Viering zilveren jubileum koor „Kunst na Arbeid" Expositie in Vijfhuizen een succes geweest t SILVER STOEPKE Horlogerie HERMAN MULDER DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HALFWEG-ZWANENBURG LISSE Plannen van „Volksbelang" Burgerlijke Stand van Lisse Bloedtransfusiedienst maakt de balans op HILLEGOM ZANDVOORT Revue over „Oud-Zandvoort" Burgerliike Stand van Zandvoort Algemene w.a.-verzekering voor gemeente Haarlem „De boer in de schilderkunst" Provinciale subsidie voor concours-hippique Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Bouwgrond beschikbaar nabij Bovenweg Filmprogramma van de Volksuniversiteit Exploitatie schouwburg en concertgebouw Hongaarse gedenkdag in Haarlem PRISMA UIT STAD EN STREEK Haarlem lid van Culturele Raad Noordholland Verhoging presentiegelden Haarlemse raadsleden Bejaarde vrouw beroofd van honderd gulden VRIJDAG 15 MAART 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ij 11 Donderdagavond heerste er in de boven zaal van „Tivoli" aan de Olmenlaan te Zwanenburg een feestelijke stemming. Daar werd namelijk het vijfentwintigjarig bestaan van de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Kunst na Arbeid", die zo wel leden heeft in Halfweg als in Zwanen burg, gevierd; afgevaardigden van gemeen tebesturen en verenigingen uit beide dor pen kwamen er gelukwensen aanbieden. Ds. A. J. Kromhout, erevoorzitter van het koor, had de leiding van de bijeen komst en herinnerde in zijn begroetings woord tot de gasten, aan de spanning, die tussen de gemeenten Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude heerst in verband met de samenvoegingsplannen. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser, merk te op, dat de verhouding tussen beide ge meentebesturen uitstekend is en dat er een goede vriendschap bestaat. De feest vreugde voor „Kunst na Arbeid" behoeft door de plannen van de mogelijke samen voeging van twee gemeenten niet verstoord te worden. Zich richtend tot het jubileren de koor zeide de burgemeester, dat de vereniging goed staat aangeschreven en dat haar activiteiten zeer gewaardeerd worden. De twee gemeenten genieten bijzonder van de zang. Het koor verricht cultureel en opvoedkundig werk en spreker hoopte, dat het op dezelfde weg zal doorgaan. Op samenwerking van de gemeente Haarlem merliede en Spaarnwoude kan gerekend worden. De burgemeester overhandigde een geschenk in enveloppe. De heer J. A. Oudheusden, die met dr. M. Brouwer, het gemeentebestuur van Haarlemmermeer vertegenwoordigde, zeide zelf zanger te zijn geweest. Daarom kan hij zich goed de feestelijke stemming inden ken. Er is vijfentwintig jaar door de leden in vriendschap veel lief en leed gedeeld. Spreker herinnerde aan de successen van het koor en de voorbereiding van een con cours ter gelegenheid van het eeuwfeest van Haarlemmermeer. De heer Oudheusden vervolgde, dat De woningbouwvereniging „Volksbelang" te Lisse hield haar jaarvergadering in het gebouw van de K.A.B. onder leiding van de heer Hordijk. De secretaris, de heer Jac. van der Voort, las zijn jaarverslag, waarin hij opmerkte, dat de in aanbouw zijnde 127 woningen bijna gereed zijn. Ondanks het feit, dat men met bijna geen vorstverlet te kampen heeft gehad, is er toch een vertraging ont staan, die zijn oorzaak vindt in het tekort aan arbeidskrachten in de bouwvakken. In verscheidene complexen zijn geisers aangebracht; dit is voor andere complexen in voorbereiding. Intussen is men begon-" nen met heien voor 49 andere woningen (11 grote en 38 kleinere). Plannen voor de bouw voor weer 49 woningen zijn in Den Haag in behandeling. Men hoopt op een gunstige beslissing van het ministerie. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren Hordijk en De Bruin met algemene stemmen herkozen. Op 17 oktober zal de vereniging haar gouden jubileum vieren. Het gezelschap Johan Kaart zal die avond optreden. De feestelijkheden zullen waarschijnlijk wor den gehouden in de zaal van Treslong te Hillegom. Met betrekking tot eventuele hoogbouw deelde de voorzitter mee, dat waar de be schikbare bouwgronden steeds minder worden, men welhaast verplicht is tot hoogbouw over te gaan. Een bouw van drie of vier etages zal beslist noodzakelijk zijn. GEBOREN: Johannes Petrus, z. v. J. J. Bijker en J. v. Gerum; Christina Johanna, d. v. R. J. Broekhof en P. C. Koomen; Cor- nelis Theodorus, z. v. J. E. Prins en C. H. v. d. Voort. ONDERTROUWD: W. J. Sloof en P. de Groot. GEHUWD: H. J. P. Mooyekind en G. M. Arractart; A. W. Hovenier en N. Smink; A. C. Duivenvoorden en G. M. C. Grimbergen. OVERLEDEN: Pieter Chr. van der Voorn, oud 80 jaren. De bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis heeft de balans opge maakt, nu de eerste halfjaarlijkse afname- campagne achter de rug is. 1-Iet resultaat stemt alleszins tot tevredenheid, temeer daar het werk van de bloedtransfusie dienst in de Haarlemmermeer van 1952 af heeft stilgelegen, tengevolge van geelzucht. In het afgelopen halfjaar hebben niet minder dan 955 personen bloed afgestaan. Negentig van hen gaven in september tij dens de gecombineerde afname-avond van Aalsmeerderdijk en Rijk; Zwanenburg- Halfweg noteerde in oktober tweehonderd donors; in Hpofddorp gaven in november honderd personen bloed; in december werkten tweehonderddertig personen mede van Badhoevedorp en Sloten en in januari tweehonderdzestig uit Nieuw-Vennep en Abbenes. Deze eerste halfjaarlijkse cam pagne werd deze maand besloten met Vijf huizen, waar vijfenzeventig personen bloed afstonden. In de loop van de volgende maand be gint de nieuwe afname-campagne van het seizoen 19561957 met een afname-avond voor Zwanenburg en Halfweg, welke op 16 april wordt gehouden in de Julianaschool aan de Wilgenlaan in Zwanenburg. Haarlemmermeer zich cultureel aan het ontwikkelen is. In Hoofddorp is kort ge leden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van „Zang en Vriendschap" een concert gegeven met. medewerking van het Noordhollands Philharmonisch orkest. Er bestaan plannen in andere delen van de gemeente het orkest ook te laten optreden en nfogelijk kan de voorbereiding geschie den in samenwerking met Haarlemmerlie de en Spaarnwoude en het koor dat thans jubileert. Spreker deelde mee, dat B. en W. deze dag besloten hebben aan de gemeente raad voor te stellen aan „Kunst na Arbeid" een subsidie te verlenen. Een geldsbedrag kon hij daarom niet aanbieden en daarom overhandigde hij bloemen. De heer Th. Tukker uit Hilversum, vice- voorzitter van de Koninklijke Bond van ge mengde zangverenigingen, memoreerde de successen van het jubilerende koor en roemde de prestaties van de dirigent en de leden. Hij overhandigde een oorkonde. De heer K. de Raadt richtte zich namens de leden tot de voorzitter, de heer M. C. van Smeerdijk, die van de oprichting af lid van het koor is. Eerst was hij penning meester en later voorzitter. Namens de leden bood spreker hem het gouden insigne van het koor en een vulpen aan. Ook werd hulde gebracht aan de heer Swaan, die vijfentwintig jaar deel uitmaakt van het koor; ook hem werd een geschenk aange boden. Op de bijeenkomst hebben ook het woord gevoerd de heren Van Wijk, namens de kerkeraad der Gereformeerde kerk van Halfweg, Kranenburg, namens de kerke raad van de Hervormde gemeente van Houtrijk en Polanen, Theo van Westerdaal, dirigent van het koor, F. Pijlman, compo nist en afgevaardigden van vele verenigin gen. Deze avond verleenden de gezusters De Vries uit Hilversum medewerking met declamatie. Drie auto's beschadigd Donderdagmiddag wilde een dame met haar auto de Vosselaan inrijden. Hier stonden een tweetal auto's te wachten om de Hoofdstraat op te gaan. Waarschijnlijk heeft de bestuurder op het gaspedaal ge trapt in plaats van op de rem. De twee wachtende wagens werden aangereden. Drie auto's liepen schade op. Onwel geworden op straat Donderdagmiddag werd de eenenzeven tig jarige dame, wonende in de Krocht straat, onwel in de Raadhuisstraat te Hil legom. Spoedig waren dokter Versluijs en de politie aanwezig. Per ziekenauto is de dame naar haar woning vervoerd. Bejaarde dame naar Canada Hedenavond zal de eenentachtig jarige mevrouw G. Wilhelmus per vliegtuig een bezoek brengen aan Canada-, waar haar ■zoon sinds enige., jaren woont. Zijdenkt- daar een half jaar te blijven. Ir. Roderkcrk sprak over de Kennemerduinen Donderdagavond hield de afdeling Hil legom van de Nederlandse Christen Vrou wenbond, gecombineerd met de afdeling Bennebroek. een vergadering in Weltevre den te Hillegom. Ir. E. C. H. Roderkerk sprak over de Kennemerduinen, nadat de presidente, mevrouw Knottnerus, een wel komstwoord had gesproken. De spreker vertelde aan de hand van gekleurde plaat jes over het leven der planten en dieren in deze omgeving en in de Kennemerduinen. Het was velen onbekend, dat de natuur in zo zeer korte nabijheid dergelijke schoon heden bevat. Speeltuinvereniging De Zandvoortse speeltuinvereniging „Kin dervreugd" houdt een propaganda-feest- avond op zaterdag 30 maart in theater Mo- nopole. Medewerking verlenen het speel- tuin-mandoline-orkest en de speeltuinband. Verder zal de balletgroep een opvoering- geven van het ballet: „De Koningskeuze". Proefvaart reddingsboot De Zandvoortse reddingboot de „Dudok" zal zaterdagmiddag een proefvaart maken. De bemanning hoopt om halfdrie uit het botenhuis aan de Thorbeckestraat te ver trekken, waarna dc boot op het strand vóór de Rotonde zal worden gelanceerd. De Zandvoorts buurtvereniging „De Wurf" houdt op woensdag 27 maart in res taurant „Zomerlust" een bijeenkomst. Dan zal men de nieuwe revue „Oud Zandvoort herleeft" over het voetlicht brengen, waar bij de leden in oud-Zandvoortse kledij de volgende taferelen zullen tonen: „Beelden uit mijn kinderjaren", „De nachtwaker", „De Porder", „Zingende nettenboctsters", „Zomerdag op het strand", „Vis-afslag" en „Koninginnedag in het café van Jans de Kraai." Enkele films worden vertoond over oud- Zandvoort en het folkloristisch festival in Arnhem in 1956, waaraan ook „De Wurf" medewerkte. GEBOREN: Hendrik Leonardus. z. v. G. A. Bos en L. Lever: John Herman, z. v. J. G. Aufenacker en M. H. Sporry; Paul Ro bert, z. v. M. H. Roosendaal en W. J. E. Strijder; Johanna Bernardina Maria, d. v. L. J. Zonneveld en A. D. M. Schelfaut. OVERLEDEN: H. van Beest. 54 jaar, echt genoot van M. J. F. Bödeker; H. Keur, 82 j., echtgenoot van C. Anspach. Het college van B. en W. van Haarlem wil een-algemene wettelijke aansprakelijk heidsverzekering sluiten ter dekking van elk risico, waarbij de gemeente aansprake lijk kan worden gesteld. Een dergelijke ver zekering bestaat reeds voor de aan de ge meente toebehorende voer- en vaartuigen. Hoewel het schadeverloop voor de ge meente Haarlem tot op heden vrij gunstig is geweest, achten B. en W. het niet raad zaam het eigen risico voor wettelijke aan sprakelijkheid te handhaven. De premie voor het sluiten van een der gelijke verzekering vraagt een uitgave van ƒ3500 per jaar, voor welk bedrag het col lege bij de raad een krediet aanvraagt. *r>VERTENTTE IMP N.V. THABUR DEN HAAG zMMMM/////////^ De schilderijententoonstelling „De Boer in de schilderkunst", die door de Haar lemmermeer gaat, is donderdagavond in Vijfhuizen gesloten en gaat nu verder naar Badhoevedorp. Het is voor het gemeente bestuur een experiment geweest om Vijf huizen in de tournee op te nemen. Dit dorp heeft nog nooit een dergelijke expo sitie meegemaakt, maar zij is een succes geworden. Ongeveer driehonderd belang stellenden hebben de expositie bekeken. Onder hen waren bezoekers uit Haarlem en omgeving. Het aantal volwassenen be droeg tweehonderd. Zij kwamen voorna melijk in de avonduren. Er waren honderd schoolkinderen met hun onderwijzers. Toneelavond C.N.V. Op woensdagavond 20 maart houdt de afdeling Vijfhuizen van de bij het C.N.V. aangesloten christelijke bedrijfsgroepen- centrale haar jaarvergadering in het jeugd- gebouw van de Hervormde Kerk. Het pro gramma vermeldt een toespraak door de heer J. van den Brink en die opvoering van. het toneelstuk „Als de motigen gloort" door de toneelclub „Door de leden - voor de leden". VEEMARKT LEIDEN. Leiden, 15 maart: Op de veemarkt te Lei den waren heden aangevoerd: aantal 4 stie ren, 100 melkkoeien. 160 vette koeien, 204 vare en andere koeien. 25 pinken, 35 vette kalveren. 399 nuchtere kalveren. 8 geiten. 30 vette schapen. 50 fokschapen. 683 vette lam meren. 96 weidelammeren. 44 varkens zeu gen. 296 schrammen, 482 biggen, in totaal 2616 stuks. Notering melkkoeien f9701080. vette koeien schoon f 2.803.25. varekoeien f 600 850, pinken f 300450, vette kalveren 2.25 3.nuchtere kalveren levend fl1.20, vette schapen f80125, fokschapen f140 180, vette lammeren f 90130, drachtige zeu gen f250325, schrammen f65110, biggen f 42—52. Overzicht: voor melkkoeien rustig, vette koeien goed. varekorien stil. pinken kalm, vette kalveren flauw, nuchtere kalveren vlug, vette schapen stroef, vette lammeren matig, fokschapen willig, zeugen, schrammen en biggen zeer matig. Op de kaasmarkt te Leiden waren heden aangevoerd 12 partijen Goudse kaas. Note ring f2.50—3:53. - In de afdelingsvergadering van de Pro vinciale Staten van Noordholland is ge sproken over het voorstel van Gedepu teerde Staten een subsidie te verlenen aan de Vereniging „Vooruit" te Hoofddorp voor het in de zomer te houden concours- hippique. Een lid, dat overigens instemde met het voorstel, vroeg wat de consequen ties van hef. verlenen van een subsidie ten behoeve van het concours-hippique zijn ten aanzien van soortgelijke evenementen in andere delen van de provincie, zoals te Heemskerk en te Opmeer. Ook vroeg het lid of van subsidiëring van landelijke rui- terverenigingen geen grotere stimulans uitgaat voor de paardensport dan van subsidiëring van een concours-hippique. Verscheidene leden hebben bezwaren tegen het verlenen van een subsidie tot wederopzeggens. Deze leden menen, dat het bij iedere subsidie de voorkeur ver dient dit aan een termijn te verbinden, zodat de wenselijkheid van de subsidie na enige jaren opnieuw uitdrukkelijk dient te worden overwogen. Ten aanzien van Hoofddorp zouden zij de subsidie voor drie jaar willen verlenen. Een lid van Gedeputeerde Staten heeft in de vergadering betoogd, dat het con cours-hippique te Hoofddorp in tegenstel ling tot de concours-hippiques, die elders in de provincie worden gehouden, van nationale betekenis is. Bovendien is aan het concours-hippique te Opmeer een land- en tuinbouwtentoonstelling verbon den. Overigens zullen andere subsidie aanvragen van geval tot geval moeten worden bezien. Wat betreft de vraag of subsidiëring van de landelijke ruiterver- enigingen de voorkeur verdient boven subsidiëring van een concours-hippique, merkte het. lid van Gedeputeerde Staten op, dat op het concours-hippique te Hoofddorp ruiters uit de gehele provincie komen, zodat van dit concours een grote stimulans uitgaat voor de plaatselijke ver enigingen. Tegen verlening van de sub sidie voor drie jaar heeft het lid van Ge deputeerde Staten geen bezwaar. Dit lid heeft ook meegedeeld, dat het concours- hippique in 1956 een tekort heeft opge leverd van ruim f 5.650. Hiervan is f 5.440 gedekt door subsidies en bijdragen van de gemeente Haarlemmermeer, onder nemingen en particulieren, zodat uiteinde lijk f 216 ten laste van de organiserende vereniging bleef. De vergadering adviseerde het voorstel te aanvaarden. GEBOREN: Johanna, d. v. J. Spijker en G. van 't Wout; Nicolaas Cornelis, z. v. C. J. de Weerd en J. Honcoop; Johanna Agatha, d. v. P. C. van der Stelt en R. van Schaak; Pieter, z. v. J. H. van Rijswijk en J. de Smit; Niesje, d. v. A. A. Hoegee en B. C. van der Steeg; Hendrika Adriana Gerarda Maria, d. v. A. J. Dingemans en T. Frijters; Gerrit Adrianus, z. v. P. Roos en J. Monster; Eliza beth, d. v. C. J. Spaargaren en T. Wijtsma; Johanna Maria, d. v. A. Roubos en W. van Grootveld; Annemarie Eveline, d. v. E. Veen- stra en I. Stienstra; Geertruida Johanna, d. v. J. C. van Stam en J. Brander; Adrianus Maria, d. v. J. Mesman en J. M. Wijsman; Carla, d. v. J. C. de Regt en G. Barendsen; Nanda, d. v. U. van der Voort en G. M. Kooi. ONDERTROUWD: H. F. Meerens en H. A. Koetsier. GEHUWD: J. G. M. Aben en J. D. J. Pouw; J. H. J. Philippo en M. Vastenhout; G. Corne- lisse en A. de Haan. OVERLEDEN: P. Speelman, 85 j., e. v. P. van der Linden. Raad van Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendaal komt op donderdag 21 maart in openbare ver gadering bijeen in het raadhuis te Over- veen ter behandeling van vijftien punten. Voorgesteld wordt eervol ontslag te ver lenen aan de heer E. J. Joosse als onder wijzer aan de Hartenlustschool wegens zijn benoeming tot hoofd van de Klaas de Vriesschool (u.l.o.) te Haarlem. B. en W. stellen voor de heer J. G. van Uden te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Wegens het grote gebrek aan bouw grond in Bloemendaal hebben B. en W. de mogelijkheid overwogen om althans een gedeelte van de gronden die zijn ge legen in het niet-goedgekeurde gedeelte van het partieel uitbreidingsplan in on derdelen „Bovenweg-Van Haemstedelaan" alsnog voor bebouwing in aanmerking te doen komen. Bij informeel overleg met provinciale instanties is B. en W. gebleken, dat aan die zijde bereidheid bestaat om aan de totstandkoming van een partieel uitbreidingsplan in onderdelen mee te werken uitsluitend voor het noordweste lijk gedeelte van de gronden in dit uit breidingsplan begrepen, indien na voort gezet onderzoek mocht blijken, dat hier tegen inderdaad geen planologische be zwaren bestaan in verband met het we genplan. B. en W. stellen de gemeente raad voor het betrokken gebied een zo genaamd voorbereidingsbesluit vast te stellen en af te kondigen. B. en W. stellen voor aan de heer C. Keur te Aerdenhout tegen de prijs van acht gulden per vierkante meter te ver kopen een strook grond ter oppervlakte van dertig vierkante meter, gelegen aan de Leidsevaart te Vogelenzang. De grond is bestemd om bij de voortuinen te wor den gevoegd van twee op te richten wo ningen. De eigenaar van het pand Vondellaan 25 te Aerdenhout, de heer F. J. A. de Jongh, heeft de gemeente verzocht met hem rui ling van grond aan te gaan ter verkrijging van een vloeiend verloop van de eigen- domsgrens tussen zijn tuin aan de zijde van de Van Haemstedelaan en een aan grenzend perceel gemeentegrond. De heer De Jongh vraagt hem af te staan een strook grond ter grootte van 308 m2, waar tegenover hij aan de gemeente zal over dragen een strook grond ter oppervlakte van 108 m2. Voor het verschil in opper vlakte tussen de beide stroken is hij be reid tot een toegift, groot f 1.600, berekend naar een grondprijs van acht gulden per m2. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de ruiling en verkoop van grond aan te gaan. Het aantrekkelijkste gedeelte van het filmprogramma, dat de Volksuniversiteit Donderdagavond in het Cinema Palace- theater vertoonde, lag ongetwijfeld voor de pauze. Daar tenminste kwamen de film liefhebbers echt aan hun trekken. Vooral de documentaire, gewijd aan Congolese sculpturen „Elle sera appelée femme", van G. de -Boe maakte nog eens duidelijk hoe indringend men met het medium van de film een onderwerp kan behandelen. In een prachtige belichting, zeer verzorgd van fotografie, werd de uiterlijke verschij ningsvorm dier sculpturen in de meest ka rakteristieke expressie onthuld en daarmee tegelijk zin en symbool blootgelegd. Het geschiedde op de rustig beschouwende en licht filosofische wijze, die een beheerst camaravoering mogelijk maakt met weinig dynamiek binnen de beelden, praktisch zonder associatieve montage, maar in een voortdurende stroom van dan horizontaal dan weer verticaal opgenomen beelden, die hun stof als het ware aftastten en haar met evenveel respect als aanschouwelijk ma king van innerlijke bewogenheid van de maker openbaarden. Een fraai filmpje, waarbij men de Vlaams gesproken tekst dan maar op de koop toe neemt, omdat zij nogal eens vooropgezet professorale waar digheid aan de dag probeert te leggen. De hoofdfilm „Escalier de Service", een knappe raamvertelling door Carlo Rim van een dienstmeisje en haar belevenissen in verschillende gezinnen, was niet direct een cinematografische gebeurtenis, omdat Rim zich nog te veel vergenoegde, met plezier te hebben in de vonsten van het gegeven en te veel had te vertellen om in geser reerde vorm indrukwekkende beelden op te roepen. Plezierig was zijn film wel, vooral aardig door de grappige situaties, die hem gelegenheid boden leven in de brouwe rij te brengen, een kans, die hij niet voorbij liet gaan. De betiteling „.onderhoudend" is dan ook zeker op haar plaats. Er kwamen zeer amusante typeringen voor den dag en vooral tegen het eind toonde Rim een fijn ontwikkeld gevoel van rytmiek, waardoor hij naar mijn mening van zijn slotvertel- ling het beste part van zijn film maakte. Met een naar inhoud belangrijker gegeven zal hij beslist een indrukwekkender score kunnen bereiken. F. W. Franse Vergoeding wordt aangepast aan gemeentelijke salarisregeling De in de toekomst nog te treffen maat regelen met betrekking tot de salariëring van het Haarlemse gemeentepersoneel zul len ook van toepassing moeten zijn op de vergoeding, die aan de exploitant van het gemeentelijk concertgebouw en de stads schouwburg te Haarlem, wordt uitgekeerd. Dit is de opvatting van B. en W. van Haarlem en zij stellen de raad voor een daartoe strekkend besluit te nemen. De exploitant van schouwburg en con certgebouw heeft tot dusverre niet kunnen profiteren van de sinds 1953 toegepaste salarisverhogingen en de verstrekte toe lagen van het gemeentepersoneel. Vanavond vindit in „Bethesda Sarepta" aan de Hazepaterslaan in Haarlem een bij eenkomst plaats van de in Haarlem en om geving vertoevende Hongaren ter gelegen heid van, die h ond erdmegende ver jaardag van de Hongaarse vrijheidsstrijd welke in 1848 begon.. Deze herdenkingsbijeenkomst, welke geheel door de Hongaren zelf is ge organiseerd, zal een sober karakter dragen door de omstandigheden waaronder de na tionale feestdag gevierd moet worden. Men verwacht, dat ongeveer honderd tot honderdibwintig Hongaren de vergadering zullen bijwonen. ADVERTENTIE service-master Waarschuwt U JT i ine li ii SS Chroom T ZJi* hoorbaar op elke tijd die U wenst. Edeldoublé f135.- de gehele collectie verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem - Telefoon 20049 PRISMA HORLOGES natuurlijk bij.... KAMPERVEST 51 - TEL. 21101 Nieuws in het kort Filmavond over kanosport. Zaterdag 16 maart houdt de kanovereniging „Trek vogels" te Haarlem een filmavond. Een Olympisch w edstrijdvaarder en een kano toerist zullen vei-der over hun prestaties in binnen- en buitenland vertellen in de zaal van Speeltuinvereniging „Weltevreden", Noorder-Buitcnspaarne bij de Jachthaven in Haarlem. De aanvang is kwart over acht. Uitvoering. Maandag zullen de leer lingen van de heer P. J. D. Westendorp in de aula van het Lyceum Marnix van St. Al- degonde te Haarlem een muziekuitvoering geven. Mes in buik. Een negentienjarige sla gersknecht heeft zich donderdagmiddag om streeks vijf uur bij het uitbenen van vlees in de buik gestoken. De jongeman is in het Marinehospitaal opgenomen. Toneel voor bejaarden. De toneelver eniging „Na arbeid ontspanning" zal den- derdag 21 maart in het gebouw St. Bavo in Haarlem „Jij weetjij weet.... wat ik niet weet" opvoeren voor de leden van de Afdeling Haarlem van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen. Een accordeonband zal de muzikale omlijsting verzorgen. Lusthof. De heer U. Stein, hoofd assistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst te Apeldoorn, zal vrijdag 22 maart in de bovenzaal van café-restaurant „Boeken rode" te Heemstede voor de leden van het „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" uiteen zetten hoe men van zijn tuin een lusthof kan maken. De inleiding wordt geïllustreerd met een aantal kleurendia's. Wijziging agenda. Naar ons wordt medegedeeld zal hedenavond niet mevrouw G. M. Dunnewolt-Hard Af Segerstad spreken in gebouw Nassauplein 8. maar ir. H. W. Dunnewolt over zijn boek „Waar het om gaat" voor de Theosofische Vereniging, 8 u. Diensten Grote Kerk. Nadat enige we ken in de Grote Kerk te Haarlem geen dien sten gehouden zijn zullen ze zondag worden hervat. Om tien en om zeven uur worden diensten gehouden. Ledenvergadering. De afdeling Haar lem van de Nederlandse Genealogische Ver eniging zal 20 maart in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann te Haarlem haar jaarlijkse algemene ledenvergadering houden. Bejaarde voetganger aangereden. Toen een tachtigjarige man donderdagmiddag omstreeks half drie de Warmoesstraat te Haarlem overstak schrok hii van een nade rende auto en werd aangereden. Met een gebroken rechterbovenarm en schaafwonden aan het gezicht is de man in de Mariastich- ting opgenomen. Gebroken been. Donderdagmiddag om streeks twee uur is een vijftigjarige vrouw op de Gravestenenbrug te Haarlem geval len. Met een gebroken rechterbeen is zij in het Diaconessenhuis opgenomen. De vrouw wilde per fiets de Bakenessergracht oprij den, raakte met haar rechter schouder een voetganger, begon te slingeren, kwam toen in aanraking met een bromfietser en viel. Industrieterrein. B. en W. stellen de Haarlemse raad voor de termijn, volgens welke de n.v. Grafische Industrie zich kan uitspreken voor de aankoop van het thans door haar in erfpacht gebruikte stuk grond aan de Nijverheidsweg te verlengen met vijf jaar. Voorstel B. en W. De in 1954 op initiatief van de Volks hogeschool te Bergen en met financiële me dewerking van rijk en provincie in het le ven geroepen stichting Culturele Raad Noordholland heeft de Noordhollandse ge meenten verzocht zich bij de raad aan te sluiten. De contributie voor de gemeente Haarlem zou voor het jaar 1957 1000 be dragen en B. en W. van Haarlem stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. De Culturele Raad Noordholland is in middels bezig met een cultureel sociolo gisch onderzoek in de provincie onder lei ding van prof. dr. H. D. de Vries Reilingh. De resultaten van dit onderzoek zullen in een rapport worden verwerkt, dat met me dewerking van het Prins Bernhardfonds zal worden gepubliceerd. De aan dit onder zoek verbonden kosten zijn voor Haarlem geraamd op 2500 en B. en W. stellen de raad voor dit bedi'ag te voteren. De Commissie voor de Malariabestrijding door de bevolking van Noordholland heeft om een bijdrage gevraagd ten behoeve van haar preventieve werk. Over 1956 heeft zij een tekort van 8000 geboekt en B. en W. stellen voor de commissie een bijdrage van 1700 te verlenen. B. en W. van Haarlem stellen voor de presentiegelden van de leden van de Haar lemse gemeenteraad van 12 per lid te brengen op 18 met ingang van 1 februari 1957. Gedeputeerde Staten hebben de ver goeding voor raadsleden van gemeenten boven de 50.000 inwoners bepaald op maxi maal/ 20, maar het college van B. en W. wil de oude gedragslijn blijven volgen, vol gens welke de vergoeding verhoogd wordt tot een redelijk te noemen bedrag, dat beneden het maximum ligt. De vergoeding voor het bijwonen van de commissievergaderingen uit de raad willen B. en W. brengen van 8 op 12. Tenslotte stellen B. en W. voor de ver goeding voor het bijwonen van de af delingsvergaderingen tijdens de voorberei dingen voor de begrotingsdebatten gelijk te stellen met die voor het bijwonen van een gewone raadsvergadering. Donderdagavond omstreeks tien uur heeft een 74-jarige vrouw bij de Haarlemse recherche aangifte gedaan van de diefstal van haar portefeuille met vier bankbiljet ten van vijfentwintig gulden. De bejaarde vrouw was op weg naar het Bakenesserhofje, waar zij woont, en liep om kwart voor tien in de Appelaarsteeg. Plotseling fietste een man rakelings langs haar en rukte de niets vermoedende vrouw het tasje uit de handen. Door de heftige ruk verloor zij het evenwicht en viel ach terover in het zand van het opgebroken wegdek. Omdat de vrouw eerst in de ver onderstelling verkeerde, dat het de man niet om haar geld te doen was geweest, maar dat hij haar toevallig had geraakt en het tasje aan zijn stuur was blijven haken, liep zij de man achterna. Hij was echter in velden noch wegen te bekennen; wel vond de vrouw haar tasje terug. De por tefeuille met honderd gulden was verdwe nen. AMSTERDAM Het was donderdag alles Koninklijke Olie wat de klok sloeg. Terwijl in de ove rige marktsectoren weinig te doen was, bestond er voor aandelen Koninklijke Olie flinke belangstelling zowel van publieke als van arbitragezijde. Het buitenland was opnieuw in de markt, speciaal Parijs en Londen. De vaste tendens in Wallstreet voor Koninklijke Olie spruit in hoofdzaak voort uit de notering (donderdag voor het eerst) en de vaste koers van de Shell Transport and Trading Company in New York. De verwachtingen zijn, dat dit fonds nog aanzienlijk zal stijgen en gezien het grote belang dat de Koninklijke Olie in de Shell Transport heeft is men ter beurze vast gestemd voor de aandelen. De hoge koers van de morgenuren van f 171,50 kon donderdagmiddag niet bereikt worden. De handel werd ingezet op f 170,60, waarna de koers inzakte tot f 170,30 hetgeen toch altijd nog ongeveer drie gulden hoger was dan woensdag. A.K.U. en Philips waren vrijwel onver anderd.Unilever was iets beter op 361 (359V2). De cultuurwaarden waren iets vriendelijker: Deli 97% (96%), Amsterdam Rubber 79>/2 (78%). Scheepvaartfondsen waren verdeeld, met koerswijzigingen van 1 percent naar beide zijden. Staatsfondsen bleven zonder affaire met onveranderde koersen. Claims Nederlandse Overzeebank werden geadvi seerd op twintig gulden. Prologatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Het is lente in New York en de beurs handelaren, wier aandacht bovendien door geen enkel nieuws werd getrokken, waren zo lusteloos, dat de omzet de geringste was sinds 23 oktober 1956. De koersen waren in alle groepen vast; enkele individuele fondsen stegen een dollar of meer. Het industrieel gemiddelde steeg met 1,40 tot 473,93, mede doordat Internatio nal Nickel tegen slotbeurs bijna twee dol lar steeg. Het spoorwegengemiddelde sloot 0.29 hoger op 143,21 en openbare nutsbe drijven 0,22 hoger op 71,41- De omzet be droeg 1.580.000 aandelen tegen 1.840.000 op woensdag. Shell Transport and Trading, dat woens dag bij zijn eerste optreden het meest ac tieve fonds was, handhaafde zich donder dag als zodanig, maar moest toch 1 1/8 dollar prijsgeven, waardoor het sloot op 23 3/8 met behoud van slechts de helft van de donderdag gemaakte stijging. American Motors, dat enkele dagen gro te belangstelling heeft ondervonden, kwam als tweede achter Shell Transport. Het fonds sloot met een klein verlies in de enigszins onregelmatige groep autowaar den. Van de 1095 verhandelde fondsen sloten er 463 hoger, 366 lager en 266 onveranderd; er werden tien nieuwe hoogtepunten en tien nieuwe laagtepunten bereikt. (UP). 3% Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90 925/ie 191 299 192% 293 285 260 250V2 148% 361% 837 X 170,50 73% 166% 174% 279% 93 37% 2U3% 165 172% 177 64% 60Vl9 40 81% 36 Heden 13.45 uur 90 92% 191% 300 192 293 285 260 250 148%* 361% 207 835 170,- 77% 168 175 279%* 92 97 204 165* 173 177* 65 170 60 40% 82% 36% Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15