(jPaïida en het meesterwerk^) Directeur Geneeskundige Dienst, dr. W. B. Smit, overleden Fa. B. ENGELENBERG Zonnig maar schraal weer Toch ió ket zo VJ KELLER* TELEVISIE G. M. OORD De radio geeft dinsdag Wereldnieuws Zeewolf I A AN DAG 11 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 officiële verkoop sikkens lakken Kantine in P.T.T.-kantoor Baljuwslaan geopend Structuurplan Schalkwijk 27 maart in de raad Wim Rusman won club wedstrijd „De Kampioen" LISSE Vijftig jaar manufacturen J. H. Slobbe hartelijk gehuldigd Hyacintencursus beëindigd ie uw Biddag voor het gewas Lezing over de West Burgerlijke Stand van Lisse HALFWEG Rode Kruis ontplooit Is 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Datum van Bloemencorso staat nog niet vast VOGELENZANG Brandje in Vogelenzang ZANDVOORT Auto over de kop op circuit Na een ernstige ziekte van enige maan den is zaterdag, één dag na het bereiken van de leeftijd van drieënzestig jaar, te Haarlem overleden dr. W. B. Smit, direc teur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Haarlem, die op verschillend gebied zijn krachten heeft ge geven. De. thans overledene nam een be langrijke plaats in by activiteiten op het gebied van de volksgezondheid en in brede kring zal zijn heengaan met leedwezen worden vernomen. De thans overledene werd op 9 maart 1894 te 's Heer Arendskerke (Zeeland) ge boren, bezocht de Rijks HBS te Goes en na het behalen van het einddiploma ging hij van 1912 tot 1914 in de handel. Toen moest hij in militaire dienst en tijdens zijn ver blijf in Utrecht vatte hij het plan op medi cijnen te studeren. Na een studie van vijf jaar behaalde hij in 1921 het artsdiploma. Na hier en daar de praktijk voor colle ga's te hebben waargenomen vestigde dok ter Smit zich in 1922 te Spaarndam. als op volger van dokter Nije. Hij voelde zich aangetrokken voor het maatschappelijk werk en tijdens zijn verblijf aldaar zijn vele toestanden verbeterd. Zijn belangstel ling ging niet alleen uit naar Spaarndam, maar ook naar Haarlem. In enkele bestu ren en commissies op medisch gebied had hij zitting. Ruim twaalf jaar is dr. Smit arts ge weest in Spaarndam. In oktober 1934 be noemde de gemeenteraad van Haarlem hem, als opvolger van dokter J. van Ko nijnenburg, tot directeur van de Gemeen telijke Geneeskundige en Gezondheids dienst. Deze dienst beschikte niet over een goede behuizing, maar drie jaar nadat dr. Smit zijn functie had aanvaard werd het gebouw aan de Nieuwe Gracht is gebruik genomen. Dit was nodig, omdat de genees kundige verzorging een belangrijke plaats innam en het belang vergrootte met de voortdurende groei van de medische we tenschap. In de loop der jaren is de dienst bijzonder uitgebreid en onder leiding van dr.Smit zijn de voorbereidingen getrof fen voor de uitbreiding van het gebouw. In het Kenaupark was reeds een villa in gebruik genomen ten behoeve van de dienst. Ondanks de drukke werkzaamheden aan het vervullen van de functie van direc teur verbonden, heeft de thans overledene de tijd gevonden zich aan studie te wijden. Op 27 juni 1939 promoveerde hij tot doctor in de medicijnen aan de universiteit te Utrecht. In zijn proefschrift behandelde hij het vraagstuk van de ziekenhuisver- pleging en'' in het bijzonder gaf hij be langrijk materiaal, wat betreft de in Haar lem ingestelde ziekenhuisverzekering. Pro motor was prof. dr. J. M. Baart de la Faille. Gedurende de ruim twintig jaar, dat dr. Smit de leiding heeft gehad van de Ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst zijn de taken bijzonder uitge breid. De dienst heeft onder meer te ma ken met de psychiatrische dienst, het la boratorium, schoolartsendienst, zieken- huisverpleging, tehuis voor ouden van da gen en het Haarlemse kinderhuis aan de Schotersingel. Daarbij is de laatste jaren ook het ziekenvervoer gekomen. Hieruit blijkt wel, dat dr. Smit in de loop der ja ren met vele activiteiten op sociaal-hygi ënisch terrein te maken heeft gehad. Hij kan zich gesterkt voelen over personeel te beschikken, dat leiding kon geven, maar door zijn functie werd hij toch met het werk der afdelingen geconfronteerd. Niet alleen moest hij regelmatig contact onderhouden met zijn personeel, maar ook met instellingen, die op medisch en so ciaal gebied werkzaam waren. Dat contact had'een prettig verloop en in de loop der jaren heeft dr. Smit zitting genomen in di verse besturen. Wij noemen de Ongeval- ADVERTENT1E, Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 „TESTO" SCHUURMACHINES HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichts muz. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land en tuinib.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en platen. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamerork. 16.20 Platen. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 „De dierenwereld en wij", caus. 17.30 Elektronisch-mandoline ens. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Kamerkoor. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.- progr, 22.15 De antwoordman. 22.30 Orgel- conc. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Act. en New York calling. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 m 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 School radio. 10.50 Platen. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Platen. 12.15 V. d. boeren. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Platen. Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar.- progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz. 18.00 Strijkork. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Mil. rrk. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Cello en piano. 19.45 Act. 20.00 Lijdensmetitatie. 21.00 Radio Phil- harm. ork. 22.15 Pianorecital. 22.40 Koor, trompetten en orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Nouveauté's. TELEVISIE (NTS) 20.30 Joum. en weeroverz. 20.45r .00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Klarinet en piano 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Omr.ork. en sol. 17.45 Boekbe spreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.45 Platen. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianotrio. 22.30 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws. lendienst, het Sportfondsenbad, het Dok ter Merensfonds, het Dokter Frankfonds, de Commissie Huishoudelijke Hulp, de Vereniging voor Schooltandverzorging, de Commissie voor Onderwijs aan Zieke en Zwakke kinderen, het Koningin Wilhelmi- nafonds en de Stichting voor Moeder- schapszorg en Kinderhygiëne in Noord- Holland. Ook was hij lid van het college van regenten van de gevangenis te Plaar- lem en vroeger lid van de Reclasserings- raad te Haarlem. Wij hebben een greep gedaan uit zijn vele bestuursfuncties. Hieruit blijkt zijn belangstelling voor vele onderwerpen. Daarbij kwam het laatste jaar ook de zorg voor bejaarden. Vanmorgen om negen uur is het perso neel van de Gemeentelijk Geneeskundige en Gezondheidsdienst in het gebouw aan de Nieuwe Gracht bijeen gekomen. De ad junct-directeur dokter D. Heijmans, heeft mededeling gedaan van het overlijden van de directeur en een kort woord ter nage dachtenis van dr. Smit gesproken. De begrafenis is bepaald op woensdag middag om twaalf uur op de algemene be graafplaats te Heemstede. Jaarproduktie van ISO.000 koppen koffie Zaterdagmiddag is de nieuwe kantine van het postgebouw van de PTT aan de Baljuwslaan te Haarlem officieel in ge bruik genomen. De directeur en verschei dene hoofden van dienst van het postdis- trict Haarlem alsmede talrijke genodigden gaven daarbij van hun belangstelling blijk. Met deze kantine zijn de ongeveer drie honderd personeelsleden, die in dit post gebouw werkzaam zijn, een fraai ingericht recreatielokaal rijk geworden. Grote ramen laten het daglicht van drie zijden toe. Het interieur is in moderne tinten gehouden met grijs, blauw en zwart als dominerende kleuren. De tafels en stoelen zijn uit een gemakkelijk te reinigen materiaal vervaar digd. Het ruime buffet is ingesteld op een vlotte bediening. De muren tussen de ven sters zijn verlucht met schilderingen van de kustenaar Levinus Tollenaar, welke in deze omgeving uitstekend tot hun recht komen. De directeur van het postdistrict Haar lem, de heer L. J. H. Kersten noemde het verblijf in de kantine een integrerend deel van de werktijd en het verheugde hem dan ook dat deze nieuwe kantine aan de hoge eisen, welke men aan een dergelijke ruimte mag stellen, voldoet. De samenwerking tus sen de Rijksgebouwendienst en de heer Le vinus Tollenaar heeft geleid tot een smaak vol ingerichtte ruimte waar het personeel een prettig rustpunt kan vinden tijdens zijn dagelijkse taak, aldus de heer Kersten, die woorden van dank richtte tot het bestuur van de kantinevereniging en de vroegere en huidige beheerders. De kantinebeheerder, de heer P. Koomen, toonde met enige cijfers aan dat deze kan tine in het postgebouw Baljuwslaan haar bestaansrecht ruimsch.oq.ts heeft verwor ven. Bedroeg in 1955''tie jaaromzet nog- 21.000, in 1956 werd voor 37.000 aan consumpties verstrekt. De „jaarproduktie" aan koffie bedraagt-momenteel.ruim hon derdvijftigduizend koppen. De heer Meijer sprak namens de ambte- narenorganisaties waarderende woorden met betrekking tot de doelmatigheid en de esthetische verzorging van het interieur. De heer J. H. Kunkler bood hierna namens het personeel van het postgebouw Baljuws laan een glazen uitstalkast en verschei dene bakken met planten aan. De heer Tollenaar ten slotte gaf een interessante uiteenzetting van de factoren, waarmede hij bij de uitvoering van zijn opdracht re kening moest houden en van de motieven welke aan zijn wandschilderingen ten grondslag liggen. Extra vergadering Naar wy vernemen heeft op woensdag middag 27 maart een extra vergadering plaats van de Haarlemse gemeenteraad. Daarop zal het structuurplan voor Schalkwijk, waarvan wij de belangrijkste bijzonderheden reeds in ons blad van vrij dag 22 februari hebben gepubliceerd, in be handeling komen. De vergadering begint met een informele, besloten bespreking, waarop de ontwerpers van het structuurplan, ir. A. van der Steld en zijn medewerkers van de stedebouw- kundige afdeling, een toelichting op het ontwerp zullen verstrekken. Om half vier begint de openbare behandeling. Wim Rusman is winnaar geworden van een clubwedstrijd, die de Haarlemse wieler club ,,De Kampioen" zondag voor zijn leden heeft gehouden. De uitslag luidde: 1. W. Rusman, de 60 kilometer in 1 uur 32 minuten en 43 secon den, 2. A. Voorting, 3. C. v. d. Aar. 4. Rutte, 5. W. v. d. Aar, 6. Van Leeuwen, Heijerman, 8. Geuzebroek, 9. Handgi-aaf. Op 8 maart 1907 opende de heer E. Tis- sing te Lisse een manufacturenzaak in de Van der Veldstraat en hij legde daarmee de grondslag voor een zaak, die thans, vijftig jaar later, tot de grootste op dit ge bied in de bollenstreek behoort. Het één- mansbedrijf van vijftig jaar geleden is uitgegroeid tot een winkelbedrijf met 65 personeelsleden en vier winkels: twee in Lisse. een in Nooi-dwijk en een in Haar- lem. Vrijdagmiddag heeft de directie in het pas verbouwde pand aan de Kanaalstraat te Lisse gerecepieerd. Velen hebben de huidige directeur, de heer W. Tissing, de hand gedrukt, 's Morgens werd in besloten kring een herdenking gehouden, waarbij de personeelsleden aanwezig waren. De heer J. H. Slobbe, die de eerste maart uit handen van Lisse's burgemeester, .mr. Th. M. J. de Graaf, de eremedaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau ontving in verband met zijn veer tigjarig dienstverband bij de firma M Beelen te Lisse, is zaterdag in intieme kring gehuldigd. Na een H. Mis in de kerk aan de Beek- bi-ug verenigden de gasten zich in het Verenigingsgebouw aan een ontbijt. Daar voerde eerst de heer H. Beelen het woord, die de jubilaris schilderde als een accu raat en plichtsgetrouw employé. Als tast baar blijk van waardering overhandigde hij de jubilaris een cnveloppe-met-inhoud alsmede een hoiioge. De oud-meester knecht, de heer C. Broekhof, haalde ver volgens enige aai'dige momenten op uit de tijd, dat Slobbe als jongznaatje van 16 jaar bij de fa. Beelen in dienst trad. De voorman van de Noordwijkerhoutse kwe kerij, de heer P. Wessels, sprak ook waar derende woorden tot de heer Slobbe, waar na de heer J. de Koning, als voorzitter van de K.A.B., waarvan de heer Slobbe al 25 jaar secretaris is, er op wees, dat de jubilaris de medaille in zilver mede had ontvangen vanwege zijn sterke houding in de jaren 1940—1945, toen hij voor de belangen van de bond op de bres stond. Nadat de jubilaris alle spi-ekers harte lijk had bedankt, kwamen ook de pastooor en de kapelaan der H.H. Engelbewaar- derspai-ochie hun gelukwensen nog aan bieden. De hyacintencursus van „Bloembollen cultuur" in Lisse is thans weer beëindigd. De docenten hebben eer van hun werk ge had, daar niet minder dan 29 leerlingen een diploma kregen. Vier slaagden cum laude. Dat waren de heren J. v. d. Bent, Th. Duivenvoorde en E. C. v. d. Meer uit Lisse en L. C. Leijnse uit Voorhout. De andere geslaagden zijn: G. B. Beijk, M. N. Duineveld, J. L. Duivenvoorden, K. de Groot, J. A. Ippel, M. C. Kors, S. N. Lan- gelaan, P. v. d. Lans, J. H. v. d. Meer, Th. Mesman, C. J. v. d. Zwet, H. J. v. d. Zwet en A Helmus uit Lisse, C. G. Balk, Wasse naar, P. Borst, Oegstgeest, M. Mesman, Nieuw Vennep, W. Nijssen, J. Wynia J. Seijsener, J. v. d. Berg en C. J. van Rooden Hillegom, W. Oskam, Sassenheim, C. J. Verdegaal, Bloemendaal, A. C. Ruigrok, SCOOTERCLUB Be scooterclub „De bloembollenstreek" -houdt dinsdagavond een ledenvergadering- in de veilingzaal van de H.B.G. Het bestuur zal definitief worden samengesteld en voorts zullen de statuten en het huishoude lijk reglement in behandeling komen. Woensdag wordt in Lisse een biddag voor het gewas gehouden. De volgende kerk diensten zijn belegd: Hei-v. Gem. 7.30 uur ds. C. Jongeboer. Ge- ref. Kerk 7.30 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk 10 en 4 uur ds. L. Kieboom. Oud Géref. Gem. 9.30 en 3 uur leesdien- sten. Het departement Lisse van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen be sluit dinsdagavond het seizoen met een lezing over de Nederlandse Antillen en Suriname. Spreker is de heer J. van der Walle, chef van de afdeling Suriname van de Wereldomroep. GEBOREN: Cornelia Jacoba Maria. d. v. J. H. Hulsbosch en C. Huitema. Kanaalstraat 22a; Adrianus Leonard us Aloijsius Maria. z. v. A. P. Mooijekind en J. N. van der Voorn, Nic. Damesstraat 49; Yvonne Maria, d. v. P. J. Grirnsbergen en G. A. B. Bouckaei-t, Broekweg 49; Maria Brigitba Gertrudis Gra- da, d. v. W. van der Bent en G. G. Kleijnen, Heei-eweg 170: Paul, z. v. L. ITuibregtse en R. M. M. Boogaaz-t, J. C. de Haanstraat 3; Petrus Martiniu's, z. van W. J. van d'er Klugt en G. J. van Duin, Heerweg 366; Francina Johanna Theodora, d. v. A. M. Freriks en W. J. Langeveld, Irissenstraat 29. OVERLEDEN: Catharina Jonker, oud 74 jaren: Gerarda Hendrica van der Maat, wed. van-J. L. v. d. Burg, oud 70 jai-en; Johanna Maria van Pijpen, wed. van H. W. Óssewaar- die, oud 85 jaren. ONDERTROUWD: P. van Nieuwkoop en M. Quartel; H. Broekstz-a en M. J. Polder man. EVANGELISATIESAMENKOMST Donderdagavond zal een evangelisatie samenkomst worden gehouden in het voor malige café-Faas, Lisserdijk 580. Sprekers zullen zijn ds. H. W. Eerland en de heer E. van 't Voort. In „De witte Zwaan" te Lisse wordt woensdagavond een evangeli- satiedienst gehouden. Spreker is de heer Th. Dikkes uit Leiden. Het bestuur van de onderafdeling Zwa- nenburg-Halfweg van het Rode Kruis heeft voor de komende maanden enkele evenementen op touw gezet, die het pu bliek weer nader bij het Rode Kruis-werk zullen betrekken. Op 15 maart wordt in café Cornelissen de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Op 23 maart is er een toneelavond, waar van de opbrengst ten goede komt aan het Rode Kruis Korps Haarlemmermeer. „De Swaenespelers" voeren dan „Fluffy neemt de leiding" op. Op 29 maart is er een film avond in het Tivolitheater, waar de film „Uw reddend bloed" en de speelfilm „Ach ter de wolken" zullen worden vertoond. Tevens zal in deze bijeenkomst de Land- steiner-penning worden uitgereikt aan hen, die vijf maal bloed afstonden aan de bloedtransfusiedienst. Op 16 april wordt op deze personen en op vele anderen opnieuw een beroep gedaan. Op die datum staat namelijk weer een bloedafname- avond in de Julianaschool op het program ma. Bovendien zijn twee acties in voorbe reiding voor zieken en invaliden. Zo zal waarschijnlijk op 26 april voor deze per sonen opnieuw een voorstelling van „Fluf fy" worden gegeven; aan autobezitters zal worden verzocht het vervoer der patiënten op zich te nemen. Verde- overweegt men om op 11 mei voor zieken en invaliden een „bollentocht" te organiseren. ADVERTENTIE Ingenieursbureau Terwijl een tussen de Azoren en IJsland gelegen gebied van lage druk zich tijdens het weekeinde handhaafde, verplaatste een gebied met hoge barometerstanden zich van de Finse golf naar Polen. De in Duits land aanwezige droge continentale lucht begon hierdoor naar het westen te bewegen en verdrong bij ons de zachte, vochtige oceaanlucht, welke in de nacht van vrij dag op zaterdag was binnengestroomd. Doordat in de continentale lucht vrijwel geen bewolking voorkomt kon de zon overdag een sterk verwarmende invloed uitoefenen, zodat de middagtemperaturen in het gehele land om de 14 graden zijn blijven schommelen. In deze situatie komt ook morgen nog weinig verandering. Het zonnige, schrale weer met een ma- 12 maart Zon op 7.04 uur, onder 18.41 uur. Maan op 14.16 uur, onder 4.40 uur. Maanstanden 16 maart 3.22 uur volle maan. 23 maart 6.04 uur laatste kwartier. 31 maart 10.19 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 maart Hoog water: 10.55 en 23.55 uur. Laag water: 5.52 en 18.49 uur. Dinsdag 12 maart Hoog water: 12.39 en uur. Laag water: 7.36 en 20.33 uur. tige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind duurt daarom voort. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten- w land maxima van giste CD C 2 i ren. Binnenland: lieden 1 "O c. u 5 7 uur. Neerslag: laatste o 2 24 uur. S u O r* Stockholm half bew. wzw 5 Oslo nevel windst. 4 Kopenhagen zwaar bew. zo 4 Aberdeen mist windst. 12 Dublin regen zo 9 1 Londen mist windst. 14 0,1 Amsterdam licht bew. zo 14 Brussel half bew. zzo 16 Parijs licht bew. 0 16 Bordeaux half bew. ozo 23 Grenoble mist windst. 17 Nice nevel nw 16 Berlijn onbewolkt ozo 10 Frankfort half bew. ono 13 München mist windst. 8 0 Zürich nevel ono 8 Genève nevel windst. 13 Locarno geheel bew. windst. 9 Wenen mist windst. 5 Innsbruck mist windst. 16 Rome nevel ono 20 0 Mallorca nevel nw 18 Den Helder onbewolkt zo 5 Ypenburg licht bew. ozo 4 Vlissingen licht bew. ozo 6 Eelde licht bew. ozo 1 De Bilt onbewolkt ozo 6 Twente onbewolkt ozo 2 Eindhoven licht bew. ozo 5 Vlv. Z.-Limb. licht bew. O 4 Haarlem LOODGIETERSWERKEN, -.Zijlstraat 56 BADINSTALLATIES Tel. 1 1 828 Bollenstreek werkt reeds aan opbouw van bloemenstoet Zoals thans nog de verwachtingen zijn, zal op zaterdag 27 april weer het jaarlijkse bloemencorso door de bollenstreek trekken. Het corsocomité hoopt deze datum te kun nen aanhouden, doch zekerheid daarover bestaat nog niet; de laatste jaren heeft het comité deze datum niet kunnen handhaven. Ieder jaar weer blijkt het een onmogelijk heid, de corsodatum zodanig te plannen, dat op die dag de bloemenkaravaan ook werkelijk van start kan gaan. De vaststelling van de corsodatum hangt geheel af van de vraag, of er de daaraan drie voorafgaande dagen voldoende hya- cinten„nagels" in de vereiste kleuren be schikbaar zijn. Als de datum van 27 april niet kan worden gehandhaafd, wordt het corsocomité dit jaar wel voor bijzondere moeilijkheden geplaatst. Immers: zou het corso een week vroeger, dus op 20 april (Paaszaterdag) worden gehouden, dan wordt zo'n grote stroom bezoekers verwacht, die de massale toeloop in vrige jaren zal over treffen en waarvan de politie verwacht, deze moeilijk te kunnen verwerken. Afge zien van de vraag hoe de bolbloemen er voor staan, zal het bloemencorso onmoge lijk een week later dan de geplande datum door de bollenstreek kunnen trekken in verband met de jaarlijkse dodenherdenking op die zaterdag (4 mei). Inmiddels is de bollenstreek al bezig met de opbouw van de bloemenstoet en staan al verscheidene wagens „in de stro". De smeden werken aan het lassen van de ge raamten, waarover straks het bloemen- kleed moet worden gespannen. In de hallen van de H.B.G. hebben reeds enige wagens vorm gekregen. Zo is men daar aan het werk aan de wagen, die „Het Vrouwtje van Stavoren" zal uitbeelden: een grote vis met het Vrouwtje op een grote bol en aan de zijkant ervan de befaamde ring. Links en rechts van het te zetelen vrouwtje zullen de torens van haar (bloemen)kasteel ver rijzen. Door het spelen met lucifers hebben enige jongens zaterdagmiddag brand ver oorzaakt in de hooiberg van een boerde rij aan de Vogelenzangseweg ter hoogte van de Bekslaan te Vogelenzang. Voordat de brandweer arriveerde, had een toeval lig passerende Vogelenzangse brandweer man het vuur geblust met een schuimblus- apparaat. Zondagmiddag omstreeks half vier is een race-auto, bestuurd door een inwoner van Aerdenhout, doordat een der .achterwielen van de wagen afliep bij het racen op het circuit te Zandvoort, ter hoogte van de Oosttunnel van de baan geraakt en omge kanteld in het duin. Wonder boven wonder liepen de inzittenden geen letsel op. De wagen, waarvan de carrosserie vrij ernstig beschadigd was, moest worden weggesleept. ADVERTENTIE Ook voor GROTE I-IOUTSTR. 108 - HAARLEM Straalvliegtuigen. De nationale Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft besloten nog zeven Boeing 707- straalverkeersvliegtuigen te bestellen. Zij had reeds tien vliegtuigen van dit type besteld. Uitgewezen. De Egyptische militaire at taché te Stockholm, kolonel Lofty, is tot „persona non grata" verklaard. Zijn „ongewenste activiteit" houdt verband met de veroordeling van twee Finnen wegens spionage voor Israel ten na dele van Egypte. Na de ontdekking van deze zaak werd Mosje Bar-Or, de Is raëlische waarnemend consul, uitge wezen. Ontdekking. Op een congres van kanker- specialisten te Houston in de Ameri kaanse staat Texas is mededeling ge daan van de ontdekking van een vac cin dat kippen tegen lymfomatose, een vorm van kanker, beschermt. De ont dekker is de Amerikaan Burmester. Edelmoedig. Premier Nehroe van India heeft van de Sovjet-regering een nieuwe „Iljoesjin" gekregen ter vervanging van het toestel, dat de vorige maand een noodlanding moest maken. Voor het be schadigde toestel heeft de Sovjet-Unie een nieuwe motor gegeven. Non-stop. Een „Bristol Britannia" ver keersvliegtuig heeft de reis New York Rome (7500 km) zonder tussenlanding in twaalf uur en twintig minuten ge maakt. Deze vliegtuigen kunnen 120 passagiers meenemen. Manoeuvre. De piloot van een toestel van de „Panamerican World Airways" heeft tussen New York en San Juan (Porto- rico) een plotselinge manoeuvre moeten uitvoeren om een „onbekend voorwerp, dat groen licht uitstraalde" te ontgaan. Een passagier en de stewardess wei-den licht gewond. Buitenkansje. Een Brit die in Derby post zegels van een halve penny uit een automaat haalde, had een buitenkansje. Verscheidene postzegels waren niet ge tand. Zij zijn meer dan duizend gulden waard.In Monaco zal op 11 mei een serie postzegels uitgegeven worden ter herdenking van de geboorte van prinses Caroline op 23 januari. Hardhandig. Opnieuw is een instructeur van de Amerikaanse marinebasis Parris Island gestraft wegens de behandeling, die recruten daar hebben ondergaan. De korporaal W. R. Walsh kreeg van de krijgsraad drie maanden tuchthuis we gens hardhandig optreden tegenover drie recruten. Spion. De leider van de afdeling „public relations" van de Shell Oil Company in Cairo, Fahmy Samaha, is door de poli tieke politie in Egypte gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd, spionage voor Groot-Brittannië te hebben bedreven. Dakloos. Het internationale Rodè Kruis te Genève heeft de Griekse regering hulp aangeboden bij het lenigen van de nood ontstaan door de jongste aardbevingen in Thessalië, waarbij twee, personen zijn gedood, vijf ernstig en 51 licht ge- .wond. Ongeveer veertigduizend per sonen zijn dakloos geworden. Gewetensconflict. Vijftig mohammedaanse officieren van het Franse leger hebben president Coty ontslag van hun eed en toestemming om zich terug te trekken- verzocht. Zij zeggen door de huidige gebeurtenissen in Algerije voor een ge wetensconflict geplaatst te zijn, aldus meldt de „Manchester Guardian". Lekkage. De Argentijnse autoriteiten heb ben een speciale commissie ingesteld die een onderzoek moet doen naar het uitlekken van geheime brieven naar de pers, waardoor het bestaan der re gering van generaal Aramburu wordt bedreigd. In de brieven wordt de be schuldiging geuit, dat regeringsambte naren de nationale belangen opofferen aan buitenlandse monopolies en dat zij zich niet houden aan de belofte van politieke neutraliteit. Waarnemers ver wachten een regeringswijziging. Bezuiniging. Volgens Tsjen Joen, een vice- premier van communistisc' China, zijn er in China economische moeilijkheden ontstaan vanwege kostbare projecten, loonsverhogingen ei de toegenomen koopkracht der boeren. Hij drong aan op een algemene bezuiniging en ver klaarde dat de levensstandaard nog steeds laag is vergeleken met de econo misch ontwikkelde landen. Zij is wel hoger dan in de eerste dagen van het communistisch regime. 12. „Zie", zei Mario, terwijl hij ijverig het touw inpalmde, „nu heeft Mario weer een vissio. Jouw bambino-baas zit nu vast aan het lijntje. Leuke hengelspel, wat?" Jollie- pop, die dit alles machteloos moest aan zien, bewaarde een hooghartig stilzwijgen. Maar Mario trok zich niets aan van de boze blikken, die de getergde knecht hem toewierp. „O zool van miol", zong hijtoen een paar schoenen in het schoorsteengat verschenen. Hij brak echter verschrikt af, toen, inplaats van Panda, zijn eigen vriendje Tonio aan de lijn bleek te benge len. En het was een heel boze Tonio bo vendien! „Domme, domme Mario!", krijste de kleine boef. „Jij hebben weer alles ver prutst! Alles in de soepio!" En buiten zich zelf van drift, begon hij met zijn beroete vuisten naar Mario's gezicht te slaan. Deze deed verschrikt een stap achteruit, te laat bedenkend, dat daar op die smalle schoor steen geen ruimte .voor was. Het volgende ogenblik duikelde het tweetal dan ook langs het dak omlaag, de arme Jolliepop, die nog steeds met het touw aan Tonio verbonden was, met zich meesleurend DE ZEEWOLF is een vis die een lengte van ongeveer 2 m kan bereiken; het dier heeft een stompe kop, voorzien van een vervaarlijk wijde bek. die met geduchte tanden is bewapend. Vooral de tanden vóór in de kaken zijn zeer lang en kegel vormig en steken zelfs buiten de bek uit wanneer die gesloten is. Overigens is bijna de gehele mondholte deels met spitse, deels met grote stompe tanden be- zet, waarmee de zeewolf duch tig bijten kan, zodat - naar men verteld - zelfs in ijzer de afdrukken der tanden zijn waar te nemen, wanneer het dier daarin heeft gehapt. Waarschijnlijk dankt de zee wolf aan dit machtige gebit zijn schrikwekkende naam. Misschien ook is zijn gedrag wanneer hij gevangen is daaraan schuld. In ieder geval hebben de vissers niet veel met hem op en werpen hem onmiddellijk weer over boord, waar bij ze bijzondere voorzorgen moeten ge bruiken om het woedende dier zonder schade uit de netten te verwijderen, want de zeewolf gedraagt zich erg ruw en on elegant, zodra hij bemerkt in zijn vrijheid te zijn belemmerd. Dan bijt hij naar alles wat hem in de weg komt en spartelt als een bezetene in het net rond, dat hij tracht te verscheuren. Nu zijn vissers in het al gemeen weliswaar geduldige lui, maar van hun netten moet je toch liever afblijven, althans met je tanden. En zo zal het nie mand verbazen, dat zij de vernielzucht van de zeewolf niet belangstellend blijven gade slaan, maar liever een zwaar voorwerp grijpen om de zeewolf tot blijvende rust te brengen. Aan onze kusten wordt de zeewolf wei nig gevangen, want hij bewoont voorna melijk de Noordzee op hogere breedten bij IJsland en noordelijk Skandinavië, even als. de Noordelijke IJszee bij Groenland. In de wintermaanden leeft hij meer in de diepte, maar begeeft zich in mei en juni na.ar de kusten om kuit te schieten. Vol gens sommigen zou de zeewolf tegen de rotsen opkruipen en dan lange tijd buiten het water blijven, welk gedrag hem tevens de naam klipvis heeft bezorgd. We moeten die klauterpartijen van het dier echter niet al te ernstig nemen. Het is inderdaad waar, dat de zeewolf lang buiten het water in leven kan blijven, want het is voorgeko men dat vissers hem in hirü schuit wierpen, waarna het dier nog een halve dag lang daarinbleef rondspartelen. Wanneer het dier dus door golven op of tussen de klip pen is geworpen, kan hij zeker nog lanae tijd blijven leven. Maar dat is geen reaen om. aan te nemen dat de zeewolf op eigen gelegenheid aan alpinisme gaat doen. In de eerste plaats mist het dier alle organen die hem bij een dergelijke klimpartij be hulpzaam zouden moeten zijn, en in de tweede - en belangrijkste - plaats heeft de zeewolf op die klippen niets te zoeken dat hij niet met meer gemak een paar verdie pingen lager zou kunnen vinden. De krab ben en weekdieren die hij eet, en waarvan hij de harde schalen gemakkelijk met zijn verschrikkelijk gebit vermorzelt, zijn in veel groter aantallen in zee te vinden, zo dat we een zeewolf op de klippen uitslui tend als een verdoolde moeten beschouwen. Nu we toch over roofvissen spreken, moeten we ook de wrede orka's eens ten tonele voeren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2