Stichting gevormd ter bevordering van belangen in Haarlem-Noord Raam van 1800 kilogram gevallen K. Schilp maakte bij spoorwegen deel van „stoomtijdperk" mee Dieven van ijzer, lood en vijf grammofoonplaten veroordeeld Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad Gitaristen speelden in het Marnixlyceum Die Haerlemsche Musyckcamer in de Remonstrantse kerk Ongeluk bij kerkbouw in Heemstede Vernielde constructie moet door andere worden vervangen '"Brieven aan de redactie DINSDAG 19 MAART 1957 9 Burgerlijke Stand van Haarlem Gala-avond ten bate van poliobestrijding Examens VEERTIG JAAR „MEESTER" HAARLEMSE POLITIERECHTER „Van Gogh-opera" in het Turks Salzburgs Marionetten theater in Heemstede Koopman sloot vrouwelijke compagnon op Voorzitter van „De Natuur" jubileert De op 20 februari opgerichte Stichting Haarlem-Noord (stichting ter bevordering van de belangen van Haarlem-Noord) houdt vrijdag 22 maart een openbare bij eenkomst in restaurant „Bolwerk" aan het Kcnnemerplein, waarin het bestuur, door een adviescommissie gekozen, zal worden geïnstalleerd. In het voorlopig bestuur hebben zitting de heren H. Lamsma, voorzitter, (particu lier), A. van Balen, secretaris (Schoter- wegvereniging), H. van Halem, penning meester (Slavenburg's bank), P. Cloeck, tweede voorzitter (Rijksstraatwegvereni ging), P. van der Geest, tweede secretaris (Winkeliersvereniging „Generaal Cr on ié") en L. Leeuwerik, commissaris (Paul Kru- gerstraatvereniging). In de toekomst zul len negen of elf leden in het bestuur zit ting nemen. Als juridisch adviseur treedt op mr. B. W. Stomps. De statuten der stichting zijn inmiddels de notaris gepas seerd. Naar aanleiding van de oprichting der stichting deelde de heer Lamsma ons mee, dat het initiatief is uitgegaan van be sturen van winkeliersverenigingen. In ge zamenlijk verband hoopt men grotere ac tiviteiten voor de winkelstand te kunnen ondernemen. Gedacht is niet aan het be lang van de winkelstand, maar van allen die in Haarlem-Noord (ten noorden van het station) wonen en werken. Men rekent op samenwerking met de overheid, het wijkcomité Oud-Schoten, handel, indus trie, nijverheid, verenigingen (onder meer voor muziek en sport) enzovoort. Plannen voor sportweek Voor de komende zomer zou men een Sportweek willen voorbereiden. Zoals wij gemeld hebben, heeft het; uitvoerend comité van de Stichting tot het organi seren van een Haarlemse Sportweek be sloten ook dit jaar geen sportweek te hou den. In overleg met de directeur van de Stichting Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, is het plan geopperd in de laatste week van juli een sportweek in Haarlem- Noord onder leiding van de nieuwe stich ting te houden. De heer Lamsma verwacht grote belangstelling, omdat er in dit ge deelte van Haarlem vele sportverenigingen zijn en men over goede terreinen beschikt. Samenwerking met Haarlems Bloei De heer Lamsma vestigde er de aan dacht op, dat het niet de bedoeling is te concurreren met Haarlems Bloei, integen deel er zal worden samengewerkt. Er zijn reeds contacten gelegd met de directeur en de besprekingen hebben een gunstig verloop gehad. „Haarlems Bloei" is be stemd voor de gehele gemeente en tracht het vreemdelingenverkeer te bevorderen. De nieuwe stichting zal op een ander ge bied werkzaam zijn en bij bepaalde activi teiten zal samengewerkt worden. De stich ting is speciaal voor Haarlem-Noord be doeld. Lichtweken, demonstraties en ten toonstellingen zullen indien de actie slaagt gehouden worden. Haarlem-Noord neemt een belangrijke plaats in Kennemerland in. Het is vol gens de heer Lamsma uitstekend ge schikt voor de vestiging van een zieken huis en voor een hotel. De nieuwe stichting zal kunnen meewerken aan de verwezenlijking van diverse plannen, waarbij hij dacht aan de bestemming van Holland-Nautic en van de remise der N.Z.H. Zou de remise aan het Soendaplein Haarlem. 16 maart 1957 ONDERTROUWD, 16 maart: J van Duijn en H. M. Laarman; J. Th. Lehman de Lehns- feld en J. Chr. van der Kolk. BEVALLEN van een zoon, 15 maart: S. L. VrijburgBrand.: 16 maart: H. Bom—Van Sohaik; M. C. RapsWe er ets; J. M. H. Op damSieraad. BEVALLEN van een dochter, 14 maart: M. M. WeijersApswoude; 15 maart: S- CramerFranken; G. M. TeeuwenVan Putten; J. E. JeeningaDe Jong; R. Matzen Perisutti. OVERLEDEN. 14 maart: A. Pool, 84 jaar, Schotersingel; G. van der LindeBrandt, 78 jaar, .Tansstraat; 15 maart: P. S. Sohous, 69 jaar, Gedempte Oude Gracht; J. Kroon- stuiverMensinga, 71 jaar, Oranjekade. HAARLEM, 18 maart 1957 ONDERTROUWD, 18 maart: A. G. M. Mastwijk en K. L. van Herwaarde; L. Da- vidron en E. Gezang. GEHUWD. 18 maart: J. C. Nijpjes en N. K'erk. BEVALLEN van een zoon, 14 maart: M. G. TrompSchoorl; 16 maart: C. M. J. Eskes Van Adrichem: M. C. van Tongeren—Van Emmerik: J. M. van Dijk—Visser; 17 maart: •T. S. M. RumpffBlom; M. V. EleveldVan Rcoijen; L. Ka'.denbaghWesterman; H. .T. RièV ekVan Maas; M. WegBoeree; A. M. de RuiterKok; 18 maart: J. BesseSchou ten: J. J. SmitsBurger. BEVALLEN van een dochter, 15 maart: C. J. CobelensKeiler; 16 maart: Chr. J. Hoon- hcutSikkink; H. LeferinkVisser: B. F. M. ParsonHelminck; 17 maart: R. van Elk Roels; H. H. de JongDe Ru ijter: J. W. LeschotCoster; C. B. KlootwijkLigten- berg; A. C. BesemerPhilipsen; 18 maart: J. TeemskerkZwemmer R. J. BeensVonk: 7. M. A. FonteinDuijnstee; Th. A. C. John -Van Loy. OVERLEDEN, 14 maart: A. H. Martin. 44 nar, Kamperlaan; 16 maart: A. M. Beijer, 9 jaar, Cornelis Schoonstraat; W. J. Hoen- 'erdosOver, 30 j.. Lekstraat; E. Th. Sterk— Ikhuijsen, 85 j., Gasthuisvest; 17 maart: J. Mulder. 84 j„ Pegasusstraat; E. Poste- na—Vos, 84 jaar, Westerhoutpark. geen prachtige sporthal kunnen worden en tevens een gebouw voor congressen en tentoonstellingen? In Haarlem-Noord is een groot gebrek aan vergaderruimte. Voorts merkte de heer Lamsma op, dat het Pretoriaplein ingericht kan worden als rolschaatsenbaan. De heer Lamsma kwam tot de conclusie, dat er veel gedaan kan worden in Haar lem-Noord. Eén vereniging zal niet in staat zijn activiteiten te ontwikkelen. Sa menwerking is daarom van belang en aan gezien in het stadsdeel, dat zestigduizend inwoners (42% der bevolking) telt, vele verenigingen op allerlei gebied werkzaam zijn, verwachtte hij veel succes. Haarlem- Noord zal een levende stad worden. Men tracht zonder subsidies te werken. Aan verenigingen en particulieren zal een bijdrage gevraagd worden om het werken mogelijk te maken. Reeds is een raad van advies gevormd, waarin vertegenwoordigers van vereni gingen, stichtingen en comité's zitting heb ben. Deze raad stelt het bestuur samen. Ieder jaar treedt een gedeelte af. Er wordt naar gestreefd de raad representatief te doen zijn voor alle schakeringen van het leven in Haarlem-Noord. Naar de tunnelwerken Natuurlijk staat nog niet vast welke ac tiviteiten het vrijdag samen te stellen be stuur in concreto zal ontwikkelen. Bij de voorbereidende besprekingen zijn reeds plannen voor deze zomer en volgende ja ren aan de orde gesteld. Daar Haarlem- Noord bijzonder betrokken is bij de tunnel te Velsen is de gedachte geopperd rond leidingen naar Velsen te organiseren. De aula van het Marnix van St. Alde- gondelyceum in Haarlem-Noord was maandagavond een verzamelplaats van gitaristen. Niet minder dan vierentwintig bespelers van een der oudste snaarin strumenten: de gitaar, waren bijeen gekomen om eens te laten horen wat zij van hun leraar, de heer P. J. D. Westen dorp, geleerd hadden. De gitaar is een instrument, dat niet gemakkelijk te bespelen is. Ja, een paar akkoorden om eenvoudige kampliedjes te begeleiden kan men gauw genoeg uit de zes snaren halen. Maar wan neer het er op aan komt de gitaar als een zelfstandig instrument te laten klinken met een geschikte compositie, dienen de moeilijkheden zich aan en dan wordt er van de leerlingen doorzettings vermogen gevraagd om het gevecht om de techniek te winnen. Uit hetgeen de leer lingen van de heer Westendorp lieten horen, kon men wel vaststellen, dat eni gen al een goed eind op weg zijn naar die overwinning. Een paar leerlingen zoals het meisje dat de Spaanse Wals en een Etude vertolkte, haar collega die met een Andante van Carulli kwam, de jonge Frits, die na mooi een Larghetto van Ca- ruli gespeeld te hebben als een Tom Kelling-in-de-dop het op het toneel eens echt Spaans liet toegaan en dan nog de leerlingen, dit met stukken van Sor, Cano, Ranierie, Chopin c Bach optraden, kun nen er haast wel zeker van zijn dat het einddoel bereikt zal worden. Anderen wier spel niet alleen ritmisch maar ook tech nisch veel verbeterd moet worden, kun nen met de goede voorbeelden voor ogen rustig blijven voortgaan met hun gitaris- tische ontplooiing. Met genoegen kon men ook luisteren naar het meisje, dat een nauw met de gitaar verwant instrument, de luit heel muzikaal liet klinken. Andere snaarin strumenten, die aan bod kwamen, waren verdienstelijk bespeelde mandolines. Ter afwisseling werd er ook aardig gemusi ceerd op blokfluiten. Dit verslag zou zeker onvolledig zijn, indien niet gewag werd gemaakt van de vlotte bewuste vertolking van Zuidzee- muziek door een Hawaiian-trio en van het optreden van twee zangeresjes en een gitariste, die met veel flair de genoegens bezongen van een boottochtje op zondag middag. Om zó mee te gaan P. Zwaanswijk VETTE VARKENSMARKT LEIDEN. Leiden, 19 maart: Aangevoerd 187 vette varkens. Notering in centen per kilogram levend gewicht: lichte varkens 162165. sla gersvarken- 165—168, zeugen 147—152. Han del redelijk. Voorts werden aangevoerd negen nuchtere kalveren. Geen notering. Vrijdag 22 maart zal in de grote zaal van café-restaurant „Treslong" in Hillegom de gala-voorstelling plaats hebben van het to neelstuk „De Zwarte Tulp", dat in 1955 door de auteur Ben van Eysselstein en de componist mr. Harm Smedes werd ge schreven voor de lustrumfeesten van het Leids Studentencorps. Met groot succes werd het stuk een tiental keren opgevoerd. Het personeel van de Sikkens Lakfabrie ken te Sassenheim, dat reeds eerder een opvoering van het stuk heeft gegeven, zal vrijda? de opvoering verzorgen ten bate van het Centraal Actiecomité voor de Be strijding van de Kinderverlamming. De Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal in het kort op de betekenis van het Natio naal Fonds voor de bestrijding van de kin derverlamming wijzen. AMSTERDAM: Gemeente Universiteit: Kandidaatsexamen sociale aardrijkskunde: J. Hanz en H. Th. Visser, Amsterdam. Doc toraalexamen economie: D. P. Don, Wormer- veer. LEIDEN: Kandidaatsexamen rechten: H. J. van Lookeren Campagne, Den Helder; F. H. Offerhaus, Amsterdam; D. van Leeuwen. Leidschendam; H. F. J. Joosten, Heerlen. Doctoraalexamen klassieke letteren: T. Mou- lijn, Amstredam. UTRECHT: Tandarstexamen: H. H Ver kerk, Rossum; C. F. Th. von Ziegenweidt, Bussum. Semi-artsexamen: Th. W. J. Hus- tinx, Maastricht; H. Verbeek, Gouda. Arts examen: J. W. F. Beks, Eindhoven; J. Blom, Hilversum; J. A. J. Brouwers, Heerlen; J. H. E. Th. Meuwissen, Eindhoven. Doctoraal examen sociologie: mevrouw A. M Kylstra Ten Thye, Den Haag: F. J. Borghuis, Hen gelo (O.). Kandidaatsexamen kunstgeschie denis: jhr. H. W. M. van de Wijck. Bilthoven. NIJMEGEN: Doctoraalexamen deel 2 ge neeskunde: M. A. Leferink, Neede; J. M. van den Thillart, Den Bosch; J. J. M. Bour, Kerkrade. GRONINGEN: Kandidaatsexamen Frans: mejuffrouw G. Evenhuis. Schipborg (Dr.). Doctoraalexamen sociale wetenschappen: S. C. Derksen, Mep pel. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Ge slaagd met lof voor het doctoraalexamen theologie: J. Boersma. Amsterdam. Vandaag herdenkt de heer K. Schilp, Schalkwijkerstraat 31 zwart, Haarlem de dag, dat hij veertig jaar geleden bij de spoorwegen in dienst trad als „leerling van de lichte dienst". Deze term werd in die dagen gebruikt om aan te geven dat de leerling-machinist dienst deed op de klei nere lijnen waar met lichtere locomotieven gereden werd. De heer Schilp begon zijn spoorwegcar rière dan ook in Uithoorn en deed dienst op de lijnen van de Haarlemmermeer. „Dat was met de bekende duizendjes" zei de jubilaris. Met deze term werden de kleine stoomlocomotiefjes met nummering 1000 aangeduid, die de diensten tussen Nieuwersluis, Uithoorn, Haarlem en Lei den Herensingel uitvoerden. Locomotiefjes met twee bakken aan de zijkanten van de ketel, waarin de kolen voor de (meestal) korte ritten werden bewaard. In die tijd was de heer Schilp zeventien jaar en de spoorwegen betekenden voor hem het be drijf van de toenmalige Hollandse IJzeren Spoorwegmaatschappij. Enige tijd later kwam de fusie met de Staatsspoorwegen tot stand en werd het bedrijf herdoopt in Nederlandse Spoorwe gen. En met deze bedrijfsreorganisatie kwam voor de heer Schilp het verhuizen van de ene plaats naar de andere: van Uit hoorn naar Haarlem, waar hij slechts een half jaar bleef, vervolgens voor vier jaar naar Amsterdam en daarna Utrecht. Hier bleef de jubilaris ongeveer vijftien jaar, daarna twee jaar Eindhoven en weer terug naar Utrecht totdat hij in 1943 terugkeerde naar Haarlem. Tijdens zijn verblijf in Haarlem en Am sterdam reed de heer Schilp veelal met de gezellige tenderlocomotieven de trajecten IJmuiden-Uitgeest en Amsterdam-Zand- voort. Later in Utrecht, toen hij tot onder machinist bevorderd was, reed hij .ook over de lange afstanden naar Almelo, Gro ningen en naar het zuiden (met de „Lu xemburger"): Maastricht en Roosendaal. Zes weken gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman maandagmorgen tegen een 24- jarige Haarlemse los-arbeider, toen deze wegens diefstal voor de politierechter te Haarlem, mr. J. P. Petersen, terecht stond. De politierechter legde een gevangenis straf van twee maanden, waarvan een voorwaardelijk, met aftrek, een proeftijd van twee jaar en onmiddellijke gevangen neming op. Verdachte, die reeds enkele malen is veroordeeld, had op 5 maart ijzer, draad en gaas weggenomen en deze materialen ver kocht. De man houdt echter vol, dat hij het gestolene te koop heeft aangeboden gekre gen van twee jongens, die hij niet kent. Mr. R. K. P. Kalbfleisch bepleitte een voorwaardelijke straf. Conform de eis werd een zeventigjarige Haarlemmer veroordeeld tot f 75 subs, der tig dagen. De man had op 8 december van vorig jaar grammofoonplaten weggenomen in een groot warenhuis te Haarlem, ten behoeve van zijn schoonzoon, die een pick-up heeft. De winkeldiefstal werd echter tijdig ontdekt. Lood gestolen Drie jongelieden uit Haarlem twee van negentien en een van twintig jaar waren op 16 januari 's avonds op een feest je bij vrienden. De drie jongens, een leer ling-stuurman, een leerling van de kweek school en een leerling-monteur, klommen die avond op het dak bij de vrienden en namen daar lood weg. Toen twee van hen voor de politierechter op het matje ston den, nam deze de jongens het gebeurde zeer kwalijk. „Wat zijn dat voor vreemde manieren?" vroeg hij zich af. Vooral over het gedrag van de kwekeling toonde de rechter zich zeer --verbolgen, temeer daar de jongeman reeds een veroordeling heeft opgelopen wegens vernieling van bloemen. ,,U bent een mooi voorbeeld voor de jeugd, die u straks moet onderwijzen", zei mr. Petersen. De officier van Justitie meende, dat over de leerling-stuurman, die de lei der van het clubje was, een rapport dient te worden uitgebracht. Tegen twee van de Die Haerlemsche Musyckcamer heeft maandagavond in de Remonstrantse kerk aan de Wilhelminastraat geconcerteerd. Dit bood een voordeel, dat handig en met smaak gebruikt werd om afwisseling te brengen in het programma, dat zoals sieeds aan meesters uit de zeventiende en achttiende eeuw gewijd was. Want nu kon ook het orgel in de musiceerpraktijk te pas gebracht worden. Ze was dan de or ganist Jan Krouwels aangezocht om, te zamen met het strijkorkest, twee van de vele ééndelige orgelsonates van Mozart ten gehore te brengen. Het werd een over tuigend succes. Met de geringe middelen, die het orgel van de Remonstrantse kerk te bieden heeft, slaagde Jan Krouwels er in het karakter dezer bescheiden composities Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abónneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Handtekening: zy die zich met ingang van 1 april 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen verantwoord en met smaak weer te geven. Hij laste zelfs een aardig cadensje in, dat daar goed op zijn plaats was. André Kaart die voor deze gelegenheid zijn strijk orkest op een der zijbalkons had opgesteld, bereikte in stevig ritme een goed samen spel met de organist. Het was een experi ment dat om een vervolg vraagt. Met mevrouw Gertrude Maclaine als soliste werd het Concert voor cembalo en strijkers in A van Bach ten gehore ge bracht. Dit is van de zeven sembalocon- certen, die de meester schreef, het enige dat ook niet in een andere bewerking van hemzelf voorhanden is. Ofschoon de ver houding van het orkest tegenover het vrij zwakke toetsinstrument niet ideaal was, mocht het toch een belangwekkende ver tolking heten, waarmee de soliste veel eer inlegde. Uit het rijke oeuvre van Telemann diep te André Kaart ditkeer een gevoelig en fris Concert voor twee fluiten en orkest op, dat door de obligaatspclers Erik Mes man en Taco Ferwerda vlot vertolkt werd en waarin het orkest onder strakke leiding een voortreffelijk tegenspel leverde. Van Carlo Ricciotti een Italiaanse tijdge noot van Bach en Telemann werd een Concert voor strijkorkest uitgevoerd, dat opvallend was om zijn melodieus en leven dig karakter en dat vooral boeide in de so listische passages, die met zorg verklankt werden. Tenslotte was het een genoegen te luisteren naar de donker getimbreerde mezzo Sophia van Santé, die met smaak een aria van Hasse en het beroemde „When I am laid in earth" van Henry Pur- cell voordroeg, waarbij het orkest een evenwichtig klinkende expressieve bege leiding speelde. Wij hebben deze avond in het dirigeren van André Kaart een positieve vooruit gang kunnen waarnemen. Jos. de Klerk jongens, de leerling-stuurman en de kwe keling, eiste de officier vijftig gulden boe te, subs, vijftien dagen, benevens voor de leerling-stuurman een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. Tegen de leerling-monteur requireerde de officier dertig gulden, subs, elf dagen. De rechter legde een conforme straf op. Huisbaas beledigd Een 56-jarige Haarlemse inwoonster had bij de gemeentelijke woningcommissie be zwaren ingebracht tegen haar huiseigenaar, omdat deze noodzakelijke reparaties niet wilde aanbrengen. De commissie heeft de dame in het gelijk gesteld. Voor de com missie had zij echter tegen de huiseigenaar, die mede op de zitting van de commissie aanwezig was, gezegd: „De mensen willen niet voor u'werken, omdat u niet goed van betalen bent". Dat had de eigenaar niet genomen en dus had de man een klacht wegens belediging ingediend. Ter zitting van de politierechter ver klaarde de vrouw: „Ik acht dit geen bele diging. In de toelichting voor de commis sie heb ik alleen de woorden herhaald, die men tegen mij heeft gebezigd". De offi cier meende, dat de woorden inderdaad be ledigend moesten worden opgevat en eiste veertig gulden boete, subs, twaalf dagen. De rechter legde een boete van twintig gulden, subs, zes dagen op. De broer van de heer Schilp, die on langs gepensioneerd is, was ook machinist en had vaak dezelfde standplaatsen als de jubilaris. Die broer had zijn hart verpand aan de stoomlocomotief, zo erg zelfs, dat hij zijn broer een „deserteur" noemde, toen deze in 1937 een opleiding voor wagen voerder ging volgen. De heer Schilp, die het met zijn vrouw thuis druk heeft met het oog op de voor bereidingen van het feest van morgen, lacht eens vergenoegdl bij de herinnering. „Ach ja, ik zelf vond het ook wel jammer eerst. Maar als wagenvoerder waren de promotiekansen beter in die jaren" vond hij. Hij moet echter ook nu nog wel eens met weemoed aan die oude stoomlocs te rugdenken. Ofschoon in de cabines van de moderne elektrische treinen is het veel ge riefelijker dan op een tochtige locomotief. Overigens was hij vol bewondering voor de prestaties van de oude sneltreinlocomo tieven van de serie 3700. „Dat waren beste machines, mijnheer". In de dertiger .jaren, toen de eerste die- seltreinen op het middennet verschenen en men de dienstregeling aan de prestaties van die snelle treinen had aangepast, ge- Naar het Turkse weekblad „Akis" mee deelt, is dezer dagen in Ankara de première gegeven van een Turkse „Van Gogh-ope- ra". Als grondslag voor het libretto diende de biografische roman van Irving Stone „Lust for Life". De opvoering was volgens genoemd blad een groot succes. beurde het wel dat een aantal uit de dienst genomen moesten worden, omdat men de kinderziekten nog niet geheel had over wonnen. „Dan moest een 3700-loc invallen en wij reden de dienst even snel als de stofzuigers" vertelt de heer Schilp vol trots. In de oorlog heeft hij ook even op een stoomloc gestaan, maar daarna was het voorgoed de cabine van een elektrische trein. Nu rijdt hij al jaren op de lijn naar IJmuiden, Uitgeest, Alkmaar en Amster dam, Haarlem, Zandvoort. Meestal nog oud elektrisch materieel, ofschoon er tegen woordig ook al „hondenkoppen" op deze lijnen rijden. Deze term wordt gegeven aan de nieuwste N.S.-elektrische treinstel len met de verhoogde cabine. De afgelopen veertig jaar zijn voorbijgevlogen, maar de heer Schilp heeft altijd met plezier zijn werk gedaan en zou, als hij nog eens moest kiezen, vermoedelijk weer hetzelfde beroep uitoefenen: machinist bij het spoor. Maandagmorgen omstreeks half twaalf is het eerste van de negentien glas-in- betonramen voor de in aanbouw zijnde gereformeerde kerk aan de Camplaan in Heemstede by het aanbrengen in de voor gevel door het breken van een stalen be- vestigingsring gevallen en zo ernstig be schadigd, dat een nieuw raam gemaakt zal moeten worden. In ons blad van vrijdag 15 maart hebben wij een uitvoerige beschrijving gegeven van dit procédé, dat een langdurige voor bereidende arbeid vergt. Nadat de wand- schilder en mozaiekkunstenaar Berend Hendriks namelijk de uit Frankrijk af komstige glastegels heeft bewerkt, worden deze stukjes glas in een betonfabriek in Oudenbosch in beton geyat, hetgeen in zes étappes gebeurt. Het gewicht van elk der negentien ra men, die tezamen de Pinkstergebeurtenis in beeld brengen, is afhankelijk van de hoeveelheid beton welke erin is verwerkt. Gisteren arriveerden uit de fabriek de twee hoekramen, waarvan datgene dat het eerst gemonteei J zou worden bijzonder zwaar was, omdat het uitsluit' J een zon als glasornament bevatte, 't Gevaarte, dat ruim een meter breed en vijf meter hoog was woog niet minder dan achttienhonderd kilogram. Het aanbrengen geschiedde met behulp van een zestien meter hoge kraan. Het ophijsen was daarom zo moeilijk om dat deze glas-in-betonvensters precies pasten in elke geleding, zodat er geen strop om gelegd kon worden. Daarom werd een bevestiging van stalen ring vormige bouten toegepast. Toen het eerste hoekraam bijna boven was, brak een der bouten. De andere bout kon het gewicht van het raam toui ook niet meer houden en brak eveneens, waarna tot de ontstelte nis van aannemer, uitvoerder en personeel die zich allen tijdig uit de voeten konden maken, de kolos met een klap omlaag tui melde. Bij het neerkomen brak het beton op verscheidene plaatsen, zodat het raam Met „Die Fledermaus" Wegens het succes, dat het Salzburgs Marionettentheater reeds in ons land heeft ondervonden, keert het voor een tournee terug, dit keer met hier nog niet eerder gegeven opvoeringen van „Die Fleder maus" van Johann Strauss, de bekende komische opera, die zich afspeelt in de feestende kringen van het Wenen van de vorige eeuw. Woensdag 27 maart komt het theater in Minerva in Heemstede. De mu ziek wordt gespeeld door de Wiener Phil- harmoniker onder leiding van Clemens Krauss, de hoofdrollen worden gezongen onder meer door Wilma Lipp, Anton Der- mota, Julius Patzak, Hilde Guden, Sieg- linde Wagner, Alfred Poell en Kurt Preger, bijgestaan door het Weens Staatsopera- koor. Rolf Maedel heeft deze opera voor het marionettentheater geschikt gemaakt. Hij moest enkele coupures aanbrengen. Van de muziek is echter vrijwel niets ver loren gegaan. Het Salzburgs Marionetten theater staat onder leiding van prof. Her man Aicher. Hij wordt geholpen door enkele van zijn familieleden. Scène uit „Die Fledermaus" Over Italië. Dr. L. van Egeraat zal vrijdag 22 maart een reiscauserie houden over Italië onder auspiciën van het Haar lemse reisbureau ..Cebuto". De bijeenkomst zal plaats hebben in dé grote zaal van café- restaurant Brinkmann te Haarlem. Een 44-jarige koopman had met een 34- jarige vrouwelijke compagnon een zaak iri textielgoederen gehuurd in Schaesberg. De samenwerking vlotte echter niet erg en op zekere dag verscheen de koopman met een vrachtauto voor de zaak om zijn deel de handelsvoorraad weg te halen. De vrou welijke compagnon verzette zich daarte gen en riep de eigenaresse van de zaak te hulp. De koopman sloot de beide vrouwen in het kantoortje op en barricadeerde de deur met een toonbank. De dames sloegen met een stoel een deurpaneel in en door het gat ontstond een hooglopende woorden wisseling, waardoor een passerende agent op het geval opmerkzaam werd en in greep. De koopman stond thans voor de recht bank in Maastricht terecht wegens vrij heidsberoving. Er werd vijf maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk, tegen hem geeist. DE RUYTERTENTOONSTELLING Ter gelegenheid van de herdenking van Michiel Adriaanszoon de Ruyter zal in het maritien museum „Prins Hendrik" in Rot terdam een aan de vlootvoogd gewijde tentoonstelling worden gehouden, die op 24 maart zal worden geopend. Er zullen prenten uit de verzameling van de stich ting Atlas van Stolk te zien zijn, geheel opnieuw moet worden vervaar digd, waarmee enkele weken gemoeid zijn. Gedurende deze tijd zal men verder gaan met de opstelling van de' andere ramen, waartoe een betere methode zal worden gebruikt. Van grote invloed op de uiteindelijke op leveringsdatum zal dit incident, dat de eerste tegenslag is bij deze overigens bij zonder vlot verlopen kerkbouw, niet zijn. Maandagavond werd het gebroken raam reeds teruggebracht naar Oudenbosch. De leden van de Haarlemse aquarium- en terrariumvereniging „De Natuur" heb ben maandagavond in een zaal van café „Die Raeckse" in Haarlem hun voorzitter, de heer J. H. Sluiter, een grandioze hul de bereid in verband met diens vijfen twintigjarig bestuurderschap. Het was te meer feest voor de voorzitter, omdat hij geheel onkundig was van de voorbereidin gen, die de leden ter gelegenheid van zijn verenigingsjubileum haddon getroffen. De heer W. J. de Winter, bibliothecaris van de vereniging, was de eerste, die zijn vriend en voorzitter dank bracht voor de diensten, die deze in de afgelopen vijfen twintig jaar als bestuurslid heeft ver richt. Te heer De Winter is een van de bestuurders, die de jubilaris het langste kent. In warme bewoordingen schetste hij dan ook het wel en wee, dat zij beiden hebben doorgemaakt. Jaren geleden was er op een gegeven ogenblik sprake van, dat de vereniging bij gebrek aan leden er waren er toen maar zeven zou worden opgeheven. De heer Sluiter wilde hier ech ter niets van weten. „Als ze allemaal be danken dan blijf ik toch nog lid", zou hij toen verbolgen hebben uitgeroepen. Dank zij deze mentaliteit is de vereniging ge worden, wat zij thans is: de grootste Haar lemse vereniging op dit gebied met een steeds groeiend ledental. De tentoonstelling, die in 1949 in de Vis- hal te Haarlem werd gehouden is mede door het onvermoeibaar streven van de ju bilaris tot stand gekomen. De heer De Winter legde er voorts de nadruk op, dat de jubilaris nagenoeg geen enkele keer op een vergadering heeft ontbroken. Voor zover h.'j wist heeft de heer Sluiter na de oorlog slechts een keer verstek laten gaan. Ook heeft de jubilaris zich verdienstelijk gemaakt in zijn functie van redacteur van het bondsblad. Tot slot van zijn toespraak overhandigde de heer De Winter de voor zitter een butagaskachel en een opvouw bare autostoel. Van de jeugdgroep kreeg de heer Sluiter een lampje, dat verlichting biedt bij repa raties aan zijn wagen. Ook mevrouw Slui ter werd niet vergeten; zij werd met een bloemetje verblijd. Vervolgens voerde dr. J. M. Lodewijks, ere voorzitter van Ned. Bond „Aqua Terra" het woord en memoreerde ondermeer de lief hebberijen, die de jubilaris heeft: fotogra fie en hoe kan het ook anders aquaria. De heer C. Slegtenhorst voerde als secretaris namens het bestuur van de landelijke vereniging het woord en reikte de jubilaris een onderscheiding uit. Tot slot sprak de heer C. A. Spoelstra enige waarderende woorden en haalde herinne ringen uit vervlogen dagen op. Als leider van de tropische vissenafdeling van de Rotterdamse diergaarde „Blijdorp" over handigde hij de voorzitter een kleine ge- denktegel, waarop heel toepasselijk een zeepaardje staat afgebeeld. Na al de toespraken bestond er voor de talrijke aanwezigen de gelegenheid de ju bilaris de hand te drukken. In zijn dank woord legde de jubilaris er de nadruk op, dat het vijfentwintigjarig bestuurders schap voor hem niets buitengewoons bete kende. Toch toonde hij zich heel dankbaar voor de vele attenties, die hem op deze avond waren bewezen. Na de pauze hield dr. J. M. Lodewijks een inleiding op zijn film over „Zeedieren". (Verkort weergegeven) Eerst thuis. Zou men, alvorens Haarlems Bloei in buitenlandse hoofdsteden reclame gaat maken, niet eens de paden der parken in onze goede stad begaanbaar kunnen maken? Na het minste regentje zijn zij dat niet meer; men neme de proef maar in Fre- derikspark, Oranjeplein en in de Hout. Zou er voor een der weinige oost-west verbin dingen in Haarlem-zuid: de Spanjaardslaan, ook eens een verlichting af kunnen? Buiten landers verbazen zich over zoveel „duisters" in de „Bloemenstad". S. J. TEUNISSE.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7