PIANO'S 1 KAAS, f 21.75 CORA Reis met „Zuiderkruis" van veel betekenis voor ds. D. ter Steege Windsor rokken EOKA bereid tot bestand als Makarios wordt vrijgelaten Engeland voor internationaal beheer van de Gaza-strook Ook zi[ zijn de vijftiende in de zevende hemel! ;,doe méér met Beroering op Cyprus en in Griekenland na de executie van een Cyprioot Washington zou Israel vragen binnen zijn grens UNO-troepen toe te laten alle lieve meisjes schildpad-pop: Karin Abr. Meyer GROTE HOUTSTRAAT 16 5 VERMOUTH uit zonnig Italië sinds 1835 Mevrouw Meir: „Israël zal blokkade desnoods breken" Treinbotsing in Finland: tien doden, 50 gewonden Edinburgh Festival ALPHENAAR Duitse minister van Defensie in ons land Egyptische gouverneur in Gaza aangekomen Aardbevingen bij Aleoeten Predikant op emigrantenschip mm. Tot weerziens bij Amstelveens melkconflict „onoplosbaar" Schorsing sanerings commissie opgeheven Drie gezinnen dakloos door brand te Rotterdam VRIJDAG 15 MAART 1957 NICOSIA-LONDEN (Reuter-AFP) In Nicosia z\jn donderdag vlugschriften van de EOKA, de Grieks-Cyprische verzetsbe weging, verspreid, waarin verklaard wordt dat de EOKA bereid is alle operaties op te schorten „zodra aartsbisschop Makarios vrijgelaten wordt". De pamfletten waren ondertekend door „Dighenis". In de pam fletten wordt de jongste UNO-resolutie aangehaald, waarin de hoop wordt uitge sproken dat een vreedzame regeling van het vraagstuk-Cyprus op basis van het UNO-handvest zal worden bereikt. De pamfletten werden uit rijdende auto's naar de mensen op straat gegooid en door jon gens op fietsen door de stad verspreid. Waarnemers achten het veelbetekenend, dat in pamfletten alleen wordt gesproken over vrijlating van Makarios, niet over zyn terugkeer naar Cyprus. De Britse minister van staat voor Bui tenlandse Zaken, Alan Noble, heeft in het Lagerhuis te Londen gezegd, dat de Britse regering elk serieus initiatief om de rust op Cyprus te herstellen, gunstig zal ont vangen. Hij zei dit in antwoord op een vraag van een socialist welke houding de Britse regering zal aannemen tegenover het aanbod van de EOKA. Gouverneur Har ding heeft op een spoedvergadering met zijn militaire en burgerlijke raadgevers het aanbod van de EOKA besproken. Vorig jaar heeft een bestand maar enkele dagen geduurd. Eerder op de dag hadden Britse vlieg tuigen boven Cyprus pamfletten uitge strooid waarin gezegd werd, dat de Britse strijdkrachten vastbesloten zijn de EOKA te vernietigen. De Britse veiligheidstroepen hebben in het noorden van Cyprus weer een aantal opslagplaatsen van wapens en munitie ontdekt en opgeblazen. Vooraanstaande Griekse Cyprioten heb ben de Britse minister-president MacMil- lan telegrafisch verzocht om onderhande lingen, om vrijlating van aartsbisschop Makarios en andere gedeporteerden en ge- interneerden en om afschaffing van nood maatregelen. Ook in het telegram wordt naar de UNO-resolutie verwezen. Rouw Als teken van rouw voor het ophangen van een jeugdige landgenoot hebben Griek se Cyprioten in verscheidene grote plaat sen op Cyprus donderdag het werk neer gelegd. In een interneringskamp te Lar- naca hebben zevenhonderd gevangenen een ADVERTENTIE importeurs: Jacobus Boelen Amsterdam TEL AVIV-WASHINGTON (AFP/UP/ Reuter) Als de Egyptenaren de Golf van Akaba weer blokkeren zullen wij de blokkade met alle kracht van onze wapens breken, zo heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, voor het centrale comité van de socialis tische Mapai-partij te Tel Aviv verklaard. De kwestie-Gaza is volgens mevrouw Meir ingewikkelder, daar de oplossing hiervan afhankelijk is van de houding van de grote mogendheden, die moeten bewijzen dat zij werkelijk een vreedzame regeling in het Nabije oosten wensen. Mevrouw Meir zei echter er „redelijk ze ker" van te zijn dat de grote landen het recht van Israel op vrije vaart zullen on dersteunen. „Wanneer de grote mogendhe den hun beloften verbreken, en wanneer de Egyptische Fedayeen opnieuw in actie komen, dan zal Israel zijn recht op vrijheid van handelen, ter bescherming van zijn eigen veiligheid volledig hernemen" zei mevrouw Meir. De Israëlische stafchef, generaal Mosje Dajan, heeft geruchten tegengesproken vol gens welke hij zijn ontslag heeft aangebo den uit protest tegen de terugtrekking der Israëlische troepen uit Gaza en Sjarm El Sjeik. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft laten weten dat de Verenigde Staten voornemens zijn op korte termijn besprekingen met Israel te begin nen over hervatting van de economische hulp die in oktober, toen Israel Egypte aanviel, werd stopgezet. Voor deze hulp verlening hebben de Verenigde Staten twintig miljoen dollar uitgetrokken. Het geld is indertijd beschikbaar gesteld voor leningen, waarvoor overtollige Amerikaan se landbouwprodukten werden gekocht. dag gevast. Zij zullen drie dagen niet wer ken en veertig dagen rouwen. De ge hangene is op de begraafplaats van de ge vangenis ter aarde besteld. Het verzoek van zijn vader om uitlevering van het stof felijk overschot is niet ingewilligd. Te Athene hebben de studenten van de universiteit een staking van 24 uur afge kondigd. In Athene en Saloniki hebben studenten tegen het Britse optreden op Cyprus geprotesteerd bij betogen in Salo niki zijn twaalf mensen gewond. „Zntider weerga De Griekse UNO-afgevaardigde heeft Groot-Brittannië in een nota aan secreta ris-generaal Hamarskjoeld beschuldigd van een „politieke moord zonder weerga" we gens de terechtstelling. De Griekse minis ter van Buitenlandse, Zaken, Averoff, ver klaarde: „Als de Britse regering haar keus op onverdraagzaamheid bepaalt, zullen wij Groot-Brittannië eveneens met onverdraag zaamheid tegemoet treden. (UP) Te Nicosia heeft een bijzonder gerechtshof een zeventienjarige Grieks- Cypriotische jongen tot zeven jaren gevan genisstraf en zijn 68-jarige grootmoeder tot een boete van 50 pond veroordeeld wegens het in bezit hebben van pamfletten van de EOKA. IITTALA (UP) Tijdens zware sneeuw val zijn twee Finse sneltreinen vanochtend op elkaar ingereden. Volgens de eerste be richten verloren tien personen het leven en werden er dertig ernstig en twintig licht gewond. De botsing, waarvan de oor zaak niet onmiddellijk bekend was, ge beurde buiten het station van Kuurila, ongeveer tien kilometer ten noorden van Iittala. Thans is bekend welke gezelschappen van het Europese vasteland zullen deel nemen aan het elfde Internationale Festi val van Edinburgh, dat van 18 augustus tot 7 september wordt gehouden. Deel- nemenden zijn het symfonieorkest van de Beierse radio-omroep, het Koninklijk Bal let van Zweden, de Frans-Afrikaanse groep van Keita Fodéba, het Amsterdams Con certgebouw-Orkest, het Ballet van de Mar kies de Cuévas en de Compagnie Made leine Renaud-Jean Louis Barrault met een stuk van Jean Anouilh. Dietrich Fischer- Dieskau en Gerald Moore geven een avond met liederen van Schubert. ADVERTENTIE nieuw vanaf 1495. KRUISWEG 49 - HAARLEM Prinses Patricia Gracia van Monaco heeft de nog geen twee maanden oude prinses Caroline onder de hoede van haar Zwitserse kindermeisje in Monaco achtergelaten, met de bedoeling van een rxistige vakantie te kunnen genie ten. Prins Rainier nam haar mee naar Lausanne, waar het tweetal onmiddel lijk werd herkend en, door een dui zendkoppige menigte omsUiwd, een wandeling maakte door de stad. De minister van Defensie van de Duitse Bondsrepubliek, de heer Strauss, is heden voor een tweedaags bezoek aan Nedenlanl op de vliegbasis Twenfhe aangekomen. Minister Stnauss bracht allereerst een be zoek aan de n.v. Hollandse Signaalappara ten t.e Hengelo. De minister werd in de fabriek begroet d'oor zijn Nederlandse ambtgenoot ir. C. Staf en namens „Signaal" dooi- de presi dent- commissaris ir. F. J. Philips en de directie. Tijdens een rondgang door het bedrijf werden verscheidene radar- en vuunlei- ddnginstallaties, in het bijzonder voor de luchtverdediging getoond CAIRO (Reuter/AFP). Generaal Has san Abdoel Latif, die door de Egyptische regering tot burgerlijk gouverneur van de strook van Gaza is benoemd, is donderdag uit Cairo in zijn ambtsgebied aangekomen om het bestuur over te nemen. Volgens x-adio-Cairo werd hij geestdriftig begroet door een menigte, die uitdrukking gaf aan haar aanhankelijkheid jegens president Nasser en de terugkeer eiste van het Egyptische bestuur. Latif werd ontvan gen door leden van de staf van de inter nationale politiemacht, aldus de radio. Er werd niet vei-meld, of generaal Buims of dr. Bunche, die eerder op de dag in Gaza waren aangekomen, hem verwelkomden. Een juridische adviseur van de UNO is uit New York naar Cairo vertrokken om de juridische kant van verschillende pro blemen waarvoor het UNO-leger zich ge steld ziet te bestuderen. Een dezer pro blemen vloeit voort uit het voornemen van Egypte, Gaza te bezetten. Plicht De directeur van de Egyptische voor- lichtingsdient Abdel Kader Hatem heeft te Cairo verklaard dat er „volledige sa menwerking" bestaat tussen de Egyptische autoriteiten en de UNO-strijdkrachten. Hij zei dat Egypte doet wat het kan de UNO- troepen te helpen in hun plicht, die hun door de UNO-resoluties is opgelegd. De inwoners van Gaza beschouwen hen als vriendschappelijk gezinde strijdkrachten en werken met hen samen in het belang van rust en orde. In buitenlandse diplo matieke kringen te Cairo beschouwt men Hatems verklaring als een hernieuwing van Egyptes verti'ouwen in de internatio nale troepen na de crisis van zondag in Gaza. Dr. Bunche heeft te Cairo verklaard dat hij nooit de woorden „verwelkomen of samenwerking" ten aanzien van de Egyp tische gouverneur voor Gaza heeft ge bruikt. De Verenigde Staten hebben acht mil joen dollar geschonken aan het UNO- bureau voor de Palestijnse vluchtelingen. Volgens de directeur van het bureau, La- bouisse, functioneert het bureau slechts dank zij Amex-ikaanse bijdragen en die van een klein aantal andere landen. De Egyptische pers, geciteerd door de correspondent van Bclga in Cairo heeft bekendgemaakt dat Arabische betogers, in de nacht van woensdag op donderdag bij de Israëlische grens spoorlijnen en tele foonverbindingen tussen Israel en de strook van Gaza hebben opgeblazen. De seismografen van het KNMI hebben donderdagmiddag en vrijdagochtend sterke aardbevingen opgetekend, die hun haard hadden in de Stille Oceaan nabij de Aleoeten. De aardbevingenzwerm uit dit gebied houdt reeds zes dagen aan. Er zijn al twaalf sterke tot buitengewoon sterke bevingen geregistreerd. ADVERTENTIE „Het was merkwaardig te ervaren hoe veel contact ik als predikant in een tijds bestek van slechts tien dagen aan boord van de „Zuiderkruis" met de emigranten heb gehad." Dat was de conclusie van ds. D. ter Steege, Nederlands Hervormd predi kant te Santpoort, tijdens een gesprek dat wij met hem hadden na zijn bootreis van drie weken naar New York en terug aan boord van het emigrantenschip de „Zuider kruis", waarmee hij zondag 10 maart na behouden vaart is teruggekeerd. De „Zuiderkruis" behoort tot hel drietal schepen dat door de Nederlandse regering is gecharterd voor het vervoer van emi granten; de beide andere schepen die hier voor worden gebruikt zijn de „Waterman" en de „Grote Beer". De „Zuiderkruis" vertrok zaterdag 16 fe bruari uit Rottei'dam met bestemming New York met vijfhonderd emigranten aan boord. De bemanning bestond uit honderd koppen, alsmede hondei-d indonesische be- m (Van onze correspondent in Londen) Het Lagerhuisdebat over het Nabije Oosten heeft weinig nieuwe gezichtspun ten opgeleverd. De minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd hield een vaag betoog, waarbij hij er de nadruk op legde, dat het voorlopig de beste oplossing zou zijn, wanneer de Gaza-strook onder UNO- beheer zou komen* Men betwijfelt echter of de gevaren dan sterk zouden vermin deren, maar in diplomatieke kringen te Londen leeft de hoop dat Nasser genoegen zal nemen met een symbolische ovex-- dracht van Gaza aan Egypte en dat de UNO-troepen er zullen blijven tot de vi-ede in het gebied volledig zal zijn her- steld. Volgens sommigen zou Nasser, per soonlijk, tot inschikkelijkheid bereid zijn, maar hij zou de gevangene zijn van de extremisten. Het was opmerkelijk, dat Selwyn Lloyd de Verenigde Staten pas aan het slot in zijn rede noemde, hetgeen als een vorm van bedekte critiek werd beschouwd. Hij zei veelbetekend, dat degenen, die druk op ons en op Israel hadden uitgeoefend, thans hun verantwoordelijkheid dienen te kennen. Wel gaf hij toe, dat het plan van Eisenhower een stabiliserende factor vormt. De woordvoerder van de Labour-oppo- sitie, Aneurin Bevan, wilde het vooral ook Washington duidelijk maken, dat econo mische hulp, zelfs op de grootste schaal, het doel niet zal bei-eiken (zoals het Britse vooi'beeld in Jordanië bewezen heeft), wanneer deze, inderdaad dringend nood zakelijke hulp, niet gepaard gaat met een grondige wijziging van de semi-koloniale houding ten opzichte van de Arabische landen, die geen enkele vorm van afhan kelijkheid meer verdragen. Er dient voor te worden gezorgd, dat de financiële bij stand de bevolking zelf bereikt. Bevan stelde ook voor, als het Suezkanaal een maal vrij is, een met vrijwilligers bemand Israëlisch koopvaardijschip bij wijze van proefkonvooi door het Suezkanaal te stu ren. Het Lagerhuis wilde weten, wat er gebeuren moet, indien Egypte het schip niet dooi'laat. Bevan antwoordde, dat dit een verantwoordelijkheid is van de UNO. Volgens Bevan moet Nasser thans zijn goede wil tonen. Israel moet weer kre dieten en andere financiële faciliteiten kunnen krijgen. Selwyn Lloyd betoogde, dat de tegen woordige grenzen van Israel moeten wor den hei-zien. De door Eden verooi-zaakte verwarring dx-eigde te herleven, doordat Selwyn Lloyd opnieuw van een compro mis gewaagde, zonder te zeggen wat hij precies bedoelde. Er moeten, zo zei Selwyn Lloyd, wederzijdse garanties komen. Sel wyn Lloyd noemde de Sovjet-nota inzake het Nabije Oosten een propaganda-zet, maar volgens de oppositie bevat deze toch elementen, die de moeite van overwegen waard zijn. Selwyn Lloyd antwoordde, dat er inzake het Nabije Oosten nog geen ver trouwen bestaat in de bedoelingen van de Sovjet-Unie. Wenselijk WASHINGTON (UP). De Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy heeft verklaai-d dat een plan de UNO-troepen een tijdelijke plaats te geven langs de grens van Israel en Egypte wordt overwogen. Minister Dulles heeft dezer dagen in Canbei-ra gezegd dat het „wenselijk zou zijn" de UNO-politie- macht als een stootkussen tussen Israel en Egypte te gebruiken. In diplomatieke kring meent men uit de opmerkingen van Murphy te kunnen opmaken dat de Amerikaanse regering voornemens is Is rael te verzoeken UNO-troepen aan de Israëlische zijde van de grens met Egypte toe te laten. dienden. Gezagvoer der was de heer P. A. de Groote, wonende aan de Duinlustpark- weg te Santpoort. Voor de geestelijke verzorging van de emigranten waren ds. D. ter Steege als Her vormd px-edikant en pater rector Vester uit Leiden aangezocht deze reis mee te ma ken. Voor het meren- Ds. D. ter Steege deel konden de men- uit Santpoort.. sen aan boord van de „Zuiderki-uis" emi greren, omdat zij een „sponsor" (borg) hadden. De Amerikaanse kerken, rooms- katholieke, zowel als protestantse hebben voor tachtig percent bemiddeld en ook de Wereldraad der Kei-ken had men bereid gevonden voor de emigranten als „sponsor" op te treden. Ongeveer de helft van de zich aan boord bevindende emigx-anten was rooms-katho- liek. Driekwax-t van de protestanten was hei-vox-md of gereformeerd en ongeveer een kwart vrijzinnig protestant. Op zondag 17 februari hield ds. Ter Steege zijn eerste preek aan boord. Deze kerkdienst werd slechts door veertig emi granten bezocht. De volgende zondag, toen de predikant inmiddels gelegenheid had gehad diverse contacten te leggen, vond hij honderddertig kerkgangers onder zijn gehoor. Het was de ervax-ing van ds. Ter Steege dat praktisch al deze mensen in twee we relden leefden; het oude Europa en de onbekende „Nieuwe Wereld". Zij verkeer den in onzekex-heid over de toekomst in het nieuwe vaderland en vroegen zich af, of hun nieuwe werk zou bevallen. Juist in deze twijfelachtige omstandigheden voel den velen van hen en in vele gevallen juist diègenen, die al in ongeveer twintig jaar geen kerk hadden bezocht, behoefte aan geestelijke bijstand. De dagsluitingen, die ds. Ter Steege hield bleken eveneens belangstelling te ondex-vinden, evenals de ochtend- en middagspreekuren, waar de emigranten, die daaraan behoefte hadden, gelegenheid kregen hun hart uit te storten over hun moeilijkheden. De meeste emigranten kwamen uit de grote steden, onder meer uit Amsterdam en Den Haag, doch ook kwamen velen van het platteland, er wax-en met name tal van boerengezinnen uit de provincie Gro ningen; voorts technici op velexdei gebied en meisjes, die in de U.S.A. een kantoor baan kx-egen. Een jonge doktex-, die ook aan boord was en die pas zijn studie had voltooid en nu in New York in een zieken huis ging werken, fungeex-de gedurende de korte tijd aan boord bij ds. Ter Steege als ouderling. Sommige emigranten hadden na aankomst in New York op 27 februari nog enige dagen reizen voor de boeg om hun bestemming in de U.S.A. te bereiken. Verscheidenen van hen bleken de Engel se taal niet machtig te zijn en ds. Ter Steege vroeg zich af, hoe zij het in hun nieuwe vadex-land zouden rooien. De men sen zelf waren daarover nogal optimistisch gestemd en zeiden laconiek: „Oh, dat komt allemaal wel terecht!" De terugreis verliep vlot, dit keer zonder verdere passagiers aan boord, zodat de pre dikant en de pater gelegenheid kregen de bemanning wat beter te leren kennen. Ds. Ter Steege heeft geen spijt van zijn bootreis. Zijn aanwezigheid aan boord heeft voor vele emigranten en ook voor hem zelf veel betekend. (en nu zijn „de poppen aan 't dansen!") Want het is feest vandaag. Groot feest! Witteveen - het jeugdige daxnesmodehuis - heeft zich gevestigd in Haarlem aan de Grote Houtstraat nr. 25-27. Daarmee viert het de zevende geboorte dag van een filiaal. Ter ere van deze heuglijke gebeurtenis verrassen wij die in de maand maart 1957 zeven jaar worden of geworden zijn en die in een van de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloenxendaal, Velsen of Zandvoort wonen met de prachtige, nieuwe Zo maar cadeau, zonder enige koopverplichting Waarom zult U denken? Omdat wij blij zijn, ja reuze blij, dat wij ons mochten vestigen in Haarlem, de stad met het jonge hart! Daarom verwachten wij de „jonge hartjes" - onze toekomstige cliëntèle! - gaarne een dezer dagen - in ieder geval vóór 1 april a.s. - met hun moeders in onze nieuwe zaak. Trouwboekje meebrengen Pop Karin komt daarna spoedig thuis! Grote Houtstr. 25-27 (hoek Anegang) HAARLEM ADVERTENTIE j Lekker I m de f stamppot Publ. Ned. ZuWelbureau Don Haag 10 ADVERTENTIE Wij brengen vanaf heden o.a. cirkelrok van 5y2 meter wijd De commissie Saneringsregelingen van de Nederlandse melkhandel heeft na een grondig onderzoek de schorsing van de regelingscommissie voor de melksanex-ing te Amstelveen opgeheven. Al geruime tijd waren er moeilijkheden over de sanering van de melkhandel in Amstelveen. Het gemeentebestuur bemoei de er zich mee en omstreeks drie maanden geleden besloot de Commissie Sanerings regelingen van de Nederlandse melkhandel, waarin de vier landelijke bonden ver tegenwoordigd zijn, de regelingscommissie in Amstelveen te schorsen. Het is de Com missie Saneringsregelingen gebleken, dat het niet mogelijk is overeenstemming te bereiken, derhalve heeft zij besloten de schorsing op te heffen. Een omgestoten petroleumkachel was donderdagavond omstreeks 11 uur ooi-zaak van een zeer felle brand in de Wapen straat in Rottei-dam-Zuid. Het vuur ont wikkelde zich zo snel, dat de bewoners zich nog maar op het nippertje in veilig heid konden stellen. Twee gezinnen moes ten het naburige dak op om aan de vlam men te ontkomen. In zeer korte tijd waren de eerste en tweede etage, alsmede de zolder totaal leeggebrand. De schade aan pand en inboedels bedraagt vele tienduizenden gul dens. Drie gezinnen zijn dakloos. De brandweer bestreed met vier nevel- stralen en twee lagedrukstralen het vuur. Met vier lagedrukstralen werden de be lendende pex-celen nat gehouden. De brand weerlieden slaagden er in het benedenhuis te behouden, al kreeg dit grote water schade. Expositie. Van 30 maart tot 28 april ex poseert het Gemeentemuseum in Arnhem kleux-enlitho's van Louis Favre en gou aches van Grete Rikko.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7