Golden Fiction Hans Kaart debuteerde als heldentenor College over de betekenis van het toerisme voor de middenstand Onder ons gezegd... K Hoogvliegers Bijeenkomst van r.k.-middenstanders in het Frans Halsmuseum ^Pracitótoel Nieuwe haarmode: La Pirouette DINSDAG 12 MAART 195 7 3 Van dag tot dag Zo raakt U vlug uw hoofdpijn kwijt! „Het Vierde Prinsenkind" benadeeld Secretaris en zijn assistente in arrest gesteld Bedelarij T oeristenservice Nog steeds: het geld RENAULT 4 4-deurs sedan f 4190.— GARAGE DEN HOUT •.toch maar liever Hogere premie voor de bouw van eigen woning gevraagd de Admiraal Byrd, beroemd poolexpert, overleden Saoedie-Arabië en Syrië laten weer olie door J. F. I. M. Aghina verlaat de spoorwegen Record-aantal nieuwe huizen (6200) in januari De KLM-piloten, die een indrukwekken de eis tot salarisverhoging hebben inge diend, kan men allerminst tot de „ver geten groepen" rekenen, ook al liggen hun tegenwoordige beloningen blijkbaar een flink stuk onder die van vliegers bij sommige buitenlandse maatschappijen. De salariseisen vijftig percent verho ging van het netto salaris, dat varieert tussen de acht- en dertigduizend gulden kunnen moeilijk worden gemotiveerd met argumenten, die in het algemeen bij looneisen opgeld doen, zoals de kosten van het levenmiddelenpakket en de drei ging van tekorten in de huishoudelijke budget. De vliegers hebben aangevoerd dat zij niet meer volgens hun stand leven en daaruit blijkt dus, dat er een bepaalde stand bestaat voor vliegers dat zij maatschappelijke onkosten hebben te ma ken om „hun stand op te houden" en dat zij gebonden zijn aan een mate van luxe, die niet door behoefte doch door stands bewustzijn wordt voorgeschreven. Dit is een nieuw element in de huidige lonen- en prijzencomplicaties, dat uiter aard moeilijk in getallen is uit te drukken en zeker niet in Collectieve Arbeidsover eenkomsten kan worden vastgelegd. Het lijkt ons bovendien niet een zeer sociaal element, aangezien bestedingsbeperking oftewel bezuiniging in de eerste plaats een aangelegenheid van het gehele volk is en niet enkel een plicht voor bepaalde, niet aan standsbewustzijn gebonden groe pen. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het ophouden van stand en fictieve luxe is. die meer last dan genoegen veroorzaakt en bovendien zeer willekeurig door be oefenaren van een bepaald vak kan wor den uitgevonden. Wanneer een arbeiders gezin door toevallige omstandigheden in staat is er een auto op na te houden, zou de gehele arbeidersstand zich aan die ene auto kunnen optrekken en in haar loon eisen de stelling kunnen verkondigen, dat standsbewustzijn het nodig maakt dat men autorijdt. Wij willen niemand het genot van een auto benijden, doch wanneer het gaat om in critieke economische situaties argumenten voor een loonsverhoging te scheppen, dan moeten die argumenten toch, dunkt ons, uitsluitend beperkt wor den tot het gebied van de noodzakelijke levensbehoeften, in zo breed mogelijke zin weliswaar, doch niet met inbegrip van fictieve standsverschillen. Een gezonder argument is natuurlijk de zeer eenvoudige stelling, dat er een gebrek aan geroutineerde vliegers is en dat de verhouding tussen vraag en aan bod de salariëring beïnvloetd. Dan nog echter bestaat er zoiets als loonbeheer- sing zoals bijvoorbeeld in de bouw vakken, waar de vraag het aanbod over treft, doch waar de lonen desalniettemin niet boven een maximum mogen uitgaan. De vliegerij is een deviezenbron. Als zo danig is zij een onderdeel der Neder landse economie en dient zij te vallen onder algemene regelen, die in het lands belang getroffen zijn. ADVERTENTIE oooooooeooooooo O O O O O O O O O e o O O O O O U laat een a twee Aspirin tabletten in weinig water uiteenvallen en slikt dit in. Vervolgens drinkt U een flinke teug water na. Het Aspirin wordt dan zonder de maag te irri teren snel naar de darm gevoerd, vanwaar het in weinige minuten in het bloed wordt opgenomen en zijn krachtige, pijn stillende werking begint. O O O O O O O O O O O O o O O 900000000000000 Enige tientallen leden van het kader van de rooms-katholieke interdiocesane mid denstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam hebben maandagmiddag in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem bij het hoofd van de afdeling Toerisme van het ministerie van Economische Zaken, de heer C. Kuipers, en by de directeur van de stichting Haarlems Bloei, de heer W. G. A. M. van Willige, college gelopen in de wetenschap van het moderne toerisme en zyn verhouding tot de middenstand. De Dordrechtse recherche heeft de secre taris van „Het Vierde Prinsenkind", de heer F. H. uit Dordrecht en zijn assistente, mevróuw H. J. M. B.-K. uit Rotterdam in arrest gesteld. Beiden worden er van ver dacht te hebben gefraudeerd. De malver saties, waarvan het totaal nog niet is ko men vast te staan, hebben zich over een aantal jaren uitgestrekt. De heer H., die als referendaris verbon den is aan het departement van Binnen landse Zaken, was door het ministerie voor het vervullen van het secretariaat ter be schikking van het stichtingsbestuur gesteld. Met mevrouw B.-K. voerde hij ook pro paganda. Beiden zijn voor de officier van Justitie te Rotterdam geleid. „Het Vierde Prinsenkind" is een stichting, die vakantie kampen organiseert voor oorlogswezen en kinderen die door oorlogsomstandigheden lichamelijk getroffen werden. De heer C. Kuipers wijdde zijn „les" vooral aan de economische betekenis van het toerisme, dat, in tegenstelling tot een nog wel gangbare opinie, van veel verder strekkender belang is dan het hotel-, café- en restaurant- en amusementsbedrijf. Het toerisme vormt voor onze deviezeninkom- sten een onzichtbare export. Met name heeft men na de oorlog ingezien, dat de bevordering van het vreemdelingenverkeer de voordeligste manier is om dollars te verdienen. Ontving ons land voor de oorlog vijf miljoen aan deviezen uit de „vreemdelin gen-industrie", in 1956 lag dat bedrag tus sen de tweehonderd- en tweehonderdvijftig miljoen gulden. Er werden verleden jaar tweeëneenhalf miljoen overnachtingen door vreemdelingen geregistreerd en men ver wacht, dat dit cijfer van jaar tot jaar met tien percent zal toenemen. Wanneer na 1960 met raketvliegtuigen zal worden ge vlogen, verwacht men anderhalf miljoen in plaats van een half miljoen Amerikaanse bezoekers in Europa. Van wat de buitenlandse toerist besteedt valt zeventig percent toe aan de horeca bedrijven, vijf percent aan transportonder nemingen, vijftien percent aan de ver- maaksseclor en tien percent (25 miljoen) aan de neringdoende middenstand. Daar bij moet men wel bedenken, dat een ho telier 35°/o van zijn omzet voor inkopen bij de plaatselijke middenstand pleegt te besteden. De heer Kuipers wees in zijn lezing voorts nog op de sterk toenemende vakan tiebesteding van de Nederlanders zelf en de problemen welke met de vakantiesprei ding samenhangen. Voor 1958 zullen de bouwvakarbeiders in twee perioden van een week, welke door drie weken worden gescheiden, met vakantie gaan, namelijk van 12 tot 19 juli en van 9 tot 16 augustus. Verder wees spreker nog op het belang van het jeugdtoerisme, dat weliswaar fi nancieel niet opvalt, maar dat de grond slag legt voor de toeristische gewoonten der volwassenen. Bij de hierop volgende discussie merkte de heer Kuipers nog op, dat het zelfs bij de door de regering getroffen financierings maatregelen voor hotelbouw niet mogelijk blijkt, het noodzakelijke derde deel aan particulier risicodragend kapitaal aan te trekken. Men zal tot goedkopere hotel- vormen, bijvoorbeeld bungalowparken, zijn toevlucht moeten nemen, gezien de hoge investeringskosten bij hotelbouw: gemiddeld twintig tot vijfentwintig mille per bed. De heer Van Willige signaleerde vooral het gebrekkige inzicht, dat de midden stand nog aan de dag legt voor de be tekenis van het vreemdelingenverkeer. Hoewel het V.V.V.-wezen na de oorlog een hoge vlucht heeft genomen, leeft het nog steeds in de sfeer van de bedelarij. Zoals men voor de oorlog nog wel eens groot moedig een cent in het kerkezakje deed, wil men nu nog vaak de diensten van de V.V.V.'s met een gulden of een rijksdaal der per jaar afschepen. Haarlem vormt daarbij nog een gunstige uitzondering. Bedroegen in 1936 de parti culiere bijdragen aan Haarlems Bloei drie duizend gulden, in 1956 werd twintigdui zend gulden geïncasseerd. De subsidie van de overheid steeg in dezelfde periode van vijf- tot. vijftig mille. Maar ook het werk nam toe: in 1936 werden twaalfduizend inlichtingen aan toeristen verstrekt, in 1956 tweeënzeventigduizend „en nog staan we pas aan het begin". Van het vreemde lingenverkeer is 85% op de Randstad Hol land gericht, met de Duitsers voorop, maar de heer Van Willige verwachtte voor de naaste toekomst Amerikanen bij duizenden. Spreker schetste met. enkele voorbeelden, hoe weinig de middenstanders ervan door drongen zijn, dat. zij vaak indirect bij het toerisme groot belang hebben. Zijn ze zich dat eenmaal bewust, dan willen ze vaak wel overgaan tot de „onvermijdelijke rijks daalder", welke echter in vele gevallen de relatie tussen de omzet van de betrokkene en het aantal toeristen dat de stad bezoekt nauwelijks recht doet wedervaren. De heer Van Willige gewaagde evenwel met voldoening van het resultaat van een campagne onder de Haarlemse zakenlieden, waardoor de vijfhonderd donateurs van Haarlems Bloei tot dertienhonderd aan groeiden en de rijksdaalders in de meeste gevallen verdubbeld werden. Ten aanzien van de speciale wensen waaraan de middenstander ten opzichte van zijn buitenlandse cliënten moet vol doen, noemde de heer Van Willige de vol gende punten: overal de prijs der artikelen vermelden, laten rondkijken zonder ver plichten tot kopen, aantrekkelijke verpak king, vlugge bediening van gezelschappen, het te betalen bedrag noteren, evenals het wisselgeld en opvoering van de talen kennis, zeker met betrekking tot de eigen branche. Natuurlijk dient ook de vreemdeling be grip op te brengen voor de problemen van de Nederlandse winkelier, met name het netelig probleem der winkelsluitingsrege lingen. De heer Van Willige noemde voorts een reeks mogelijkheden van samenwerking tussen de middenstand en de V.V.V., zoals het organiseren van winkelweken, versie ringen en verlichtingen, al is dat laatste wat uit de tijd, verder kan men een hotel- en pensionlijst of een zakenregister uitge ven, bepaalde faciliteiten bij het gemeen tebestuur gezamenlijk bepleiten, ontvang sten van bijzondere groepen arrangeren, zich toeleggen op specialiteiten en derge lijke. Uiteraard is het V.V.V.-wezen zeer con junctuurgevoelig, niet alleen voor het eco nomisch getij, maar voor politieke gebeur tenissen, geruchten omtrent epidemiën en dergelijke. En het is afhankelijk van de luimen van zijn donateurs: een minder gelukkig woord in de gemeenteraad over een middenstandsaangelegenheid en de zakenman trekt zijn donatie in. Daarom besloot de heer Van Willige zijn betoog met een opwekking tot bezinning op het belang van het vreemdelingen verkeer: „Denkt aan de toekomst, blijft niet achter, steunt onze zaak!" Bij de discussie gingen de meeste discus sianten nogal ostentatief in op het zachte verwijt over het gebrek aan financiële be langstelling van de middenstand voor het toerisme. „De middenstander moet al zo veel doen", zo zei de heer Siegers uit Zandvoort. maar een afgevaardigde uit Schagen stelde de zaak radicaal: „Laat men geven wat men verplicht is of leg de boe ken op tafel, zodat men duidelijk kan zien wat er gecontribueerd kan worden!" De heer Van Willige nam het bij de be antwoording op voor de Haarlemse win keliers, waarvan een der discussianten had beweerd, dat zij de etalages en de verlich ting maar pover verzorgden. Een verwijt, dat de heer Van Willige krachtig bestreed. Museumdirecteur-gastheer Baard, die voor de bijeenkomst en in de pauze de hof van het Frans Halsmuseum per luidspre ker volgoot met het vioolconcert van Men delssohn. leidde na de vergadering de mid denstanders rond langs zijn kunstschatten. Hitchcock geopereerd De filmregisseur Alfred Hitchcock heeft maandag met goed gevolg een buikopera tie ondergaan in een ziekenhuis te Holly wood. ADVERTENTIE ADVERTENTIE RENAULT DAUPHINE 4-deurs sedan f 5655.— Prijzen lager dan in Frankrijk. Prachtige rijkwaliteit. Veilig. Brandstof 1 op 17. Eert gulden genieting voor 90 cent Evenals verleden jaar organiseerde de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid voor besturen, personeel en genodigden een muziekavond. Deze had maandag in het Concertgebouw te Amsterdam plaats en werd dit keer verzorgd door het Resi dentie-Orkest, onder leiding van Willem van Otterloo en genoot de in zekere zin sensationele medewerking van de bekende toneelspeler Hans Kaart, die zoals men weet een carrière als operazanger na streeft en nu zijn hoofdstedelijk debuut maakte, zij het dan in een programma in concertvorm. Tevens was er het eerste op treden in de hoofdstad van de Schotse sopraan Caroline Raitt, medestudente van Hans Kaart bij zijn zangleraar prof. Husler te Detmold, door hem als verloofde mee naar Amsterdam gebracht. Hans Kaart en zijn aanstaande echtge note, de Schotse sopraan Caroline Raitt, tijdens een repetitie voor een radio uitzending. Hans Kaart, die in mei zevenendertig jaar wordt, had vóór hij in 1953 besloot operazanger te worden, reeds een bewogen bestaan achter de rug. Het programma boekje van deze avond laat hem zelf zijn bedrijvigheid op allerhande gebied ver tellen. „Wat ik gedaan heb? Eerst in een glas-in-lood-bedrijf, dan in een drukke rij. Daarna ben ik aan de schijnwerpers gekomen in Carré, dan bij Henriëtte Da vids als toneelmeester." Vervolgens kwam hij bij Saalborn, dan bij de revue met Lou Bandy, bij het cabaret van Louis Davids en de revue van Buziau, waarna hij een tijdje als goochelaar werkte. Als acteur kwam hij bij het Residentie-Toneel, ver volgens ging hij naar Amerika „als bloem bollenverkoper". Teruggekeerd ging hij deel uitmaken van de Haagse Comedie, later van de Nederlandse Comedie, tussen tijds een reis per jeep door Afrika onder nemend. En toen in 1953 heeft Hans Kaart, misschien na lang beraad, de stoute schoenen aangetrokken om bij de dirigent Josef Krips te gaan voorzingen. Deze gaf Kaart de raad naar Milaan te gaan stu deren en daar heeft Herbert von Kara jan hem naar Detmold verwezen. Ruim een maand geleden maakte hij te Karlsruhe, onder leiding van Alexander Krannhals, zijn debuut in de rol van Paljas. Nu wij Hans Kaart gehoord hebben, kunnen wij de energieke omzwaai van het gesproken naar het gezongen toneel be grijpen. Zijn stemmiddelen (hij is duide lijk een heldentenor) en zijn temperament, de aanleg om zijn gaven uit te buiten en aan de man te brengen, zijn niet zonder waarborg voor toekomstig succes op de operaplanken. En wij begrijpen ook dat Krips een dergelijk natuurtalent de weg wees naar Milaan, waar hij zich onder gelijksoortige temperamenten thuis zou voelen, maar wij begrijpen tevens dat Von Karajan hem de raad gaf in Duitsland zijn licht op te steken voor wat betreft stern- vorming, lyrische manier van zingen en vooral aanpassing bij een repertoire dat geschikt zou zijn voor zijn stem. Want zo goed als zeker ontdekte hij in Kaart in de eerste plaats de voorbeschikking tot Wag- nerzanger en daarvoor moet men niet in Italië zijn. Toch heeft hij ons deze avond meer als vertolker van Verdi (in het duet uit de eerste akte van „Otello") dan in de aria van Florestan uit „Fidelio" van Beethoven bevredigd. In beide gevallen excelleerde hij in de voordracht. Doch in Beethovens cantilenen bleek nog een tekort aan echt gedragen zingen, aan expressie die uit de klank resulteert, Kortom aan datgene waar de dramaticus toegeeft aan de ly rische eisen van de ariavorm. Krachtige stemmiddelen, temperament, voordracht, alles goed en wel maar zingen is nog iets anders. Het is een rechtstreekse muzi kale aangelegenheid, waar de zeer be gaafde zanger naar toe kan groeien. De mogelijkheid bestaat in ieder geval dat Hans Kaart, eens terecht een tweede Ur- lus genoemd kan worden. Maar dat is nog toekomstmuziek. BeL -ffende de sopraan Caroline Raitt kunnen wij kort zijn. Haar grote Agatha-aria uit „Der Freischütz" van Weber was bepaald onvoldoende en als Desdemona in het duo uit „Otello" toonde zij tevens een aanzienlijk tekort aan zang techniek. De uitvoering van het instrumentale programma stond op zeer voornaam peil. Wij hoorden na een briljante „Oberon"- ouverture een imposante verklanking van de „Schilderijententoonstelling" van Moes- sorgsky en (in het tweede deel van de avond) een effectrijke „Egmonf'-ouverture alsmede een klankschoon voorspel van „La Forza del destino". Tevens was het aandeel van het Residentie-Orkest en zyn eminente dirigent Willem van Otterloo in de be geleidingen van de zangnummers boven alle lof verheven. Een rijke bloemenhulde aan de zangsolisten en het ovationele ap plaus dat de stampvolle zaal hen bracht was typerend voor het sensationele ka rakter van dit debuut. Jos. de Klerk De n.v. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten heeft zich nogmaals tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ge wend met het verzoek de rijkssubsidie volgens de premieregeling en de regeling ter bevordering van eigen woningbezit na der te bezien. De bouwkas betoogt, dat de huurverhoging van 25 pet weliswaar de marge zal vergroten van hen die bereid zijn een eigen woning te bouwen, maar dat deze huurverhoging de evenwichtstoe stand tussen bouwkosten en dekkende hu ren nog allerminst tot stand brengt. De bouwkosten zijn méér gestegen dan de lo nen, zo wordt verder opgemerkt, hetgeen betekent, dat de minimum-inkom- stengrens, waarmee men redelijkerwijs nog een eigen woning kan financieren, ongun stiger is geworden dan toen de premierege ling van kracht werd. Nu de regering het eigen woningbezit wil bevorderen, aldus de bouwkas, zal een verhoging van de van rijkswege beschikbaar gestelde premies niet achterwege kunnen blijven. Vroege paashaas De fabrikanten en de winkeliers in Hol land zijn er altijd lekker gauw bij en dus heb ik sjokolade paaseitjes zien liggen en een, zij het nog bescheiden paashaas, die er óók vlug bij was en dus geen haasje- langzaam mag heten. Reeds als kind begreep ik nooit waarom men van dezelfde sjokola en suiker met Kerstmis kransjes en klokjes en tegen Pasen eitjes en haasjes maakte, want ik vond dat zij allemaal hetzelfde smaakten, en reeds als kind begreep ik niet waarom de grote mensen dat onderscheid wèl maakten. Maar toen wist ik nog niet wat folklore en traditie - hoe mager ook en hoezeer gecommercialiseerd - voor veel mensen betekenen. Thans, min of meer thuis geraakt in de wereld van originele ideeën en stunts - ook in de commercie - begrijp ik niet dat er niet één snoepjesfabrikant is, die de aan dacht op eigen ingeniositeit en eigen pro- dukt vestigt door paaskransjes en paas- klokjes in omloop te brengen en later in 't jaar kerst-eitjes en kersthaasjes. - 't Is weer eens wat anders en daar ben ik altijd voor te vinden (zoals de m.an zei die met zijn secretaresse een week naar Parijs ging). Zo begrijp ik ook nooit, waarom de men sen 's zomers wèl dikke biefstukken met veer eerpels en scheppen vette jus eten, maar geen hutspot met klapstuk. Waarom nooit speculaas maar wel jan- hager en pitmoppen in augustus en waar om alleen maar 's winters warme rook worst Zou het niet eens een aardige afwisse ling zijn, Sinterklaas in juli te houden en juist gedurende de warmste zomerdagen watten in de etalages te leggen om lekkere koude sneeuw te suggereren? Het is met die dingen, die altijd op eten, drinken en snoepen neerkomen en die dus met de geest nauwelijks iets te maken heb ben, alleen maar een zaak van vastgeroeste gewoonten. De handel is er steeds vroeger bij en de hele intense lol is van de paas-eitjes af, wanneer die reeds weken tevoren achter de winkelramen gelegd worden, 't Gaal steeds vlugger met alles. In September ko men de borstplaat en boterletter al. Laten wij flink zijn en de hele zaak radicaal omkeren. Ik voorspel de man met de kerstkrans in mei een enorm debiet Elias BOSTON (Reuter) Admiraal Richard Byrd, de man die het eerst over de Noord en Zuidpool heeft gevlogen, is maandag in de ouderdom van 68 jaar te Boston over leden. Byrd werd verleden jaar benoemd tot algemeen leider van de operatie „diep vries" der Amerikaanse vloot in het zuid poolgebied. De toestand van zijn hart be lette hem evenwel het toezicht ter plaatse uit te oefenen over de poolexpeditie. Byrd stond onder behandeling van dr. William Greer en dr. Paul Dudley White, de hartspecialist wiens hulp ook is inge roepen toen president Eisenhower een hartaanval had. In 1926 maakte Byrd een verkennings vlucht over de Noordpool; het jaar daarop vloog hij met nog twee vliegers over de At lantische oceaan. Zijn vlucht over de zuid pool geschiedde in 1928. Byrd was de leider van zuidpool-expe- dities in 1928, 1934, 1939 en 1949. Ten tijde van de laatste tocht gaf hij als zijn mening te kennen, dat de zuidpool eens „het diep vries-gebied van de mensheid" zou wor den, „een gebied, dat de honger uit de we reld zou bannen." „Enorme yskast" „De landen van de hele wereld zullen wellicht eens deze enorme ijskast gebrui ken," zei hij. „Als landen een geweldige oogst zouden hebben, dan zouden zij het overschot hier onder kunnen brengen, om in jaren van hongersnood te gebruiken." Byrd werd op 25 oktober 1888 in Win chester in de staat Virginia geboren. In zijn lange loopbaan liet hij meer dan twee en een half miljoen vierkante kilometer zuid poolgebied in kaart brengen. „Wij hebben geen territoriale eisen in zake de zuidpool gesteld en wij hebben geen eisen van anderen erkend," zei Byrd na zijn expeditie van 1947, toen hij de vlag van de UNO had meegenomen. Toch heeft hij wel een bepaald gebied, dat hij ongeveer 27 jaar geleden ontdekte „Marie Byrd land" genoemd, ter ere van zijn vrouw, van zichzelf Marie Ames ge heten. LONDEN/BAGDAD (Reuter/AFP) Saoedie-Arabië heeft gasteren de hervat ting toegestaan van het olievervoer door de blusleidingen, van de olievelden in Saoedie-Arabië naar de raffinaderijen van Bahrein aan de Perzische Golf. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vat dit- besluit op als een bewijs van goede wil der Arabische autoriteiten tegenover de Ame rikaanse oliebelangen. De Arabische rege ring heeft de Arabian American Oil Com pany namelijk niet gemachtigd olie afkom stig uit Saoedie-Arabië te leveren aan Franse en Britse tankschepen. Men ver wacht dat aanvankelijk twintigduizend barrels (vaten) olie per dag via deze lei ding zullen worden vervoerd. Het vroegere daggemiddelde bedroeg ongeveer honderd duizend barrels. De Iraq Petroleum Company heeft me degedeeld, dat voor het eerst sedert de stopzetting van de olieaanvoer als gevolg van de Suezcrisis weer olie stroomt door een van haar oüebuisieidingen, die over het grondgebied van Syrië loopt. Vandaag komt deze olie in de haven Banias aan- Het herstel van de buisleidingen, met een dia meter van 16 en 12 inch naar Tripoli zal zo spoedig mogelijk geschieden. De leiding van 16 inch wordt het éérst in orde ge bracht. 99 99- „La Pirouette" is de naam voor de nieuwe Parijse haarmode, die het „Syndicat de la Haute Coiffure Fran- gaise" lanceert en weldra in Nederland zal worden toegepast. Het kapsel maakt de indruk dat het haar lang moet zijn, maar in werkelijkheid blijft het kort. Het karakteristieke van dit kapsel is de ronddraaiende beweging van het bovenhaar, dat, van de kruin af naar voren geborsteld, een lengte heeft van negen centimeter. Het achterhaar loopt van drie centimeter uit de hals op tot zes centimeter bovenop 't achterhoofd. De zijkanten zijn golvend naar ach teren geborsteld. Tal van variaties zijn mogelijk. Naar wij vernemen, is de heer J. F. I. M. Aghina, thans hoofd van de afdeling voor lichting van de Nederlandse Spoorwegen, benoemd tot directeur van een nieuwe or ganisatie, welke ten doel heeft de finan cieringsmogelijkheden te verruimen van het rooms-katholiek onderwijs in ons land. Deze functie omvat mede het be studeren van de mogelijkheden van bij zondere leerstoelen aan niet-katholieke in stellingen van universitair onderwijs en voorts het nagaan van de situatie van het katholieke studentencorps binnen het ka der van de andere studentencorpora in Nederland. De heer Aghina, die sinds 1945 in dienst was van de spoorwegen, zal zich in Nij megen vestigen. In januari zijn volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek 6193 woningen voltooid. Dit aantal is groter dan ooit te voren in januari werd geregistreerd. Het hoogste aantal tot nu toe in deze maand opgeleverde woningen was 5207 namelijk in januari 1956. Op 31 januari 1957 waren sinds de be vrijding totaal 514.354 woningen gebouwd. In januari 1957 werd een begin gemaakt met de bouw van 7753 woningen, hetgeen voor januari eveneens een record is. Het hoogste aantal in deze maand begonnen woningen werd voordien genoteerd in januari 1953, namelijk 5.504. Doordat met de bouw van meer wonin gen werd begonnen dan er gereed kwa men steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 95.557 op 1 februari 1957. Van de gereed gekomen woningen wer den er 189 in systeembouw uitgevoerd te gen 166 in januari 1956.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5