ZE VEN DA GEN HAARLEM Jeugd gaat „voor Anker" in Lange Margarethastraat De Haarlemse Luchtvaart Club gaat het voor de wind Medisch zwemmen Optimistisch jaar-verslag 1956 Volgende week collecte voor belangrijk werk Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Jeugdkoor Inter Nos met een sprookjescantate VRIJDAG 15 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 %tff« Wethouder Happé: Matige toepassing van „eigen beheer" gezond Klaverjascompetitie voor de bedrijven Koninklijke Militaire Kapel in Haarlem Circus Mullens heeft succes in Parijs UIT STAD EN STREEK i VERENIGDE JEUGD Nieuwe antiekzaak Nieuwe „oude" zaken In de bloemetjes Iets nieuws Vierde lustrum van de zondagsschool De Zaaier Burgemeester zal nieuwe ladderwagen overdragen „PIASTICEL" WAILPAIMT VERFIND. „COVEUME" Burgerlijke Stand van Haarlem Uit het jaarverslag: van de Haarlemse Luchtvaartclub over het afgelopen jaar blijkt, dat er voor het komende jaar reden voor optimisme is. Het officiële ledenaan tal veranderde nagenoeg niet. Aan het ein de van het jaar werden vele kandidaat leden ingeschreven. In de strijd om de ti tel „de actiefste club van Nederland" be haalde de Luchtvaartclub de eerste plaats. Dat de Haarlemse club in Nederland in hoog aanzien staat blijkt overduidelijk uit de verkiezing van de heer Rud Das tot districtsvertegenwoordigcr voor Noord holland. In deze functie heeft hij zitting- in het afdelingsbestuur Modelvliegtuig sport van de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Tevens hebben de heren Aarts als vice-voorzitter en Rob Das en Smolders als leden zitting in de technische commis sie Modelvliegtuigsport van deze vereni ging- In februari werd het nieuwe clublokaal aan de P. C. Hooftstraat in Haarlem in ge bruik genomen. Dat de sfeer van het nieu we gebouw zeer op prijs werd gesteld blijkt wel uit het feit, dat er 47 clubavonden werden gehouden; het gemiddelde bezoek per avond nam aanzienlijk toe. Vrijwel het hele jaar door hebben de vliegtuigen van de Haarlemmers door het luchtruim gesnord. Het aantal vrije-vlucht- vliegdagen bedroeg iets minder dan in 1955. Toch werd ondanks dit feit een aan zienlijk hoger aantal vlieguren geboekt. Met het vluchtgemiddelde werd een re cord bereikt. Het hoge peil, dat de rubber- motormodellenvliegers reeds bereikt had den werd dit keer bekroond met het be halen van de nationale kampioenstitel; drie man werden opgenomen in de Neder landse ploeg om mee te dingen naar het wereldkampioenschap. Bij de zuigermotor- ADVERTENT1E A.s. moeders en baby's hebben opbouwstoffen nodig voor een gezonde groei. Wat kiest u, kunst of natuurlijke, licht verteerbare ruwe natuur- honing, rijk aan groeistoffen als vitaminen, mineralen en sporenstoffen. Neem de beste, zo van OEKOERSHOF vanaf 1.55 p. pot. Alleenverkoop. Fa. W. G. BEELEN, Kruisstraat 15, tel. 10294 R. TER HAAR, Zijlstraat 84, tel. 21450 A. PIELAGE, Leidsevaart 436, tel. 34953 P. J. KOK, O'veen, Bl'daalsew. 261,' tel. 23488 VONCK's zelfbediening Heemstede, J. v. Goyenstraat 21, tel. 34432 Gp de tweede avond van de serie inlei dingen over gemeentepolitiek, uitgaande van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, heeft de heer W. F. Happé, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, woensdag in hotel Royal aan het Stationsplein onder de titel „Zon der opzetjes" gesproken over stedebouw- kundige vraagstukken en de taak van de gemeente daarin. De spreker stelde vast dat de planologie van een stad als Haarlem met zijn oude stadskern en landelijke omgeving geleide lijk een steeds belangrijker plaats in het gemeenteleven inneemt. Reeds wanneer een uitbreidingsplan nog in voorbereiding is, dient rekening te worden gehouden met allerlei factoren zoals aantal en type van de woningen, winkels, beplanting, bestra ting. De stedebouwkundige moet rekening houden met de eisen en de behoeften van de nieuwe woonwijk, waarbij een harmo nisch evenwicht tussen de behoeften ener zijds en het karakter van de wijk ander zijds van groot belang is. De stedebouw kundige van deze tijd is met recht een scheppend kunstenaar, aldus de heer Happé. Streekplannen en stadsplannen dienen met elkaar in overeenstemming te zijn. Een plaatselijk uitbreidingsplan wordt drie keer in de gemeenteraad behandeld, namelijk voor de voorlopige vaststelling, voor de defintieve vaststelling en voor de onteigeningsprocedure. Bezwaren tegen een uitbreidingsplan worden in eerste instantie door de commissie voor de bezwaarschrif ten in behandeling genomen. De gemeente raad kan het bezwaar ongegrond verklaren, niet omdat het bezwaar op zichzelf niet gegrond zou zijn, maar omdat het alge meen belang prevaleert. Haarlem kent nog geen schadevergoedingsverordening. Vol gens de heer Happé zal de Raad in de naaste toekomst tot vaststelling hiervan moeten overgaan. De gemeente kan op ver schillende manieren vernieuwingen in de binnenstad tegengaan b.v. door het vast stellen van een bijzondere rooilijn en zelfs door in bepaalde gevallen een bouwverbod op te leggen. Saneringsplannen hebben echter niet dezelfde rechtskracht als uit breidingsplannen. Onteigening kan plaats vinden in belang van de volkshuisvesting en ten algemene nutte. Sprekende over het maken van „opzetjes" bij een aanbesteding, zeide de spreker tegen een redelijke ver goeding geen bezwaar te hebben. Misbruik wordt bestreden door het aanbesteden van het werk in onderdelen, waarbij dan al te vaak blijkt dat de totale som der onder aannemers aanmerkelijk lager ligt dan de opzet van degene, die het gehele werk wil de aannemen. Spreker is zich ervan bewust dat de uit voering in eigen beheer door de gemeente aan veel critiek bloot staat, maar ook hier bij spreken de cijfers duidelijke taal. Een matige uitvoering in eigen beheer achtte de heer Happé gezond. Ten aanzien van de verhouding tussen woningwetwoningen en premiewoningen, was de heer Happé van mening, dat de behoefte aan woningwetwoningen op het ogenblik dalende is. In Haarlem zijn er thans zestig percent van dit type woningen. Spreker zou er geen bezwaar tegen hebben als dit percentage straks op vijftig gebracht werd. Er bestaat een grote kloof tussen de huidige woningwetwoningen en de midden standswoningen. Er is steeds meer vraag naar het type woning dat daartussen ligt, de hogere huurprijs ontmoet daarbij geen bezwaar. Vervolgens gaf de heer Happé een uiteenzetting van de taken van de dienst van Bouw- en Woningtoezicht, de brand weer en de gemeentepolitie. Tenslotte wees de heer Happé op het grote belang voor de gemeente van een gezonde ontwikkeling van het bedrijfsleven. modellen liepen de prestaties echter aan zienlijk terug. Nagenoeg overal, waar in 1956 wedstrij den werden gehouden, waren leden van de H.L.C. te vinden. Tijdens de kampioens- schapswedstrijden sieepte de Haarlemse rubberploeg de landstitel in de wacht. Voorzitter Smolders behaalde het persoon lijk kampioenschap. Voorts behaalden de drie afgevaardigden in de strijd om het wereldkampioenschap voor dit milieu de elfde plaats, wat een opmerkelijke prestaties mag heten, gezien het feit, dat hij de strijd moest aanbinden met „cracks" uit de gehele wereld. Ter propagering van het werk van de Luchtvaartclub werden ook dit jaar weer op verscheidene plaatsen in Haarlem de monstraties gegeven. Ook aan de demon stratie, die leden van de Koninklijke Luchtmacht in Nijmegen hielden, werd door de Haarlemmers deelgenomen. In de Haarlemse klaverjascompetitie voor be drijven zijn de wedstrijden voortgezet met de volgende uitslagen: Hoofdklasse: L. CosterSAC 144—108; GEB PTT 100—134; DK©—Stork 130—108; Figee—DSH 128—120. Ie klasse A: Meer Zicht—VMB 122—124; GEB 2 —Nederland uitgesteld; DSH 2—PTT 2 110-136. Ie klasse B: Stork 2-PTT 3 136-110; Boru— Meer Zicht 2 uitgesteld; DKC 2—HSM 140—94; Beynes—PTT 4 120—1230; Beynes—Boru 112— 116; Stork 2—Meer Zicht 2 118-130. 2e klasse A: Hout en Plants.Union 102136; HSM 2—GEB 3 124-128; CPTT-Figee2 132—114; DKC3-L. Coster 2 130—132; Figee 2—CPTT 134 —118. 2e klasse B: Boru 2Nederland 2 uitgesteld; Stork 3-OW 132—128; Figee 3—SAC 3 120—130; Openbaar Slachth.—DKC 4 128-120. 3e klasse A: Hout en Plants. 2—Figee 4 92132; NederlandsHAC 116—130; Haarlems Dagblad OW 2 118—124; VMB 2—DKC 5 128—108. De Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen zal op don derdag 2 mei medewerken aan het voor jaarsconcert van het Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van Bernard Verboom in de Concertzaal te Haarlem. Sedert 15 december 1956 treedt het circus Mullens in Cirque d'Hiver op in Parijs. Oorspronkelijk liep het contract tot 1 fe bruari. Dit werd verlengd tot midden maart. Dezer dagen wordt in het Cirque d'Hiver een galavoorstelling gegeven voor een liefdadig doel, waaraan wordt deelge nomen door vooraanstaande Parijse ac teurs, actrices en variété-artiesten. De chansonnier Maurice Chevalier treedt daarbij op met Mullens' ponnies. Chevalier krijgt van de heer Willy Mullens al enkele weken onderricht in de omgang met deze dieren. Omstreeks Pasen zal het circus Mullens een nieuwe tournee door Neder land beginnen. In het programma zijn dan beroemde nummers opgenomen, die zijn vrijgekomen nadat het tentcircus van Ringling, Barnum en Bailey in Amerika is stopgezet. In augustus komt het circus naar Haarlem en Velsen. COLLECTE VOOR UNICUM Donderdag meldden wij in de kop boven het bericht over de opbrengst van de col lecte voor „Unicum", dat deze ruim twaalf ton bedroeg. Men zal hebben begrepen, dat in dit geval twaalf mille werd bedoeld. Nieuws in het &orf Lezing over Israel. In de tuinzaal van café-restaurant Brinkmann te Haarlem zal mevrouw J. SarfatyBonn lid van het hoofdbestuur, maandagavnod 13 maart voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond een inleiding houden over Israel. Lezing over mijnstreek. De afdeling Haarlem-centrum van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond zal maandag 18 maart haar maandelijkse ledenvergadering houden in het wijkgebouw aan de Gedempte Ou dis Gracht te Haarlem. Mevrouw J. L. A. Swart Posthumus Meyes zal een lezing met licht beelden houden over het onderwerp: „Het leven in de mijnstreek". Dampen. Woensdagmiddag was een drieëntwintigjarige flessensorteerder in een melkfabriek te Haarlem bezig de vloer schoon te maken, waarbij hij gebruik maak te van chloor en salpeterzuur. Door de op stijgende dampen is hij bewusteloos geraakt. Nadat een arts en de ongevallendienst hulp hadden verleend is de man naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem overge bracht, waar hij ter observatie is opgenomen. HET IS te hopen, dat dit mild stemmende weer nog wat aanhoudt, in elk geval tot en met de volgende week, want dan wordt huis-aan-huiscollecte met straatcollecte (op za terdag) gehouden voor het Ankerwerk in Haarlem. Mildheid en vrijgevigheid kan dit prachtige stuk jeugdwerk uitstekend gebruiken, want het is er voor zijn instandhouding in hoge mate afhankelijk van. Er zijn weliswaar subsidies van rijk en gemeenten, doch de omvang daarvan wordt afhankelijk gesteld van wat het particulier initiatief ervoor over heeft. Het werk is nog niet zo lang geleden begonnen en heeft dus enige toelichting nodig. Het is een voorbeeld van instuif- en clubhuiswerk voor de jeugd in de meest al gemene zin van het woord. „Wat wij willen", zei de jeugdleidster van de stichting, mej. Bonnes, „dat is de jeugd trekken, die een plaats zoekt, waar zij zich veilig voelt, per soonlijke belangstelling ondervindt en waar geprobeerd wordt interesse te wekken voor wat het clubhuis biedt". De oorsprong van het An kerwerkwaarin verscheidene moderne richtingen samen werken (en dat dan ook bij de Moderne Jeugdraad is aangesloten) dateert van kort na de oorlog. In Amsterdam werd op 19 april 1948 het eerste clubhuis opgericht en dat is al door verscheidene in en buiten Amsterdam ge volgd. Sinds september van het vorig jaar heeft de stich ting ook een clubhuis in Haarlem, aan de Lange Mar garethastraat 19, een vroe gere dépendance van de Stichting Club- en Buurt huizen die haar werk con centreert in haar buurthuis aan de Kampersingel. VAN DEZE stichting werd het clubhuis aan de Lange Margarethastraat overgeno men en het werk werd op een eigen wijze opgezet. Men begon met een kleine hon derd meisjes en jongens en dat aantal heeft zich inmid dels tot driehonderd uitge breid. De voor het clubwerk beschikbare ruimte heeft zich echter niet naar evenredig heid uitgebreid: het moet nu allemaal nóg in twee lokalen. Tijd om nu al met dringende eisen aan te komen, steunend op allerlei belangrijke con clusies en ervaringen, achtte de jeugdleidster het overigens nog niet. „We zijn nog geen jaar bezig en we zitten nog helemaal in de periode waar in dit werk zich moet gaan vormen, met alle vex-anderin- gen vandien, dus wat we vragen, met name bij de col lecte, die we mogen houden, is voorshands alleen maar steun van particulieren om het in stand te houden. En daar alleen al hebben we het hard voor nodig". Er zijn bij deze prille ont wikkeling van het Anker- werk een paar factoren, die de Haarlemse stichting bij zonder verheugen: ten eerste het begrip en de medewer king van de gemeente en ten tweede de voorziening met leidinggevende mensen, die al even verrassend is. Waar el ders een fnuikend gebrek aan medewerkers is, heeft de jeugdleidster hier een paar part-timers en een grote groep vrijwilligers: kweek- schoolleerlingcn vol enthou siasme en met talrijke leuke ideecn. ER WORDT op twee ma nieren gewerkt: met een in stuif voor kinderen die nog niet toe zijn aan het deel nemen in een club en die naar hartelust kunnen fi guurzagen, handwerken, „pit- rieten", lezen en vrije ex pressie bedrijven in de vorm van tekenen, schilderen en boetseren. Daarnaast bestaan er een aantal vaste activitei ten in clubverband. Er zijn bijvoorbeeld clubs voor naaien, gymnastiek, tim meren, lekespel, poppenkast en EHBO. Verder is er een bibliotheek van 740 boeken. „Een van de meest exclu sieve activiteiten is wel die poppenkast", zei mej. Bonnes, „natuurlijk krijg je daar niet iedereen voor, maar die genen, die zich erop werpen doen het dan ook met ernst en zoveel overleg met de lei- ding, dat er werkelijk iets groots verricht wordt. Zij moeten de poppen allemaal zelf maken en het verhaal ook. Voor zulke dingen heb je natuurlijk altijd een streef datum nodig. Dat zijn dan bij ons altijd de ouderavonden, in april komt er weer een. Daar kunnen de ouders dan allerlei dingen „van en door" de kinderen bekijken. De na dering van zo'n avond geeft de vaart aan het werk. Een van de jongens van de tim- merclub zit zich bijvoorbeeld een aap te werken om nog vóór die tijd een groot vlieg tuig klaar te krijgen. Dat is voor de tentoonstelling. Ex- komen natuux-lijk ook voor stellingen. Bijvoorbeeld van de lekespelclub en de EHBO- club. Dat laatste clubje is wel het neusje van de zalm, want daar moeten ze zonder man keren aanwezig zijn om niets iccccooor* vi-carcrcf x> xx cccoorxr rxxxxx: OOCOOOCOOOOOOOOOOCOOCXXXxXXXXXXXXXXXOOCX van de lessen te missen". Om die ï-eden is hierbij een foto afgedrukt van die kleine eer ste hulp-biedenden. Niet alleen op die ouder avonden zoekt de leiding van het Ankex-werk contact met de ouders, maar ook bij an dere gelegenheden probeert zij hen te ontmoeten, omdat het slagen van het werk goeddeels van hen afhanke lijk is. Het gaat er namelijk om, bij te dragen in de ont wikkeling van kindei-en tot zelfstandige mensen. Daar voor heeft men zo'n hele sca la van clubs nodig, want iedei-s gaven zowel als gebi-e- ken liggen weer op een ander ten-ein. Een mei'kwaardig voorbeeld hiervan noemde de jeugdleidster textoops, toen zij zei, dat kinderen, die in het algemeen moeite hebben met zich te uiten, zich juist vaak tot de lekespelclub aan getrokken voelen. Overigens een wat wijdse naam voor een tak van het werk, waar in zoveel mogelijk op vrije expressie wordt aangestuurd. HET CONTACT met de ouders wordt ook gezocht in het kampwerk. Mej. Bonnes is op het ogenblik di-uk aan het werk om aardige plekjes te bemachtigen voor een kin derkamp (10 tot 12) een meis jestentenkamp (12 tot 14) een jongens-tentenkamp (12 tot 14) een gezinskamp en een „moederkamp", waar alleen de moedei-s bij elkaar gehaald worden. Dat laatste is al in kannen en kruiken, maar de overige kampen zijn nog ob jecten van voortdurende tele fonische en schriftelijke worstelingen. Want eenvou dig is het bepaald niet met zó weinig vakantiespreiding in zo'n klein land met zó weinig „woeste gi-ond". Terwijl het werk aan de Lange Margai-ethastraat voortgaat en het vertrouwen begint te winnen in de wijde omgeving krijgen de Haar lemmers een kans om hun belangstelling concreet te maken in de week van 18 tot en met 23 maart, bij de huis aan huiscollecte en op de laatste dag bij de straatcol lecte. Er bestaat nog een grote behoefte aan collectan ten, met wier aantal het suc ces van zo'n collecte vaak staat of valt: leeftijd doet niet ter zake als het maar niet onder de 14 jaar is voor de stx-aatcollecte en niet onder de 18 jaar voor de huis aan huiscollecte. Zij kunnen zich opgeven bij de penningmeester, de heer P. A. van Vuuren, Cremei'- straat 65 zwart (giro 25340), bij de voorzitter, de heer D. Verkijk, Zaanenlaan 149 en in het clubhuis aan de Lange Margai-ethastraat tussen half vijf en half zes en tussen half zeven en half acht. Met het toenemen van het aantal bezoekers aan Haar lem en vooi-al van de vele buitenlanders onder hen, groeit de belangstelling voor souvenirs. Deze souvenirs dragen in onze stad vaak het karakter van antiquiteiten. Het is dan ook geen wonder, dat er in Haarlem zoveel oude gezellige antiek-zaakjes zijn. Binnenkort zal de liefheb ber van souvenix-s en antiek echter een nog ruimere keus hebben, want op 16 maart zal in de Gierstraat 39 de „Blaauwe Teghel" geopend worden, een zaak, die zich op antiquiteiten gaat specia liseren. Wie op maandagavonden zo omstreeks zes uur eens een kijkje zou gaan nemen in het Sportfondsenbad, zou daar een nóg gi-oter enthousiasme zien dan doorgaans in een zwembad het geval is. En dat zegt wel wat, want iedereen, die in de gelegenheid is de mooie zwemsport te beoefe nen, doet dit meestal niet voor zijn (of haar) verdriet en is dus dooi-gaans goed ge mutst. Maar op die maandag avonden is er toch nóg meer plezier dan anders en de toe- schouwex-, die dat zo eens aanziet, zal er moeilijk van overtuigd kunnen worden, dat de kinderen en ouderen, die hier zwemoefeningen doen, lichamelijk gehandi capten zijn. En toch is dit zo, want maandagavond heeft de af deling Haarlem en omstre ken van de Algemene Neder landse Invalidenbond het Sportfondsenbad gehuurd, zoals zij vrijdagavond Stoop's bad te Overveen huurt, voor het geven van zwemlessen aan invalide en gehandicapte mensen. De belangstelling voor deze lessen is in de laatste tijd zo gegi-oeid, dat in het Sport fondsenbad geen nieuwe as- pirantjes meer kunnen wor den aangenomen. Nieuwe be langstellenden zijn dus in de toekomst op Stoop's bad aan gewezen. Ondanks alle moeilijk heden, die het zwemonder- richt met zich meebi-engt, is de Invalidenbond erin ge slaagd het medisch zwemmen tot een volledig succes te ma ken. En dat er vele moeilijk heden zijn, kan men licht be grijpen, als men weet, dat iedere maandag- en vrijdag avond de zwemlustigen ge haald en gebracht moeten worden per auto, dat er steeds helpers van het Rode Kruis aanwezig moeten zijn, alsmede zweminstructeurs en instructrices en mensendieck- leraressen. De resultaten, die men tot dusver behaald heeft, mogen echter genoemd worden: in januari 1956 slaagden alle zes kandidaten, die „opgingen" voor het examen voor het A- zwemdiploma. In juni 1956 behaalden deze zes mensen het B-diploma en waren er negen kandidaten voor het A- diploma, die ook allen slaag den. De volgende examens zullen in oktober gehouden wox-den. De zes bezitters van het B-diploma zullen dan al len ti-achten het C-diploma te halen en er zullen weer nieuwe gegadigden zijn voor de twee andere diploma's. Deze resultaten tonen wel aan, dat er onder de patiën ten een grote belangstelling voor het medische zwemmen bestaat en dat zij allen hier voor een groot enthousiasme weten op te brengen. Een an der bewijs voor deze posi tieve gesteldheid moge wel hieruit blijken, dat afwezig heid van de zwemmers alleen yeroo.czaakt wordt door zipk- té van de deelnemers of door het uitvallen van het nood zakelijke 'vervoer. Geen 'der deelnemers zal ongemoti veerd van de lessen wegblij ven en dat geeft toch wel voldoende aan. hoezeer zij die lessen op prijs stellen. Zaken in de binnenstad van Haarlem hebben het voordeel van hun centrale ligging. Een nadeel is echter, dat zij bij een noodzakelijke uitbi-eiding voor bijna onop losbare problemen gesteld wox-den. Het kledingmagazijn van Peek en Cloppenbux'g in de Grote Houtstraat 38 heeft dit vraagstuk op aantrekke lijke en oox-spronkelijke wijze weten op te lossen. Aan de achterzijde van de eex-ste vex-dieping bevond zich namelijk een plat dak, dat men bij de reeds bestaande ruimte heeft getrokken, waardoor de beschikbax-e op pervlakte met ongeveer 180 vierkante meter is uitgebreid. Tevens heeft de dix-ectie de gelegenheid aangegrepen de inwendige ruimte te moder niseren door het aanbrengen van moderne verlichtingsor namenten en het beschilderen van de mux-en in functionele kleuren. Hierdoor is een lichte, frisse ruimte verkre gen. Door een kleine interne x-eox-ganisatie is de gehele herenafdeling op de eerste verdieping gekomen. Op de begane gi-ond bevindt zich nu de hex-enmode en jongens afdeling. Op het dak van de tweede verdieping is een tex-ras aan gelegd, waar het personeel bij mooie dagen tijdens de koffiepauze van de zon kan genieten. Tijdens de verbouwing ging de vei'koop gewoon door en vx-ijdag hoopt men het ver nieuwde en verruimde maga zijn zonder enig officieel ver toon in gebx-uik te nemen. Gisteren heeft ook de be kende Rijwielen- en Motoren zaak J. J. van Kooten haar nieuwe pand op het Hout plein in Haai-lem geopend; met een expositie vol schitte ring van glanzende vehikels is aan dit feit luister bijgezet. In dit nieuwe „oude" pand, eens een stalhouderij, zullen voortaan niet de paarden, maar wel de paardekrachten hoogtij vieren. Dinsdag 26 maart is het echtpaar Verloop-Vernout, woonachtig in de Bakkex-- stx-aat 55 zwart te Haarlem, vijfenvijftig jaar getx-ouwd. Met kinderen én kleinkinde ren zullen de 77-jarige brui degom en zijn 74-jarige bruid dit feest vieren. De heer Ver loop mag velen tot zijn ken nissenkring rekenen, want hij heeft jarenlang met een bloemenkar langs de wegen getrokken. Zijn echtgenote stond hem bij dit werk trouw terzijde: altijd gekleed in een bont schoxd ging mevrouw Vex-loop met een mandje bloemen aan haar arm langs de deur. Enkele jaren na de ooi-log zijn de bloemenventers van een verdiende rust gaan genieten. De hal van het Haarlemse Rembrandt-theater is danig opgefleurd, nu de bioscoop bezoekers weer de zwierig x-ondzwemmende vissen in het geheel vernieuwde aqua rium, dat enige tijd geleden door blikseminslag gedeelte lijk werd vernield, kunnen bewonderen. De heer H. Bakker van het Rembrandt-theater heeft en- enkele nieuwe ideeën bij het vex-nieuwen van het grote aquarium verwezenlijkt. Ach ter de tweede glasplaat heeft hij hier en daar wat bi'okken groen-geverfd board ge plaatst en een dusdanige ver lichting aangebracht, dat een enorme dieptewex-king wordt verkregen. Vooral 's avonds komt dit enigszins mystexieuse oerwoudmotief goed tot zijn recht. De heer Bakker heeft er voor gezorgd, dat er alleen vrij onbekende vissoorten in kwamen. De vissen, waar onder een „knaap" van 24 jaar, eten letterlijk uit de hand van hun verzorger en eigenaar. De viering van het twintigjarig bestaan van de Nederlands Hervormde Zondags school „De Zaaier" in Oud-Schoten is in gezet met een bijeenkomst in de Sionskerk aan de Eksterstraat. Twintig jaar geleden is de zondagsschool begonnen met twee kleine klasjes in de P. H. van der Ley- school, destijds gevestigd aan de Rijks straatweg. Thans bezoeken ongeveer vier honderd kinderen uit het steeds uitbreiden de Oud-Schoten de school in de Sionskapel, de Charlotte de Bourbonschool en de Koningin Emmaschool. Op de school heerst een prettige sfeer. Bijbelse verhalen worden met behulp van een flanelplaat verteld en de kleinste meis jes en jongens besteden een deel van de zondagmorgen met het doen van spelletjes. Er is een film opgenomen, om de ouders een inzicht te geven van de wijze, waarop de kinderen de zondagmorgen doorbren gen. Dit filmpje is gemaakt door de heer Zeg- boer uit Santpoort. Tijdens de bijeenkomst in de Sionskerk is de film vertoond en ouders en belangstellenden hebben tal van aardige momenten op het doek gezien, waardoor zij een indruk kregen van de wijze, waarop het Evangelie doorgegeven wordt. Het zondagsschoollied is voor de jeugd van belang. Op de bijeenkomst wer den liederen gezongen en het Hervormd kex-kkoox-, onder leiding van mejuffrouw Fagel, verleende medewerking. In de bijgebouwen van de Sionskex-k was een fototentoonstelling op artistieke wijze ingericht door de heer F. Prang. Hiex-voor bestond grote belangstelling. Ook was er gelegenheid contacten te leggen tussen ouders en medewerkers van de actieve zondagsschool. Voor zaterdagavond 23 maart staat een reünie voor leden en oud-leden op het pro gramma en op 17 mei volgt een toneel avond in het Marnix van Sint Aldegonde- lyceum aan de Planetenlaan. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zal maandag 18 maart om half twaalf in de brandweei-kazerne aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem de nieuwe lad derwagen van de brandweer overdragen. Voor een uitvoextge beschrijving van deze uiterst modei-n uitgeruste wagen verwijzen wij naar ons blad van 8 maart. ADVERTENTIE De moderne Wand- en Plafondverf O.a. ter restauratie Behang. Lichtecht - Dekkend - Pasteltinten GED. OUDEGRACHT 95 - TEL. 16507 Voor een bijna uitverkochte zaal in het Concertgebouw te Haarlem, vol ouders, broertjes, zusjes, vriendjes én vriendinne tjes, liet zich woensdag het jeugdkoor „In- ter Nos" onder leiding van zijn dirigent Jan Booda horen. De hoofdschotel van het programma werd gevox-md door een spi'ookjescantate van Fr. W. Möller naar „De keizer en de nachtegaal" van Ander sen, waarbij het jammer was dat men het Duitse „libretto" niet in het Nederlands had laten vertalen, waardoor het geheel de zangers en de luisteraars zeker nader was gekomen. Het werk van Möller is een pre tentieloze toonzetting van het bekende ver haal waarin een kooi", meest in tertsen zin gend. een aantal solistische „x-ollen" en een spreekstem van de „vertelster" hun aan deel hebben. De componist heeft, het zich mijns inziens zelfs voor een kindercantate wel wat erg gemakkelijk gemaakt, zoals bijvoorbeeld daaruit blijkt dat de kunst nachtegaal „Hab keine Seele, kein Herz" zingt, hetgeen door de echte nachtegaal beantwoord wordt met „Ich sing euch von Lust und Schmerz" op precies dezelfde melodie! Ritmisch wordt deze cantate hoofdzakelijk gedragen door de walsbewe- ging, met af en toe een polka. De solisten kweten zich ernstig van hun taak, enkelen waren zelfs eerst Chinees gekostumeerd. De koorpartijen „zaten" stevig, de piano- bgeleiding was bij Emmy van Eden in goede handen. Vóór de pauze was de „Bloemencantate" van Geertruida van Vladeracken uitge voerd, waarin sneeuwklokjes, krokussen, voorjaarsbloemen en verdere floralia in korte versjes bezongen worden. Twee ver- geet-mij-nietjes en „de zon" hadden een solistisch aandeel. Een koor uit „Tann- haüsex-" van Wagner („Freudig begrüssen wir") vond ik niet zo'n geschikte keus, al zingen de kinderen dit misschien met even veel plezier als de Zwitserse liedjes die daarop volgden. Dit zijn altijd succesnum mers uit het repertoire van „Inter Nos" en ook ditmaal was het koor hiei-mee goed op dreef. Aan het eind van de avond ontving dirigent Booda een mand met bloemen, waarvan hij de inhoud met gulle hand ver deelde onder de kleine „solisten". Daarna besloot het koor de avond met „Als de winter vlucht". Als een niet in het px-ogramma vermeld intermezzo had een zangeresje nog gezon gen „In 't woud" van Philip Loots en „De gefopte vogelaar" van Catharina van Ren- nes. hetgeen zij met bescheiden stem, doch innemende voordracht deed. Sas Bunge Haai-lem, 14 maart 1957 GEHUWD, 14 maart: D. C. van Delden en E. ter Wal; A. J. Rusch en W. M. Vader; J. Beumer en J. J. M. Smette; H. S. van der Meulen en M. Bonsel; J. van Wooning en M. de Gx-aaf. BEVALLEN van een zoon: 12 maart: M. Ph. M. Kollex-ieDe Lugt; 13 maart: C. G. Hof mansFabels; H. A. LemmersJansen; J. VerdoesAardema; M. RoosenVan der Miessen; 14 maart: E. PhilippoDe Graat BEVALLEN van een dochter. 11 maaxt: A. C SmitVerbeek; 12 maart: M. G. Siertse- maEgberts; 13 maart: M. C. Meertens Dekker; C. A. PhilippoKeizer; J. G. A. de GraaffBijvoet; R. A. PoolDe Vx-ies. OVERLEDEN, 12 maaxt: E. van Broekhui zen, 2 d., Groot Heiligland; J. C. van Etten, 54 j.t Gasthuisvest; D. A. van SchalkVan Oostex-hout, 66 j„ Kampexiaan; 13 maaxt: J. Balk, 52 j., Atjehstx-aat; T. J. Jaski, 78 jaar, Emmalaan; J. A. van Roon, 71 j., Scheepers- straat; S. de ManVan der Meijden, 64 jaar, Dr. Schaepmanstraat; P. DeenOudolf, 82 jaar, Leidsestraat; S. GerritsenRiemersma, 79 jaar, Gijsbrecht van Aemstelstraat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9