ml s Voor en tegen Mysterieuze wel geeft de tunnelbouwers last en zorg S E Aannemersprotest tegen uitbreiding van onderaannemersbevoegdheden Amsterdamse raad begon debatten over nieuw academisch ziekenhuis „Een strenge winter is erger Stroompje in noordelijke bouwput te Velsen B. en W.-plan lijkt goede kans te maken M Anti-Roos P§F tube 1.20 dL Sjarm El Sjeik, de sleutel tot de Golf van Akaba Een Forum Nijmeegse subsidie voor toneelgroep „Theater" Multatuli's geboortehuis als museum In één nacht Uw handen gaaf en zacht Het ontzverp-Vestigingsbesluit Bouwnijverheid Verongelukt en verbrand Hongarije Voorlopig geen nieuwe stappen van de UNO Studieconferentie voor ambtenaren op „De Born" DONDERDAG 7 MAART 1957 J OP HET PUNT, waar dc bouwers van de Nederlandse Rijkswaterstaat hun diepterecord vestigden 25,5 meter beneden N.A.P. is in Velsens Noordelijke tunnelbouwput een onplezierig en vooralsnog onverklaarbaar stroompje gaan vloeien. Daar in die afgrond aan de Noordelijke oever van het Noordzeekanaal welt uit de grauwe dijk, die de snel groeiende spoorwegtunnel en de autotunnel van het kanaal water scheidt, namelijk een riviertje op, dat elk uur vijfentwintig kubieke meter water aan de verkeerde kant van het werk doet binnenstromen. Ir. A. G. Maris, de directeur-generaal heeft er samen met ir. A. Eggink, dc directeur van Sluizen en Stuwen onder wiens verantwoordelijkheid de tunnelbouw valt, wat bezorgd bjj staan kijken en gisteravond laat liepen er weer verscheidene ingenieurs rond. Maar het stroompje bleef dartel vloeien, al werd het dan even verderop ook zonder genade opgezogen door een in allerijl gerecruteerde extra pomp. Vanmorgen heeft Rijkswaterstaat kleurstof in het Noordzeckanaal uitgestrooid, om te kunnen nagaan, of de kleur ook naar binnen doordringt. Dit kan als er sprake is van lekkage twee dagen duren. Men heeft wel gedacht aan zo'n lekkage in de stalen damwand, die kanaal van bouwput scheidt, maar daar kon volgens de deskundigen geen sprake van zijn, om dat de kanaalbodem van de bouwput uit gezien vele meters hoger ligt dan de bodem van de put zelf, waar dat water „zomaar" opwelt. Het is dan ook nog geen echte be zorgdheid en men denkt niet alleen met een paar extra pompen het onwelkome water weer even vlug naar buiten te kun nen werken als het er in komt vijfen twintig kubieke meter per uur is op een bemalingscapaciteit van 3000 meter per uur maar een kleinigheid maar ook door middel van snelle diepboringen, waaraan dag en nacht wordt gewerkt, de bron zelf te kunnen lokaliseren. Geen last Inmiddels heeft de tunnelbouw zelf geen last van dit beetje water. De afbouw van het stukje tussen Zuidelijke tunnelmoten en Noordelijke aansluiting, een kwestie nog maar van enkele tientallen meters, vordert gestaag en om met ir. Eggink te spreken: „een strenge winter is erger". Toch zit het de mensen ietwat dwars, omdat bij het oproepen van de reuzen krachten, die diep in de aarde verscholen zijn en bij het verplaatsen van water voerende lagen altijd dergelijke verras singen mogelijk zijn en men dan wel weet waar het begin is, maar meestal niet, waar het einde gezocht moet worden. A anstrij hen- De bronbemalers van Tjaden, die een deel van de pompen al hadden weggehaald, zijn in allerijl weer opgetrommeld, om extra zuigkracht te plaatsen op het stroom pje en vannacht nog arriveerde er een oplegger met nieuw materiaal. Inmiddels heeft men het zekere voor het onzekere willen nemen en zijn twee onderlossers van de Ballast naar de kanaaloever ge dirigeerd om met slib de bodem van het kanaal wat op te hogen of zo men wil „aan te strijken". Het welwater aan de andere kant van de waterkering trok zich daar echter niets van aan en bleef rustig voortkabbelen. Het enige gevolg is voorlopig, dat de ar beiders in de diepte een sprongetje over de mysterieuze bron moeten nemen en dat de technici voorzichtig omlopen. Een openhartig gesprek met ir. Eggink leerde ons gisteravond, dat de afbouw van de tunnel er geen enkele vertraging door ondervindt en dat verhalen over lekkende damwanden en onderlopende tunnelbouw- ADVERTENTIE Grote pot 1.65 g^Haarcréme V LONDEN (UP) Tegenover Saoedi- Arabië, aan de punt van het schiereiland Sinaï, ligt een smalle strook land, Sjarm El Sjeik genaamd, aan de monding van de Golf van Akaba. Het is een verlaten stuk land, met zandheuvels, doornstruiken en geschutsstellingen. De Egyptische kanon nen in de stellingen zijn vernageld door de Israëliërs. Van Sjarm El Sjeik uit kunnen enkele stukken geschut de scheepvaart in en uit de Golf van Akaba beheersen. De Rode Zee stroomt door twee nauwe straten langs de eilanden Tiran .en Senafir de Golf van Akaba binnen en alleen Straat Tiran, tussen Sjarm El Sjeik en het eiland Tiran, is bevaarbaar. Straat Tiran is nau welijks 4,5 kilometer breed. Aan wie Tiran en Senafir toebehoren is een moeilijke taak uit te maken. Saoedi- Arabië en Egypte hebben er beide rechten op doen gelden. Van het voorjaar van 1948 tot november 1956 toe heeft geen enkel Israëlisch schip door de Golf naar de haven van Eilath kunnen varen. Niet alleen Is raëlische, maar ook schepen van andere nationaliteit werden beschoten. Volgens een bepaling van het Egyptische ministerie van oorlog van 10 september 1955 moet elk schip „dat door Egyptische territoriale wa teren vaart" en de Golf van Akaba wordt als zodanig beschouwd 72 uur van tevoren toestemming vragen aan de autoriteiten van Alexandrië, Port Said of Suez. Schepen met bestemming Eilath kre gen geen toestemming door de Golf van Akaba te varen. Toen Israel Egypte in oktober binnen viel, ging de weg naar Eilath open. De haven van Eilath, een in 1949 gestichte stad, wordt uitgebreid, de weg tussen Becrsheba en Eilath is geasfalteerd, de spoorlijn van Haifa naar Beershaba zal worden doorgetrokken naar Eilath, een oliepijpleiding is van Eilath naar Beersheba aangelegd. Er zijn onderhandelingen gaan de met een Franse firma die een olielei ding, die per jaar achttien miljoen ton olie vervoeren kan, van de Golf van Akaba naar de kust van de Middellandse Zee te leggen. Een dergelijke olieleiding zou het Suezkanaal ernstige concurrentie aandoen. Wanneer deze olieleiding aangelegd is zal Egypte een deel van zijn voornaamste in komsten, tolgeld van tankschepen, moeten derven. Sjarm El Sjeik, dat naargeestig stuk land waar maar weinig Arabieren wo nen, is de sleutel tot de Golf van Akaba. en de sleutel tot de vrije vaart en de toe komst van Israel. putten op zijn minst overdreven zijn. Maar dat ook het bagatelliseren van bepaalde Rijkswaterstaatszijde, als zouden er slechts enkele pompen zijn uitgevallen, waardoor het grondwater hoger dan normaal zou zijn gekomen, niet in overeenstemming met de waarheid was. Dit bagatelliseren bracht ons er gisteren toe een reeds gereedgemaakt bericht over deze kwestie te elfder ure in te trekken, omdat het naar ons oordeel in die vorm geen aandacht verdiende. Mr. II. W. Bloemers, burgemeester van Deventer, is met ingang van 1 april benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. BARITON WILLIAM JOIINSON OVERLEDEN. De bariton William Johnson is gisteren in zijn woning in Flemington, New Jersey, op eenenveertig jarige leeftijd overleden. Johnson zou binnenkort optreden in een Broadway-musical. „The ballad af baby doe", een stuk dat onlangs met groot suc ces voor de Amerikaanse televisie werd ge bracht. Hij verkreeg bekendheid door zijn optreden in de show van Eddie Cantor „Banjo eyes". Johnson nam een belang rijke plaats in onder de New Yorkse va riété-artiesten. Meningen over belangwekkende onderwerpen, ter redactie ontvangen en hierbij in de vorm van een forum-discussie aan onze lezers aangeboden. ONLANGS publiceerden ivij onder het opschrift „Een doktersdilemma", een verslag van een te Utrecht gehouden forum van hoogleraren, artsen, statistici en ethici over de vraag, of een arts zijn patiënten onder bepaalde omstan digheden als „proefpersonen" gebruiken mag. Speciaal had. men hierbij het oog op statistische experimenten, waarbij medici groepen van patiënten bij wijze van proef behandelen met nieuwe ge neesmiddelen of geneeswijzen, teneinde op deze wijze kwantitatieve ervaringen op te doen omtrent de uitwerking en de resultaten van deze middelen. Diverse sprekers perdedigden op het genoemde forum het standpunt., dat zulke statisti sche proeven op mensen noodzakelijk, verantwoord en in overeenstemming met de beroepsethiek van de medicus zijn. Tegen deze opinie hebben verschillende lezers van ons blad. met grote veront waardiging stelling genomen. Enkele van de vele brieven, waarin zij hun be zwaren formuleren, laten wij hieronder volgen. „Symptoom van verwording" Mevrouw W. F. van der Voort van Zijp te Haarlem, schrijft ons onder meer: „Enige tijd geleden las ik in uw blad het artikel, getiteld: Een doktersdilemma. Uit dit artikel spreekt een ontstellende menta liteit. Met hoeveel afkeer en verontwaar diging nam men kennis van het feit, dat in de concentratiekampen op grote schaal proeven op mensen werden gedaan. Is dit niet precies hetzelfde? Voor de artsen, die zich door de in dit artikel neergelegde principes laten leiden, is de gehele mens heid, wat in het verleden.de gevangenen in de kampen waren: materiaal om proe ven op te nemen. Bij hun werk laten zij zich niet leiden door cle Goddelijke Wetten, waarmee deze proeven in volkomen tegen strijd zijn. De uitspraken, door verschil lende artsen in dit artikel gedaan, zijn alarmerend. Wat zijn uiteindelijk de conse quenties? Wanneer iemand een arts raad pleegt, houdt dit volstrekt niet in, dat hij zich blindelings beschikbaar stelt voor proeven. Van dit soort proeven is nooit iets goeds te verwachten. Wanneer de artsen, die deze methode verdedigen, zich kennis zou den eigen maken omtrent de levenswetten, dan zouden zij dit gaan begrijpen, en over gaan tot methoden, die met deze wetten rekening houden. De bewijzen hiervoor zijn reeds vastgelegd in een boek van dr. L. Meyler, getiteld: „Schadelijke nevenwer kingen van geneesmiddelen", waarvan ook reeds een supplement is verschenen: deze nevenwerkingen blijken dus verontrustend en talrijk te zijn. Geeft u er ernstig reken schap van, wat dit betekent! Wanneer wij ons afvragen, hoe het komt, dat de medische wetenschap, die o.a. hier le lande als de officiële geldt, zich in deze richting heeft ontwikkeld, dan komen wij tot de conclusie, dat de diepe grond van deze ontwikkeling dezelfde is,, waardoor ook op ander gebied in het maatschappe lijk leven zich ontwikkelingen voltrekken, die door het denkend deel der mensheid met ontsteltenis worden gadegeslagen, o.a. de verhouding tussen de volken der aarde en de kwestie der A- en H-bommen. Al deze fouten kunnen alleen vermeden worden, wanneer zich in de mens, elk van ons, een radicale verandering voltrekt. De vivisectie-bestrijders hebben steeds beweerd, dat proeven op dieren zouden leiden tot proeven op mensen: het in dit artikel besprokene levert daarvan het be wijs, de medici van deze richting achten nu ook proeven op mensen noodzakelijk, hoe wel zij vroeger beweerden, proeven op dieren te nemen, omdat dat toch op men sen niet mocht en zo vermeden kon wor den. Moge het vreselijke symptoom van ver wording. dat uit dit artikel blijkt, ons weer een aansporing zijn, ons te stellen in dienst der mensheid en te helpen streven naar een betere wereldorde." „Met welk recht proeven op mensen?" De heer C. Kol, Maastunnelplein 20a, te Rotterdam, ontwikkelt in een brief aan de redactie het volgende betoog: „Welk mens is gerechtigd enig levend wezen als „proefkonijn" te gebruiken" Wanneer en waar heeft de mens dit „ree' verkregen? Nooit en nergens! Desalnieti min hebben de heren medici zich dat „recht" toegeëigend, wat ook weer eens een keer onderstreept wordt in bovenaan gehaald artikel. Dr. F. A. Nelemans acht bepaalde sta tistische proeven door de huisarts op me dische grondslag verantwoord en is van oordeel, dat de gemeenschap dit aanvaardt. Ondergetekende distancieert zich, in dit opzicht, met gezwinde spoed van de ge meenschap! Dr. S. J. Bouma verkondigde: „De medi cus heeft de plicht iedere patiënt als in dividu de best-mogelijke medische verzor ging te geven." Daaraan ontleent hij het „recht" diezelfde patiënt als proefkonijn te gebruiken in dienst van het algemeen be lang - en dit zelfs zonder diens toestem ming of voorkennis! Wat die best-mogelijke medische verzorging betreft, waarvoor an ders wendt een zieke zich, in vol vertrou- -ooooooooooooooocccocoococxxxxxxx>oooooocoooocooooooooooa Sincls jaar en dag mag onze rubriek' „Brieven aan de Redactie" zich in de grote belangstelling onzer lezers ver- r heugen; niet alleen van onze lezende doch ook van onze schrijvende lezers. Er zijn echter onderwerpendie een bredere discussie en een algemener 8 manier van beschouwing verdienen 8 dan in zo'n korte - en altijd verkorting x nodig hebbende! - ontboezeming moge- <5 lijk is. Daartoe hebben tvij thans een 8 nieuwe rubriek ingesteld, die een soort g van forum wil zijn waar bepaalde, vang algemeen belang zijnde en velerlei as-Q pecten biedende onderwerpen kunnen/ worden belicht. De keus der onderwer- 8 pen moet uiteraard aan de redactie, 8 worden voorbehouden. Deze forumru- g briek „VOOR en TEGEN" zal op onge- 'i regelde tijden verschijnen en niet al- leen bijdragen bevatten die spontaan8 ei uit onze lezerskring zijn opgekomen, doch ook beschouwingen van hen, die'% van redactiewege tot. medeiverking v worden uitgenodigd. Wij beginnen vandaag met een onder- werp. dat uit de aard der zaak vele 8 gemoederen bezighoudt en velerlei opi- nies „voor en tegen" kan voortbrengen: f, 3 Vivisectie. 8 OODOX»DDOOOOCXX<X!COC>CCCCOOOOO<XX)OOOCXX)OCOOOOOOC>ODOtX»D: wen, tot zijn dokter dan juist daarvoor? Maar wanneer dr. Bouma daaraan het „recht" ontleent, dat deze patiënt, onge weten, als proefpersoon „gebruikt" mag worden, dan pleit dat m.i. niet voor de opvatting van dr. Bouma's beroepsethiek! Dr. G. J. Fortuin zei: „Van geval tot geval echter zal elke arts-onderzoeker zich dienen af te vragen, of de verhoopte weten schappelijke winst van zulk een onderzoek wel zal opwegen tegen de prijs die hij ervoor betalen moet in de vorm van schade en letsel, toegebracht aan de proef persoon." Die prijs zal dan voor de arts onderzoeker gelegen zijn in het sussen van zijn geweten. Zo in de geest van: „Het is toch voor het algemeen belang!" Maar wat geschiedt er met die arme proefpersonen. Bestaan er ook statistieken over hén, met hun „Schade en letsel" uitgedrukt en per centages? En wordt het niet. hoog tijd een „fonds" op te richten, waarbij een ieder verplicht is zich aan te sluiten teneinde verzekerd te zijn tegen „schade en letsel" ontstaan doordat men, zonder voorkennis en/of toestemming daartoe, „gebruikt" is als proefpersoon? Dan zou ook de arts onderzoeker geen last meer behoeven te hebben van gewetensconflicten ten opzich te van zijn „proefpersonen". Gelukkig weet ik, dat er andere wegen zijn, waarop, zonder enige vorm van vivi sectie, gewerkt wordt aan het werkelijk algemeen belang der zieke mensheid. Het schijnt echter, dat men dit algemeen be lang over onze grenzen beter onderkent dan hier te lande. Hoewel ook hier de pioniers klaar staan om, met inachtneming der Goddelijke Wetten, de ware medische wetenschap te gaan doceren. Het zal niet lang meer duren eer zij hun taak gaan verrichten!" „Duizend artsen tegen vivisectie" De heer P. Vincent te Haarlem schrijft als districtscommissaris der Anti-Vivisectie stichting: „Dat het mogelijk is, dat enige professo ren gedisputeerd hebben over de vraag of de arts zijn patiënten als proefkonijn mag gebruiken, verbaast mij, eerlijk gezegd, niet. Het feit. dat slechts een enkel dagblad dit dispuut heeft opgenomen, verwondert nij echter wel! Dat in bepaalde gevallen proeven op I dieren niet voldoende zijn, maar gevolgd In verband met de grote culturele be tekenis van de toneelgroep „Theater" voor Oost-Nederland, stelden en W. van Nijmegen aan de gemeenteraad voor om in 1957 als bijdrage in het exploitatietekort over het seizoen 19561957 acht cent per inwoner van de gemeente als subsidie aan de toneelgroep te geven. Oorspronkelijk was het bedrag op zes cent per inwoner ge steld. Bovendien willen B. en W. de toneel groep voor 1957 een extra bijdrage verle nen van 2500 gulden. Ook stellen B. en W. voor om tot dekking van het exploi tatie-tekort aan het garantiefonds voor on voorziene uitgaven tot een maximum van 10 percent bij te dragen. Arnhem, de stand plaats van de toneelgroep, gaf reeds een extra bijdrage van 25.000 gulden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag besloten het geboortehuis van wijlen Eduard Douwes Dekker (Multatuli), staande in de Korsjespoortsteeg, aan de ko pen. Het ligt in het voornemen de beneden verdieping van dit gebouw in te richten tot Multatuli-museum. De Multatuliana, die hier zullen worden tentoongesteld, be vinden zich thans nog in de universiteits bibliotheek. Met de aankoop van het pand is een bedrag van 14.000 gulden gemoeid. ADVERTENTIE HOEWEL DE IN DE RAAD VAN BESTUUR BOUWBEDRIJF samenwerkende organisaties zich in het algemeen hebben kunnen verenigen met het ontwerp Vesti- gingsbesluit Bouwnijverheidsbedrijven 1956, heeft dit ontwerp in het bijzonder van de zijde van enkele groepen onderaannemers nogal enige critiek ondervonden. Vol gens de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf waarin verenigd een zestal over koepelende organisaties uit de aannemerswereld geldt deze critiek „het feit, dat in het ontwerp niet verder is gegaan dan een zekere consolidatie van de steeds be staan hebbende en tot op de huidige dag nog bestaande bevoegdheden van de aan nemer en dat van de zijde van enkele onderaannemersgroepen getracht wordt het vestigingsbesluit aan te grijpen om een monopolisering van bepaalde werkzaam heden te verkrijgen". Dit zou er toe leiden aldus een don derdag verschenen geschrift van boven genoemde stichting dat het de aanne mer, die contractueel tegenover zijn op drachtgever de verantwoordelijkheid voor de totstandkoming van het opgedragen bouwwerk op zich heeft genomen, niet me'èr zou zijn toegestaan bedoelde werk zaamheden door eigen personeel te laten uitvoeren, indien dit om economische, technische of werk-organisatorische rede nen noodzakelijk wordt geacht. In de publikatles waarin met nadruk wordt vastgesteld, dat de aannemersorga nisaties „niet kunnen en mogen dulden" dat de aannemers iets wordt ontnomen, wat zij altijd hebben gehad, althans altijd hadden behoren te hebben, als de aanne mersbevoegdheden in 1937 duidelijk wa ren vastgelegd wordt verder critiek ge leverd op het advies van het hoofdbedrijf schap ambachten, uitgebracht naar aan leiding van het ontwerp en naar voren brengend de opvattingen van de onderaan nemers. De Stichting brengt tot uitdrukking, dat de aannemers in geen enkel opzicht stre ven naar enige benadeling van de positie van de onderaannemers. Deze zullen, zo als steeds het géval is geweest aldus de Stichting door de aannemer worden in geschakeld, mits prijs, kwaliteit en opleve ringstermijn voldoen aan de verlangens van de aannemer, die voor deze werk zaamheden overigens ook verantwoorde lijkheid draagt jegens de opdrachtgever. Verder wordt opgemerkt, dat de zich steeds meer ontwikkelende industrialisa tie in het bouwbedrijf zeer ernstig kan worden geremd, indien de bouwer de be voegdheid zou worden ontnomen om be paalde voor de bouw noodzakelijke werk zaamheden door eigen personeel te doen verrichten. Zolang de onderaannemer zijn specifieke taak door specialisten beter en goedkoper kan vervullen, is zijn bestaan aldus de Stichting economisch ver antwoord. Tevens wordt naar voren gebracht, dat Meer dan zes meter hoog steekt het staartstuk van het Beverley-transport- vliegtuig, dat dinsdag te Drayton in Engeland verongelukte, omhoog tegen de achtergevel van de boerderij, waar op het neerstortte. De brandweer van de RAF houdt de xvacht bij het wrak. Vijftien van de achttien inzittenden van het toestel en trvee biLrgers ktvamen om het leven. een Nederlandse aannemer met beperkte bevoegdheden in eigen land moeilijk zal kunnen concurreren met buitenlandse aan nemers, wier bevoegdheden niet beperkt zijn. Met betrekking tot het inschakelen van een onderaannemer bij herstellings- en onderhoudswerkzaamheden wordt ten slotte opgemerkt, dat dit lang niet altijd economisch verantwoord is en vaak zelfs praktisch onuitvoerbaar. ADVERTENTIE BOSKAMP f O VERVEEN f,: BLOEMENDAAISEWEG 25</- TELEF. 23510 NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten hebben woensdag na overleg met vijftien gelijkgestemde landen waar onder Nederland besloten, voor het ogenblik in de UNO geen nieuwe actie te ondernemen ten aanzien van de Hongaar se kwestie, maar er wel voor te zorgen, dat het vraagstuk op de agenda van de alge mene vergadering blijft staan. Men is het er over eens, dat er op dit ogenblik geen actie van de assemblée ver eist is naar aanleiding van het tussentijds rapport van de speciale commissie voor Hongarije. Deze commissie, waarin verte genwoordigers van Australië, Ceylon, De nemarken, Tunesië en Uruguay zitting hebben, heeft verklaringen van Hongaarse vluchtelingen aangehoord. Zij zal volgende week in Geneve haar ondervragingen voort zetten. Verwacht wordt, dat zij over een of twee maanden haar eindrapport zal in dienen. In Wenen verluidt dat door de Hon gaarse militie een overval is gedaan op het studentenhuis in Var, een voorstad van Boedeapest. De actie duurde verscheidene uren. De vijfentwintig studenten die zich in het gebouw bevonden werden ten slotte gevankelijk weggevoerd. Er zouden wa pens zijn gevonden, maar studenten in Boe dapest zeiden dat de militie deze er zelf had neergelegd om de actie te rechtvaardi gen. In Boedepast zouden voorts overvallen zijn gedaan door de militie op restaurants, andere openbare lokaliteiten en fabrieken. In Miskolc zouden na een demonstratie, waarbij studenten zich met rode verf toe getakeld hadden, zeventig arrestaties ver richt zijn. De laatste weken zijn er naar verluidt elke nacht een of twee militie mannen vermoord. Het Instituut voor Bestuurswetenschap pen te 's-Gravenhage houdt op 11, 12 en 13 april in het conferentie-oord „De Born" te Bennekom een studieconferentie voor jonge studerende ambtenaren. Het programma omvat inleidingen over „De grondrechten" door C. Gruys, advo caat en procureur te Utrecht; „Vastheid en vaagheid in het bestuursrecht", door mr. H. D. van Wijk, lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en „Ambtenaar en gemeenschap" door mr. A. Lührs, hoofdadministrateur bij de gemeente Rot terdam. De leiding berust bij de heren mr. H. E. Phaff, secretaris der gemeente Haarlem en A. M. van der Ham. secretaris van het Instituut voor Bestuurswetenschappen, hoofdadministrateur bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. DE NIET LANGER VERANTWOORDE toestand van het medisch hoger onderwijs in Amsterdam was de achtergrond van het jarenlang voorbereide en woensdag avond begonnen debat in de Amsterdamse gemeenteraad over de plaatsbepaling van het academisch ziekenhuis en van een algemeen ziekenhuis ter vervanging van het Binnengasthuis. Er zijn twee plannen. Plan A, dat is uitgebracht door B. en W., omvat de verbouwing en uitbreiding van het huidige Wilhelmina gasthuis tot academisch ziekenhuis (met 1600 bedden). Ter vervanging van het Binnengast huis is een nieuw algemeen ziekenhuis gedacht in een der nieuwe tuinsteden. Het raadslid dr. B. H. Sajet (P.v.d.A.) heeft het zogenaamde plan-B ingediend. Dit omvat de bouw van een geheel nieuw .medisch academisch centrum in een der tuin steden, alsmede de vervanging van het Binnengasthuis als algemeen ziekenhuis door (een deel van) het W.G. Beide plannen zijn uiteengezet in uitvoerige nota's en beide hebben vele voor- en tegenstanders onder de deskundigen in stad en land. Dr. Sajet begon de debatten met een uitvoerige rede, waarin hij zijn eigen plan krachtig verdedigde en het plan van B. en W. bestreed. Volgens hem biedt de uit breiding van het W.G. ook na sloping van een deel van de „Kinkerbuurt" (ongeveer 1500 huizen en winkels) onvoldoende ruim te. Het gaat er volgens de spreker om, de moeten worden door proeven op mensen is bekend. Het spreekt vanzelf, dat wij anti- vivisectionisten en Jen n et ons, dit alles afkeuren; vol ont ting i nken wij nog steeds aan wat Du.,se medici in cotvmtra- tiekampen hebben gedaan. Wij oetreuren het ten zeerste, dat het ons nog steeds onmogelijk wordt gemaakt een leerstoel in de vivisectievrije geneeskunde aan een onzer universiteiten te openen. Andere landen, o.a. Amerika en Duitsland, bezitten deze leerstoel wel. Het is onjuist te denken, dat alle medici geloven dat vivisectie nood zakelijk is voor de bestrijding en genezing van ziekten. In Zwitserland is een boek verschenen getiteld: „1000 Arzte gegen die Vivisektion wegen ihrer Grausamkeit und Nutzlosig- keit". In dit boek spreken medici, (profes soren, doktoren en artsen) vol afschuw en ontzetting over de vivisectie. Prof. dr. med. Enrico Ricca-Barberis, Kliniker in Turijn, schrijft daarin: „Die Vivisektion ist eine Abscheulichkeit, eine Schandtat und ein wares Verbrechen. Wir haben das Recht, ja, sogar die heilige Pflicht, sie zu bekiimpfen und deren Ab- schaffung zu verlangen". Wij leken veroordelen de vivisectie uit ethisch oogpunt. Het past ons niet een oordeel over de medische zijde van dit j vraagstuk uit te spreken, hiervoor hebben wij onze anti-vivisectie-medici. Mag ik eindigen met de volgende uit- jspraak van professor dr. Albert Schweitzer: „Uit het leed, dat wij de dieren aandoen. dringt zich aan óns de verplichting op, al het mogelijke te doen, ten goede van de schepselen Gods. Wanneer ik een insect uit de nood help. doe ik niets anders, dan te proberen iets van de immer nieuwe schuld der mensen, aan de dieren af te betalen". (Een dezer dagen zullen wij op deze plaats het woord geven aan de Utrechtse arts-farmacoloog dr. F. A Nelemans, die dan de andere kant van de kwestie „proe ven op mensen" zal belichten. - Redactie.) eenheid van het medisch-academisch on derwijs tot stand te brengen op een plaats, waar men zal kunnen voorzien in nieuw opkomende behoeften. Indien plan-B door de raad zal worden aangenomen, zullen zo spoedig mogelijk alle theoretische insti tuten op een nieuw terrein worden ge plaatst, alsmede de academische klinieken, die de klinieken van het Binnengasthuis moeten vervangen. Daarna kunnen de ove rige academische klinieken worden over gebracht. Tenslotte leverde dr. Sajet cri tiek op de adviezen van de deskundigen, die het plan van B. en W. voorstaan. „Deze adviezen getuigen meermalen van een grote oppervlakkigheid, ik zou haast zeg gen van een gebrek aan eerbied voor het besturende lichaam van de stad. Dit maakt, dat deze deskundigen het niet nodig vin den diep op de kwesties in te gaan", aldus besloot dr. Sajet zijn rede, die tot motto droeg „Als ge wilt is het geen sprookje". De heer L. Seegers (C.P.N.) achtte het plan van dr. Sajet niet te realiseren, om dat het te groots is opgezet met als gevolg, dat het een „plan" wordt naast de vele andere plannen. Hij vroeg B. en W. naar de verwezenlijking van hun plan, waar mee een bedrag is gemoeid van circa 154 miljoen gulden. Dit plan omvat vier fasen, die na achttien jaar voltooid kunnen zijn. De eerste fase omvat het overbrengen van de kinderkliniek en drie spoed-eisende laboratoria naar het terrein van het W.G. Daarna kunnen dan de universitaire kli nieken uit het B.G. naar het W.G. worden overgebracht. Dokter J. J. M. Wiggerman (K.V.P.) zei van mening te zijn, dat een groot nieuw medisch-academisch centrum gevaren heeft, met name voor de patiënt, die ondergaat in het geheel. Een ziekenhuis met te veel bedden levert eveneens moei lijkheden op. Bovendien verklaarde deze woordvoerder, dat hij de centrale ligging van het W.G. als academisch ziekenhuis zeer belangrijk acht. Mevr. G. Wijsmuller-Meijer (V.V.D.) en mr. C. van Rij (Prot. Chr.j zagen in het plan van B. en W. de best mogelijke op lossing van het ziekenhuisprobleem. De laatste spreker wees nog op het belang van de plaats van een academisch ziekenhuis midden in het bevolkingsconglomeraat. Bovendien kan door een uitbreiding van het W.G. een zeer slecht gebouwd deel van de stad (de Kinkerbuurt) worden opge- Mevr. E. van de Sluis-Fintelman (P.v.d. A.) drong aan op zeer spoedige uitvoering van plan A met het volgens haar zo gun stig en centraal gelegen ziekenhuis, van groot belang zowel voor verplegenden als voor verpleegden. Het debat wordt donderdagavond voort gezet. Tien sprekers zullen in eerste instan tie nog het woord voeren. Pas dan komen B. en W. aan het woord. Zo nodig, wordt het debat woensdag 13 maart vervolgd. Verwacht wordt, dat het plan van B. en W. met een kleine meerderheid zal worden aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7