De Valera gaat orde op zaken stellen in het veelbewogen Ierland Voor en tegen :J k" u-A„„„u Vermoeid en bijna blind man wacht bet zwaarste deel van zijn levenstaak NAAIMACHINES 5 „DEV"- DE OUDE REUS IS TERUG Scherper Kwader Strenger Kerken in Zuid-Afrika ook voor niet-blanken Laatste wilvan bisschop werd een strijdsignaal Duitsland is na de V.S. de grootste autoproducent „Amor" bij Kreta vergaan Bemanning door Italiaanse tanker gered Dank voor redding De „Waterman" brengt 300 Hongaren naar Canada Een doktersdilemma Oorlogsmisdadiger Clauberg zal in Kiel terechtstaan Wegens experimenten op mensen in kampen Proces in Oost-Duitsland wegens revolutiepoging Vrijheidsstraffen voor drie intellectuelen DINSDAG 12 MAART 1957 i (Van onze reisreclacteur Fianna Fail', de partij van De Valera, heeft overtuigend de Ierse ver kiezing gewonnen en daarmee is de man, die aan de wieg van de Ierse republiek heeft gestaan voor de zoveelste maal voorbestemd premier van zijn land te worden. Wie is de man, wat is zijn taak? De man: een lange, magere, bijna blinde zeventiger, die zijn allure niet hoeft te adverteren. Ik sprak hem enkele weken geleden in Dublin en kwam diep onder de indruk. Maar één ding bleek daarbij duidelijk. „DEV", de oude reus, is moe. De fakkel, die Ierland's vrijheidsstrijd inspireerde lijkt nu op halve kracht te branden. Het zijn niet zijn lichamelijke kwalen, die hem slopen, want hij verzet zich met ijzeren wilskracht tegen zijn bijna blindheid, waarvoor de operaties, die hij enkele jaren geleden in Utrecht onderging, geen volledige genezing konden brengen. Hij lijkt veeleer te wanhopen aan de gezondheid van zijn land, dat economisch stagneert, gebukt gaat onder een ernstig werkloosheidsprobleem, langzaam leegbloed t door emigratie en waar nu, ook al weer voor de zoveelste maal, de „gun in politics", het „pistool in de politiek" spreekt. Eeuwen van illegaliteit, van verzet tegen de Britse overheersing laten zich niet zo gemakkelijk uitwissen. Zij brengen de Ieren tot ongeduld jegens wettige middelen. De huidige terreur actie van de IRA in Noord-Ierland is daar een uiting van een wel een levens gevaarlijke uiting. De Valera moet dat hebben gevoeld, toen hij in de twintiger jaren zei: „Ierland is nu een onafhan kelijke, soevereine staat. Het zal zich dienovereenkomstig hebben te gedragen". Dat betekent niet, dat De Valera geen voorstander van de opheffing der par- titie en de hereniging van Ierland zou zijn. Integendeel, maar hij beseft, dat de hereni ging met wettige middelen moet wor den nagestreefd, dat, zo Ierland al geweld zou willen gebrui ken, het aan de re gering zou zijn daar toe te beslissen en aan het leger om die beslissing uit te voe ren. Natuurlijk is dat geen uitvoerbare, zelfs geen mogelijke oplossing, maar waar er Ieren zijn, die menen dat de actie van het privé-leger- tje onder deze om standigheden een bruikbaar vervan gingsmiddel is, daar begrijpt De Valera, dat die actie nog meer voor de Ierse repu bliek dan voor Ulster zelf tot dreigende consequenties moet leiden. Het staat daarom wel vast. dat hij veel scherper maatregelen tegen de IRA-terro- risten zal nemen dan zijn voorganger Cos- tello heeft gedaan. Met de enkele maanden gevangenisstraf, die de IRA-leiders totnu- toe kregen, het vrij rond laten lopen van een senator Kelly, die openlijk met zijn privé- legertje paradeert, met de machteloos suf fende politiek jegens de „patriottische re publieken" zal het onder De Valera snel zijn gedaan. Zoals hij in 1940, toen de IRA probeerde te profiteren van de Duitse suc cessen in de oorlog tegen" Groot-Brittannië. zonder pardon een aantal IRA-leiders tegen de muur liet zetten en anderen voor onbe paalde tijd liet interneren, zo zal hij ook straks het staatsgezag tegenover deze ille galen bevestigen. „DEV" zal de laatste zijn om te ontkennen, dat dit een gevaarlijke procedure kan zijn. Zo gevaarlijk, dat de vorige regering, die daarvan zeer wel de noodzakelijkheid besefte, het eenvoudig niet aandurfde, want er bestaat in brede kringen in Ierland een min of meer heime lijke sympathie met de IRA. Er moest on langs zelfs een rechter worden vervangen, die de teruggave van inbeslaggenomen wa pens aan IRA-leden gelastte. Wanneer straks de bevolking in Noord- Ierland door de terreur-acties van de IRA ten slotte zo ontsticht raakt, dat er bij voor beeld in Belfast, zoals eerder is voorgeko- Oud-Ierland: Gezichten uit een moeilijk verleden. Eomon De Valera: een groot man. men, een aantal rooms-katholieke dokwer kers in de haven wordt gegooid, is de kans op represailles in het zuiden niet gering en er zijn kwader mogelijkheden. Wanneer bij voorbeeld een IRA-terrorist tot een lange gevangenisstraf zou worden veroordeeld en de man zou in hongerstaking gaan klas siek wapen uit de Ierse vrijheidsstrijd dan zou een bestorming van de gevange nis door sympathisanten niet uitgesloten zijn. En al kan de regering op de politie vertrouwen, men heeft maar af te wach ten hoeveel IRA-aanhangers er in het le ger schuilen. Deze kwade kansen zullen er De Valera niet van afhouden met beslist heid op te treden. Hij is de enige, die vol doende politiek en moreel overwicht heeft om het te doen, maar het heeft hem wel met bitterheid vervuld, dat het nodeloos tot dit gevaarlijk punt is gekomen. Dat, nadat hij zelfs in de oorlog de IRA had opgerold, zijn politieke tegenspeler, de im mer intrigerende Sean MacBride na de oorlog de IRA opzettelijk de kans heeft gegeven zich te reorganiseren. Geen won der, MacBride is oud-stafchef van de IRA. Het is overigens wel een ironische speling van het lot, dat het opzeggen van Mac- Bride:s steun aan de regering-Costello tot een nieuwe verkiezing heeft geleid, waaruit De Valera als overwinnaar tevoorschijn kwam en waarin MacBride's partij vrijwel van de kaart werd geveegd. Maar, zo men al uit De Valera's over winning mag concluderen, dat de meerder heid der Ierse kiezers politiek en econo misch zijn verantwoordelijkheden heeft in gezien, reden tot onverdund optimisme geeft dat nog niet. Want de politieke vleu- John A. Costello: de verliezer. gel van de IRA, Sinn Fein, heeft vier ze tels gewonnen. Veel meer dan men had kunnen verwachten van een partij die nog over onvoldoende financiën en organisatie voor deze verkiezingen beschikte. Zo gaat De Valera een van de moeilijkste periodes uit zijn lange en bewogen carrière tege moet, waarin hij slechts met zijn eigen krachtige persoonlijkheid een aantal on populaire maatregelen zal kunnen dekken. Hij zal moeten trachten de Ierse economie gezond te maken, de Ierse arbei ders tot groter werkzaamheid en de Ierse ondernemers tot groter initiatief te nopen. Na het potverteren van de oorlogswinst door vorige regeringen, zullen er nu vele broekriemen moeten worden aangehaald. Een pijnlijk proces in een land, dat toch al een lage levensstandaard heeft. En daar naast komt de onafwendbare gestrengheid jegens diegenen, in wie vele Ieren op rechte patriotten zien. Een gestrengheid, die het land zo niet tot een burgeroorlog dan toch dichter bij ernstige interne con flicten kan brengen, dan menigeen gelooft. Want al wil niemand in „het groene eiland" die conflicten, het Ierse mengsel is explo sief. Men kan slechts het vertrouwen heb ben, dat als er één man is die deze taak aan kan, het De Valera is. De man die Ierland zijn vrijheid gaf, zal nu in zijn laatste jaren moeten trachten het veel moeilijker proces van de werkelijke ver vulling van die vrijheid te voltooien. JOHANNESBURG Reuter) De Angli caanse bisschop van Johannesburg, dr. Reeves, heeft gezegd, dat de dezer dagen overleden aartsbisschop van Kaapstad, dr. Clayton, bereid was tegen het wetsontwerp in te gaan, waarin wordt geëist, dat blanke predikanten de minister voor Naturellen- zaken dienen te verzoeken om toestemming tot toelating van niet-blanken tot kerk diensten. Bisschop Reeves, die sprak op een her denkingsdienst te Johannesburg, zei, dat aartsbisschop Clayton heeft geweten, dat zijn besluit een proef zou zijn, die veel leed met zich mee zou kunnen brengen. Bisschop Reeves deelde later aan verslag gevers mee, dat de pas overleden aarts bisschop de gevolgen, die zijn uitdagende houding jegens het wetsontwerp voor hem zou kunnen hebben, nauwkeurig heeft overwogen. Hij was bereid gevangen neming te riskeren, aldus de bisschop van Johannesburg. In zijn preek zei dr. Reeves, dat de aarts bisschop op de dag vóór zijn overlijden de bisschoppen van Grahamstown. Pretoria, Natal en Johannesburg bijeen heeft geroe pen om te spreken over de ernstige ge varen van het wetsontwerp voor de kerk. De aanwezigen op deze bespreking hebben gemerkt, dat de aartsbisschop ervan over tuigd was, dat aanneming van dit wetsont werp de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika voor de zwaarste beproeving in haar ge schiedenis zou stellen. Twee uur na ondertekening van een brief aan de Zuidafrikaanse minister-president Strijdom, over het wetsontwerp, werd aartsbisschop Clayton dood in zijn studeer kamer gevonden. Hij bleek aan hartaanval te zijn overleden. De r.k. aartsbisschop van Kaapstad, Owen McCann, heeft zondag gezegd dat zijn kerk voor alle rassen in Zuid-Afrika open zal blijven. Dit zei hij in een commentaar op het thans bij het parlement in behandeling zijnde wetsontwerp, krachtens hetwelk blanken en niet-blanken in steden niet zonder voorafgaande ministeriële toestem ming samen in kerken, scholen, verenigin gen en instellingen mogen zijn. In een verklaring van het landelijk da gelijks bestuur der liberale partij staat: „De partij is de stellige overtuiging toe gedaan, dat er geen oplossing voor de Zuidafrikaanse vraagstukken kan zijn voordat alle rassen samenwerken". Men doet een beroep op de regering „op te houden met de excessen." De wereldproduktie van motorvoertui gen was in 1956 met ongeveer 11,5 mil joen stuks 15 percent kleiner dan in 1955, zo heeft het instituut voor economisch on derzoek te München uitgerekend. De ver mindering is het gevolg van een geringere produktie in de Verenigde Staten en in Engeland. De Verenigde Staten produceer den 6,9 miljoen of ongeveer 75 percent van de produktie van het voorafgaande jaar. Engeland produceerde 1 miljoen stuks of 81 percent van zijn produktie van 1955, Het Nederlandse vrachtschip „Amor" (2817 ton) van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam is in de nacht van zondag op maandag op 50 kilometer ten westen van Kreta in de Middellandse Zee vergaan. De Italiaanse tanker „Ernesto Fassio" (12915 ton) seinde omstreeks kwart voor twee dat de „Amor" zich in zinkende toe stand bevond en dat men een reddingsboot had waargenomen. Inmiddels is de „Amor" gezonken; de Italiaanse tanker heeft alle bemanningsleden overgenomen uit de red dingsboten tijdens een zware zee, veroor zaakt door een hevige storm. „Gaasterland" aan de grond Het Nederlandse motorschip „Gaaster land", van de Scheepvaart en Steenkolen Mij. te Rotterdam, bruto 375 ton, is in de nacht van zaterdag op zondag op de Lynn nabij Kingslynn aan de grond gelopen. Alles is wel aan boord. Pogingen om het schip vlot te slepen mislukten. De loods boot is ter plaatse aanwezig. Sleepboot- assistentie uit Kingslynn is bij het schip. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 De directie van de K.N.S.M. heeft aan de gezagvoerder van het Italiaanse tank schip Ernesto Fassio een telegram ge stuurd, waarin zij van haar diepe dank baarheid getuigt voor ce redding van de bemanning van het bij Kreta ten onder gegane motorschip „Amor". Zij verzoekt de kapitein van de Italiaanse tankboot haar felicitaties over te brengen aan de officieren en de bemanning van het onder gegane K.N.S.M.-schip met hun redding. De bemanning is naar Triëst gebracht. De Canadese ambassadeur in Nederland heeft maandag in Rotterdam aan boord van de „Waterman" 312 Hongaarse vluchtelin gen, die naar Canada emigreren, uitgeleide gedaan. Het schip brengt, behalve de Hon garen, nog 200 Nederlandse emigranten naar Canada en 250 Nederlandse emigran ten naar Verenigde Staten. De ambassadeur sprak zijn grote erkentelijkheid uit voor de vele moeite, die de Nederlandse regering zich heeft willen getroosten door de voor Canada bestemde Hongaren enige tijd in Nederland gastvrijheid te bieden. In Oos tenrijk werden zij al op hun emigratie naar Canada voorbereid. Daartoe was een aan tal Canadese taalleraren en maatschappe lijke werkers naar Oostenrijk gezonden. Zij reisden met de Hongaren mee naar Neder land, waar zij hen opnieuw onder hun hoede namen. Totaal zullen 2300 van de in Nederland vertoevende Hongaren naar Canada emigreren. Meningen over belangwekkende onderwerpen, ter redactie ontvangen en hierbij in de vorm van een forum-discussie aan onze lezers aangeboden. Vorige week hebben wij in deze rubriek een aantal brieven gepubliceerd, waarin lezers van ons blad stelling namen tegen diverse uitspraken ter rechtvaardiging van medische proeven op mensen en dieren. Deze uitspraken werden gedaan door me dici, hoogleraren en ethici op een in Utrecht gehouden forum. Een der deelnemers aan het genoemde forum, dr. F. A. Nelemans, arts-farmaco- loog te Utrecht, heeft thans op ons verzoek op deze lezersbrieven gereageerd. Dr. Nele mans schrijft in zijn commentaar onder meer het volgende: „Met anti-vivisectionisten discuteren is een hopeloze zaak naar mijn ervaring. Ik kan u alleen verzekeren dat iedere farma- coloog met vreugde het dier-experiment door de reageerbuis zou vervangen, als dit inderdaad kon en in gevallen waarin dit werkelijk kan (er zijn er in de loop van de jaren enkele gekomen) dit ook steeds doet." „Uit de aard dei zaak zijn mij uit de Nederlandse litteratuur, en in een enkel geval ook uit Nederlandse ervaring, wel gevallen bekend van toegebrachte schade aan mensen in proeven. In vrijwel alle ge vallen gaat het hier om proefnemingen die niet alleen ik, maar het gehele forum als beslist niet-toelaatbaar beschouwen. Bij de discussie ging het alleen om medisch- ethisch verantwoorde proeven. Schade of letsel, daardoor veroorzaakt, ken ik nauwe lijks; aan de andere kant zijn mij veel ernstiger schaden bekend aan patiënten, die alleen maar behandeld werden volgens resultaten die alleen met anti-vivisectio- naire geneeskunde behaald konden wor den. Ik geef u hierbij alleen maar als voor beeld dat insuline, sulfonamides, de mo derne geneesmiddelen tegen tuberculose, adrenaline (bij asthma) dan niet gebruikt mogen worden, d.w.z. in de anti-vivisectie- geneeskunde." „Veel ervaringen met artsen als mens heeft de heer Kol (een der „schrijvende lezers" - red.) blijkbaar niet. anders zou hij zijn verdachtmakingen jegens de artsen die hun patiënten als proefkonijnen gebruiken, wel achterwege gelaten hebben, of hoog stens vermeld hebben dat enkele artsen zo te werk gaan, maar dat deze door hun goede collega's (en dat zijn er toch altijd meer dan 9 op de 10) niet geaccepteerd worden." „Wat proeven op mensen in het algemeen betreft, zou ik tot besluit nog het volgende op willen merken. Vrijwel iedereen is wel eens ziek. Het is maar zelden dat men zich daar passief bij neerlegt en zonder enige behandeling wacht tot men beter wordt. In het eenvoudigste geval neemt men een huismiddeltje en als men beter wordt, neemt men het de volgende keer weer. Maar als men ervan overtuigd is dat het helpt, beveelt men het ook een goede na buur aan: dat moet je nemen, dat helpt zo goed. In wezen is dit reeds een menselijk experiment. Wanneer het middeltje niet helpt, „probeert" men een ander en even tueel een derde. Ook dit is een menselijk experiment." „Ook de z.g. anti-vivisectie-artsen heb ben hun litteratuur, waarin zij hun er varingen met bepaalde behandelingen mededelen. Collega's, die deze ervarin gen op hun patiënten toepassen, in troduceren daarmee eveneens het mense lijke experiment. Zo scherp gesteld, is reeds ieder voorschrift, dat de arts afgeeft, een experiment, omdat hij nooit absoluut zeker is, dat zijn therapie bij de patiënt het suc ces zal geven, dat hij ervan verwacht - en hij dus altijd experimenteert, ook al be merkt men dat pas, wanneer de therapie geen succes heeft." Een van de punten, waarover het forum gesproken heeft, is, in hoeverre het toelaat baar is dat deze experimenten, die iedere ,arts neemt, principieel op grotere groepen gericht mogen worden, en in hoeverre van de patiënt in dit opzicht medewerking in het belang van de gemeenschap gevraagd of verwacht mag worden." „Misschien kunnen de briefschrijvers enigszins gerustgesteld worden wanneer hun medegedeeld wordt dat d e arts in Nederland proeven op zijn patiënten niet toelaatbaar acht, wanneer hij zichzelf, zijn naaste verwanten en zijn beste vrienden er niet aan zou willen onderwerpen." „Niet-experimenteren is ook een experiment" Een ander lid van het Utrechtse forum, de Groningse theoloog en ethicus dr. S. J. Bouma, schrijft ons: Met belangstelling heb ik kennis geno men van uw verslag van het Utrechtse Fo rum en van de reactie daarop van enkele uwer lezers U was zo vriendelijk, mij ge legenheid te bieden, om daarop op mijn manier te reageren, en na overleg met de voorzitter van het forum maak is daar gaarne gebruik van. Er was op het for.um géén verschil van mening over het vraagstuk, of een arts onderzoeker zijn patiënten in een verant woorde proefneming mag betrekken. Daar over waren allen het eens, en in dat ver band zei prof. Bijlsma: dat ook het niet- experimenteren met patiënten een experi ment is en vaak een zeer gevaarlijk. On enigheid was er wèl over de vraag, hoe ver men bij het nemen van- zulke proeven mag gaan, en of het juist is, daarbij kwan titatieve onderzoekingsmethoden (dus: de statistische methode) toe te passen. Een zeer belangrijke vraag was die, wel ke aan mij (een niet-medicus) ter beant woording werd voorgelegd. Namelijk: of het aanwenden van kwantitatieve onder zoekingsmethoden ethisch verantwoord is, en nader: of dit niet strijdig is met de be- roeps-ethiek van de arts-onderzoeker. Mijn antwoord op die vraag kon u na tuurlijk niet in extenso in uw verslag op nemen, maar in de samenvatting van dat antwoord is toch wel iets wezenlijks ver loren gegaan. Dat het experimenteren met patiënten, ook zonder dat de patiënten daar weet van hebben, door artsen niet als ontoelaatbaar wordt beschouwd, is duidelijk. Een insider heeft eens gezegd, dat de geneeskunde voor een zeer groot deel niet méér is dan expe rimenteren. Een andere vraag is echter, of deze hou ding van de practijk ook ethisch, dat wil zeggen: in de ethische bezinning gerecht vaardigd is. En op die vraag antwoordde ik in deze geest. Het eerste is, dat de patiënt als patiënt tot zijn arts komt, en dat het feit, dat de arts hem als patiënt aanvaardt, aan de arts-onderzoeker strenge beperkingen op legt. Aan die beperkingen zal geen fatsoen lijk arts-onderzoeker zich onttrekken; spe len met zijn patiënt in het belang van een (voor de patiënt onbelangrijk) theoretisch onderzoek zal elke arts beoordelen als strij dig met zijn beroeps-ethiek. „Ethisch verantwoord" Het eerste is echter niet het laatste. Op het eerste volgt dit, dat het in zeer vele gevallen lang geen uitgemaakte zaak is, dat een bepaalde geneeswijze als de juiste moet worden beschouwd, en dat een nieuwe, nog niet uit-geprobeerde genees wijze niet juister zou zijn. Dan is het van zeer groot belang, dat te weten te komen, en moet men gaan experimenteren in het belang van de patiënt, èn in het belang van de mensheid. Zulk een experiment vraagt proeven, die verantwoord en vol doende moeten zijn. En zulke proeven vra gen proefpersonen in verantwoorde en vol doende veelheid. Dit is practisch noodzakelijk, èn (daar ging het tenslotte om) ethisch verantwoord. Om dat duidelijk te maken, moeten we uitgaan van de vraag naar de waarde van de mens, waaruit dan weer het recht en de roeping van de mens volgen. Een absoluut individualisme is, zo niet meer. dan toch evenzeer onaanvaardbaar als een absoluut collectivisme. Met andere woorden: die waarde is ge legen zowel in de mens als enkeling als in de mens als deel van een geheel. Volgt nu uit het eerste, dat een patiënt recht heeft op de erkenning van zijn persoonlijke be langen, uit het tweede volgt met even grote kracht, de roeping tot dienst aan het geheel: hij heeft de sociale plicht, om zich als enkeling te stellen in de dienst van „de strijd tegen de ziekte" om zich te stel len tot proefpersoon, en daarbij niet alléén te vragen naar de gevolgen daarvan voor hem als persoon. Het experiment vereist echter in de meeste gevallen, dat de proefpersoon niet weet, dat hij als zodanig wordt gebruikt. Dat zou allerlei storende factoren in het spel brengen. En dan zeg ik, dat de arts onderzoeker aan deze overwegingen het recht ontleent, om zijn patiënt als proef persoon te gebruiken in dienst aan het al gemeen belang zelfs zonder diens toe stemming of voorkennis. Maar met nadruk wijs ik dan tenslotte weer op de grote verantwoordelijkheid, die de arts-onderzoeker daarbij op zich laadt. Dat hiermee de weg tot een ongebreidel de vivisectie niet geopend is, spreekt eigen lijk wel vanzelf. De vivisectie is een ander (en zeer belangrijk) probleem, dat hier ech ter niet ter bespreking was voorgelegd. Wat dat betreft, wil ik volstaan met de herin nering aan een uitspraak van een der fo rum-leden: dat duizenden (mensen zowel als dieren) hun behoud te danken hebben aan proefnemingen op levende dieren. En ik wil ook hier aan herinneren, dat ik het vivisecteren zonder noodzaak sterk heb af gekeurd (vivisectie in dienst van de fabri cage van schoonheidsmiddelen werd zelfs onbehoorlijk, ja, misdadig genoemd!), en dat ik er met nadruk op hfeb gewezen, dat de onderzoeker ook daarin niet vrij, doch zedelijk gebonden is. (Van onze correspondent in Bonn In de aanstaande zomer zal een der ergste Duitse oorlogsmisdadigers, die zich tijdens het nazi-regime aan gevan genen hebben vergrepen, voor de recht bank komen. Het is professor dr. Carl Clauberg, die in het concentratie kamp van Auschwitz joodse vrouwen sterilisatieproeven heeft laten ondergaan. Meer dan honderd getuigen, ook uit Ne derland, zullen in dit proces, dat in Kiel wordt gehouden, verschijnen. Clauberg die in het huis van bewaring te Kiel is opge sloten beweert dat zijn slachtoffers zich vrijwillig hadden gemeld en dat zij zon der zijn experimenten in gaskamers en crematoria terecht gekomen zouden zijn. Clauberg heeft negen jaar doorgebracht in gevangenschap in Rusland, van waar hij onlangs is teruggekeerd. Clauberg was 39 jaar, toen hij buiten gewoon hoogleraar aan de universiteit van Koningsbergen werd. In het derde rijk voerde hij de titel „S A - SanitÊitsober- sturmbannführer". In 1942 vroeg hij schriftelijk aan Himmler. of deze levende mensen tot zijn beschikking wilde stellen en of hij in het kamp van Auschwitz mocht experimenteren. Hij gaf injecties met een vloeistof, die ontzettende pijnen en hoge koortsen veroorzaakten. Som migen stierven aan de gevolgen, anderen werden rüntgenologisc'n onderzocht. Als de eerste injectie geen uitwerking had gehad, volgde een nieuwe behandeling. In 1943 schreef hij aan een van Himmler's naaste medewerkers, dat zijn methode bijna volmaakt was en dat het niet lang meer zou duren of hij zou met een man of tien op een dag honderden, misschien duizend vrouwen, kunnen steriliseren. Sedert Clauberg is teruggekeerd, zijn er zowel in West.-Duitsland als in het bui tenland vele stemmen opgegaan hem we gens zijn wandaden ter verantwoording te roepen. Poging tot zelfbestuur voor Singapore De regering van Singapore heeft te Lon den in besprekingen met de Britse regering voorstellen ter tafel gebracht voor binnen lands zelfbestuur. De conferentie is de tweede poging binnen een jaar om een grondwet voor de kroonkolonie uit te wer ken. ADVERTENTIE BERLIJN (AFP/Reuter) Het Oostduit- se persbureau ADN meldt, dat het Oost- duitse opperste gerechtshof de 35-jarige professor Wolfgang Harich, een vooraan staande Oostduitse communistische intel lectueel, tot tien jaar dwangarbeid heeft veroordeeld wegens het „in gevaar brengen van de staatsveiligheid". Professor Man fred Hertwig werd tot twee jaar en Harichs medewerker Bernhard Stemberger tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het pro ces, dat door delegaties van Oostberlijnse arbeiders en enkele Oostduitse journalisten werd bijgewoond, heeft drie dagen ge duurd. Volgens de tenlastelegging stond Harich aan het hoofd van een „tegenrevolutionaire groep", die „ernaar streefde de regering omver te werpen, een einde te maken aan de leidende rol van de Oostduitse commu nistische partij, het nationale volksleger te ontbinden, het ministerie voor staatsveilig heid op te heffen en uittreding van Oost- Duitsland uit de verdragsorganisatie van Warschau te bewerkstelligen". Harich c.s. zouden ook een einde hebben willen maken aan de „opbouw van het socialisme", waar bij zij ervan uitgingen dat kleine genatio naliseerde ondernemingen „aan kapitalis ten moesten worden verkocht". Harich zou eenzelfde ontwikkeling als zich in Polen en Hongarije heeft voorgedaan, voor Oost- Duitsland onvermijdelijk achten. Hij zou van plan zijn geweeste zich aan het hoofd van een volksopstand te stellen. Harich werd er verder van beschuldigd in verbinding te hebben gestaan met de Hongaarse „Petoefi-kring" het centrum van het Hongaarse verzet, Poolse natio nalistische intellectuelen en het bureau voor Oost-Duitsland van de Westduitse sociaaldemocratische partij. De openbare aanklager-, dr. Ernst Mels- heimer, verklaarde volgens ADN dat ver wezenlijking van Harichs plannen tot een „aanval der imperialisten" zou hebben ge leid. Volgens Melsheimer was het de be doeling de opstand te organiseren met be hulp van aanwijzingen van „Rias", het Amerikaanse radiostation in West-Berlijn. Volgens ADN heeft Harich verklaard in september/oktober 1956 te Berlijn een ont moeting te hebben gehad met Georg Lu- kacz, een voormalig lid van de regering- Nagy die Harichs zienswijze deelde.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9