brylcreem VPTjVO Wel eenheid inzake Algerije maar niet over versobering India en Joegoslavië vermanen Nasser zich te matigen Israel beklaagt zich te Washington en bij de Veiligheidsraad van de UNO m Mollet: 33ste vertrouwenskwestie Van dag tot dag Atoomcentrum I. f. tweelmifsek De Mens 3 Uw hoofdhuid fris - Uw haar gezond... heeft „voedingswaarde" voor Uw haai N Russen kunnen optreden in Oost-Duitsland Als hun veiligheid in gevaar komt Jemen wil Hammarskjoeld als ooggetuige hebben Stakingen van 24 uur in Frankrijk Nieuw Europees parlement voor Euromarkt, Euratoom en de EGKS België zou niet afzien van het Moerdijkkanaal GARAGE DEN HOUT K.L.M.-vliegers wensen een internationale levens standaard DONDERDAG 14 MAART 1957 ADVERTENTIE OMDAT Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: mooi haar en gezond haar! BRYLCREEM geeft wat Uw baar nodig hcett Ofschoon de definitieve beslissing nog niet gevallen is, denkt men blijkbaar in Den Haag ernstig over de vestiging van een atoomreactor-centrum in Petten aan de Noordzeekust, in een tamelijk eenzaam gedeelte van de overigens ook steeds dich ter bevolkt wordende Kop van Noord holland. Aangenomen mag worden, dat dit gebied naar verluidt een goede kans maakt om gekozen te worden, juist omdat het be trekkelijk dun bevolkt is en omdat de bouw van een atoomcentrum in een dicht bevolkte streek bepaalde gevaren, zoals die van radio-actieve straling, kan mee brengen. De commissie, welke de regering in deze van advies dient, zal dan ook on getwijfeld bijzondere aandacht aan de vei ligheidsfactor hebben gewijd. Uit deze waakzaamheid zelf zou hier en daar wellicht de conclusie kunnen worden getrokken, dat Petten, als de plannen doorgaan, een griezelig gevaarlijk gebied wordt, waar men vooral niet moet gaan wonen of ook maar een zomerse zondag moet gaan doorbrengen. Maar een derge lijke bezorgdheid zou schromelijk over dreven zijn. Want de onmiskenbare wen selijkheid om kernreactors zoveel mogelijk op een afstand van vele kilometers van bewoonde centra te bouwen geldt in het bijzonder voor zeer grote reactors ter op wekking van elektriciteit op grote schaal, zoals dat bijvoorbeeld in het Engelse atoomcentrum Calder Hall het geval is. Het is echter geenszins de bedoeling van de regering, in Petten langs de weg der atoomsplitsing elektriciteit voor open baar of industrieel gebruik te gaan op wekken om van de opwekking van kern energie voor militaire doeleinden maar helemaal niet te spreken. Wat men wèl wil bouwen, is: een proefreactor met bij behorende laboratoria, bibliotheek en ad ministratie-gebouw, dit alles uitsluitend ten dienste van de studie op atoomtech- nisch gebied, zowel ten behoeve van het hoger onderwijs als van het bedrijfsleven. Ook dit onderdzoek en de plaats waar het geschiedt zijn natuurlijk niet gevaar loos, evenmin als welk onderzoek dan ook waarbij radio-actieve stoffen te pas ko men. Maar er is alle reden om ervan over tuigd te zijn dat de betrokken instanties tenvolle rekening houden met die ge varen-factor en er zeker op zullen toezien dat die beperkt blijft tot hen, die recht streeks deelnemen aan het werk in het te bouwen reactorcentrum, en dat ook die deelnemers zelf in de grootst mogelijke jnate zullen worden beschermd. Tot nader order zal niemand zich dus uit bezorgdheid hieromtrent een wande ling in het Pettense duinlandschap behoe ven te ontzeggen of zich ongerust be hoeven te maken als zijn kinderen willen gaan pootje-baden aan het Pettense strand. MOSKOU (Reuter). Het Russische persbureau „Tass" heeft de tekst gepubli ceerd van de overeenkomst, die de Rus sische en Oostduitse ministers van Buiten landse Zaken, Gromyko en dr. Bolz, te Berlijn hebben getekend, inzake het lege ren van Russische troepen in Oost-Duits land. Indien de veiligheid van de Russi sche strijdkrachten in Oost-Duitsland zou worden bedreigd, is het Russische opper bevel gerechtigd maatregelen te nemen, om deze bedreiging teniet te doen, in „ge reed overleg" met de Oostduitse regering en rekening houdend met maatregelen der Oostduitse autoriteiten, om aan de toestand het hoofd te bieden, aldus de overeen komst. Meningsverschillen over de toepassing van bepalingen uit de overeenkomst zullen worden beslecht door een te Berlijn zete lende zes man sterke gemengde commissie, waarin drie Russen en drie Oost-Duitsers zitting zullen hebben. De commissie moet haar beslissingen met algemene stemmen nemen. Vraagstukken, waarvoor op deze wijze geen oplossing kunnen worden ge vonden, moeten „zo spoedig mogelijk" via de diplomatieke kanalen worden gere geld. De Russische troepen zullen zich „niet inlaten met de binnenlandse aange legenheden van Oost-Duitsland of met zijn maatschappelijk en politiek leven". Over elke wijziging in de sterkte der Rus sische troepen of verplaatsing hunner bases moeten de beide regeringen beraadslagen. Voor oefeningen zal met de bevoegde Oost duitse autoriteiten overleg worden ge pleegd. De Russische militairen en hun gezinnen moeten de Oostduitse wetten naleven en eerbiedigen. Misdrijven „tegen de Russi sche strijdkrachten in Oost-Duitsland zul len worden behandeld als misdaden tegen de Oostduitse weermacht". Indien Russische troepen de Oostduitse v/etten schenden, heeft Oost-Duitsland het recht de sovjet-Unie te verzoeken de be trokken eenheden terug te roepen en even tuele schade te vergoeden. NEW YORK (Reuter/UP) Jemen heeft de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, uitgenodigd voor een bezoek om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de „slechter wordende toe stand" als gevolg van „de Britse agressie". Hammarskjoeld heeft beloofd de uitnodi ging in overweging te nemen, maar de na druk gelegd op het feit, dat hij het druk heeft met andere zaken CAIRO (Belga, Reuter) - De Indiase am bassadeur in Cairo, Ali Djawar Djoeng, heeft, na een onderhoud met president Nasser gezegd, dat, voorzover hij te weten is gekomen, Egypte niet voornemens is Gaza militair te bezetten. „De kwestie is beperkt tot het burger lijk bestuur", zo zei hij. De ambasadeur zei optimistisch te zyn over de mogelijkheid van een bevredigende oplossing van de vraagstukken van het Suezkanaal, de strook van Gaza en de Golf van Akaba, „mits alle partijen redelijk zijn en er niet wordt gesproken over gebruik van geweld". Te Belgrado verluidt dat de Joegoslavische regering langs diplomatieke weg Egypte het „vriendschappelijke advies" gegeven heeft, zich te onthouden van iedere actie, die de hartstochten in het Nabije Oosten opnieuw zou kunnen doen oplaaien en zo veel mogelijk zelfbeheersing te tonen, zulks met het oog op de mogelijkheid van een nieuwe actie van de zijde van Israel. Israel heeft zich bij de Veiligheidsraad beklaagd over herleving der aanvallen, die Egyptische zelfmoordbrigades inder tijd van Gaza uit op zijn gebied uitvoerden. De Israëlische UNÖ-vertegenwoordiger Abba Eban, heeft in een nota, die hij aan de huidige raadsvoorzitter, de Rus Sobo- lev, heeft overhandigd, verklaard dat de „herleving dezer aanvallen door Israel bui tengewoon ernstig wordt opgevat, daar hierdoor een toestand van groot gevaar wordt geschapen". Eban heeft de Veiligheidsraad niet ver zocht onmiddellijk handelend op te treden. Eban heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken een „boodschap" van zijn regering overhandigd, waarin de zienswijze van de Israëlische regering ten aanzien van Gaza is vervat. Hij zei, dat de Israëlische regering de toestand die de Egyptische politiek in Gaza heeft gescha pen als „zeer ernstig" beschouwt. Diplo matieke vertegenwoordigers van Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië en Canada hebben woensdag uitvoerig van gedachten gewisseld op het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken. „De Israëlische regering heeft er bij de Amerikaanse autoriteiten op aangedron gen onverwijld drastische stappen te doen, om een einde te maken aan de huidige ont wikkelingen in Gaza", aldus verluidt te Jeruzalem. Vrijbrief? Een hoge Israëlische ambtenaar verklaar de: „Indien de Verenigde Staten thans niet ingrijpen, zal Nasser dit opvatten als een vrijbrief voor een terugkeer der Egyptena- ren naar Gaza en een doen herleven van de omstandigheden, -"e aldaar voor okto ber 1956 heersten". De ambtenaar ver klaarde ook nog dat communisten, die na het vertrek de" Israëlische troepen op vrije voeten werden gesteld, de leiding hebben van de actie tegen de UNO in Gaza. Hammarskjoeld gaat President Eisenhower heeft op zijn we kelijkse persconferentie te Washington verklaard dat de Amerikaanse opvatting over hetgeen gedaan moet worden ter ken- PARIJS (Reuter) Tengevolge van stakingen zijn woensdag de postbestellin gen in Frankrijk vertraagd en de diensten van en naar het Par ij se vliegveld Orly ge stagneerd. De postbestellers hadden voor 24 uur het werk neergelegd om looneisen kracht bij te zetten en te protesteren tegen discipli naire maatregelen, die tegen de deelnemers aan een vorige staking waren genomen. In enige Parijse wijken was tachtig percent van de bestellers niet öp het werk versche nen. Elders was het percentage stakers ge ringer. nis van Hammarskjoeld is gebracht. Een UNO-woordvoerder heeft bekendge maakt, dat de secretaris-generaal Ham marskjoeld van plan is zaterdag uit New York naar Cairo te vertrekken. De bevel hebber van het UNO-leger, generaal Burns, heeft in Cairo besprekingen gevoerd met dr. Bunche, die na een gesprek met Nas ser heeft gezegd, dat het UNO-leger de komst van Egyptische bestuurders in Gaza niet zal vertragen en met hen zal sa menwerken, aldus meldt radio-Cairo. „De voornaamste rol van de UNO-troepen is de rust aan de Israelisch-Arabische gren zen te bewaren", zo zou Bunche verklaard hebben. Volgens radio-Cairo heeft Bunche gezegd de dood van de inwoner van Gaza te betreuren. Hij zou Nasser beloofd heb ben maatregelen te treffen dat dergelijke incidenten niet meer kunnen gebeuren. Volgens radio-Cairo zal Bunche vandaag naar Gaza vertrekken, maar Egypte niet verlaten voordat hij met Hammarskjoeld besprekingen met de Egyptische regering heeft gevoei-d. PARIJS (UP) Premier Guy Mollet van Frankrijk kreeg woensdag de goedkeuring van zijn kabinet om de kwestie van ver trouwen te stellen bij de behandeling van de kwestie-Algerije en de versoberings maatregelen voor het „redden van de franc" in de nationale vergadering, die morgen begint. Gedurende het na de oorlog gevestigde record van een meer dan dertien maan den premierschap heeft de regering-Mol- let 32 maal de vertrouwenskwestie over leefd. Mollet kreeg goedkeuring haar opnieuw te stellen na een stormachtige kabinets zitting van drie en een half uur. Mollet heeft in de voorbije dagen met verscheidene partijleiders van gedachten gewisseld over het belangrijkste punt in het debat: Algerije. De overweging, dat de nationalisten zich minder extreem zul len tonen, wanneer zij weten dat, zelfs al komt Mollet ten val, de Franse politiek toch niet veranderen zal, leidt op het ogen blik Mollet's handelingen. De steun voor het regeringsstandpunt inzake Algerije schijnt wel verzekerd te zijn, hoewel van verscheidene zijden nieuwe voorstellen te wachten zijn. Minder overvallen In februari is het aantal overvallen door groepen rebellen in Algerije, met ruim 25 percent gedaald, vergeleken bij de vorige maand. Het aantal overvallen op burgers daalde met 29 percent en het aantal do den aan de zijde der opstandelingen ver dubbelde. De Franse autoriteiten gewagen van een „aanzienlijke vermindering" der rebellen-activiteit en schrijven deze toe aan het krachtige Franse optreden tegen de Algerijnse opstandelingen. Maar er is nog een andere belangrijke kwestie: die van de financiën. Paul Ramadier, de minister van Finan ciën, bereidt een regiem van inkrimping voor: beperking van de militaire uitgaven, importbeperkingen, een loonstop en ster ker controle over de kredietveidening aan consumenten. De meerderheid in de assemblée is in de oppositie, waar het de binnenlandse eco nomie betreft, en daarom is door een suc ces inzake Algerije, een succes inzake het gehele regeringsbeleid nog niet verzekerd. LUXEMBURG/BONN (AFP/DPA) Te Luxemburg verluidt, dat op 25 maart te Rome, tegelijk met de verdragen inzake de Euromarkt en de Euratoom een speciaal protocol tot wijziging van het verdrag in zake de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal zal worden getekend. Deze wijziging wordt noodzakelijk omdat de drie gemeenschappen een gezamenlijk par lement en een gemeenschappelijk hof van justitie zullen hebben. Het parlement van de EGKS, dat 78 leden telt, zal hiertoe worden uitgebreid tot 142 leden- Het aan tal rechters in het bestaande hof van justi tie der EGKS blijft zeven, maar het pro tocol zal voorzien in de instelling van ver scheidene kamers van het hof, die corres ponderen met de gebieden, waarop de on derscheidene gemeenschappen betrekking heben. Het gezamenlijke parlement der drie gemeenschappen zullen voor West- Duitsland, Frankrijk en Italië elk 36 leden zitting hebben, voor België en Nederland elk veertien leden en voor Luxemburg zes leden. In Bonn is men vastbesloten de verdra gen over de Euromarkt en Euratoom nog vóór de verkiezingen in de herfst en on afhankelijk van Parijs te bekrachtigen. In Bonn bestaat de mening, dat de bekrachti ging in België, Nederland, Luxemburg en Italië snel zal verlopen. Of hetzelfde ook van Parijs gezegd kan worden, acht men de vraag. Van onze correspondent in Brussel) Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel heeft medegedeeld nog geen commentaar te kunnen geven op de mede deling van de Nederlandse minister Luns in de Eerste Kamer, waaruit men heeft af geleid dat België zou afzien van de aanleg van het Moerdijkkanaal. In bevoegde krin gen te Brussel zegt men, dat deze opvatting onjuist is. De Belgische deskundigen hebben geen bezwaren tegen de werken, die, zonder re kening te houden met het Moerdijkkanaal, zullen worden ondernomen om het over vloedige water van de riviertjes de Dintel, de Mark en de Steenbergse Vliet in een kanaal te lozen. De Nederlandse waterstaat zou echter wijs handelen, zo zegt men, in dien dit kanaal op het voorgenomen tracé van het ontworpen Moerdijkkanaal zou aanleggen tussen Bergen op Zoom en Moer dijk. In het rapport Van Cauwelaert Steenberghe is met deze Brabantse afwa teringsproblemen rekening gehouden. Van daar dat het tracé van het Moerdijkkanaal voorbij Bergen op Zoom naar het plaatsje Moerdijk werd afgebogen. Ook in België zal over enkele jaren worden begonnen met de aanleg van een kanaal, dat een stuk Moerdijkkanaal zou kunnen worden, name lijk een zeekanaal, dat de Antwerpse dok ken zou verbinden met de plaats Fort Fre- derik bij de Nederlandse grens. Worden die beide kanaalvakken uitgevoerd, dan zou later, indien de regeringen beslissen het Moerdijkkanaal aan te leggen, slechts de verbinding tussen Bergen op Zoom en Fort Frederik moeten worden gegraven. Hieruit vloeit voort, aldus de Belgische deskundi gen, dat België bepaald niet van zijn eis van het Moerdijkkanaal heeft afgezien. In tegendeel, zo menen zij, het Moerdijk kanaal blijkt voor de specifiek Nederland se en Belgische belangen meer dan ooit noodzakelijk te zijn, tenzij, aldus deze des kundigen, de vaarweg in de tussenwateren, door de werken van het Deltaplan inder daad een kalm meer zou worden, zoals de technici van het Nedex-landse Waterloop kundig Laboi-atorium in Delft hebben laten dooi'schemeren. Men vraagt zich ovei'igens in Belgische deskundige kringen af, waar om de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken nu plotseling zo'n haast heeft met de waterwegvraagstukken, terwijl België bijkans een eeuw wacht op een betere Schelde-Rijnverbinding. Duitse minister naar ons land. De Westduitse minister van Defensie, Frans Jozef Strauss, zal op 15 en 16 maart een in formatief bezoek aan Nederland brengen. Minister Strauss zal in Den Haag besprekin gen voeren met zijn Nederlandse collega, ir. C. Staf. (UP) Je kunt uren filosoferen over geld, over dat meest begeerde en meest verguisde artikel in onze samenleving. Het interessante van geld is, dat er on eindig veel mogelijkheden zijn, waarop je het kunt verdienen, verduisteren, verliezen, beleggen, besteden of besparen. Daarom neemt het waarschijnlijk zo'n belangrijke plaats in, want emotioneel gezien komt het, volgens mij, in ons leven direct na de liefde, hoewel het gezegde „Zaken gaan vóór het meisje" daarmee ongetwijfeld in tegenspraak is. Over geld zijn trouwens toch de meest tegenstrijdige uitspraken de eeuwigheid ingegaan. Onze oude gedienstige zei altijd: „Heb je geld dan doe je wonderen, heb je 't niet dan is het donderen", een frisse, practische zegswijze, die echter weer sterk contrasteert met het Engelse „Money is the root of all evil". De Romeinen stelden realistisch „Pecunia non olet", maar zou u in deze democratische tijd nog durven zeggen „Geld stinkt niet"? Ons ruilmiddel bezit ook nog de beden kelijke eigenschap om voortdurend in waarde te verminderen. We weten alle maal, dat de gulden van vandaag niet meer de gulden van twintig jaar geleden is. Het tragische is echter, dat ook de gulden uit 1937 niet dezelfde was als zijn naamgenoot uit 1907, terwijl de gulden van 1907 weer minder waarde had danen zo kunt ge terug gaan tot de dagen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, die, zoals men weet, de gehele week aan het grote wiel zwoegde voor het luttele sommetje van zes stuivers. In onze dagen zou Michiel zeker een salaris van tachtig gulden „schoon" heb ben gehad, ongeacht de verschillende bij en toeslagen, waarvoor hij zich een tele visietoestel op afbetaling had kunnen aan schaffen. Waarschijnlijk zou hij dan nim mer de neiging hebben vertoond om Admi raal te worden, maar daar staat tegenover, dat hij op vijfenzestigjarige leeftijd de blauw-geruite kiel had kunnen uittrekken om rustig van z?n Suurhoff te gaan genie ten. Maar wij dwalen afwij spraken over de gulden, die nog wel „gulden" héét maar die zich gedraagt als een ouderwets dubbeltje, terwijl niemand weet of hij binnen afzienbare tijd niet zal zijn afge zakt tot het peil van een ouderwetse kope ren cent. Het moet, naar mijn mening, iets te maken hebben met de ervaring, die een Amerikaanse onderzoeker opdeed, toen hij zo'n twintig jaar geleden, op een eiland in de Stille Oceaan, een primitieve volks stam bezocht, die als ruilmiddel honde- tanden gebruikte. Hij was er juist getuige van, dat Duitse kooplieden aan land gingen om met de inboorlingen tot zaken te ko men, maar al spoedig bemerkten zij, dat zij met hun Marken niet ver kwamen. Zij lieten ijlings hondetanden uit de Heimat aanrukken maar omdat ze niet voor niets het woord „Ersatz" hebben uitgevonden, waren het namaak-tanden van een soort kunsthars. De slimme eilandbewoners had den het evenwel direct dóór en weigerden zaken te doen met valse munters, zodat de Duitsers wel verplicht waren naar échte hondetanden te zoeken. Zij vonden deze tenslotte in Turkije, kochten er een flinke voorraad van aan en voerden die naar het eiland. De brave inheemsen voelden zich toen moreel verplicht om deze deviezen te accepteren en ge zoudt dus denken, dat die Duitsers in minder dan geen tijd het hele eiland leeggekocht hadden. Maar zietzelfs deze primitieve, on beschaafde, onontwikkelde, achtergebleven eilandbeivoners, die nimmer een week staat van de Nederlandse Bank onder ogen hadden gehad, pasten, tot stomme verba zing van de Amerikaanse geleerde, ter stond een bekend economisch principe toe: de aanvoer van meer „geld" veroorzaakte een fikse prijsverhoging voor alle aanwe zige goederen. Wat voorheen voor slechts enkele tandjes verkrijgbaar was, kostte plotseling meer dan het tienvoudige! In flatie in optima forma En als je nu bedenkt, dat die hondetan den helemaal uit Turkije kwamen, terwijl de tientjes en vijfentwintigjes worden ge drukt in ons eigen goede oude Haerlem nou, is het dan een wónder, dat alles steeds maar duurder wordt?? Am. de Vita ADVERTENTIE RENAULT 4 4-deurs sedan f 4190. RENAULT DAUPHINE 4-deurs sedan f 5655.— Prijzen lager dan in Frankrijk. Prachtige rijkwaliteit. Veilig. Brandstof 1 op 17. Naar aanleiding van berichten over een eis van 50 pet. salaidsvex-hoging die de K.L.M.-vliegei-s aan de dix-ectie gesteld zou den hebben, delen de verenigingen van Ne derlandse en van buitenlandse K.L.M.-vlie- gex-s mede, dat het netto-salaris der K.L. M.-vliegers beneden het inteimationale ge middelde ligt. Algemeen wordt aangeno men, dat zij tot de hoger gesalarieeraen in Nedei-land behoren, maar hun hoog bx-uto- salaris staat naar de mening der vliegers in geen verhouding tot hun levensstan daard. Omdat hun totale loon over een betrekkelijk gering aantal jaren verdiend uitzondei-lijk hoog getaxeei-d woi-dt, val len zij onder de lagere inkomenscatego rieën in de vrije beroepen. Hun pensioen, dat minder dan 25 percent van het laatst genoten salaris bedx-aagt, en andere ver zekeringen eisen een exti-a hoog bedrag aan premies. Er is een commissie uit de beide vereni gingen gevormd. Om de K.L.M.-directie te doen weten, dat de vliegers vast ovex-tuigd zijn van de billijkheid van hun eisen. Deze commissie is in het leven geroepen om on verantwoorde acties te voorkomen. Het is verre van de vliegers om de maatschappij, waarmee zij zich nauw verbonden voelen, ook maar in het minst te schaden. Öun plaats in de luchtvaart en hun verlangen naar een internationale levensstandaard voor dit beroep vormen, aldus de mede delingen van de beide vliegerorganisaties, de basis voor hun salarisaanspraken. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt hoefd-agent OVERVEEN Tol. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 Weet u hoe een automotor werkt? Kent u het verschil tussen een benzinemotor en een dieselmotor? Welke brandstof gebruiken straalja gers? En waarmee stookt men raketten? Wat is de functie van een bougie? Hoe werkt tele-besturing? Wat is een kopklepper? Wat is een jet- propellor? Sinds ik het twaalf- jarig zoontje van een mijner kennissen langdurig beluisterd heb, weet ik dat allemaal. Hij wist het, ik niet. Hoe wist hij het? Dat is het geheim van de jeugd niet alleen van deze jeugd, maar van alle jeugden uit alle tijden. Zij weten al les eerder en beter dan d£ vol wassenen, wanneer die vol wassenen tenminste toeval lig niet specialisten op het be treffende technische gebied zijn. Ik heb wel eens de nei ging gehad jongetjes van twaalf jaar, die over kopklep- pers praten alsof zij het over het poesje van tante Toos hebben, eigenwijs te noemen. Maar dat is, dunkt mij nu, verkeerd. Want die kopklep- pers behoren tot de inventa ris van zijn wereld zij zijn hem vertrouwd geworden als onderdeel van het interessante leven waarin hij zijn intrede heeft gedaan. Merkwaardig blijft het ech ter wel. Want dit betekent, dat kleine jongetjes steeds méér en steeds ingewikkelder technische verschijnselen kennen en begrijpen, naarma te zij later in onze jaartelling geboren worden. Motoren en helicopters en straaljagers zijn in het speelgoed-arsenaal opgenomen en komen als nor male, eenvoudige bijkomstig heden des levens reeds tot de kleuter, zoals poppen en hou ten paar dj es tot ons gekomen zijn destijds. O Hoe langer ik hierover denk hoe merkwaardiger ik de hele kwestie ga vinden. Want als ik in gedachten de inhoud mijner speelgoedkast nog eens naga, dan tref ik daarin weliswaar reeds een apparaat aan dat de uiterlijke vormen van een auto vertoont, doch verder op geen enkele wijze iets bezit dat met motoren of bougies te maken heeft. Ik trok een hou ten auto voort, waax-in niets zat wat op techniek leek. De wielen waren met spijkers be vestigd ik weet nog hoe ergerlijk het was, dat de gaat jes der houten wielen zo spoe dig uitsleten en het geluid van motor en claxon werd door mijzelf voortgebracht. Verder waren er een hijs- kraan die altijd omkiepte en een stoommachine, doch deze laatste mocht slechts in werking worden gebracht op zondagmiddag in aanwezig heid van een voldoende aantal volwassenen, aangezien er vuur en stoom bij te pas kwa men. Ondanks deze veiligheids haag van grote mensen erom heen heb ik tot in details ont dekt, hoe een stoommachine werkte. Doch het ongeluk was dat op dat moment nergens in het volle leven nog een stoommachine diensten ver richtte. Het is dus zo, dat de jonge tjes van tegenwoordig een technische kennis vergaren, die vele volwassenen van te genwoordig missen. Daaruit volgt, dat deze technische ken nis onttrokken is aan het stu diegebied der specialisten en gemeengoed is geworden, zo als de kunst van eten met een vork en het fietsen. Maar, ter wijl de onwetende volwasse nen de verantwoox-delijkheid voor en de leiding van de maatschappelijke gang van zaken hebben, moeten de veel wetende jongetjes hun onder danig zijn en zich voegen in de regelen die zij stellen. Daar klopt iets niet bijster. Als men een jongetje attent maakt op het verkeersgevaar om een voorbeeld te noe men dan moet dat jongetje, om respect voor de waarschu wing te hebben, menen dat de grote alles beter weet. Doch het jongetje weet precies dat een auto die zestig per uur rijdt, een remweg heeft van 45 meter. En de volwassene heeft daar nooit van gehoord. Wie weet nu alles beter en wie heeft dus het recht, waar schuwingen uit te delen? Het conflict tussen ouderen en jeugd ligt voor een goed deel wellicht in deze verbijs terende absurditeit. Wat het leven in zijn voortsnellende veroveringstocht te bieden heeft, wordt door de volwas sen specialisten slechts voor een klein deel gekend en be grepen, doch door de jeugd in zijn totaliteit opgeslorpt bij haar spelenderwijs vergaarde kennis. Wij waren vlijtig op school en leerden thuis braafjes onze lessen, omdat er in die tijd weinig interessants te leren was buiten de school. De jon getjes en meisjes van nu be hoeven slechts een blik in het jachtende leven te slaan, dat rondom hen golft, en wervelt van nieuwe verschijnselen, om overstelpt te worden door wetenswaardigheden. Wat de school hun leren wil, is voor een groot deel nog hetzelfde wat zij ons wilde leren en ge leerd heeft. De tafels van één tot zoveel zijn door alle eeu wen hetzelfde gebleven. De wetten der mathematica zijn ongewijzigd. De talen hebben geen nieuwe facetten erbij ge kregen. De geschiedenis is al tijd en voor altijd vastgelegd in onveranderlijke jaartallen met bijbehorende feiten. Maar de geheimzinnige voortgang der wetenschappen en technische vaardigheden heeft een nieuw stuk gebreid aan het werkelijke leven, een stuk dat in zijn korte tijdsbe stek een overweldigende hoe veelheid van ongedachte en spookachtige realiteiten om vat. Onze kinderen moeten dat stuk van buiten leren op eigen kracht. Hun intuïtie dwingt hen, dat alles in één slok te consumeren, omdat zij het door het leven zelf dage lijks als brood krijgen voor gezet. Zou het niet diezelfde in tuïtie zijn, die onze kinderen gebiedt al het overbodige en misbare af te kappen, opdat zij niet bedolven worden? Ik geef toe, dat Frans en Engels en Duits en aardrijkskunde niet tot de misbare studie objecten kunnen worden ge rekend, doch wie zal een peil trekken op de massale intuïtie van de jeugd? Want ondanks alles, wat wij die jeugd als maatschappelijke eisen voorhouden en stellen, is zij slechts geboren om mens te worden niet om professor of ingenieur of accountant te zijn. Wij willen hen gaarne tot professoren en geleerden ma ken, doch zegt de jeugd met haar levensintuïtie wat is een professor die geen mens is? Laten wij daarom de mens maken, maar niet naar ons eigen beeld en gelijkenis. La ten wij de mens maken zoals hij door dit leven gewenst wordt het ingewikkelde panorama van het bestaan overziende, van alles wat we tende, het gezonde verstand niet vertroebeld door over matige eenzijdige kennis, we tend te leven, inzicht hebbend in de belangrijke problemen van het bestaan, niet wegge doken in een afgesloten vak van specialistische werkzaam heid zonder idee van wat er verder op de wereld leeft. Laten wij dan eerst de school voor die mens maken. Een school die een kleine we reld iszoals de speelkamer thans de kleine wereld van straaljagers, motoren en an tennes is geworden. Terwijl de geur van ont ploffende benzine de kinder kamers vervult via de uitlaten van speelgoedmotoren, moet de geur van fris en krachtig leyen de schoollokalen komen binnen waaien. Want bij al zijn wetenschap over straaljagers en accumu latoren en spanningsverschil len moet dat kleine jongetje van twaalf toch duidelijk en volledig op de hoogte blijven van het feit, dat de aarde ieder jaar opnieuw weer een lente voortbrengt, waartoe in geen enkel laboratorium en door geen enkele technicus ooit een hand behoeft te worden uitgestoken. Dat mag hij nóóit vergeten. J.L.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5