Sterk verzet in Tweede Kamer tegen belastingverhoging Druk op het kabinet om meer te bezuinigen F. C. KUIPERS, Naaimachines Hongaarse vluchtelingen passen zich goed aan in Nederlandse omgeving Partij van de Arbeid bezint zich op haar status en haar toekomst Vijftig jaar geleden Van dag tot dag j Ebem Haëzer Meerderheid achter drie moties Betaal geen weekloon teveel Pinguin Rackets Puck" wordt groter SOp de ^Praatótosl Grondrente te laag Niettemin worden velen geplaagd door angst, schuldgevoelens en heimwee Twee gewonden bij Norduco-ontploffing Meer bezuinigen Co lijft verdedigd Dreigende kabinetscrisis in Italië Reisconcessies aan militairen Kern van de zaak SPORTHUIS SCHOLTE Fagerholm blijft premier van Finland Regeringscrisis opgelost Resolutie-voorstel over Nieuw Guinea Nieuw Guinea Voetbalpool N.N.T.G. verdwijnt Mosje Sjaret dankt het Nederlandse volk Uit Haarlems Dagblad van 8 maart 1907 VRIJDAG 8 MAART 1957 De ontwikkeling van de techniek heeft veel afbreuk gedaan aan de romantiek der zee, zoals die in vroeger tijden het voor naamste element was in spannende, stoere verhalen en drama's. Doch die romantiek bestond voor een groot deel uit grijnzend doodsgevaar en voor de winst van grotere veiligheid onzer zeevarenden kunnen we het verlies van een lyrisch element in litteratuur en dramaturgie gemakkelijk dragen. Doch helemaal dood is die ro mantiek nog niet en helemaal verdwenen zijn daarbij evenmin het gevaar en de kans op tragedies. De bange afwachting, waarmee de thuisblijvers in de vissersplaatsen de terugkomst van hun vaders en zonen ver beiden, bestaat nog wel degelijk. Zij is niet enkel een sentimentele fantasie van schrij vers en dichters zij is zozeer realiteit, dat nog dagelijks in de gezinnen van scheepsbemanningsleden de berusting en de hoop de gedachten vervullen en dat nog vaak de echte romantiek ener behouden thuiskomst wordt beleefd na een periode van onvervalst leed om een ongeluk op zee. Zo is dezer dagen een moeder in Arne- muiden ongetwijfeld ten prooi geweest aan het zwaarste leed dat een moeder tref fen kan, toen haar drie zonen in hun kleine viskotter overtijd waren en onvind baar bleken op de Noordzee. De drie ge broeders Van Belzen werden reeds dood gewaand, want zij hadden slechts voor een etmaal proviand aan boord toen zij ver trokken. De „Eben Haëzer" was verdwe nen ergens in de mist van de Noordzee en thuis kwam de doffe berusting zich drin gen in de nog altijd levende verwachting op uitkomst. „Eben Haëzer", „Tot hier heeft de Heer ons geholpen". Het avontuur van de drie gebroeders bevatte waarlijk wel de ele menten voor een romantisch toneelstuk- van-de-zee. Zij bleken met motorstoring te kampen te hebben en ergens in de ver latenheid voor anker te liggen. Dit bericht van een Duitse passant viel als een vreug devuurpijl in de haven en daarmee was het voorlaatste hoofdstuk van dit drama geschreven. Het laatste de behouden thuiskomst moge de moeder spoedig beleven en de krantenlezer weldra worden voorgelegd. „Tot hier heeft de Heer hen geholpen" ook verder zal de vertrouwende ver wachting, die uit de naam van het scheepje spreekt, worden vervuld. De drie gebroe ders hebben hulp van de Duitse passant afgeslagen. Vertrouwen op eigen kracht heeft hen dus tot nu toe niet verlaten. Vertrouwen op uitkomst Eben Haëzer zal hen vandaag of morgen thuis brengen. Wij wachten in spanning op het geluk kige slot. (Van onze Kamerverslaggever) Het kabinet is gisteren onder druk gezet door de Tweede Kamer, die wenst dat de overheid meer bezuinigt. Het plan van de regering om de inkomsten belasting of de omzetbelasting te verhogen teneinde daardoor het subsidie van 4 cent per liter op de melk te kunnen handhaven, stuit op verzet. Voor de handhaving van het subsidie is f 60 miljoen per jaar nodig, maar omdat er rekening mee was gehouden dat het subsidie pas in de loop van het jaar afge schaft zal worden, zal voor 1957 ongeveer f 30 miljoen nodig zijn. De regering moet maar proberen dat bedrag te vinden door verdere bezuiniging op de rijksuitgaven, zei de heer Janssen (K.V.P.). Hij diende een motie van deze strekking in, die de steun kreeg van de V.V.D., de A.R., de C.H. en de St.G.P. De heer Biewenga (A.R.) diende een motie in om de vijftig miljoen gulden eigenaarslasten voor de landbouw niet te blokkeren. De motie was mede ondertekend door de K.V.P., de V.V.D. en de C.H.U. Tegen een subsidie systeem in plaats van blokkering had de heer Biewenga nog grotere bezwaren. De grote meerderheid van de Kamer re deneert aldus: de vijftien miljoen behoeven in 1957 nog niet te worden uitgekeerd, want volgens de plannen van de regering ligt het niet in de bedoeling vóór 1959 tot uitkering over te gaan. In 1959 zal dan het dubbele moeten worden uitgekeerd van wat anders per jaar nodig zou zijn. In 1958 zal de regering dus reeds maatregelen moeten nemen voor dekking van het dub bele bedrag. De regering zal moeten trach ten dat bedrag door bezuiniging te vinden. Zij heeft daarvoor een jaar de tijd. De door minister Mansholt gewezen uit weg om de vijftig miljoen niet uit te ke ren, maar beschikbaar te houden om er verbeteringen van bedrijfsgebouwen mee te subsidiëren, vond de heer Biewenga (A.R.) zo mogelijk nog bezwaarlijker dan blokkering en de heer D r o e se n (K.V.P.) zei, dat hij was geschrokken van dit subsi die-denkbeeld. De K.V.P. staat op het standpunt, dat de boerenstand recht heeft op de vijftig mil joen als een schuld van het Nederlandse volk aan de landbouw. De extra steun aan de landbouw wordt gebaseerd op een nieuwe kostprijsbereke ning, die de grondslag zal vormen voor de garantieprijzen. In die kostprijsberekening zit ook grondrente, die de meerderheid van de Kamer te laag vindt. Daarom heeft de heer Droesen (K.V.P.) een motie in gediend, mede ondertekend door leden van de A.R., C.H.U. en V.V.D.waarin wordt gezegd, dat het voorbarig en onjuist is reeds een standpunt ten aanzien van de grondrente te bepalen. Het is alweer de vraag of deze motie voor de regering aanvaardbaar is. De Ka mer wil de oplossing van de moeilijkhe den naar de toekomst verschuiven, maar minister Mansholt zal voor zijn landbouw beleid reeds nu willen weten waar hij aan toe is. Het gehele kabinet zal trouwens ADVERTENTIE Deze electr. FRIDOR naaimachine, ingericht voor stoppen en borduren, kost slechts 295.- compl. in koffer. Langdurige garantie - Gratis les KI. Houtstraat 112 - Tel. 11142 - Haarlem De aanpassing van de ruim achttien honderd in ons land opgenomen Hongaarse vluchtelingen aan de Nederlandse maat schappij verloopt voorspoedig. Het natio naal comité Hulpverlening Hongaarse Volk en de Nederlandse Federatie van Vluchtelingenhulp, hebben alle reden tot tevredenheid. Op een te Amsterdam ge houden persconferentie is medegedeeld, dat nog slechts 102 vluchtelingen zonder werk in hun woonoorden verblijven. Alle anderen hebben, alleenstaand of in gezins verband, woon- en werkgelegenheid ge vonden. De alleenstaande vluchtelingen (1815) zjjn verreweg in de meerderheid. Ruim 200 van hen hebben hun vrouwen en kin deren in Hongarije moeten achterlaten. Zij worden geplaagd door heimwee, schuldgevoelens en angst. Sommigen krij gen brieven uit hun vaderland, waarin familieleden schrijven, dat zij sinds het vertrek van de vluchtelingen met ernstige moeilijkheden te kampen hebben gehad. Het is niet eenvoudig om vast te stellen in hoeverre deze mededelingen onder dwang worden gedaan, aldus de Neder landse federatie. Het komt voor, dat vluch telingen, door zorgwekkende brieven daartoe gedreven, willen repatriëren. Een enkele wordt vlak voor zijn vertrek van uit Hongarije opgebeld door verwanten, die hem zeggen toch vooral te blijven waar hij is. Dergelijke voorvallen, aldus werd op de persconferentie meegedeeld, veroorzaken een begrijpelijke onrust on der de Hongaren. In de afgelopen maan den zijn er 92 naar hun vaderland terug gekeerd. Niet altijd zijn het familieom standigheden die hen daartoe nopen. .Vooral jeugdige arbeiders zijn teleurge steld over de loonsituatie hier te lande. In Hongarije krijgt men namelijk loon naar prestatie en is men onbekend met het jeugdloon-systeem. Van de 157 studenten, die hier sinds no vember van het vorig jaar zijn aange komen, studeren er 114; het grootste aan tal van hen bezoekt de colleges aan de Technische Hogeschool te Delft. Een bij zondere, maar niet onoverkomenlijk ge achte moeilijkheid, levert het gebrek aan kennis der moderne talen in deze gevallen op. Het nationaal comité heeft onlangs be middeld in de stichting van een Hongaarse middelbare school te Iselberg (Oostenrijk), die geheel met Nederlands kapitaal is in gericht. De school wordt bezocht door leer lingen, die met hun leraren zijn gevlucht. Ook zorgt het nationaal comité voor emi gratiebeurzen voor Hongaren, ongeacht of zij in Nederland dan wel in andere West- europese landen verblijven. Wanneer men 750 gulden per man fourneert, passen Aus tralië of Amerika 150 dollar bij. Op 15 maart vieren de Hongaren hun nationale vrijheidsdag. In verband daar mee worden overal in Nederland, waar Hongaarse vluchtelingen wonen, speciale bijeenkomsten gehouden. Bij demontagewerkzaamheden aan de installatie van de Norduco bij de Hoog ovens heeft zich vanmorgen een explosie voorgedaan, waarbij twee arbeiders van de firma Cornelisse uit Amsterdam werden gewond. Beiden zijn opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. K. Voogd uit Amsterdam, wiens linker onderarm op verscheidene plaatsen gebro ken was, had ook brandwonden in het ge laat en de heer M. Bierman uit Amster dam kreeg ernstige verwondingen aan de beide bovenbenen. Bij deze werkzaamheden aan de Nordru- co-installatie, die als proeffabriek voor het vervaardigen van kunstmest uit zeewater is opgesteld en na het beëindigen der proe ven wordt gedemonteerd, moeten chemi sche gassen tijdens het werk met een snij brander zijn ontploft. v reeds nu willen weten, met welke finan ciële consequenties in de toekomst reke ning moet worden gehouden. De heer Janssen van de K.V.P. was door de redevoeringen van minister Hof- stra en dr. Drees niet overtuigd, dat de re gering niet meer kan bezuinigen op de rijksuitgaven. Hij had onoverkomelijke be zwaren om de inkomstenbelasting of de omzetbelasting te verhogen om het subsi die van vier cent per liter op melk te handhaven. De voor dat subsidie benodig de zestig miljoen gulden per jaar zijn zeker te vinden in verdere bestedingsbeperking door de overheid, aldus de heer Janssen. Op de voornaamste punten kan de rege ring alleen rekenen op de steun van de P.v.d.A., die akkoord gaat met de blokke ring van een deel van de landbouwsteun en blykens de woorden van de heer Roe mers ingenomen is met de verhoging van de inkomstenbelasting om het subsidie op melk te handhaven. Alleen was de heer Roemers het niet eens met de toezegging van de regering aan alle belastingverho gingen een tydelijk karakter te geven, want daarmede wordt voor de toekomst voorrang gegeven aan de belastingverla ging. Hjj diende voorts een motie in om de prjjs van de schoolmelk niet te verhogen. In het Kamerdebat was vooral van de zijde van de P.v.d.A. met afkeer gesproken over de „bezuinigingspolitiek" van de mi nisters Colijn en Oud in de dertiger jaren van de economische crisis. Tegen die critiek kwam de heer H a- zenbosch (A.R.) in het geweer, die er aan herinnerde, dat Colijn voor een si tuatie was gesteld van economische neer gang, terwijl nu topbedrijvigheid heerst, zodat een vergelijking niet juist is. In de dertiger jaren heerste er een economische crisis in de gehele wereld. Daar kon Colijn niets aan doen, maar daardoor was de si tuatie anders dan nu. „Het heeft mij gegriefd", aldus de heer Ha^enbosch, „dat minister Hofstra Colijn en de zijnen onrecht heeft gedaan door de verhoudingen uit het oog te verliezen. Hij vindt zijn „nationale bestedingsbeperking" nu wel beter dan de politiek van Colijn, maar ik bid hem toe, dat hij nooit die „nationale bestedingsbeperking" zal moe ten beproeven in een situatie, die ook maar enigermate met de dertiger jaren te ver gelijken is". „Laten we bidden op onze blote knieën", zei ook prof. Oud, dat we geen economi sche crisis meer krijgen als in de derti ger jaren, want ik heb die tijd anders meegemaakt als de heer Roemers. De P.v.d.A. herinnert mij altijd aan de tijd van Colijn, blijkbaar omdat men tegen mijn tegenwoordig optreden minder be zwaar heeft. Daarom richt men zich maar tegen het verleden". De economie van „de knappe minister Zijlstra" noemde prof. Oud goed. Maar mi nister Zijlstra vertoeft in verkeerd gezel schap. Zijn goede naam moet niet worden verbonden aan de blokkering van de land- ROME (Reuter/AFP). De secretaris van de Italiaanse sociaal-democratische partij, Matteo Matteotti, heeft zijn ontslag inge diend en de eis gesteld, dat de partij uit de coalitieregering treedt. Het besluit van Matteotti heeft de Italiaanse regering aan de rand van een nieuwe crisis gebracht. De vorige week is in het parlement een motie van vertrouwen in de regering slechts met geringe meerderheid aanvaard. Als het partijbestuur het ontslag aanvaardt zal waarschijnlijk tevens besloten worden tot uittreding van de partij uit de regerings coalitie. Als reden voor zijn besluit geeft Mat teotti op de onverwachte benoeming van de christen-democraat Togni tot minister. Togni behoort tot de rechtervleugel van de christen-democraten en vertegenwoor digt grote industriële en commerciële be langen. Het nieuwe ministerie van genationali seerde en semi-genationaliseerde indus trieën, dat officieel ministerie voor staats deelneming in de industrie heet, is door het parlement ingesteld, maar nog niet in werking getreden. Dienstplichtige militairen, ingedeeld bij parate onderdelen, die in een garnizoen lig gen op een dergelijke afstand, dat zij hun woonplaats bij vertrek op vrijdag na zes uur 's avonds vanuit het garnizoen niet meer kunnen bereiken, zullen eens in de vier weken toestemming krijgen om op vrijdag na het verrichten van de ochtend dienst naar huis te gaan. De ochtenddienst loopt om twaalf uur af. Minister Staf heeft dit in een legerorder bekend gemaakt. BLAD OVER VLIEGENDE SCHOTELS Het Diets Interplanetair Studiecentrum in Den Haag zal binnenkort het eerste nummer laten verschijnen van zijn orgaan „Schotelnieuws", waarin op de meest uit gebreide wijze voorlichting zal worden ge geven oyer het yraagsfcufe van daylicflende schotels. 1 v v 1 bouwgelden, waarvoor hij mede de verant woordelijkheid op zich heeft geladen. Dat is erger dan soepelheid tegenover de voet balpool zou zijn. Daarmede raakte prof. Oud de kern van de politieke situatie. In de Kamer open baart zich op de voornaamste punten een tegenstelling tussen de P.v.d.A. en de rest van de Kamer. In het kabinet is er ook verschil van mening tussen de socialisti sche ministers en de anderen, maar toch is het kabinet tot gemeenschappelijke voor stellen aan de Kamer gekomen door te ge ven en te nemen. Het feit, dat de meerderheid van de Ka mer het kabinet niet steunt, maar integen deel een guerilla-oorlog voert met moties, noemde prof. Oud het bewijs hoe onge zond de politieke toestand is. Naar aanleiding van het betoog van mi nister Hofstra, dat bezuiniging door het rijk neerkomt op snijden in eigen vlees, vroeg de heer Van de Wetering (C.H.U.) of dat dan wel mag in het vlees van de belastingbetaler, de middenstander en de consument. ADVERTENTIE Atlas-, Dunlop- en Sirt-Rackets GIERSTRAAT 59 - HAARLEM - TEL. 21346 Reparatie en bespanningen vakkundig, snel en billijk. Karl. Fagerholm HELSINKI (AFP) De regeringscrisis in Finland is opgelost. De regeringscoalitie van sociaal-democraten en agrariërs blijft gehandhaafd en Fagerholm blijft premier. De crisis was ontstaan door meningsver schil over de prijs van agrarische produk- ten. Het is nog niet bekend, hoe deze kwes tie geregeld is. De vorige week trokken de agrariërs hun zes ministers uit de coalitie regering terug, nadat de zes sociaal-demo cratische ministers, gesteund door drie mi nisters van andere partijen, geweigerd had den» de prijs van margarine te verhogen en die van boter te verlagen om het bo- terverbruik in het binnenland te stimu leren. Enkele duizenden leden van de Partij van de Arbeid, uit alle delen van het land naar Den Haag gekomen, vulden gisteren de grote Dierentuinzaal in Den Haag, waar het drie dagen durende partijcongres wordt gehouden, het zesde sedert de oprichting van deze partij. Aanwezig waren, behalve het voltallige partijbestuur, de minister president dr. Drees, de ministers Suurhoff, Mansholt, Hofstra en Samkalden, staats raad M. A. Reinalda, de staatssecretarissen Van Rhijn, Kranenburg en Van der Beugel en voorts de vertegenwoordigers van buitenlandse socialistische partijen, de heer Silverman uit Engeland, de minister-president van Zweden, Tage Erlander, de heren Jacquet, Herbaut en Pontillon uit Frankrijk, Luise Albertz en Erwin Welke uit Duitsland en de secretaris van de Socialistische Internationale, Björne Braatoy. De leider van de Engelse Labour Party, Hugh Gaitskell en die van de Israëlische socialistische partij, Mosje Sjaret wonen vandaag het congres bij. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, woonde de openingsvergadering bij. De wethouders Van den Oever en Zwijndregt vertegenwoordigden het Haagse gemeentebestuur, burgemeester mr. G. E. van Wal- sum het Rotterdamse. De voorzitter van de P. v. d. A., de heer E. Vermeer, opende het congres met een toespraak, die het karakter droeg van een bezinning op de huidige status van de partij, die thans 146.360 leden telt, en op haar toekomst. „Het is begrijpelijk", zo zei hij onder meer, dat de groeiende invloed van de partij weerstanden oproept. Wij moeten echter wel bedenken dat ons land regeerbaar moet zijn. Bij de huidige poli tieke verhoudingen wil dat zeggen, dat regeringen op de grondslag van een coali tie tot stand moeten komen. Een regerings program zal dus een compromis moeten zijn. Zulk een compromis moet echter voor beide partijen eervol zijn. Over de politieke strijd in ons land zei hij, dat er enerzijds felle aanvallen worden gedaan op het doorbraakkarakter van de Partij van de Arbeid, terwijl anderzijds, naar zijn mening, de vooruitstrevendheid in de andere politieke partijen hoe langer hoe meer wordt teruggedrongen. Sprekende over de werkgemeenschappen in de P. v. d. A. zei de heer Vermeer, dat deze essentiële elementen van de partij zijn. Zij zijn geen doel in zichzelf. Spre kende over de bestedingsnota stipte hij aan, dat de socialistische partij geroepen is de belangen van de grote massa des volks te behartigen, ook in een situatie waarin of fers worden gevraagd. Beschouwt men de verhoudingen in ons land op grond van de cijfers, dan consta teert men dat er zeker groepen zijn, die aan een overbesteding niet toe zijn. „Wij kunnen ons niet vinden in een politiek die met vele percenten werkt als het gaat om topsalarissen en die millimetert als het gaat om de laagste lonen", aldus de heer Ver meer. Ten aanzien van de bezitsvorming zei hij, dat de P. v. d. A. geen ideaal maakt van het aandelenbezit van de arbeiders. Mede zeggenschap acht zij belangrijker. Ten aan zien van de buitenlandse politiek zei hij, het van harte toe te juichen als men op internationaal niveau de wegen kon vinden om de proefnemingen met atoomwapens te staken. Ten aanzien van de Hongaarse opstand voelde men in socialistische kringen een gevoel van bitterheid om de ontwikkeling daar, maar daarnaast ook een grote dank baarheid, omdat werd bewezen dat de vrij heid als een onsterfelijke kracht in een volk leeft. Aan Anna Kethly, de Hongaarse socialiste, die thans in de Verenigde Staten vertoeft, werd een telegram gezonden om de solidariteit met de Hongaren tot uit drukking te brengen. Aan het slot van de rede van de partij voorzitter werden vooraanstaande leden herdacht, die de partij in de afgelopen twee jaar ontvielen. De heer Vermeer noemde Koos Vorrink, Henk van Laar, Jo Stern- heim, minister Donker, het Kamerlid me juffrouw C. Tendeloo, oud-minister J. van den Tempel, prof. Kranenburg en mr. G. J. van Heuven Goedhart. Tijdens de middag- en avondzitting op de eerste dag van het congres kregen de afgevaardigden gelegenheid het beleid van het partijbestuur en van de Kamerfractie te critiseren. Niet minder dan 43 sprekers gaven zich op. Een deel van hen wenste te spreken over Nieuw Guinea, waaromtrent het partijbestuur een resolutievoorstel had ingediend, dat luidde, dat Nederland de ontwikkeling van de volken van Nieuw Guinea tot zelfbeschikking in vrijheid dient te bevorderen, in voortdurende bereidheid tot aanvaarding van een internationale rechtsregeling voor de status van dit ge bied. De meeste sprekers waren het met de strekking van dit voorstel eens, al vonden sommigen het te vaag. Ir. H. Vos stelde voor de resolutie zo te wijzigen, dat er in tot uitdrukking komt, dat niet Nederland alleen de zorg voor de. ontwikkeling van de Nieuw Guinese bevolking dient te dra gen. Verder zou hij de mogelijkheid van een overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië niet willen uitsluiten. De heer Polak, sprekende namens de af delingen Bloemendaal en Zandvoort, had critiek op het zijn inziens veel te kostbare propaganda-materiaal, dat militaire voor lichtingsdiensten laten v-ervaardigen ter verspreiding onder middelbare scholieren. Ook de reisjes van onderwijzend personeel en leerlingen naar kazernes waren hem een doorn in het oog. Hij verzocht de Kamerfractie er scherp op toe te willen zien, dat hieraan niet te veel geld wordt vermorst. Een vertegenwoordiger van de afdeling Leiden bepleitte de instelling van een wet telijk geregelde en gecontroleerde voetbal pool, teneinde orde te scheppen in de chaos die thans naar zijn mening op dit gebied bestaat. Nadat de secretaris van het partijbestuur de heer E. F. Albrecht, had geantwoord op de critiek op het partijbestuur ten aanzien van de interne zaken, verdedigde mr. J. A. W. Burger het beleid van de Kamerfractie. Hij zei onder meer: „Het behoort tot onze taak uitgaven van het leger te controleren. Het is echter niet zo eenvoudig in „het grootste bedrijf van Nederland" na te gaan of er te veel geld wordt uitgegeven aan militaire voorlichting en wervingspropa- ganda. Over een voetbalpool merkte de heer Burger op, dat een grote pool het bezwaar heeft dat er zulke grote bedragen kunnen worden gewonnen. Clubpools daarentegen geven geen grote prijzen, zijn gemakkelijk te controleren en hebben een ander karak ter dan de grote pools. Hij kwam tot de conclusie dat de zaak nader zal moeten worden bestudeerd. Inzake Nieuw Guinea is men het er in de P. v. d. A. over eens, dat dit gebieds deel nu een kolonie is en dat men van deze bestuursvorm af moet. De P. v. d. A. zal elke mogelijkheid tot een oplossing aan grijpen, ook in internationaal verband. 55 Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap bij het begin van dit seizoen gevormd om vooral het element der zogenaamde cul tuurspreiding te dienen, zal in de huidige vorm niet worden voortgezet. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen wenst de subsidie aan dit ruim veertig acteurs en actrices tellende ensemble niet te verlengen. Men mag verwachten, dat de kern hiervan zal blijven voortbestaan als een klein gezelschap voor de „vrije sec tor". Hiervan zouden onder meer Magda Janssens, Bep Dekker en de huidige direc teuren Frits van Dijk en Guus Hermus deel uitmaken. Het zou dus een soort voortzet ting worden van Het Nieuw Comedia, dat verleden jaar in het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap werd opgenomen. Zoals men weet, is door de stichting To neelcoördinatie aan Cas Baas gevraagd of zijn gezelschap „Puck" zodanig kan wor den uitgebreid, dat dit de taak van het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap in het volgend seizoen kan overnemen. Dit uitge breide ensemble zou onder zakelijke lei ding van d« iiee» J« Defourny komen te staan. De gelijkenis Mijn twee zoontjes leken op mij, klein, donker en zwartogig als Spanjaardjes. En het derde kind zou wel weer een jongen worden. Want aan mijn kant althans overheersten de dringerige jongens dermate, dat ook geen van mijn broers of zusters een dochter had. In de familie van mijn man was de zaak redelijker verdeeld, daar hielden neven en nichten elkaar zo wat om en om in evenwicht. Gezien echter het uitsluitend mannelijk resultaat van mijn stam in mijn generatie, verwierp ik de mogelijkheid van een dochter als derde kind meteen. Ik zocht een jongensnaam uit, ik sprak over „hij" en wanneer mijn man al eens bedeesd opperde: „Als het nu een meisje wordt", lachte ik alsof hij aan een platte aarde geloofde. Het zou een derde jongetje worden, mis schien weer een heftige zuiderling, mis schien ditmaal een groot, blond kind als zijn vader met het kalme temperament van de boeresloten, waar zijn vaderland zo vol van is. Hoe dan ook, blond of donker, aan een jongetje geloofde ik. Tot ik op een ochtend in de eenzaam heid van mijn huis rondliep. Zo'n verlaten huis in het katterige mor genlicht brengt mij, zonder de reguleren de aanwezigheid van man en kinderen, soms tot de vreemdste gedachten. Poezen kunnen vleugels krijgen, torren kunnen zwellen tot reusachtige monsters, de wanden van de kamer kunnen elk ogen blik gaan wijken, verschuiven of draaien. Het gebeurt niet, omdat 'ik het eenvoudig niet wil, maar de mogelijkheden zie ik wel. Zo begreep ik die ene ochtend ineens, dat ik een dochter kon krijgen. In het doodstille huis met de geluiden van zijn levenloze dingen - het kraken ergens van een vloer, het plotse gesuis in een lamp - leken de argumenten voor de derde zoon belachelijk. Een dochter had evenveel kans. Een driftig, donker meisje, of een meisje zoals de nichtjes van mijn man, groot, blond en bedaard. „Ach nee", vroeg ik geschrokken aan de omgeving. „Laat ze een beetje van mij hebben. Laat ze niet helemaal een vreemd kind van mij zijn". En op dat ogenblik viel mijn blik op mijn familiewapen. Ja, ik heb een familiewapen, een fraai vmpen, drie flinke valken op een rood veld en één, de stoutmoedigste, is bovenop de helm geklommen. Ik ging tegenover dat tafereel zitten en bekeek het intens. Wat kon de gelijkenis van mijn kind meer beïnvloeden dan het merk van mijn hele geslacht Tot aan de geboorte rustte ik dagelijks enkele minuten vóór mijn familiewapen. Het werd een meisje, waarachtig. Een rozig, mollig, beeldschoon meisje. Op wie het leek? Op de Franse koningen. En wat hebben die er nu mee te maken? Maps Valk Op Schiphol: Bij zijn aankomst op Schiphol heeft de voormalige minister-president van Israel Mosje Sjaret, een korte verklaring uitge sproken, waarin hij zijn dank betuigde voor de uitnodiging van de Partij van de Arbeid om het congres als vertegenwoor diger van de socialistische partij van Israel bij te wonen. Namens geheel Israel betuig de hij zijn grote erkentelijkheid voor de vele blijken van sympathie en begrip, wel ke zijn land in de afgelopen maanden van de zijde van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk heeft ondervonden, hetgeen Israel gesterkt heeft in zijn strijd. Mosje Sjaret sprak de hoop uit, dat in de toekomst de banden van vriendschap en solidariteit tussen beide landen zouden worden versterkt, ten behoeve van de ge meenschappelijke zaak van de nationale en sociale vrede, van de gerechtigheid en van de universele vrede, zo besloot Sjaret de verklaring. Vandaag woont de heer Mosje Sjaret het congres van de Partij van de Arbeid in Den Haag bij. Zaterdagavond zal hij onder auspiciën van het Koos Vorrink-instituut het woord voeren op een bijeenkomst, die in Den Haag wordt gehouden. Verder zal de voormalige Israëlische minister-presi dent besprekingen in ons land voeren met zionistische organisaties. Maandag of dins dag vertrekt hij naar Parijs. HAARLEM De brutaliteit van onze jeugd kent tegenwoordig geen grenzen meer. Dit wordt bewezen door het feit, dat twee opgeschoten jongens met stee- nen naar onzen Burgemeester hebben ge gooid, terwijl deze in de Koningstraat liep, op weg naar het raadhuis, gelukkig zonder hem te raken. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd, welke dadelijk een onderzoek instelde. Doch de deug nieten hadden zich uit de voeten gemaakt en waren niet meer te vinden. Het onder zoek zal echter worden voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5