MEUBEL Europese integratie thans in beslissend stadium Stralingsslachtoffer werd proefpersoon van wetenschap Weer een pleidooi in Tweede Kamer voor volle melk Geen belangrijke vorderingen bij opheffing woningnood Gomoelka ontziet de stalinisten in Polen iJ\ 9 Waterparadijs voor kinderen Parlementair commentaar Politie deed een inval bij Rotterdamse mondarts Duits kustvaartuig op Westkappelse zeedijk Minister Luns in Eerste Kamer: Aanstaande mutaties in hoge legerfuncties woningtextiel een ongekend grote sortering Drietal verdacht van drieëntwintig inbraken Vele Eerste Kamerleden menen: Nieuw douanekantoor bij Keulse Barrière Goedkope nieuwe melk flessen als dure oude Commissie tot onderzoek van het streekplan Pieter Stuyvesantprijs voor drie Nederlanders Bezorgdheid voor eigen lijnneemt toe „Tartuffe" door amateurs „Utile Dulci" winnaar Haegchspel Zuid m ra TTfla ram ucfl til Ik ur HkL'l ill OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Brits-Jordaans verdrag is officieel geëindigd Legers van Saoedi-Arabië en Syrië in Jordanië DONDERDAG 14 MAART 1957 In mei zal het grote kindermeer in de Kennemerduinen waarschijnlijk vol tooid zijn. Veertig zandauto's, drie draglines en een bulldozer zijn voor het graafwerk nodig. De totale opper vlakte van de plas bedraagt tweeën- eenhalve hectare en de diepte vijftig centimeter. (Van onze parlementaire redacteur) Dertig jaar geleden verwierp de Eerste Kamer het verdrag HymansVan Karne- beek, waarin bovenal de steen des aan stoots de regeling inzake het toen te maken Moerdijkkanaal was, dat de Belgen wens ten, omdat zij de verbinding over de Ne derlands-Belgische tussenwateren onvol doende achtten. Thans is in dezelfde zaal, waarin dat gebeurde, door minister Luns een verblijdende mededeling gedaan, na melijk dat Brussel en Den Haag tot een bijzonder bevredigende overeenstemming zijn gekomen over het aloude waterwegen- vraagstuk. Tot nog betrekkelijk kort gele den was in België speciaal Antwerpen op het standpunt blijven staan, dat er iets beters in de plaats van de verbinding over de tussenwateren tot stand moest komen. Dat betere zou dan het in het rapport-Van CauwelaertSteenberghe ontworpen ka naal tussen de Scheldestad en het Hollands Diep moeten zijn. Maar sinds hier te lande de voorbereidingen voor het Deltaplan tot afsluiting der zeegaten zijn getroffen, is het duidelijk geworden, dat de aanleg van een kostbaar nieuw kanaal geen zin meer zou hebben. Intussen bleven er nog altijd Ant werpenaren de stelling verkondigen, dat wellicht de berekeningen van de Neder landse ingenieurs op den duur toch nog niet juist zouden kunnen blijken te zijn en dat dus de kans bleef bestaan, dat de van Nederlandse zijde in het vooruitzicht ge stelde verbeteringen van de tussenwateren niet verwezenlijkt zouden worden. Thans zou echter de Belgische regering wel ver trouwen koesteren in hetgeen de Neder landse ingenieurs tot stand zullen brengen. Vandaar, dat Brussel het aandurft het ver langen inzake een kanaal, dat is aangege ven in het rapport Van CauwelaertSteen berghe, op het ogenblik te laten varen. Niets staat nu meer de uitvoering van het Deltaplan en de verwezenlijking van de waterstaatsplannen ten behoeve van wes telijk Noord-Brabant in de weg. Mocht mettertijd toch nog blijken, dat de Belgi sche rechtmatige belangen door een en ander geschaad zouden worden, dan daarmee gaat Nederland terecht akkoord heeft België het recht, op de grondslag van de dan bestaande toestand voor zijn rech ten en belangen op te komen. Na de verheugende mededeling van mi nister Luns deed het minder heugelijk aan, dat er bij een deel van onze senatoren vrij wat ernstige bezwaren bleken te bestaan tegen hetgeen er met betrekking tot verdere Europese integratie uit de bus is gekomen, te weten de ontworpen regelingen omtrent een gemeenschappelijke Europese markt en omtrent Euratoom. De minister en de jeug dige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer Van den Beugel, die een zeer geslaagd debuut maakte, betoogden daartegenover, dat de overeenkomsten, die waarschijnlijk aan het eind van deze maand te Rome zullen worden onderte kend, alleszins aanvaardbaar zijn. In hoe verre dit inderdaad het geval is, valt voor hen, die de teksten nog niet kennen, moei lijk te beoordelen. Doch als men mag af gaan op hetgeen de bewindslieden aan voerden, dan kan er goede hoop bestaan, dat tenslotte, wanneer het aankomt op be handeling van de wetsvoorstellen ter goed keuring van de overeenkomsten in kwestie, een flinke meerderheid in de Eerste Kamer het „voor" zal laten horen. Op last van de justitie heeft de Rotter damse recherche een inval gedaan bij de mondarts J. B. A. T. aan de Claes de Vries- laan te Rotterdam. Van de vele aanwezige patiënten werden er enkele aan een ver hoor onderworpen en het instrumentarium werd in beslag genomen. Tot deze actie is overgegaan op vermoeden dat de arts, die vroeger aan het bekende Evipan-instituut verbonden was, aan onbevoegden gelegen heid geeft tot tandheelkundige hulp. Het Duitse kustvaartuig „Achilles" is vannacht om kwart over twaalf in dikke mist op de Westkappelse zeedijk vastge lopen. Het schip was op weg naar Ant werpen. De Belgische sleepboot „Scaldis" en een bergingsvaartuig zijn uit Vlissingen ter assistentie uitgevaren. Ook de redding boot „President Jan Wierdsma" is er heen. Tevens is het personeel van het wipper toestel van de koninklijke Noord-Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij voor alle zekerheid gewaarschuwd. In de Eerste Kamer heeft minister Luns gisteren verklaard, dat de Europese inte gratie dezer dagen in een beslissend sta dium is gekomen. Op bijna alle punten is overeenstemming bereikt. Ondertekening der Euromarkt- en Euratoom-verdragen zal waarschijnlijk tegen het einde dezer maand te Rome kunnen plaats vinden. Niet alle institutionele procedures in het verdrag voldoen geheel aan de inzichten van de Nederlandse regering. Men heeft echter het vertrouwen dat de bereidheid der regerin gen voor een waarlijk gemeenschappelijk Europees beleid aanwezig is. De nieuwe staatssecretaris van Buiten landse Zaken, drs. Van den Beugel, ver klaarde dat de definitieve tekst van het verdrag voor de Europese economische sa menwerking dinsdagavond in Den Haag is ontvangen. Hij deelde mede, dat de parlementaire controle en de rechtshand having voor de organisaties van Euro- markt en Euratoom zullen geschieden door hetzelfde parlementaire orgaan en ge rechtshof. Deze instituten zullen in be ginsel niet identiek zijn aan de analoge instellingen van de E.G.K.S., maar wel ligt het in het voornemen over te gaan tot wijziging van het E.G.K.S.-verdrag met het doel de gemeenschappelijke vergade ring van de E.G.K.S. onder handhaving van haar eigen bevoegdheden te inte greren in de Assemblée voor de gemeen schappelijke markt en Euratoom. Monetair is Frankrijk door de overwaardering van Met ingang van 1 juli 1957 zal voor de functie van commandant van de nieuw te vormen parate le divisie, „7 december", worden bestemd brigade-generaal van de generale staf A. V. van den Wall Bake, thans plaatsvervangend chef-staf van de noordelijke legergroep. Voor de functie van plaatsvervangend commandant van de 4e divisie wordt bestemd de tijdelijke bri gade-generaal F. O. B. Musch, thans plaatsvervangend sous-chef van de sectie operaties bij het hoofdkwartier van de ge allieerde landstrijdkrachten in de centraal Europese sector te Fontainebleau. Met in gang van 1 november 1957 zal voor de functie van sous-chef 1 van de generale staf worden bestemd, generaal-majoor der infanterie P. Gips, thans commandant van de 4e divisie; voor de functie van com mandant van de parate 4e divisie zal wor den bestemd de generaal-majoor der in fanterie B. Koning, thans commandant van de 5e divisie. Voor de functie van commandant van de 5e divisie wordt be stemd, de generaal-majoor der infanterie W. de Boer, thans commandant van de mobilisatie „7 december"-diyisie; voor de functie van Nederlands territoriaal bevel hebber zal worden bestemd, als opvolger van luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, generaal-majoor der artil lerie C. J. Valk, thans plaatsvervangend chef-staf voor logistriek en „administra tion" bij het hoofdkwartier van de gealli eerde landstrijdkrachten in de centraal Europese sector te Fontainebleau. Hij zal hierin worden opgevolgd met ingang van dezelfde datum door generaal-majoor der genie M. de Boer, thans commandant van de 6e divisie. ADVERTENTIE de frank een zwakke schakel in het ge heel. Dit mag echter geen rem vormen op de ontwikkeling van de gemeenschappe lijke markt. Over de relatie tussen de ge meenschappelijke markt en de overzeese gebiedsdelen zei de staatssecretaris dat openstelling dezer gebieden een economisch zeer zware last is voor Frankrijk. Naar de mening van de Nederlandse regering ligt in die gebieden een Europese verant woordelijkheid voor de sociale en econo mische ontwikkeling, teneinde politiek af glijden te voorkomen. De Nederlandse delegatie bij de Euro- markt-onderhandelingen is alleen akkoord gegaan met een termijn van acht jaar voor het eenzijdig vaststellen van minimum prijzen in ruil voor belangrijke concessies inzake lagere buitentarieven voor een reeks landbouwartikelen. Na re- en dupliek heeft de Eerste Ka mer de begroting van Buitenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten lieten hun „tegen" aan tekenen. (Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Landbouw in de Tweede Kamer heeft de heer Van der Weijden (K.V.P.) gisteren weer eens gepleit voor een verhoging van het vetgehalte van de melk. „In alle landen is het percentage meer dan 3, waartegen Nederland met de surrogaatmelk van 2,5 percent vetgehalte mager afsteekt", zei hfj. Hij begreep wel, dat dan de melk eigenlijk duurder zou moeten worden, maar men zou eerst in mindering moeten brengen het verlies, dat wordt geleden op de boter- export. Met verhoging van het vetgehalte zou men tevens van het drama van de koelhuisboter af zijn. In elk geval zou de heer Van der Weyden het in dit verband beter vinden room in te vriezen dan boter. Dan kan des winters boter worden ge maakt. Na de uitvoerige discussies in de afgelo pen weken over de bestedingsbeperking, waarbij tevens de extra-steun aan de land bouw en in verband daarmede het alge mene landbouwbeleid aan de orde was,vroe gen de heren Den Hartog (V.V.D.) en Biesheuvel (A.R.) zich af of een breed opgezet debat bij de begroting nog zin had. Evenals de heer Engelbertink (K.V.P.) stonden zij zeer kritisch tegenover de Euro pese gemeenschappelijke markt. De Bei^e- lux-ervaringen hebben vele land- en tuin bouwers huiverig gemaakt, betoogden zij. Van diverse kanten werd aandacht be steed aan de noodzakelijke verbetering van de structuur van de landbouw. De heer E g a s (P. v. d. A.) merkte op, dat er nog zeer veel „krotbedrijven" zijn. De heer Biesheuvel (A.R.) was van oordeel, dat niet zozeer wijziging van de structuur nodig is dan wel versterking. In ieder ge val wilde de heer Engelbertink geen gedwongen sanering. Een middel tot verbetering van de positie van de landbouw noemde de heer Van Koeverden (K.V.P.) verlichting van lasten, waardoor het ook mogelijk zou zijn De politie van Hilversum heeft de 37- jarige E., van beroep voeger, de 30-jarige B. van B., opperman, beiden uit Hilver sum en de 32-jarige M. van M., los werk man uit Soest aangehouden. De aanhou ding geschiedde enkele dagen geleden, om dat zij verdacht werden van een inbraak in een slagerswinkel, waar zij zilvergeld uit de kassa zouden hebben ontvreemd. Het drietal wordt ervan verdacht in het centrum van het land 23 inbraken te heb ben gepleegd, waarvan vijf in Hilversum, vijf in Amersfoort, twee in Baarn, drie in Bussum, een in Apeldoorn, twee in Den Dolder, twee in Utrecht, twee in Laren en een in Soestdijk. In alle gevallen zou den zij zich schuldig gemaakt hebben aan het forceren van winkelkassa's en het ont vreemden van geld. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Orogisten G eopend -. a- mo en - muur. Pi nsdlot nu In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid zeggen vele leden het opheffen van de woningnood ook in 1956 nog geen belangrijke vorde ringen zijn gemaakt. Zij zijn van oordeel dat de woningnood in de eerste plaats hen treft die gezien hun inkomen slechts een arbeiders- of kleine middenstandswoning kunnen huren. Sommige leden betwijfel den of de woningtelling wel zodanige re sultaten voor de bevordering van de wo ningbouw heeft opgeleverd dat de hoge kosten erdoor gemotiveerd zijn. Andere le den die de aangelegenheid van de woning bouw een wanhopige zaak bleven noemen, vroegen of men er op mag rekenen dat de ondernemers en arbeiders, die door het afremmen van de bouw van andere werken vrij zouden komen, in de woning bouw emplooi zullen zoeken. Verscheidene leden namen 's ministers profetie, dat voor het inhalen van de achterstand bij de wo ning en scholenbouw een termijn van tien jaren nodig zal zijn, niet geheel ernstig. Wat de woningbouw betreft meenden zij te weten, dat een dergelijke termijn al eens in een vroeger stadium was genoemd. Het aantal der woningzoekenden, die zich de koop van een eigen woning kunnen permitteren, begint langzamerhand sterk af te nemen, zodat juist voor deze kapi taalkrachtige groep woningzoekenden ver houdingsgewijs veel woningen beschikbaar zijn gekomen. Daarom meenden vele leden, dat de verkoop van met een premie ge bouwde woningen thans als ongewenst moet worden beschouwd. Sommige leden hadden critiek op de be rustende houding, welke de minister had aangenomen, toen het vorige kabinet de toekenning van welvaartsloonronden niet gepaard had doen gaan met voorstellen tot verhoging van de huurprijs der wonin gen. Vele andere leden waren het niet eens met de opvatting van de bewindsman, dat over het gehele land genomen de stijging De officiële ingebruikstelling van een nieuw en volgens moderne eisen ingericht douanekantoor aan de grensovergang Keulse Barrière te Venlo heeft woensdag plaats gehad; een belangrijk feit in het verkeer tusen Nederland en Duitsland, dat daar zijn drukste grensovergang heeft. In 1956 passeerden daar 82.000 vrachtwagens en het aantal personenauto's, autobussen en motorrijwielen bedroeg nog een veel voud daarvan. Er was veel belangstelling van officiële zijde uit beide landen bij deze opening. der bouwkosten geen reden tot verontrus ting zou geven. Deze mening kon hun onge rustheid over hetgeen er in de grote ste den in dit opzicht gebeurt moeilijk wegne men. Vele leden meenden dat men de ge meenten bij de financiering van de bouw kosten zal moeten helpen. De levensverze keringmaatschappijen hebben weliswaar een uitzicht geopend op de beschikbaar stelling van 400 miljoen voor de woning bouw maar zij achten dit bedrag zeker onvoldoende om de woningbouw op gang te houden in het tempo, dat in 1956 op dit gebied was bereikt. Verscheidene leden merkten op dat de stijging van de bouwkosten in de eerste plaats ertoe leidt dat de huurprijzen van de nieuwe woningen voor velen van dege nen, voor wie deze huizen zijn bestemd, onbetaalbaar worden. tot lagere kostprijzen te komen. De tijd is wel niet gunstig voor vermindering van lasten, maar de waterschapslasten zou men nu reeds moeten bekijken om maatregelen te kunnen nemen zodra de financiële toe stand minder gespannen is. Via de water schapslasten moet de landbouw zelf het onderhoud van dijken betalen, terwijl nor maal de primaire en secundaire wegen in ons land worden betaald uit de benzine en motorrijtuigenbelasting. Voor een spoedige wettelijke regeling van de bouwkosten voor land- en tuin bouwscholen pleitte de heer B i e w e n g a (A.R.). Vandaag vergadert de Kamer niet we gens de begrafenis van het overleden lid mr. Ten Hagen. Vrijdag komen eerst nog een aantal sprekers aan het woord al vorens minister Mansholt zal antwoorden. Een melkboer uit Hilversum, de 42-jari- ge J. D. F. K. had in het najaar van 1956 van een Amsterdamse flessengrootihandel 4200 melkflessen gekocht. Drieduizend daarvan had hij, na ze vooraf met melk te hebben gespoeld, geleidelijk aan bij zijn melkleverancier ingeleverd. De flessen waren gekocht voor twaalf en zeventien cent per stuk en de melkfabriek crediteer de op de gebruikelijke wijze haar afnemer voor twintig respectievelijk vijfentwintig cent per fles. Woensdag stond de melkboer voor de rechtbank te Amsterdam terecht, waar de officier van Justitie terzake van oplichting door middel van listige kunstgrepen zes maanden gevangenisstraf tegen hem eiste. De raadsman concludeerde tot vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Hij wees op hetgeen usance is in de melk- branche ten aanzien van de inlevering en handel in melkflessen en laakte de directie der melkfabriek, die K. zijns inziens „in de val had laten lopen" instede van hem even te waarschuwen- Hij betoogde, op grond van de getuigenverklaring, dat het de fa briek niiet interesseert van wie de flessen zijn. De uitspraak volgt op 27 maart. In de dinsdag te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen, om uit de leden der Staten een commissie tot onderzoek van de te verwachten voordracht tot vast stelling van het streekplan voor Zuid- Kennemerland te benoemen. De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer H. Freeman Matthews, heeft in zijn ambtswoning voor de eerste keer de Pieter Stuyvesantprijs uitgereikt aan Ne derlanders, die belangrijke bijdragen heb ben geleverd voor de bevordering van de Nederlands-Amerikaanse verstandhouding. Mr. D. A. Delprat, ir. P. F. S. Ótten en de heer A. H. van Heek ontvingen elk een zil veren bokaal met inscriptie en een boek over Pieter Stuvvesant. Mr. Delprat is oud-directeur en presi dent-commissaris van de Stoomvaartmaat schappij Nederland te Amsterdam, ir. Ot- ten is directeur van de Philips' Gloeilam penfabriek te Eindhoven en de heer Van Heek is directeur van de n.v. Rigtersbleek te Enschedé. De Pieter Stuyvesantprijs is ingesteld door Amerikaanse leden van de „Willem de Zwijgerprijs"-commissie. De stichting die de Willem de Zwijgerprijs beheert, streeft naar handhaving en bevordering van de historische traditie tussen Neder land en de Verenigde Staten. De ambassadeur sprak de hoop uit dat, evenals de Willem de Zwijgerprijs in de Verenigde Staten tot een symbool van de nauwe betrekkingen tussen onze landen is gewerden, de Pieter Stuyvesantprijs een dergelijke rol in Nederland zal vervullen. „Ik ken geen land, waar een Amerikaan buiten de landsgrenzen zich meer thuis voelt dan in Nederland", zei de ambassa deur. „Ofschoon er eerlijke meningsver schillen bestaan en onze verhouding soms lichtelijk is verstoord, de verhouding zelf is hecht en diep gefundeerd. Maar zoals wij voortdurend moeten werken om al wat goed en waar is te behouden, zo moeten wij er ook steeds naar streven de banden tussen Nederland en de Verenigde Staten aan te halen". (Van onze correspondent in Wenen) Terwijl de Poolse pers zich nog steeds in een roes van vrijheid aan openhartige critiek te buiten gaat, hebben er in de laatste tijd benoemingen voor de openbare dienst plaats gehad, die doen veronder stellen dat Gomoelka op een compromis met de stalinisten aanstuurt. Nadat het grootste deel van de Polen zijn vertrouwen in hem had uitgesproken, leefde men in de mening dat hij de stalinistische natolin- groep langzaam zou uitschakelen, vooral de hogere functionarissen in de partij, die altijd aan de kant van Moskou hebben ge staan en die daarom ook nu nog de natio nale koers in Polen veroordelen. Gomoelka heeft nu echter voor de eerste grote te leurstelling gezorgd door weer langzaam naar links af te draaien. Immers, niet al leen Zenon Nowak blijft als waarnemend premier gehandhaafd, maar ook de minis ters Waniolka en Strzelecki werden op nieuw in het kabinet opgenomen, ofschoon zij zich tijdens het bewind van Bierut als stalinisten hebben gecompromitteerd. Zo wel onder de vroegere socialisten als in de rijen van de communistische arbeiders partij is men ontsteld over deze teruglo pende ontwikkeling. Zij schijnt evenwel onvermijdelijk omdat het oude stalinisti sche partij-apparaat nog steeds uiterst sterk is en vooral omdat de druk van Mos kou met de dag zozeer toeneemt, dat Go moelka en zijn medewerkers zich daaraan nauwelijks kunnen onttrekken. Ook ver- gete men niet, dat Gomoelka ondanks al zijn nationale strevingen toch een commu nist blijft, die zich op het ogenblik veiliger voelt onder bescherming van de roebel vlak om de hoek dan onder de dollar, die ver is en die bovendien meestal zeer laat verschijnt. Stalinisten hebben in de laatste weken herhaaldelijk geklaagd over artikelen in het partijblad „Trybuna Ludu", dat van de orthodoxe»partijopvattingen en richtlij nen zou zijn afgeweken. En zij werden in het gelijk gesteld, want de hoofdredacteur Matwin werd ontslagen, ofschoon hij een van de secretarissen van de partij is. Uit protest hiertegen heeft een groot aantal nationaal-communistische journalisten thans zijn ontslag ingediend, onder meer de theoreticus in de partijleer, Wolicki. Profiteurs De jongste regeringsverklaring van Cyrankiewicz. alsmede het onverwachte bezoek dat de minister van Buitenlandse Zaken Rapacki aan Moskou heeft gebracht, wijzen er intussen ook al op dat de rege ring meer contact met het Kremlin zoekt, dan de publieke opinie wenselijk acht. Po len staat voor bijna onoverkomelijke moei lijkheden van economische aard en de regering meent die op het ogenblik alleen te kunnen oplossen door steun te zoeken bij Moskou. De profiteurs beginnen hun zeilen weer bij te zetten en zoeken aan sluiting bij de vroegere stalinisten, die daardoor weer sterker worden. Het duide lijkst blijkt dit uit het gedrag van de vroegere gezant te Parijs. Putrament, die nu voor de zoveelste maal is omgezwaaid en dezer dagen een artikel heeft gepubli ceerd, waarin hij het voor de Stalinisten opneemt. NORWICH (UP) In de de Ameri kaanse staat Connecticut leeft de electro- monteur Zawacki in de schaduw van de dood. Dat is zo sedert hij, nu 14 maanden geleden, per ongeluk in aanraking kwam met een cilindertje, waarin cobalt-60 was opgeborgen. Van die dag af is hij een proef persoon geworden van de gehele Ameri kaanse wetenschap, maar de kwestie, die Zawacki eigenlijk het meest interesseert, kunnen de geleerden niet ophelderen: de vraag namelijk, of hij het overleven zal. Het begon, toen Zawacki in Milford op een fabrieksterrein een stuk touw vond, met een cilindertje eraan. Het cilindertje interesseerde hem niet zo, maar Zawacki was opgevoed met de wijze lessen, dat niets waardeloos is en dat alle miljonairs begon nen zijn met het oprapen van spelden. Het cilindertje was bestand om las-plaatsen te controleren en bevatte „cobalt-60" dat bij zonder radio-actief is. De volgende dag begon de jacht naar het als vermist opgegeven cilindertje en ten slotte vond men het met behulp van Gei- ger-tellers. Het lag in het handschoenen vakje van Zawacki's auto. Twee weken hield men Zawacki in het ziekenhuis in Bridgeport. „Ik dacht, dat het met me gebeurd was. Iedereen dacht het", vertelde de grote blonde man. „Toen ik indertijd las, dat er een atoombom was uitgevonden, maakte het weinig indruk op me. Het was iets waar ik toch nooit mee te maken zou hebben. Maar tegenwoordig lees ik iedere letter over keimenergie". Niemand kan hem zeggen, welke uitwer king de straling van het cobalt-60 op hem zal blijken te hebben. Sinds hij het zieken huis verlaten heeft, voelt hij pijn in zijn borst. Geen erge pijn, maar altijd. „Nie mand weet wat het is. Maar ik weet dat het er zit". Zijn trouwplannen heeft Zawacki eraan gegeven. „Hoe kan ik zeggen, wat er ge beuren zal met kinderen, die ik zou krij gen", zei hij een beetje droevig. Volgende maand gaat Zawacki weer aan het werk. De eerste maanden zijn het moei lijkst geweest. Nu en dan wat gelegenheids werk. Collega's en vrienden leken hem te mijden. „Ze dachten dat ze ook het konden krijgen. Maar op den duur merkten ze wel, dat het niet besmettelijk is". Nu noemen ze hem „het atoom-jong". „Leuk, he?" zei hij met iets van bitterheid. Op de sluitingsdag van het Nationaal Landjuweel, Hemelvaartsdag, zal de Alge mene raad van de NATU te Haarlem in congres bijeenkomen. Naar wij vernemen wordt des avonds in de stadsschouwburg een opvoering gegeven van Molière's „Tar tuffe" in de vertaling van Bertus Aafjes door een groep amateurs uit de toneelver enigingen in Kennemerland onder regie van Henk van Ulsen. Thans is ook de winnaar aangewezen in het Haegchspel Zuid, dat als onderdeel van de wedstrijden voor amateur-toneelvereni gingen om het Nationaal Landjuweel werd gehouden. De jury heeft de vereniging „Utile Dulci" in Schiedam aangewezen voor de opvoering van „En de vogels zwij gen" van J. Laird en J. Fernald. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Lel. 15252 FLEXA PLASTIC ENAMEL in prachtige kleuren AMMAN (Reuter) De Jordaanse pre mier Naboelsi heeft woensdag de beëindi ging van het Brits-Jordaanse verdrag van 1948 afgekondigd. De Britse troepen die nog krachtens het verdrag op Jordaans grondgebied zijn gelegerd, zullen binnen een half jaar teruggetrokken worden. Jor danië zal 4.250.000 pond sterling betalen voor de militaire uitrusting die de Britse troepen zullen achterlaten. Groot-Brittan- nië zal een renteloos voorschot geven van twee miljoen pond. Volgens het beëindigde verdrag bezat Groot-Brittannië militaire bases in Jor danië. Het beveiligde de Jordaanse gren zen en gaf een jaarlijkse subsidie van tien miljoen pond sterling, voornamelijk voor onderhoud van het Jordaanse leger. Het verdrag is op verzoek van Jordanië geëin digd, nadat Egypte, Syrië en Saoedi- Arabië hadden beloofd de jaarlijkse sub sidie te zullen betalen. De Jordaanse volksvertegenwoordiging heeft de opzegging van het verdrag goed gekeurd. Het debat, waarin een anti- westelijke toon overheerste, werd bijge woond door enkele leden van de Britse regeringsdelegatie, die met de Jordaanse regering over de beëindiging van het ver drag heeft onderhandeld. Premier Naboelsi verklaarde in een toe spraak, dat Jordanië gedurende de Brits- Franse actie tegen Egypte „gereed stond om dit aangevallen Arabische land te helpen". Het verzocht Syrië en Saoedi- Arabië troepen te zenden, om het Jordaan se leger te versterken. Deze troepen zijn nog op Jordaans gebied. Positieve neutraliteit Naboelsi verklaarde verder dat zijn land, in samenwerking met de andere Arabische staten, ernaar streeft niet in de „koude oorlog" betrokken te worden. „De Jor daanse politiek huldigt een positieve neu traliteit", zo zei hij. De beëindiging van het verdrag werd gisteravond met anti-westelijke demon straties gevierd in de straten van de hoofdstad Amman. De regering heeft voor de rest van de week een nationaal feest geproclameerd. De Jordaanse ambassadeur te Washing ton is in Amman aangekomen. Naar ver luidt zal hij nog aanwezig zijn wanneer de speciale Amerikaanse missie in een onder houd met premier Naboelsi het „plan- Eisenhower voor het Nabij Oosten zal toe lichten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9