Bijna dertig mille meer voor straataanleg in de omgeving Nieuw beeld van het Oude Slot Hillegomse N.V.V.-organisatie viert zilveren jubileum Amsterdamse Beurs ZANDVOORT Hervormde jeugd trad voor het voetlicht Mees Toxopeus vertelt zijn belevenissen Forum-avond voor midden standers van Zandvoort Jaarvergadering VARA Zandvoort bouwt De ,,Dudok" in woelige zee Dierenbescherming Drs. Van der Beugel: „Onze zaak staat sterk" Bouw Hervormde kerk in Aerdenhout Kapel wordt pastorie Fusie van twee Haarlemse bakkerijbedrijven De spoorzvegzverken in Heemstede Flatbouw in Aerdenhout Feike Asma speelt in de Kloppersingelkerk Hervormde Vrouwengroep Pijade in Parijs overleden Scheepvaart MAANDAG 18 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder zeer grote belangstelling herdacht zaterdag de afdeling Hillegom van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale, aange sloten bij het N.V.V., het feit dat zij een kwart eeuw geleden werd opgericht. De feestelijke herdenking omvatte aller eerst een drukbezochte receptie in hotel „Sistermans", waar vele bloemstukken van zusterorganisaties getuigden van hun groot meeleven. Ook van enige fabrieken waren er fraaie bloemstukken; de heer D. van Herwaarden Jr., directeur van de kalk zandsteenfabriek kwam persoonlijk zijn gelukwensen aanbieden, waarbij hij ge tuigde van de uitstekende samenwerking tussen de directie en het afdelingsbestuur. De bondspenningmeester, de heer W. Liefaard, bracht namens het hoofdbestuur de gelukwensen over; ook verscheidene vertegenwoordigers van andere organisa ties complimenteerden het bestuur van de jubilerende organisatie. Een feestavond, eveneens in „Sistermans" waarvan het eerste gedeelte geheel gewijd was aan diverse toespraken, vormde het slot van de feestviering. De heer J. Mek king, lid van het hoofdbestuur, hield een uitvoerige toespraak, waarin hij de ont wikkeling van de vakbeweging schetste en gewaagde van de moed, die nodig was om in 1932, toen de grote wereldcrisis begon, een vakorganisatie te stichten. Aan het slot van zijn toespraak herinnerde spreker nog even aan de invoering van de Algemene Ouderdomswet en meende, dat de ideale voorziening in de toekomst moet zijn: op 65-jarige leeftijd zeventig percent van het laatst verdiende loon. Hij wekte de jonge ren op, zich te vormen om straks als af delingsbestuurder de taak van de tegen woordige bestuursleden over te nemen en spoorde hen aan, de cursussen van de Cen trale Kaderschool te volgen. Na de huldiging van de heer J. Prins in verband met. zijn veertigjarig lidmaatschap van het N.V.V., waarbij hij onderscheiden werd met een gouden insigne en hem en zijn echtgenote een week vakantie in In het geheel bezette theater Monopole heeft de hervormde jeugd van Zandvoort vrijdagavond getoond wat met gezamen lijk optreden te bereiken valt. Het her vormde jeugdwerk heeft zich in Zand voort de laatste jaren, mede dank zij de grote activiteit die ds. R. H. Oldeman ont plooide, enorm ontwikkeld. Bloeiende af delingen zijn ontstaan en men wist vele jongeren, die aanvankelijk sceptisch tegenover het werk stonden, tot zich te trekken. Ds. Oldeman gewaagde in zijn openings woord van de activiteiten en verklaarde, dat de enige zorg, die men thans heeft om tot nog verdere uitbouw te komen van het jeugdwerk, bestaat in een gebrek aan ver gaderruimte. In „plan-Noord" is grote be hoefte aan een wijk-jeugdhuis, terwijl de nieuwe consistorie achter de hervormde kerk voor dit doel in het oude dorp reeds te klein is geworden, zodat de kerkeraad besloot deze uit té breiden. Slechts de fi nanciën vormen nog een beletsel, al be gint het in dit opzicht ook reeds te dagen. Spreker hoopte, dat wat het jeugdhuis in „plan-Noord" betreft, thans het initiatief zou uitgaan van de gemeenteleden aldaar en wekte op, dit zo belangrijke werk zo veel mogelijk financieel te steunen. Het programma begon met een massaal openingsnummer door Zandvoortse pad- vindsters, die in een internationale opmars met vele vlaggen om het kampvuur de eenheid symboliseerden. Daarna brachten de meisjesclub, de jongensclub, de ballet groep en enkele solisten in zang, dans, voordracht en sketches, een kostelijk en van gedegen studie getuigend programma, waarvan speciaal genoemd mogen worden de piano-solo en de Hollandse boeren dansen. Met een finale van alle optreden den werd het eerste deel van het pro gramma gesloten. De ouderen, verenigd in de jeugdver eniging „De vliegende schotel", brachten na de pauze onder leiding van mejuffrouw Ina Doornekamp, die de prologen verzorg de, een opvoering van het Noorse leken spel „Wie zijn leven zal willen verliezen om Mijnentwil". Het stuk dat zich op IJs land afspeelt, toont aan. hoe idealisme, gepaard aan een vaste geloofsovertuiging, tot grote dingen in staat is. Op goede wijze voorzag de heer J. Gebe met grammofoonplaten de opvoering van bij het spel passende muziek. Wandel puzzel tocht De wandelpuzzeltocht, voorbereid door de motorclub „Zandvoort", die drie weken geleden moest worden uitgesteld door het slechte weer, zal thans hedenavond ge houden worden. De start is om halfnegen bij het clubhuis Paviljoen „De Vijverhut". Na afloop volgt aldaar een gezellig samen zijn met de deelnemers. De Koninklijke Noord- en Zuid-Holland se Reddingmaatschappij heeft, om het werk aan de Hollandse kust mogelijk te maken, minstens 50.000 contribuanten nodig. In Zandvoort heeft zich een commissie ge vormd, die zal trachten, het aantal contri buanten op te voeren. Het comité bestaat uit de heren J. R. Oostenrijk, voorzitter; K. C. van der Mije Pzn., secretaris; me vrouw Romkes-Wellensieck en de heren L. J. Breurs, P. van Oostendorp, E. J. Poster, H. Vermaat en P. Waterdrinker. Op maandag 8 april zal op uitnodiging van dit comité de oud-schipper van de reddingsboot „Insulinde", de heer Mees Toxopeus, in gebouw „Zomerlust" vertel len van zijn belevenissen op wad- en grondzeeën. Humanistisch Verbond De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Verbond houdt een openbare bijeenkomst op dinsdag 19 maart in hotel Keur, waar de heer W. H. Lichtveld uit Den Haag zal spreken over: „Rassendiscri minatie en de waardigheid van de mens." Matthaus Passion op grammofoonplaten De uitvoering van Mallhaüs Pajjri grammofoonplaten, voorbereid door de L missie voor bijzonder kerkewerk, zal in de Hervormde kerk te Zandvoort is bepaald op woensdag 17 april. De keuze is gevallen op een opname van het Concertgebouworkest onder leiding van dr. Willem Mengelberg. „Flevo-oord" werd toegezegd, onderging de voorzitter van de afdeling, de heer J. van den Kolf met zijn echtgenote een huldi ging. Mevrouw Van den Kolf ontving bloe men, de heer Van den Kolf een zilveren sigarettenkoker. De rest van de avond werd verzorgd door het ensemble Charles Aerts. Vooral Herman Tholen blonk uit met zijn kolderliedje „Zet nooit een broedse kip op een struis vogelei" waarmede hij veel applaus ont ketende. Een interessante avond bereiden de ge zamenlijke Zandvoortse middenstandsveren- nigingen „Handelsvereniging" en „Hanze" voor. Op 28 maart wordt een forum-avond gehouden, waarbij burgemeester mr. H. M. van Fenema als voorzitter zal optreden. Voor de Handelsvereniging zullen in het forum zitting hebben mr. Pateyne, directeur van de Koninklijke Nederlandse middenstandsbond, de heer Cornelissen, Tweede Kamerlid voor de V.V.D., en de korpschef van politie te Zandvoort. de heer H. P. Huijsman. Voor „De Hanze" zullen in het forum vertegen woordigd zijn de heer Hosson, voorzitter van „De Hanze" in het bisdom Haarlem, de heer Vessies uit Beverwijk, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. en kapelaan A. Cor nelissen te Zandvoort. De avond zal worden gehouden in café restaurant „De Rotonde". Geen spreekuur burgemeester De burgemeester van Zandvoort zal woens dag 20 maart geen spreekuur houden. Onder leiding van de heer G. van 't Wout kwam de afdeling Lisse van de VARA in vergadering bijeen. Het jaarverslag van de secretaris maakte melding van een voorspoe dig jaar. Het ledental is vooruitgaande. Bij de bespreking van het jaarverslag, het omroep, en televisie-rapport wérd door de afdeling Lisse de wens geuit om des avonds meer klassieke muziek uit te zenden inplaats van muziek van het lichte genre. Boven dien wenste men in de organisatie wat meer jong bloed te brengen. De groep van oudere vocalisten dient noodzakelijk een ver jonging te ondergaan. Het bestuur werd ver zocht om onderling te bepalen wélke drie leden der afdeling de districtsvergadering als afgevaardigden zullen bijwonen. Deze vergadering wordt in Dordrecht gehouden, j Gedurende de debatten over het bestuurs beleid en de bestuursverkiezing legde de secretaris, de heer H. Kranenburg zijn func tie neer. Zijn plaats zal worden ingenomen door de heer H. Camphorst, die deze benoe ming aanvaardde. De voorzitter en de pen ningmeester werden bij acclamtie herkozen. Zandvoort Lezing over tunnelbouw Het instituut voor arbeidersontwikkeling te Zandvoort houdt haar laatste bijeenkomst in dit seizoen op woensdag in „Ons Gebouw". De heer C. C. Smit zal een lezing met licht beelden houden over „Tunnelbouw". Een excursie naar de tunnelbouw in Vel- sen volgt op 27 april. Van en voor blinden Donderdag 21 maart wordt in theater Mo nopole onder leiding van de Nederlandse blindènbond een kunst- en filmavond gèhou- den. Medewerking verlenen Piet Nieuwen- huizen. (piano en cabaretliedjes), Joh v. d. Berg declamatie en het Zandvoort? mannen koor. Voorts wordt de nieuwe film: „Sport en spel door blinden" vertoond. Het programma zal worden ingeleid door burgemeester mr. H. M. van Fenema. In Zandvoort kwamen gedurende de maand februari tien woningen gereed, en een aanvang werd gemaakt met de bouw van negenendertig woningen. Op 1 februari waren 355 huizen in aanbouw, op 1 maart was dit aantal gestegen tot 384. Vorig jaar omstreeks genoemde tijd waren 164 wonin gen in aanbouw. De bemanning van de Zandvoortse red dingboot de Dudok" kon het moeilijk beter treffen voor de proefvaart dan zaterdag middag toen een stijve zuidwester met wind kracht tussen 5 en 6, de zee een vrij onstuimig karakter had gegeven. Er stond een hoge branding en ook in zee waren de golvën hoog. Het schouwspel werd daardoor wel uitermate spectaculair en de enkele hon derden toeschouwers hebben er dan ook zeer van genoten. Met vaste hand bracht schipper Floor Koper na het voorspoedig lanceren van de boot en het passeren van de branding, zijn schip in open vaarwater waar het scheepje danste en dook dat het een lieve lust was. Na ongeveer een uur keerde men op het punt van uitgang, het strand vóór de „Rotonde", terug. Men was uitermate vol daan, omdat slechts zelden de weersomstan digheden wat betreft het doel van uit varen zó gunstig waren als deze middag. De Vereniging voor het welzijn der dieren te Zandvoort zal met ingang van 1 april voor min- en onvermogenden de gelegenheid openstellen hun huisdieren gratis te laten behandelen. De te gebruiken medicijnen en verbandmiddelen zullen tegen kostprijs wor den verstrekt. Kaarten, welke gedurende een jaar recht geven op behandelingen, kunnen 'dooi hen die menen hiervoor in aanmerking te komen, tot en met 12 april worden aange vraagd bij het secretariaat. Zandvoortse- laan 52, dinsdags en vrijdagsmiddags van twee uur tot half vier. Kringvergadering Jehovah's Getuigen Ongeveer 1300 mensen waren zondag in restaurant „Treslong" te Hillegom aanwe zig om te luisteren naar een toespraak van de heer R. Engelkamp, districtsopziener van het Wachttorengenootschop de getui- I gen van Jehovah, die op de laatste dag van 1 de driedaagse kringvergadering van de Jehovah's getuigen sprak over het onder- i werp: „Kunnen de menselijke scheidsmu- ren omver worden gehaald?" Zaterdagavond heeft de heer Engelkamp een beschouwing gegeven, waaruit bleek, dat het aantal Jehovah's getuigen in de provincie Noordholland, met uitzondering van de gemeenten Amsterdam, Zaandam, Bussum en Hilversum, 1049 bedraagt, het geen een toeneming betekent van 21 per cent in een jaar. De onderdompeling van 26 doopkandidaten in het overdekte zwem bad te Leiden had zondag plaats. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterluk «Jp Wuensdag te worden betaald daar de bezorger* op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De luchtvaartsbesprekingen De Nederlandse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, heeft bij zijn aankomst zondag in Washing ton zijn vertrouwen uitgesproken over hel welslagen van de luchtvaartbesprekingen over uitbreiding van de bestaande K.L.M.- routes in de Verenigde Staten. Staatssecre taris Van der Beugel wordt vergezeld door A. J. Spanjaard van het ministerie van Vervoer, en J. C. Nieuwenhuijsen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In een exclusieve verklaring tegenover United Press zeide de staatssecretaris: „Onze zaak staat sterk, zij is niet gecom pliceerd, in feite is zij een zeer eenvoudige zaak. Er is grote belangstelling van het volk in Nederland." In Amerikaanse kringen meent men, dat het optimisme van de Nederlandse staats secretaris enige grond heeft, aangezien het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Raad van de Burgerluchtvaart (Civil Aero nautics Board) naar verluidt, instemmen met enkele der Nederlandse verzoeken. Als vaststaand wordt reeds aangenomen, dat de K.L.M. de route New YorkCuragao zal krijgen, en/of dat de K.L.M.-route naar Montreal uitgebreid zal worden naar Cali- fornië of naar Houston, Texas. Het staat nog niet vast of de K.L.M. allebei de laatst genoemde routes zal krijgen. De Pan-American Airways zou sterk ge kant zijn tegen het verlenen van toestem ming aan de K.L.M. om de route van Mont real naar Californië te vliegen, maar men neemt aan, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag deze Amerikaanse luchtvaart-maatschappij erop gewezen heeft dat ook politieke factoren in overweging genomen dienen te worden. KLM-emissie in V.S. De K.L.M. maakt bekend, dat zij op het ogenblik in contact is met Smith, Barney and Company en de First Boston Corpora tion als leiders en gelijke deelgenoten van een Amerikaans emissiesyndicaat, dat later gevormd zal worden teneinde behulpzaam te zijn bij de voorbereiding van de uitgifte van K.L.M.-aandelen in de Verenigde Staten. Het ligt in de bedoeling van de Her vormde gemeente van Bloemendaal zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van een nieuwe kerk in Aerdenhout. De architect van het gebouw, de heer K. L. Seijmons uit Amsterdam, heeft zich tot het gemeentebestuur van Bloemendaal gewend met het verzoek medewerking te verlenen volgens artikel 20 van de Weder- opbouwwet. Een kerkelijk centrum zal in de om geving van de Leeuwerikenlaan, waar reeds een kapel staat, ontstaan. Het plan is de bestaande kapel te verbouwen tot pastorie. Vólgens het ontwerp zal in de nieuwe kerk tweehonderd zitplaatsen worden ge maakt. Via een tochtportaal bereikt men de kerkeraadskamer en de kamer van de dienstdoende predikant. Voorts wordt een zaal gebouwd met honderddertig zitplaatsen. In deze zaal zal een toneel worden gebouwd met daar onder een bergkelder. Verder een film- eabine, een bergplaats voor de goederen van verenigingen, toiletten, ruimte voor de centrale verwarming, een bergplaats voor kerkmeubelen, een keuken en eèn ruimte voor administratie. De totale oppervlakte van de gebouwen bedraagt ruim 8.280 m2; het hoogste punt is zevenenhalve meter. BEROEPEN Ds. A. H. Schippers, christelijk-gerefor- meerd predikant te Hillegom, heeft een beroep ontvangen naar de christelijk-ge- reformeerde gemeente te 's-Gravenhage. fm Het Heernsteedse gemeente-archief be schikte tot nu toe niet over een goed totaalbeeld van „Het Oude Slot", de vroegere woonstede van de Heernsteed se ambachtsheren. Men vond echter de heer J. J. Gerstel, een gepensioneerde leraar, bereid op basis van een aantal oude tekeningen en gravures en ander documentatiemateriaal een schilderij te maken van het Slot zoals dat er ten tijde van de ambachtsheer Adriaen dankzegging Pauw, die omstreeks het midden van de zeventiende eeuw leefde, moet heb ben idtgezien. Het schilderij, waarvan wij hierbij een foto afdrukken, is in middels gereedgekomen en hangt in de hal van het Heernsteedse raadhuis. B. en W. hebben de gemeenteraad voor gesteld het doek, dat door de heer Gerstel ten geschenke is aangeboden, en dat voor de gemeente van grote waarde geacht moet worden, onder te aanvaarden. Vermaat en Franken willen samen broodfabriek bouwen De directies van twee bekende Haar lemse bakkerijen, Franken's Broodfabriek n.v. en Vermaat's Bakkerijen n.v. hebben tot een fusie van hun beide bedrijven be sloten, teneinde te komen tot een meer rationele broodvoorziening in Haarlem en naaste omgeving. Voorlopig zullen beide bedrijven nog onder hun eigen naam en volkomen ge scheiden blijven werken, waardoor er voor het publiek vooreerst weinig zal veran deren. De directies van beide bakkerijen heb ben dezer dagen hun personeel mededeling gedaan van de tot stand gekomen fusie, waarover al geruime tijd besprekingen zijn gevoerd. Bij deze gelegenheid is het perso neel tevens meegedeeld, dat er door de fusie voor hen geen verandering van po sitie zal ontstaan. Als een van de eerste resultaten van de samenwerking tussen beide bakkerijbe drijven heeft de directie van het nieuwe bedrijf het besluit genomen een modernp brood- en meelfabriek te gaan bouwen in Haarlem. Dit is dringend nodig, omdat beide bedrijven te kamoen hebben met een gebrek aan ruimte. Ook maakt de voort schrijdende techniek od bakkersgebied een moderne fabriek wenselijk. Er zijn reeds diverse plannen ontworpen en men Is met de gemeente Haarlem in onderhandeling getreden over de eventuele plaats van de nieuwe fabriek. Naar wij vernemen heeft men verscheidene plaat sen van vestiging overwogen, onder meer op het terrein van de Holland-Nautic, in de Waarderpold^r en langs de Schinhol- weg. De gemeente Haarlem verwacht thans van de directie van de verenigde bakke rijen bericht aan welke plaats zij de voor keur geeft. Boerdcrijbranden. In januari zijn tien boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar be schadigd werd. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 425.200.Er zijn één paard. 26 stuks rund vee, 26 varkens en 20 stuks klein vee bij omgekomen. B. en W. van Heemstede hebben aan de gemeenteraad een extra krediet van 28.000 gulden gevraagd boven de 238.000 gulden welke reeds beschikbaar zijn gesteld voor het uitvoeren van verschillende werken ter weerszijden van het in aanbouw zijnde spoorwegviaduct over de Zandvoortselaan. Bij de nadere uitwerking van de plannen voor de reorganisatie van de Zandvoortse laan en het Roemer Visscherplein is het, na overleg met de dienst van weg en wet- ken der Nederlandsche Spoorwegen wen selijk gebleken, de wegindeling, zoals die aanvankelijk werd ontworpen, enigszins te wijzigen. Deze wijzigingen omvatten in hoofdzaak het maken van twee halteplaat sen voor autobussen in de Zandvoortse laan, ten westen van de spoorbaan; het maken van meer parkeerruimte op het Op kasteel Oud-Wusscuaur is zaterdag een modeshow gegeven door de firma Fath. Foto: de mannequins op de trap van het kasteel. Roemer Visscherplein en het maken van meer parkeerruimte tussen de spoorbaan en de Leidsevaart. Het is noodzakelijk de halteplaatsen bui ten de hoofdrijbaan aan te leggen ten ein de het doorgaande verkeer geen hinder te doen ondervinden van geparkeerde auto bussen. Naast de halteplaatsen worden vlucht heuvels aangelegd, waarvan de buspassa giers gebruik kunnen maken op hun weg van en naar het station via de aan te ge ven oversteekplaatsen. Voor het maken van de noordelijke hal teplaats- zal het noodzakelijk zijn, dat de parallelweg iets meer naar het noorden wordt afgebogen. Daarvoor zullen van enige percelen langs de Zandvoortselaan strookjes van de voortuinen nodig zijn. Door de aanleg van de zuidelijke halte plaats wordt het Roemer Visscherplein aan die zijde versmald en het plantsoen in zui delijke richting verlegd. De parkeerruim te voor auto's waarvoor een strook grond ter breedte van veertien meter nodig is, moet daardoor naar de aangrenzende speel weide verschoven worden. Om het steeds toenemende aantal auto's een behoorlijk parkeergelegenheid te kun nen bieden in de directe omgeving van het spoorwegstation ligt het in het voornemen om ook de parkeerruimte aan de oostzijde van de spoorbaan iets verder uit te brei den. In totaal is parkeerruimte ontworpen voor ongeveer 63 auto's, te weten voor 29 aan de oostzijde en voor 34 aan de west zijde van de spoorbaan. Niettegenstaande B. en W."uiteraard hun volle medewerking wensen te verle nen aan de van regeringswege genomen maatregelen ter beperking van de omvang der kapitaalsuitgaven, menen zij toch dat de onderhavige wijzigingen van het plan tot reorganisatie van de verkeerssituatie in de omgeving van het spoorwegstation doorgevoerd moet worden. De wijziging kan thans uitgevoerd worden binnen het raam van het gehele werk en kost daar door belangrijk minder dan wanneer na enige tijd, wanneer in de praktijk zou ge bleken zijn, dat de toestand onhoudbaar was, tot wijziging zou moeten worden overgegaan. De firma Aannemingsbedrijf Holleman en Zonen, Rijksweg 525 te Santpoort heeft tot B. en W. van Bloemendaal het vex'zoek gericht tot het verlenen van een vergun ning als bedoeld in artikel 20 van de We- deropbouwwet voor de bouw van een flat gebouw, bevattende twaalf woningen, zes garages, twaalf berg- en twee droogruim ten aan de Generaal Winkelmaniaan te Aerdenhout. Van de aannemer C. Keur, wonende aan de Zonnebloemlaan 1 te Aerdenhout is bij het gemeentebestuur van Bloemendaal ver zoek binnengekomen tot het verlenen van een vergunning als bedoeld in artikel 20 van de Wederopbouw wet voor het bou wen van dubbel woonhuis met aange bouwde bergplaatsen aan de Leidsevaart te Vogelenzang. Architect is de heer N. C. ten Broeke, Crayenesterlaan 83 te Haarlem. Iedere woning, zal één woonkamer en drie slaapkamers omvatten. Als onderdeel van de actie voor kerk bouw van de gereformeerde gemeente in Haarlem-Noord geeft de organist Feike Asma vrijdagavond 22 maaxd een concert in de Kloppersingelkerk. Het programma vermeldt werken onder meer van Franck, Guilmant. Mendelssohn en Boëllmann. Op 16 en 17 mei zal in Haarlem de jaar- vei-gadering wox-den gehouden van de Her vormde Vrouwengroep der C.J.V.F. Op tie eerste dag komt men om halfelf bijeen. Aan de orde komen de jaarverslagen en bestuursverkiezing. Ds. A. K. Straatsma is gevraagd te spreken over „De ouderdom in bijbels licht" en mevrouw E. A. Smit- De Cock over „hoe beleeft een vrouw het ouder worden" In de avond van 16 mei zal in de Grote Kérk een dienst worden gehouden. Mevx-ouw L. C. de Vreede- Varekamp, die tot 1 januari voorzitster was en een Haarlemse predikant zullen het woord voex-en. Rouw in Belgrado PARIJS (Reuter-AFP) Mosje Pijade, sinds 1954 voorzitter van de Joegoslavische Nationale Vei'gadering, is vrijdag ten huize van de Joegoslavische ambassadeur in Parijs na een hartaanval overleden. Pijade die 66 jaar was, overleed kort na zijn aan komst in Parijs, op dooiTeis van Londen naar Belgrado. Pijade was lid van het politieke bureau van de Joegoslavische communistische partij en naaste medewer ker van president Tito. Hij ti-ad in 1920 tot de partij toe. Tijdens de oorlog stond hij aan het hoofd van de administratie van Tito's „nationale bevrijdingsleger". Pijade heeft gewerkt als journalist, kelner en reclameschilder. Hij vertaalde Molière en Rabelais. In 1919 richtte hij een dagblad, „Slobodna Ree" (Het vrije woord), op. In 1925 werd hij tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld, waaxwan hij er veertien uit zat. In de gevangenis ontmoette hij voor het eerst Tito, die ook een straf uitzat wegens illegale activiteit. Pijade was de enige jood in de leiding van de Joegosla vische partij. Algenib, pass. 17 Fernando Noronha n L Palmas. Alioth, pass. 17 Rio Grande n. Santos. Alphacca, 17 te New York. Ameland, 17 te Abadan. Almdijk, 16 te Lissabon. Amerskerk, 17 te Marseille. Amstelmeer. 18 te Los Angeles. Amstelveen, 17 v. Abadan n. Madras Amstelvliet, 16 v. Durban n. Dakar. Annenkerk, 17 te Casablanca. Arendskerk. 18 te Las Palmas. Arkeldijk, 17 te Charleston. Arnedijk, 17 te Houston. Almdijk. pass. 16 Finisterre. Axeldijk, 16 v. Bremen n. Antwerpen. Alnati, 21 te Antw., 28 te R'dab verw. v B Aires. Amstelland, 16 voor IJmuiden. Alkaid, 17 te Rotterdam. Amsteldijk, 17 v. Rotterdam n. New Orleans. Breda, 16 v. Amsterdam n. West-Indië. Bantam, 16 v. Aleppy n. Lor. Marques. Baarn, 17 v. Curacao n. Le Havre. Banka, 17 te Singapore. Boissevain, 18 ;e Moii. Borneo. 20 te Cheribon verw. Bntsum, 15 650 rn. 7..zo. Cape Race n. Boston. Bawean, 17 te l.os Angeles v. San Francisco. Bloemfontein. 17 te Amsterdam verw v. Durban. Bonaire, 25 te Paramaribo verw. n.. Georgetown. Balong. 19 te Bahrein verw. v. Massawa. Bengalen. 16 v. Tj. Mani. Bussum, 16 te Roek van Holland verw. Bali, 22 te Southampton verw. Bennekoni. 16 v. La Guaira n. Pto. Cabello Corilla, 16 te Balikpapan. Celebes. pass. 17 Mauritius n. Dakar. Cinüiia. 29 ie Hamburg verw. Crania, 19 te Brisbane verw. Caltex Pernis, 18 te New Orleans. Cottica, 19 te Amsterdam verw. v. Georgetown. Charis, 13 te New Orleans. Caltex Nederland, 18 te Rottterdam. Cradle of Liberty, 17 te Rotterdam. Camerounkust, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Cistula. 18 te Stockholm. Diemerdijk, 17 te Los Angeles. Dinteldijk, pass. 16 Azoren n. Panama. Daphnis. 17 v. Amsterdam n. West-Indië. Eemland, 17 v. Rio Grande n. Pto. Alegre. j Enggano, 17 te Marseille. I Esso Den Haag, pass. 17 Kp. Blanco n. Antw. Esso Rotterd., p. 17 Sombrero eil. n. Amuaybay. Esso Amsterdam, 19 te Kaapstad verw. Elizabeth B, 16 te Philadelphia. I Gaasterkerk, 16 v. Dakar n. Durban. I Ghanakust, 16 te Abidjan v. Takoradi. Gadila, 16 580 m. z.o. Singapore n. Balikpapan. Gadila, pass. 17 Karimata n. Singapore. Ghanakust, 18 te Lagos. Groote Kerk, 17 v. Colombo n. Madras, i Graveland, 17 te Amsterdam, j Hector. 16 v. Amsterdam n. Lissabon. Hera, 17 te Amsterdam. I Haarlem, pass. 17 Flores n. Curasao. Hera, 15 te Antwerpen v. Bremen. Helder, pass. 17 Floros Azoren n. Cd. Trujillo. Helicon, 18 te Antwerpen. Hecuba, 16 v. San Felix n. Pto. Ordaz. Hestia, 16 v. San Felix n. Baltimore. Heelsum, 16 te Antwerpen verw. Hilversum, 16 te Antwerpen v. Hamburg. Iberia, pass. 18 Ouesant n. Rotterdam. Japara KRL. pass. 18 Finisterre n. Rotterdam. Java, 17 te Penang. Jagersfontein, 25 te Kaapstad verw. n. Durban. Johan v. Oldenbarnevelt, 21 te Melbourne verw. naar Sydney. Kara. 18 v. Pauillac n. Houston. Kieldrecht, 17 te Las Palmas. Keizerswaard, 18 te Singapore. Korovina, 19 te Auckland verw. Karimata, 15 te Belawan n. Colombo. Kryptos, 16 te Mamonal verw. Karimun, 16 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Laertes, 16 v. Amsterdam n. Karlshamn. Lekhaven, 17 v. Las Palmas n. Antwerpen. Lib. Bell, pass. 17 Ras Al Hadd n. Mena Al Ahm. Lissekerk, pass. 17 Dakar n. Durban. Lawak, 16 120 m. z. Salina Cruz n. Los Angeles. Luna, 16 te Amsterdam n. Rotterdam. Maashaven, 17 te Rosaria. Maasland, 18 le Las Palmas. Maureen, 17 v. Jacksonville n. Savannah. Mataram, pass. 17 Kaapstad n. Napels. Meliskerk, 17 te Marseille. Metula, 18 te Sydney. Muiderkerk, 17 te Las Palmas. Marpessa, 27 te Freetown verw. Murena, 21 te Bunju verw. Maasdam, 18 v. New York n. Rotterdam Montferland, 16 te Santos. Mariekerk, 16 te Kaapstad v. Durban. Meerkerk, 17 v. Rotterdam n. Genua. Merwede, 17 te Rotterdam. Molenkerk, 17 v. Karachi, n. Bombay. Nias, 17 v. Bahrein n. Basrah. Nieuw Amsterdam, 22 te New York verw. Noordam, 18 te New York verw. v. Rotterdam. Notos, 15 50 m. z. Lissabon n. Leixoes. Nestor, 16 te Rotterdam n. Amsterdam. Ouwerkerk, 18 v. Sydney n. Melbourne. Omala, 16 te Rio de Janeiro. Ondina, 17 v. Curacao n. Cabimas. Oranjefontein, 18 te East-Londen. Orion, 16 te Algiers v. Rotterdam. Oberon, 16 te Pto. Cabello v. La Guaira. Oranje, 28 te Tj. Priok verw. v. Amsterdam. Oranjestad, 23 te Trinidad verw. n. Pto. Limon. Ovula, 22 te Kobe verw. Pygmalion. 15 v. Pta. Pitre n. Antiqua. Parkhaven, 17 v. Antwerpen n. Las Palmas. Poelau Laut. 18 te Surabaja. Polydorus, 17 v. Durban n. Belawan. Prins Willem V. 18 te Genua. Prins Willem III, 16 te Takoradi v. Douala. Prins Willem George Frederik, 16 v. Halifax n. St. John. Peperkust, 16 te Matadi. Purfina Hellas, 16 v. Durban te Antwerpen. Pieter S, 16 v. Rotterdam n. Cardiff. Prins Casinür, 13 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso, 17 te Rotterdam. Prins Philips Willem, 17 v. Rotterdam. Rotti, 17 v. Tj. Priok n. Singapore. Raki. 16 te Philadelphia. Rijndam, 23 te New York verw, v. Rotterdam. Ridderkerk, 16 te Antwerpen. Rondo. 16 te Rotterdam. Stad Schiedam, 17 te Rotterdam. Sarpedon. 17 te Philadelphia. Singkep, 17 v. Bremerhaven n. Boston. Sirrah, 17 te Abadan. Steenwijk, 17 v. Norfolk n. Rotterdam. Straat Bali, 17 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Strat Madura, 17 v. Tj. Priok n. Brisbane. Straat Soenda, 18 te Belawan. Straat Torres, 18 te Colombo. Statue of Liberty, 15 490 m. w.n.w. Walvisbaai naar Marseille. Straat Torres, 16 te Cochin v. Bombay. Stentor, 17 te Georgetown. Schelp wijk, 18 260 m. o.z.o. Kp. Leeuwin naar Geelong. Seven Seas, 23 te Rotterdam verw. n. Brem.hav. Sibajak. 26 te Rotterdam verw. V. Tj. Priok. Statendam, 22 te Trinidad,.27 te Nw. York verw. Stad Arnhèm, 19 te Glasgow verw. Strabo, 16 v. Hamburg n. Gothenburg." Sti'aat Banka, 16 te Singapore. Senegalkust, 16 te Amsterdam v. Antwerpen. Sumatra, 19 te Cowes verw.. pass. 17 Finisterre. Talisse, 18 te Mena Al Ahmadi. Teucer, 18 te Belawan. Tjinegara, 17 v. Vitoria n. Kaapstad. Tamo, 16 te Bahia Blanca v. Necochea. Tibia, 16 550 m. z.w. Takoradi n. Las Palmas. Tara, 16 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tero, verin. 13 v Rotterdam n. Bremen. Trajanus, 16 650 m. n o. Barnados n. Le Havr" Tiberius. 15 v. Amsterdam n. Barbados. Themis, 16 te Rotterdam. Vasum, 18 te Mena Al Ahmadi. Vlist, 17 te Baltimore. Van Waerwijck, 17 te Adelaide. Witmarsum, 18 te Le Havre. Wonorato, 18 te Chittagong. Willemstad, 2/4 te A'dam verw. v. Pto. Limon. Woensdrecht, 18-te Balikpapan verw. v. Manilla. Westerdam, 18 te Rotterdam. Weltevreden, 16 v. Rotterdam n. Hollandia. Willem Ruys, 18 te Rotterdam. Zuiderkruis. 16 te Brest, inschepen passagiers „Waterman", daarna Halifax/New York. Zijpenberg. 16 te IJmuiden. KLEINE VAART Amyntas, 16 80 m. w. Malta v. R'dam n. Malta. Bab T.14 te Preston v. Garston. Beekbergen, 16 v, Goole te Gent verw. Betty, 17 v. La Pallice te Belfast verw. Elsa, 15 v. Nantes n. Tonnay Charente. Frejo. pass. 16 Shartland n. St. Brieux. Ida Jacoba. 16 70 m. z. Finisterre n. Casablan a Kaap Falga, 14 v. Londen n. Bilbao. Kaap St. Vincent, 13 v. Vestervik n. Zaandam. Liannel, 18 v. Delfzijl te Londen verw. Midas, 15 te Amsterdam n. Hamburg. Mypuck, 16 45 m. z. Kp. Roca n. Tees. Oostzee, 16 v. Wismar te Aberdeen. Pavo, 15 te Innerdowsing n. Newcastle. Ponza, 12 v. Bordeaux n. Grangemouth. Phecda, 16 te Ouessant n. Rouen. Phidias. 16 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Rose Marie. 16 op Schelde n. Kopenhagen. Lijnhaven, 17 v. Antwerpen te Rotterdam ver,. Tilly, 14 v. Swansea n. Rochefort. Truus, 16 op Grote Belt n. Kopenhagen. Twente, 16 20 m. o. Noordhinder n. Antw. Wubbina, 16 v. Par te Amsterdam verw. SLEEPVAART Clyde. 15 v. Glasgow n. Londen. Cycloop. 15 te New Orleans. Hudson. 15 v. Newcastle n. Amsterdam. Loire, 15 v. Cristobal n. New Orleans. Noordzee, 15 180 m. z.o. Malta n. Rotterdam. Oceaan. 15 v. Maracaibo te New Orleans. Oostzee, 14 v. Kaapstad n. Pto. Belgrano. Poolzee, 14 170 m. z.w. Ouessant n. Maracaibo Zwarte zee, pass. 15 St. Vincent n. Pto. Belgrano. 354 Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek gew PhilipsGloeil pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn i N Scheepv Unie j Phs. v Ommeren j H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Oonper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 89jé 92 >4 19254 300 19254 295 290 264 251 54 14954 36254! 21454 837/4 170,40 77 54 16954 177'4 28054 9154 96 204 164 17154 175 64'V.h 16954 60 4054 8254 3654 Voorbeurs koersen 192 250 360 169,4

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7