Gladiolusvereniging besprak minimum-exp ortpr ijzen „Elswout" bij Kennemerduinen in betere handen dan bij Bloemendaal? De beeldhouwer Albert Termote zeventig jaar DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 19 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Causerie over kwakzalverij in Oud-Schoten Subsidie Hoofddorps concours-hippique Amsterdamse studenten spelen „Boris Godoenov" Nationaal muziekkorps concerteert in Haarlem Auto rijdt op fietsers in G. J. Horn veertig jaar in dienst bij P.T.T. Sportcongres in Haarlem Mr. Drabbe geïnstalleerd als rechter Tien woningen aan de Brabantlaan Ds. A. Steinhart aanvaardt beroep naar Nijmegen mwywi i PRQV. STATEN NOQRDHOLLAND Nieuwe Franse zegels E.G.K.S.-obligatielening van 35 miljoen dollar in Amerika Bouw van 49 woningen bij Duinroosplantsoen Wina Born spreekt over de Balkan Mutaties bij politie te Bloemendaal UIT STAD EN STREEK Galavoorstelling ten bate van Franse poliofonds AMSTERDAM NEW YORK De Nederlandse Gladiolusvereniging heeft maandagmiddag in café-restaurant Brink- mann te Haarlem vergaderd ter bespreking van de vast te stellen minimumexportprij zen, waarover de vereniging aan het Pro- duktschap voor Siergewassen advies zal uitbrengen. De standpunten in de vergade ring over deze prijzen liepen uiteraard zeer uiteen, want de handel vertoont voor de verschillende landen zeer verschillende aspecten. De situatie ligt trouwens voor een kweker-exporteur geheel anders dan voor iemand, die uitsluitend importeur is. De eerste kan steeds naar een iets lager niveau met zijn prijzen afdalen, omdat hij sommige verliezen in de export door de baten uit de eigen kwekerij kan dekken. Van belang was in deze vergadering het feit, dat aan wederverkopers in het buiten land, wanneer de afname van bloembollen een bepaald totaalbedrag overschrijdt, kor tingspercentages worden toegestaan. Deze zijn voor de diverse landen niet dezelfde en bedragen bijvoorbeeld voor Amerika twintig percent en voor Duitsland tien per cent. Dit verschil heeft tot gevolg, dat de prijzen voor de afnemers dus niet overal gelijk zijn en de exporteurs daarover nog al eens verwijten krijgen te horen. Bij het opmaken van een schema voor de minimum-exportprijzen heeft het be stuur van de Gladiolusvereniging blijk baar met deze kortingen onvoldoende re kening gehouden, zodat men in sommige gevallen geen hogere prijs zou ontvangen dan voorheen, doch een lagere. De prijs van zes gulden per honderd stuks voor de maat veertien zou bij twintig percent kor ting nog minder dan vijf gulden worden en beneden de kostprijs komen te liggen. Nadat de vergadering was geschorst en het bestuur nader overleg had gepleegd, bracht de voorzitter een nieuw voorstel ter tafel. Voorgesteld werd thans een prijs regeling. waarbij de grootste maat op 7,25 en de kleinste op 0,60 per honderd stuks komt. Hoewel een gedeelte van de vergadering tegen dit voorstel stelling nam en de nu genoemde prijzen te hoog vond, werd het bestuursvoorstel toch met grote meerder heid van stemmen aangenomen. De voor zitter liet echter toe, dat een exporteur na de stemming de discussies opnieuw opende. Deze spreker had ernstige bezwaren tegen het besluit, want voor de buitenlandse af nemers, die geen wederverkopers zijn en aan wie dus geen korting zal worden toe gekend, komen de prijzen naar zijn mening te hoog te liggen. Dit zou voor sommige ex porteurs de „nekslag" voor hun gladiolen- handel betekenen. Maandagavond heeft dr. H. J. W. Droog lever Fortuyn uit Bussum voor de groep Haarlem-Noord van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling in de Prinses Beatrix- school aan de Raafstraat in Oud-Schoten zijn eerste van de twee inleidingen gehou den over het onderwerp „Kwakzalverij, bijgeloof en geneeskunst". Dr. Drooglever Fortuyn zei dat er men sen zijn die graag spreken over het faillis sement van de wetenschap; deze mensen zien daarbij echter over het hoofd dat de technische ontwikkeling op velerlei gebied zonder de wetenschap niet mogelijk zou zijn geweest. Wetenschap is wijsheid, die waarheid zoekt. De wetenschap gaat nooit achteruit maar zoekt steeds nieuwe wegen, die naar verbetering van de methode voe ren. Ons dagelijks leven is vervuld van de wonderen der natuur, maar er zijn mensen die hiermede niet tevreden zijn en ..won deren op bestelling" verlangen. Uit dit ge loof in het wonder ontstond de kwakzal verij. Daarbij komt nog dat de dokter van tegenwoordig niet meer omgeven is door het geheimzinnige van de wonderdoener, zoals dat in vroegere tijden het geval was. Volgens de spreker is het niet eenvoudig de kwakzalverij te bestrijden. Wanneer iemand zou vertellen dat de eerstvolgende honderdduizend van de Staatsloterij op het lotnummer 4711 zal vallen, zal niemand hem geloven. Maar als een onbevoegde be weert dat hij aanvoelt waar de ziekte of de kwaal zit, dat hij een ingeving krijgt welke kruiden de patiënt zullen genezen, dan nemen velen dit grif aan. De kwak zalver heeft ook dit op de wetenschappe lijke geneeskunde „voor", dat hij stellig overtuigd is van de heilzame werking van zijn middel, terwijl de arts zich altijd voorzichtig moet uitlaten over het ziekte verloop. In 1900 stierven in ons land nog tweehonderd mensen op de honderddui zend aan t.b.c. In 1950 was dit sterftecij fer bij een gelijk aantal mensen terugge bracht op zeven. Weliswaar komt dit door de grote verbetering van de maatschappe lijke omstandigheden, maar niemand zal in twijfel trekken, dat dit ook in ruime ma te te danken is aan de vooruitgang van de geneeskundige behandeling. Tenslotte vroeg dr. Drooglever Fortuyn zijn gehoor zelf de vraag te willen beantwoorden of het gokken met de gezondheid met het le ven als inzet al dan niet verantwoord is te achten. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door verscheidene aanwezigen gebruik gemaakt. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is besloten een subsidie van 1000 te verlenen voor ten hoogste drie jaar, ingaande 1957, aan de Vereniging „Vooruit" te Hoofddorp voor het te houden jaarlijkse concours-hippi que. Ten behoeve van de verbetering van de verbinding Buitenhuizen-Zaandam over de Noorder IJ- en Zeedijk stelde de ver gadering een bedrag van 700.000 ter be schikking. Vijfenzestigste lustrum De senaat van het Amsterdams Stu dentencorps zal in verband met de viering van het 65ste universitaire lustrum Poesj- kin's „Boris Godoenov" ten tonele bren gen. De galapremière is vastgesteld op zaterdag 6 juli in de Stadsschouwburg in Amsterdam, een herhaling dinsdag 9 juli in theater Carré. Elly van Stekelenburg, die de kostuums en decors ontwerpt., voert tevens de regie. Buiten Rusland is het to neelstuk „Boris Godoenov" nimmer opge voerd. Het bestuur zegde toe, dat alvorens ad vies aan het Produktschap wordt uitge bracht, nog eens alle bezwaren onder ogen zullen worden gezien en dat met ieders belangen zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Op deze vergadering is wel gebleken, dat de kwaliteit van de Nederlandse gladiolen in het buitenland hoog staat aangeschre ven. Wanneer dit trouwens niet hét geval was, zou vanuit ons land met zijn beperkte met gladiolen beteelde oppervlakte nimmer voor ongeveer twintig miljoen gulden per jaar aan bollen kunnen worden geëxpor teerd. Leger des Heils Het Nationaal Muziekkorps van het Leger dios Heils zal zondag 24 maart in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Jacob- straat in Haarlem een muziekuitvoering geven. Het programma vermeldt onder meer „Danforth citadel", een mars van B. Coles, „Verlost", Glory halleluja" en de negro spiritual „Vlucht nu heen". Het muziekkorps geniet grote vermaardheid, niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. In de afgelopen jaren werden tnurmees gemaakt door Engeland, Denemarken en Zweden. Voorts werd in 1952 medewerking verleend aan de Vlaamse Bijbeldag te Antwerpen. Verscheidene keren is een ensemble uit deze hand opgetreden voor d[' televisie en de radio, onder meer van de BBC en radio- Stockholm. Maandagochtend omstreeks zes uur is een auto op de Rijksstraatweg te Haarlem op een drietal fietsers ingereden; slechts één van hen liep verwondingen op en is ter verple- giog in' het Grote Gasthuis opgenomen. De andere twee fietsers kwamen met de schrik vrij. De personenauto, die op de Rijksstraat weg in de richting van de stad reed. passeer de ter hoogte van de Führopstraat een zware wagen, waarschijnlijk een bus. en ramde deze aan de zijkant. Vermoedelijk raakte de bestuurder van de personenauto toen de macht over zijn stuur kwijt en reed in op een groepje fietsers uit tegenovergestelde richting. De fietsen werden beschadigd. Ge tuigen van het ongeval word't verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. Zaterdag 23 maart zal de heer G. Hom, besteller I bij de Haarlemse P.T.T.het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden als hulpbesteller in dienst trad bij het staats bedrijf. Al spoedig na zijn in dienst treden werd hij benoemd tot besteller. Gedurende vele jaren heeft hij de voorsortering ver richt in de stadswijken, waarna hij in 1933 zijn krachten wijdde op de afdeling tele grammen van het postkantoor aan de Zijl straat. Al die tijd heeft de aanstaande jubi laris er met veel plezier mede voor zorg gedragen, dat de brieven op tijd op hun plaats van bestemming aankwamen. Vele jaren heeft de heer Hom voorts als secre taris zitting gehad in het bestuur van de speeltuinvereniging „Flora". Het zal de heer Horn zeker niet aan belangstelling ontbreken op de receptie, die hij van tien tot een uur in zijn woning aan de Terheide- slraat 26 zal houden. Wandeltocht politiesportclub De jaarlijkse wandeltocht van de Politie- sporctlub „Bloemendaal" zal dit jaar gehou den worden op zaterdag 6 april. Start-, rust- en eindpunt zal gebouw „Domi" aan 't Zand voorterpad te O verveen zijn. Aange zien daar de start plaatsvindt, is het par koers geheel verschillend van andere jaren, waardoor de wandelaars een geheel ander gedieelte van de aan landschapschoon zo rijke gemeente Bloemendaal zullen zien. Het par- koers leidt de deelnemers thans langs „Kraantje Lek", het landgoed „Konings hof", door het Naaldenveld te Aerdenhout en de prachtige lanen van dit gedeelte der i gemeente. Er is door het bestuur van de politiesportclub niet alleen een 25 km, doch ook een tien km parkoers uitgezet, zulks ten behoeve van de jeugdige wandelaars(ters). i Aan deze tochten kan iedereen deelnemen, zowel individueel als in groepsverband. I Landelijke Contactraad vergadert op 23 en 24 mei Naar wij vernemen zal op 23 en 24 mei in restaurant „Dreefzicht" in Haarlem het congres worden gehouden van de lande lijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de sport en de lichame lijke opvoeding. Dit congres .zal worden bijgewoond door ongeveer honderdvijftig vertegenwoordi gers van gemeentebesturen en ambte naren, die met deze gemeentelijke taken belast zijn. On donderdagmorgen 23 mei houdt de heer B. Veeschuur uit Amersfoort een in leiding over sportaccommodatie en gemeen telijke planologie. In de middag is een ex cursie naar sportvelden en gymnastiek lokalen in Haarlem, waarbij het gezelschap in drie groepen, naar gelang de belang stelling der deelnemers, wordt gesplitst. Er komt een sectie voor de cultuurtechnici (aanleg van sportvelden etc.), voor be- heersfunctionarissen en vakleerkrachten voor de lichamelijke opvoeding (sportza len) en één voor bestuursfunctionarissen (scholenbouw). Deze secties vergaderen vrijdag, nadat de huishoudelijke vergade ring is gehouden, over een aantal gedetail leerde onderwerpen. Donderdagmiddag wordt het congres op het Stadhuis in Haarlem door Burgemeester en Wethou ders ontvangen. Vanmorgen is mr. L. W. M. M. Drabbe tijdens een speciale zitting van de Haar lemse Rechtbank geïnstalleerd als rechter. De president van de rechtbank mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken zag de benoeming van mr. Drabbe als een wens, die deze niet alleen heeft gekoesterd, maar ook de rechtbank. Baron van Tuyll van Serooskerken zei te hopen, dat mr. Drabbe van nu af aan regelmatig deel zal hebben aan de werkzaamheden van de rechtbank. Na de toespraak van baron Van Tuyll van Serooskerken las de griffier mr. C. Leeuwen van Duivenbode de acte van be ëdiging voor. Tot slot voerde de deken van de orde van advocaten mr. F. van der Goot het woord. „Wij verheugen ons over deze benoeming", aldus mr. Van der Goot. In de raadkamer feliciteerden de vele aanwezigen mr. Drabbe met zijn benoe ming. Naar wij vernemen gaat het bouwbedrijf Bosma en Bovenkamp uit Haarlem in de herfst van dit jaar tien middenstandswo ningen met garages bouwen aan de noord zijde van de Brabantlaan in de Heem- steedse proVinciënbuurt. Deze huizen zijn voor de verkoop bestemd. Voordat dit mogelijk is zal de gemeente een strook grond van bijna 650 vierkante meter aan dit bouwbedrijf moeten over dragen. B. en W. stellen dan ook voor deze grond tegen dertien gulden per vier kante meter aan de gegadigden te ver kopen. Deze woningbouw betekent tevens een kleine uitbreiding van de in 1947 begon nen provinciënbuurt, welke echter na de bouw" van eern viertal straten in hadr Ont wikkeling is blijven steken, zoals met meer Heemsteedse wijken het geval is. Ds. A. Steinhart Evangelisch-Lutherse gemeente Dezer dagen heeft ds. A. Steinhart, pro ponent bij de Evangelisch Lutherse Ge meente te Haarlem, het beroep aanvaard, dat hij van de Lutherse Gemeente te Nij megen heeft ontvangen. Proponent Steinhart, die in Haarlem de taak van ds. W. Spliethoff tijdens diens ziekte en na diens overlijden heeft over genomen, wil deze taak voltooien voordat hij als predikant naar Nijmegen zal vertrek ken Met het oog hierop zal hij de ordinatie van de president van de Lutherse Synode, dr. J. P. van Heest, waarschijnlijk pas in Juni ontvangen. Een week na de ordinatie hoopt ds. Steinhart dan in Nijmegen be vestigd te worden door zijn vader, ds. W. L. Steinhart, Evan- gelisch-Luthers pre dikant te Gorcum en Culemborg. De nieuw benoemde predikant is in 1927 geboren op de Batu-eilanden, aan de westkust van Sumatra, waar zijn vader zendeling was. In 1939 kwam hij met zijn familie naar Nederland, waar hij in Utrecht zijn middelbare studie aan het Christelijk Gymnasium voltooide. Daarna is de heer Steinhart in militaire dienst geweest, waarna hij in 1950 in Utrecht met zijn theologische studie be gon, die hij in Amsterdam onder de hoog leraren van het Luthers seminarie prof. dr. J. P. Boendermaker en prof. dr. W. J. Koolman voltooide. Ds. Steinhart heeft zijn studie voor een groot deel zelf bekos tigd door als werkstudent bij de spoorwe gen en P.T.T. te werken. Ook was hij lid van het Utrechts Studentencorps. In zijn studententijd heeft hij veel jeugd kampen van de Nederlands Christelijke Studentenvereniging geleid. Na zijn studie werd hij in september 1956 naar Haarlem geroepen om het werk van ds. W. Spliethoff over te nemen, die ernstig ziek was. Ook na de dood 'van ds. Spliethoff, een maand geleden, heeft ds. Steinhart diens werk voortgezet. Hij hoopt in Haarlem te kunnen blijven totdat een opvolger voor ds. Spliethoff zal zijn be noemd. Ds. Steinhart verwacht veel van het pastorale werk in zijn nieuwe gemeente. De pas benoemde predikant heeft met des te groter genoegen het beroep naar Nijmegen aangenomen, omdat de gemeente daar, voor zover hij kan beoordelen, Lu thers in de beste zin van het woord is, waar naar goed-Luthers gebruik nog een keer per week het Avondmaal gebruikt wordt. Ds.Steinhart juicht ook de oecumeni sche instelling van de Lutherse gemeente in Nijmegen toe, een omstandigheid, die mede één der redenen is, dat hij met grote verwachtingen naar zijn nieuwe arbeids terrein zal vertrekken. Consul in Innsbruck overleden. De Ne derlandse consul te Innsbruck, de heer E. A. J. M. von Obwurzer is zondag plotseling overleden. De heer Von Obwurzer werd in ,1890 te, Innsbru.ck geboren. In 1947 werd hij 'benoemd lot consul, van Neder^anjd-te Inns bruck. Voordien w'ds Hij werkzaam'als arntó-K tenaar in het voormalige Nederlands-Indlë. Schatten. B. en W. van Heemstede hebben aan de gemeenteraad voorgesteld uit de volgende dubbeltallen de commissie j te kiezen welke belast zal worden met de vijfjaarlijkse schatting van het gemeentelijk grondbezit, de heren: P. J. J. v. d. Putten of A. J. W, van Sambeek; J. E. Baalbergen of W. Bos; J. Spruit of J. M. Strijbis. WiS lij Kv* fi In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de voorzitter, de Commissaris dei- Koningin, dr. M. J. Prinsen, het overlijden herdacht van dr. G. Tonckens, die van 1954 als vertegenwoordiger van de A.R.-partij lid was van dit college. De heer W. F. van Tilburg (P. v. d. A.) werd als opvolger van de heer J. Visser geïnstalleerd als lid der Staten. Elswout B\j het voorstel van Gedeputeerde Staten tot verhoging van het maximum van de bijdrage der provincie in het exploitatie tekort van de Stichting „Het Nationale Park De Kennemerduinen" heeft het lid van Gedeputeerde Staten mejuffrouw m r. A. E. Ribbius Peletier (Arbeid), in antwoord op een vraag van m r. II. Wes terman (Arbeid) meegedeeld, dat het college er niet toe kan overgaan mee te werken aan de aankoop van het landgoed „Elswout" ten behoeve van de Kennemer duinen. Wel kan het de stichting een „tip" geven. Mr. Wester man herinnerde er aan, dat „Elswout" te koop is en zeide bij ge ruchte vernomen te hebben, dat de kans bestaat, dat het belangrijke landgoed in eigendom zou overgaan van de gemeente Bloemendaal. Hij vroeg of Gedeputeerde Staten hem daarover nader kunnen inlich ten. Als de geruchten juist zijn, dan zou spreker het betreuren, als de gemeente Bloemendaal eigenares wordt. Zij kan goede voornemens koesteren voor behoud van het landgoed, maar in de toekomst komt er een andere samenstelling in de ge meenteraad en dan is het niet uitgesloten, dat er andere plannen gemaakt worden, waardoor behoud van „Elswout" in gevaar komt. Spreker achtte het beter als de stichting De Kennemerduinen het landgoed koopt. De leiding heeft getoond in staat te zijn de taak, die haar gesteld is, aan te kun nen. Als „Elswout" aan de Kennemer duinen wordt toegevoegd, dan zal dat in het belang zijn van de recreatiezoekenden. In de statuten van de stichting staat, dat vergroting van het grondgebied mogelijk is. Toen is misschien niet gedacht aan „Elswout", maar algemeen zal het worden toegejuicht, als tot aankoop zal worden overgegaan ten behoeve van de Ken nemerduinen. De heer J. A. Schippers (K.V.P.) merkte op, dat hij bij de behandeling van het streekplan Zuid-Kennemerland had willen spreken over „Elswout", omdat in het ontwerp-plan gesproken wordt over de recreatie. Het is van groot belang, dat buitenplaatsen toegankelijk worden voor het publiek. De vraag is echter of een ge meente niet kan bevorderen, dat een land goed voor recreatie behouden blijft. Spre ker ziet niet het verschil tussen de ge meente Bloemendaal en de Kennemer duinen bij de exploitatie als recreatieoord. Is „Elswout" bij de Kennemerduinen in betere handen dan bij Bloemendaal? Spre ker heeft begrepen, dat Bloemendaal de aankoop financiert uit de reserve. Spreker zou het betreuren als een concurrentie strijd zou ontstaan, waardoor uitbreiding van het recreatiegebied in gevaar zou komen. Mevrouw E. Teeboom-Van West (Comm.) had er bezwaren tegen, dat en kele kampeer- en parkeertarieven ver hoogd moeten worden, waarna mej. Rib bius Peletier uiteenzette, waarom Gedeputeerde Staten geen bezwaar heb ben tegen de door het bestuur der stich ting vastgestelde tarieven. Het voorstel werd aanvaard. Binnenkort zullen de Franse posterijen vier nieuwe zegels uitgeven, die gewijd zijn aan Franse uitvinders en geleer den. Links boven: Octave Terillon, ont dekker van het sterilisatiesysteem voor medische instrumenten en rechts bo ven: Antoine Beclère, stichter van het Franse instituut voor radiologie. Links onder: Etienne Oehmichen, uitvinder van het hef schroef vliegtuig en rechts onder: Gaston Plante, ontwerper van de accumulatorDe waarden van de zegels zijn 8, 12, 18 en 30 francs. Een woordvoerder van de Hoge Autori teit heeft dinsdagochtend officieel te Luxemburg bevestigd dat de Hoge Autori teit voornemens is in de maand april op de Amerikaanse kapitaalmarkt een lening van 35 miljoen dollar te plaatsen. Deze lening zal samengesteld zijn uit een tranche van 10 miljoen dollar op middel matige termijn, aflosbaar in 5 jaar, en een van 25 miljoen op lange termijn, aflosbaar in 18 jaar. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de hiermede verkregen geldmiddelen zul len worden gebruikt „voor kredietverlening aan de ondernemingen der bij de gemeen schap aangesloten landen voor ontwerpen, welke overeenstemmen met de algemene doelstellingen en bestemd zijn om de pro- duktiviteit en de produktie op te voeren". Te Luxemburg wordt vernomen dat het onder meer investeringen in de staalnijver- heid betreft. De inschrijving op deze lening, welke de eerste openbare emissie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in de Verenigde Staten vormt, zal in de maand april worden opengesteld. De lening zal worden overgenomen door een groep Amerikaanse investeringsbanken onder leiding van de New Yorkse firma Kuhn, Loeb en Co, First Boston Corporation en Lazard Frères en Co. li. en Wvragen raad krediet voor aanleg riolering en bestrating De in het uitbreidingsplan „Oosterduin" liggende gronden ten noorden van het Duinroosplantsoen te Haarlem zullen wor den bebouwd met in totaal ongeveer 90 eengezinswoningen door de n.v. Aanne mersbedrijf W. Thunnissen te Heemstede. Dertien woningen zijn reeds gebouwd en thans wil men overgaan tot de bouw van 49 woningen. Al deze huizen worden ge bouwd onder architectuur van de heren H. Tuninga te Haarlem en A. C. Gathier te Oegstgeest. Met het oog op deze plannen heeft het aannemersbedrijf Thunnissen de gemeente Haarlem verzocht de in zijn eigendom zijn de gronden, die voor de openbare dienst bestemd zijn, te mogen overdragen aan de gemeente en tevens om mededeling van de kosten, die het aannemersbedrijf aan de gemeente verschuldigd is wegens de bijdrage in de kosten van openbare werken. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de genoemde gronden van in totaal 10.776 vierkante meter in eigendom te aan vaarden en de kosten, die het aannemers bedrijf Thunnissen is verschuldigd wegens bijdrage in de kosten van openbare wer ken in totaal vast te stellen op f 460.049. Voordat de overdracht van de gronden plaats heeft, is een eerste betaling van f 69.633 verschuldigd. Het resterende ge deelte zal kunnen worden betaald in na der door B. en W. vast te stellen termij nen. Indien de totale bijdrage op 31 decem ber 1957 niet geheel is voldaan heeft de gemeente het recht het alsdan nog ver schuldigde gedeelte opnieuw vast te stellen. Verder vragen B. en W. de raad een kre diet van f 141.000 voor het leggen van de riolering en de bestrating in het gedeelte tusen de Slangenkruidlaan en het Duin roosplantsoen, waarbij tevens begrepen is de verandering van de uitmonding van de Slangenkruidlaan op de Oosterduinweg en de aanleg van een groenstrook langs de Oosterduinweg. Voor ruim honderd leden van de af deling Haarlem en omstreken van de Ne derlandse Vrouwen Elektriciteitsvereni ging hield mevrouw Wina Born maandag avond in de kroonzaal van café-restau rant Brinkmann te Haarlem een boeiende causerie over de Balkan. Haar echtgenoot, de heer Han Bom, illustreerde de inlei ding op muzikale wijze en zong" enige lie deren en bespeelde een tweetal muziek instrumenten, afkomstig uit dat land. Het echtpaar Born heeft de Balkan in de jaren 1954, '55 en '56 drie maal be reisd en met het oog op de musicologische onderzoekingen van de heer Born heeft het vooral gereisd door onhei-bergzame gebieden, waar de beschaving nauwelijks schijnt doorgedrongen. In dit gebied wor den nog zeer oude tradities gehandhaafd. Mohammedaanse invloeden doen zich gel den en de heer des huizes is de „pascha", die zich laat bedienen. Het volk is zeer muzikaal; verscheidene muziekinstrumen ten worden met virtuositeit bespeeld. De Albanese-mannen-zïjnTbedreven in-de zil- versmcédkunst. De moskeeën en minna- retten in Hét huidige Joegoslavië getuigen nog van de Turkse overheersing. Mevrouw Born vertelde een en ander over de rijke folklore van de diverse vol keren, die de Balkan bewonen. Zij schil derde ondermeer een zigeunerfeest en sprak voorts over de fresco's en ikonen, die men in Macedonië aantreft. Het echt- jaar Born had een kleine tentoonstelling ingericht van voorwerpen, die het van zijn reizen had meegenomen. Na de pauze werd een aantal zeer fraaie kleurendia's over de Balkanbevolking met haar spec taculaire klederdrachten vertoond. Op 1 april wordt speciale verkeersbrigade gevormd Met ingang van 1 april zal de Bloemen- daalse politie een speciale verkeersbrigade vormen, die onder leiding zal komen te staan van brigadier J. Tervoort, die daar bij geassisteerd zal worden door twee hoofdagenten. Eveneens met ingang van 1 april zijn de brigadiers J. P. Wessel en M. Rentenaar benoemd tot adjudant van de Bloemen- daalse gemeentepolitie. Met ingang van dezelfde datum zijn de hoofdagenten H. A. Stadlander, J. van Kasteel en A. A. Schou ten tot brigadier bevorderd en wordt agent E. J. E. Bethlehery hoofdagent. Eveneens met ingang van dezelfde datum is aan adjudant van politie P. Vcenstra als zodanig eervol ontslag verleend en wordt hij benoemd tot administratief ambtenaar bij de Bloemendaalse politie. Op zaterdag 30 maart hoopt de Voor- burgse beeldhouwer Albert Polydor Ter mote zijn zeventigste verjaardag te vieren. In de haven van I.Tmuiden staat van hem het „Visserymonument". W Termote werd in 1887 in Lichtervelde (West-Vlaanderen) geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Academie voor Schone Kunsten in Gent en aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam. 1-Iij liet zich na vestiging in Nederland naturaliseren. Zijn voornaam ste werken zijn: een buste in marmer van prof. Bolland, twee werken voor het mu seum Kröller-Müller, een bronzen beeld voor het radiomonument in Eindhoven, een stenen beeld van St. Dominicus voor het zusterhuis „Berg en Bosch", drie hou ten beelden voor de kerk van de St. Jo sephs Stichting in Zeist, een beeldhouw werk voor de kapel van Onze Lieve Vrou we ter Eem in Amersfoort, een buste van ir. Damme voor het Postmuseum in Den Haag, een stenen monument van mgr. Prinsen in de Hinthamerstraat in Den Bosch, een monumentaal wapen van ge- polychroneerd hout voor de ingang van hét Nederlandse paviljoen op de wereld tentoonstelling in Parijs in 1937, een bron zen „Don Quichotte" en „Jongensportret" voor het Haags Gemeentemuseum, een buste van dr. H. E. van Gelder, eveneens voor het Gemeentemuseum in Den Haag, een „Oud mijnpaardje" in hout voor het Stedelijk Museum in Amsterdam, een ste nen „Mater dolorosa" voor de r.-k. kerk in Noordwijkerhout, een houten „Triton" op een schip van de Rotterdamse Lloyd en een ruiterstandbeeld van St. Willibrordus. Nieuws in het kort Onderscheiding. Aan de heer W. En gel, voorzitter van de kring Badhoevedorp der afdeling Haarlem van de Noord holland- se Vereniging „Het Witte Kruis" is toege kend de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. „Asaf" te Iliilegom. De Christelijke Oratorium vereniging „Asaf" te Hillegomzal woensdag 27 maart in „Treslong" een uit voering geven van de „Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach. Medewerking verlenen An-s Rieke, Ans Dol, Frans Muller, Joh. Kramer, Herman Schey, Henk Kroes, Richard Hiedema en het Noordhollands Philharmonisch orkest. Het geheel staat onder leiding van Cor Kool. Woodbrookers. De Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers houdt op 13 en 14 april een weekeindcursus te Bentveld. De cursus is getiteld: „Spanningen rond de welvaart". Aanbesteding. Op de aanbesteding voor de bouw van 54 woningen voor „Patri monium" te Hoorn, onder architectuur van de heer Dondorp te Heemstede, werd inge schreven door de firma J. M. Koksma te Heemstede voor 1.043.600,— en door de firma J. Bot te Medemblik voor ƒ1.036.000, De gunning is aangehouden. Verfilming van „Saint Joan De regisseur Otto Preminger heeft medegedeeld, dat zijn verfilming van Shaw's „Saint Joan" met Jean Seberg in de hoofdrol op 12 mei in de Parijse Opera met een galavoorstelling in première zal gaan en dat de opbrengst van die voorstel ling ten goede zal komen aan het Franse poliofonds. De gehele beurs werd maandag beheerst door de politieke situatie in het Nabije Oosten, alsmede de stakingen in Engeland. Kon. Olie is voor deze ongunstige factoren wel het meest gevoelig. Tegenover een hoogste koers van de niet officiële zater- dagbeurs van f 170,70, werd thans ingezet op f 169,00, welke prijs f 1,50 beneden pariteit Amerika ligt. Het is uiterst stil, ook in de oliehoek. Het buitenland toont in het geheel geen belangstelling; het pu bliek wacht op beter nieuws. Tengevolge van aanbod daalde de koers tot f 168,50. Philips 249 (251). In Unilever was wat middenkoers aanbod waardoor een koers verlies van 31/2 percent geleden werd. Genoteerd werd 358 1/2 (36), AKU min 2 op 190 1/2 (192 1/2). De scheepvaartwaarden hielden zich nog het beste. De markt was hier wat verdeeld maar in het algemeen draaiden de koersen om het slot van vrijdag heen. De staatsfondsen lagen bepaald flauw in de markt zonder dat daar speciale redenen voor aanwezig waren. Niettegenstaande de 200.000 gulden vraag in de staffellening, was het aanbod van dien aard, dat de koers bij opening 89 verder zakte tot 88 1/2 (891/4). Ook de overige leningen waren belangrijk lager. Voor de cultuurwaarden bestond hoe genaamd geen belangstelling, Amsterdam rubber en Deli-maatschappij een 1/2 per cent lager. Wilton Fijenoord werd geadvi seerd op 219 voor de oude aandelen (214 1/2). Premielening Rotterdam die van daag waarschijnlijk voor het eerst ge noteerd wordt, werd geadviseerd op 102 percent. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP) Tijdens de meest ongeanimeerde markt sinds 23 oktober 1956 moesten de koersen enige grond prijsgeven, meer als gevolg van het ontbreken van vraag dan door enige verkoopdruk. De onzekerheid over het Nabije Oosten remde de markt en vooral de inter rationale olies reageerden hierop. De omzet bedroeg 1.450,000 aandelen te gen 1.600.000 op vrijdag en dat terwijl een omzet van 2.000.000 aandelen per dag beschouwd wordt als het minimum, waar bij makelaarshuizen hun kosten kunnen goedmaken. Het industriegemiddelde sloot 1,98 lager op 472,30; spoorwegen 0,98 lager op 141,89 en openbare nutsbedrijven 0,24 lager op 71,34. De verliezen in de oliewaarden bedroe gen bij Gulf en Barber ongeveer twee dollar, bij Kerr McGee, Mission en Skelly meer dan een dollar. De metaalwaarden waren zacht, vooral de koper-fondsen die door produktie-vermin- dering kunnen wor ".en getroffen. De autowaarden waren actief en aan lichte schommelingen onderhevig. In de groep openbare nutsbedrijven waren slechts geringe wijzigingen, waar van een daling van dollar bij Southern California Edison nog de grootste was. Van de 1.108 verhandelde fondsen slo ten er 559 lager, 300 hoger en 249 onver anderd; e werden drie nieuwe hoogte punten bereikt en 21 nieuwe laagtepunten. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% Nederl. '47 88 H 87% 3 Nedl. 1962/64 92% 92% A. K. U 190 189% Calvé Delft 299 300 Van Gelder Zonen 191 191 K. N. Hoogovens 290 290 Nederl. Ford 295 295 N. Kabelfabriek. 261% 260 gew.PhilipsGloeil. 249% 248% pref.Philips Gloeil. 148% 148% Unilever 359 358% Wilton Fijenoord 221 220 Dordtsche Petrol. 833% 835 Konkl. Petroleum 168,90 169,10 A'dam Rubber 76 76 Holl. Amer. Lijn. 168% 166% N. Scheepv. Unie 176% 176 Phs. v. Ommeren 279% 279%* H. V. A 89 87 Verg. Deli Mij en 94 92 Amsterd. Bank 203% 203 Ned. Handel Mij 165 164 Rotterd. Bank 171 171 Twentsche Bank 173 173* Anaconda Copper 64% 64% Bethlehem Steel. 167% 167 U. S. Steel 59 58% General Motors.. 40% 39% Shell Union 82% 81% Tidewater 35% 35% Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3