Compromis over de Britse defensiebeperking HET J0NGENSE1LAND DE BUIT BINNEN Agenda voor Haarlem Terugtrekking in langzamer tempo om continentale bezwaren te ondervangen WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFE k&l! UIT ANDERE BLADEN klaagt over Luchtmacht ondeskundige leiding Pleidooi voor Brussel als „hoofdstad van Europa Het vliegtuigongeluk in de Philippijnen Behalve president nog 25 slachtoffers Kerkelijk Nieuws Oud-SER-ambtenaar voor schending geheimhouding veroordeeld Eis tegen Abdulgani 3 maanden voorwaardelijk Belgische straaljager bij Maarheeze neergestort Er is een overschot van 32.090 ton kool Maak deze limerick afl CONS VERVOLGVERHAAL^ l DOOR MARK CROSS y Kort en bondig Krimpen van pijn DINSDAG 19 MAART 1957 LONDEN (Reuter/AFP) De ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Westeuropese Unie hebben in de afge lopen nacht te Londen algehele overeen stemming bereikt over een compromis over de Britse voorstellen tot beperking van de Britse strijdkrachten op het Europese vasteland, aldus verluidt te Londen. Van daag zal een communiqué worden uitge geven. Volgens een deelnemer aan de con ferentie heeft de vergadering resultaat ge had en moet alleen de tekst nog worden opgesteld. Volgens de Londense „Times" krijgt Groot-Brittannië, op grond van het com promis. toestemming in de komende twaalf maanden de helft van de 27.000 man terug te trekken. De rest zou het jaar daarop mogen terugtrekken, op voorwaarde dat er een akkoord tot stand is gebracht over het Britse plan als geheel. Het zou dan opnieuw moeten worden bezien in het licht van de militaire krachtsinspanningen van de andere NAVO-landen. Voornamelijk Groot-Brittannië echter onaanvaardbaar achtte. Volgens conferentiekringen zou Groot-Brittannië wel bereid zijn een Ne derlands voorstel te aanvaarden, om een strategische reserve van 5.000 man te vor men, die ingeval van nood naar het vaste land van Europa zou worden gezonden. Onze correspondent meldt nog dat de ministerraad hals over kop bijeen werd ge roepen, nadat de besprekingen op ambas sadeursniveau tijdens het weekeinde wa ren vastgelopen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, landde om kwart over zes met een legertoestel op het vliegveld Northholt. Het Britse voor stel de Britse strijdkrachten in West- Duitsland te verminderen, stuitte op sterk verzet. Indien de Britse regering, tegen de wil van de meerderheid, toch haar gang zou gaan, zou dit een verdragsbreuk en het einde van de Westeuropese Unie be tekenen. Vandaar dat men alles in het werk stelde dit te voorkomen. Er is voor gesteld de beperking over een aantal jaren administratief en ander niet gevechtsklaar i te spreiden, of desnoods uit te stellen tot- personeel zal worden teruggetrokken. Er werd gezegd, dat de ministers „nogal ge lukkig" met de gevonden oplossing zijn. Groot-Brittannië heeft er op aangedron gen een beslissing te nemen voordat pre mier MacMillan en minister Selwyn Lloyd vandaag naar Bermuda vertrekken. Ver scheidene delegaties hadden amendemen ten op het Britse plan ingediend, die DE VOLKSKRANT (kath.) schrijft, dat het niet goed gaat met de Nederlandse luchtmacht door het ontbreken van een deskundig beleid aan de ministeriële top. Het wordt hoog tijd dat vaklieden de ver antwoordelijkheid krijgen voor een gron dige reorganisatie, aldus het blad. „Op de vliegbasis Eindhoven zijn in to taal twaalf „crew-chiefs" (beroepsoffi cieren-technici) verantwoordelijk voor de paraatheid van de Thunderstreak- straaljagers. Van acht van hen loopt dit jaar de verbintenis af. Zij tekenen niet opnieuw. Het tekort aan vaklieden is schrikbarend. Bij een behoefte aan 110 technisch-opgeleide officieren en opzich ters waren er op 1 maart van het vorig jaar slechts 18 in dienst en 45 in op leiding om over het lager technisch per soneel nog maar niet te spreken. In 1956 was voor de officiersopleiding aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda gerekend op 49 nieuwe leerlingen voor de luchtmacht, van wie 34 voor de vlieg- dienst. Het werden er respectievelijk 26 en 7". Het blad vermeldt dat in november op Woensdrecht een straaljager een noodlan ding moest maken omdat een soldaat, die belast was met de onderdelen-controle, het ontbreken van een splitpen over het hoofd had gezien. De schade aan het toe stel beliep een ton. De Volkskrant vraagt: „Hoe komt het, dat een soldaat met een „salaris" van een gulden tien per dag verantwoordelijk is voor de veiligheid van een straaljager en een mensen leven? Waarom omzeilt minister Staf in zijn antwoord op vragen in de Tweede Kamer over het gebruik van de „all weather"-Sabres (jagers voor alle weersomstandigheden) de waarheid? Om welke reden wensen acht „crew- chiefs" hun dienstverband niet te ver lengen? Waarom is er op papier wel een redelijk aantal vliegtuigen beschikbaar, maar zo schrikbarend weinig vliegge reed? Er is jarenlang gepleit voor een personeelsbeleid, dat het grote verloop van beroepsmilitairen zou kunnen voor komen. Een „crew-chief' bij de lucht macht verdient ongeveer evenveel als een beroepsmilitair in dezelfde rang bij de infanterie. De aanzienlijke technische kennis, de noodzakelijke concentratie en de bijzondere verantwoordelijkheid worden bij de luchtmacht-vakman niet behoorlijk gehonoreerd. Vreemd is het niet. wanneer acht „crew-chiefs" ver trekken: Fokker en al die andere be drijven willen ze met open armen ont vangen. Door het grote tekort aan beroeps- personeel wordt de verantwoordelijk heid hoe langer hoe meer verschoven naar de dienstplichtige soldaten, die een praktisch onvoldoende technische oplei ding krijgen, nooit verder komen dan de een gulden tien per dag en een verzor ging genieten, geli.ik aan die bij de in fanterie. Men gaat daar rekening mee houden. Vandaar, dat ook de soldaat, die in februari door een verkeerde montage van schietstoelpatronen een Gloster Me teor in het IJselmeer liet storten, geen straf zal krijgen". De Volkskrant haalt voorts passages aan uit „Onze Luchtmacht", een vakblad voor militaire vliegers, waarin onder meer wordt gezegd dat minister Staf door niet- deskundigen over luchtmachtzaken wordt geadviseerd. „Minister Staf kwam destijds voor de luchtmacht met 56 F-86-K-Sabres uit Amerika terug. Door alle deskundigen werd critiek geoefend op deze bestelling. Een vakmanstaatssecretaris met goede adviseurs zou het beter hebben gedaan of een gunstiger tijdstip hebben afge wacht voor de aankoop van een ander, nuttiger type „all-weather-fighter". De voorspellingen van toen zijn uitgekomen. De Sabres zijn hier niet voor hun oor spronkelijke taak berekend. Minister Staf kan dat niet meer tegenspreken. De vliegers zelf halen het voorbeeld aan van de squadron-commandant-vlie ger, die verantwoordelijk is voor onge veer 25 straaljagers met bijbehorende piloten en grondpersoneel. Zijn risico's zijn veel groter dan van een K.L.M.-ge zagvoerder, die na eenzelfde aantal dienstjaren aan een salaris van 30.000 gulden of meer komt. De squadron-com mandant verdient alles bij elkaar ge middeld 10.000 gulden". Tenslotte schrijft de Volkskrant, dat de opleiding van een jachtvlieger vijf a zes jaar duurt. In veel gevallen, zegt hij dan echtT de luchtmacht vaarwel om als er varen piloot elders een beter betaalde functie te aanvaarden. dat de NAVO aan het einde van dit jaar haar defensieplannen gaat herzien. Hoewel ook van Nederlandse zijde is ge probeerd een redelijke oplossing te vin den, heeft de Nederlandse regering ern stige bedenkingen tegen hel Britse plan. Frankrijk is vooral ongerust dat het Britse tegenwicht ten opzichte van de Westduitse strijdkrachten zal wegvallen. Indien Groot-Brittannië het plan op de lange baan zou moeten schuiven, betekent dit dat er niets van de bezuinigingen op de defensie terecht zal komen. Men begint in Groot-Brittannië te beseffen, dat, gezien de stijgende materiaalprijzen en de kosten van de nieuwe wapens, men dankbaar mag zijn indien de defensie-kosten gesta biliseerd kunnen worden, ook al wordt het oorlogsapparaat gestroomlijnd. Er zal geen sprake kunnen zijn zoals men in eerste aanleg liet doorschemeren dat een be drag van driehonderd miljoen pond ster ling van de defensiebegroting zou kunnen worden afgekapt. Wanneer alles meeloopt, kan er dit jaar ten hoogste vijftig miljoen pond sterling worden bezuinigd en moge lijk honderd miljoen pond het volgende jaar. (Van onze medewerker in Brussel) De kabinetschef van de Belgische minis ter van Economische Zaken, professor J. van Offelen, heeft voor de Brusselse ka mer van Koophandel de Belgische hoofd stad aanbevolen als zetel voor de instel lingen van de Euromarkt. Trefpunt van de grote continentale verkeerswegen, interna tionale sfeer, goede luchtverbindingen, di plomatieke vertegenwoordigingen, enzo voorts, niets ontbreekt er om Brussel tot hoofdstad van het toekomstige Europa te maken, aldus prof. Van Offelen. Naar zijn mening hebben de experimenten te Straats burg en' Luxemburg bewezen, dat men in een kleine Europese stad geen internatio naal gehoor kan krijgen. Waarschijnlijk kan er in de zes delegaties die te Hertoginnedal hebben gewerkt, een meerderheid voor de vestiging te Brussel gevonden worden, mits de Belgische rege ring de Europese instellingen een betere huisvestiging biedt. West-Duitsland en Frankrijk zullen elkaar de zetel niet gun nen, hetgeen de kans van Brussel vergroot als tenminste de drie Benelux-landen het daarover onder elkaar eens kunnen wor den. MANILLA (AFP en Reuter) Het stof felijk overschot van wijlen president Ra mon Magsaysay van de Philippijnen zal vrijdag ter aarde worden besteld. Op deze dag zal er in de Philippijnen niet gewerkt worden. Bij het vliegtuigongeluk, dat president Magsaysay het leven kostte, zijn 26 per sonen om het leven gekomen. De stoffelij ke overschotten van 25 hunner zijn gebor gen. Achttien hiervan konden worden ge ïdentificeerd. De stoffelijke resten van het 26ste slachtoffer zijn nog niet gevonden. De stoffelijke overschotten zijn door twee hefschroefvliegtuigen van de Ameri kaanse marine geborgen. De stoffelijke resten van president Magsaysay zijn naar het vliegveld van Cebu overgebracht, om dinsdagochtend naar Manilla te worden overgevlogen. J. C. Cruz, secretaris van het presiden tiële bureau voor Perszaken, heeft maan dagavond te Manilla verklaard uit het tot dusverre ingestelde onderzoek niet is ge bleken dat sabotage de „D.C. -3", waarme de president Magsaysay c.s. reisden, heeft doen verongelukken. Het onderzoek is ech ter nog niet voltooid. Vice-president Carlos Garcia, die giste ren is beëdigd, heeft een maand nationale rouw voor de Philippijnen afgekondigd. Reeds thans worden de namen van ver scheidene personen genoemd, die bij de komende presidentsverkiezingen kandidaat zullen worden gesteld. Waarnemers me nen, dat senator Jose Maurel, die. geduren de de Japanse bezetting president was en senator Claro Recto goede kanshebbers zijn. Beiden zijn lid van de partij „Nacio- nalista". De laatstgenoemde zou een groot aanhanger van de neutralistische politiek van India zijn. De nieuwe president Carlos Garcia kan zich ook kandidaat laten stellen. Zijn ambtstermijn loopt in november af. ADVERTENTIE VAN GOEDE „AFKOMST Niet alle colbertcostuums kunnen zich er op beroemen ,,'n EVERFORM"- costuum te zijn. ,,'n EVERFORM"-costuum is iets bij zonders Wanneer u eenmaal een „EVERFORM" herencostuum bezit, hebt u het aller beste en allernieuwste. Laat uw costuum daarom van goede afkomst zijnvan Gasverstikking. In een kamerverhuur bedrijf te Den Haag is levenloos op bed aangetroffen die 45-jarige W. G. van de B. Het bleek dat, de man het kraantje van een gascomfoor niet goed had afgesloten, tenge volge waarvan hij door het ontsnappend gas tijdens zijn slaap om het leven is gekomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Castricum J. Papineau Salm te Colmschate. Aangenomen naar Putten .J. H. de Groot te Eibergen. Aangenomen naar Driessum (Fr.) (toez.) G. Westland, kand. te Huizen (N.H.), die bedankte voor Den Bommel, Hei- en Boeicop en voor Reeuwijk. Geref. Kerken Beroepen te Klazienaveen (2de pred.pl.) P. R. Everaars te Avereest. Bedankt voor Ruinerwold-Koekange (vac. H. Herder) B. Wentsel te Pingjum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude J. van Doorn te Ermelo. Beroepen te 's-Gravenhage-Oost A. H. Schippers te Hillegom. Bedankt voor Doesburg P. J. de Bruin te Boskoop. Oud-Gcref. Gemeenten Beroepen te Capelle aan de IJsel H. Wiltink te Doetinchem. Geref. Gemeenten Tweetal te Waardenburg H. van Gilst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet, van wie eerstgenoemde is beroepen. De Haagse politierechter mr. Stolk heeft de 29-jarige ex-ambtenaar Th. A. J. M. J. van de afdeling voorlichting en publiciteit van het secretariaat van de Sociaal-Eco nomische Raad wegens schending van zijn geheimhoudingsplicht veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd en een geldboete van vijftig gulden subsidiair tien dagen hechtenis. De officier van Justi tie had drie maanden voorwaardelijk en honderd gulden boete geëist. De verdachte gaf toe op 3 oktober 1955 een geheim advies, dat de S.E.R. over het te volgen loonbeleid a n de regering had uitgebracht, te hebben overhandigd aan een Haags redacteur van een landelijk dag blad, maar - aldus de verdachte - onder voorbehoud dat de betreffende redacteur het rapport pas zou publiceren, nadat het officieel zou zijn vrijgegeven. De journalist zou dit hebben beloofd, maar hij zou deze belofte hebben geschonden, want de vol gende ochtend stond het geheime advies uitvoerig in zijn krant gepubliceerd, waar door het publiek en dus ook de Kamer leden nog eerder kennis droegen van de inhoud van het rapport dan minister Suur- hoff zelf. Nadat de politierechter de verdachte er op had gewezen dat hij het in hem als ambtenaar gestelde vertrouwen grovelijk heeft geschonden, verdedigde de verdachte zich door te zeggen dat de journalist hem het advies op een „oneerbare koopmans manier" zou hebben „ontfutseld". Hij ont kende dat de journalist hem in ruil voor het rapport aan een baan zou helpen. De verdachte ontkende voorts te hebben ge weten dat hij een strafbaar feit beging. Desgevraagd moest hij echter toegeven dat hij de bladen van het geheime rapport had afgewist, om zijn vingerafdrukken te ver wijderen. Na de eis van de officier van Justitie was het woord aan de verdediger, die als voornaamste argument aanvoerde dat het geheime rapport al niet meer. gehèim wgs, nadat een andere ki-ant op 17 september al uitvoerige en belangrijke bijzonderhe den had gepubliceerd over de besluiten, waartoe de laatste geheime vergadering van de S.E.R. was gekomen. Mr. Piket vroeg voorts op juridische gronden vrij spraak. De officier van Justitie merkte nog op, dat de eerder verschenen publikaties in de dagbladen een veronderstellend karakter droegen, maar het rapport een officieel stuk was, na de publikatie waarvan nie mand meer in het onzekere verkeerde. De volgende dag gingen de jongens met zijn allen een leuk spel doen. Meneer Pino had ze gewezen, dat er in kisten een heleboel Indianen- en cowboypakjes lagen; die mochten ze gebruiken. En zo was al gauw de éne helft van de jongens als cowboys, de rest als Indianen verkleedRick had een grote cowboyhoed op en een klapperpistool; Bunkie had een lange veer op zijn bol en een boog met pijlen. Nu schilderde hij met een pijpje kleurkrijt rode strepen op zijn gezicht. Dat waren de oorlogskleuren, zei hij. 21-22 DJAKARTA (ANP) De openbare aan klager in de zaak tegen de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Ruslan Abdulgani, heeft maandagmorgen tegen de beklaagde een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk geëist. Minister Ruslan, die zodra zijn zaak aan het hooggerechtshof werd overgedragen, uit eigen beweging op non-activiteit ging en ter terechtzitting schuld ontkende, stond terecht wegens overtreding der de- viezenbepalingen, namelijk het ongeoor loofd uitvoeren van een enveloppe met 'Amerikaanse dollars en andere geldswaar dige papieren toen hij deel uitmaakte van het gezelschap van president Sukarno, tij dens diens reis naar de Verenigde Staten. In april zal uitspraak worden gedaan. De Belgische straaljager, die maandag middag om kwart over een bij Maarheeze is neergestort, was een Thunderstreak F 84, afkomstig van de Belgische luchtbasis Kleine Bogel bij Neerpelt. Volgens ooggetuigen is de straaljager in de lucht uit elkaar gesprongen. De' romp kwam neer op een moerassig stuk land in Budel. De piloot, de 22-jarige luitenant G. Jansens uit Aalst, vexdiet het toestel met de schietstoel. Hij kwam neer in het militaire kamp te Budel. Hij was niet ge wond, raar had een zenuwschok. In de bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit is mededeling gedaan van een overschot van 20.000 ton witte, 8000 ton rode en 4000 ton gele kool/Hiervoor zijn geen afzetmoge lijkheden, behoudens voor een geringe hoeveelheid witte kool naar de Verenigde Staten. De voorzitter vreesde, dat de rest vernietigd zal moeten worden. De zachte winter werkte de afzet van grove winter groenten in binnen- en buitenland tegen. De afzet van andere wintergroenten in binnen- en buitenland loopt vlot. De aan voer uit Italië en Frankrijk is groot, on der meer een half miljoen bloemkolen per week. Vanwege de lage veilingsprijs van witlof is op grond der minimumafspraken onze grens voor Belgisch witlof tot 1 april gesloten. ADVERTENTIE Nescafé geeft U weer een kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan'" De prijswinnaars op onze tweede limerick advertentie hehhen inmiddels ook reeds bericht ontvangen. Was U wééi niet bij de gelukkigen Ziehier dan Uw derde kansDoe als volgt Charlotte, een schoonheid in Rijen, houdt dolveel van baklekkernijen. Voor Nescafé-crème kent zij haast geen rem Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan. Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 28 maart 1957 Alléén prijs winnaars krijgen vóór 12 april a.s. bericht lunior >us f 1,43 Normaal f 2.55 Familie bus f 9.20 CoSelnevrij Normaal f 2.90 Familie bus f 10.45 'Nescafé is het gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor de kan is ontworpen. Beet s.v.p. de naam van Uw winkelier ap. Q „Juiste en vertel me verder eens: hoe laat kom ik doorgaans hier?" „Meestal op slag van tienen". „Houd ik ervan gestoord te worden als ik bezig ben de post te lezen?" En, toen Joan haar hoofd ontkennend schudde, ver volgde Daphne: „Nu, dan begrijp je, dat het niet moeilijk voor mij te gissen was, dat je iets bijzonders had. Want het is nu vijf minuten over tien en je deed iets, wat je tevoren nooit hebt gedaan. Ik denk, dat ik niet ver mis ben, als ik zeg, dat een van je kennissen in moeilijkheden verkeerd". Joan Braxley schudde haar hoofd en blééf het schudden. „Ik vind het maar griezelig", zei ze. „Je hebt inderdaad weer gelijk: een vriendin van me zit ergens mee en was van plan vanochtend in de stad te komen in de hoop, dat je een paar minuten voor haar beschikbaar wilde stellen". „Natuurlijk wil ik dat. Weet je wat de moeilijkheden zijn?" „Nee, daar schrijft ze niet over, maar ik denk, dat ze je niet zou lastig vallen met iets, dat niet de moeite waard is. Ik ken haar al sinds we samen op school waren. Ze is van mijn leeftijd en ongehuwd. Ze woont in een afgelegen dorpje in Buckinghamshire. Ze is erg aardig cn houdt van het buitenleven. Hier is haar brief als je die wilt inzien". Daphne nam belangstellend de brief van Joan over en las: „Lieve Joan, Ik hoop, dat je me geen lastpost vindt, maar morgen ochtend kom ik naar Londen. Ik kom even bij je langs in de hoop, dat je in staat zult zijn Daphne Wrayne ertoe te brengen vijf minuten aan me af te staan. Er hebben zich hier in de laatste tijden nogal rare dingen voorge daan en ik ga er liever niet mee naar de politie. Jij hebt me trouwens altijd vex-teld, dat mej. Wrayne altijd be reid is iemand te helpen, die in moeilijkheden zit. Laat ik je verzekeren, dat tante en ik nogal bezorgd zijn over alles. Je kunt me tegen elf uur verwachten en als je mej. Wrayne zover kunt brengen, dan zal ik je zeer dank baar zijn. Gx-oetjes van Sheila". Daphne vouwde de brief dicht en gaf hem terug aan Joan. „Ik wil haar graag eens sprekgn", zei ze. „De toon van haar brief staat me aan. Vertel me eens, wat is die tante voor iemand?" „Die behoort tot een soort, dat bijna is uitgestorven. Ze heeft Sheila als een moeder verzorgd, sinds ze wees werd. En toen Sheila ook haar vader verloor, en ze rijk achterbleef, stond ze erop, dat haar tante bij haar kwam wonen. Want Sheila wist, dat de oude dame zo arm was als een kerkrat. Sheila kocht een volkomen verwaarloosd huis in het kleine dorpje Durville en liet het herstellen voor dx-ie of viermaal zoveel als waarvoor ze het gekocht had en nu ziet het er verrukkelijk uit. Ik ben er zeker van, dat haar type je zal liggen". „Wil je nog even tegen Carlton zeggen, dat hij haal kan, binnenbrengen, zodra ze komt? Je weet hoe hij tegen vreemdelingen is!" Joan Braxley's ogen twinkelden van pleizier. „Zeg dat wel", antwoordde ze. „Ik geloof vast, dat als de Hertog van Edinburgh je zou willen spx-eken, Carlton het Paleis zou opbellen om er zeker van te zijn, dat het de échte hertog was!" „Ik betwijfel of je er ver naast bent," zei Daphne lachend. Dat Carlton inderdaad een Pietje Secuur was, bleek een half uur later, toen de huistelefoon op Daphne's tafel zoemde en zij de krachtige stem van de portier hoorde. „Met Carlton, juffrouw Wrayne. Hier is een zekere mej. Sheila Morstone. Juffrouw Bx-axley zegt, dat u haar verwacht en dat ik haar kan binnenbrengen. Is het in orde, juffrouw?" „Helemaal in ox-de, Carlton," zei Daphne, die met moei te een glimlach kon onderdrukken. „Inderdaad vex-wacht ik haar en je kunt haar dadelijk binnenbrengen." Even later stond ze op, toen het xneisje haar kamer betrad en haar hand uitstak om Daphne te begroeten, die haar dadelijk op haar gemak probeex-de te stellen. „Gaat u zitten, juffrouw Mox-stone. Joan vertelde me, dat u me graag wilde spreken. U bent een vriendin van haar en dat is een goede introductie. Rookt u? Gaat u dan gerust uw gang," voegde ze er aan toe, terwijl ze naar een zilvex-en sigax-ettendoos wees. „Het is erg aardig van u mij zo spoedig te willen ont vangen, juffx-ouw Wrayne, omdat ik weet „Onzin, m'n beste, daar zit ik toch immers voor. Na tuurlijk ontvang ik ieder, die echt in moeilijkheden ver keert. En Joan had de indruk, dat het er inderdaad zo voorstond." „Kijk, tante en ik hebben er over gesproken, maar wij vonden het beter eens met u te praten dan met de politie. Niet dat we iets te vex-bergen hebben „Wat ik u al had kunnen vertellen op het ogenblik, dat u de kamer binnenkwam," zei Daphne, vriendelijk glim lachend. „Dat wil ik wel geloven, want Joan heeft me vex-teld, dat u verbazend vïug bent met het vaststellen van een indruk van uw cliënten. En natuurlijk heb ik ook het een en ander over u in de dagbladen gelezen, juffrouw Wrayne." „O, maar dat moet u niet allemaal geloven!" „Zou het erg brutaal zijn", vx-oeg Sheila, „als ik u vroeg iets over mijzelf te vertellen?" Daphne begon te glimlachen. De blauwe ogen van het meisje waren nog steeds vol bewondering op haar ge richt en zij wilde haar niet teleurstellen. „Veel kan het niet zijn, maar ik zal mijn best doen", antwoordde ze. „In elk geval staat het als een paal boven water, dat u een jongedame bent, die veel in de open lucht vertoeft en gek is op het buitenleven. U houdt vooral van spel en besteedt een groot deel van uw tijd aan tennis, vermoed ik. En verder hebt u uw verloving korte tijd geleden verbroken en u kwam hier vanochtend per auto. Dat is alles wat ik op het ogenblik kan zeggen". Reeds voor hét beëindigen van de laatste zin was het Daphne duidelijk, dat zij van a tot z „raak" was geweest. Want zij zag de verbazing in de ogen van het meisje met het ogenblik toenemen. „Laat ik er nog aan toevoegen", vervolgde ze, „dat ik dit niet van Joan gehoord heb. Alles wat die zei, was, dat u nog niet zo lang geleden een verwaarloosd oud landhuis had gekocht, er een groot bedrag aan had be steed om het op te knappen, dat het in de „binnenlan den" van Buckinghamshire ligt en dat u daar woont met uw tante. Twijfelt u er aan, dan kunt u het haar zelf vragen". (Wordt vervolgd). Removes Het Centraal Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam deelt mede dat door de uit geverij Removos aan particulieren en be drijven ongevraagd geïllustreerde kalenders en gekleurde prentbriefkaarten worden toe gezonden. waarvoor de ontwerpen vervaar digd zijn door een aantal lichamelijk gehan dicapten, die met de mond of voet schilde ren. Removos verzoekt dan de zending te betalen of te retourneren; aankoop van het drukwerk zou de gehandi capten een bestaan verschaffen. Het is tot dusver niet mogelijk gebleken de be steding van de uit de verkoop ontvangen bedragen op enigerlei wijze te conti-oleren. Aangezien gebleken is dat het publiek zich bij de beoordeling van het verzoek van Re movos veelal laat leiden, door zijn liefdadig heidszin. moet het van belang worden ge acht dat de adspirant-kopers zich wel rea liseren met een commei-eieel opgezette en geleide onderneming te doen te hebben in plaats van met een liefdadigheidsinstelling, aldus het Centraal Inlichtingenbureau. Dr. B. Gemser hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om enderwijs te geven in de Israëlitische let terkunde, de uitlegging van het oude testa ment en de geschiedenis van de Israëlitische godsdienst, is benoemd dr. B. Gemser, thans hoogleraar aan de universiteit te Pretox-ia. Veertig jaar. Ofschoon de oprichting van een gemeentelijk girokantoor te Am sterdam in 1917 „een volledige mislukking" werd genoemd cn de Amsterdamse onder wijzers de eerste gedwongen rekening houders waren die hun salaris via de giro dienst moesten opnemen, gaat dit girokan toor thans zijn veertigjarig bestaan viex-en. Er zijn nu ruim 105.000 rekeninghouders. Het jaarlijks positief rekeningensaldo is 100 miljoen gulden. Gesloten. De in 1930 gebouwde Bijen - koi-f aan de Coolsingel te Rotterdam is voor 't publiek gesloten. Het gebouw, waarvan in de meidagen van 1940 twee-derde gedeelte werd verwoest, wordit eigendom van de ge meente. die het voor de sloop zal verkopen. De nieuwe Bijenkorf aan de Van Oldenbar- neveltstraat wordt 19 maart.geopend-, Oneerlijke vinder. De politierechter te Amsterdam heeft een tuinman uit Diemen een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een boete van zestig gul den opgelegd. In de boerenleenbank te Die- men had de tuinman twee bankbiljetten van duizend gulden op de grond zien liggen en meegenomen. Aan een collega vroeg hij een bankbiljet te wisselen Deze mocht als be loning vijfhonderd gulden houden. Deze collega werd veroordeeld tot een boete van zestig gulden wegens opzetheling. De eige naar van het geld had pas bij thuiskomst gemerkt, dat hij het kwijt was. Hij ging terug naar de bank, waar enkele mensen hadden gezien dat de tuinman de tweeduizend gul den had opgei-aapt. Etherpiraat. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Dalfsen de clandestiene zen der •.Zonnestraal" opgespoord en in beslag genomen Er is proces-vex-baal opgemaakt tegen de 30-jax-ige grondwerker J. P. uit Dalfsen. Derde gymnasium. B. en W. van Am sterdam hebben aan de gemeenteraad voor gesteld met ingang van de cursus 1957/1958 een derde gemeentelijk gymnasium te stich ten, daar uitbreiding van het Baxiaeus-gym- nasium en het Vossius-gymnasium niet mo gelijk is. Betonccntrale. Ook in Amsterdam kunnen aannemers thans het voor hun bouw werken vereiste beton kant en klaar krij gen. In Amsterdam-west is namelijk de zevende betonmortelcentrale in ons land de eerste in de hoofdstad in werking ge steld. Het beton wordt in langzaam rond draaiende trommels op speciale vrachtauto's naar de plaatsen van bestemming gereden. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig Toga) bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en 8.88. DINSDAG 19 MAART Minerva: „Als de dauw hangt, komt er ï-egen", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: ..Het mys- tex-ie van de cobra", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gewetenlozen". 18 j., 8 uur. Studio: „Schuldig bloed", 18 j„ 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Ariastaeia", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bloed in de zon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De schaduw op het dak", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg De Haagse Comedie met „Een maan voor misdieelden", 8 uur. WOENSDAG 20 MAART Minerva: Rotterdams Toneel voor Ht m- steedse Kunstkring met „Een kans op de hemel", 8.15 uur. Roxy: „Het mysterie van de cobra", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gewetenlozen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Schuldig bloed", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Anastasia", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Bloed in de zon", 14 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De schaduw op het dak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Dr. C. J. Schuurman spx-eekt voor Volksuniver siteit over „Een diepte-psychologische be zinning over de mens", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9