Uitgaan in Haarlem HET JONGENSEILAND J Vraag geen verf.vraag RIP O LIN kaas STAD DES LEVENS Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Doe^éér met Apart behang? De negen Muzen r Kort en bondi vrijdag 8 maart 1957 toneel en dans muziek diversen BAKKER5 BEHANG Officier veroordeeld die steekpenningen aannam tentoonstellingen Kerkelijk Nieuws Loods met 80 plezierboten ging in vlammen op Proefproces over puzzel in dagblad Examens Slim idee: v. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. EINANDER J Elke twee uur een trein Amsterdam-Keulen Nijmegen voelt zich gedupeerd Vrijdag 8 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor „Geloof en Wetenschap" geeft het Rotterdams Toneel een voorstelling van „De volle waarheid" van Philip Mackie onder regie van Bob de Lange. Medewer kenden zijn onder meer Lia Dorana, Ria Vroemen, Pim Dikkers, Leo de Hartogh en John Leddy. De decors zijn van Joost van de Grinten. Zaterdag 9 maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft onder regie van Frits van Dijk een voorstelling van het blijspel „Julia" van Somerset Maugham en Guy Bolten. Mede werkenden zijn onder meer Rie Gilhuys, Ellen de Thouars, Aaf Boüber, John Go- bau. Rob Verstr'aete en de regisseur. Zondag 10 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een voorstelling van de komedie „Julia" naar een verhaal van W. Somerset Maugham met in de titelrol Rie Gilhuys. Maandag 11 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een voorstelling van de thriller „De vrouw met het rode haar" van de Ameri kaanse auteurs Sam Locke en Paul Ro berts. Medewerkenden zijn Andrea Dom burg. Ton Kuyl en Louis Borel, die tevens de regie heeft. Dinsdag 12 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een abonmementsvoorstelling van het blijspel „Julia" van Somerset Maugham en Guy Bolton onder regie van Frits van Dijk met onder meer Rie Gilhuys en Johan Gobau. Woensdag 13 maart, Stadsschouwburg, 14 en 19.30 uur: Demonstraties op het gebied van dans, voordracht en toneel in het Inter- scholair Jeugdtoernooi. Vrijdag 15 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap gesft een volksvoorstelling van „Lieve Schim" van Jacques Deval. Medewerken den zijn onder meer Guus Hermus, Beb Dekker, Magda Janssens en Robert Sobels. Guus Hermus heeft de regie. De decors zijn ontworpen door Lucas Wensing. Vrijdag 8 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het koninklijk mannenkoor „St. Caecilia" geeft een uitvoering. Het programma vermeldt onder meer werken van Diepenbrock, Mozart, Bonset en Jos. de Klerk. Er wordt medewerking verleend door de organist Albert de Klerk, de fluitist Jan Sevenstern, de pianist Anton de Beer, de bas David Holle9telle en de koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap". Dinsdag 12 maart, Concertgebouw, 19.30 u.: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Dinsdag 12 maart, Concertgebouw, 20.15 u.: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een uitvoering onder leiding van Henri Arends met medewerking van de Franse pianiste Nicole Henriot. Het pro gramma vermeldt Concerto grosso nr. 10 van Handel, Zes Adagio's -in Pijper, de Symfonie in Es van Mozart en het Eerste Pianoconcert van Tsjaikofsky. Woensdag 13 maart, Concertgebouw, 12.30 u.: De stadsorganist Piet Kee geeft een pau zeconcert. Het programma vermeldt wer ken onder meer van Handel, Cor Kee en Vierne. Woensdag 13 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het jeugdkoor „Inter Nos" geeft onder leiding van Jan Booda en met medewer king van de pianiste Emmy van Eden een uitvoering van Möller en Vladeracken. Donderdag 14 maart, Concertgebouw, 20 u.: De stadsorganist Albert de Klerk geeft een concert. Hij speelt werken van César Franck, Marcel Dupré en Johann Sebas tian Bach. Vrijdag 15 maart. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Plet Noordhollands Philharmo nisch Orkest geeft het vierde scholieren- concert met een uitvoering van de opera „La serva padrona" (De dienstmaagd als meesteres) van Pergolesi. waaraan solis tische medewerking wordt verleend dooi de sopraan Corry van Beckum, de tenor Henk Meyer en de bas Otto Couperus. Het concert Gaat onder leiding van Marinus Adam, die ook een toelichting geeft. „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 8 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voor stelling van „De volle waarheid" van Philip Mackie. Zie „Toneel en Dans". Maandag 11 maart, Brinkmann, 20 uur: De heer Jan Glissenaar houdt zijn tweede voordracht in de cursus „Met de jeep express door Afrika en Zuid-Azië" met lichtbeelden en film. VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 12 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: De heer D. Boer houdt de eerste van twee voordrachten over ..Amateurfotografie". Woensdag 13 maart. Frans Halsmuseum. 20 uur: Dr C. J. Schuurman, psychiater in Amsterdam, houdt de tweede van de drie voordrachten over „Een diepte-psycholo gische bezinning over de mens". Donderdag 14 maart, Jeugdkapel Sionskerk, 20 uur: Jhr. dr. J. C. Mollerus houdt een lezing onder de titel „Egypte, Soedan en Ethiopië". Donderdag 14 maart: Cinema Palace, 21.15 uur: Vertoning van de Franse film „Esca- lier de service" van Carlo Rim. In het voorprog.' „rnrna twee korte films, getiteld ADVERTENTIE Wat u ook zoekt, wij kunnen u zeker helpen Lichteoht behang reeds v.a. f 1.20 p.rol Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 Haarlem De krijgsraad in Den Haag heeft een 38-jarige tweede luitenant veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden, een boete van 400 gulden en ontslag uit de militaire dienst. De luite nant had bekend dat hij als hoofd van de dienstkring der genie van de directeur van een aannemingsmaatschappij geld had aangenomen om hem te bewegen deze maatschappij geldelijke voordelen te be zorgen. Dit geschiedde door het indienen van declaraties waarin aan het rijk meer arbeidsuren en meer en duurdere mate rialen in rekening werden gebracht dan overeenstemden met de werkelijkheid. Deze declaraties werden door de luitenant goedgekeurd en doorgezonden ter uitbe taling. Het totale bedrag aan giften dat hij daarvoor ontving was f 1400, „Gazouli petit oiseau" en „Elle sera appe- lée femme". Vrijdag 15 maart, Minervatheater, 20 uur: De heer K. Hana spreekt over de Dolo mieten en illustreert zijn lezing met licht beelden AMATEURTONEEL Donderdag 14 maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Friese gezelschap „Gysbert Ja- picx" geeft een opvoering van „Skoaijer" van Johan Fabricius in het Fries vertaald door H. Uden Masman. FILMVOORSTELLINGEN Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur ver toning van „De man zonder noodlot" met Kirk Douglas en Jean Crain. Zondagoch tend 11 uur vertoning van „Désirée" met Marlon Brando en Jean Simmons. Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Italiaanse film „Verloren continent". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Schwarzwald Madel" naar de gelijknamige operette van Leon Jessel. Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de muziekfilm „Koning der melodieën" over het leven van Verdi. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrjjdag 8 maart, Kennemerlyceum, 20 uur: Voor de stichting Haarlemse Kinderbe waarplaatsen leest de schrijver Simon Carmiggelt voor uit eigen werk. Zaterdag 9 maart, Teisterbant, 20 uur: De sociëteit Teisterbant viert haar zevenjarig bestaan. Maandag 11 maart, Brinkmann, 14.15 uur: Voor de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen spreekt de heer C. E. Groen uit Den Haag over het onderhoud van vloeren en meubelen. Dinsdag 12 maart, gebouw Cultura, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling spreekt de gewestelijke voorzitter, de heer P. Spronkers, over de Vogezen. Woensdag 13 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de Vereniging voor Pedagogiek spreekt de heer W. van der Jagt, verbonden aan de Stichting voor Buitengewoon Onderwijs, over „De ontwikkelingsmogelijkheden van het Buitengewoon Onderwijs". Donderdag 14 maart, gebouw Vrijzinnig Her vormden, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" spreekt de heer H. J. Stuvel over „De glaskunstenaars van Leerdam" met vertoning van een kleuren film en kleurendia's. Huis Van Looy: Van 2 tot en met 17 maart wordt ter gelegenheid van de Interscho- laire 1957 een expositie gehouden van tekeningen, handwerken, handenarbeid en fotografie. Het museum is dagelijks ge opend van 9 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur, op zondagen van 14 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 16 uur en zondags van 1316 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigtse eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michelangelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag) van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be- „Felix Krull". Een Duitse camera ploeg, geleid door regisseur Kurt Hoff mann, is in Lissabon begonnen met het maken van opnamen voor „De bekentenis sen van Felix Krull", naar de novelle van Thomas Mann. De hoofdrol wordt vertolkt door Horst Bucholz. Aldus UP. „Net als toen". In het V.A.R.A.-show- boatprogramma van zaterdagavond 9 Maart zal Corry Brokken optreden met het lied „Net als toen", dat op het Europese Song festival in Frankfort werd bekroond. Psalmberijming. Op een litteraire bij eenkomst in Utrecht in Broese's Boekhan del, donderdagavond 14 maart, zullen Ad den Besten, Guillaume van der Graft, J. H. Schulte Nordholt en Jan Wit spreken over „Psalmberijming als functionele poëzie" en lezen uit de nieuwe Psalmbe rijming, die in opdracht van de synode van de Nederlands Hervormde Kerk in be werking is. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rinsumageest J. A. Poel man, vicaris te Wassenaar. Aangenomen naar Tolbert P. W. B. Hase- loop te Dokkum. Bedankt voor Haamstede H. Brons te Sleeuwijk. Benoemd tot geestelijk verzorger van de stichtingen te Rekken dr. B. Breek te Kattendijke; tot geestelijk verzorger van de probleemgezinnen in het Witte Dorp te Voorthuizen ds. W. Th. v. d. Windt te Hoenderloo. Geref. Kerken Beroepen te Drijber P. van Brugel, kand. te Amsterdam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen tè Buitenpost J. M. Goedhart, kand. te Kampen. „OPBOUWPREDIKANT" Ds. A. C. G. DEN HERTOG OVERLEDEN Woensdagmiddag is in zijn woning aan de Schiekade te Rotterdam plotseling over leden ds. A. C. G. den Hertog, emeritus predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Rotterdam-C. en oud-opbouwpredi- kant. Hij bereikte de leeftijd van 74 jaar. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 halve maandag, van 1017 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthujs, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is g-vpend van maandag >t en met zaterdag van 9—12 en van 1418 uur Cruquiusmuseum, HeemstedeHistorische stoommachines. Dagelijks geopend van 912.30 en van 13.3016 uur. Galerie Espace. Tot 10 maart wordt een ex positie gehouden van tekeningen, aquarel len en gouaches van Bertini, Buchheister, Hundertwasser, Schultze en anderen. De galerie is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Op de jachtwerf van de heer C. Dubbeld te Oost-Knollendam is een grote houten loods, waar vele jachten waren onder gebracht, afgebrand. De brandweren uit Wormer, Wormer- veer en Oost-Knollendam poogden vrijwel vergeefs nog iets van het gebouw en zijn inhoud te redden. Naar schatting zijn in het uit twee ver diepingen bestaande gebouw ruim 80 vaar tuigen kano's, zeiljachten, motorboten en een draakjacht in vlammen opgegaan Een dubbel woonhuis, dat in de naaste om geving van de loods stond, liep veel wa terschade op. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Men neemt aan, dat de brand ver moedelijk op de hoogste verdieping, in een gedeelte waar plastic bootjes worden ver vaardigd, is ontstaan. ENNY MEUNIER VERLAAT DE HAAGSE COMEDIE Naar het ANP verneemt heeft mevrouw Enny Meunier met ingang van 1 septem ber 1957 haar ontslag genomen als lid van de Haagse Comedie. Oom Tripje haalde een groot papier voor de dag en vouwde dat open, terwijl de jongens nieuwsgierig toekeken. „Er is een meneer, die een aardig eilandje bezit", zei. oom Tripje. „Dat eiland heeft hij „Jongenseiland" genoemd en hij heeft het bestemd voor vakantie-oord, waar alleen maar kinderen hun vakantie mogen doorbrengenKijk, hier is de kaart van het eiland!" De jongens keken naar de kaart. Het eiland stond er op, met de plattegrond van enkele gebouwen. 3-4 ADVERTENTIE Overtreding Loterijwet? De kantonrechter te Amsterdam heeft een zaak behandeld die betrekking had op de prijsvraag „Kruis-of-Munt", die in het dagblad „Het Vrije Volk" staat. Deze prijsvraag wordt door de justitie als een overtreding van artikel 1 der Loterijwet beschouwd. De officier van Justitie was van oordeel, dat de deelnemers geen overwegende in vloed kunnen uitoefenen op de kansbepa ling. Omdat het hier een proefproces be trof vorderde hij een boete van 100 gulden. De directeur van het dagblad betoogde, dat „Kruis-of-Munt" geen loterij is De rechercheur, die de zaak onderzocht had, meende aanvankelijk dat deze puzzel - waaraan hij zelf ook had meegedaan - geen overtreding der Loterijwet was. De directeur verklaarde, dat de krant er geen geldelijk voordeel bij heeft. Zijn indruk was, dat integendeel er geld bij moet. Er ontspon zich tussen de kantonrechter en officier enerzijds en de prijsvraagredac teur van het blad anderzijds een discussie over de mogelijkheden, die de deelnemer heeft. Naar de mening van de redacteur kunnen de deelnemers wel degelijk een overwegende invloed op de uitslag van dë prijsvraag uitoefenen. Alvorens met deze puzzel te beginnen had men bij terzake kundigen geïnformeerd of deze in strijd met. de wet zou zijn, hetgeen werd ont kend. De raadsman, mr. J. M. Levenbach be toogde eveneens, dat door de deelnemers overwegende invloed kan worden uitge oefend op hun kans om een prijs te krij gen. Iedereen kan meedoen en het is geen exploitatie van de speelzucht van het pu bliek. De kantonrechter zal op 20 maart uit spraak doen. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Doctoraalexamen psychologie: mevrouw K. P. GuepinSchlesinger. Amsterdam. Kan didaatsexamen nederlands: R. R. Mollevan- ger. Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: K. Oosschot, Amsterdam. DELFT: Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen ir. D. Thoenes en de heer N. H. Knudtzon. Het proefschrift van de heer Thoenes was getiteld: „Stof- overdracht"; dat van de heer Knudtzon: „Theoretical comparison of fluctuation noise characteristics for various modulation methods with special view to multi-channel system planning". De promotie van de heer Knudtzon geschiedde met lof. DELFT: Kandidaatsexamen voor werk tuigkundig ingenieur: J. C. Hoogewerff, Aerdenhout; Ko Tik Wie. Delft. Kandidaats examen voor scheepsbouwkundig ingenieur: J. H. de Jong. Vlaardingen; W. A. Swaan. Deventer. Kandidaatsexamen voor vliegtuig bouwkundig ingenieur: C. Spoon, Oost- voorne. Kandidaatsexamen voor natuurkun dig ingenieur: J. Alster. Amsterdam; J. A. Bekkering. Assen: H. J. Bergmans, Eind hoven; H. S. Bongart, 's-Gravenhage; H. R. van Domselaar, Utrecht: W. Frijlink. 's-Gra venhage; C. F. M. Heek, Rotterdam; W. J. Hoek, Schiedam: P. H. Klootwijk. Breda; W. J. Kramer, Voorburg; J. H. Kramers. Delft; W. A. Nienhuis, Delft: L. de Pater, Capelle a. d. iJsel; P. L. Slis Rotterdam; A. Valstac, Maasdijk; W. van Veenendaal, Rotterdam; J. H. van de Ven, Middelburg; J. van der Waal, Rotterdam; J. Wittermans; Enschedé. Inge nieursexamen voor scheepsbouwkundig in genieur: M. C. Meijer, Delft. Ingenieurs examen voor vliegtuigbouwkundig inge nieur: H. Makkreel. Rotterdam. Ingenieurs examen voor mijningenieur: H. J. Cortel, 's-Gravenhage. Ingenieursexamen voor na tuurkundig ingenieur: P. Euser, Delft; A. Heijligers. Gorinchrm; W. A. Hiddema, 's-Gravenhage; R. H. van Ligten, Delft; U. O. Stikker, Driehuis-Velsen; W. F. Volker, "s-Gravenhage; A. Walther (met lof), 's-Gra- venhage. ADVERTENTIE Mooi Delfts blauw? Toerist blijft lauw.,. Souvenir Vertrekt geen spier. Alles al gezien, allés al geproefd? Kom, kom... de meest critische ogen gaan glinsteren als er kos telijke kaas-uit-eigen-land ter tafel komt. Alle fijn proevers komen aan hun trek en zo voordelig! Daarom gauw naar Uw leverancier eerst even proeven en dan trots naar huis! KAAS? Hoezee Publlkrtt* H»t Nedarlandi Zuiv»lbur««u 9 OQ ,Als ge de mensheid redden wilt van een lot, dat vele J 7 malen erger is dan iemand zich heeft kunnen voor stellen, zult ge de kinderen moeten redden en hun zielen moeten beschermen tegen de mechanisatie, terwijl ge hun lichamen zult moeten redden van het doodsgevaar. Als het verkeer blijft groeien zoals het groeit in de ban deloosheid waarmee wij het hebben getolereerd totnutoe, zullen wij geen echte kinderen meer overhouden. De echte zullen worden doodgereden, omdat zij de eigen schappen van echte kinderen hebben. De gemechani seerde, aangepaste kinderen zullen geen kinderen meer zijn, omdat zij de schuwheid, de achterdocht, de ernst en de nervositeit zullen krijgen van tachtigjarige, kindse grijsaards. Maar ik geloof, dat de kinderen verstandiger zullen zijn dan de volwassenen en, als het zover komt, zullen bedanken voor de eer om nog geboren te worden." Er had een lachorkaan moeten losbreken na deze enor miteit, doch het was doodstil in de rechtzaal, nadat Flo- werson zweeg. Niemand verroerde zich. Toen vervolgde Flowerson: „Ik heb de eer en de vreugde beleefd, een kind te mogen redden van de ellen de. Het was een meisje, dat door een auto-ongeluk vol komen invalide was geworden. Dankzij de wetenschap kan zij nu weer lopen. Zij heeft geluk gehad. Doch de we tenschap, d'ie zich eeuwenlang reeds heeft ingespannen om de mensheid te bevrijden van kwalen en ziekten, en om haar een gelukkiger en veiliger bestaan te schenken, heeft niet de taak tot reparatie van moedwillig en onver antwoordelijk beschadigde lichamen. Zij moet de kwaal zelf, de dodelijke kwaal der verkeersonveiligheid, uit roeien. En daarvoor heeft dokter Malloway zich ingezet. Daarvoor wil ook ik mij inzetten. En ik protesteer na mens de wetenschap tegen de pogingen, om het begon nen werk van Life City te vernietigen." Hij keek om en wenkte. HOOFDSTUK XII Er kwam een klein meisje tussen de dikke rijen op de publieke tribune uit dat zich schoorvoetend naar voren begaf. Flowerson liep op haar toe en nam haar bij de hand. „Edelachtbare, dames en heren van de jury, dit is Susan Richardson. Zij werd door de auto van de heer Ga- lotti deerlijk gewond op een morgen, toen zij zich naar school begaf. Susan was invalide, doch ik heb de vreug de beleefd ertoe te mogen bijdragen dat zij het gebruik van haar benen heeft teruggekregen. Susan Richardson kan weer lopen. Doch wij moeten niet repareren, wij moeten beveiligen. Vergenoegden wij ons er tientallen jaren geleden mede, dat wij de slachtoffers van de toen malige kinderverlammingsepidemieën stalen beugels ga ven? Neen, wij hebben koortsachtig gezocht naar het middel om de ziekte te voorkomen. En wij hebben het gevonden. Wij zijn door de Amerikaanse en alle andere burgers toegejuichte en gedankt daarvoor. Welnu. De verkeersonveiligheid eist meer slachtoffers dan welke ziekte ooit geëist heeft. Wat is nu onze plicht? Wat is uw plicht?" Hij wendde zich tot Susan en vroeg: „Waaraan dacht je, Susan, toen je aangereden werd door de auto van de heer Galotti?" Susan keek hem verlegen aan en bevochtigde haar lippen. „Ik ik moest naar school en ik was laat. En ik dacht aan mijn pappie, die op reis was en die dag terug zou komen. Ik dacht eraan, dat ik hem die dag weer terug zou zien en en dat hij een cadeautje uit Europa voor me zou meebrengen." Haar dunne stemmetje klonk ongelofelijk helder door de zaal. Alle aanwezigen verstonden haar woorden. „Edelachtbare, dames en herenGij zult onze toe komstige kinderen moeten afleren, aan hun ouders te denken," zei Flowerson sarcastisch. „Gij zult hun moe ten verbieden, aan een cadeautje te denken dat hun vaders zouden kunnen meebrengen. Want de gemotori- séerdè wereld kan dat niet meer toestaan!" Het was doodstil. Niemand zei een woord. MacReally keek Flowerson bemoedigend aan. Rechter Lincoln staar de naar de zoldering. Toen ontstond er enig rumoer in de bank der verdediging. Een heftig gefluister was de inlei ding tot een plotselinge beweging. Toen stond Lemban Foot, de autofabrikant op. Zijn stem klonk hees, doch zeer luid. Hij leek tamelijk opgewonden. „Edelachtbare," zei hij. „Ik moet u mededelen dat de verdediging zich terugtrekt en zich bij voorbaat neer legt bij de uitspraak der jury. Ik heb zojuist aan de heer Sephenson medegedeeld, dat ik overtuigd ben van de onrechtmatigheid der verdediging en de laakbare positie van de beklaagde. Ik distancieer mij van de actie tegen Life City. Ik ben op de hand van de aanklager. Ik wil hem alle inlichtingen geven die hij wenst. Ik wil mijzelf niet vrijspreken van medewerking aan het streven om de experimenten te Life City te doen mislukken, doch ik trek hierbij mijn medewerking in. Ik steun de verde diging niet meer. Ik heb. Rechter Lincoln hamerde. „U bent geen partij," zei hij scherp tegen Foot. „Ik ken u niet. Ik heb alleen met de verdediger te maken, niet met zijn.opdrachtgever. Ik verzoek u te zwijgen." Zich tot de verdediger wen dend, vroeg hij: „Wenst u voortzetting van het getuigen verhoor?" „Neen!" zei Stephenson woedend. „Ik heb niets meer n het midden te brengen." „En u?" Dat was tot MacReally. „Ik wil niet aandringen op voortzetting van het getui genverhoor," zei deze opgewekt. „Ik wacht vol vertrou wen de uitspraak van de jury af." Rechter Lincoln moest drie minuten hameren om het lawaai te bedaren. De jury begaf zich naar de raads kamer. De namen van de juryleden zijn voor het nageslacht bewaard gebleven. In het verkeersmuseum te Washing ton prijken zij op een oorkonde, die de burgers van Life City hebben doen vervaardigen. Deze namen zeggen ons thans niets meer. Doch in de tijd van het proces waren zij op ieders lippen, ook buiten Amerika. Reeds in die tijd verstond de Amerikaanse pers de kunst om het nieuws te verbreiden in een aantrekkelijke vorm, zodat men ver buiten de Amerikaanse grenzen meeleefde met de sensaties, die het Amerikaanse publiek bezighielden. De leden van de jury vochten drie uur lang een strijd. Zij hadden in die uren voor zichzelf af te rekenen met misverstanden, sentimenten, egocentrische opvattingen en scepticisme. De meerderheid van hen slaagde daarin, en deze meerderheid overwon de minderheid zodat tenslotte de uitspraak gunstig besliste over het lot van Life City. De jury verklaarde de symbolische verdachte schuldig en adviseerde levenslange opsluiting. Van die dag af be gon buiten de lege rechtszaal de procedure in de fede rale staatsvolksvertegenwoordigingen, die leidde tot de wettelijke verkeersregeling welke wij thans kennen en die een einde heeft gemaakt aan de mogelijkheid, dat het oppervlak der Verenigde Staten en der wereld tot slag veld tussen verkeer en mens zou worden. De levenslange opsluiting is, zoals men weet, op velerlei wijze uitgelegd en doorgevoerd. In de meeste landen heeft men de ver keerswegen aangelegd in tunnels, naar het model van Life City. In andere landen heeft men de voorkeur ge geven aan de luchtbruggen', die hoog boven de begane grond een tweede „begane grond" hebben geschapen voor het snelle vei-keer. Dat verschil doet niets ter zake. De doodsvijand van de naar een rustig en veilig be staan snakkende mens is van het toneel verdwenen. Hij is getemd, en een vriend der mensen geworden. En de mens is nu, na generaties van verterende angst, verlost van de twee grote dreigingen, die in eerdere decennia het menselijke geslacht ten gronde dreigden te richten: van de oorlog: en van de verkeersonveiligheid. Hij is nu opnieuw de koning der schepping, die hij eer tijds was verbonden met de natuur, in het bezit van een gezond zenuwstelsel en geneigd tot de rust van een vredig bestaan. Het is goed, in onze tijd dit alles nog eens te over wegen. Want nimmer moge het besef uitsterven, dat de beschaving slechts door de inspanningen, het inzicht en de moed van enkelingen ontwikkeld is kunnen worden tot datgene, wat wij thans bezitten. Die enkelingen zul len altijd en overal ter wereld op de vestigingen der cul tuur gevonden worden, als het gevaar nader komt. Respecteer hen, help hen, steun op hen. Zij zijn een gave Gods. EINDE Nieuw Guinea. Ook de K.V.P. heeft aan de ondertekenaars van het verzoek van intellectuelen aan de politieke partijen tot instelling van een gemengde commissie voor bezinning omtrent Nieuw Guinea medege deeld. hieraan geen gevolg te kunnen geven, aangezien zij een dergelijke vorm van be raad staatsrechtelijk en politiek niet de meest aangewezene acht. Storing telefoonnet. Door het wegval len van de stroom in het versterkerstation van de PTT te Rotterdam, is donderdag avond van 20.30 tot 21.20 uur het automa tische telefoonverkeer tussen Rotterr'-m. 's-Gravenhage en Amsterdam gedurende een uur gestoord. De storing was na 21.20 uur opgeheven. Werrtdfederalisten. Het tiende jaar lijkse congres van de wereldbeweging van wereldfederalisten zal van 26 tot en met 31 augustus in Scheveningen in het Vredes paleis worden gehouden. Vrouwelijke agenten. Twintig jonge dames hebben zich bij de Utrechtse politie aangemeld voor die opleiding tot agente. Enige weken geleden adverteerde de Utrechtse politie een algemene oproep, waarin ook mannelijke kandidaten werden gevraagd, in 45 dagbladen. Zij die op de op roep voor de functie van vrouwelijk agent reageerden, worden thans aan een uitgebreid onderzoek op geschiktheid onderworpen. Jachtongeluk. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft onlangs in hoger beroep terecht gestaan de 60-jarige houthandelaar R. uit Wijchen, die zich volgens de tenlaste legging had schuldig gemaakt aan roekeloos en ondeskundig schieten tijdens een jacht partij te Malden waardoor een mede-jager in het oog werd getroffen. Het gerechtshof veroordeelde de verdachte conform de eis tot een geldboete van ƒ200,subsidiair 20 dagen hechtenis, hetgeen overeenkwam met het vonnis van de rechtbank. Naar wij vernemen zullen de Nederlandse Spoorwegen met ingang van de zomer dienst een regelmatige twee-uurdienst tus sen Amsterdam en Keulen openen. Deze treinen, welke uit getrokken ma teriaal zullen zijn samengesteld, vervan gen de huidige door elektrische gestroom lijnde treinstellen uitgevoerde twee-uur dienst Amsterdam-Utrecht-Arnhem-Nij- megen. Reizigers voor Nijmegen zullen dus in Arnhem moeten overstappen, daar de dienst Arnhem-Nijmegen als pendeldienst zal worden uitgevoerd in aansluiting op de treinen Amsterdam-Arnhem-Keulen. Daar deze treinen uit getrokken mate rieel bestaan, dat op het traject Amster dam-Arnhem door een elektrische en op het traject Arnhem-Keulen door een stoomlokomotief wordt gesleept, is het niet mogelijk in Arnhem de trein te splitsen of te combineren met delen welke naar of van Nijmegen rijden. Nijmegen behoudt zijn rechtstreekse verbinding met het westen des lands door middel van de twee-uur dienst Nijmegen-Arnhem-Utrecht-Deii Haag/Rotterdam vice-versa. De Nijmege- naren blijken echter, zoals op een vergade ring van de regionale Kamer van Koop handel tot uitdrukking kwam, zeer ont stemd te zijn over het feit, dat zij met be stemming Amsterdam altijd zullen moeten overstappen. Ten slotte delen wij nog mede dat enkele der treinen naar het Ruhrge- bied niet Keulen, maar een ander station tot eindpunt zullen hebben, bij voorbeeld Lüdenscheid. VRIJDAG 8 MAART Minerva: ..Helena van Troje", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Oklahoma", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Blake helpt een hand je", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde heks", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Marie Antoinette", 18 j.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de pacific"', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 7 tot 11 uur. ZATERDAG 9 MAART Minerva: „On moonlightbay", alle leeft., 2.30 uur. „Helena van Troje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oklahoma", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sissi", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde heks", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Marie Antoinette", 18 j., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in dè pacific", 14 jaar, 2,30. 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezel schap met „Julia", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7