B. en W. en Gedeputeerden reageren op bezwaren van omwonenden Vlees hooft erbij HET J0NGENSE1LAND DE BUIT BINNEN Agenda voor Haarlem Diakonaal maatschappelijk werk heeft nieuw bureau in Haarlem De westelijke randweg Tunneltje bij Pijlslaan voorlopig niet nodig gevonden Verdachten van veertig inbraken in arrest J Kort en bondig MAANDAG 11 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Veilige o ver gang" Nadeel voor winkeliers Onder meer van grote diefstal in Aerdenhout Overdreven R. Oostra vertrekt naar Valkoog en St. Maarten Jaarvergadering Neder landse Dames Softbal Bond M. Bisschop veertig jaar bij aannemingsbedrijf RUNDER- en VARKENSLAPPEN Hoe "t ook zij: Orgelbespelingen door de beide stadsorganisten Hitchcock opgenomen in het ziekenhuis Prop. A. Steinhart beroepen te Nijmegen Feest voor bejaarden CONS VERVOLGVERHAAL MARK CROSS DOOR Frans vissersvaartuig vermist B. en W. van Haarlem en Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben thans ge reageerd op het bezwaarschrift van de Vereniging tot behartiging van de belan gen der bewoners van Haarlem-zuidwest en de vereniging Buurtbelang Acrdenhout- Bentveld tegen de gelijkvloerse kruisin gen in de westelijke randweg, waardoor met name de verbinding tussen Haarlem zuidwest en het recreatiegebied Aerden hout, Bentveld en Zandvoort zou worden afgesnoerd. De beide verenigingen hadden daarom ook een ongelijkvloerse kruising gevraagd ter hoogte van de Pijlslaan. Het gemeentebestuur schrijft, dat de ge noemde verenigingsbesturen er ten on rechte van zijn uitgegaan, dat het contact tussen de onderhavige woongebieden slechts via het kruispunt bij de Pijlslaan mogelijk zou zijn. Immers bij de ongeveer tweehonderd ten zuiden van de Munters laan geprojecteerde ongelijkvloerse krui sing van de Noord-Zuidweg met de Oost- Westverbinding, welke wegen contact ge-, ven met de Wagenweg, de Zuiderhoutlaan, Schalkwijk en Schipholweg, is ook een aansluiting geprojecteerd op de Houtvaart- kade in Bloemendaal, welke tevens contact heeft met de verlengde Lorentzkade. Een vergelijking met de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, aldus het gemeentebe stuur, gaat niet op. Bij de Rijksstraatweg heeft men momen teel te doen met een grote ononderbroken rijwegbreedte, welke dus het kruisend ver keer geen wachtgelegenheid biedt om in twee termijnen over te steken. Bovendien is het verkeer veel intensiever. Daaren tegen zal de geprojecteerde Noord-Zuidweg twee rijbanen van 7,25 meter breedte be zitten, waartussen, ter hoogte van het ge wraakte kruispunt, een wachtgelegenheid van 10 meter breedte is ontworpen. Hier door wordt de verkeersveiligheid ter plaat se in hoge mate bevorderd. Indien bij dit, ongetwijfeld drukke kruispunt de normale voorzichtigheid en oplettendheid betracht worden, achten B. en W. de geprojecteerde oplossing zeker voor de naaste toekomst, aanvaardbaar. Aangezien aan beide zijden van de verkeersweg nog terreinen aanwe zig zijn, welke bestemd zijn voor scholen bouw, zal voor de ouders in de toekomst een ruimere schoolkeuze mogelijk zijn, waardoor een massale kruising van de weg door scholieren kan worden vermeden. Door het verdwijnën van de houten brug bij de Ohmstraat wordt inderdaad de con tactmogelijkheid tussen de aan weerszijden van de Houtvaart gelegen woonbuurten minder direct. De mening, dat nu de be woners van het gebied ten zuiden van de Pijlslaan verstoken zullen worden van de recreatiemogelijkheden in Aerdenhout, achten B. en W. beslist onjuist. Via het kruispunt bij de Pijlslaan is dit recreatie gebied op eenvoudige wijze te bereiken, terwijl voorts nog gebruik gemaakt kan worden van de volkomen veilige aanslui ting, welke ten zuiden van de Munterslaan is geprojecteerd. Via deze laatste aanslui ting kunnen tevens de rooms-katholieke kerkgangers uit het gebied ten zuiden van de Pijlslaan de kerk in Bentveld bereiken. Overigens heeft de r.k.-kerkelijke overheid een plan in studie om te komen tot het stichten van een nieuwe parochie met wij ziging van de bestaande parochiegrenzen. Het verdwijnen van de brug bij de Ohm straat zal de neringdoenden in de omge ving zeker geen voordeel brengen. Uit stedebouwkundig oogpunt moet echter „Oosterduin" met zijn onmiddellijke (Bloe- mendaalse) omgeving als een zelfstandige buurt worden beschouwd, welke recht heeft op eigen voorzieningen. Daartoe is in het ontwerp-uitbreidingsplan „Oosterduin" dan ook een zestal winkels in dit gebied gepro jecteerd. De winkeliers zullen echter op gedeelte lijke compensatie kunnen rekenen, omdat in het ontwerp-uitbreidingsplan „Omge- ving-Faradaystraat" ten zuiden van deze straat een flatgebouw is geprojecteerd, waarin honderd middenstandswoningen kunnen worden opgenomen. Bovendien biedt de in dit plan geprojecteerde voet gangers- en rijwieltunnel onder de spoor baan, ter hoogte van de Munterslaan, welke het gebied ten Oosten van de spoor baan in contact brengt met de omgeving van d<* Faradaystraat, voor de winkeliers wellicht nog mogelijkheden. Hoewel B. en W. de voordelen van een tunneltje onder de Noord-Zuidweg, zoals door de vereni gingen werd aanbevolen, geenszins ontken- Bij de nasporingen naar een van de groot ste inbraakcomplottten welke zich na de bevrijding in Nederland hebben gevormd zijn ook de verdachten van een opzienba rende inbraak in Aerdenhout betrokken. In de nacht van 23 december 1954 wer den uit het huis van een vermogende in woner van Aerdenhout twaalfhonderd gul den aan contant geld en vierentwintigdui zend gulden aan sieraden ontvreemd. Hier van worden thans verdacht een tweetal inwoners van Eindhoven en een drietal uit Amsterdam afkomstige handlangers. Vier van deze verdachten bevinden zich reeds geruime tijd in arrest en hebben al tal van inbraken bekend. Het totaal aantal diefstallen waarvan de combinatie wordt verdacht bedraagt ruim veertig. Daarbij is cok een inbraak in een kruidenierswinkel aan de Zandvoortselaan in Heemstede, waar een zwaar geldkistje werd ont vreemd, dat echter slechts duizend centen bleek te bevatten. In totaal zou het vijftal voor ongeveer een ton aan geld en kostbare voorwerpen hebben buitgemaakt. Hun activiteit zou zich over het gehele land hebben uitge strekt. De zaak kwam aan het rollen door dat een vriendin van de voornaamste ver dachte haar stilzwijgen over de misdrijven verbrak. nen, wil het hun voorkomen, dat de be hoefte daaraan vooralsnog toch niet zo groot is. dat het maken daarvan reeds aanstonds overweging verdient. Het antwoord van het provinciaal be stuur is heel kort. In een door de griffier der Staten ondertekende brief wordt ge steld, dat de genoemde besturen verzuimd hebben gebruik te maken van de openbare vergadering op 21 juni van het vorig jaar, waar bezwaren tegen het onteigeningsplan hadden kunnen worden ingebracht. Ver der schrijft de griffier namens Gedepu teerden, dat de bezwaren tegen de „gelijk vloerse" kruising met de Pijlslaan „enigs zins overdreven" zijn, omdat de westelijke randweg niet het karakter van een auto snelweg zal verkrijgen. (Vooral bij het lezen van de laatste pas sage hebben wij, ongetwijfeld met het be stuur van Haarlem-Zuidwest cn van Buurtbelang Ardenhout-Bentveld, onze ogen uitgewreven. Wij hebben namelijk nooit anders gehoord dan dat de weste lijke randweg het doorgaande tunnelver- keer moet opvangen zolang de rijksweg ten oosten van Haarlem nog niet gereed is en de aanleg daarvan zal nog wel een paar jaar duren. De passage van Gedeputeerde Staten kan dus niet anders betekenen, dan dat het provinciaal bestuur zelf niet in de doeltreffendheid van de westelijke rand weg gelooft. Intussen hinkt men dan toch op twee gedachten, want in de brief van het gemeentebestuur van Haarlem wordt gewaagd van de toekomstige ongelijkvloer se kruising van de noord-zuid- met de oost-westverbinding. Blijkbaar is de wes telijke randweg dan ineens zo belangrijk geworden, dat er wel een ongelijkvloerse kruising op kan overschieten. Intussen heeft men bij de gemeente bij het formule ren van dit argument weer op lange, om niet te zeggen op zeer lange termijn ge dacht. Want zolang de oost-westverbin ding er niet is, is er ook geen kruising, laat staan een ongelijkvloerse. In tegenstelling tot deze kruising wordt het kruispunt Pijlslaan-westelijke randweg echter wel werkelijkheid. Èn wanneer men nu toch bezig is met het aanleggen van een weg, waarom dan niet tegelijkertijd een van de belangrijkste kruisingen daarin meteen on gelijkvloers aangelegd? Dat is geen op lossing op lange termijn, maar op korte en daar zijn de bewoners van Haarlem- Zuidwest, Oosterduin en Aerdenhout reeds nu bij gebaat. Tenslotte moet het ons van het hart, dat de opmerking van het provinciaal bestuur over de verzuimde gelegenheid om bezwa ren in te brengen ons rijkelijk formalis tisch voorkomt. Er is daartegen trouwens De heer R- Oostra, secretaris van de Landelijke Hervormde Jeugdraad en wo nende te Heemstede, is benoemd tot hulp prediker van de hervormde gemeente te Valkoog, waaronder ook vallen Sint Maar ten en Enigenbrug (gemeente Sint Maarten in Noordlholland). Ir. Heemstede was hij lid van de Hervormde Jeugdraad en af en toe nam hij diensten in de kerk waar. Zon dag sprak hij in de Kapel Nieuw Vreden- bof een afscheidswoord. Zondag 17 maart om twee uur zal de heer Oostra in de hervormde kerk te Valk oog zijn intrede doen. een formeel argument in te brengen: die bijeenkomst had betrekking op het ont eigeningsplan, niet op het ontworpen tracé en de profielindeling van de weg. Re dactie). De belangstelling voor de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de Nederland se Dames Softbal Bond die zaterdagmid dag in Amsterdam werd gehouden, was bijzonder groot. Door het aftreden van de voorzitster mejuffrouw R. Vermaat moest in deze vacature worden voorzien, terwijl boven dien mejuffrouw D. Houtison als penning- meesteresse van de N.D.S.B. aftrad. Na vele besprekingen werd de vice-voorzitster mevrouw R. Scholtens-Brands (VVGA) voor de lijd van één jaar gekozen als voor zitster, terwijl mejuffrouw L. Huurman (TYBB) de plaats van de scheidende pen- ningmeesteresse zal innemen. Door het aftreden van deze bestuurs leden was het noodzakelijk het bestuur aan te vullen, voor welke plaatsen werden ge kozen de dames D. Markelbach (Rooswijk) en A. Krom (RCH). Het secretariaat van de Nederlandse Dames Softbal Bond blijft nog gevestigd bij mejuffrouw Bosch, Java- laan 21 te Heemstede. Reeds jaren was ook de bezetting van de redactie Officieel Orgaan een punt van lange besprekingen, doch voor deze plaats werd thans gekozen mejuffrouw N. de Haan (DSS). De vergadering kon geen vrede vinden in de voorgestelde omslagregeling voor de nieuwe verenigingen uit het Zuiden, aan gezien deze regeling een grote contributie verhoging voor de leden uit de geweste lijke verenigingen betekende. Thans werd besloten deze contributie met f 0,50 per lid te verhogen, waardoor de Zuidelijke ver enigingen geholpen bleken en nu reeds met een halve competitie kunnen beginnen. Op dinsdag 26 maart hoopt de heer M. Bisschop, chef-machinist bij het aanne mingsbedrijf van Hattum en Blankevoort N.V. uit Beverwijk, wonende Jan Gijzen- kade 157 te Haarlem, te herdenken dat hij veertig jaar geleden als machinist op een baggermolen in dienst trad bij deze firma. De heer Bisschop is in 1889 in Slie- dreoht geboren, de plaats die wel de ba kermat van de Ne derlandse waterbou wers kan worden ge noemd. Aangezien ook zijn vader in het bedrijf van bagger molens en zandzui gers de kost verdien de was het niet zo vreemd dat de zoon in diens voetsporen trad. In de loop der jaren heeft de heer Bisschop aan de aanleg van talrijke dijken, havens en dergelijke waterwerken over het gehele land verspreid meegewerkt. Zo maakte hij in de jaren 1928 tot 1933 deel uit van de ploeg, die de waterwerken voor de Afsluitdijk uitvoerde. Ook was hij erbij toen de firma Van Hattum en Blankevoort het graafwerk ten behoeve van de Rotter damse Maastunnel voor haar rekening nam. In 1923 werd de heer Bisschop aange steld als chef-machinist, in welke functie hij belast werd met de controle cn het toe zicht op het materieel. De viering van zijn dienst jubileum zal voor de heer Bisschop tevens de afsluiting van zijn loopbaan be tekenen, aangezien hij met ingang van 27 maart met pensioen gaat. M. Bisschop ADVERTENTIE Profiteer nü van DOORREGEN Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken Het programma voor het pauzeconcert, dat de stadsorganist Piet Kee woensdag middag 13 maart in de concertzaal in Haar lem geeft, vermeldt het Orgelconcert no. 1 van Handel, een trio van Krebs, twee psal men van Cor Kee en het andante en de fi nale uit de Eerste Symfonie van Vierne. De stadsorganist Albert de Klerk speelt don derdagavond 14 maart in de concertzaal het Tweede Koraal van César Franck, „De Kruisweg" van Marcel Dupré en „O Lamm Gottes, unschuldig am Stamm des Kreuzes geslachtet" en een prelude en fuga van Johann Sebastian Bach. De filmregisseur Alfred Hitchcock is zaterdag in een ziekenhuis te Hollywood opgenomen. Zijn toestand was zondag be vredigend. Over de aard van Hitchcocks ziekte werden geen inlichtingen gegeven. Dat was fijn! Opgewonden holden de jongens het huis door, terwijl tante Liezebertha hun kleren in een koffer pakte. Ze konden haast niet eten van de voorpret. „Als jullie me zo voor de voeten loopt, kom ik nooit klaar met pakken!", dreigde tante Liezebertha lachend. Die avond gingen ze vroeg naar bed, want ze moesten de volgende dag tijdig opstaan. Ze vielen eindelijk in slaap, maar de andere morgen was Bunkie al heel vroeg wakker. Met één oog keek hij naar de wekker, of 't nog geen tijd was! 7-8 Het nieuwe bureau voor het Diakonaal Maatschappelijk Werk der Hervormde ge meente Haarlem (de vroegere kerkelijke gezinszorg) is zaterdagmiddag in gebruik genomen. Dertien jaar is het bureau ge vestigd geweest in de huisjes van de Grote Kerk aan de Oude Groenmarkt en dezer dagen is een prachtige ruimte in gebruik genomen op de hoek van de Ridderstraat cn Jansstraat. Uit de toespraken, die ter gelegenheid van de ingebruikneming in de Janskapel zijn gehouden, bleek, dat het werk in de loop der jaren zich bijzonder heeft uitge breid en dat er in de toekomst nog veel te doen is. Wat er in het verleden is geschied kwam tot uiting in de inleidende toespraak van de heer J. Vernhout, voorzitter van het college van diakenen der Hervormde ge meente Haarlem. Toen in de oorlog de mannen weg moesten, aldus spreker, was het nodig de gezinnen in bescherming te nemen. De kerk zag een taak, zowel pas toraal als maatschappelijk. In de huisjes van de Grote Kerk werd een bureau ge sticht, waar eerst een, later twee en nog later drie sociale werksters arbeid ver richtten. Het werk kwam onder leiding van de diakenen en was bestemd ten dienste aan naasten. Zo staat het maat schappelijk werk ook in de nieuwe kerk orde vermeld. Het is nooit om het geld ge gaan, maar de morele nood vroeg morele steun en die is in de loop der jaren ver leend. De heer Vernhout deelde mee, dat na de oorlog aanvankelijk de gedachte het werk op te heffen bestond. Er deden zich andere moeilijkheden in de gezinnen voor. De vaders keerden in de gezinnen terug, zoons moesten in militaire dienst en de behui zing was op vele plaatsen slecht. De maat schappelijke werksters konden niet ge mist worden en het werk kon niet worden ingekrompen. De kantoorruimte nabij de Grote Kerk werd te klein en het was nodig te verhuizen. Men beschikt over een be hoorlijk apparaat en nadat de diakonie haar medewerking heeft verleend aan de inrichting van het nieuwe bureau aan de Ridderstraat, trekt zij zich terug en draagt het werk over aan een speciale commissie. Wegens verhindering van de voorzitter van de nieuwe commissie voerde de heer J. H. Spek, voorzitter van de vroegere commissie, het woord. Deze heeft, naar de heer Vernhout opmerkte, vele jaren met bijzondere toewijding het voorzitterschap bekleed. De heer Spek haalde eveneens herinneringen op uit de afgelopen dertien jaar. De ruimte werd te beperkt, maar ge lukkig wordt thans een nieuw bureau ge opend. Dank bracht hij aan de sociale werksters, die in de loop der jaren haar krachten aan het werk hebben gegeven en in het bijzonder richtte hij zich tot mejuf frouw P. C. J. van Herwerden, die van het begin af op het bureau werkzaam is. Als adviseur van het bureau zal op treden de heer J. E. van Epen, die onder andere opmerkte, dat bij de opening van het bureau geen programma gegeven kan worden van het werk in de toekomst. In de eerste plaats zal voortgebouwd worden op het verleden. Gehoopt wordt, dat er voldoende vrijwillige krachten beschik baar zullen zijn en dat een hechte samen werking zal ontstaan met instellingen op maatschappelijk gebied. Het bureau zal met vele vraagstukken te doen hebben, zo als kinderbescherming, gezinsverzorging, bejaardenzorg en chronische zieken. Die taken zullen pas uitgevoerd kunnen wor den als er voldoende krachten zijn. Ook zal het bureau stimulerend optreden als het nodig is. Dat is mogelijk als men weet, dat de arbeid gesteund wordt door de ge meente. In het bijzonder vroeg de heer Van Epen aandacht voor de bejaardenzorg. In het verleden is een enquête onder de Haar lemse bejaarden gehouden en toen is onder meer gebleken, dat velen geen warme maaltijd gebruikten. Hierin is verandering gekomen en spreker bracht hulde aan hen, die daaraan medewerking verlenen. Voor de toekomst is gedacht een commissie te benoemen, welke tot doel heeft het bren gen van bezoeken aan bejaarden te bevor deren. Daardoor kan de vereenzelviging be streden worden. In ieder geval hoopt het bureau paraat te zijn en op velerlei gebied te helpen, aldus besloot de heer Van Epen zijn toespraak. Namens de Hervormde Stichting van maatschappelijk werk i:, Noordholland, waarvoor ook de directeur de heer K. de Wilde tegenwoordig was, bood mejuffrouw A. Bos een theeblad aan en mr. W. Gla stra, die de provinciale afdeling van het Oranje-Groene kruis vertegenwoordigde, zegde de aanbieding van een boekenwand toe. De inspectrice van het Oranje-Groene kruis zal in het nieuwe bureau spreekuur houden. Nadat mejuffrouw Van Herwerden woorden van dank had gesproken bestond er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Tot de wasten behoorde de heer B. Fels, hoofd van het provinciaal bureau van het ministerie van Maatschappelijk Werk. De Evangelische Lutherse Gemeente te Nijmegen heeft beroepen tot predikant proponent A. Steinhart, thans werkzaam bij de Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem. Tijdens de ziekte van ds. W. Spliethoff is de heer Steinhart benoemd in Haarlem om deel te nemen aan het werk van de Evangelisch Lutherse gemeente. Do Stichting adoptiecommissie bejaarden te Haarlem houdt op 20 maart weer het halfjaarlijkse feest voor de bejaarden. Er zijn twee voorstellingen belegd: 's middags en 's avonds in het Concertgebouw. Er wordt een variétéprogramma geboden, waaraan verscheidene artiesten meewer ken, onder andere caricatuurtekenaars en acrobaten. Een gratis loterij wordt gehou den en voorts worden verrassingen aange boden. Thans zijn ongeveer 2600 bejaarden in geschreven. Het aantal bejaarden, dat de voorstellingen bijwoont wordt steeds gro ter, en daarom zal in de toekomst moeten worden besloten drie voorstellingen te geven. Op het feest voor de bejaarden zullen veertig leden van het Rode Kruis en een groot aantal automobilisten in actie zijn om de invaliden en hulpbehoevenden te halen cn weer thuis te brengen. Deze ver voersdienst staat onder leiding van de he ren Ophuysen en Westra. 2 De heer Newstead, die de schrik tengevolge van zijn onprettige ervaring al weer enigszins te boven is, vertelde onze verslaggever het volgende: „De twee kerels, die mij dwongen terug te keren op het ogenblik, dat ik het gebouw verliet, moeten in de buurt op me hebben staan wachten. Want toen ik naar buiten kwam, met de sleutels in mijn hand, stonden zij plotseling naast me. Met hun revolvers in mijn rug ge drukt, werd mij rustig en zakelijk medegedeeld, dat ik niet anders te doen had dan terugkeren naar de Bank, wat ik natuurlijk deed. Eenmaal binnen, bedreigden ze me met een dodelijk schot als ik het in mijn hoofd mocht halen om hulp te roepen. Zij namen mij mijn sleutels af, zetten me in een stoel en bonden en knevelden me, waar na ik in die toestand naar mijn gevoel een eeuwig heid achterbleef, maar ik hoorde achteraf, dat het drie uren waren. Al die tijd spande ik mij tot het uiterste in om de prop uit mijn mond te krijgen. Eindelijk slaag de ik daar in en ik begon toen dadelijk om hulp te roe pen. De politie wist zich toegang te verschaffen en mij verder te bevrijden, waarop ik vertelde, wat er precies gebeurd was. Zoals te verwachten was, hadden de boe ven de safe met mijn sleutels geopend en tot de laatste cent geledigd." Er hebben zich intussen getuigen gemeld, die ten tijde van de roofoverval een grote auto voor de bank hebben zien staan met een chauffeur in uniform aan het stuur. Zij hadden gedacht, dat het de wagen van de procuratie houder was of van een van de cliënten. Wij vernemen, dat ongeveer dertigduizend pond uit de safe ontvreemd is, voor het grootste deel in biljetten van lage waarde. De politie meent, dat zij een spoor heeft ge vonden van de bedrijvers van deze gedurfde overval". Onder „Laatste Berichten" van dezelfde editie ver scheen nog het volgende bericht: De overval op de G.C.B. Bij het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij in verband met de roofoverval op de Great Central Bank, dat de politie drie mannen heeft aangehouden, die mor genochtend in Marlborough Street voor de rechter-com- missaris zullen worden geleid". Precies twee maanden later verscheen in de „Daily Monitor" het onderstaande hoofdartikel: „De rechtzaak tegen de drie mannen, die twee maan den geleden een roofoverval hebben gepleegd op de Great Central Bank, zal naar alle waarschijnlijkheid bij menigeen de vraag hebben doen rijzen, of de politie en juistitie eigenlijk wel gelijk hebben, als zij zeggen, dat misdaad de moeite niet loont. Ofschoon de politie in dit geval een compliment verdient, omdat zij de overvallers zo snel in de kraag wist te pakken, blijft het toch een feit, dat er geen spoor, hoe gering ook, te vinden is van de dertigduizend pond, welke de rovers zich wisten toe te eigenen. En alleen een hardnekkige optimist gelooft nog, dat er ooit iets van dit enorme bedrag zal terugge vonden worden. Het spreekt wel vanzelf, dat iedereen er van overtuigd is, dat de veroordeelden, ondanks hun verklaringen, wel degelijk weten, waar de buit gebleven is, al ontbreekt het de overheid jammer genoeg aan de middelen de overvallers dit geheim te ontfutselen. Wanneer de heren bankrovers hun straf zullen hebben uitgezeten, zullen zij de conclusie trekken, dat het de moeite loonde een paar jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht om in het bezit te komen van een vermo gen, dat hun in staat stelt gedurende tal van jaren een onbezorgd bestaan te leiden. En aangezien er de laatste tijd tal van gedurfde bankovervallen zijn gepleegd, waarbij, ofschoon de dieven werden gepakt, de buit nimmer werd gevonden, ligt het voor de hand, dat het geloof in de uitspraak „misdaad loont niet" spoedig zal gaan wankelen. Want misdaad loont op het ogenblik wél de moeite, op voorwaarde, dat zij op voldoende grote schaal wordt bedreven. Dit moet ons even van het hart, al willen we hiermee geen smet werpen op het blazoen van onze politie, die nog altijd de beste ter wereld is. Zij wordt helaas te zeer belemmerd door regels, voorschriften en bepalingen. In dit verband zouden we willen herinneren aan het be staan van de organisatie, die jaren geleden in het West End van Londen werd opgericht met het doel „de onef fenheden tussen misdadiger en slachtoffer" glad te strij ken, waarvoor zij geen beloning wenste te ontvangen. Deze aankondiging heeft destijds nogal wat sarcastisch commentaar en spottend gelach doen ontstaan. Wij moe ten toegeven, dat we daaraan hebben meegedaan. Maar. in korte tijd hebben we de les geleerd trouwens niet alleen wij, maar geheel En gel a id dat er geen raadsel is, dat door het vernuft van de menselijke geest is ont staan, of het kan door datzelfde vernuft worden opgelost. Die organisatie uit Conduit T'.reet heeft reeds schitte rende diensten bewezen, zowel aan Scotland Yard als aan het Britse publiek. Het zou wel eens kunnen gebeu ren, dat zij dezer dagen geroepen zal worden het zwaard te kruisen met enige van deze gevaarlijke bankrovers. En als zij hiertoe overgaat, zijn wij geneigd te geloven, dat zij evenzeer besloten is ervoor te zorgen, dat het slachtoffer er niet onder lijdt als dat de misdadiger dat wel doet. Hetgeen wij van harte toejuichen". Daphne Wraync, die in haar kamer in Conduit Street zat, glimlachte en was vol lof voor haarzelf en haar on officiële organisatie. Sir Julius Hale, eigenaar van de „Monitor" was sinds de overval op de Baccarat Club in Nicholas Street haar vriend en bewonderaar geweest. Nu v/as zij zeer geïnteresseerd in de verslagen van de dief stal bij de Great Central Bank. Want, zoals de krant te recht had vastgesteld, deden die overvallen zich in de laatste tijd wat al te veelvuldig voor en zij begonnen Scotland Yard met met grote bezorgdheid te vervullen. Immers, zelf al slaagde de Yard er in de rovers te pakken, dan was het geld toch nog zoek. „Erg vriendelijk van u, Sir Julius", mompelde zij, ter wijl zij een sigaret opstak, „maar ik deel uw verwachting niet. Zeker, er zijn heel wat dingen, die wij wel kunnen doen en de Yard niet. Maar dit behoort daar niet toe. En toch Er kwam een diepe rimpel in haar voorhoofd, toen zij de zin onvoltooid liet. Zij was trots op de slagzin, die zij gelanceerd had, toen zij met haar onderneming ter be strijding van de misdaad was begonnen en zij wist, dat zij tot nu toe nimmer gefaald had die zinspreuk na te komen. Maar wie weet: misschrien zou zij de een of andere dag haar Waterloo tegemoetzien! „Al die beste mensen proberen mij min of meer onfeilbaar te verkla ren en dat is verre van plezierig", riep zij uit. Maar tegelijkertijd lachte zij en wreef zich in de handen. HOOFDSTUK I De grote dure auto stond sil en een zware man stapte op zijn gemak uit. Hij was goed gekleed, zag er wel varend uit en rookte een dikke sigaar. (Wordt vervolgd). Montgomery naar Nederland. Maar schalk Montgomery zal in de maand augus tus weer zijn jaarlijks bezoek aan Nederland brengen. Op zaterdag 17 augustus zal hij, vergezeld van zijn staf, per militaire boot de Rijn cn Waal opvaren om Nijmegen en Til burg te bezoeken. Hij zal zondag doorvaren naar Rotterdam en 's-Gravenhage. A. Schouten overleden. Op 71-jarige leeftijd is te Culemborg overleden de heer A. Schouten, wethouder van deze gemeente sinds 1932. Hij had voor de V.V.D. zitting in de gemeenteraad en was na de bevrijding vier jaar waarnemend burgemeester. Van 1947 af was hij lid van de Provinciale Staten van Gelderland. Ongeluk bü duiken. De derde piloot van het zaterdag op Curasao aangekomen KLM-vliegtuig, Peter Stein, is zaterdagmid dag bij het zwemmen in de Piscaderabaai- club een ernstig ongeluk overkomen. Hij brak bij het duiken drie halswervels en is in levensgevaarlijke toestand in het zieken huis opgenomen. RAI voorbij. Zondagmiddag om zes uur is de RAI-tentoonstelling van motoren, scooters, autoscooters,bromfietsers en rij wielen gesloten. Het totaalaantal bezoekers was 116000, zodat het record van 1955 van 101.000 werd gebroken. De „Camping 1957", die als onderdeel van deze tentoonstelling wcird gehouden, heeft eveneens zeer grote belangstelling getrokken. Prof. Petit in Hoge Raad. Bij Ko ninklijk Besluit is benoemd tot raadsheer im de Hoge Raad der Nederlanden prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, hoogleraar aan de Rooms- Katholioke Universiteit te Nijmegen, In 1945 werd mr. Petit benoemd tot hoogleraar in het burgerlijk recht aan de R.-K. Universi teit te Nijmegen. De universiteit van Poitiers verleende hem in 1954 een cre-doctoraat Met gestolen geld over de grens. Op 25 februari zond de directie van hotel Smits te Utrecht de 33-jarige huisknecht P. A. van der V. met een bedTag van ƒ7000 naar de bank. Toen de man na enkele uren niet teruggekeerd was, volgde aangifte bij de politie. Het bleek dat de huisknecht met het geld naar het buitenland vertrokken was. Gisteren is hij door Interpol in Wenen ge arresteerd. Hij zal naar Utrecht worden overgebracht. Geen visum voor Tanger. Iede-re bui tenlander, van welke nationaliteit ook, kan voortaan zonder visum Tanger binnen komen, zo deelt de KNAC mee. Aan degenen die vanuit Tanger verder Marokko willen bezoeken wordt binnen 24 uur een visum uitgereikt. Gerrit „de stotteraar". De officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. Tonekens, heeft tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij de 37-jarige chauffeur G. C. B., als in- en uitbreker bekend als Gerrit „De Stot teraar", tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld, hoger bei-oep aan getekend. De officier had acht jaar met af trek geëist. Wereldgezondheidsdag. De wereldge- zondheidsdag op 7 april zal dit jaar inter nationaal tot onderwerp hebben „gezondheid en voeding". In Nederland zal dit onderwerp onder de aandacht worden gebracht door voordrachten, tentoonstellingen en excur sies. Hierbij zal de aandacht worden geves tigd op de samenhang tussen voeding en volksgezondhedi en op hetgeen door de in ternationale technische bijstand der Ver enigde Naties aan de minder ontwikkelde gebieden op dit punt wordt verricht. Het Franse vissersvaartuig „Normandië", waarmee men vrijdagmiddag voor het laatst contact via de radio heeft gehad, wordt vermist, aldus is zondagmiddag ver nomen. Volgens de laatste radiomelding was het schip lek en begaf het zich naar Dieppe aan de Franse kust van het Kanaal. MAANDAG 11 MAART Minerva: „Picnic", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Onderwereld van Montmartre", 18 j.. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oklahama", 14 jaar, 6.45 cn 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. LuxOr: „De blonde heks", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: .Marie Antoinette", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de pacific", 14 jaar, 8 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „De vrouw met het rode haar", 8 u. Begijn hofkapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité. A. Ramaker ever „De grote donor", 8 uur. „Zang en Vriendschap: De Grotere Wereld met vragenavond, 8 uur. DINSDAG 12 MAART Minerva: „Picnic", alle leeftijden, 8.15 u. Roxy: „Onderwereld van Montmartre", 13 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Okla homa", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en9.15 uur. Luxor: „De blonde heks", 18 j.. 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „Marie Antoinette", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de Paci fic". 14 jaar, 2.30 cn 8 uur. Concertgebouw: Achtste D-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.Lv. Henri Arends m.m.v. Nicole HenriOt, piano, 8.15 uur. Ge bouw Cultura: Psychometrische Experi mentavond door madame Dupois, 8.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6