„Kunst na Arbeid" in Halfweg gaf een jubileumconcert DE LIEFDE VOOR HET DRAAIORGEL Orgelconcert in passiesfeer „De betoverde prinses" MAANDAG 18 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Collecte Alg. Ned. Invalidenbond Aankoop pand Brief van majoor K. zou zoekgeraakt zijn „Gysbert Japicx" heeft een nieuwe voorzitter M jv. lii lm Toneelgroep speelde „De Skoaijer Renteloos voorschot voor „Jong Haarlem. vooruit Twee ton voor verbouwing gebouw G.G.D. Tocht langs de Donau met de Reisvereniging Evangelist spreekt over nood van vluchtelingen Ploegenbosloop Atmodes Film voor „Protestantse Gezondheidszorg" Kindertoneel Ledenvergadering buurt vereniging „Bloemendaal" Arie Martin - bekend voetballer van HBC - overleden Natuurbescherming in Zuid-Kennemerland Miedema winnaar van de J. H. Kessler-beker Auto gestolen Symfonie-orkest „Haerlem" met Jean Louis Stuurop Jaarvergadering B.O.I.W. UIT STAD EN STREEK Jeugdcabaret „Succes" voor „Club en Buurthuizen" Lezing bij „Het Spaarne" De damcompetitie Tielrooy kampioen in de hoofdklasse B De draaiorgelmannen lei den in onze dagen een steeds kwijnender bestaan. Hun orgels verschijnen nog in kleine getale in de stra ten, waar zij de jachtende voorbijgangers, de spelen de kinderen en de huis vrouwen in haar woningen wat muzikale verstrooiing bièden. Steeds kleiner ech ter wordt het aantal men sen, dat nog zijn liefde voor het draaiorgel durft bekennen. Maar gelukkig, er zijn er nog, op wie de sterren of sterretjes van het ogenblik de zingen de Johnnies, de Tante Leens, de Annies of hoe ze ook mogen heten niet zoveel vat hebben, dat deze mensen het draaiorgel als uit de tijd beschouwen. En ondanks concerten en overvloedige variété kun nen zij nog stil staan, als het pierement in de straat verschijnt en nog even doet herinneren aan die tijd van weleer, toen men het wat kalmer aandeed en zich enkele ogenblikken gunde vóór een muziekdeuntje, als intermezzo tussen de dagelijkse beslommeringen. Er zijn er ook, d'e het pie rement de nek toedraaien, Omdat zij zich over hun liefde voor de draaiorgel- muziëk anders zouden schamen. Deze laatste categorie mensen vindt men beslist niet in de Kring van Draai orgelvrienden, die in Haar lem een afdeling hééft, welke zaterdagavond in de Haarlemse Kegelbond het éénjarig bestaan vierde. De Haarlemse Kring is in de korte tijd van haar bestaan uitgegroeid tot een gezel schap van honderd leden, die het pierement een goed hart toedragen. Behalvè het in ere houden van de on vervalste draaiorgelmuziek, is het doel van deze Kring te bevorderen, dat Haarlem een eigen stadspierement krijgt. De leden hebben het jaarfeest gevierd met on vervalste draaiorgelmuziék, geproduceerd door de „Ju piter", een Cavioli-orgel dat tot de beste in ons land wordt gerekend en stamt uit 1890. Gezien de popula riteit van de „Jupiter" was het niet te verwonderen, dat ook draaiorgelvrienden van elders naar Haarlem waren gekomen: er wa ren Amsterdammers, Hage naars, Rotterdammers en zelfs iemand uit Arnhem. De mooi geschilderde, ba rokke Jupiter" valt gere geld in de straten van de Spaarnestad te zien en te beluisteren. Er gaat trou wens hier nog een orgel door de stad, dat van Jan Jansen, hetwelk bekend staat onder de illustere naam „Vier jaargetijden". De „Jupiter" is een prach tig staaltje van vakman schap, waarop de kenners jaloers zijn; het is, zoals gezegd, een Cavioli-orgel - met die naam wordt de uit vinder van het boekorgel geëerd van niet minder dan 384 pijpen. Voor Gijs, de man die met het draaien van de zwengel de muziek van de Jupiter" produceert, was het zaterdag een zeer spe ciale feestdag, want hij was jarig. En daarom haalde de voorzitter van de Haar lemse kring, de heer P. Cornet, na zijn openings woord de draaier achter het orgel vandaan, om hem door de aanwezigen te doen toejuichen. Want Gijs presteert het om wel van 's morgens tot 's avonds in hetzelfde tempo te blijven draaien, wat een zwaar karwei is. De Jupiter" bracht de stemming er meteen in, door meer dan een half uur oude en nieuwe klanken te laten horen, nadat eerst de „Jupiter-mars" was ge speeld. Vrolijk klonken de tonen van marsen en wal sen; voor de ouderen waren er bekende melodietjes uit hun jeugdjaren en voor de jongeren Zuidamerikaanse en hoe kan het anders Amsterdamse klanken. In de pauze kreeg de „Jupi ter" uiteraard veel bewon dering. Na afloop van het feestprogramma werd er nog een tijd op de muziek van dit vermaarde orgel gedanst. De Amsterdamse maker van muziekboeken Piet Maas bood een boek aan en de gebroeders Waerds uit Zaandam lieten twee klei ne orgeltjes horen, waar voor speciale muziekboe ken moesten worden ver vaardigd. Ter afwisseling speelde het Hawaian-en- semble „The blue birds" en liet Coen Alta accordeon- muziek horen. Er werd nog een verloting gehouden en de heèr André van Meurs probeerde als conferencier de gezellige stemming, ver oorzaakt door de „Jupiter" te doorbreken. De passies zijn van de werken, die voor dé Lijdensweken geschreven zijn, wel het méést bekend géwordén. Maar er is méér muziek gecomponeerd voor deze periode van het kerkelijk jaar, zelfs zuiver instru mentale muziek. Zo schreef de Parijse or ganist Marcel Dupré een cyclus van veer tien orgelwerken, die hij onder de titel „De Kruisweg" samenvatte. Zeven van deze wérken kwamen dezer dagen in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem tot uitvoering op het concert dat door de stadsorganist Albert de Klerk werd ge geven. Elk van die orgelwerken draagt een op schrift, waaronder een episode uit het Lij densdrama wordt omschreven. Voor de toéhoorders betekenen die opschriften het oproepen in de geest van een tafereel uit hét evangelie-verhaal en het vormen van een gerichte ontvankelijkheid voor de zin dér muziek. Marcel Dupré heeft daarin zijn persoonlijke visie tot uitdrukking ge bracht. In grote trekken bleek deze in har monie te zijn met de gedachten, die iedere toehoorder zich over de stadia in de ont wikkeling van het drama heeft gevormd. Die gedachten betreffen in de eerste plaats de realismen en de sfeer van de muziek. Realismen zijn er genoeg in Dupré's werk. Ik noem de steeds groter wordende opwin ding en het aandringen van het volk om Jezus te veroordelen, de zware, ritmisch beklemmend geaccentueerde gang met het kruis naar Golgotha, de gruwzame tenuit voerlegging van het vonnis. Dit alles heeft Dupré zeer reëel in klank gezet, buitenge woon knap en met belangwekkende melo dische en harmonische vondsten. Een frap pant voorbeeld van werkelijkheidstekening is de uitbeelding van de aardbeving en de algemene ontzetting bij het sterven van de Heiland. Het zuiver muzikale element moest hier door wel eens terugtreden. Maar er zijn ook verschillende fragmenten aan te wij zen, waar de muziek haar rechten volledig herneemt en die daarom tot de hoogtepun ten van blijvende waarde gerekend kun nen worden. Albert de Klerk speelde de zeven gekozen „kruiswegstaties" meester lijk. Door registratie en tempo wist hij de psychische spanning hoog op te voeren en dit werd dan voor vele toehoorders het be leven van een „passie" in zeer bijzondere vorm. Het tweëde Orgelkoraal van César Franck was aan de muziek van Dupré voorafge gaan in een uitvoering, die uitmuntte door transparante tekening, voortreffelijke re- gisterkeuze en vooral door het scheppen van de mystieke sfeer, die de mens tot dicht bij de volmaaktheid opvoert. Het eerste werk, dat Albert de Klerk na de pauze speelde, was een koraalbewerking van „O, Lamm Gottes, unschuldig" van Jo- hann Sebastian Bach, ook passiemuziek, maar waarvan de associatie van woord en melodie de toehoorders de strekking deed beseffen. Het monumentale Preludium met de aansluitende tripelfuga in Es van Bach besloot het concert. Met virtuoze be heersing en zin voor architectonische schoonheid vértólkte Albert de Klerk dit geweldige werk, dat Bach in alle beschei denheid slechts „Klavierübung" noemde. Wij zijn dankbaar voor dit „oefenwerk", dat de eeuwen trotseert en dat onder de handen var Albert de Klerk tot ons kwam als eéri ovèiVloedigé stróom van bevrij dende muziek. P. Zwaansioijk De afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invalidenbond houdt van 25 tot 30 maart haar jaarlijkse collecte. De opbrengst hiervan zal bestemd worden voor de door de bond in stand ge houden loopschool en de medische zwem lessen aan lichamelijk gehandicapten. Collectanten kunnen zich opgeven bij de heer J. Philippo, Dolfijnstraat 16, Haarlem- Noord, telefoon 24710. Voor nadere bijzonderheden over het me dische zwemmen verwijzen wij naar onze rubriek „Zeven dagen Haarlem" elders in dit blad. Ter uitvoering van het uitbreidingsplan „Delftwijk" in Haarlem-Noord stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor het perceel Rijksstraatweg 673 aan te ko pen voor de prijs van twintigduizend gul den. Gevraagd wordt een krediet van f22.475, tijnde de koopsom vermeerderd met de overdrachtskosten. De majoor der Koninklijke Landmacht K. die verdacht wordt van het aannemen van steékpenningen, heeft tijdens zijn ver hoor beweerd, dat hij indertijd een brief gedeponeerd heeft in de brievenbus van het gebouw van de Koninklijke mare chaussee in Den Haag. In de brief zou hij critiek hebben geuit op het gevolgde be leid bij het aankopen van legergoederen. Niemand heeft echter deze brief ooit ge zien. Onmiddellijk na zijn vrijlating heeft ma joor K. van de krijgsraad opdracht gekre gen zijn critiek opnieuw op schrift te stel len. Daarmede is majoor K. thans bezig. Tegengesproken wordt dat van een op zettelijk zoekraken sprake is geweest of dat er stukken uit dossiers zijn verdwenen. De Friese vereniging „Gysbert Japicx", te Haarlem, die in december van dit jaar zestig jaar bestaat, heeft een nieuwe voor zitter. De heer S. Metz, die gedurende drie- en-dertig van de zestig jaren de scepter over deze vereniging heeft gezwaaid, heeft gemeend dat de tijd gekomen was deze taak aan een jongere kracht over te dra gen. Dat is dan ook dezer dagen in een ledenvergadering gebeurd: de heer A. de Groot, een der bestuursleden, heeft de presidentiële taak overgenomen van de heer Metz, die daarna wegens zijn vele en grote verdiensten voor de vereniging tot erevoorzitter is benoemd. Binnenkort zal er nog een andere mu tatie in het bestuur plaats hebben doordat de tweede secretaris, de heer G. de Boer, zich in Oosterbeek gaat vestigen. Voor „Gysbert Japicx" betekent dit vertrek een gevoelig verlies, want het zal niet gemak kelijk zijn in zijn plaats iemand te vinden, die zijn werk met evenveel energie en stuwkracht zal voortzetten. Op 24 april zullen zowel de heer Metz als de heer De Boer in een speciaal daartoe belegde bij eenkomst in gebouw St. Bavo door de Haarlemse Friezen en Friezinnen worden gehuldigd. De heer De Groot vertelde dit dezer dagen in dé Stadsschouwburg, waar hij als voorzitter met een vlotte „maiden speech" debuteerde en de voorstelling in leidde, die de toneelgroep van „Gysbert Japicx" vervolgens gaf van het bekende toneelstuk „De Distel" van Jan Fabricius, in een Friese bewerking van H. Uden Masman onder de titel „De Skoaijer". On danks de respectabele leeftijd van dit stuk deed het in deze bewerking geenszins ver ouderd aan, ook al omdat er geen „eigen tijdse" problemen in worden behandeld. Men kent waarschijnlijk het verhaal wel van deze „schooier", die na een jarenlange afwezigheid plotseling opduikt in zijn ge boortedorp en daar allerlei problemen gaat rechtzetten, allereerst in de her berg van een vroegere vriend, die geducht onder de pantoffel zit, en daarna bij twee broers, die elkaar onder invloed van een oude grimmige vader het leven zuur maken. En tenslotte verovert hij het hart van de kieskeurige dochter van één der broers, een meisje dat voordien alle rijke en knappe boerenzoons van het dorp een blauwtje had laten lopen. De heer U. Smid typeerde deze „schooier" heel goed met de vereiste „losheid" van iemand, die wat van de wereld heeft ge zien en daarbij heel wat mensenkennis heeft opgedaan. De heren F. Frankena en J. Zwier jr. zetten een paar stugge, kop pige broers op het toneel, die tegen elkaar een grote mond durfden opzetten, maar toch bang werden als hun barse vader dat tegen hen deed. Die oude brompot kreeg •een prima uitbeelding van de heer J. van der Velde, die tevens de regie voerde. Aan de Vele vrolijke momenten waren vooral de heer E. Hiemstra en mevrouw Hiem- stra-Van der Weg debet door de kostelijke manier waarop zij de echtelijke problemen van de waard en de waardin van de her berg „De schoone Hilda" over het voet licht brachten. Tenslotte en hier geldt zeker „lest best" dient het uitstekende spel geprezen te worden van mej. Rolf Geerligs als de wat hooghartige boeren dochter Klaske, die tenslotte schoorvoe tend bezwijkt onder Amor's pijlen. Sjoerd Kuiper Zoals wij reeds hebben bericht heeft het bestuur van de stichting „Jong Haarlem. Vooruit!" een renteloos voorschot van 4000 uit de gemeentekas van Haarlem gevraagd ter financiering van de voor het onderwijs aan zijn avondcursussen aan te schaffen leer- en hulpmiddelen en kantoor machines. B. en W. van Haarlem zijn van oordeel, dat het verantwoord is dat de stichting de beschikking krijgt over een meer mo derne apparatuur voor het onderwijs, te meer, waar het aantal deelnemers aan de cursussen sinds 1951 verdubbeld is tot 1000. Het college stelt de raad voor een be drag van 4000 ter beschikking te stellen, welk bedrag door het bestuur van de stich ting in vijf jaarlijkse termijnen zal worden terugbetaald. Voor de onderbrenging van het genees kundig schooltoezicht en het laboratorium voor pathologische anatomie en bacterio logie van de Haarlemse gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst achten B. en W. van Haarlem een verbouwing van het hoofdgebouw van deze dienst aan de Nieuwe Gracht noodzakelijk. Het college vraagt de raad hiervoor een krediet van in totaal 232.000. Zoals bekend heeft de Haarlemse G.G.D. al geruime tijd te kampen met een groot gebrek aan ruimte. Op 27 februari voteerde de raad een krediet van 3500 voor het in orde brengen van het pand Kenaupark 18 voor de huisvesting van de geriater en de jeugdpsychiater. Voor het thans aangevraagde bedrag wil len B. en W. de zolder van het hoofdge bouw verbouwen en veranderingen aan brengen in de installaties voor centrale verwarming, gas en elektriciteit. Hiermee zal een bedrag van 122.500 gemoeid zijn. Verder zal een bedrag van 29.000 nodig zijn voor de aanschaffing van meubilair en het inrichten van de nieuwe ruimte. Voor het aanbrengen van een personenlift wordt 49.000 gevraagd. Verder zal een nieuwe telefooninstallatie met tien stadslijnen en 92 interne verbindingen moeten worden aangelegd. De kosten, die hiermee gemoeid zijn, worden geschat op 6500. In het souterrain moet een archiefruimte worden ingericht, waarvoor 2000 wordt aange vraagd en tenslotte zal de inrichting van het laboratorium voor pathologie en bac teriologie op de eerste verdieping van het gebouw 21.700 gaan kosten. De kosten, die verband houden met de interne ver huizing worden geraamd op 1300. Het stroomgebied van de Donau tot aan Wenen en van zijrivieren uit Duitsland, Zwitserland en Italië heeft de heer J. P. D. Kennedy in de afgelopen zomer in beeld ge bracht. In gezelschap van de heer C. H. Groen maakte hij de tocht en het resultaat is geworden een prachtige film. die in de afdelingen van de Nederlandse Reisvereni ging vertoond wordt. Zaterdagavond was Haarlem aan de beurt en vele honderden leden der N.R.V. waren in het Concertge bouw bijeen gekomen. Voor de vijfenvijftigste maal heeft de heer Groen de film toegelicht en hij deed dat op bijzondere goede wijze. Met belangstelling volgden de toeschouwers de beelden van de fraaie natuur, van de berglandschappen bij de Donau en de zijrivieren, van monumenten en kerken en van het leven der bergbe woners in diverse dorpen en steden. De serie voorstellingen is voor de heer Groen nog niet achter de rug. Er volgen nog vele, waar voor evenals in de afgelopen weken grote belangstelling verwacht wordt. Aan de bijeenkomst verleenden Susi Roth- mayer en Erika Hirsch medewerking met het zingen van volksliedjes uit diverse delen van Oostenrijk. Ook zij trekken met de heer Groen door het land en boeken veel succes. Dat was zaterdag in Haarlem ook het geval. Vrolijk klonken de liederen. Na afloop volgde een bal met optreden van de shöwband de Tirolerkapel de Alpenjagers onder leiding van Wil van Baekel. De voorzitter, de heer C. Spaargaren, heeft de heer Groen en de Weense dames dank gezegd. De evangelist J. A. de Wilde, die reeds lange tijd werkzaam is geweest in de Hon gaarse vluchtelingenkampen in Oosten rijk en daarvoor in andere kampen voor ontheemden, begint maandag in Haarlem een tournee, waarin hij de aandacht zal vestigen op de nood in deze kampen, die opnieuw tot een daadwerkelijk medeleven dringt. Hij komt maandag op Schiphol aan en houdt des avonds een toespraak in de bijeenkomst van het Interkerkelijk Evan- geliesatiecomité in de Begijnhofkapel. Daarna wordt er een gemeenschappelijke gebedsdienst voor de vluchtelingen gehou den en er is ook een collecte voor. Ondanks de slechte weersomstandigheden was de deelname aan de onderlinge ploegen bosloop van „Atmodes", die zondag op het CIOS in Overveen werd gehouden, zeer groot. Over een afstand van ca. S00 meter had een ploeg drie taken te verrichten, namelijk het nemen van horden, vèrsprin- gen en kogelstoten, welke prestaties in pun ten werden gewaardeerd. De uitslagen waren: C Meisjes (1213- jafigen) Ploeg van Joke Timmerman met Ria Hoeboer, Elly Zwanenburg, Leny War merdam bezette de eerste plaats met 300 pnt. in 5 min. 45 sec. Bij de A-B meisjes (14 t/m 17 j.) zegevierde de ploeg van Tonny Bou- man met Willy Heemskerk, Ineke Stathi Loes ter Horst en Ria Glas met 335 pnt. in 5 min. 27 sec. Bij de Dames was de overwin ning voor de ploeg van Gonny Takken met Thea Takken. Ria Segerius en Jo Hovestad met 375 pnt. in de prima tijd van 4 min. 23 sec. De landelijke stichting van „Protestantse Gezondheidszorg" heeft enige tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven voor een film scenario. Het scenario van ds. G. van Veld huizen Azn. werd bekroond; de cineast G. B. Niestadt heeft het verfilmd. De film is getiteld „Vechten en dienen" en schildert het leven in de ziekenhuizen. Het wel en wee van patiënt en verpleegster is het hoofdthema van het gegeven. Naast het verhaaltje, dat in de film is verweven, heeft zij een sterk documentair karakter. Maandag 8 april zal de film in de her vormde kapel aan de Leeuwerikenlaan in Aerdenhout worden vertoond. Het vijfentwintigjarig bestaan van de christelijk gemengde zangvereniging „Kunst na Arbeid" te Halfweg werd zater dagavond in de Gereformeerde Kerk al daar gevierd met een jubileumconcert, waarvoor grote belangstelling bestond. De ere-voorzitter van het koor, ds. A. J. Kromhout, opende de avond met een toe spraak en ging voor in gebed. „Kunst na Arbeid" heeft zijn beste krachten aan de vertolking van Psalm 42 van Mendelssohn en aan twee zwakke af schaduwingen daarvan, de Psalmen 145 en 150 van F. Pijlman gewijd. De uitvoering dezer werken geschiedde met begeleiding van orgel en piano, respectievelijk bespeeld door Piet van Egmond en Henk Duiker, welke instrumentale combinatie tot goede resultaten leidde, dank zij de handige re gistratiekunst van de organist, die het ge heel aardig wist te kleuren en dynamisch op te stuwen. Solisten waren de sopraan Dora Lindeman (die blijkens enige onzui vere intonaties deze avond niet volkomen gedisponeerd was) en de bariton Frans van de Ven, wiens markant geluid indruk maakte. Met deze elementen bereikte de dirigent van het jubilerende koor, de heer J. Theo Westerdaal, een resultaat dat, over het geheel genomen, lonend was voor de niet geringe inspanning die het aan voorberei ding gekost moet hebben. Er werd door het koor met animo en overtuiging gezongen, en al bleek het dat de tenorpartij in het vierstemmige mannenkoor van Mendels- sohns Psalm qua klank en intensiteit niet kon opwegen tegen de bassen en dat het slotkoor in dit werk niet zonder een lichte inzinking verliep, men kwam er toch door heen zonder hinderlijke ontsporing. Met welgevallen mochten wij de frisse sopraan vleugel beluisteren, die het geheel de nodige glans verleende. In Psalm 150 van Pijlman werkte ook een jeugdkoor mee. Het meisjeskoor had zich voordien apart laten horen, waarbij het zich met zuivere intonatie en fraaie klank onderscheidde op de tekst „Frisse wind waait door je ha ren" in het opgewekte lied „Zeilen" van Dina Apeldoorn. Beide solisten vulden het feestprogram- In de wereld van feeën, kabouters, elfen en andere wonderbaarlijke wezentjes blijkt het voor wat het spannende spel van goede en boze machten betreft, al net zo gesteld te zijn als in de mensenmaatschappij. Wie dat niet mocht geloven, had zaterdagmid dag maar eens in de stadsschouwburg te Haarlem moeten komen, waar de geschie denis van de betoverde prinses door Aer- denhouts Kindertoneel werd opgevoerd. Hij zou tot andere gedachten gekomen zijn en zijn gaan inzien, dat het in die fantasiegemeenschap verre van ideaal toe gaat. Maar daarbij zou hij tot zijn vreugde bemerkt hebben dat ook hier de negatieve krachten het tenslotte moeten afleggen tegen de macht van het goede. Dat duurde overigens voor de prinses, waar het hier om ging, nogal lang. Tien jaar werd zij in een „voorlopige" betovering gekweld en geplaagd en pas even voordat die dwang- toestand definitief zou worden, kwam er redding opdagen. Twee gewone mensen kinderen, gesteund door dappere kabouters en weldenkende feeën, zorgden voor de bevrijding van de prinses en voor de radi cale uitschakeling van de boze fee en haar trawanten. Daarbij werd er geducht met toverstaven gewerkt en met onfeilbare magische zangen. Het prinsesje kreeg in elk geval weer de kans om eens „lang en gelukkig" te gaan leven. De kinderen van het Aerdenhoutse ge zelschap hebben hun uiterste best gedaan om de merkwaardige geschiedenis voor vee] andere kinderen en grote mensen in de zaal te doen leven. Het prinsesje, Tony, Hannes en de Koningin van geluk en vrede waren innemende figuren in het spel. De boze fee was waarlijk om van te dro men zo eng, net als de roverbende. Verder waren er grappige kabouters, gracieuze vlinders en elfen en vrolijke boerenkinde ren. Een bezwaar was wel, dat men te hoorbaar en ook te zichtbaar merkte, wie achter de schermen de touwtjes in handen hadden. Vermelding verdient dat mevrouw Barnard een vertrouwde steun aan de vleugel was, dat de dansjes waren inge studeerd door mevrouw Hesmerg en dat als gewoonlijk mevrouw J. van Kampen- Van den Brink de algehele leiding had. P. Zwaanswijk In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal hield de buurtvereniging Bloemendaal" donderdagavond een leden vergadering, waarop een definitief bestuur werd gekozen. De voorzitter, de heer H. W. van Kempen, zette in zijn openingswoord de doelstellingen van de vereniging uiteen. De vereniging draagt een algemeen karak ter en wil met de andere organisaties en instanties in Bloemendaal samenwerken. De voorzitter deelde voorts mede, dat het ledental thans 240 bedraagt en dat binnen kort een bijeenkomst zal worden belegd, waarop de heer Pennock, hoofd van de economische afdeling van de Koninklijke Hoogovens een causerie zal houden over het onderwerp „Vuur en vlam". De secre taris, de heer H. Siteur, las het bezwaar schrift voor, dat tegen het ontwerp- streek plan voor Zuid-Kennemerland bij Gede puteerde Staten is uitgebracht. Het bestuur van de vereniging heeft tezamen met de buurtverenigingen van Overveen en Aer denhout gelegenheid gekregen het be zwaarschrift toe te lichten. De voorzitter zei, gegronde hoop te hebben, dat de door trekking van de Orionweg en de Brede- rodeweg voorlopig geen doorgang zal vin den. Het voorlopige bestuur werd geheel her kozen en met nog een lid uitgebreid, name lijk de heer F. T. J. M. Franken. Tot leden van de kascommissie werden de heren K. Roosjes en K. C. van der Vlis benoemd. Na de pauze hield de heer Adr. Cassee een inleiding over de Bloemendaalse his torie. Volgens spreker bestaat er tegen woordig zeer weinig belangstelling voor de gemeente en toont men ook weinig gevoel voor gemeenschapszin. Dit was in vroeger tijden echter heel anders. In grove trekken schetste de heer Cassee de geschiedenis van Bloemendaal, dat aanvankelijk een ambachts-heerlijkheid was en pas in 1853 een zelfstandige gemeente werd. Dinsdag 26 maart zal de heer Cassee uit voeriger op dit onderwerp ingaan. ma aan het in hoofdzaak Nederlandse lie deren, een te zelden voorkomend geval om het niet speciaal te vermelden. De organist Piet van Egmond leidde het concert in met een kort feestelijk stuk van Purcell en ver tolkte verder op vaardige en voor velen aantrekkelijke wijze de bekende Suite Gothique van Boëlmann. Dit jubileumconcert heeft bewezen dat „Kunst na Arbeid" in staat is een belang rijke taak in Halfweg te vervullen. Moge de directeur J. Theo Westerdaal er in sla gen een gezonde activiteit van het koor te bestendigen, maar dan ook tevens een frisse geest van vernieuwing in het reper toire tot stand te brengen. Jos. de Klerk Te Haarlem is na een ernstige ziekte in de leeftijd van 44 jaar overleden de oud-speler van de Heemsteedse voetbalclub HBC en RKF-international. Arie Martin. Met Martin is een der meest bekende en sportieve figuren uit de geschiedenis van HBC heengegaan. Als knaap van vijftien jaar werd hij reeds opgesteld in het eerste elftal van HBC, dat in de dertiger jaren als een der sterkste clubs in den landè in de voormalige RKF een belangrijke rol speelde en viermaal deelnam aan de strijd om het landskampioenschap. Jarenlang heeft Mar tin, die een technisch bekwaam speler was, zijn steun aan het HBC-elftal gegeven. Een grote kracht ging destijds uit van de Heem- steedse voorhoede, waarvan Martin met To ledo. Ruigrok, Van der Linden, Van Rooden en Gieske deel uitmaakte. Martin werd ook gekozen voor het r.-k. Nederlands elftal, dat in de vooroorlogse periode wedstrijden speelde tegen België en Duitsland. Ook voor de Missie-elftallen en het Haar lems elftal kwam Martin vele malen uit. Gedurende enkele jaren speelde hij voor het eerste elftal van RCH. Hij keerde echter weer naar zijn oude club terug. Na de fusie speelde Martin nog enkele jaren voor zijn club. waarna hij zich als trainer van HBC verdienstelijk maakte. HBC benoemde hem voor het vele belangrijke werk, dat hij voor de vereniging had gedaan tot lid van ver dienste. Op het r.-k. kerkhof „Berkenrode" te Heemstede vond vandaag, na de Requiemmis van tien uur, de begrafenis plaats. In de in het raadhuis te Overveen gehou den jaarvergadering van de Natuurbescher mingcommissie Zuid-Kennemerland heeft de secretaris, de heer J. W. van Hezel, het jaar verslag uitgebracht, waarin hij ondermeer mededelingen deed over de geslaagde lan delijke bijeenkomst van natuurwachters in Haarlem en omgeving. De heer J. Houwen heeft wegens drukke werkzaamheden ge noodzaakt gezien af te treden als leider van de Natuurwacht. Na besprekingen met de sub-leiders van de Natuurwacht werd deze afdeling van de Natuurbeschermingscomissie voorlopig onder een bestuur geplaatst, dat gevormd wordt door de heren F. Beek, A. C Metz en H. J. Musman, zulks in afwachting van de komst van een nieuwe leider, waar toe de heer D. J. Oosterhof te Haarlem werd aangezocht. Dank wordt gebracht aan de heren J. Houwen en S. Wellinga, eerste en tweede leider van de Natuurwacht, voor hetgeen zij tijdens hun leiderschap tot stand hebben gebracht. Als belangrijke actie memoreerde de secre taris de medewerking, die de commissie kon geven in de vorm van excursies en voor lichting van de bestuursleden voor enige groepen van het zogenaamde zonnebloem- werk. De administratrice, mevrouw N. de Boom, heeft wegens drukke werkzaamhedén haar taak neergelegd, maar blijft lid van de commissie. Voorts vermeldt het verslag, dat de gemeente Haarlem besloten heeft om een beschermd vogelbosje in de Haarlemmer hout aan te leggen. De voorzitter der commissie, de heer H. Jonker, deed mededelingen over het pro gramma voor 1957. Verwacht wordt, dat in de loop van het jaar een nieuwe filmstrip tot stand zal komen. Verder zijn er plannen excursies te maken naar Caprera en het Zui derpark in Den Haag. De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" heeft zondag als laatste onderdeel van zijn vijfkamp om de J. H. Kessler-beker, een klas sementswedstrijd laten verrijden over der tig kilometer met drie klassementen. Win naar van deze wedstrijd werd Cees v. d. Aar, terwijl J. Miedema algemeen winnaar van de vijfkamp werd en in het bezit kwam van de J. H. Kessler-beker. Hij behaalde 26 punten. Uitslag klassementswedstrijd: 1. C. v. d. Aar, 2. Van Weeren, 3. F. Vaars, 4 Rutte, 5. Van Leeuwen, 6. L. Vaars, 7. Sminia, 8. Miedema. C-klasse (20 km): 1. Riethof, 2. Van Tinte len, 3. De Klerk. 4. Walters, 5. Van Andel, 6. Otte, 7. Peters. De bestuurder van een personenauto, die op het Kennemerplein in Haarlem stond geparkeerd, merkte vrijdagavond tot zijn grote schrik, dat zijn auto was verdwenen. Om acht uur had de bestuurder zijn wagen op het Kennemerplein neergezet en vergeten de wagen af te sluiten; het contactsleuteltje had hij er echter niet in laten zitten. De ge stolen auto werd tijdens het afgelopen week einde onbeheerd aangetroffen in Hillegom. Het symfonieorkest „Haerlem" geeft vrijdag 29 maart met medewerking van Haarlems operakoor „II trovatore" en de violist Jean Louis Stuurop een uitvoering in het Concertgebouw in Haarlem. Het programma vermeldt de ouverture „De Jean de Paris", „Pavane voor koor en or kest" van Fauré, het Vioolconcert van Mendelssohn en de Tweede Symfonie van Joh. S. Svendsen. Het geheel staat onder leiding van Marinus Adam. Op de vrijdagavond gehouden jaarver gadering van de Haarlemse Bond van oud- illegale werkers (B.O.I.W.) is de secretaris, de heer J. Peschar, wegens gezondheids redenen afgetreden. Zijn plaats wordt in genomen door de heer A. J. van Ouden- niel, Ternatestraat 15. De overige be stuursleden zijn de heren J. Th. van den Boogaard, voorzitter; mr. G. J. H. de Leeuw, F. G. Oppelaar, J. Kraakman, F. Hazeveld en mevrouw A Bon. Nieuws in het kort Bejaarden gaan vergaderen. De afde ling Heemstede van de r.-k. bond voor be jaarden en gepensioneerden houdt donder dagmiddag 28 maart haar jaarvergadering in het r.-k. jeugdhuis aan de Herenweg. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen ver meldt de -genda een bestuursverkiezing, wegens het periodiek aftreden van de heren C. Behage (secretaris) en J. Bleyswijk (vice-voorztitèr) en mevrouw Blokker (com- missaresse). Zij hebben zich allen herkies baar gesteld. Na behandeling van de agenda volgt een gezellig samenzijn met optreden van een humorist. Rokken weggenomen. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur werd een 54-jarige vrouw op heterdaad -trapt, toen zij in een confec tiezaak in het centrum van Haarlem trachtte een rok weg te nemen. Enige tijd tevoren zou zij in een ander confectiebedrijf ook een rok hebben gestclen. De vrouw werd aan gehouden en aan een verhoor onderworpen; zij bekende beide rokken, die een waarde hebben van zeventig gulden, te hebben mee genomen. Na het verhoor is zij op vrije voe ten gesteld. Hersenschudding. Zaterdagmiddag om streeks zes uur is een 53-jarige bromfietster ter hoogte van de Houtbrug in Haarlem door een personenauto aangereden en tegen het wegdek gesmakt. Met een hersenschudding werd de vrouw in het Grote Gasthuis opge nomen. De bromfietster kwam uit de Grote Houtstraat en reed in de richting van het Houtplein. Waarschijnlijk is de aanrijding met de auto, die de Raamsingel in oostelijke richting bereed, ontstaan doordat de brom fietster geen voorrang verleende. Zomerpostzegels. De Zomerpostzegels 1957 zullen worden verkocht van 13 mei tot en met 26 juni in de waarde van 4 ct„ 6 ct., 7 ct., 10 ct. en 30 ct.. met toeslagen van respectievelijk 3, 4, 5, 8 en 8 cent. Dezer dagen heeft het jeugdcabaret „Suc ces" een voorstellinge gegeven voor de stich ting „Club en Buurthuizen" in het Patro naatsgebouw te Haarlem. Dit jeugdige groep je bracht met een waarlijk bruisend enthou siasme een aantal sketches, liedjes en dansjes op het plankier. Er werd niet in de eerste plaats op presta ties gelet; deze staan bij dit groepje jongens en meisjes van omstreeks dertien jaar dan ook niet op de voorgrond. Wél had dit jeugd cabaret een eigen spelopvatting, die de spontaneïteit zeer in de hand werkte. Het overwegend jeugdige publiek heeft zich uitstekend vermaakt temeer daar de leider van het cabaret, de achttienjarige Gee Pouw, bij het instuderen van de Verschillende on derdelen van het programma zich er kenne lijk op heeft toegelegd een zo groot mogelijk contact met de zaal tot stand te brengen, hetgeen hem ongetwijfeld uitstekend is ge lukt. Vooral charmant was dat de jonge artiesten bij hun optreden geenszins de ge maakte fouten trachtten te verdoezelen. Met een gezicht van „de volgende keer beter", kwamen zij eerlijk voor hun. overigens be grijpelijke, tekortkomingen uit De zestien- iarige Allert Haringa toonde zich een con ferencier. die met veel bravour mede voor een vlotte afwikkeling van het programma zorgde. Vrijdagavond hield de heer Bal uit Ber gen in het verenigingsgebouw van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" een lezing. De heer Bal is een enthousiast watersporter en reizende aan de Rivièra met zijn auto, trof hem de gedachte dat het mogelijk zou moeten zijn, een zeil boot uit Nederland met de auto naar de „cóte" mee te nemen. Tijdens een bezopk aan de watersporttentoonstelling de „Hiswa" werd zijn aandacht Petrokken door een in plastic uitgevoerde Flying Junior, die met zijn gewicht van net tachtig kilo volkomen beantwoordde aan het doel dat de heer Bal nog immer voor ogen stond. De bouwers van dit plastic bootje stelden belang in de gedachte en stemden erin toe een Flying Junior voor dit experiment ter beschikking te stellen. Uitgebreid vertelde de heer Bal de moeilijkheden welke gerezen waren ten aanzien van de vervoersmethode; de ideale oplossing werd gevonden in een trailertje, waarin het bootje precies zou passen, zodat een enkele bevestiging door een trekhaak en vleugelmoer het vaartuig rotsvast aan de trailer verankerde. Zo vertrok ie heer Bal met zijn gehele familie naar de Middellandse Zee, waarbij een kruissnelheid van 80 kilometer heel normaal bleek, naar het doel van de reis, Le Lavandou. Veertien dagen verbleef de heer Bal hier, met zijn gezin en met de Flying Junior. Met trots vertelde hij van de snel heid welke het scheepje bleek te bezitten in dat zeilersparadijs bij uitstek. Via Milaan reisde hij tenslotte huiswaarts waarbij zelfs de St. Gotthard-pas geen enkele moeilijk heid opleverde. De heer Bal verlevendigde zijn lezing met het vertonen van een aantal fraaie kleurendia's. Voor de klasserin" in het damtoernooi om het persoonlijk kampioenschap van Kenne- merland hoofdklasse B, boekte J. v. Straten een overwinning met dubbele betekenis in zijn partij tegen G. Postma. Hij bereikte daardoor een goede plaats op de ranglijst, terwijl hij er tevens voor zorgde, dat T. Tielrooij. die alleen door G. Postma in pun- tenaantal kon worden benaderd, zich afde lingskampioen kon noemen. P. v. d. Berg boekte een overwinning op zijn clubgenoot M. Krijgsman. De eindstand luidt: 1. T. Tielrooij 5 3 2 0 8 2. P. v. d. Berg 5 2 2 1 6 3. G. Postma 5 3 0 2 6 4. J. v. Straten 5 2 2 1 6 5. M. Krijgsman 5 2 0 3 4 6. W. v. Wort 5 0 0 5 0 T. Tielrooij, Ld van DCIJ. zal nu uitkomen in de finale hoofdklasse district Kennemer- land. Hoofdklasse A In de hoofdklasse A is het gedrang aan de top van de ranglijst nog toegenomen. In dé laatste ronde, die maandag in het clublokaal van HDC. Grote Markt 10 in Haarlem, zal worden gespeeld, valt vermoedelijk de be slissing. De resultaten van deze week zijn: P. Hollenberg wint door een finesse in het eindspel van J. Kroon. De partij W. v. Leuf- fenL. Postma werd afgebroken in een stand, die vermoedelijk in remise eindigt. J. Warmerdam speelt remise tegen A. Douma. en P. Mul wint verrassend van J. Draaijer. De stand luidt i.u: 1. W. v. Leuf- fen 9 pnt. met een afgebroken partij: 2, 3 en 4. J. Draaijer. P. Holler.berg en P. Mul elk 9 punten: 5. L. Postma 8 pnt. plus een afge broken partij: 6, 7 en 8. K. v. Berk, N. Blom en J. Kroon elk 8 punten; 9. J. Warmerdam 6 pnt. en 10. A. Douma 4 punten. Eerste klasse B Door in de laatste ronde een verdiende overwinning te bevechten op J Slager, be haalde H. Le Noble het afdelingskampioen schap in de eerste klasse B. Tevens speelde hij zich in de finale van het kampioenschap van het district Kennemerland. Door een winstpartij tegen A. F. v. Leuffen plaatste C. Lodder (DCIJ) zich als tweede finalist. J. ter Haak won van H. Andrea, maar verloor van P. Bakker.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3