beiden inzien: be zuiniging. De situatie op de geldmarkt en in de de viezenpot is nog Aiecds zorgwekkend ge noeg om deze bezuiniging te motiveren, doch de methodes lopen ver uiteen en het is nu gekomen tot het zeer moeilijke zoeken naar de gulden middenweg, die niet leidt over lijken. De vergelijking is natuurlijk te sterk, maar zowel de onevenredige verho ging van de melkprijs als het opschroeven van de opbrengst der inkomstenbelasting zou bepaalde bevolkingsgroepen zo heftig hebben getroffen, dat deze weg inderdaad over spreekwoordelijke lijken zou zijn ge gaan. Een nieuwe loonronde is uitgesloten. De melksubsidie handhaven kost theoretisch zestig miljoen, practisch veel minder om dat deze kosten al gedeeltelijk door andere bezuinigingen zullen worden opgevangen. Dit betrekkelijk geringe bedrag gering in verhouding met wat de begroting aan getallen vertoont ten aanzien van andere overheidsuitgaven .moet te vinden zijn in beperking der elders vastgelegde over heidsgelden, aldus betogen zowel de vak bonden als de organisaties van werkgevers en middenstand. In dit geval staat de af wijzende groep dus zeer sterk, al spelen uiteenlopende motiveringen van die afwij zing een rol in het geheel. Waar zullen nu de enkele miljoenen voor de melksubsidie vandaag geschraapt wor den? Zij zijn geen kabinetscrisis waard en het kabinet zal deze ook niet riskeren. Er is vorige week in de Kamer opge merkt, dat de minister van Oorlog, de heer Staf, geringe belangstelling voor het debat aan de dag legde. Men leidde daaruit af dat hij zeker was van zijn financiële basis. Wij hebben de indruk dat deze functionaris thans wel iets vaker in de Kamer aanwezig zal. zijn dan vorige week want zoals de zaken nu staan, is geen enkel departement meer zeker. En zijn departement slokt het leeuweaandeel der begrotingsgelden op. Wellicht dwingen de omstandigheden ertoe, dat in de komende onderhandelingen veler ogen zich op de heer Staf richten, en niet op Staf alleen. ADVERTENTIE STOCKHOLM (UP) Blijkens een nota, die de Russische regering gisteravond aan de Zweedse ambassadeur in Moskou. Rolf Sohlman heeft overhandigd, zijn „de laat ste tijd" veertien Zweedse spionnen in de Sovjet-Unie gearresteerd. De Zweedse regering heeft deze beschul digingen als „volkomen absurd" van de hand gewezen. Zweden zou de afgelopen jaren subver sieve activiteiten in de Sovjet-Unie hebben geleid. De agenten zouden in hoofdzaak zi.;n gerccruterd door de Estlandse „bevrij- dingsraad" in Zweden. Estlandse vluchtelingen (die inderdaad in grote getale in Zweden verblijven) zou den in Stockholm door officieren van de Zweedse inlichtingendienst worden geïn strueerd in de spionagedienst. Het complot zou zijn ontdekt, toen een der spionnen, een zekere Mumm Endel, radiocontact met Zweden trachtte te krij gen. „Alle veertien hebben bekend en zijn inmiddels veroordeeld", zo wordt in de Russische nota gezegd. „Wij verwachten, dat de regering van Zweden stappen zal nemen om aan deze activiteit een einde te maken", zo besluit de nota. Volgens Zweedse autoriteiten dient de Russische actie te worden gezien tegen de achtergrond van het ontdekken van drie gevallen van spionage voor de Sovjet-Unie in Zweden gedurende de afgelopen acht maanden. Naar aanleiding hiervan werd een aantal employés van de Russische am bassade in Stockholm op verzoek van de Zweedse regering teruggeroepen. Aanval op Denemarken Woensdag heeft de „Izvestia", het offi ciële orgaan van de Sovjet-regering een aanval op Denemarken gedaan, welks re gering ervan beschuldigd wordt de ver betering in de verhouding tussen beide landen te saboteren. Deense regeringskrin gen, althans enkele vertegenwoordigers daarvan, zijn begonnen de stromingen in de buitenlandse politiek te volgen, die een einde willen maken aan de internationale ontspanning en de wereld weer tot de kou de oorlog willen dwingen, aldus schrijft het blad volgens Tass. 195 7 (Van onze parlementaire redacteur) Was het debat over de nota inzake be stedingsbeperking tegengevallen wat de daarover door de Kamerleden gehouden redevoeringen betreft, helaas moet ik het zelfde vaststellen omtrent hetgeen de mi nisters ten beste hebben gegeven. Teke nend was in dit opzicht het, vooral ook wat de inhoud aangaat, nogal malle betoog van de minister-president. Feitelijk erken de hij ronduit, dat handhaving van het financieel-economisch evenwicht hem en zijn ambtgenoten min of meer uit de hand was gelopen. Bij herhaling gewaagde hij van ondervonden teleurstellingen, van een ontwikkeling van de dingen, die slechter was geweest dan eigenlijk wel verwacht was. Het had er zo nu en dan veel van weg alsof men iemand hoorde spreken, die zich genoopt zag te erkennen dat hij zich mis rekend had. De minister-president merkte bij wijze van troost op, dat zich in het buitenland soortgelijke moeilijkheden voor doen als die waarmee wij thans te kampen hebben. Maar hij kon ook een en ander aanvoeren, dat tot op zekere hoogte ver trouwen in de toekomst wekte. Dat hij vooral stilstond bij de door prof. Oud tot uiting gebrachte critiek, lag voor de hand. Hij keerde zich tegen diens opmerking over een te groot aantal ministers en staats secretarissen en merkte onder meer op dat mr. Helders toch nog altijd beter wist wat hij deed bij zijn toetreding tot dit kabinet, dan met mr. Oud het geval was geweest, die tot de oprichters had behoord van. de Partij van de Arbeid. Dr. Drees hield prof. Oud diens eigen geschiedschrijving over „Het jongst verleden" onder de neus om aan te tonen dat, in nog aanmerkelijk sterkere mate dan voor het tegenwoordige kabinet, voor het kabinet-Colijn van 1933 had gegolden, wat mr. Oud, die daarvan zelf lid was geweest, als zwakheden had geschetst. Zo kwam de minister-president bij een der politieke kernvragen terecht, te weten, of het binnen het huidige kabinet ontbreekt aan homogeniteit. Uiteraard had het aan meningsverschillen omtrent het geen er thans moet gebeuren, niet ontbro ken. Ware het anders geweest dan zouden de ministers geen knip voor de neus waard geweest zijn. Maar tenslotte waren zij toch tot het eenstemmig oordeel gekomen, dat men in de bezuinigingsnota weerspiegeld ziet. Een sprekend bewijs van die homogeni teit had eerder op de middag minister Suurhoff geleverd, toen hij minister Klom- pé in bescherming nam naar aanleiding van een door prof. Oud ondernomen aan val op een door haar onlangs uitgezonden circulaire ten behoeve van de armsten on der de ouden van dagen. De minister van Sociale Zaken merkte op, dat prof. Oud, die destijds wel de „suikeroom" voor de hogere ambtenaren had willen spelen, zich tegenover de genoemde groep van ouden van dagen wel heel stiefvaderlijk had ge toond. Voorts betoogde minister Suurhoff hoe het negeren van de door hem voort durend gepredikte matiging bij de vrije loonvorming een der oorzaken is geweest van de huidige moeilijkheden. Het was begrijpelijk, dat minister Suur hoff als het ware van prof. Oud eiste, zijn aantijging, dat de minister van Sociale Zaken in 1956 een „verkiezingsloonronde" zou hebben bevorderd tegen beter weten in terug te nemen. Nog even terugkerende tot het slotwoord van de minister-president, stip ik aan, dat deze duidelijk te kennen gaf niet bereid te zijn met minder „geld" "genoegen te nemen dan de nota vraagt. Zo kreeg de Kamer dus te horen, waar de grens ligt van wat zij kan ondernemen zonder een botsing met het kabinet te veroorzaken. Waar schijnlijk zal het ook niet zover komen, al zal er nog wel een vrij felle strijd worden gevoerd. WASHINGTON (UP) Polen heeft thans de Verenigde Staten formeel ver zocht, het te helpen met landbouwover schotten als tarwe, vetten en katoen. De Amerikaanse regering heeft het ver zoek in overweging genomen. Polen zou een bedrag van 100 tot 300 miljoen dollar willen lenen voor de aan koop van landbouwoverschotten, land bouwmachines en machines voor de steen koolwinning, doch van Amerikaanse zijde heeft men reeds laten doorschemeren, dat in geen geval hulp van dermate grote om vang zal worden verstrekt. BOEDAPEST (AFP). - De Hongaarse schrijver Gali, die te Boedapest terecht staat op beschuldiging van het uitgeven van een illegaal blad, is woensdag onder vraagd over zijn artikelen over wegvoe ring van Hongaren naar de Sovjet-Unie. Volgens de Hongaarse regering zijn de berichten over deportage een verzinsel van de westelijke propaganda. Op de vraag van de vrouwelijke president van de rechtbank van wie hij inlichtingen over deportage had ontvangen, zei Gali, dat hij het had gehoord van jongemannen, die uit treinen die hen naar de Sovjet-Unie brachten, zijn ontsnapt. Ook in het ziekenhuis, waar in hij wordt verpleegd, zijn een aantal mensen, die uit de Sovjet-Unie zijn terug gekeerd. waarheen zij waren gedeporteerd. De president antwoordde, dat het laatste haar niet interesseert, het gaat alleen om de inlichtingen, waarover hij beschikte voordat hij zijn artikelen in december schreef. Gali zei, dat het zijn bedoeling was de regering ertoe te brengen een uit leg te geven van de wegvoering van Hon garen naar de Sovjet-Unie. De regering had bijvoorbeeld kunnen zeggen, dat de politie in een staat van wanorde verkeer de en dat er voorlopig geen andere midde len waren ter bescherming van de veilig heid. De president verbood hem hierover te spreken. Gali zei hierop: „Bovendien weet het gehele land van deze feiten". Glimlach De president zei vervolgens: „U hebt geschreven, dat in 1944 de Duitsers vele Hongaren hebben weggevoerd en dat de Russen in 1956 hetzelfde hebben gedaan, omdat alle dictaturen op elkaar lijken. Hoe hebt u, die zelf door de Duitsers is gedeporteerd, dat kunnen schrijven?" Op deze vraag reageerde Gali met een glim lach. (UP). - In diplomatieke kring te Wenen verluidt, dat eenheden van leger en militie in Boedapest tijdens het nachtelijke uit gaansverbod. aanzienlijke versterkingen ontvangen met het oog op de vrees voor een nieuwe opstand, als op 15 maart de revolutie van 1848 tegen Oostenrijk wordt herdacht. Er zijn extra tanks en gepant serde verkenningswagens aangekomen en er wordt meer dan normaal gepatrouil leerd. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad komt vanmiddag bijeen om de aan vraag van Ghana om het lidmaatschap van de UNO te bespreken. Groot-Brittannië en Australië hebben om een bijeenkomst van de raad verzocht. Men verwacht dat de nieuwe staat, zowel in de Veiligheidsraad, als in de UNO-Assemblée, geen oppositie zal ontmoeten. Ghana zou de 81ste lidstaat worden. Het Afrikaanse Nationale Congres, het grootste Afrikaanse politieke lichaam in Zuid-Afrika, heeft in een boodschap aan regering en volk van Ghana gevraagd zich in te spannen voor een „Afrikaanse staten bond". De Verenigde Staten hebben de nieuwe staat officieel erkend. Groot-Brit- tannië heeft de UNO meegedeeld, dat Togo- land zich aangesloten heeft bij Ghana. Daarmee komt officieel een einde aan het beheerschap over Togoland overeenkom stig een UNO-resolutie. „Wij mogen Groot-Brittannië soms cri- tiseren, doch hiervoor verdient Groot-Brit tannië ongetwijfeld een gelukwens", aldus heeft premier Nehroe van India verklaard over de onafhankelijk-wording van Ghana Onder vrijheid heb ik van jongs af aan verstaan: kunnen doen en laten waar je zin in hebt. Dit heeft mij altijd iets heer lijks toegeschenen en dat doel het nog. Maar deze vrijheid schijnt alleen voor sommige dieren te zijn weggelegd, lang nog niet voor alle dieren. Bij een mier bijvoorbeeld is hiervan geen sprake. Een mier is dan ook de laatste die ik aan een mens ten voorbeeld zou willen stellen. Verder worden haast alle dieren in hun vrijheid beperkt door andere dieren, die hen graag lusten. Alleen de dieren, die voor geen enkel dier hoeven te vrezen en de dieren, die door geen enkel dier lekker gevonden worden, zijn volkomen vrij. Toch zijn zij ver boven ons bevoorrecht. Alleen dit al: een dier heeft zijn hele leven lang de tijd aan zichzelf. Hoe treurig het met ons gesteld is besef fen wij gelukkig niet voortdurend. Ten eerste worden wij in alles gedwars boomd door de rechten van onze mede mens. Schop eens een voorbijgangerDeze vrijheidsbelemmering kan ten dele nog worden opgeheven door geld. Als iemand maar betaalt mag hij alles uit winkels wegnemen wat hij maar wil. Kracht is, anders dan bij dieren, alleen maar gevaar lijk. Als we het conflict met een medemens vermijden blijft er nog heel wat over, dat we doen en laten kunnen, zult u zeggen. Ja, als we geen banen hadden, geen banen hoefden te hebben. Als we ons geen gekke behoeften hadden aangemeten: kleding, huisvesting. Met de man, die het eerst een dierenvel aantrok en daarmee zijn eigen pels en de staat van dier verloor, is het begonnen. En nu zitten ivij er mee. Ook letterlijk. Wij zitten, als vissen in het ijs. Onze beweging zijn wij kwijt. Erger dan vissen. Die bewaren daarbij nog hun natuurlijke gedaante maar wij worden in onze beklemming aan alle kan ten misvormd, wij zitten als figuren van ouderwetse letterdoeken, u kent ze nog wel, poppetjes met alles haaks, en dan in 't ijs. Alleen nog maar wat bewegen met een handje of een voetje, of met de her sentjes inwendig. En dat noemen wij leven. In die houding praten wij over vrijheid, over vrijheid en democratie en dan weer over vrijheid. En het gekste. Ieder denkt nog dat hij vrij is. Ik drink toch mijn biertje, ik leg mijn kaartje! Wat wij kunnen doen met ons voetje of handje noemen we niet alleen leven, we vinden het leven. Wij hebben niet het minste inzicht. Jongeren misschien, uit een geslacht, geboren op een breukvlak van onze be schaving. Leven zonder je te binden aan wie of wat ook, zou dat het geheim zijn van de spijkerbroek en-generatie? De vrij heid zoeken van de dieren, die niemand lekker vindt? Belcampo SANTIAGO DE CHILE (UP) In Chili maakt men zich zorgen over het lot van Eric de Bishop en zijn vier tochtgenoten, die met het vlot „Tahiti-Nui" een poging ondernemen van Tahiti naar Chili te va ren. Tot maandagavond had men in Chili radio-contact met het vlot. De Bishop meldde echter toen, dat een zware storm kwam opzetten. Sindsdien heeft men niets meer van de „Tahiti-Nui" vernomen. De Bishop zei in zijn laatste radioboodschao, dat de storm het vlot uit de kust van Chili voerde. Hij gaf als positie op 170 mijl ten zuidoosten van het Paaseiland en 150Ö mijl uit de Chileense kust. De Bishop maakt deze tocht om te be wijzen, dat het mogelijk is dat Polynesiërs eeuwen geleden naar Amerika voeren en daar nederzettingen stichtten. In 1947 maakte de Noor Thor Heyerdahl met het vlot „Kon Tiki" een tocht van Peru naar de Polynesische eilanden. Hij is van mening, dat Zuidamerikaanse In dianen op vlotten de Stille Zuidzee over staken en zich in Polynesië vestigden. Het voorbeeld van Heyerdahl werd later ge volgd door de zestigjarige New Yorker William Willis. De reis van De Bishop is reeds twee we ken ten achter op het tijdschema. Deskun digen geven hem weinig hoop met het oog op de nadering van de winter op het zui delijk halfrond, die met zware stormen gepaard gaat. Heyerdahl zegt, dat het gemakkelijker is van Zuid-Amerika naar Polynesië te va ren dan andersom. Er loopt een stroming van de Polynesische eilanden naar de Pe ruviaanse kust, maar die is veel minder sterk dan de tegenstroom waarop hij zich met zijn „Kon Tiki" heeft laten drijven. Hij zei ook, dat de route van De Bishop te koud zou zijn geweest voor de naakte Polynesiërs. Hij wil niet helemaal ontken nen, dat de Polynesiërs mogelijk naar de westkust van Zuid-Amerika zijn gevaren, maar hij gelooft niet, dat er ooit sprake is geweest van een emigratie op grote schaal. De Bishop maakt de tocht met drie Fran sen en een Chileen. LONDEN (UP). Ook in Engeland neemt de oppositie tegen de atoombom- proeven van de regering toe. Premier Mac- Millan heeft zoals men weet dinsdag ver klaard, dat de proeven in de Stille Oceaan voortgang zullen vinden ondanks de be zwaren van Japanse zijde. De Britse liberale partij liet na Mac- Millans verklaring onder haar parlemen taire kandidaten een copie van een petitie circuleren, waarin de regering verzocht wordt, de voorgenomen proeven met wa terstofbommen af te gelasten. De Britse vredesraad, de „Vereniging van Vrienden van de Sovjet-Unie" en an dere „pacifistische organisaties" bereiden eveneens petities voor. Sommigen dezer organisaties overwegen het plan een groep mannen, vrouwen en kinderen naar het centrum van de Stille Oceaan te zenden om met „hun levende lichamen" de Britse plannen te trotseren. Volgens de organisaties hebben zich vele vrijwilligers hiervoor aangemeld, maar de reiskosten vormen een groot bezwaar. Ge hoopt wordt nu dat Japan schepen be schikbaar zal stellen om de vrijwilligers naar het betrokken gebied te vervoeren. Het verbazingwekkend animo waarmee dit jaar elders in het land het Carnaval is gevierd, heeft de vraag doen rijzen of er eindelijk een ban gebroken is, die sinds het einde van de vorige oorlog de geesten weer hield van onbezorgde en onge remde vreu'gde-uitingen. Er heeft een druk gelegen op de gemoederen, die misschien ten slotte is opgeheven - doch waardoor hij opgeheven zou zijn, blijft een raadsel dat nie mand zal vermogen op te los sen. Want het zou enigszins licht vaardig moeten heten, te me nen dat er nergens meer een vuiltje aan de lucht is aan de diverse hemelen, die ons be staan overkoepelen - de poli tieke hemel, waar donderkop pen en kunstmatig opgeroepen slagregens onophoudelijk het blauw verduisteren; de econo mische hemel, waar de zon schijnt uitgedoofd te wezen; de culturele hemel, waar slechts sterren van twijfelachtig allooi schitteren; de wetenschappe lijke hemel, die niet veel meer dan gevaarlijke luchtspiegelin gen vertoont: en waar paranor male vaagheden vechten met: baarlijke feiten; de maatschap pelijke hemel, waar vergeet achtige en vergeten groepen elkander fictieve welvaarts vruchten uit handen trachten te rukken; en tenslotte de ze vende hemel, waaruit steeds meer gedesillusioneerde lief desparen apart naar beneden komen vallen. Zijn er nog meer hemels? Er schijnt inderdaad nog een acht ste te zijn, die de moderne tijd op eigen gelegenheid heeft aangelegd en waar zich op de dag van heden talrijke men sen in drommen heen begeven, zoals zij zich vroeger op een zonnige zondagmiddag naar parken en stranden spoedden. Een hemel met velerlei as- Decten, waarvan het voornaam ste wel een ongebreidelde mo gelijkheid tot het beleven van overdonderende avonturen schijnt te zijn. Natuurlijk zijn alle Carnavalsvierders in die hemel geweest. De wereld van vandaag dwingt steeds meer tot het avontuur - tot het on verwachte, verbazingwekkende en ovei'stelpend-vreemde, dat niet meer mogelijk scheen en nochtans in de menselijke na tuur gegoten is gebleven. Door alle eeuwen heen is de mens een romanticus gebleken, die zichzelf bij het voortdurend afsterven der romantische le vensomstandigheden nieuwe middelen lot avonturen schiep: niet de grote denkers en tech nici hebben de boekdrukkunst, de radio, de televisie, de film, de beeldverhalen, de liefde en de Carnaval geschapen, doch de romanticus in de mensheid, die zich materialiseerde in de gestalten van Edison, Marconi, Lumière, Walt Disney, Mar ten Toonder en allen wier handen de décors en requisie- ten voor het kunstmatige avonturendrama bouwden. De achtste hemel is gemaakt door achtenswaardige mannen en vrouwen, die gehoorzaam de opdrachten uitvoerden van de mensheid met haar vooruit ziende blik - een blik die de *§|iy gereglementeerde, geasfalteer de en geharnaste wereld voor zag, waarin zij zou komen te leven. Meen niet, dat we aan die achtste hemel zijn uitgebouwd. Er is geen bouwstop voor dat Centrum van Vermaak, waarin alle aspecten van het avontuur hun aparte afdeling moeten hebben. Men kan in die hemel alles doen - men kan er de vreemdste neigingen botvieren, die dagelijks in de menselijke gemoederen worden aange maakt als producten van een vlijtige industrie. Doch iedere afdeling heeft een eensluidend en dwingend opschrift, dat als de Wet van Meden en Perzen voor de gehele achtste hemel geldt: „Alles Vergeten". Dat de afdeling „Carnaval" zich dit jaar in een druk be zoek mocht verheugen, is nu geen raadsel meer. Wanneer er geen zorgen zijn, kan men ook geen zorgen vergeten. Hoe meer zorgen, hoe plezieriger het is ze te vergeten. Hoe meer men gecompliceerd en met zich zelf worstelend mens is, hoe meer voldoening het geeft, zichzelf te vergeten, zichzelf tot een ander mens te bom- bardei'en en zichzelf te omkle den met de vrolijk-gekleurde dos van Achtste Hemeling. De afdeling „Gokken" ren deert er ook op een verheu gende wijze. Alles vergeten en voor een kwartje bezitter wor den of hopen te worden van een enorm fortuin - enkel door een woord of een cijfer op een stuk papier te zetten - is een bezigheid die in de achtste hemel past als een worst in zijn vel. Wanneer ge de afdeling „Liefde" in de achtste hemel zoudt willen bezoeken, is het aan te bevelen tevoren kaar ten te halen. Want men moet bedenken, dat door een merk waardige speling van de zwaartekracht alle liefdesparen die uit de zevende vallen, in de achtste belanden. Er is reeds een streven te bespeuren bij de moderne jeugd, om de zevende hemel maar voortaan eenvoudig over te slaan. In. die zevende, namelijk, wordt men nog op ouderwetse wijze op een sofa naast elkan der gezet in een schemerige kamer, waarbij men elkanders hand dient vast te houden on der het speurende oog van de vader en moeder van 's meis jeskant, die voortdurend kuchend aansporen tot beëin diging der zwijgende liefdes discussie. Men heeft er te ma ken met de zorgen van uitzet en woonruimte, met kleine keukentjes en zitslaapkamers. De zevende hemel raakt ont volkt door zijn duidelijk ge brek aan outillage, waarin de liefde niet meer gedijen kan en de netelige misverstanden tegen elkander botsen door ge brek aan ruimte en vrijheid. In de achtste is het anders. Daar klinkt de jagende muziek van deze tijd en daar slingert men zijn bruid aan armen en benen door de gepavoiseerde zalen - daar wisselt men van bruid als van danspartner bij afklap en daar worden begrip pen als „uitzet", „meubeltjes" en „trouwen" beschouwd als kostelijke grapjasserij. De achtste hemel telt ook talrijke afdelingen van ver maak, waarbij ook het serieuze element niet vergeten is. Men kan er de atoomgeleerden aan treffen, die dromen van een geweldig avontuur op de jacht velden van het heelal. Men ziet er de generaals, die zich bezig houden met het drukken op knoppen van elektronische oorlogsmachines, waaruit men de aardigste uitkomsten ziet rollen. Men ziet er ook de zogenaam de ideologieën-spelers, die de gezonde verstanden als ver- ouders beschouwen en het on derhoudende spel „blocvor- ming" spelen, waartoe talrijke andere bezoekers van de acht ste hemel zich gaarne als ma teriaal beschikbaar stellen in de pauzes van hun eigen bezigheden. Er is iets zeer merkwaardigs in deze hele aangelegenheid, een opmerkelijke bizonderheid die een niet gemakkelijk te beantwoorden vraag opwerpt: Zou de mensheid - die zich nu zo opperbest in die achtste hemel blijkt te amuseren - vol komen ontrouw zijn geworden aan een ideaal, dat tot voor kort toch nog in vele leuzen opgeld deed, namelijk: een hemel te stichten op aarde? Dat zou bést kunnen zijn. J. L.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5