Woningbouw en onderwijs besproken op P.v.d.A. congres Mollet kreeg pin op de neus: beëindig oorlog in Algerije Indiscreties uit Washington raatótoel MAANDAG 11 MAART 1957 3 Onderhandelingen over nieuwe c.a.o. voor dagbladjournalisten Hoogovens op Roozenburg tasten „De Beer" niet aan Westland-tuinbouw hoeft geen hinder te hebben Smokkelauto aangehouden „Vrienden van Theater" vraagt steun van bedrijfsleven Bestedingsbeperking bij Zuiderzeewerken Personenauto raakte bij buiteling twee fietsers Salarissen van K.L.M.- vliegers Bruno Walter in een ziekenhuis Staat Israel is sluitstuk van een eeuwenlange ontwikkeling Oud-premier Mosie Sjaret sprak in Den Haag Geen inkrimping van personeel bij P.T.T. Betonwerker stak met een mes zijn zwager dood Karei de Groteprijs van Aken voor P. H. Spaak Kerkelijk Nieuws Heringa Wathrich Oud-voogd van Rottumeroog overleden Vijfjarenplan van Euratoom voor kernonderzoek Nederlandse bijdrage is ongeveer vijftig miljoen „Alle middelen dienen te worden aan gewend om de produktie van woningen te verhogen. Modernisering en industria lisering van de woningbouw zijn daarom belangrijke taken voor de naaste toe komst. Het bouwbedrijf dient beter te worden georganiseerd, desnoods door in grijpen van de overheid. De oprichting van een nationaal bouwbedrijf in de vorm van een overheids-, semi-overheids of ge mengd bedrijf verdient aanbeveling". Dit zijn enkele van de belangrijkste conclusies uit een program over volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dat het congres van de Partij van de Arbei zaterdag, na een inleiding van het Tweede Kamerlid de heer J. B. B o m m e r, zonder discussie vaststelde. Het program zegt voorts dat gestreefd moet worden naar een algemeen huurpeil, waarbij een sociaal verantwoorde woning voorziening mogelijk is op de grondslag van zelfdekkende exploitatie. De huren moeten zo worden vastgesteld, dat alleen een kwaliteitsverschil erin tot uitdrukking komt. Over de ruimtelijke ordening zegt het program, dat gemeenten, provincies en het rijk een planologisch beleid, gericht op de toekomst, dienen te voeren. In het bijzonder dienen maatregelen te worden genomen die een aaneengroeien van de grote bevolkingscentra in de randstad Holland voorkomen. Onderwijs Prof. dr. W. Banning hield zater dagmiddag een inleiding ter toelichting van een resolutie inzake de onderwijs politiek. Deze resolutie spreekt zich uit voor onderwijs in democratisch-socialis- tische zin, niet uitsluitend gericht op het aanleren van vaardigheid, maar op onder wijs dat de gunstigste voorwaarden schept voor een persoonlijkheidsvorming, een toe rusting voor de taak in de gemeenschap en in het toekomstig gezin. Een belang van de eerste orde acht de P.v.d.A. het, dat, vooral op het platteland, ernst wordt ge maakt met de gedachte van de scholen gemeenschap. In dit opzicht dient nu, aldus de reso lutie, tot daden te worden overgegaan. Zij moeten niet onvruchtbaar worden door nu eens hier, dan weer daar iets te verbete ren. Van de regering en de volksvertegen woordiging wordt in dit opzicht een poli tiek op lange termijn verlangd. „De strijd voor een beter onderwijsstelsel, voor beter onderwijs, de strijd om heel ons volk te doen delen in de goederen der cultuur, is niets anders dan een bijdrage van onze generatie aan de groei van de geestelijke vrijheid in de hedendaagse wereld", zo besloot prof. Banning zijn inleiding. Gaitskell's De Engelse Labourleden Hugh Gaitskell, die als gast het P.v.d.A.-congres bijwoont, heeft in een persconferentie de Labour- successen bij tussentijdse verkiezingen een reactie op het Suez-avontuur ge noemd. Voorts zei hij dat de afbrokkelen de macht van de conservatieve partij het gevolg is xran de geringe produktiever- hoging, de prijsstijgingen, het impopulaire huurbeleid en het werkloosheidsprobleem. Over het Midden-Oosten zei hij, dat de socialistische partij een duidelijke scheids lijn heeft getrokken tussen het optreden van Israel en de Brits-Franse interventie. In het laatste geval was er duidelijk sprake van een schending van het hand vest van de UNO. De UNO heeft nu vol gens Gaitskell tot voornaamste taak de vrije vaart door het Suezkanaal voor alle landen ook Israel te waarborgen en garanties te geven voor de veiligheid van de staat Israel. Zij dient er voor zorg te dragen dat er verder geen provocaties van de zijde der Arabische buurlanden zullen plaats vinden. Over het van Eden overgenomen denk beeld om een neutrale zone te scheppen De besturen van de Nederlandse Joui-na- listenkring, de Katholieke Nederlandse Journalisten Kring en de Protestant-Chris telijke Journalisten Kring hebben in een gemeenschappelijke vergadering gesproken over de onderhandelingen, die reeds gerui me tijd gaande zijn tussen een delegatie van de journalistenkringen en een delega tie van dagbladdirecties over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor dag bladjournalisten. Deze nieuwe c.a.o. had reeds op 1 januari van dit jaar in werking moeten treden. De besturen hebben het be leid van de delegatie der journalisten on derschreven. In een binnenkort te houden ledenvergadering zullen de journalisten worden ingelicht over de oorzaken van het trage verloop der onderhandelingen. Onlangs hebben wij al de oprichting ge meld van de „Staal Studie Stichting" in verband met de voorlopige plannen voor de bouw van een Hoogoven Staal- en Walsbedrijf, dat mogelijk op Roozenburg gevestigd zou kunnen worden. Thans vernemen wij dat er inmiddels een technisch en deskundig onderzoek is ingesteld. Vooropgesteld, dat de definitieve ligging van het industrieterrein afhankelijk blijft van de plaats, waar de vierde petroleum haven (tar.kerhaven) komt, kan omtrent „De kop van Roozenburg" worden mede gedeeld, dat indien na grondige studie tot de bouw van het genoemde bedrijf aldaar wordt besloten, het op grond van hetgeen thans bekend is niet of nauwelijks nodig zal zijn van enig essentieel terrein van het natuurreservaat „De Beer" gebruik te ma ken. Dit zou zelfs, zo wordt verzekerd, niet nodig zijn, wanneer later eventueel tot een uitbreiding van het bedrijf tot een jaarca paciteit van een miljoen ton zou wonden overgegaan. De deskundigen hebben tevens vastge steld, dat door middel van enige, zij het kostbare, technische voorzieningen kan warden bereikt, dat de in het Westland ge vestigde agrarische bedrijven geen schade lijke hinder zullen ondervinden van een hoogovenbedrijf, wanneer dat eventueel op Roozenburg zou worden gevestigd. in midden-Europa, zei Gaitskell: „Wij mo gen de kwestie-Duitsland niet negeren, maar het spreekt natuurlijk vanzelf dat in deze bufferzone ook de Russische satel lietstaten moeten worden opgenomen". Gaitskell herhaalde echter dat de waak zaamheid van het westen intussen niet mag vex-slappen. De NAVO moet de hoek steen van de westerse politiek blijven. Neutrale zone geen oplossing In een rede over de buitenlandse poli tiek heeft dr. C. L. P a t ij n, het nieuwe Kamerlid van de P.v.d.A., eveneens ge wezen op de essentiële rol, die de NAVO in de westerse defensiepolitiek speelt. In tegenstelling tot Gaitskell geloofde dr. Pa- tij n niet dat een geneutraliseerd Duitsland een oplossing zou brengen voor het Euro pese probleem. De Russische invloed zou daarmee waarschijnlijk tot de Nederland se grens worden uitgebreid. De heer Pa- tijn sprak voorts over de Verenigde Naties en de NAVO, de verhouding tot de Sovjet- Unie, de Bandoenglanden, de relaties met de onder-ontwikkelde gebieden en het probleem der Europese samenwerking. Hij zei verder dat er over de meest vitale vraagstukken geen eenheid bestaat in so cialistische kring. Wat velen echter nog meer verontrust is dat men het zedelijk gehalte van de socialistische politiek niet meer kan peilen. Hij zinspeelde hierbij op de Derde Wegtendenzen binnen de Partij van de Arbeid. Wat betreft de verhouding tot de Sovjet-Unie zei de heer Patijn, dat naar zijn mening de communistische heer schappij een einde zal nemen, want er zijn symptomen van inwendige crisis, niet al leen in de satellietstaten, maar ook in de Sovjet-Unie zelf. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een mobiele groep van de centrale veldpost der Nederlandse douane vlak voor het grenskantoor St. Pieter bij Maastricht een Belgische vrachtwagen aangehouden. Er werd een geheime bergplaats ontdekt tus sen de kabine en de laadbak, waarin dozen met Nederlandse koelhuisboter waren op gestapeld, in totaal 1200 kilo. De bestuur der, afkomstig uit een plaatsje ten zuiden van Leuven in België, werd gearresteerd en te Maastricht in verzekerde bewaring gesteld. De vrachtauto reed geregeld van België naar Duitsland met groenten. Boter en vrachtwagen werden in beslag genomen. De stichting „Vrienden van Theater" in Arnhem heeft zich om steun tot het be drijfsleven gewend in de overtuiging, dat de industrie gebaat is bij een gunstig cul tureel klimaat en bij een toneelleven, dat niet behoeft onder te doen voor dat in de centra in het westen. Het stichtingsbestuur heeft tevens een beroep gedaan op het toneelpubliek in de twee oostelijke pro vincies Gelderland en Overijsel en er op gewezen, dat de toneelgroep „Theater in de drie jaar van haar bestaan de cultuur spreiding in praktijk heeft gebracht en dat het oosten op het gebied van toneel kwali tatief niet voor het westen behoeft onder te doen. In het stichtingsbestuur hebben zitting de heer B. D. Breuning ten Cate, voorzitter, burgemeester C. G. Matser van Arhem, burgemeester M. van Veen van Enschedé, burgemeester S. de Jong van Zutphen, drs. B. M. Sweers, directie-secre taris van de A.K.U., en Johan van der Wou- de, secretaris. Zaterdagmiddag is de gierpont, die de dienst tussen Tiet en Wamel onder hield, uit de vaart genomen. Daarna werd de verbouwde stoomboot „Senoir" in dienst genomen. Foto: de eerste vaart van de nieuwe pont. De ontginnning van de thans droogval lende Zuiderzeepolder Oostelijk Flevoland zal ongeveer 11 jaar duren. Op deze elf jarige periode wordt het programma voor de waterbouwkundige werken van de Markerwaard afgestemd. Voor het lopen de jaar zal de aanleg van een vak van de dijk tussen Enkhuizen en Lelystad worden uitgesteld tot een volgend begrotingsjaar. Het betreft hier de noordelijke dijk van de toekomstige Markerwaard. Hieruit vloeit een bestedingsbeperking voort van f 2.5 miljoen. Verder zal de boerderijenbouw in de Noordoostpolder in langzamer tempo ge schieden. Hierdoor zal een bestedingsbe perking worden verkregen van f 3 miljoen, aldus heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat aan de Eerste Kamer medege deeld. Gisteravond om omstreeks half negen slipte een kleine personenwagen in de bocht bij de oude herberg op de straatweg tussen Dimmen en Alkmaar. De bestuur der, de heer V. uit Assendelft, trachtte door mee te sturen de auto uit de slip te krijgen, doch slaagde hierin niet. De wagen kan telde over de rechterzijde en schoof von- kenspattend door, het fietspad op, waar hij twee wielrijders raakte. Wonder boven wonder kwamen de wiel rijders er goed af en konden na onderzoek in het ziekenhuis weer naar huis terug keren. De chauffeur van de auto kreeg een lichte shock en de andere drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd en de rijwielen zullen moeten worden vernieuwd. De heer V. heeft een duur ritje gemaakt, de wagen was gehuurd en alleen verzekerd voor wettelijke aansprakelijkheid. De Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft, zoals reeds is gemeld, een onderhoud aan gevraagd met de K.L.M.-directie om te spreken over een salarisverhoging van 50 percent voor de vliegers. De jongste Nederlandse en buitenlandse vliegers bij de K.L.M. ontvangen een bruto jaarsalaris van f 7920. De K.L.M. betaalt daarenboven hun pensioenpremies, die respectievelijk f3744 en f 5616 per jaar be dragen, zodat voor de jongste Nederlan ders totaal bruto f 11.664 per jaar wordt betaald en voor de jongste buitenlanders totaal bruto f 13.536. De Nederlandse en buitenlandse gezag voerders bij de K.L.M. ontvangen een bru to jaarsalaris van f36.180. De K.L.M. be taalt bovendien hun pensioenpremies, die respectievelijk f 8400 en f 12.320 per jaar bedragen. De K.L.M. heeft op het ogenblik 626 vlie gers in dienst, namelijk 168 buitenlanders en 458 Nederlanders. De buitenlandse K.L.M.-vliegers zijn in hoofdzaak Engelsen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Ameri kanen. De dirigent Bruno Walter is zaterdag na een hartaanval in een ziekenhuis in New York opgenomen. Volgens de laatste be richten is zijn toestand bevredigend. In de Rolzaal in Den Haag heeft de Is raëlische oud-premier Mosje Sjaret zater dag een lezing gehouden over de wordings geschiedenis van de staat Israel. De heer Sjaret, die door het onlangs opgerichte Koos Vorrink-instituut was uitgenodigd zijn visie te geven op de spanningen in het Nabije Oosten, verklaarde, dat het onmo gelijk is zich een helder beeld van de toe stand in dit gebied te vormen, als men de gebeurtenissen niet tegen de achtergrond van het verleden plaatst. De geschiedenis van het Joodse volk is uniek in de geschiedenis van de mensheid; de psychologische gesteldheid van de Joden kan men eigenlijk volgens de heer Sjaret het best karakteriseren door te verklaren, dat het hier een volk betreft dat eeuwen lang in het verleden1 en de toekomst, maar niet in het heden heeft geleefd. De Joden hebben de hoop op de terugkeer naar het „Heilige Land" nooit opgegeven. De uit roeping van de staat Israel vormde dan ook in feite het sluitstuk van een eeuwen lange ontwikkeling. De laatste zeventig jaren zijn pas de tradities gegroeid, die de grondslag vormden voor de in 1948 ver rezen staat. De heer Sjaret noemde in dit opzicht de opbouw van een nieuwe econo mie, de groei van de sociale en economische waarden, het solidariteitsgevoel en de ves tiging van de democratische gedachte. De democratie in Israel is ouder dan de staat zelf. De Israëlische vrouwen hebben nooit voor hun democratische rechten be hoeven te strijden, omdat het vrouwen kiesrecht al van het begin af in de wet was vastgelegd. De emigranten uit de Arabi sche en Oosteuropese landen worden on middellijk in het democratische proces op genomen. Zij bezitten reeds op de dag van aankomst alle burgerrechten. De Arabische staten kennen de democratische tradities en de sociale en economische verworven heden niet. De ontwikkeling van deze lan den loopt langs geheel andere lijnen. De heer Sjaret besloot met te verklaren, dat Israel nog een missie heeft te vervullen in deze wereld. „Maar wij hebben tege lijkertijd de sympathie en het begrip van de wereld nodig om onze bestemming te bereiken." Na de rede ontspon zich nog een korte discussie. Op de vraag van het Tweede Kamerlid dr. C. L. Patijn, welke reacties de ontruiming van de Gazastrook in Israel hadden opgeroepen, antwoordde de heer Sjaret, dat er natuurlijk teleurstelling over de gang van zaken heerst. Maar de mees ten beseffen, dat er geen andere mogelijk heid bestond om een volledige isolering van Israel in de internationale politiek te voor komen. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft aan een personeelsdelegatie medegedeeld, dat nog niets vaststaat omtrent de mate, waax-in het P.T.T.-bedi'ijf zijn investerin gen zal moeten beperken. Wel kan worden aangenomen, dat het grootste deel van het personeel weinig van een eventuele inves teringsbeperking zal merken. Misschien zullen sommige personeelsleden tijdelijk met ander werk worden belast bij hetzelf de dienstonderdeel. De dix-ecteur-gcnei-aal deelde dit mede naar aanleiding van ge ruchten omtrent pex-soneelsinkrimping, die bij het P.T.T.-personeel de ronde doen. Familie-onenigheid met trieste afloop In de nacht van zaterdag op zondag, om streeks 1 uur, heeft de 26-jarige beton werker H. J. T., wonende in de Rembrandt- straat te 's Gravenhage, zijn zwager, de 29-jarige chauffeur H. T., wonende in de Van Dijckstraat, tijdens een vechtpartij met een dolkmes in de borst gestoken, tenge volge waarvan deze enkele minuten later is overleden. Bij het onderzoek dat de politie onmiddellijk na het misdrijf instel de, is gebleken dat er reeds lange tijd on enigheid in de familie heerste. Omstreeks 1 uur werd de politie telefo nisch gewaarschuwd, dat er een stevige vechtpartij aan de gang was op de hoek van de Rembrandtstraat en de Tenierstraat. De agenten van een patrouillerende jeep troffen echter niets opwindends in de Rem brandtstraat aan. Zij belden ter controle aan bij de woning, waar een van de vech tersbazen zou verblijven. De bewoners wa ren opgewonden en nerveus. Een man en een vrouw - die later de betonwerker en zijn moeder bleken te zijn - verlieten het huis en liepen naar de Van Dijckstraat, een straat die parallel aan de Rembrandtstraat ligt. Midden op straat lag een hevig bloe dende man, voorover op de stenen. Toen een van de agenten hem omkeerde bleek hij stervende te zijn. Hij had een gapende wonde in zijn borst. Enkele ogenblikken later overleed hij. De betonwerker heeft bekend met zijn zwager te hebben gevoch ten en hem te hebben gestoken. Hij is in arrest. De chauffeur T., die met een zuster van de betonwerker was getrouwd en twee kleine kinderen had, was die nacht enige malen bij de betonwerker aan gaan bellen al roepende: „Kom er eens uit, ik moet met je praten". De chauffeur die niet nuch ter was, zou ook hebben gescholden. De betonwerker voelde er echter niets voor om naar buiten te gaan, temeer niet, omdat de ander een bekend bokser was. De vrouw van de chauffeur trachtte haar man mee te tronen en aanvankelijk gelukte het haar. De betonwerkex-, die uit het raam keek, zag dat zijn zwager op de hoek van de Rem brandtstraat en de Tenierstraat zijn zuster hard sloeg. Hij ontstak in woede en rende zijn zuster te hulp. Onderweg gi-eep hij uit een kast in de gang een dolkmes. Dit mes had een lemmet van ongeveer vijftien centimeter. In de vechtpartij met zijn zwager zwaaide hij wild met 'dit mes om zich heen, teneinde de chauffeur die in bokshouding om hem heen danste, van zich af te houden. De chauffeur werd midden in de borst gestoken, rende hevig bloedend nog ongeveer tachtig meter ver en viel toen neer. De dader ging naar huis, niet wetend hoe ernstig zijn zwager was ge wond. Het dolkmes gooide hij in het rom- meltuintje achter zijn huis, waar de politie het later vond. Ook de betonwerker heeft twee kinderen. Het onderzoek wordt voort gezet. AKEN (UP) De Karei de Groteprijs is toegewezen aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak voor diens werk in het bevorderen van de Europese eenheid. De winnaar van ver leden jaar was de Bx-itse oud-premier, Sir Winston Churchill. Andere personen die de prijs kregen zijn de overleden Italiaanse Paul Henri Spaak premier Alcide Gasperi, graaf Couden- hove-Kalergi, professor H. Brugmans, directeur van het Europese college in Brugge, en bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. De prijzencommissie deelde mede, dat Spaak zich bereid heeft verklaard de prijs te accepteren. De prijs zal hem waax-schijn- lijk op Hemelvaartsdag worden overhan digd. Ned. Herv- Kerk Bex-oepen te Den Bommel G. Westland, kand. te Huizen; te Eext (toez.) S. de Jong, kand. te Amsterdam; te Noox-dilaren-Glim- men (toez.) J. v. d. Woude, kand. te Gro ningen. Geref- Kerken Aangenomen naar Ens (N.O.P.) A. Grif fioen te Zoutkamp, die bedankte voor Scherpenzeel (Geld.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Bex-oepen te Rotterdam-Delfshaven (vac. H. Knoop) A- Veldman te Enschedé. Bedankt voor Orangeville (Can. Ref. Church) S. S. Cnossen te Eroumaitdl. Evang. Luth. Kerk Drietal te Nijmegen: A. Steinhart, pi-op. te Utrecht; J. P. Boendermaker te Eindho ven en P- Kastelijn te Zeist. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Leeuwarden (vac. A. A. v. d. Wissel) J. T. Nielsen te Wax-n6. PRIJS NEDERLANDS IMPRESARIAAT De stichting Het Nederlands Impresari aat heeft dit jaar, na een selectie uit tach tig bij haar aangesloten jonge kunstenaars, de Rotterdamse pianiste Janine van Mever de prijs toegekend, die haar in de gelegen heid stelt een recital te geven in de hoofd stad. (Van onze correspondent in Parijs) Het centrale vraagstuk, dat de hele politieke, sociale en economische situatie van Frankrijk in toenemende mate be heerst, is nog altijd Algerije. In Parijs heeft men nu echter vrij algemeen wel de sterke indi-uk, dat een beslissende wen ding in de vex'houdingen met dit overzeese „département" toch niet zo heel lang meer op zich kan laten wachten. In diploma tieke kringen sijpelen er zo langzamer hand vcx-schillende indiscreties door over de werkelijke aax-d der besprekingen, die premier Mollet in Washington heeft ge voerd, en die wijzen alle duidelijk in de richting van een verhoogd ongeduld van die zijde. De Franse minister-president zou zijn collega's dan ook een nieuw plan hebben voorgelegd, dat moet worden uit gevoerd, indien de Algerijnse rebellen of nationalisten zich zouden blijven verzet ten tegen een wapenstilstand zonder voor afgaande ex-kenning door Frankrijk van hun principiële recht op onafhankelijk heid. Het scenax'io van de regei'ing-Mollet be staat officieel nog altijd uit dezelfde drie hoofdstukken: a. wapenstilstand; b. vrije en door buitenlandse waarnemers ge- Mollet controleerde verkiezingen voor een eigen of gemengd parlement en c. onder handelingen over een toekomstig staat kundig statuut, waarbij echter de onver brekelijkheid van de banden tussen Frankx-ijk en Algerije voorop zouden moe ten blijven staan. Het Algex-ijnse vx-ijheidsfront wenst zich aan die laatste reserve echter niet te bin den, en daarom moet de oorlog of de pacificatie dus nog maar steeds worden voortgezet. Voor de zoveelste maal zal px-emier Mol let nu weldra waarschijnlijk een oproep tot de Algerijnen richten, die even waar schijnlijk opnieuw door hun bevi'ijdings- front zal worden verworpen. En voor de zoveelste maal eveneens, zal de minister met standplaats Algiers, Robert Lacoste, dan weer plechtig komen verklaren dat de Algerijnse opstand op een oor na is ge vild en het voor de Fransen dus slechts zaak is ook het laatste kwartier nog even vol te houden. Het geloof in die laatste kwartiertjes van Lacoste is, vooral ook in Amerika, zichtbaar geslonken en in Washington moet men de Franse ministers dan ook duidelijk hebben gemaakt, dat er nu maar eens iets gebeuren moet. En die boodschap heeft Mollet de regering nu overgebracht, een boodschap, die in feite het bankroet betekent van de officiële politiek in Alge rije, welke door Pierre Mendès-France nu al meer dan een jaar met onophoudelijke waarschuwingen en critiek werd bestookt en bestreden. De tragiek van de zaak is evenwel, dat Frankrijk, trots alle aandrang van binnen en van buiten, is blijven volharden in een eenzijdige koloniaal-georiënteex-de politiek in Algerije, waardoor deze regering, die in naam niettemin van linkse huize is, bij het Algerijnse volk ieder vertrouwen heeft verspeeld. Ondanks een lange reeks van militaire nederlagen en de arrestaties van tal hunner vooi-naamste leiders, geven de Algerijnen toch geen krimp en geen enkel teken wijst er dan ook op, dat ze bereid zouden zijn water bij hun wijn te doen door hun eis op onafhankelijkheid prijs te geven. Aan de Franse zijde demonstreert men al een even grote mate van onver zettelijkheid en inderdaad zou geen enkele regering in Parijs het zich kunnen permit- teren op deze Algerijnse vei-langens in te gaan. Niet alleen zou zo'n regering dezelf de dag nog door de kamer worden wegge- stuui-d. Men zou zelfs op ernstige wan ordelijkheden in het land moeten rekenen, want het lijdt geen twijfel of Frankrijk wenst Algerije te „behouden". Gerieflijk is de positie van de socialis tische i'egering-Mollet dus allerminst te noemen. En nu de premier deze gordiaan se knoop dus onmogelijk door kan hakken noch ontwarren schijnt hem een an- dex-e oplossing voor ogen te zweven. In Al- gerije zou een voorlopige volksvertegen woordiging door de Fransen worden be noemd, waarin de verschillende libex-ale stx-omingen zo volledig mogelijk zouden moeten worden opgenomen. Een even eens voorlopige regering zou daarna dan de vrije verkiezingen kunnen organi seren, waartoe het bevrijdingsfront, onder de huidige omstandigheden, geen enkele animo vertoont. De bedenkelijke kanten van dit nieuwe plan springen onmiddellijk in het oog. Een kabinet, dat indirect door de Fx-ansen werd benoemd, zou maar al te gemakke lijk als een marionettenregering gedood verfd kunnen worden. Een ernstige in greep derhalve in de democx-atische vor men, doch ook een noodsprong, in de hoop de relaties met Algerije toch nog op de een of andere wijze te kunnen handhaven. Er moet stellig iets gebeuren, ook om eco nomische redenen, want de ooi-log in Al gerije kost Frankx-ijk iedere dag een mil jard franken en de schatkist is er zelden zo armzalig aan toe geweest als vandaag. Men verwacht dus, dat Guy Mollet einde lijk de koe bij de horens zal (moeten) vat ten. Maar of hij haar zal kunnen temmen, is een vraag, waarop wij het geruststel lende antwoord voorlopig schuldig blijven. de Zo begint het V/ij hadden het voelen aankomen. Toen een dezer dagen de timmerman een deur tje in de achterkamer, dat ontzet was, had hersteld, zeiden de vrouwen-thuis ineens met een zekere hijgerigheid in het wezen: „Nou, dan kunnen we die kamer alvast lekker schoonmaken; dan is die fijn al klaar!" Wij schrokken hevig. Wij huiverden over het gehele lichaam: dit was het onafwend bare begin van de G.S., de Grote Schoon maak. Inderdaad: de deuren werden open geworpen - want voor degelijk Schoon maakwerk, dient men te vernikkelen -, de gordijnen werden in dikke knoedels opgebonden, de hoofden werden zeerover achtig omwonden en het lied van de arbeid weerklonk: nu eens stonden zij buiten te kloppen, dan weer grepen zij met mania- kaal-gerichte bewegingen om zich heen en wij stonden bedrukt voor het keuken raampje en keken naar de buurhuizen achter ons. Niets bewoog er. De ramen waren-nog-knus en warm gesloten. De schoorstenen rookten aandachtig. De gor dijnen hingen toegenegen en veilig voor de ramen en tevreden manspersonen blik ten met ogen zo vreedzaam als vijvers, on bekommerd, gaaf van ziel, naar buiten. Alles was vrede. De poesen schreden def tig over de schuttingen; de honden keken peinzend door de balkonspijlen en op de vensterbanken bloeiden sereen de kamer planten. Ach, deze toestand duurde niet lang. Het begon met die ene buurvrouw, die met een wollen jasje aan, een sjaal om en een doek om het hoofd, koudvriezerig naar buiten kwam, om de asla leeg te werpen, het hoofd vol zachte, mooie gedachten. Wij zagen echter hoe zij, ineens, als geslagen, rechtsprong bij het werkrumoer der onzen en scherp toekeek: het leek of zij een verre klaroen hoorde schallen. Zij zag alles: de huisgenoten die met werkbij-achtige ijver af en aan schoten, die de mattenkloppers ritmisch bewogen, de stofdoeken als vlaggen, als vaandels, in de wind. Zij stond even geheel verstijfd. Zij bleek diep getroffen. Toen rilde zij. Zij richtte zich hoog op. Zij maakte enkele sprongen op de plaats. Zij werd zenuw achtig. Zij geraakte vervuld met verschrik kelijke spanningen. Wij roeten nauwkeurig hoe het verder ging. Zij trad naar binnen (met enigszins klauwende handenwaar haar man, in volmaakte winterse rust, ternederzat en wachtte op zijn koffie. Zij riep: „Ze zijn bij de achterburen begonnen!" De man schrok als de hoofdrol uit een volkstoneelstuk. Hij rijst op. Hij wankelt. Hij stamelt in hopeloos pogen; „Ach nee, kindje, die men sen hebben natuurlijk een binnenbrandje gehad. Of een lek. Of een explosietje" zegt hij. In zijn zenuwen. Zijn verwarring. Maar zij kijkt hem met niets-ziende blik aan. Zij opent verstrooid het kleine kastje; de grote kast. Zij sluit ze met een klap en gaat heen, als door een verre stem ge roepen Zij was de eerste die de deuren van alle bovenkamers tegelijk openwierp, de ramen open gooide en onmiddellijk al de pakken en jassen van haar man buiten ging han gen. Zonder wollen jasje en zonder sjaal. Zo ging dat ook elders, zagen wij. Even stonden ook andere vrouwen, krachtig ge troffen, toe te zien. Dan trokken zij met onwrikbare vastberadenheid de schorten recht en een ogenblik later was het zo: alle deuren en ramen open! De katten repten zich heen, de oortjes bekom merd in de nek; de honden trokken zich terug in de gangkasten. En op de achtergrond zagen wij de man nen, zo schichtig als in hun winterslaap gestoorde ivinterdiertjes, heen en weer lopen, een trek van grote onrust op het gelaat. Zo begint het. Als het niet bij u is, is het ivel bij de achterburen. Ineens gaan alle ramen open. Alle Duif ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Op 85-jarige leeftijd is te Delfzijl over leden de heer Hendrik Toxopeus, die 20 jaar voogd van het Waddeneiland Rottu meroog is geweest. Toxopeus is geboren in Nansum (bij Holwierde) en is zijn loop baan begonnen als matroos. Later was hij kapitein op de sleepboot „Borkum" BRUSSEL (Reuter/AFP). - De zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kern- enei-gie, Euratoom, heeft een vijfjarenplan opgesteld voor het gezamenlijke kernon derzoek, dat bekostigd zal worden uit een fonds van omstreeks 215 miljoen dollar (ongeveer 800 miljoen gulden). Naar ver luidt zullen de kosten van het program als volgt worden vex-deeld: Frankrijk en West- Duitsland elk dertig percent, Italië 23, Bel- 9.9, Nederland 6,7 en Luxembui-g 0,4 per cent. Frankrijk zal volgens zijn program voor het militair gebruik van kernenergie, naar men verwacht, tegen 1960-1961 een of twee kernwapens hebben vervaardigd. Volgens een rapport van de voorzitter van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa, de Belgische senator Dehousse heeft West-Duitsland „de Fx-anse stelling aanvaax-d, omdat het bevreesd is voor een zeker Amerikaans isolationisme en voor de terugtrekking van de Britse tx-oepen uit Duitsland". „De veiligheid van Duitsland kan door het bestaan van Fx-anse kernwa pens slechts zijn gediend", aldus de Belgi sche senatox*. De delegatieleiders van de E.G.K.S.-lan- den zijn, volgens AFP, in Bx-ussel overeen gekomen, dat de zes landen ten aanzien van de produkten, die afkomstig zijn uit de overzeese gebieden het stelsel zullen toepassen, dat voor hun onderling verkeer op grond van het verdrag voor de Euro- mai-kt geldt. Dit wil zeggen, dat aan het einde van de overgangspex-iode de produk ten van de overzeese gebieden het gebied van het moedei'land kunnen binnenkomen zonder betaling van invoerrechten. Omge- keex-d zullen de overzeese gebieden ten aanzien van produkten, die afkomstig zijn uit de moederlanden van de gemeenschap het stelsel toepassen, dat ten aanzien van hun eigen moederland geldt. De overzee- sche gebieden zullen dus beschermd blijven door douanetarieven. De Europese federale beweging heeft bekend gemaakt, dat voor aanstaande Europese politici en economen op vrijdag in Parijs bijeen zullen komen voor een confex-entie van drie dagen over de Euromax-kt en de Euratoom. Er zal voornamelijk gesproken worden over sociale en landbouwvraagstukken en over de overzeese gebieden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5