Schriftelijk verk eersexamen voor Haarlemse scholieren In laatste kwartaal kwam geen huis voor woningzoekenden gereed Charlotte de Bourbon-school in Delftwijk deze maand in gebruik Landbouwschap richt zich weer tot Tweede Kamer <*j3rieven aan de redactie Ongerustheid over Europese markt nog niet geheel weggenomen Italiaanse prijzen voor Nederlandse critici Bruno Walter „maakt het beter" Spaans Danstheater van Luisillo DINSDAG 12 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Verkeersongelukken in Heemstede Examens Nieuwe speelvijver in Kennemerduinen Heemsteeds jaaroverzicht 1956 Inbraakpogingen bij Heemsteedse villa's Ongevallen in Elaarlem Regeringscommissaris voor Duitse aangelegenheden Binnenkort benoeming oud-minister Be yen Werk van Sanders in Espace Voorlopig tijdelijk huisvesting in geprefabriceerd gebouw HILLEGOM Secretaris Harmoniekapel afgetreden Generaal H. A. G. Fabius overleden Nieuwe ambassadeur van Argentinië in Nederland Kerkelijk Nieuws Moord op krantenbezorger te Amsterdam berecht Geïnterneerde Ambonezen in vrijheid gesteld Prijzen toegekend in toneelschrijfwedstrijd Commissie salariëring toneelkunstenaars Honderdnegentigduizend leerlingen van de hoogste klasse van de lagere scholen in het land hebben vanmorgen het eerste ge deelte van het verkeersexamen afgelegd. In Haarlem bedroeg het aantal leerlingen zevenentwintighonderd en in Bloemendaal en Heemstede ruim vierhonderdzestig. Wij nemen aan, dat het overal goed verlopen is en als dat het geval is dan is het te dan ken aan de goede voorbereiding van velen. In de eerste plaats dient een speciale commissie van het Verbond voor Veilig Verkeer genoemd worden, die de richtlij nen en de examenopgaven vaststelt. Dan moeten de plaatselijke commissies inge schakeld worden en vandaag kwamen leer krachten en politiemannen in actie, om de kinderen in de gelegenheid te stellen het examen af te leggen. Voorgelegd wérden twintig vragen, die over allerlei onderwerpen, het verkeer betreffend, gingen. Er waren vragen over stoplichten, over borden, die men in alle plaatsen van ons land kan vinden, over het oversteken en het verlenen van voor rang. De bromfiets is een belangrijk ver voermiddel in de tegenwoordige tijd en aan de kinderen werden vragen over de bromfiets gesteld. In Haarlem is het aantal kandidaten hoger dan vorige jaren. Dat de belangstel ling voor het verkeersexamen groot is is te begrijpen. Het bestuur van de afdeling Haarlem van het Verbond voor Veilig Ver keer werkt actief en in nauw verband met een schoolcommissie en de politie. Boven dien heeft de in 1953 overleden oud inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, de heer H. van de Weijer, veel gedaan voor het geven van verkeersonderwijs op school en mede is het aan hem te danken, dat er in ons land zoveel aandacht aan de examens wordt besteed. Sedert enige jaren nemen in Haarlem ook de leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs deel. Dit jaar voor het eerst onderwierpen leerlingen van de katholieke Sint Jozefschool zich aan een examen. Ook de school voor Leer- en op voedingsmoeilijkheden nam deel. Het bestuur van de afdeling Haarlem van het Verbond voor Veilig Verkeer be steedt bijzondere aandacht aan de examens op de scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Niet alle leerlingen zijn in staat hun gedachten op papier te zetten. In dat geval kunnen zij een bestuurslid, dat dan als „examinator" optreedt, de ant woorden mondeling geven. Wij bezochten vanmorgen de Prinses Marijkeschool voor christelijk b.l.o. aan de Dinkelstraat in Haarlem-Noord, waar bleek, dat onder leiding van het hoofd der school, de heer J. Mol, veel zorg wordt besteed aan het verkeersonderwijs. In de klas is veel materiaal aanwezig, dat op de kinderen is ingesteld en waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt. De Maandagrnorgen omstreeks half tien heeft zich op de Herenweg te Heemstede, ter hoogte van de Van Merlelaan, een aanrijding tussen twee auto's voorgedaan, waarbij een 69-jarige dame uit Hilversum een lichte ver wonding aan de neué opliep. Zij' kwam met haar auto uit de richting Haarlem en heeft blijkbaar niet voldoende aandacht aan het tegemoetkomende verkeer geschonken. Haar wagen kwam in botsing met een uit de rich ting Bennebmek komende auto. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten wor den weggesleept. Maandagmiddag is op die Blekersvaartweg een scooterrijder in aanrijding gekomen met een vijfjarig jongetje, dat achter een stil staande vrachtwagen onverhoeds de rijbaan overstak. Het aangereden ventje kreeg ont vellingen aan beide benen en letsel aan de linkerhand en moest in het Diaconessenhuis in Haarlem worden opgenomen. De scooter rijder kreeg ontvellingen aan de knieën.. Om half zes zijn maandagmiddag op de Glipperweg te Heemstede, nabij het land goed „Meer en Berg", een auto en een mo torrijder met. elkaar in botsing gekomen, -doordat de laatste dis uitgestoken richting aanwijzer van de auto niet zag. De motor rijder wilde de auto links inhalen op het ogenblik waarop de wagen limksafsloeg. Beide voertuigen werden lichtbeschadigd. Een 15-jarige fietster is maandagmiddag omstreeks twaalf uur op de Zandvoortse'aan te Heemstede door een auto aangereden, toen zij linksaf de Jerques Perklaan wilde inrij den. Zij lette niet voldoendie op het van rechts komende verkeer en kwam in botsing met een van de Zandvoorterallee komende auto. Het achterwiel van de fiets werd ver bogen, het meisje kwam te vallen, maar liep geen verwondingen op. LEIDEN: Doctoraalexamen geneeskunde II mejuffrouw E. C. Verhoeff. Rotterdam: J. de Beij, Leeuwarden: E. C. Campioni. Oegst- geest: Th. J. Hanrath, Voorburg: J. F. M. van Kummenaerie. Nijmegen; H. Knape. Warmond; J O. W. Weber. Den Haag: H. E. der Weduwen, Delft. S'mi-artsexamen: mej. T. J. v. d. Meiden, Oegstgeest; E. Cijfer. Den Haag: J. van Steveninck. Voorburg. Arts examen: mejuffrouw M. C. van Eek. Leiden; J. J. Hamming, Oegstgeesl: G. H. Holtslag. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: R. P. W. Frima, Den Haag. UTRECHT: Semi-arts examen: W. Th. C. Gitzels, Nijmegen; Chr. A. de Heus. Hilver sum; G. li. M. van Lifch, 's Hertogenbosch; F. Schrader, Deventer. Artsexamen: F. F. Boon. De Bilt: F. G. van den Brink. Utrecht; J. F. M. de Groot. Tilburg: A. H. Mensink, Tubbergen: F. J. A. Prop. Utrecht; mevrouw J. C. RosierMuller. Utrecht: mevrouw H. J. VissersDe Keijzer. Utrecht. Kandidaats examen Nederlandse letteren: mejuffrouw C. M. M. S. Jetten, Amersfoort, land. UTRECHT: Kandidaatsexamen Sociale geografie: K. Battenberg. Utrecht. Doctoraal examen Geneeskunde: G. D. Bimie, Vlaar- dingen: J. Bost. Bilt hoven: N. Bosman, Bus- sum; K. W. Engelbrecht, Utrecht. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Ge slaagd voor het doctoraalexamen Wiskunde en voor het kandidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde de heer J. de Reus, Bloemendaal; voor het doctoraalexamen Scheikunde mevr. J. Brack mamBurgman. Haarlem; voor het kandidaatsexmaen Rechten: mejuffrouw W. B. L. Bosch, Bussum, en de heer B. J. Pen- n i nkAmsterdam AMSTERDAM (Gemeente Universiteit) Bevorderd lot arts mejuffrouw J. F. I. Plan ten en de heren M. van West. A. van Vliet, A. C. Klinkhamer, J. Spijker en M. N. W. Butter, allen Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte: mejuffrouw I. Rothschild en de heren J. V. A. Joubert en J. Varenbriink, allen Amsterdam. ROTTERDAM (Nederlandse Economische Hogeschool): Kandidaatsexamen: R. H. Hob bel. Rotterdam; P. H. Gommers. Den Haag; K. S. Hormamn, Voorburg. Doctoraalexamen: A. H. L. Ressing, Wassenaar; J. W. F. van Limgèn en E. F. M. Houweling, beiden te Rotterdam. heer D. Verhaar vertegenwoordigde het bestuur van Veilig Verkeer en toonde zich bijzonder tevreden over de wijze, waarop onderwezen wordt en over de manier, waarop antwoorden werden gegeven. De examens worden in de maand mei voortgezet. Dan zullen de meisjes en jon gens, die geen of weinig fouten hebben ge maakt tijdens het schriftelijk gedeelte, per fiets of te voet een tocht moeten ma ken in de omgeving van het Kenaupark. De geslaagden ontvangen later het ver- keersdiploma, dat tijdens een voorstelling in het Rembrandttheater zal worden uit gereikt. Koevlak in mei onder water Dank zij het zachte winterweer konden de afgelopen maanden snelle vorderingen worden gemaakt bij de aanleg van een tweede speelvijver in de Kennemerduinen te Bloemendaal. Deze zomer zullen de kin deren reeds in de vijver, die in het Koe- vlak bij de Zeeweg wordt aangelegd, kunnen spelen. Over twee maanden, in mei, zal het Koevlak namelijk onder wa ter worden gezet. Dan zal voldoende zand ten behoeve van het bouwrijp maken van gronden in Haarlem-Oost zijn afgegraven, om een vijver van een oppervlakte van twee en halve hectare en een diepte van een halve meter te doen ontstaan. Behoudens enige kleine schommelingen is de bevolking van Heemstede in het af gelopen jaar vrijwel gelyk gebleven. Het „Overzicht van gegevens betreffende de gemeente Heemstede over het vierde kwartaal 1956 en het gehele jaar 1956" vermeldt op 31 december 1956 een in wonertal van 25.458. Vergeleken met 1 ok tober 1956 is het aantal inwoners met 129 teruggelopen, maar in vergelijking met 31 december 1955 is het met 145 toege nomen. Wat de huisvesting van de Heemsleedse bevolking betreft, moet het overzicht con stateren, dat in het laatste kwartaal van 1956 voor de ingeschreven woningzoeken den geen enkele woning gereed gekomen is. Hier staat tegenover dat het aantal in geschreven woningzoekenden in het laat ste kwartaal 1956 is teruggelopen van 612 tot 597. Deze vermindering is echter niet te danken aan het beschikbaar komen van woonruimte, maar aan het vertrek van een aantal woningzoekenden. Vergeleken met het 'einde van 1955 is dit aantal toe genomen met 47. Ook wijzigingen in de gezinssamenstellingen hebben verande ringen in de rubrieken veroorzaakt. De gemeente Heemstede heeft een on derzoek ingesteld naar deze gezinssamen stellingen en de leeftijden van de echte lieden van de woningzoekende gezinnen. Deze cijfers kunnen echter niet dienen om daaruit conclusies te trekken ten aanzien van het aantal en de soort der te bouwen woningen, aldus het overzicht der ge meente Heemstede. In het laatste kwartaal van 1956 zijn 53 bouwvergunningen verleend, waarvan 19 voor nieuwbouw. Het aantal gereedge komen woningen in het laatste kwartaal 1956 bedraagt 11, tegenover 24 in het laat ste kwartaal 1955. Deze 11 woningen zijn alle door particulieren gebouwd, negen er van zijn tot stand gekomen in de halve premiesector, één in de vrije sector en één volgens de premievoorwaarden 1953. Over het vierde kwartaal 1956 is het verbruik van gas met 106.700 kubieke me ter of 5,98 percent toegenomen, het water verbruik met 7350 kubieke meter of 3,65 percent en het elektriciteitsverbruik met 217.050 kilo-Watt-uur of 10,08 percent. Politie Bij de Heemsteedse politie zijn in 1956 123 klachten betreffende baldadigheid binnengekomen. Dit is aanzienlijk meer dan in 1955 toen 85 klachten de politie be reikten. Ten aanzien van het aantal ge constateerde feiten vertoont het afgelopen jaar in vergelijking met 1955 echter een verbetering: 11 gevallen in 1956 tegenover 35 in het voorafgaande jaar. In 1956 zijn 17 processen-verbaal opgemaakt tegen over slechts 2 in 1955. Het aantal verkeersovertredingen is in 1956 iets teruggelopen in vergelijking met 1955: 1253 tegenover 1287. Het totaal aan tal verkeersongevallen bedroeg in 1956: 354, tegenover 320 in 1955. Hiervan was één geval met dodelijke afloop in 1956 (in 1955: 5), 29 zwaargewonden (1955: 40), lichtgewonden 96 (1955: 60). Brandweer De Heemsteedse brandweer is in 1956, zowel als in 1955 één keer voor een uit slaande brand gealarmeerd. Twaalf keer In een tijdelijk ndet bewoonde villa aan de Van Merlenlaam te Heemstede is zon dagavond een poging tot inbraak gedaan. Een keukenruitje aan de achterzijde van de woning werd verbroken, waarna onbe kenden in het huis zijn geweest. Zij kon den echter niet verder komen den de keu ken, omdat de binnendeur was afgesloten. Voor zover bekend werd er niets vermist. Naar aanleiding van deze inbraakpoging heeft de Heemsteedse politie de andere tij delijk niet-bewoonde huizen aan de Van Merlenlaan aan een nader onderzoek on derworpen, waarbij is komen vast te staan, dat ook bij een andere villa een poging tot inbraak is gedaan. Een grote spiegelruit aan de achterkant van de woning was in geslagen. Ook hier zijn de onbekende be zoekers niet verder dan de keuken geko men Er werd niets vermist- Tijdens schilderwerkzaamheden in de Koudenhorn-kazerne te Haarlem hebben twee schilders maandagmorgen een val ge maakt. De schilders, van wie de oudste zestig en de ander vijfenveertig jaar is, stonden op een plank, die op een hoogte van 1.65 meter tussen twee ladders lag. Waarschijnlijk doordat een ladder is ver schoven, raakte de plank zijn rustpunt kwijt, waardoor de twee schilders vielen. De oudste van hen brak zijn linker enkel en linker arm en de ander kneusde of brak zijn arm. Beide mannen zijn naar het Grote Gasthuis overgebracht. Maandagmiddag om ongeveer drie uur stak een 73-jarige voetganger de wegkrui- sing VerwulftGrote Houtstraat over. Vermoedelijk lette de man onvoldoende op het verkeer, waardoor hij werd aangereden door een bromfiets. Met een gebroken dij been werd de bejaarde man in het Grote Gasthuis opgenomen. Doordat een 37-jarige bromfietser gister avond om kwart over zes op het kruispunt VergierdewegEksterstraat te Haarlem- Noord geen voorrang gaf aan een bestel auto, ontstond een botsing, waardoor de bromfietser kwam te vallen. Met een ge broken linkerknie is de man in het zieken huis St. Joannes de Deo opgenomen. werd de brandweer gewaarschuwd in 1956 voor binnenbranden (in 1955: 7), acht keer voor schoorsteenbranden (in 1955: 4) en één keer voor een terreinbrand (in 1955: 5). In totaal is de brandweer in 1956 32 keer uitgerukt tegenover 23 keer in 1955. Het brandweerkorps heeft per ploeg acht keer geoefend, vier keer werd met twee ploegen gezamenlijk geoefend. Sport Een groot gedeelte van het overzicht is gewijd aan de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen, de sportparken, het badhuis en de gemeentelijke medische sportkeuring. Hieruit blijkt dat in 1956 de zwemvijvers door ruim 35.000 personen minder bezocht zijn dan in 1955. Het aantal baden, dat in het gemeente lijk badhuis wordt genomen neemt de laatste jaren voortdurend af. In 1954 wa ren het er 38.145, in 1955: 37.438 en in 1956: 36.340. Bij de sportkeuringen werden in totaal 787 mannen en 158 vrouwen gekeurd, dus in totaal 945. Hiervan werden 893 per sonen goedgekeurd, 12 voorlopig goedge keurd, 9 afgekeurd en 31 voorlopig afge keurd. De oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen zal binnenkort tot rege ringscommissaris voor Duitse aangelegen heden worden benoemd. De heer Beyen zal optreden als leider van de Nederlandse delegatie bij de Duits-Nederlandse onder handelingen. De ministerraad heeft maandagmiddag zijn goedkeuring gehecht aan deze benoe ming. Wanneer de benoeming officieel zal zijn afgekondigd, zal de nieuwe regerings commissaris contact opnemen met de Duit se delegatieleider, prof. dr. Erich Kauf- mann. De agenda van het komende overleg zal het gehele complex van de tussen beide landen hangende kwesties omvatten. Wan neer de onderhandelingen zullen beginnen, staat nog niet vast. In Den Haag is men echter van mening, dat dit op „zeer korte termijn" zal gebeuren. De besprekingen zullen zowel in Den Haag als in Bonn wor den gevoerd. Zoals minister Luns onlangs nog heeft verklaard, zijn vele van de nog op te lossen problemen van een zo delicate aard, dat het overleg zeker enkele maanden in beslag zal nemen. De Duitse regering heeft welis waar het verlangen geuit om de kwestie van de grenscorrecties nog vóór de ver kiezingen in september af te wikkelen, maar dit betekent nog niet, dat de Duitsers nu ook bereid zijn een wat soepeler hou ding aan te nemen. De bedoeling is boven dien, dat er een globale regeling voor alle problemen tot stand komt. Dit verschaft beide partijen de mogelijkheid tot manoeu vreren, maar heeft het nadeel, dat de onderhandelingen nu op een betrekkelijk ondergeschikt punt kunnen vastlopen. Èr zijn bij de Duits-Nederlandse onderhande lingen nu eenmaal zeer uiteenlopende be langen in het spel. Van 15 maart tot 6 april wordt in de Galerie Espace aan het Klein Heiligland in Haarlem een expositie gehouden van voornamelijk schilderijen van Sanders. De opening van de tentoonstelling geschiedt vrijdagavond 15 maart om half negen. Naar wij vernemen is te verwachten dat de nieuwe Charlotte de Bourbonschool aan de Aart v.d. Leeuwstraat in „Delft- wijk" in Oud-Schoten aan het eind van deze maand in gebruik zal worden geno men. Daarmede zal deze school de zevende lagere school van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel in Haarlem zijn. De Char lotte de Bourbonschool bevat zes klasse lokalen, die plaats kunnen bieden aan on geveer honderdenvijftig leerlingen. Zij is de tweede geprefabriceerde school in Oud- Schoten. De eerste was het schoolgebouw aan de Dr. de Liefdestraat, dat in januari in gebruik is genomen. De Charlotte de Bourbonschool is gebouwd volgens een nieuw bouwsysteem van de n.v. Polynorm waardoor het mogelijk was het gebouw met een minimum aan arbeidskrachten op te zetten binnen een aanmerkelijk kortere tijd dan bij traditionele baksteenbouw het geval is. De wandpanelen, spanten en pla fonds werden namelijk pasklaar in de fa briek vervaardigd en op het werk in elkaar gezet. Toch doet de constructie van het ge bouw kwalitatief niet onder voor een bak steenconstructie en men heeft dan ook niet de indruk met een noodoplossing te doen te hebben. De zes lokalen, van elkaar ge scheiden door garderobes, zijn ruim en be vatten hoge, brede ramen over de gehele lengte van het gebouw. De school zal om geven worden met gazons en borders, die het geheel een vriendelijk aanzicht zullen geven. Een betegelde speelplaats aan de zuidzijde ontbreekt niet. Als hoofd der schooi zal fungeren de heer F. Braaksma, die op het ogenblik nog in dc houten nood- school aan de P. C. Hooftstraat in Oud- Schoten de scepter zwaait. De heer Braaks ma vertelde ons, dat hoeveel genoegen het hem ook doet straks in de nieuwe school zijn intrek te kunnen nemen, zijn verblijf aan de Aart van der Leeuwstraat hopelijk slechts van korte duur zal zijn. Het is na melijk de bedoeling dat de Charlotte de Bourbonschool nog aan het einde van dit jaar gehuisvest zal worden in het in aan bouw zijnde scholencomplex nabij de Jan Prinslaan, die even noordelijker dan de De lieer G. Wilhelmus te Hillegom heeft bedankt als secretaris van de Hilligomse Harmondekapel na twaalf jaar deze functie vervuld te hebben. Verschillende concoursen en reizen zijn in die jaren door de heer Wil helmus georganiseerd. Hij zal worden opge volgd door de heer E. van Veen. (Verkort weergegeven) Vanmiddag heb ik een ongeval zien ge beuren (hoek Kleine HoutstraatGed. Oude Gracht). Ik begireep dat dit slacht offer heel wat minder getroffen zou zijn als hij, als bromfietser een helm had ge dragen. Misschien lacht men er om clait alle bromfietsers een helm moeten dragen, maar is het zo belachelijk? W. B- S. (Naschrift: Een helm is niet zozeer be lachelijk dan wel ongemakkelijk en boven dien nogal kostbaar. Verplichtstellen kan men dergelijke pantsering niet. Motorrij ders hebben al sinds jaren ingezien dal zo'n hoofddeksel hun leven kan redden. Wie heden ten dage in het verkeer wil ver schijnen in een kledij die hem enigszins beschermt (of hij rijdend dan wel tovoet is) zou moeten teruggrijpen naar de „haute couture" van de Middeleeuwen: helm, wa penrusting, maliënkolder, beenplaten en vooral: doodsverachting. Red.) Aart van der Leeuwstraat is gelegen. In dit scholencomplex zullen voorlopig een openbare lagere school en een bijzondere lagere school onder één dak worden ge bracht in afwachting van het gereedkomen van het definitieve gebouw voor de Char lotte de Bourbonschool. De geprefabriceer de school aan de Aart v. d. Leeuwstraat zal dan mettertijd bestemd worden voor het kleuteronderwijs: Ten einde de leerlin gen van zijn school, die in het gedeelte van Öud-Schoten ten oosten van de Rijks straatweg wonen, een veilig oversteken van deze gevaarlijke verkeersweg te ver zekeren, heeft de heer Braaksma een ver zoek bij de gemeente ingediend ter hoogte van de Eksterstraat een „Klaar over"-post op te stellen. De heer Braaksma hoopt dat op zijn verzoek gunstig zal worden be schikt, dit ter grotere geruststelling van de moeders, die niet in de gelegenheid zijn hun kinderen te vergezellen. Te Baarn is in de ouderdom van 78 jaar overleden luitenant-generaal b.d. H. A. C. Fabius. Na zijn militaire opleiding aan de Cadet tenschool te Alkmaar, de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, de Hogere Krijgs school te 's-Gravenhage, werd hij in 1914 belast met de leiding van het Bureau In lichtingendienst. Van 1919 tot 1925 diende hij als ritmeester bij het le regiment hu zaren. In 1926 werd hij majoor van de ge nerale staf. Daarna was hij commandant van het remontedepót te Milligen. In 1930 werd hij commandant van het le regiment huzaren, in 1931 kolonel en inspecteur van de cavalerie, in 1933 generaal-majoor. In 1936, bij zijn pensionering kreeg hij de rang van luitenant-generaal. Tot ambassadeur van Argentinië in Ne derland is benoemd de heer Luis Casti- neiras, vroeger onderminister van Buiten landse Zaken van Argentinië. De heer Castineiras volgt hier te lande de heer Juan Jose Varela op. Geref. Kerken Bedankt voor Gouda (vac. A. Nijhuis) P. Robbers te Rotterdam. Bedankt voor Boechout (België) K. J. Schaafsma te Rot- terdam-Delfshaven; voor Oude-Pekela H. Hortensius te Engwierum; voor Smilde J. Banga te Vleuten-De Meern (U.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Nijkerk op de Veluwe J. van Dijk te Waardhuizen. Bedankt voor Bussum K. Brüning te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-West H. C. van der Ent te Werkendam en J. C. van Ra- venswaaij te Scheveningen. Tweetal te 's-Gravenhage-Oost W. van Heest te Ro zenburg en A. H. Schippers te Hillegom. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogkarspel-Lutjebroek S. de Jong, kand. te Amsterdam; te Kethel (toez.) J. A. Poelman, vicaris te Wassenaar. Oud Geref. Gemeenten Beroepen te Zundert (N. Br.) G. J. Zwo- ferink te Kampen. De memorie van antwoord van dc mi- minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening op het voorlopige verslag der Tweede Kamer over dc begroting van zijn departement voor 1957 is voor het Landbouwschap aanleiding geweest zich andermaal tot de Tweede Kamer te wen den. In een brief van 7 maart vraagt het Landbouwschap de aandacht van de Twee de Kamer voor een aantal opmerkingen en vragen inzake het structurele beleid, de gemeenschappelijke markt, de boerenwer ken en de eigen-woningregeling voor boe ren en landarbeiders. Voor wat het structurele probleem be treft wijst het Landbouwschap erop, dat het vraagstuk van de bedrijfsgrootte in de landbouw waarop in de memorie wordt gewezen niet of nauwelijks van invloed is op het niveau van de prijsgaranties, aan gezien de kostprijsberekeningen ten behoe ve van het landbouwprijsbeleid worden ge baseerd op groepen kostprijsbedrijven van gemiddeld 10 ha en groter. Op het stuk van de gemeenschappelijke markt meent het Landbouwschap dat nog niet op redelijke wijze tegemoetgekomen is aan de aanvankelijke bezwaren van het Nederlandse landbouwbedrijfsleven. Wel iswaar is in de laatste fase van de Brussel se onderhandelingen op verschillende pun ten tegemoetgekomen aan de Nederlandse verlangens op het gebied van de landbouw, Evangelisatie. Voor de Stadsevangeli satie te Haarlem houdt die heer H. Sanders woensdagavond 13 maart in 't gebouw Lange Herenstraat 6 een lezing over het onder werp „Een bruiloft, die bijna in het water viel". Deze lezing is waarschijnlijk de laat ste welke de heer Sanders hier te lande houdt. Hij vertrekt namelijk binnenkort naar Canada- Dader veroordeeld tot twee jaar De rechtbank te Amsterdam heeft de 21- jarige elektriciën Henk M. uit de hoofd stad wegens moord op de 71-jarige kran tenbezorger W. Ei.jkes veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek - het dub bele van de geëiste straf - en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De jongeman, epilepticus, had op 25 augustus van het vorig jaar de bejaarde krantenbezorger in diens woning in de Czaar Peterstraat met een hamer zodanig op het hoofd geslagen, dat de man tien dagen later overleed. De elektricien was zonder werk en wilde met zijn broers naar de bioscoop. Om zich geld te verschaffen besloot hij een kennis van zijn moeder, de krantenbezorger, die volgens zeggen „over een aardig duitje moest beschikken", bewusteloos te slaan en hem van een tientje te beroven. De minister van Justitie, die zich enige tijd geleden genoodzaakt zag een aantal Ambonezen te interneren in verband met hun invloed op de misdragingen van de groep (de P.N.M.S.) waartoe zy behoren, heeft deze mannen in vrijheid doen stellen. De laatste tijd is gebleken, dat in de houding van deze groep Ambonezen een aanmerkelijke verbetering is gekomen. Zij hebben thans de zelfverzorgingsregeling aanvaard en zich bereid verklaard arbeid te verrichten en hun kinderen naar school te zenden. Ook de in enkele woonoorden getroffen bijzondere maatregelen zullen in verband hiermee worden opgeheven. VENETIë (UP). Ter gelegenheid van de 28ste internationale kunsttentoonstel ling in Venetië is een prijsvraag voor de beste kunstcritieken gehouden. Een jury van Italiaanse kunstcritici en functiona rissen voor het vreemdelingenverkeer en verwante zaken heeft een eerste prijs van 150.000 lire toegekend aan A. C. Doelman, (Nieuwe Rotterdamse Courant) voor de beste kunstcritiek in een dagblad. In de afdeling der periodieken werd de tweede prijs voor de beste critiek aan Charles Wentinck in Amsterdam toegekend voor diens critiek in „Elseviers Weekblad". De prijs van Wentinck bedraagt 100.000 lire. Ten behoeve van het amateurtoneel heeft de Bond van Nederlandse Toneeluitgevers in samenwerking met de Vereniging van Ne derlandse Toneelschrijvers vorig jaar een toneelprijsvraag uitgeschreven. Inzending werd verlangd van toneelwerk met hoog litterair en artistiek gehalte en een prakti sche speelbaarheid voor het amateurtoneel. De jury, bestaande uit de letterkundigen Martie Verdenius, Willem Hoffman, Manuel Straub en de uitgevers P. Woudt en J. Vink, is thans met haar taak gereed en heeft de volgende bekroningen toegekend: de eerste prijs aan mr. H. A. Keuls in Amsterdam niet het toneelstuk „Plantage Tamarinde", de tweede prijs aan A. Jurriaan Zoetmulder in Eindhoven met „De ongewenste gast" en de derde prijs en dialoogprijs aan L. de Groof in Wilrijk-Antwerpen met „Buigen of Bar sten". NEW YORK (UP). De 81-jarige diri gent Bruno Walter „maakt het beter" heb ben de hem behandelende artsen ver klaard. Hij reageert bevredigend op de be handeling. Waiter, die zaterdag met een hartaanval moest worden opgenomen in een ziekenhuis heeft waarschijnlijk „een virusinfectie gehad, die van invloed is ge weest op het hart", aldus de artsen. Bij beschikking van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is in gesteld een rijkscommissie van advies in zake de salariëring van toneelkunstenaars, werkzaam bij de gecoördineerde toneel gezelschappen. In deze commissie zijn be noemd tot lid en voorzitter: mr. J. A. Berger in Den Haag, tot leden: mr. P. Cle- veringa en mr. B. S. Frenkel in Den Haag. B. Groenier in Arnhem. J. Kassies in Am sterdam. A. W. Oster in Amsterdam, dr. P. S. Pels in Den Haag, Ph. Pos in Am sterdam en B. Verhouven in Arnhem, tot secretaris: A. J. E. Odijk in Den Haag. geenszins kan echter gesteld worden dat de mededelingen in de memorie van ant woord alle ongerustheid in agrarische kring hebben weggenomen. Een duidelijke uitspraak acht het Land bouwschap gewenst ten aanzien van de vraag, of een importland in beginsel ge rechtigd is tot het instellen van een mini- mumimportprijs ten aanzien van alle pro- dukten, waarvoor of wel het invoerrecht wordt verlaagd, of wel het contingent wordt verruimd, of dat deze bevoegdheid alleen wordt verleend voor de veel gerin gere groep van produkten die gecontingeerd zijn. Met de minister is het Landbouwschap van oordeel, dat een laag buitentarief met name agrarische grondstoffen van levens belang is voor het concurrentie-vermogen van de agrarische veredelingsproduktie. Doch ook ten aanzien van de eindproduk- ten is het zaak te vermijden, dat te hoge tarieven tot stand komen, wil niet het ge vaar ontstaan dat de gemeenschappelijke markt het odium van protectionisme op zich laadt en wil niet aan derde landen, waarheen toch een aanzienlijk deel van de Nederlandse agrarische export zich richt een motief in de hand gegeven worden tot het treffen van tegenmaatregelen. De brief gaat vervolgens in op het in de. memorie van antwoord gestelde ten aan zien van de cultuurtechnische werken. Op gemerkt wordt, dat de ruil- en herverkave lingen in een te traag tempo verlopen. Het wegvallen of verminderen van werken, waarmee de structurele werkloosheid dient te worden bestreden, zal het overgaan van landarbeiders naar de industrie bevorde ren, ook in die gebieden, waar een tekort aan landarbeiders is. In verband met de eigen-woningrege- ling voor boeren en landarbeiders deelt het Landbouwschap mede, dat de instelling van een bemiddelend orgaan voor de eigen woningbouw gaande is. Gemeend wordt, dat aan de zogenaamde eigen-woningrege ling enige grote bezwaren kleven. Een laatste opmerking in de brief van het Landbouwschap betreft de credietrege- ling ten behoeve van door wateroverlast getroffen bedrijven. De in deze regeling voorgestelde renteregeling is teleurstellend. Bij de in 1954 getroffen regeling betaalde de boer ongeveer de helft van de rente. Het Landbouwschap zou er sterk op aan willen dringen dat bij de thans voorge stelde regeling de getroffen bedrijven geen groter rehtelast op zich behoeven te ne men dan de helft der verschuldigde rente. Spaanse dansers gedragen zich op het to neel vaak als door het succes verwende kinderen. Zij zijn al gauw tot iedere con cessie aan het publiek bereid en slechts weinigen ontkomen aan de verleidingen der behaagzucht. Maandagavond bleek in Carré te Amsterdam, dat Luisillo (die wij hier een jaar of vijf geleden, toen hij nog met Teresa samenwerkte, voor het eerst zagen) op deze regel allerminst een uit zondering vormt. Viel bij de eerste ken nismaking vooral het uitspelen van het erotische element op. thans heeft hij de typische kenmerken van de Iberische dans op een andere manier getheatraliseerd, in de richting van de „show-business". Het gaat iii zijn gezelschap werkelijk Spaans toe, maar dan zonder enige (toch noodza kelijke) reservé, met een vertoon van uiterlijkheid die zich „alleen voor export" leent. Deze instelling bemerkt men ook en vooral aan het optreden van Luisillo zelf, die zich voornamelijk toelegt op het uitvie ren van specialiteiten, in zijn geval een in derdaad fascinerend vermogen tot meer voudig en zeer snel draaien. Hij hoedt er zich wel voor in het zapateado een verge lijking met een meester als Antonio uit te lokken. Zijn „Dans van de molenaar" over trof hij in het slotnummer „Café Fla menco" met een demonstratie van ele gante virtuositeit, waarbij zijn allure sterk aan de sierlijke behendigheid van de stierenvechter deed denken. Zijn neiging tot. het theatrale ontplooide zich vooral in „De Blinde!' op muziek van Turina, waar van het gegeven sterk aan een toneelstuk van John Millington Synge herinnerde, met wel zeer pathetische gebaren. Er ligt een tamelijk primitieve geestesgesteldheid aan zijn programma ten grondslag, waar door zijn solistische verschijning overeen komst vertoont met de verheerlijking van de romantische ballerina uit de vorige eeuw. Het is begrijpelijk, dat de in wezen dio- nysische Spaanse dans .voor het suggereren van gevoelens of extase behoefte heeft aan het scheppen van situaties. Door de beperkte expressiemogelijkheden zullen deze uiterst eenvoudig moeten zijn, schets matig, zodat men altijd naar een soort folkloristische revue zit te kijken. De na druk valt tenslotte op het spectaculaire. Nu moet gezegd worden, dat Luisillo als choreograaf blijk geeft van een geraffi neerd theaterinstinct. De „Sevilliaanse Symfonie" het beste nummer van de avond, waarmee het programma geopend wordt is daar een kenmerkend voor beeld van. Castagnetten accentueren de zich tot elkaar aangetrokken voelende te genstellingen van man en vrouw. Interes sante ritmiek voert de spanning verder op. Maar de openbaring van temperament wordt gespeeld. Een tweede hoogtepunt van het betrek kelijk langdurige programma, dat de gehe le week in het genoemde theater te zien blijft, is „Pandeirada de Santiago" uit het noorden van Spanje, waarbij de patronen der voetbewegingen grappige variaties vertonen. In dit nummer kreeg men nog eens bevestigd dat in het ensemble van Luisillo de mannen over het algemeen een beter figuur slaan dan de vrouwen, die in technisch opzicht toch geenszins onvol doende genoemd mogen worden. Maria del Rosario, de voornaamste soliste, komt niet boven het overwinnen van moeilijkheden uit. Een veel boeiender persoonlijkheid is de zigeunerdanseres Teresa Amaya. die echter nu reeds de neiging tot overdrijven heeft. Het muzikale element (met de zangeres Maria Vivo en de zanger Nino de Almaden, de gitaristen José Romero en José Merino, benevens de pianist Manuel Torrens) is voortreffelijk. Het publiek, terecht weinig waardering tonend voor „Madrileense straatgeluiden" en dergelijke kinderachtige lafrelen, kwam gaandeweg tot geestdrift en dwong enkele bisseringen af. David Koning

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7