Loodgieter verdacht zijn broers en buren te hebben bedreigd Gevolgen van huurkoop-manie Gereformeerde kerk in Heemstede krijgt glas-in-betonramen Toelage voor leerkrachten met Montessori-diploma Goedkeuring voor nieuw ziekenhuis HAARLEMSE RECHTBANK Interkerkelijke plan in Veisen verwierf het ministerieel fiat Nieuw afdelingskantoor voor A.B.V.A. „Bestedingsbeperking in sector van gezinsuitgaven,' Aankoop historische panden in Breestraat „Door Zang Vriendschap" zingt „De Messias" Negentien ramen - samen één tafereel - naar ontwerp van Berend Hendriks Onderzvijsvoorstellen Haarlemse raad Jaarverslag Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling Winkelgalerij Delftwijk in gebruik gesteld Gerechtelijke actie Vijfentwintig jaar in het bestuur van „De Natuur" VRIJDAG 15 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 1 J L Een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk heeft de of ficier van Justitie bij de Haarlemse recht bank donderdagmiddag geëist tegen een vierentwintigjarige loodgieter, verdacht van bedreiging, meermalen gepleegd. De officier had ook poging tot doodslag of zware mishandeling ten laste gelegd, maar dit achtte hij niet bewezen. De loodgieter was betrokken geweest bij enig rumoer in en bij zijn ouderlijke wo ning in de Leidsebuurt te Haarlem. In de avond van 14 december was hij, nadat hij in een café een aantal glazen bier gebruikt had, onder invloed van drank thuis geko men. Een twintigjarige broer was bezig het aquarium schoon te maken, maar de verdachte was van mening, dat dit niet op de juiste wijze geschiedde. Er ontstond een woordenwisseling, waarna de loodgieter zijn broer in een stoel drukte en met een mes dreigde. Volgens de broer zou de verdachte ge zegd hebben: „Nou ga je er aan". De broer heeft het huis verlaten, om een andere broer te waarschuwen, die bij buren ver toefde. De verdachte liep ook naar buiten en voor de woning van de buren werd de ruzie voortgezet. Daarbij zou de verdachte opnieuw met zijn mes gedreigd hebben en gezegd hebben: „Ik roei het hele zoodje uit" Het mes is in de voordeur terechtgekomen. Volgens de buurman had hij juist bijtijds de deur dicht gedaan, anders zou het mes de rug van zijn vrouw geraakt hebben. De loodgieter deelde mee, dat het niet zijn bedoeling geweest is met een mes te steken. Hij wilde zijn broers en buren al- alleen maar bang maken en daarom had hij het mes voor zijn borst gehouden. Toen hij aangevallen werd is het mes uit zijn hand gevallen en in de deur van de buur man bleef het zitten. De officier van Justitie merkte op, dat vaststaat, dat verdachte zich misdragen heeft en dat hij zijn broers en buren be dreigd heeft. De jonge man verkeerde on der invloed van drank, maar dat mag geen reden zijn om met een mes te dreigen. Te gen handelingen, zoals verdachte gepleegd heeft, dient volgens de officier streng te worden opgetreden. De verdediger, mr. A. Beets achtte de poging tot doodslag evenmin bewezen. Het is niet de bedoeling van verdachte geweest om iemand te steken; hij wilde alleen maar indruk maken. Pleiter vroeg de rechtbank een onvoorwaardelijke straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest en bovendien een voorwaardelijke straf. Diefstal Wegens diefstal door middel van een valse sleutel waarbij de buit bestond uit elf gulden, een fototoestel en een armband horloge, eiste de officier van Justitie tegen een zesentwintigjarige fabrieksarbeider een gevangenisstraf van acht maanden met af trek van voorarrest. Daarbij werd overwo gen, dat verdachte onder toezicht staat van een voorwaardelijk vonnis. In de nacht van 10 op 11 december had hij zich met een val se sleutel toegang verschaft tot een woning in de Witte Herenstraat in Haarlem. In dat huis was hij bekend want hij kwam er dikwijls. Als excuus van zijn daad noemde verdachte het gebruik van drank. „Ik had een borreltje op, toen het gebeurde", ver telde hij. Mr. B. J. de Boer vroeg de rechtbank de verdachte nog eens een kans te geven; als hij vaart dan voelt hij zich gelukkig. Verduistering Een achten veertigjarige vertegenwoor diger uit Amsterdam was verduistering van negentienhonderd gulden ten laste gelegd ten nadele van een vleeswaren fabrikant uit Lissc; tegen hem luidde de eis een gevan genisstraf van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat de inkomsten voor verdachte minder waren dan er voor zijn huishouden nodig waren. Daarom droeg hij wekelijks niet al het geld dat hij ontvangen had, af en knoeide in zijn bonnen, waarop de in- en verkopen vermeld stonden. Om de achter stand af te lossen gaf hij de fabrikant in overweging een snijmachine voor hem te verkopen. Later bleek, dat de snijmachine eigendom was van een firma uit Zeist. Mr. R. P. K. Kalbfleisch deelde mee, dat verdachte een goede les heeft gehad en vroeg een korte onvoorwaardelijke straf op te leggen. De man kan onmiddellijk aan het werk in zijn oude vak. De rechtbank zal in deze zaken op dins dag 26 maart uitspraak doen. ADVERTENTIE Het beste paard van, (de Schtedamsè) stal OPGERICHT_1714j Naar wy vernemen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in principe zyn toestemming verleend tot de bouw van een interkerkelijk ziekenhuis in Velsen met een capaciteit van 120 bedden en tot uitbreiding van het Antoniuszieken- huis met 50 bedden. Dit principe-besluit is uiteraard gebon den aan een aantal voorbehouden, maar kan als een eerste stap worden beschouwd naar het reeds lang in Protestants Chris telijke kringen gewenste interkerkelijke ziekenhuis, waarover destijds in Velsens gemeenteraad uitvoerig gesproken is in verband met de toekomstige behoefte aan ziekenhuisruimte in de IJmond en de an dere mogelijkheden op dit terrein. ADVERTENTIE Zoals vele verenigingen heeft ook de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ambtenaren met het probleem van het steeds groeiende ledental te kampen. Tijdens de afgelopen jaarvergadering is besloten enkele structurele wijzigingen aan te brengen en tevens om te zien naar een eigen afdelingskantoor. Men is er in geslaagd een oplossing te vinden en per 1 mei kan het nieuwe kantoor worden betrokken. Er zal een nieuwe verdieping worden gebouwd op de kluis van het voormalige bankgebouw aan de Kruis weg 74, in welk gebouw momenteel de Haarlemse Bestuurdersbond zetelt. Men hoopt op deze wijze zich van een doel matiger belangenbehartiging te verzeke ren en de mogelijkheden voor de leden om hun belangen te bespreken te vergroten. Jac. Falirenfort voor V.V.D. over nut van sparen en beleggen De geestelijke instelling van het groot ste deel van het Nederlandse volk, dat een gevoel van behaaglijkheid heeft over onze huidige tijd van hoogconjunctuur en wel vaart, moet veranderd worden, omdat deze mentaliteit het sparen van individu en ge meenschap niet bevordert. Dit was één der conclusies waartoe de heer Jac. Fahrenfort donderdagavond kwam tijdens een causerie over „Het nut van sparen en beleggen voor individu en samenleving" voor leden van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie in één der zalen van hotel-café-restaurant Van Aken te Haarlem. Het was dezelfde conclusie als ook de regering heeft getrokken, getuige haar on langs aangekondigde en door de Tweede Kamer aanvaarde zogenaamde bestedings beperking. De heer Fahrenfort juichte de gedachtengang, dm aan die bestedingsbe perking ten grondslag ligt dan ook toe: hij verschilde slechts mot de regering van mening over de verdoling van de lasten, die do voorgenomen bezuinigingen met zich meebrengen. Tengevolge van de toegenomen indus trialisatie en de steeds verderschrijdende mechanisatie zijn de ondernemingen ge dwongen steeds grotere bodragen in in vesteringen te beleggen Door de ver anderde maatschappelijke structuur, waarbij de lonen verhoogd wérden, zijn de winsten van de ondernemingen echter kleiner geworden, waardoor de besparin gen enigszins worden bedreigd, aldus de heer Fahrenfort. Ten aanzien van de bestedingsbeperking merkte de spreker op, dat beperking van de overheidsuitgaven niet in een korte tijd tot stand kan komen. Ook was hij een tegenstander van beperking in de indus triële sector, omdat de ondernemingen noodzakelijk moeten blijven investeren. Daarom was de spreker van mening, dat een eventuele bezuiniging gezocht zal moeten worden in de sector van de ge zinsuitgaven. Met het oog hierop hoopte hij op een veranderende mentaliteit, die een groter spaarzin bij de bevolking mo gelijk zal maken. De heer Fahrenfort was ervan overtuigd, dat er door de arbeiders en ook door de gegoede klassen te weinig wordt gespaard, hetgeen hij aan de hand van een aantal cijfers aantoonde. Ter bevordering van de spaarzin gaf de spreker in overweging spaarcertificaten uit te geven, die juist voor de kleine spaar ders aantrekkelijk zouden zijn, al was hij van mening, dat het in Nederland wel nooit tot het in Amerika zo populaire systeem van „volkskapitalisme" zal komen. Na afloop van de inleiding maakten verscheidene aanwezigen van de gelegen heid gebruik vrae n over het behandelde onderwerp te stellen. Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen een 25-jarige Haarlemse huisschilder, die zich donderdagmorgen wegens diefstal had te verantwoorden. Bij de bepaling van zijn eis hield de officiël er rekening mede, dat verdachte reeds zes maal is veroordeeld. De schilder zou vakantiezegels van zijn broer hebben weggenomen en voorts een aantal artikelen, die hij op huurkoop had gekocht, zoals een stofzuiger, onmiddellijk hebben doorverkocht. De verdediger, mr. M. B. Cohen, bepleitte opneming van ver dachte in de observatiekliniek van profes sor Baan in Utrecht, daar verdachte's ge dragingen volkomen abnormaal zijn. Hij zou bijvoorbeeld gestolen hebben om van werkgever te veranderen. De verdachte was het echter helemaal niet eens met het pleidooi, want hij zou graag zo gauw mo gelijk in vrijheid willen zijn, om te zijner tijd te kunnen trouwen. Een ander geval van een huurkoopdelict' deed de officier critiek uitoefenen op dit verkoopsysteem. Een 27-jarige Haarlemse los-werkman had een bromfiets, die hij in huurkoop had gekocht, aan een ander overgedaan. Hij hield vol, dat hij met de bromfiets een aanrijding heeft gehad, waarna hij de fiets als „oud roest" heeft verkocht. De officier eiste een gevangenisstraf van vijf maan den. Hij trok scherp van leer tegen de be drijven, die maar lukraak huurkoopover eenkomsten aangaan, zonder zich van iemands betrouwbaarheid te overtuigen. De verkopers zijn daarom mede schuldig. Mr. J. Roggeveen wees erop, dat verdach te bijna analfabeet is en zich onmogelijk kan realiseren, wat de voorwaarden van huurkoop zijn. De raadsman pleitte ten slotte voor het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Belasting ontdoken Duizend gulden boete, subs, twee maan den gevangenisstraf, twee maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar eiste de officier van Justitie tegen een 59- jarige timmerman uit Haarlem, die in de jaren 1950-\54 te weinig inkomsten zou hebben opgegeven aan de belastingen. Hij zou in totaal ongeveer f 6500 te weinig op zijn belastingformulieren hebben ingevuld, waardoor hij duizend gulden te weinig in komstenbelasting zou hebben betaald. De man voerde echter geen goede boekhou ding; thans is zijn administratie in orde. De president van de rechtbank, mr. N. Smits, vond de manipulaties van verdachte zeer asociaal. „Ieder moet belasting beta len en het is onsportief, dat u getracht hebt, zich daaraan te onttrekken". De of ficier veronderstelde, dat verdachte moge lijk meer valse aangiften heeft gedaan door opzettelijk zijn inkomsten te verzwij gen. „Aan die belastingontduikingen moet radicaal een eind worden gemaakt", aldus de officier. Ondersteund door zijn vrouw en schoon dochter strompelde een 59-jarige veehou der uit Bennebroek de rechtszaal in. Tenlastelegging: heling, resp. schuldhe- ling. Het gebeurde meer dan een jaar ge leden: een los-werkman uit Haarlem en een koopman uit Santpoort, die beiden bij de justitie goed bekend staan, hebben in januari '56 enkele radiateuren gestolen. Zij B. en W. van Haarlem vragen de raad de in openbare veiling gedane aankoop van de percelen Breestraat 24 en 26, die op de voorlopige lijst staan van de Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst en die binnenkort gerestaureerd moeten wor den te willen bekrachtigen. Voor het hier mee gemoeide bedrag vragen B. en W. een krediet van f 3084. zijn ermee naar Bennebroek gereden en zouden de veehouder hebben gevraagd, de radiateuren te bewaren. Volgens de dieven zou de veehouder voor het bewaren vijftig gulden zijn toegezegd, hetgeen zij thans weer voor de rechtbank bevestigden. „Er is geen geld genoemd, 't Is niet zo. Ze staan te liegen", kreunde de verdachte vanuit zijn ineengedoken zithouding. Het vreemde is, dat de radiateuren nooit meer te voorschijn zijn gekomen. Toen de echt genote van de veehouder thuis was ge komen en de radiateuren had gezien, zou zij in paniekstemming zijn geraakt en heb ben gezorgd, dat de raditeuren verdwenen. Volgens de familie heeft men het gestolene in de Ringvaart gegooid, maar nasporingen van de politie hebben niets opgeleverd. Een van de dieven zou familieleden van de vee houder hebben bedreigd. De officier van Justitie achtte het feit vaststaan, gezien de verklaringen, dat het gestolene in de schuur van de veehouder was geweest. Hij meende voorts te kunnen concluderen, dat op aanwijzingen van de echtgenote de radiateuren waren verkocht. „Als verdachte te goeder trouw is ge weest, zoais hij steeds heeft voorgegeven, waarom dan al dat liegen en die ver draaiingen van de feiten?" De officier eiste tenslotte een boete van vijfhonderd gulden, subs, twee maanden gevangenisstraf, twee maanden voorwaar delijk en drie jaar proeftijd, waarbij hij rekening hield met 's mans deplorabele toestand. „Al is die misschien niet zo erg als wordt voorgegeven". Mr. J. H. van Wijk zei, dat verdachte niet kon worden veroordeeld, omdat het ge stolene niet was bewaard. Verdachte heeft namelijk getracht, er zo gauw mogelijk van af te komen. De raadsman meende, dat het laten verdwijnen van het gestolene een gevolg was van paniek. Dat de betrokkenen aanvankelijk hebben gezwegen over het gebeurde, achtte de raadsman begrijpelijk; tenslotte pleitte hij vrijspraak. In al deze zaken uitspraak op dinsdag 26 maart. .De christelijke oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" hoopt in december van dit jaar een uitvoering te geven van het oratorium „De Messias" van Handel. Het is de bedoeling in het vervolg met dit werk jaarlijks in december op te treden. In september hoopt de oratoriumvereni ging liederen te zingen van onder meer Buxtehude, Mozart en Distier. De altzan geres Aaf.je Heynis zal daaraan medewer king verlenen. Enige maanden geleden hebben wij reeds gemeld, dat de bouw van de nieuwe ge reformeerde kerk aan de Camplaan te Heemstede in zulk een voorspoedig tempo verloopt, dat de officiële opening niet, zo als eerst werd aangenomen, in september, maar al omstreeks Pinksteren zal kunnen geschieden. Het achtergedeelte van het gebouw met consistoriekamer is inmiddels praktisch gereed gekomen. Men is thans bezig met de afwerking der vloeren van de kerk, terwijl de elektriciens reeds aan het afmonteren zijn. De grote kerkzaal valt nu duidelijk te onderkennen: een hoge en bijzonder ruime oppervlakte, welke op het eerste gezicht nog aan een expositie zaal of een groot beeldhouwersatelier doet denken. De kerkzaal wordt van de Camp laan gescheiden door een tegelplaats en kan worden betreden via een brede trap van 2,70 meter hoogte en een portaal. De wandschïlder en mozaiek-kunstenaar Berend Hendriks uit Amsterdam, heeft voor het voorfront van de kerk aan de Camplaan, een religieus ontwerp gemaakt, dat in glas in beton zal worden uitge voerd. Dit is niet zijn eerste opdracht op dit gebied, want ook de kerken in Water graafsmeer en Krabbedijke heeft Hendriks van dergelijke ramen voorzien. Het bij zondere van dit nieuwe ontwerp is echter gelegen in het feit, dat de ramen geen af zonderlijke voorstellingen zullen bevatten, maar één groot tafereel, dat de gehele gevel van ongeveer vierentwintig bij vijf meter in beslag zal nemen. Hiermee wordt het Pinkstergebeuren gesymboliseerd: links zullen de twaalf apostelen zichtbaar zijn, die worden bestraald door een lichtgloed, afkomstig van de rechts geplaatste zon met kruis. Dit tafereel is verdeeld over negen tien ramen van ongeveer 51/2 bij 1,10 meter. Deze glas-in-betonrame komen voort uit een nieuwe stroming in de architectuur, waarbij wordt afgeweken van de traditio nele baksteenbouw. De architect, die vol gens deze moderne opvatting te werk gaat, Gereformeerde kerk in Heemstede krijgt glas-in-betonramen. Met het oog op de moeilijke personeels- van meubilair ten behoeve van de St. voorziening aan de Montessorischolen zyn enige gemeenten er reeds toe overgegaan voor het bezit van een Montessoridiploma een toelage toe te kennen. B. en W. van Haarlem zijn van oordeel, dat de situatie in Haarlem niet verschilt met die van el ders in het land en daarom stellen zij de raad voor voor het bezit van dit diploma een toeslage te verstrekken van f 25 per maand, hetgeen neerkomt op een jaarlijkse uitgave van f 4.800. In de toelichting tot dit voorstel merken B. en W. op, dat de opvatting van het college niet gedeeld wordt door het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwij zersvereniging. Voorts stellen B. en W. voor de leidsters in vaste dienst aan de gemeentelijke en bijzondere kleuterscholen een tegemoet koming te verlenen in de door haar te maken noodzakelijke kosten, die ontstaan uit een verandering van standplaats. De voor de gemeente hieruit voortvloeiende kosten voor het bijzonder onderwijs wor den op f 500 geraamd. Een aantal schoolbesturen heeft ook deze keer weer aanvragen tot het college ge richt voor financiële steun. Zo stellen B. en W. voor een krediet van f 211.627 te ver lenen aan het r.k. kerk- en schoolbestuur van de H. Joannes de Doper voor het ver beteren van vloeren, het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstallatie, het wijzigen en verbeteren van de inrichting van lokalen en gangen en het aanschaffen Franciscus Xaveriusschool aan de Nagt- zaamstraat en de St. Lambertusschool aan de Amsterdamstraat. Voor het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel wordt een bedrag gevraagd van f 3.620 voor het verbeteren van een vloer in de school voor gewoon lager on derwijs aan het Roerdompplein; een be drag van f 4.000 voor vloerbedekking in de kleuterscholen aan de Van Egmondstraat en de Raafstraat en een bedrag van f 1.491 voor het aanschaffen van leermiddelen voor de school voor gewoon lager onder wijs aan de Vrouwestraat. Een bedrag van f 1.568 wordt gevraagd voor de aanschaffing van atlassen en een stencilmachine voor het Coornhertlyceum en f 296 voor de aanschaffing van leer middelen ten behoeve van het verkeers- onderwijs op de school aan het Leidseplein van de Vereniging „Groen van Prinsterer". Verder adviseren B. en W. de raad aan het r.k. kerk- en schoolbestuur van de parochie van de H. Joannes de Doper ten behoeve van het aanschaffen van nieuw meubilair, vloerbedekking en nieuwe gas kachels voor de bijzondere kleuterschool aan de Herensingel. Bij de ingekomen stukken bevindt zich tenslotte een aanvrage van het bestuur van het St. Luciagesticht tot het verbou wen van de kleuterschool aan de Velser- acht het niet langer noodzakelijk het be- tonskelet met bakstenen te camoufleren, doch hij laat het beton in zijn bouwwerk domineren. Vandaar dat bij de wandvul- ling eveneens wordt afgeweken van de gebruikelijke glas-in-loodramen. Zeventig kleuren Het glas voor de ramen van de Heem- steedse kerk wordt vervaardigd door een fabriek in Saint Just sur Loire in Frank rijk, die de kunstenaar niet minder dan driehonderd verschillende kleuren ter be schikking stelt. Berend Hendriks heeft hiervan voor zijn ramen de keuze op zeventig kleuren bepaald. Het glas wordt afgeleverd in tegels van twintig bij twin tig centimeter, met een dikte van drie centimeter. Het door dit glas binnenval lende licht is minder afhankelijk van zonneschijn, zodat de zon niet behoeft te schijnen om het gewenste effect op te leveren. Ook de kleur geel is in verhou ding beduidend helderder en rijker ge nuanceerd dan bij glas-in-lood, omdat hier aan bij de fabrikage silene wordt toege voegd. Dit metaal wordt ook door de oor logsindustrie veel gevraagd, zodat het glas hierdoor schrikbarend in prijs gestegen is. De gele kleur is dan ook ongeveer vier keer zo duur als de andere kleuren, maar er worden de mooiste effecten mee bereikt. Het vervaardigen van glas-in-beton- ramen is onderhevig aan een langdurig arbeidsproces. Aan de hand van Berend Hendriks tekening in kleuren moeten na melijk eerst op ware grootte de vormen worden uitgesneden, waarvan weer mal len glas tvorden gehakt. Deze legt men op de daarvoor bestemde glastegels, yjaariia de met diamant ingesneden groefjes met een zogenaamd -„smidsdoorntje" tot de be paalde vorm worden afgehakt. Een arbeid die een vaste hand en een grote nauw keurigheid vereist en daarom door de ont werper slechts ivordt toevertrouwd aan zijn vaste en kundige medewerker Henk Loontjes. Daarna worden de stukjes glas naar de betonfabriek in Oudenbosch verzonden waar het definitieve raam in zes etappes ontstaat. Eerst wordt hier namelijk de bekisting gemaakt, waarin volgens de teke ning het glas wordt aangebracht. Vervol gens is het de beurt aan de bewapening en nadat het beton is gestort, komen de ramen op de schoktafels, waar zij verder worden gedroogd. Is dit proces voltooid dan verwijdert men de bekisting weer en zijn de ramen voor verzending naar Heem stede gereed. De eerste ramen worden hier binnenkort reeds verwacht, waarna zij on middellijk in de daarvoor bestemde vak ken geplaatst kunnen worden. ADVERTENTIE In het. jaarverslag over 1956 van het In stituut voor Arbeidersomtwikkelingafde ling Haarlem, wordt met vreugde gewag gemaakt van het. feit, dat in april het dui zendste lid werd ingeschreven. Lezingen cursussen en excursies werden georgani seerd. De belangstelling voor de lezingen was over het algemeen zeer goed- Minder interesse bestond voor de verschillende cursussen, zoals voor de cursussen: Duits Engels en modern-dansen. Wegens gebrek aan belangstelling kon geen tekencursus worden georganiseerd. De bejaarde leden gingen voor de eerste maal dank zij het W. J. Melchersfonds met vakantie naar „Morgenrood". De bijeen komsten waren onder meer gewijld aan: de film, joodse kleinkunst en het negervraag- stuk. Het totaal aantal deelnemers aan cursussen en bijeenkomsten bedroeg 1650 Drie filmvoorstellingen werden georgani seerd. Een moeilijkheid bleef de keuze van de films; niet altijd kan worden tegemoet gekomen aan de verlangens van de leden De jongeren-bijeenkomsten boekten 128 deelnemers; op deze avonden werd aan dacht geschonken aan onder andere: de volksdans en het ontstaan en de ontwikke ling van de jazz. Twee contactavonden werden belegd, dia werden gevuld met muziek, zang en to neelspel. Een moeilijkheid voor het insti tuut vormde het aantrekken van geschikte bestuursleden. De commissie voor het Natuurvrienden- werk organiseerde 68 bijeenkomsten, waar aan in totaal 1298 personen deelnamen. Enige tochten werden gemaakt; verschei dene leden kwamen in het bezit van kam- peer-paspoorten. Voor enige lezingen be stond echter te weinig belangstelling De onderafdeling Haarlem-Noord van het Instituut boekte een goedie stijging in het ledental. Zes avonden werden belegd en drie cursussen georganiseerd. Een volksdans-, toneel-, muziek- en fotogroep waren vorig jaar voorts werkzaam. BENOEMING LERAREN Als leraar in de Franse taal aan het Lorentzlyceum stellen B. en W. voor te benoemen de heer H. P. G. de Wringer, als leraar in de Engelse taal aan de H.B.S. voor meisjes de heer J. G. Wille en tot straat, welke brief B. en W. voorstellen in tijdelijk lerares in de Franse taal aan het hun handen te stellen voor het uitbrengen Coornhertlyceum mevrouw J. E. Sandtke- van pre-advies. Willemse. Donderdagmiddag om even over vieren is de winkelgalerij aan de Generaal Spoor- laan in Delftwijk officieel geopend. Vlag gen, die vrolijk in de wind wapperden en het zonnetje, dat bij tijd en wijle door brak, zorgden voor een feestelijke sfeer. Tot diep in de nacht hebben de eigenaars van de acht winkels gewerkt aan de ver fraaiing van het interieur. Hun moeite is echter wel beloond, want alles was tot in de puntjes verzorgd; de vele belangstel lenden staken trouwens hun oprechte be wondering niet onder stoelen en banken. De heer P. Coert, voorzitter van de wo ningbouwvereniging „Onze Woning',', hield een korte inleiding, waarna hij de galerij voor geopend verklaarde. Spreker wees er op, dat het in gebruik stellen van deze winkels een zeer belangrijke gebeurtenis is. In de eerste plaats wordt hiermee de woningnood enigszins verminderd; boven dien tekent het de enorme bouwactiviteit, die in Delftwijk tentoon wordt gespreid. Tevens zullen de winkels er toe bijdragen, dat de bewoners van het complex van „Onze Woning", waarvan de galerij een onderdeel uitmaakt, in de zeer nabije toe komst in een prettige omgeving en met veel plezier hun inkopen zullen kunnen doen. De heer Coert legde er de nadruk op, dat de taak van de voorzitter van een woningbouwvereniging tegenwoordig zeer zwaar is. „Het heeft echter een zeer bij zondere bekoring als je merkt, dat ondanks schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden, toch wel degelijk resultaten worden be reikt," zo merkte hij op. Tot slot bracht de voorzitter hulde aan de architect, de heer C. Brakel, de aan nemer, de firma Gebr. Van der Putten uit Haarlem, uitvoerders en opzichter, die zo veel aan de totstandkoming van de galerij hebben bijgedragen. De korte plechtigheid, die in de sigaren zaak van de heer Kok plaats had, werd besloten met een inleiding van de heer S. Schaper, die het woord namens alle win keliers voerde. De heer Schaper was van mening, dat de winkeliers van de winkel galerij niet slechts aan hun eigen belang moeten denken, maar ook aan dat van de gemeenschap. „Het is van groot belang, dat wij onze dienende en scheppende taak verstaan,' aldus de heer Schaper. Hij sprak de hoop uit dat de winkeliers klanten en elkaar in de toekomst met raad en daad zullen bijstaan, opdat de fraaie aanwinst voor winkelend Delftwijk zich een goede naam zal verwerven. Na de opening namen de aanwezigen een kijkje in de diverse winkels en was men in de gelegenheid de vaak zeer fraaie inrich ting te bewonderen. Bij enige winkeliers meldden zich reeds de eerste klanten, die uiteraard met veel égards werden behan deld. De gemeente Haarlem voelt zich niet verantwoordelijk voor de schade, die ont staan is bij een aanvaring en een aanrij ding op respectievelijk 3 augustus 1951 en 8 maart 1956. Het ging hier om de aanvaring van een motorboot van de heer J. Hensen, die op eerstgenoemde datum in aanraking kwam met de Melkbrug. De aanrijding ontstond op het terrein van het Gemeentelijk Energiebedrijf tussen een treinstel van de gemeente en een stil staande vrachtwagen van de Coöperatieve Verbruiksvereniging Haarlem u.a. B. en W. stellen voor in beide gevallen tot het verweer in rechte over te gaan. Zondag 14 april zullen de leden van de Haarlemse^ aquarium- en terrariumvereni- ging „De Natuur" een excursie maken naar het zee-aquarium in Bergen, dat is onder gebracht in een speciaal daarvoor inge richte bunker. Op een bijeenkomst, die maandag 18 maart in café „Die Raeckse" te Haarlem zal worden gehouden, zal de voorzitter van de vereniging de heer J. H. Sluiter, worden gehuldigd in verband met het feit, dat hij gedurende vijfentwintig jaar zitting heeft in het bestuur. Dr. J. M. Lodewijks zal op deze avond een inleiding houden over „Zeedieren".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13