Noordholland voegt zich in het nationale gas-coördinatie-plan 'grieven aan de redactie Haarlemse drieling een jaar Buitenlandse boll entelers nog geen gevreesde concurrenten Gecombineerde straf voor poging tot smokkelen Hoogovengas desgewenst naar het Oosten, aardgas naar het Westen ld mond Vijfhuizenaar nam grote partij koffie mee naar grensgebied HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De „naald" in Utrecht Jongetje van 2lh jaar drinkt uit fles wasbenzine Burgerlijke Stand van Haarlem „Duinlust" in handen van het rijk Teraardebestelling Jaap Wigersma Piet Steenvoorden won in Ronde van Best Wereldareaal bloembollen zvordt groter Haarlemse economische politierechter „Jan van Dommelen" speelt een stuk van Miller Twee prijswinnaars bij herken ningswedstrij den UIT STAD EN STREEK Gloria Sharaff geeft een recital in Haarlem Ziekenauto's krijgen mobilofoons Keukenhof sterrit 1957 DINSDAG 12 MAART 1957 NAAR WIJ VERNEMEN ZAL OP 21 MAART te Amsterdam de eerste, tevens de oprichtingsvergadering worden gehouden van een Naamloze Vennootschap, die zich bliikens haar statuten zal bezig houden met een „doeltreffende coördinatie van de gasvoorziening in Noord-Westelijk Nederland". Deze „N.V. Regionaal Orgaan Noord west Nederland" is naast de vijf andere opgerichte of in oprichting zijnde Regionale Organen een fase in de ontwikkeling van een Nationale Gasmaatschappij, waarin zij gezessen met de drie grootste producenten: Hoogovens, Staatsmijnen en de Neder landse Aardgas Maatschappij plus de drie gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam participeren. In elk der zes regionale organen vormen de verschillende gasbedrijven van dat rayon de aandeelhouders, die op deze wijze dus indirect zegging schap krijgen in de nationale opzet. De „coördinatie" van de gasvoorziening zal er op neer komen, dat de N.V. zich bezig gaat houden met de lange-afstands-gaslevering, hetgeen zeggen wil, dat zij via het landelijke knooppunt in Utrecht met andere regio nale organen gas kan uitwisselen, wanneer dat nodig zou zijn. In koude 'winters zal het bijvoorbeeld mogelijk zijn, dat West-Nederland zichzelf niet kan bedruipen. Via de „centrale" in Utrecht, waar een kraakinstallatie zal zorgen voor het omvormen van aardgas in normaal stadsgas, kan dit deel van het land dan een extraatje uit het oosten ontvangen en omgekeerd. De koppeling van energie in nationaal en internationaal verband heeft haar grote voordelen reeds .jaren getoond in de vorm van het internationale elektriciteits- koppelnet, waarin de Velsense centrale bij voorbeeld een der producenten is. Deze koppeling zal, naarmate de Regio nale Organen hun vorm hebben gevonden en de daaronder ressorterende gasbedrij ven zich dus hebben ingepast in een groter geheel, dezelfde voordelen voor de gas voorziening kunnen afwerpen. De zes grote afnemers van gas, in feite de „regionale organen" dus, die zelf nog maar weinig gas produceren, omdat reeds vele bedrijven distributiebedrijven zijn ge worden, staan in deze figuur aan het ene einde van een buisleiding die aan de an dere kant uitmondt bij de producenten als Hoogvens, Staatsmijnen en Aardgasmaat schappij. Daartussenin, in dit geval in Utrecht, bevindt zich de naald van de balans, die meer of minder gas laat doorgaan naar mate zij meer of minder naar één richting doorslaat: niet alleen kan hier een centrale bediening van de verschillende rayons plaats hebben, wanneer deze tekort komerij maar bovendien wordt het aardgas er tot „gewoon" gas gekraakt. Dit zal cr in de praktijk op neer ko men, dat des zomers weinig en des win ters flink wat aardgas naar het westen zal worden gedirigeerd, al naar gelang er behoefte aan is en al naar gelang de be staande kleine „piekgasinstallaties" van de gemeentelijke of supra-gemeentelijke bedrijven meer of minder in de vraag naar plotselinge stijgingen in het gebruik kun nen voldoen. Wat echter het gevolg zal zijn van een eventuele aardgasvondst in West-Neder land, is nog moeilijk te zeggen. Men zou zich dan kunnen voorstellen, dat het ADVERTENTIE Hoe vaak leest U zo'n berichtje niet in de krant? Ja eigenlijk kun je te geen moment uit het oog verliezen, die kinde ren. Voor je het weet Natuurlijk - U hebt alle gevaarlijke flesjes en potjes goed weggeborgen voor Uw kleuters. Maar een ongeluk zit in een héél klein hoekje. Wees dan blij dat U Norit in huis hebt. Want door snel veel Norit toe te dienen in afwachting van de direct gewaar schuwde dokter- is al dikwijls het leven van een patient gered. Ook voor minder ernstige-gevallen is het trouwens altijd prettig wat Norit in de kast te hebben. Bij slechte spijsvertering, maagzuur, diatree en vele andere maag- en darmstoornissen helpt Norit immers snel en... veilig! zuivert Uw maag onmiddellijk Haarlem 11 maart 1957 ONDERTROUWD, 11 maart: Chr. Doezie en J. M. C. Blom; R. Kuipers en Th. Roosen; A. Heijdenrijk en H. S. A. van Dienne. BEVALLEN van een zoon, 7 maart: M. H. P. BoomsLefferts; 8 maart: P. J. Timmers Bijster; 9 maart: E. PaulisseKraefft F. KoopmanGalama: A. ValbrachtAal- brèchtse; A. Ph. M. van DeutekomOrelio: A. H. G. van SchagenGerritsen.; 10 maart: C. W. BosveldAbdala; A. M. KroesStei ger; R. H. van Broekhuizen—Vermeer: J. M. MeeuwesHarren; Th. J. J. Hesselman Van Doorne; A. J. BraakhuisAarts; 11 maart: F. J. HelmusOudhof. BEVALLEN van een dochter, 8 maart: E. H. M. BuijenNelissen; 9 maart: A. M. Jan senVan der Hulst; A. W, BanwinkVan der Heide; J. J, PeetEngberts; B, van dei- WielDijkstra; D. KoelmanVan der Wal: 10 maart: A. Th. M. NijssenBoerée; J. C. MontagniVan der Meulen; M. A. Cuyon Jansen; Th. C. G. M. DijkstraWielders; C. A. EelmanFehrmann; 11 maart: E. O. H. Poelman.Van Spanje. OVERLEDEN, 8 maart: A. Smit. 66 jaar, Prins Bomhard laan; M. A. van Norden. 2 d„ Ceciliasteeg; J. W. E, Schnitlmk—Laget, 83 jaar, Grote Houtstraat; 9 maart: W. Mole naar, 77 j„ Maerlen van Heemskerkstraat; G. Rol, 54 j., Potgieterstraat: J. H. L. van Kortenhof. 83 j„ Schoterweg; F. J. van Dam, 57 j„ Oost Indiëstraat; 10 maart: J. Kruis wijk, 73 j.. Pijnboomstraat; W. L. Verbeek, 79 j„ Grebbestraat; C. M. Honing, 62 jaar, Westerhoutpark; G. MolMulder, 80 jaar, Van Oosten de Bruijnstraat. aardgas een twinstappeltje tussen de pro ducerende Hoogovens enerzijds en de zelfstandige, maar van de Hoogovens be trekkende bedrijven anderzijds zou kun nen worden. De buisleidingen van de Hoogovens, waardoor de gemeenten van gas worden voorzien zouden bij zulk een situatie voor .concurrerend" gastransport gebruikt moeten worden met alle moge lijke consequenties van dien. Het op vangen van dit (nu nog irreële) aardgas op een centrale post in het westen des lands zou eveneens allerlei vragen kunnen opwerpen zoals; „kunnen de gemeenten hier gezamenlijk handelen of moet het Hoogovenbedrijf worden ingeschakeld?" Wanneer deze problemen, die nu nog weinig zin lijken te hebben „vertaald" worden in het toekomstige surplus-gas, dat uit Utrecht naar het westen stroomt en daar centraal zal moeten worden opge vangen, is de kwestie plotseling in de werkelijkheid van dit moment betrokken: waar moet dat gas worden „uitgedeeld?" De oprichting op 21 maart van een Re gionaal Orgaan voor Noordwest Neder land heeft echter niet alleen een bundeling van technische mogelijkheden maar ook een gesprekcentrum ten gevolge, waardoor zulke vraagstukken wel tot een oplossing zullen worden gebracht. Waar het in regionaal en zelfs nationaal verband mogelijk is, gasbedrijven te kop pelen en gezamenlijk te laten meespelen in het grote geheel, moet het ook plaatse lijk niet uitgesloten worden geacht, dat twee naast elkaar bestaande gasbedrijven nog eens tot een verstrengeling zullen ko men. Ondanks verwoede pogingen daartoe in de IJmond, het gebied, waar op steen- worps afstand twee afzonderlijke distri butiebedrijven bestaan, is hier nog steeds niets bereikt. Zodat zich de vreemde si tuatie blijft voordoen, dat het gas voor een deel van Velsen, liggende benoorden het Noordzeekanaal, geproduceerd wordt aan de noordzijde van het kanaal, om middels dure kunstwerken naar de zuid oever te worden getransporteerd en dan weer terug gaat naar Velsen-Noord, tot bij de drempel van de Beverwijkse gas fabriek. Met het voorbeeld van de gas- coördinatie in regionaal en nationaal op zicht voor ogen, is dit IJmond-gedoe een beschamende zaak. Maandag is de overdracht geschied van het landgoed „Duinlust" te Overveen aan het rijk. In ..Duinlust" is het Centraal Insti tuut voor Opleiding Sportleiders (C.I.O.S.) gevestigd, dat onder het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen res sorteert. Reeds geruime tijd zijn er onder handelingen gevoerd over verkoop, die er toe hebben geleid, dat het departement van Financiën het landgoed namens het rijk heeft aangekocht. Het rijk had het landgoed aanvankelijk in huur en thans is het eige naar geworden. Het C.I.O.S. blijft in „Duin lust" gevestigd. In alle eenvoud is maandagmiddag naar zijn laatste rustplaats gebracht het stoffelijk overschot van de kunstschilder Jaap Wigers- ma. die in de leeftijd van tachtig jaar is overleden. Op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem waren vrien den en leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" bijeen, om de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve sprak de heer F. C. J. Sou wei- een afscheidswoord, waarna een neef van de overledene, de heer L. Wigersma, dank bracht voor de blijken van deelneming. De Heemsteedse wieleramatcur Plet Steenvoorden heeft in de eerste wegwed strijd van het seizoen '57 de Ronde van Best (N.-Br.) een fraaie overwinning behaald. Onbedreigd won de Heemstede- naar in deze ronde de eindsprint van een vijf man sterke kopgroep, waarin ook de onafhankclijken Timmermans en Bulten vertegenwoordigd waren. Reeds na enkele rondes fietisen wend' door Steenvoorden het sein voor de aanval gegeven- De Brabanders Timmermans, Wij edeven en Coehorst en Bulten uit Zwolle sprongen met hem mee en vormden een kopgroepje van vijf man. Deze vijf renners hebben het verdere verloop van de wedstrijd beheerst, want hoewel de tegen aanvallen van het peloton. met onder meer Gramser, Van Eg-mond, Snijder etc., naarmate het einde naderde in kracht toe namen, bleven de koplopers toch nog bui ten schot. In de beslissende eindsprint liet Steenvoorden zich niet verrassen en snelde onbedreigd van kop af als winnaar over de finishlijn. Gevallen Minder fortuinlijk was Steenvoordens clubgenoot Henk Buis uit Vijfhuizen; hij liep bij een valpartij een gebroken sleutel been op. Ook de Haarlemmer Piet Peters was bij een valpartij betrokken, maar voor hem Liep het gunstiger af. Zijn jongere broer Tonny Peters werd door een lekke band uitgeschakeld. Uitslag Amateurs en onafhankelijken: 1. P- Steen voorden (Heemstede), de 80 kilometer in 2 uur en 2e seconden; 2. Wijedeven (Eind hoven); 3. Timmermans (Den Bosch); 4. Bulten (Zwolle); 5. Coehorst (Tilburg); 6. Gramser (Siebengewald); 7. Snijder (Half weg). Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Velen hebben in hun kinderjaren op de lagere school geleerd, dat de bloem bollen alleen konden worden geteeld op de geestgronden achter de duinen. Ter wijl de onderwijzers de kwaliteit van de feestgronden voor de bollenteelt roem en, was het echter al een vaststaand feit, dat een grote hoeveelheid bollen op de klei en de zavelgronden en zelfs in andere landen werden geteeld. Hoe groot die oppervlakten met bloembollen in het buitenland zijn, is moeilijk uit te maken. De teeltmaatregelen zijn daar namelijk aanmerkelijk minder scherp dan in ons land, met als gevolg dat de registratie van de hectaren bollen niet zo punctueel en ver doorgevoerd is als in ons land. Tegenwoordig leest men in buitenland se tuinbouwvakbladen geregeld verslagen over vergaderingen van bloembollenkwe- kende tuinders. Het blijkt, dat bijvoor beeld in Engeland veel activiteit op dit gebied ten toon wordt gespreid, en dat de tuinders weinig aan het toeval overlaten. Bekend is, dat in Engeland thans vijf honderd hectaren tulpen worden geteeld. Vooral Spalding geniet als teeltcentrum grote bekendheid en kan worden aange merkt als de „bollenstreek" van Engeland. Een 37-jarige landbouwersknecht uit Vijfhuizen stond maandagmiddag terecht voor de Haarlemse economische politie rechter, verdacht van „het in de buurt van de grens met zich meevoeren van goederen, waarvan redelijkerwijs vermoed kan wor den, dat zij voor uitvoer naar het buiten land bestemd waren, zonder in het bezit te zijn van de daarvoor vereiste papieren". De zaak was aan het rollen gebracht, toen de landbouwersknecht omstreeks 29 maart 1956 in Venlo was uitgegaan, samen met een vriend en twee meisjes. Bij die ge legenheid kwam hij op een gegeven ogen blik zonder geld te zitten. Hij had op deze mogelijkheid kennelijk gerekend, want hij had een hoeveelheid van ongeveer 45 kilo koffie bij zich, die hij in de nabijheid van de grens wilde verkopen, omdat „er daar meer voor te krijgen was, dan in Haarlem". De prijzen waren echter naar hij tegenover- de politierechter verklaarde tegengevallen. Hij was toen met zijn vrienden terugge gaan naar West-Nederland, maar had de koffie, verpakt in een koffer, in zijn hotel achtergelaten. Later was hij naar Venlo teruggekeerd om de koffie op te halen. De politie had echter van een en ander lucht gekregen en had een huiszoeking in de wo ning van verdachte te Vijfhuizen gedaan. Daarbij waren 158 pakjes koffie in beslag genomen. Op een vraag van de economische poli tierechter. mr. J. D. Vink, hield de ver dachte vol. dat deze inbeslaggenomen pak jes niet dezelfde waren als die, waarmee -hij in Venlo was geweest. Hij ontkende verder de bedoeling gehad te hebben de koffie te smokkelen en zei te kunnen aan tonen, dat hij de koffie op volkomen regel matige wijze van een koffie- en theegroot handel te Haarlem had gekocht. Toen de politieagenten bij hem thuis geweest wa ren, had hij gevraagd waarom zij zo'n be langstelling voor de koffie aan de dag leg den. „Omdat wij vermoeden dat deze partij gestolen is" antwoordden de mannen. De landbouwersknecht had toen gevraagd, of hij de inbeslaggenomen koffie zou terug krijgen, als vast kwam te staan, dat die niet gestolen was. De politiemannen zouden dit toegezegd hebben, maar toen bleek dat de partij op rechtmatige wijze verkregen was, werd die toch niet vrijgegeven. Hier over toonde de verdachte zich zeer ver ontwaardigd. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, meende, dat vast stond, dat de bestemming van de koffie het buitenland was. „Waar om heeft iemand anders 45 kg koffie in huis" zo vroeg mr. Wiarda zich af. Hij eiste een boete van f 75 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar, alsmede ver beurdverklaring van de inbeslaggenomen koffie. Hij kwam tot deze eis, mede met het (Verkort weergegeven) Verbondenheid. Naar aanleiding van het telegram dat de heer Luns als geluk wens heeft gezonden aan de regering van Ghana, en waarin hij zegt dat de volken van Nederland en Ghana gedurende een aanzienlijke periode in hun geschiedenis nauw met elkander verbonden zijn geweest: Hoe was dat eeuwenlang verbonden zijn? Tussen 1598 en 1637 wierpen de Hol landers zich op Zuid-Amerika en de Carai- bische eilanden om aldaar de Portugezen le verjagen. Toen ze Brazilië veroverd hadden en de Portugezen door zeeroverij en plundering van de heerschappij van de zee hadden beroofd, bleek het winstge vend om in Zuid-Amerika de aldaar ge vestigde planters te laten bestaan en dat bestaan te benutten voor de eigen koop handel. Die planters waren echter slaven houders en konden zonder een ononder broken stroom van slaven niet „behoor lijk" boeren. Zo namen de Hollanders de voorziening met arbeidsvee ter hand en kwam Maurits van Nassau vanuit Brazilië alle Portugese posten en forten aan Afri ka's westkust veroveren. Tussen 1637 en 1642 werd dat werk opgeknapt en van die tijd af dateert „de nauwe verbondenheid van onze volken", al waren er al Hollan ders komen handeldrijven sinds 1595. Die nauwe verbondenheid bestond daarin, dat wij spoedig de grootste agent waren voor de transatlantische slavenhandel. We le verden die eerst aan de Portugezen, vervol gens aan de Spanjaarden, daarna aan En gelsen en Fransen toen die ook koloniën in Midden- en Zuid-Afrika hadden ge sticht. Tussen 1650 en 1750 voerden Fran sen en Engelsen een verwoede strijd tegen het Hollandse slavenhandelsmonopolie, maar ondanks de dertig Europese forten langs de Goudkust en de grote concurren tie hadden de Hollandes zelfs omstreeks 1785 nog altijd de kleine helft van de ge hele slavenhandel van de Goudkust in handen, toen zowat 5000 man per jaar. Naast de Westindische Compagnie was er ook een zeer winstgevende wilde vaart door Hollanders. Wij hebben schaamteloos actief en leidend meegedaan aan deze af schuwelijke ontmanning van Afrika. Vele tienduizenden gedeporteerden staan op naam van Hollanders. De Hollanders voel den dan ook niets voor de opheffing van deze handel toen in Engeland het verzet al lang tot de regering was doorgedrongen. Wel was deze handel ook hier bij de wet verboden in 1814. maar alleen de Engel sen maakten met dat verbod ernst. Nog tot 1850 klagen zij dat de Hollanders vanuit fort Elmina samenspannen met de Ashanti, om slaven uit te voeren tegen levering van wapenen waarmee de Ashanti weer hun vijanden te lijf gaan. Pas in 186.9 be ginnen de Hollanders onderhandelingen om hun „nauwe banden van volk tot volk" af te laten kopen. Dat slaagt dan in 1872. Mr. J. H. VAN WIJK oog op het stx-afblad van verdachte, die al eerder eens terecht heeft gestaan, verdacht van motorfietsensmokkel. De landbouwersknecht was het hier niet mee eens, met een: „Ik vind het een gx'oot schandaal" maakte hij gebruik van het hem verleende „laatste woord", waarna de economische politierechter hem veroordeel de tot een boete van 50 en een voorwaar delijke gevangenisstraf van één maand met een px-oeftijd van twee jaar, alsmede ver beurdverklaring van de inbeslaggenomen goederen. Zoals reeds werd bericht is de toneel- vei'eniging „Jan van Dommelen" uit Sant poort op de eerste plaats geëindigd in het Haeghspel, de voorronde in Kennemer- land van het Nationale Landjuweel, het toneelconcours, dat in Haax'lem ter gele genheid van de Pieter Langendijk-hcrden- king wordt gehouden. Door dit artistieke succes heeft de vereniging het recht ver kregen op donderdag 28 maart in de Haar lemse Stadsschouwburg een reprise te ko men geven van de charmante opvoering van het blijspel „George en Margax-et", de vooi'stelling waarmee „Jan van Dommelen" deze ondei'scheiding vex~wierf. De i-esulta- ten van deze komende opvoering zullen dan haar definitieve plaats bepalen in dit to neelfestijn voor amateui-s, waarbij deze serieus werkende vei-eniging door onze beste wensen voor haar succes zal worden vergezeld. Evenmin willen wij verzuimen regisseur Peter Brandsma en zijn spelers van harte te complimentei-en met de reeds behaalde onderscheiding, die zij rustig mo gen beschouwen als een openlijke erken ning voor de vele uitstekend verzox'gde op voeringen, die „Jan van Dommelen" het Santpoortse publiek gei-egeld weet aan te bieden. Er is echter nog een tweede toneelcon cours, waarvoor „Jan van Dommelen" heeft ingeschreven, namelijk dat van de sectie toneel van de Velser Gemeenschap, het welk dit jaar voor de derde keer wordt ge houden. De beide vorige ronden zijn ge wonnen door de ai-beidertoneelvereniging „PALVU" uit IJmuiden. welke vereniging bij een dei'de overwinning de fraaie wissel beker dus definitief als haar eigendom zal mogen beschouwen. Deze situatie verleent de huidige wedstrijd aldus een extra at tractief element. Nu is de samenstelling der toneelverenigingen in de IJmond mo menteel zodanig, dat „Jan van Dommelen" vrijwel als het enige ensemble wordt ge zien, dat in staat is „Palvu" het bezit van deze begeerde ti-ofee te betwisten. Deze poging heeft inmiddels plaats gehad met drie voorstellingen van Arthur Miller's boeiende toneelspel „Mijn zoons" in „Zo- merlust" te Santpoort, waarvan de eerste opvoering door de jury werd beoox'deeld. Het toeval heeft gewild dat het juist „PALVU" is geweest, die dit toneelspel enige tijd geleden in IJmuiden eveneens voor het voetlicht bracht, bij welke gele genheid de inhoud reeds uitvoerig in deze kolommen werd besproken. En doordat de opvoering van „Jan van Dommelen" dus in wedstrijdverband geschiedde, moeten wij ons thans van lof of critiek onthouden, tot het moment waarop de jury haar oordeel heeft bekend gemaakt. Het betekent echter geen inbreuk op deze x-egel wanneer wordt vastgesteld, dat de donateurs van „Jan van Dommelen" er enkele boeiende toneel avonden aan hebben beleefd, waarvoor de spelers telkens een geestdriftige bijval ver wierven. Floraliatentoonstellivg De herkenningswedstrijden van de Flora- liatentoonstelling in Hillegom hebben de volgende prijzen opgeleverd: bij de hya cinthen ging de wisselbeker naar de heer K. Breed in Nieuw Vennep en de zilveren medaille naar de heer W. Lemmers uit Lisse. De bronzen medaille werd niet toe gekend. Bij de tulpen juniores vex'kreeg de heer W. Lemmers uit Lisse de wisselbeker en de heer K. Breed uit Nieuw-Vennep de zilveren medaille. Ook hier werd de bron zen medaille niet toegekend. De rangorde bij de tulpen seniores was 1 W. Lemmers uit Lisse en 2 K. Breed uit Nieuw Vennep. Nieuw8 in het kort Thans bestaan op het West-Schotse eiland Tiree eveneens plannen om bloembollen te telen volgens de Nederlandse inzichten. Deskundigen en practici hebben tien jaa'r lang proeven genomen. De x-egering, pro vincie en gemeenten hebben het project ondersteund, waarschijnlijk om de keuter boertjes in deze streek aan een menswaar diger bestaan te helpen. In ons land grij pen ook veel keuterboertjes de teelt van bloembollen, speciaal gladiolen, aan om een economisch-gezonder bedrijf op te bouwen. Op het eiland Tiree wordt in Scarinish een centrum van de nieuwe „industi-ie" gemaakt. De handel en verzending worden gevestigd in Lanarkshix-e. De teelt wordt coöperatief opgezet; zestien keuterboei'tjes zullen het spits afbijten. In Denemarken, aldus het Deense blad Gartner Tidente, is vorig jaar een record- oogst bereikt. Niet minder dan 33 tot 35 miljoen tulpebollen zijn er gex'ooid. Ons land voerde in 1955 bijna 786 miljoen uit, zodat de Deense oogst nog niet zo veel in druk maakt. Naar wordt aangenomen, is de opbrengst, in Japan minstens groter dan de Deense, de Duitse kwekerijen mogen ook niet worden weggecijferd en in Zuid en Zuidwest-Frankrijk worden eveneens aardige „hoeken" geteeld. In Sleeswijk-Holstein bestaat een werk gemeenschap van bloembollenkwekex's, die vergaderingen belegt ter bespx-eking van velerlei problemen. De kwekers behoeven niet, zoals hier, hun kostbare tijd te ver doen met ingewikkelde en verwarrende discussies over handelsmaatregelen, maar kunnen spreken over de voor- en nadelen van de verschillende types plantmachines. Ook daar zoekt men naar vervolmaking van de machines, doch de kwekers klagen erover, dat de industrie hiervoor zo wei nig belangstelling toont. Deze klachten kan men overigens hier ook horen. De in dustriëlen zien geen voordelen in het ont wikkelen van een machine, waarvan het afzetgebied te klein is. Kwaliteit doorslaggevend Om op de besprekingen van de Duitse kwekers terug te komen: cijfers kwamen ter tafel van kwekers, die hadden be rekend, dat vijftig percent van de kosten bestaat uit lonen. Men kwam voorts tot de conclusie, dat de bloembollenteelt on getwijfeld kansen biedt, doch dat de kwaliteit doorslaggevend is. Volgens Nedex-landse begrippen kunnen de buitenlandse cultures naar de mening van insiders qua kwaliteit niet met de Nedex-landse bloembollen worden verge leken. De tulpen en narcissen hebben veel last van virusziekten, parasieten en klima tologische invloeden. Doordat de bloem bollencultuur hier vier eeuwen geleden werd aangepakt, kan men hier bogen op een schat van ervaringen, zowel als resul taat van de praktijk als van wetenschappe lijke proefnemingen. Deze eeuwenlange ervaring mist men op dit gebied in het buitenland; al wordt uiteraard de Neder landse vaklitteratuur in het buitenland grondig gelezen. Bovendien verkeerden de kwekers in ons land in de gelukkige om standigheid, dat de waterhuishouding grondig kon worden gex-egeld. Daardoor kunnen achter de Hollandse duinen de mooiste bloembollen worden ge teeld van de gehele wex-eld: die prachtige, glanzende bollen, die de winkeliers ook in het buitenland zo graag zien. En daai-om behoeven de Nedex-landse kwekers en ex- porteux-s voorlopig nog niet bevreesd te zijn voor zo'n grote buitenlandse concur rentie, dat hiervan gevoelige nadelen zullen worden ondervonden. Het blijft uiteraard zaak, de ontwikkeling van de bloembollen cultuur in het buitenland nauwlettend te volgen. Want mocht het wetenschappelijk onderzoek daar zodanige resultaten boe ken, dat de gevreesde vii-usziekten kunnen worden overwonnen, dan kan dit uiteinde lijk merkbax-e gevolgen hebben op de wereldmarkt. Officiële opening. De burgemeester van Haai-lem, mr. O. P. F. M. Crerruars, zal don derdagmiddag 21 maart het nieuwe hoofd kantoor en centraal ki-uideniersmagazijn van de coöperatieve verbi-uikei-svei-eniging „Haarlem" aan het Donkere Spaarme no. 42 officieel in gebruik stellen. Met deze plech tigheid zal tevens de vernieuwde brood fabriek en banketbakkerij aan de Byzantium- straat worden heropend. Schoorsteenbrandje. Maandagmiddag werd de Heemsteed'se brandweer gealar meerd voor een brandje in een woning aan de Johannes Vei-hulstlaan te Heemstede, dat ontstaan was bij het aanmaken van de kachel. De brand bleek echter niet van ern stige aard te zijn en de brandweer kon dan ook zonder in actie te zijn gekomen weer terugkeren. Lezing „NederlandEngeland". Voor de leden van het genootschap „Nederland1 Engeland" zal prof. Palmer donderdagavond 21 maart in restaxirant Brinkman aan het Houtplein te Haarlem een lezing met licht beelden houden over „Oude en moderne holbewoners". Protestantisme in Italië. Ds. A. Deo- dato uit Rome, president van de Synode der Watdensar Kerken houdt vrijdagavond om acht uur in de kapel van de Waalse kerk aan het Begijnhof te Haarlem een causerie met lichtbeelden over: „Het protestantisme in Italië". Leidsevaartwcg afgesloten. Wegens werkzaamheden ten behoeve van de Am sterdamse Waterleiding zal de Leidsevaart- weg op 13 en 14 maart tussen de Zandvoort- selaan en het bruggetje bij de waterleiding voor a-lll? verkeer afgesloten zijn van des mox-gens zeven tot des middags zes uur. Jeugd en bloemen. Vrijdagmiddag om twee uur wordJt in het sportparkrestaurant te Heemstede een tentoonstelling gehouden van hyacinten, die leerlingen van alle lagere scholen in de gemeente Heemstede in bloei hebben getrokken. Na de keuring volgt de prijsuitreiking, die burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard zal verrichten. Over de Balkan. Mevrouw Wina Born spreekt op maandag 18 maart om acht uur in de kroonzaal van café-restaurant Brink- mann te Haarlem voor de Nederlandse V r o u we n - elek trie i-fceits v er en i ging over de Balkan. De lezing wordt met kleurendia's toegelicht. Op dinsdag 9 april houdt mevrouw H. SmitGoeman het vervolg van haar lezing „Kleur en vorm in onze wondog". Gemeentepolitiek. De federatie Haar lem van de Partij van de Arbeid houdt woensdag 13 maart in hotel Roval aan het Stationsplein haar tweede avond van de serie lezingen over gemeentepolitiek. De heer W. F. Happé. wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting, zal een lezing hou den onder het motto „Zonder opzetjes". Diefstal van ijzer. In de nacht van vrijdag op zaterdag is 2500 a 3000 kilogram hoekijzer gestolen van een terrein van een scheepsfabriek in de Waarderpolder te Haarlem. De geldswaarde van het gestolene is duizend tot vijftienhondex-d gulden. Aan genomen wordt, dat enige pex-sonen de dief stal hebben gepleegd. Zij hebben zich toe gang tot het terrein verschaft door over een betonnen schutting van twee mefceir hoog te klimmen. Voor wielrijder uitgeweken. Zater dagmorgen om kwart voor negen wilde een wielrijder, komende uit de richting Hoofd dorp, steppend op zijn fiets de Cruquiusweg te Heemstede oversteken, juist op het ogen blik. dat een auto uit de richting Heem- steedse Dx-eef naderde. De autobestuurder week naar x-echts uit, om een aanrijding te voorkomen en zijn auto reed tegen een boom. een lichtmast cn een ijzeren hek. Kapconcours. De artistieke sectie van de afdeling Haarlem van de rooms-katho- lieke kapperspafroonsbond houdt zondag middag 24 maart in „Die Raeckse" een wed strijd voor dames- en hex-enkappers voor de tweede ronde om het landskampioenschap van de rooms-katholieke kapperspatx-oons- bond. Oost en west. De afdeling Haarlem van de vereniging „Oost en west" houdt vrijdagavond 15 maart een bijeenkomst in het Gemeentelijk Concertgebouw. Vertoond wordt de nieuwe kleurenfilm „Waar de pal men wuiven" van de maatschappij „Neder land". Operette. Het dilettanten Operettege- zelsehap „Dioge" geeft maandag 1 en dins dag 2 april in de Haarlemse Stadsschouw burg een uitvoering van de operette „De Geisha" op muziek van Sidney Jones. Morgen wordt de jongste Haarlemse drieling één jaar. De drie dochters van de familie Sikkens maken het, zoals op deze foto wel blijkt, uitstekend. Van links naar rechts ziet men Leonie, Anneke en Mariene, die gedrieën de gehele voorkamer van haar ouderlijke woning aan de Van Kinsbergenstraat met haar wiegen en de gezamenlijke box in beslag nemen. De Amerikaanse pianiste Gloria Sharaff zal donderdag 21 maart in de tuinzaal van het Concertgebouw een recital geven. Het programma vermeldt werken van Schubei-ï, Schumann en Chopin. Deze pianiste maakte reeds eerder een tournee door West-Europa, VARKENSMARKT LEIDEN. Leiden, '2 maart: Aangevoerd 207 vette varkens. Notering in centen per kilogram levend gewicht: lichte varkens 167 tot 170, slagersvai-kens 172 tot 174, zeugen 150 tot 156. Handel redelijk, afloop stroef. Voorts wei-den aangevoerd 13 nuchtere kalveren. Notering per kilo levend gewicht: f 1,tot f 1.10. De auto's van het gemeentelijk zieken ver voer te Haarlem zullen voorzien worden van mobilofoons. Met de montage van de toestel len in de auto's is een begin gemaakt. Dit geschiedt in het gebouw van de gemeente- reiniging aan de Oudeweg. waar het Cen traal vervoer der gemeente gevestigd is. Op het gebouw aan de Lorentzstx-aat, waar de gai-age van het ziekenvei-voer is en de admi nistratie van de dienst gevestigd is. wordt een zender geplaatst. Verwacht wordt, dat de installatie in de loop van de volgendis week in werking gesteld kan worden. De Keukenhof Sterrit 1957 zal gehouden worden op zondag 14 april door de motor club „De Bloembollenstreek". Voor auto's motoren en scootei-s is de afstand 100 km. voor bi-omfietsen 50 kin. De finish is in Treslong in Hillegom. Hier zullen Volen- daminera voor muzikale afwisseling zorgen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11