HONDERD JAAR CELEDEN WERD IN HAARLEM DE EERSTE GEMEENTE-ARCHIVARIS BENOEMD Heemstedenaren lazen in 1956 meer dan in enig ander jaar Tentoonstelling van belangwekkende stukken uit de verzameling Bezorgdheid van handel over landbouwbeleid <p 3 rieven aan de redactie ZATERDAG 9 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe beplanting van lanen in Overveen Stelers van ijzer en lood op het matje Ledenvergadering buurt vereniging „Bloemendaal" Nota aan Tweede Kamer Emigranten naar Australië moeten huis meenemen Jaarverslag openbare bibliotheek Heemstede SLOT DEFECT? Voorjaarsbeurs sloot met 34.320 bezoekers ADGD^Zn. Overveen -teu23523 Burgerlijke Stand van Haarlem IN MAART 1857, dus honderd jaar geleden, ontvingen de leden van de gemeenteraad van Haarlem een voorstel van B. en W. met onder meer de passage: „Reeds lang, maar in de laatste tijd dringender dan vroeger, heeft zich de behoefte doen kennen dat de archieven van de onder scheidene instellingen in zodanige orde mochten worden gebracht, dat daaruit het nut kon worden getrokken, dat men daarvan op vrij zekere grond mag verwachten. Ook in Haarlem heeft die behoefte zich menig maal geopenbaard. Waar het er op aan kwam om tot de oudste in het bezit dei- gemeente zijnde oorkonden door te dringen, werd er meestal op moeilijkheden gestuit, waartoe de ongeordende staat van het oude archief in de voornaamste plaats aanleiding gaf. Daardoor bleven vele zaken, wier opheldering zeer wenselijk toescheen, vaak in het duister verborgen. Om tot de ver vulling van de in de tegenwoordige tijd vrij algemeen erkende behoefte zo veel mogelijk mee te werken, hebben B. en W. het nuttig en nodig geoordeeld, dat een bepaald persoon met de titel van gemeente-archivaris werd befast met het in orde schikken van het oude gemeente-archief". Op 25 maart 1857 kwam de gemeenteraad in de oucje raadszaal van het stadhuis onder leiding van bugemeester mr. C. J. de Bruyn Kops bijeen. Volgens de notulen van die ver gadering werd na enige delileratie zonder hoofdelijke stemming besloten tot het aanstellen van een gemeente archivaris. Het bleek, dat B. en W. zeer voortvarend waren met het indienen van voorstellen en dat de raad vlot besluiten nam. Het college had meegedeeld: „vermits wij geloven u te kunnen verzekeren, dat wij de persoon ge vonden hebben, die de betrekking niet alleen met lust en ijver, maar ook tot nut der gemeente Haarlem zal kunnen en willen waarnemen, stellen wij u voor tot benoeming over te gaan". Met algemene stemmen werd mr. A. J. Enschedé, advocaat te Haarlem, benoemd. Ook stelde de raad een instructie vast, waarin vermeld stond, dat aan de betrekking geen bezoldiging was verbonden, dat de archivaris belast is met de zorg van het oude archief en dat alle stukken, boeken of papieren van vóór 19 november 1813, worden gerekend tot het oude archief. Bezoekers aan het Gemeentearchief in de voormalige Janskerk krijgen bij hun binnenkomst deze indruk van de schoonheid van het gebouw, waarin sedert eind december 1956 het archief gevestigd is. Op 25 maart aanstaande zal het dus honderd jaar geleden zijn, dat in Haarlem een gemeentearchivaris werd benoemd. Wij deelden reeds mee, dat dit feit her dacht zal worden met het houden van een tentoonstelling uit de schatten van het gemeentearchief, die op 22 maart door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers geopend zal worden. Deze is tot 14 april voor het publiek te bezichtigen. Tevens zal er een gedenkschrift verschijnen door de huidige' gemeentearchivaris, mejuf frouw dr. Gerda H. Kurtz. De Vereniging „Haerlem" houdt op 28 maart een bijeenkomst, waarop mejuf frouw Kurtz zai spreken over het archief en het jubileum. Een fragment van de vroegere Jans kerk op het binnenplein van het gemeentearchief. Haarlem is de derde gemeente, waarin een archivaris werd benoemd. Amsterdam stelde er één in 1848 aan en daarna volgde Leiden. Er waren reeds rijksarchieven en provinciale archivarissen in het land werkzaam. De vaststelling van de ge meentewet heeft mogelijk de stoot ge geven om meer aandacht te besteden aan de stedelijke archieven dan vroeger. Het besluit van honderd jaar geleden mag gelukkig worden genoemd, want mis schien zouden vele belangrijke stukken, die van grote waarde zijn voor de historie der stad, verloren zijn gegaan. In vroeger tijd was de stadssecretaris of een ambte naar belast met het bijhouden van het archief. Aangenomen wordt, dat deze magistraten niet zo veel aandacht hebben besteed aan de stukken. Zij behielden ze thuis en brachten ze niet terug op het stadhuis. Na het overlijden van deze magi straten zouden stukken vernietigd of ver brand zijn. Dat er toch een grote verzameling regis ters, rekeningen, kaarten en notities be waard bleef, is onder meer te dapken aan het feit, dat belangrijke stukken uit vroe gere eeuwen in kisten in de Grote Kerk opgeborgen werden. Thans zijn die in het huidige archief in de voormalige Janskerk en voor belangstellenden te raadplegen. Het oudste stuk, is het charter van 1245, waarin aan Haarlem stadsrechten werd verleend en ook is er een document uit 1290. In de Franse tijd zijn vele stukken ver loren gegaan. Het stadhuis moest voor andere doeleinden worden gebruikt en het archief werd ondergebracht in het gebouw, dat thans als kantongerecht dienst doet. Er bestond voor de verhuizing een inven taris en de stukken waren goed geordend. Toen het archief weer in het stadhuis teruggekeerd was, bleken er vele stukken verdwenen te zijn. Archivarissen Mr. A. J. Enschedé is van 1857 tot 1896 archivaris geweest. Hij ontving geen be zoldiging en besteedde vele vrije uren aan het werk. Na enige jaren had hij een in ventaris samengesteld, die voor het ver dere werk van groot belóng is geweest. In 1896 stierf hij in de leeftijd van zesen zeventig jaar. Inmiddels was de heer C. J. Gonnet ook op het archief werkzaam, die daarvoor een bezoldiging ontving. De be paling over het onbezoldigd waarnemen werd uit de instructie geschrapt. De heer Gonnet volgde mr. Enschedé op en bleef tot 1912 in functie. Nadat jhr. H. H. Roëll enige jaren archivaris was geweest werd de heer H. E. Knappert in die functie be noemd. Eerst was hij van 1914 af adjunct archivaris en van 1 maart 1916 tot 1 mei 1936 archivaris. De gemeenteraad van Haarlem benoem de op 11 maart 1936 mejuffrouw dr. Gerda H. Kurtz, werkzaam bij het rijksarchief en in de universiteitsbibliotheek te Utrecht tot archivaris en op 1 mei daarop volgend aanvaardde zij haar functie. In het Stadhuis In de loop der eeuwen zijn de archivalia van Haarlem opgeborgen geweest in het Haarlemse stadhuis, behoudens een aantal stukken in genoemde kisten. Pas honderd jaar geleden werd besloten het bezit te ordenen. Het raadsbesluit van 25 maart 1857 had ook tot gevolg, dat het archief meer dan vroeger dienstbaar werd ge maakt voor de wetenschap. Er wordt dan ook dikwijls een beroep gedaan op het archief. Mede door het feit, dat er meer zorg dan in het verleden aan het archief werd besteed, groeide het aantal stukken aan zienlijk. De ruimte in het stadhuis werd te klein en nu het archief twintig jaar in de voormalige Janskerk gevestigd is, blijkt, dat er opnieuw gebrek aan ruimte is. In de eerste plaats worden vele stuk ken bewaard van de gemeentediensten, die ze voor de dagelijkse gang van zaken niet meer nodig hebben. Is de overdracht ge schied dan zijn ze openbaar en kunnen door belangstellenden worden ingezien. Dan heeft men de beschikking over het oude archief van vóór 13 november 1813. dat voor onderzoekingen van allerlei aard veel wordt geraadpleegd en dikwijls de wensen van navorsers kan bevredigen. Naar de Janskerk De ruimte in het stadhuis werd béperkt en het was noodzakelijk naar een ander gebouw om te zien. Die gelegenheid be stond omstreeks 1,930 toen de Nederlands Hervormde gemeente te Haarlem besloot de Janskerk buiten gebruik te stellen en te verkopen. In 1930 nam de gemeenteraad hel besluit tot aankoop van deze kerk ten behoeve van het archief. Wegens de moei lijkheden aan de verbouwing der kerk ver bonden en de bezuinigingsmaatregelen in die jaren heeft het tot eind 1936 geduurd, alvorens het archief verhuisd was. De verhuizing geschiedde onder leiding van Vierendertig jaar is de heer A. G. Sandijck aan het archief verbonden geweest. Vele bezoekers heeft hij de weg gewezen in de oude documenten. Op de foto ziet men hem bij het charter van 1245, waarin vermeld staat, dat aan Haarlem stadsrechten zijn verleend. Van 1 mei 1936 af heeft mejuffrouw dr. Gerda II. Kurtz de leiding van het gemeentearchief. mejuffrouw dr. Kurtz, die enkele maanden tevoren haar taak aanvaard had. Twee duizend kisten waren er nodig, óm het archief over te brengen. De inhoud van de kisten was vierhonderdduizend kilo pa pier. De verzameling bestond behalve uit het eigenlijke archief uit de kostbare his torische topografische atlas, tekeningen, gravures, litho's, foto's, een bijzondere ver zameling van portretten en zeldzame handschriften. De kamer van de archivaris bevindt zich in de uit de 17de eeuw stammende kosterswoning. Om destijds een ruim ver trek te krijgen werden .twee kleine ka mers doorgebroken. Binnenkort zal de ka mer in tweeën worden gedeeld, want er is gebrek aan ruimte, waar het personeel moet werken. De leeskamer is op de plaats van de vroegere zogenaamde Janskamer, die voor de hervorming de sacristie was en daarna de consistoriekamer. Verder be vindt zich de opbergplaats of'depot in het oostelijk deel der voormalige kerk. Het depot is een kluis, die geheel uit beton bestaat en brandvrij is. De stellingen, de vloer en de trappen zijn van staal. Het zal in de toekomst nodig zijn een verdieping bij te bouwen. In 1936 is hier mee reeds rekening gehouden bij het ma ken van een fundering. T entoonstellingen Mejuffrouw dr. Kurtz deelde ons mee, dat haar voorganger, de heer TI. E. Knap pert, de tijd meemaakte, dat het archief van een curieuze verzameling oudheden uitgroeide tot een wetenschappelijke in stelling. Door tentoonstellingen, lezingen en artikelen heeft hij aan de liefhebbers de geschiedenis der oudheid laten her leven. Gebleken is, dat mejuffrouw Kurtz ook goed thuis is in het archief en de be zoekers met grote welwillendheid ont vangt. Dat heeft men kunnen constateren bij tentoonstellingen op allerlei' gebied (zevenhonderdjarig bestaan van Haarlem, het Spaarne, de oorlogsjaren enzovoort) en dat is tot uiting gekomen in de vele pu- blikaties, die van haar hand zijn ver schenen. Over enkele weken wordt dus het feit herdacht, dat de eerste gemeentearchiva ris benoemd werd. Dat is binnenkort his torie en mejuffrouw dr. Kurtz zal met haar medewerkenden (de laatste twintig jaar is het aantal ambtenaren van twee gebracht op zeven) met bereidheid tonen hetgeen men in een archief mag verwach ten. Wil men wat weten over de historie van Haarlem kan men in de Jansstraat terecht, waar zo veel bewaard wordt voor de toekomst. Het publiek kan meewerken de verzameling uit te breiden door stuk ken van waarde, die verwaarloosd dreigen te worden, af te staan. In het verleden hebben velen hun belangstelling getoond door archieven van families, hofjes, in stellingen en buitenplaatsen beschikbaar te stellen. Alles wordt in dank aónvaard en beschikbaar gesteld voor hen, die zich in de geschiedenis willen verdiepen. De afdeling plantsoenen van Publieke Werken in Bloemendaal heeft deze week de Julianalaan, voor zover dit thans met het oog op de rioleringswerkzaamheden mogelijk is weer met linden beplant. Ook op plaatsen waar bomen zijn gerooid in deze wijk zijn weer nieuwe diverse boomsoorten bijgeplamt. De Rio Grandelaan en de Braziliëlaan in Overveen, waar een soort lijsterbes stond, zijn. teneinde meer variatie te krijgen, ook beplant met een pyramide-eikensoort. Op de hoek van de Cearalaan en de Julianalaan wordt een plantsoen aangelegd en op de hoek van de Dompvkedslaan wordt de kin derspeelplaats in orde gebracht. De beplan ting met bomen en sierheesters is daar reeds aangebracht. Haarlemse politierechter Vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en drie jaar proeftijd vonniste de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen vrijdag een 24-jarige losar- beider uit Beverwijk, die heeft bekend ijzer te hebben gestolen. Verdachte heeft dit op 1 februari bij een Beverwijks be drijf tot een hoeveelheid van 325 kg weg genomen. Hij heeft het onmiddellijk ver kocht, welke verkoop hem enige honder den guldens opleverde. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo schetste verdachte als een jongeman, die al enige veroordelingen achter de rug heeft. Vorig jaar april is verdachte pas uit de gevangenis ontslagen. Een onsympa thieke indruk heeft verdachte gemaakt, door zijn schoonvader aan te brengen en de diefstal in diens schoenen te schuiven. Na dat de officier zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek had geëist, gaf de rechter verdachte de raad: „Loop in het gareel en verdoe je jonge leven niet door achter elkaar in de gevangenis te huizen". Tegen een 19-jarige handlanger uit Be verwijk eiste de officier van Justitie 75 subs, dertig dagen, drie maanden voor waardelijk met een proef van drie jaar. De jongeman, die thans in militaire dienst is, had ten nadele van de Nederlandse Spoor- wegen zeven klemstoelen van 7,15 per stuk weggenomen. Op een vorige zitting had hij gezegd: „Stelen van iemand, die bet kan missen, is niet erg" en omdat de politierechter dit een vreemde opvatting had gevonden, had hij een rapport over de jongeman laten uitbrengen. Verdachte is lange tijd bij zijn opvatting gebleven, maar thans is hij tot ander inzicht gekomen. Met het oog op de weinige inkomsten, die ver dachte thans als militair geniet, veroor deelde de politierechter hem tot 30 of ne gen dagen, twee maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Een 26-jarige Haarlemse kraanarbeider trok vorig jaar oktober met zijn jongere broer naar Aerdenhóut, wk'gr hij uit een 'leegstaande villa aan de Zandvóortseweg eeri-hoeveelheid lood. zink en ijzer weg nam, door deze uit de woning te slopen. „Zo'n leegstaande villa staat te sloop voor de jeugd", zei de officier, die het verdachte kwalijk nam, dat deze met een jongere broer „als rovers" op pad was gegaan. Con form de eis werd verdachte tot 60 subs, achttien dagen veroordeeld. Op donderdagavond 14 maart zal de buurtvereniging „Bloemendaal". waarvan het ledental thans reeds tweehonderdder tig bedraagt, een ledenvergadering in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal beleggen. De agenda vermeldt onder meer: mede delingen door de voorzitter, de heer H. W. van Kempen; voorlezen van het aan Gede puteerde Staten van Noordholland gezon den bezwaarschrift over het streekplan Zuid-Kennemerland en bestuursverkie zing. Het voorlopig bestuur treedt af, doch stelt zich wel herkiesbaar. Verder zullen de statuten en het huishoudelijk reglement worden vastgesteld en zal de heer Adr. Cassee een inleiding houden over de Bloe- mendaalse historie. Het Algemeen Orgaan Voedselvoorzie ning heeft namens de takken van handel, die nauw betrokken zijn bij de landbouw, de visserij en de voedselvoorziening aan de Tweede Kamer een nota gericht naar aan leiding van de Memorie van Antwoord van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin het meedeelt, dat men zich in de kringen van de handel zorgen maakt over de ontwikkeling van het landbouwbeleid. De handel deelt het standpunt, aldus de nota, dat de landbouw aanspraak kan ma ken op een redelijke bestaansmogelijkheid, maar legt de nadruk op het woord moge lijkheid, in plaats van het ook veel ge bruikte woord bestaanszekerheid, omdat het aan de landbouw zelf is een zodanig gebruik te maken van de mogelijkheden voor een redelijk bestaan, dat de zeker heid daarvan mede zal afhangen van de wijze, waarop de landbouw van de moge lijkheden gebruik maakt. Men kan zich in de kringen van de han del niet aan de indruk onttrekken, dat het ondernemerschap in de landbouw steeds meer wordt ondermijnd, en men wijst er op, dat men zich te weinig afvraagt, hoe men de landbouwproduktie, zowel voor wat betreft de hoeveelheid als de kwaliteit zo goed mogelijk kan richten op de afzet mogelijkheden. De landbouwproduktie dreigt steeds minder ingesteld te raken op de afzetmogelijkheden, zo wordt voorts ge zegd, hetgeen èn voor de nationale econo mie èn voor de landbouw zelf funeste ge volgen zal hebben. Daarom dient ernstig te worden overwogen, aldus de nota, of men niet moet komen tot een wijziging van de grondslagen van het landbouwbeleid in deze richting, dat de landbouw genoopt is zich bij zijn produktie te richten op de prijzen, die de produkten op de markt op brengen en niet op de garantieprijzen. Op deze wijze zou de afzet worden bevorderd en het verschijnen van onverkoopbare overschotten worden beperkt. Voor de garantie van een redelijke be staansmogelijkheid, wordt in de kringen van de handel gedacht aan het verlenen van globale toeslagen per produktie-een- heid, afhankelijk van het bedrijfstype en de bedrijfsgrootte. Men is van oordeel, dat het zo zeer aangetaste ondernemerschap van de boer moet worden hersteld. De maatregelen van regeringswege dienen een aanvullend karakter te hebben, zonder daarbij het ondernemerschap van de boer zelf aan te tasten. Aan Westeuropese landen zal wellicht gevraagd worden de huisvesting van hun emigranten in Australië te financièren, zo heeft de minister van huisvesting van New South Wales in het parlement verklaard. Hij zei dat bepaalde voorstellen gedaan worden aan Europese landen, zoals Neder land, om materialen en geprefabriceerde huizen te verschaffen voor emigranten, met betaling op lange termijn. De minister zei dat door de grote toeloop van immigranten - 100.000 per jaar - geen voldoende huizen verschaft kunnen worden bij het huidig tempo van de woningbouw. ADVERTENTIE De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke verlichting. Handige blik- doosjes B5 cent bij Apotheker of Drogist. Bij zware verkond- heid, bronchitis o/ catarrh; neem I dan Potter's Ca- tarrhPastitles.per doos fl 1.10. De rode pastilles met de snelle werking. POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De gemeenteiyke openbare leeszaal en bibliotheek van Heemstede heeft in 1956 wat het aantal ingeschreven lezers, het aantal uitgeleende boeken en het aantal bezoeken aan de leeszaal betreft, een top jaar doorgemaakt. Uit het jaarverslag over 1956 blijkt, dat het totaal aantal Ingeschreven lezers van 3163 in 1955 tot 3392 in 1956 steeg. Voor het aantal uitgeleende boeken waren deze cij fers 116.419 en 124.015 en het aantal be zoeken aan de leeszaal steeg van 10.611 tot 10.997. Déze cijfers geven een duidelijk beeld van. de omvang en de stijgende tendens, die de „leeshonger" van de Heemstede naren op het ogenblik vertoont. Met een gerust hart mogen wij hier zeg gen „Heemstedenaren", want de gemeente lijke bibliotheek omvat als enige in den lande een algemene en een rooms-katho- lieke afdeling. Beide afdelingen hebben echter niet in gelijke mate geprofiteerd van de toene mende belangstelling voor het boek. In vergelijking met 1955 is het aantal inge schreven lezers van de algemene afdeling namelijk toegenomen van 1389 tot 1483 en van de jeugdafdeling van 761 tot 907. Bij de rooms-katholiek" afdeling is het aantal ingeschreven lezers in dezelfde pe riode gedaald van 525 tot 486. De jeugduit- lening van de rooms-katholieke afdeling heeft echter een groei gezien van 488 tot 516 lezers. Het totaal aantal ingeschreven lezers van de rooms-katholieke afdeling vertoont hierdoor een kleine daling van 1013 tot 1002. Het aantal boeken van de beide afdelin gen is toegenomen door nieuwe aanwin sten. De algemene afdeling voor volwasse nen heeft thans 15642 boeken tegenover 15134 in 1955. Voor de gezamenlijke jeugd bibliotheek der beide afdelingen zijn deze cijfers respectievelijk 3823 en 3642 en voor de rooms-katholieke afdeling voor volwas senen 3044 en 2935. Wat de uitlening van boeken betreft blijft de rooms-katholieke afdeling relatief ook iets bij de algemene ter achter, met uitzondering van de jeugdboeken. Zo werden ér in de algemene afdeling in het afgelopen jaar 21.481 studieboeken, 40.018 romans en 26.348 jeugdboeken uit geleend. Voor de rooms-katholieke afde ling waren deze cijfers in 1956: 6.295, 13.634 en 16.239. Het jaarverslag maakt verder melding van enige tentoonstellingen, die er in het afgelopen jaar zijn gehouden. Zo werd in de tweede jeugdboekenweek de aandacht nog eens gevestigd op de jeugduitlening door een tentoonstelling van indianenboe ken in de bibliotheek der volwassenen, aangevuld met tekeningen en voorwerpen, die door de kinderen uit de jeugdbiblio theek werden vervaardigd en geïnspireerd waren op het indianenleven. Andere con tacten tussen de kinderen en de jeugdbi bliotheek werden gelegd door het regelma tig vertellen van een verhaal, afwisselend voor verschillende leeftijdsgroepen, waar bij op een opkomst van gemiddeld 65 kin deren gerekend kon worden. Ook op de tentoonstellingstafel in het uitleenbureau der algemene afdeling wer den verscheidene kleinere tentoonstellin gen gehouden. In 1956 heeft men exposities gehad die aan de volgende onderwerpen waren gewijd: Mozart, moderne letterkun de, ballet, fotografie, mode, Rembrandt, de auto, edelsmeedkunst, het Suezkanaal, diepzeeduikers en toneel. Twaalfduizend meer dan een jaar geleden De presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, mevrouw A. Hamaker-Willink, heeft vrijdagavond om vier minuten voor twaalf de vijftiende Haarlemse Voorjaars beurs voor de vrouw gesloten. Zij deed dit in een bijeenkomst van bcursdirectie, ad viescommissie en standhouders met hun personeel en degenen die het amusement op de beurs hadden verzorgd, welke bij eenkomst met reden in een opgewekter sfeer verliep dan een jaar geleden het ge val was. De nieuwe opzet van de Voor jaarsbeurs en de nauwere samenwerking met de standhouders heeft er immers toe geleid, dat er niet minder dan 34.320 be zoekers werden geteld, hetgeen ongeveer twaalfduizend meer was dan een jaar ge leden. De organisator van de beurs, de heer H. C. Vermeulen, dankte dan ook onder de velen die tot dit sdcces hebben medege werkt in de eerste plaats de standhouders, die tot een nieuw enthousiasme bereid wa ren gebleken. Namens de standhouders en daaruit gevormde commissie van overleg sprak de heer Nijssen, die dankbaar was nu eens achter de schermen van de beurs- organisatie te hebben mogen kijken, waar door hij een beter inzicht had gekregen in de moeilijkheden die bij de organisatie overwonnen moesten worden en de offers die de beursdirectie moest brengen. Na de desillusie is nu het succes gekomen, zo zei hij: „Er is geen sprake van een teruggang in de belangstelling voor de Haarlemse Voorjaarsbeurs". Na het slot woord van mevrouw Hamaker kregen de dames en heren van de stands na negen drukke en lange dagen de gelegenheid eens zelf te dansen op de muziek van het ensemble van Tom Erich. ADVERTENTIE VAN MOBYLETTE LOCOMOTIEF SPARTA VESTING BROMFIETSEN (Verkort weergegeven) Lastige jongen. In Haarlems Dagblad van 5 maart las ik dat de politierechter een coupeuse heeft veroordeeld tot twintig gulden boete, omdat zij een jongen, die haar zoontje altijd lastig viel, twee klap pen had gegeven. Ik kan me best voor stellen, dat deze moeder, toen zich de gele genheid voordeed, de kans waarnam om, waar de ouders faalden, dat joch die twee klappen te geven. Dat zal haar wel even opgelucht hebben. Voor dit in-bescher- ming-nemen van haar zoontje wordt zij nu met twintig gulden boete gestraft; dat joch echter mag in de toekomst rustig verder treiteren. Of heeft de politierechter hem in bijzijn van zijn ouders een flink pak voor zijn broek gegeven, zodat hij in de toekomst andere kinderen met rust laat? Mocht dit laatste niet het geval zijn, dan hoop ik, dat in de buurt van de twee par tijen een flinke jongen woont, die het ge plaagde jongetje wil beschermen en dat „treiter"joch een behoorlijke aframmeling wil geven. Dat zal wel afdoende zijn. J. S„ Bloemendaal. Kamerdebat. Waar zullen de miljoenen voor de melk vandaan geschraapt worden? vraagt u in uw krant van donderdag. Wel, laten we de heer Staf opgedragen zijn aan koop van straaljagers en geleide projectie len te herzien. Daar komen gemakkelijk 10 miljoen uit! Minister betekent nog al tijd „dienaar" Welnu, de heer Staf kan toch door de Kamer worden geïnstrueerd! J. VERHOEVEN Kamerdebat. Ik moge de aandacht vestigen op het feit, dat tijdens de Kamer debatten over de vraag, waar enkele mil joenen zouden kunnen worden bezuinigd om de melk goedkoper te houden, wél aan gedrongen is op bezuiniging der over heidsuitgaven, doch dat niemand recht streeks een voorstel doet om op het mili taire apparaat te bezuinigen. Ik weet wel dat in uw blad daarop in commentaren en kele malen de aandacht is gevestigd, doch ik meen goed te doen mijn verwondering daarover ook kenbaar te maken. Zijn de Kamerleden wellicht gebonden aan de zwijgplicht over alles wat de militaire aangelegenheden raakt? Dat zou niet in 's lands belang zijn. A. HERES ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u. ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Landbouwexpositie. Van 24 tot en met 29 juni wordt in Utrecht een nationale land- bouwexpositie gehouden op de terreinen van de jaarbeurs aan de Croeselaan. Haarlem, 8 maart 1957 GEHUWD, 8 maart: G. van der Grift en H. Sandwijk. BEVALLEN van een zoon, 7 maart: Th. HansenMeulenaar; M. SpilkerVan dei- Kamp; J. JanssenVan Roode; J. Pen—Van Excel; B. S. RoosenSchreiber; 8 maart: E. S. M. BlomVan der Hart; A. Loerakker Van Norden, W. M. Looman—Stolwijk. BEVALLEN van een dochter, 7 maart: C. A. RietmanBaak; 8 maart: J. M. van der VorstDahlkamp. OVERLEDEN, 6 maart: S. C. van der Aar. 72 j„ Kamperlaan: J. J. Bergman, 71 jaar. Schouwtjeslaan; M. KoridonTurk, 63 jaar, Oudeweg; I. W. Loeff, 84 j„ Schouwtjeslaan; 7 maart: J. Wigersma, 80 j., Jansstraat,Chr. J. van Vliet, 41 jaar, Hasselaersplein.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3