H. van Donkelaar gehuldigd bij afscheid van N.R.V. Kilo's slanker BonKorets Onvoldoende uitbreiding van gemeentelijk belastinggebied Plannen voor stichting buurthuis nemen vastere vormen aan Haarlems Dagblad televisie? Burgemeester van Bloemendaal over eventuele koop van „Elswout" Gemeenten mogen niet gedwongen worden tot invoering van woonplaatsbelasting Aanmeldingsformulier VRIJDAG 2 2 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Uitgebreid programma van activiteiten Examens Gemeenten over het plan-Oud: Honderdduizend bloemen in Heemstede geplant CLUBHUIS VOOR JEUGD IN OUD-SCHOTEN Verkoop van huizen Doopdienst in Sportfondsenbad Voorstellingen voor ouden van dagen Zilveren jubileum H. Hessels „Eensgezind Excelsior" houdt bazaar Mr. E. Straat schrijft biografie over Beriage Kerkelijk Nieuws radl01 Zware disciplinaire straf voor kapitein De heer H. van Donkelaar, die dertig jaar deel heeft uitgemaakt van het be stuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging en de tijd ge komen achtte zyn functie neer te leggen, is woensdagavond tijdens de jaarvergade ring in restaurant Brinkmann op harte lijke wjjze gehuldigd. Uit de toespraken bleek de waardering voor de persoon van de heer Van Donkelaar, die in vele delen van het land een geziene figuur is en voor het werk, dat hij als penningmeester heeft verricht. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. Spaargaren, die periodiek af trad en herkozen werd. In de vacature van de heer Van Donkelaar werd de heer F. H. Duijtshoff tot lid van het bestuur gekozen. De heer W. E. Zuurendonk bracht als secretaris het verslag uit, waarin de ac tiviteiten gememoreerd werden. Het aan tal leden is met 1033 vermeerderd; op 1 januari bedroeg het aantal 6150 en aan het einde van het jaar 7183. Ook vermeld de de secretaris de oprichting van een jeugdafdeling, waarvoor grote belangstel ling bestaat. Blijkens het financieel verslag van de heer A. van Dijk is er een saldo in kas van f 2180. De heer Van Spaargaren richtte zich het eerst tot het scheidende bestuurs lid en bracht hem dank voor het vele dat de heer Van Donkelaar als bestuurslid voor de afdeling gedaan heeft. Hij stond altijd voor de N.R.V. klaar en verstrekte goede adviezen. De samenwerking in het bestuur was steeds van bijzonder prettige aard. Ook buiten Haarlem werd zijn ar beid als reisleider en bestuurslid van het weldadigheidsfonds „De Daad" op prijs gesteld. Als aandenken bood de voorzitter een tafelsigarenaansteker aan. De heer A. C. D ij kman, die het hoofdbestuur vertegenwoordigde, bracht hulde aan de heer Van Donkelaar. Hij noemde hem een eenvoudig man, die zich met hart en ziel de N.R.V. gaf. Spreker herinnerde aan de keurige wijze, waarop de heer Van Donkelaar het pen ningmeesterschap vervulde, aan de wijze waarop hij een groot aantal reizen in het buitenland heeft geleid, aan zijn lidmaat schap van het fonds „De Daad" en aan zijn arbeid in de raad van afgevaardigden der vereniging. Hij was steeds de juiste man op de juiste plaats en toonde zich een strijd vaardige figuur, die opkwam voor de be langen der leden. De heer Dijkman over handigde hem een ets van een plekje uit Amsterdam. Afgevaardigden van de afdelingen Am sterdam, Den Haag, Utrecht, Alkmaar en de Zaanstreek der N.R.V. richtten zich op hartelijke wijze tot de heer Van Donkelaar en haalden vele herinneringen op. Zij lie ten hun toespraken vergezeld gaan van ge schenken. De heer N. Slootjes sprak als consul van Zandvoort en de heer J. Panman, als directeur van het centraal bureau der vereniging. Laatstgenoemde heeft het werk van de heer Van Donke laar in de dertig jaar gevolgd en zeide tot de conclusie te zijn gekomen, dat het schei dende bestuurslid tot een uitstervend ge slacht behoort. Niet alleen in de N.R.V., maar ook in „Ziekenzorg" en „Des Werk- mans Vriend" heeft hij zich belangeloos ge geven aan maatschappelijk werk. Men vindt hoe langer hoe minder personen, die zich op bijzondere wijze belangeloos beschikbaar stellen om op sociaal-cultureel gebied (ADVERTENTIE) Waarom da last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u ln enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Tien jaar Club' en Buurthuizen De stichting „Club- en Buurthuizen" te Haarlem viert binnenkort haar tienjarig bestaan. In verband met dit feit is een programma van activiteiten opgesteld. In een van de zalen van het gebouw St. Bavo te Haarlem zal 12 april een jeugd-variété- voorstelling voor ouders en leden van het buurthuis worden gegeven. Tevens zullen enige leden van het buurthuis voor de an dere leden een jiu jitsu-demonstratie hou den. De festiviteiten worden 23 maart ge opend met een kienavond. Op 4 april wordt een receptie in hotel „De Leeuwerik" ge houden, waar om negen uur tevens een galavoorstelling van het jeugdvariété op de planken wordt gezet. Op 7 april is er een fietsenrally in Beverwijk. In april staan voorts nog een voorstelling van het jeugdvariété voor kinderen op het pro gramma en twee filmvoorstellingen voor de jeugd in het Haarlemse Roxy-theater. De feesten worden op 17 mei besloten met een toneelvoorstelling van de toneelver eniging ..D.I.U.". Gespeeld wordt het stuk „De huistiran". werkzaam te zijn. Figuren als de heer Van Donkelaar dienen erkend te worden en het is te hopen, dat hij de fakkel aan anderen zal overdrage, die deze brandende zullen houden. In zijn dankwoord noemde de heer Van Donkelaar het werk van de heren Zuuren donk, Sabel, Kraan en Bremer, met wie hij vroeger op bijzonder goede wijze heeft sa mengewerkt. Namens het hoofdbestuur van de Ne derlandse Reisvereniging bood de heer A. C. Dijkman het scheidende be stuurslid, de heer H. van Donkelaar, een ets aan. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot arts: mejuffrouw H. W. J. M. Fennis, Hilversum; L. Offerhaus, M. San ders, P. J. Lui ting, allen AmstredamJ. M. Janssen, Bussum. Artsexamen le gedeelte: mejuffrouw M. Aalderink en de heer H. J. Winter, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen geneeskunde: J. F. Geurtsen, Laren. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Kandidaatsexamen sociale aardrijkskunde: J. Ham, Amsterdam. LEIDEN: Geslaagd voor het doctoraal examen vrije studierichting in de rechtsge leerdheid: mejuffrouw M. A. Scheidemans te Breda; doctoraalexamen scheikunde: mejuffrouw J. F. Voorwijk te Leiden; doc toraalexamen natuurkunde: C. van Baarle te Den Haag; doctoraalexamen biologie: mejuffrouw E. Goedbloed te Leiden en de heren G. L. Spoek te Den Haag (cum laude) en K. Bakker te Leiden (cum laude). In gemeentelijke kringen heeft men met gemengde gevoelens kennis genomen van de zeer beperkte mogelijkheden om te komen tot een uitbreiding van het plaatse lijke belastinggebied. Dit wordt medege deeld in het advies, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over het eindrap port van de Commissie-Oud betreffende de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor 1958 en volgende jaren aan de minister van Binnenlandse Zaken heeft uitgebracht. De keus blijkt beperkt te zijn tot één nieuwe belasting: de woonplaatsbelasting. Een aantrekkelijke uitbreiding van het plaatselijke belastinggebied met voldoende mogelijkheden om aan te passen bij plaat selijke omstandigheden wordt niet geboden. Een niet onbelangrijk aantal gemeente besturen ontraadt het opnemen van de woonplaatsbelasting in de Gemeentewet. De onmogelijkheid van een gevarieerde en omvangrijke uitbreiding van het ge meentelijke belastinggebied heeft de Com missie-Oud het systeem doen opperen van de doel- en vooruitkeringen. Deze beogen een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de collectieve middelen zonder op nieuw te vervallen in een systeem van subjectieve uitkeringen. Het is echter, aldus het advies, duidelijk, dat de aan dit systeem verbonden gevaren van bevoogding van de gemeenten door een al te scherpe regulatie van het uitgavenpatroon van boven af, aanleiding geven tot gemengde gevoelens. Uitgegaan is van een perfecte werking van de voorziene doeluitkeringen. Dit ach ten de gemeenten een zwak punt van de gevolgde berekeningstechniek, omdat, naar in het advies wordt gesteld, de bestaande doeluitkeringen voor tal van gemeenten grote tekorten opleveren. Het is onvermijdelijk, aldus het advies, dat een aantal gemeenten onder de wer king van de voorgestelde regeling minder zal ontvangen dan onder de oude regeling, omdat het aan de gemeenten toekomende bedrag aan centraal geheven middelen niet in betekenende mate zal stijgen en de In parken en plantsoenen worden veel vernielingen aangericht Heemstede geniet een zekere vermaard heid door zijn rijke bossen en fraaie plantsoenen, hetgeen het gemeentebestuur stellig de nodige verplichtingen oplegt; waaraan dit zich echter allerminst wenst te onttrekken. Gedurende elk seizoen wordt aan parken en plantsoenen de groot ste zorg besteed en ook nu zijn reeds lang de vereiste voorzorgsmaatregelen getrof fen, teneinde in de vandaag aangebroken lente Heemstede weer zijn vermaarde fleu rige aanzien te geven. ïn totaal zijn ruim honderdduizend bloemen geplant, gepoot en gezaaid, waar van vijfduizend bloembollen over de ver schillende borders en plantsoenen werden verdeeld. Gestimuleerd door de zachte winter beginnen op het Julianaplein de violen reeds schuchter te bloeien. Deze vormen een gedeelte van het gezamenlijke aantal van niet minder dan tachtigduizend, welke in zestien verschillende soorten eveneens in de diverse parken zijn geplant. Verder vermeldt het lijstje van de plant soendienst onder meer drieduizend sileno's, elfhonderd hesperis in violet en wit, vier duizend papavers nudicaule, vijfhonderd blauwe lunaria-bienis en dertienhonderd digitalis. Dit respectabele aantal bloemen is geheel op de gemeentelijke kwekerij verzorgd en betreft alleen nog maar de voorjaarsbloemen, welke dus straks tegen de zomer voor het grootste gedeelte weer vervangen zullen worden. Voor de komen de weken is Heemstede dus van een pas sende geurige en fleurige lentetooi ver zekerd. Hoogst betreurenswaardig is het echter, dat de plantsoenendienst steeds meer moet overgaan tot het aanbrengen van prikkel draad, hetgeen de fraaie plantsoenen uiter aard niet weinig ontsiert. Vooral in de componistenbuurt wordt het voortdurend noodzakelijker de hier geplante achttien duizend bloemen door deze hinderlijke maatregel in bescherming te nemen, om dat de bewoners zelf voor soms schrikba rende vernielingen verantwoordelijk moe ten worden gesteld. En het zijn heus niet alleen de kinderen en de opgroeiende jeugd, die zich hieraan schuldig maken, want ook vele ouderen zien in het betre den en vertrappen der plantsoenen geen enkel bezwaar, hetgeen tegenover de jeugd een bijzonder slecht voorbeeld moet worden genoemd. Bloemendaalse historie. Op een bij eenkomst van de Buurtvereniging „Bloe- mendaal", die dinsdagavond 26 maart in het Jeugdhuis aan de Doukerelaan gehouden zal worden, zal de heer Adr. Cassee een lezing met lichtbeelden houden over de historie van Bloemendaal. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Handtekening: Zij die zich met Ingang van 1 april 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De plannen, die in Oud-Schoten bestaan tot oprichting van een club- en buurthuis nemen vastere vorm aan. Hoe het er met die plannen voorstaat, werd woensdag avond uiteengezet op een vergadering in het vergaderzaaltje van de Nutsspaarbank aan het Tesselschadeplein, belegd door de commissie van voorbereiding. Deze com missie werd enige tijd geleden ingesteld teneinde een onderzoek in te stellen naar de gunstigste ligging van een te stichten club- en buurthuis, de beschikbare ruimte, de behoeftevoorziening en de meest ge schikte organisatievorm. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, de heer N. A. H. van Nunen, heeft woensdagavond rapport uit gebracht over de resultaten van het on derzoek. Hij deelde mede, dat naar de me ning van de commissie een viertal terrei nen gezien de ligging en beschikbare ruim te het meest voor de stichting van een clubhuis in aanmerking komt. Deze plaatsen zijn: het perceel op de hoek van de Vergierdeweg en de Constan- tijn Huygenstraat, waar thans nog een steenhouwerij gevestigd is, het stuk grond van de P. C. Hoofdstraat en de Vollenho- venstraat, het braakliggende terrein aan de Tesselschadestraat nabij de kleuterschool en een perceel aan de Rijksstraatweg bij de Eksterstraat, waarin tot voor kort een autospuitinrichting van de firma Schelle- kens was gevestigd. Het is thans nog een vraag, of de plan nen, die in dit stadsdeel ten noorden van de Jan Gijzenvaart voor de ongeorgani seerde jeugd tussen vijftien en eenentwin tig jaar op stapel staan, niet zullen vast lopen bij gebrek aan een voor het buurt huis geschikt terrein. Bij navraag is namelijk gebleken, dat de gemeente aan enkele van vorenbedoelde terreinen reeds een bestemming heeft ge geven of daarmee plannen heeft, dan wel dat eventuele aankoop van de grond te hoge kosten met zich zou brengen. De ver gadering was van oordeel dat een nader overleg met de gemeentelijke instanties met betrekking tot het in gebruik nemen van deze percelen ten behoeve van een club- of buurthuis mogelijk alsnog een op lossing kan brengen. Ten aanzien van de organisatievorm van dit jeugdwerk was men het er over eens, dat aansluiting gezocht dient te worden bij de bestaande Stichting club- en buurt huizen. Aan het bestuur van deze stichting zul len dan twee vertegenwoordigers uit Oud- Schoten worden toegevoegd. Intussen zal een propagandacommissie door middel van De uitslag van de donderdag gehouden verkoop van huizen in het Notarishuis te Haarlem luidt: Kweekduinstraat 38 niet geveild: Cornelissteeg 13 niet geveild; Koediefslaan 30, Heemstede, f7100, H. v. d. Pol qq.; Palemedesstraat 30, f 18000, op gehouden; Schreveliusstraat 2 zw. en rd., f 11400, C. Keur qq.; Soutmanstraat 34, f39000, J. P. Junge qq.; Soutmanstraat 2, f37780. J. P. Junge qq.; Wagemakerslaan 3. f4700, C. Hoen Dzn. qq.; Spionkopstraat 20, f 5405, N.N.; Burgwal 8 zw. en rd., f 2325, N.N.; Oranjestraat 146, f6000, D. de Vries; Nic. v. d. Laanstraat 1, f 12250, E. Bellaart qq.; P. Kiesstraat 74, f15200, A. J. Over- akker qq. Op zondagmiddag 24 maart zal om half vijf in het Sportfondsenbad te Haarlem een doopdienst worden gehouden onder auspiciën van de Zuiderkapel, tijdens welke dienst een tiental gelovigen zal worden gedoopt. Voorganger is ds. J. Visser uit Amster dam. Mevrouw Bouwhof uit IJmuiden zal enkele liederen zingen. publikaties en het verstrekken van inlich tingen aan belangstellenden het voorberei dende werk voortzetten. In deze propagandacommissie hebben zitting de heren W. de Vos, P. Joosten en C. Okx van het wijkcomité „Oud-Scho ten", J. Stans en W. Droogleever Fortuijn van de Stichting club- en buurthuizen, D. van Merkestein van de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" en N. A. H. van Nunen. Amateurtoneel De werkende leden van Droste's toneel vereniging hebben zowel dinsdag- als woensdagavond in Sint Bavo met een op voering van A. v. Zuilen's „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet" ontspanning ge bracht aan tal van ouden van dagen. De keuze van het stuk kan men slechts toe juichen. Het schept vaak verrassende situa ties, geeft gelegenheid tot eenvoudige type ringen, is onderhoudend en luchtig. Spe lers en publiek kunnen er zich uitnemend mee amuseren. Wat de spelers betreft: heel hoog kunne de amateurs van Droste niet mikken. Dat is helemaal geen schande. Ieder vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is. Gegeven de talenten was het dan ook verstandig tot een blijspel als „Ik weet, ik weet wat jij niet weet" te besluiten. De jongeman, die twee jaar zijn ge heugen kwijt raakt en zich ineens voor fei ten ziet geplaatst, welke iedereen bekend zijn behalve hemzelf, werd met voldoende zin voor het komische van deze uitzonder lijke toestand gespeeld om menigmaal de reactie van een gulle lach op te wekken. Daartoe droeg ook zijn bijna wanhopige vriend bij, wiens verschijning strak genoeg werd gehouden om misplaatste overdrij ving tegen te gaan. Meer naar de caricatuur neigt de boekhouder, die zelf een stille on uitgesproken liefde koestert, maar zijn jonge patroon van de ene amoureuze ver wikkeling in de andere ziet rollen. Dat moet stimulerend werken en in de voorstelling van gisteravond werd dat aardig gesugge reerd. De huishoudster werd geestig getypeerd door een speelster wier aanleg reeds eerder kon worden geconstateerd bij de voorstel ling door een andere toneelgroep van het zelfde stuk. Zij was de onbetwiste aanvoer ster van de damesrollen, die overigens zeer behoorlijk werden uitgespeeld - met meer vrijheid van beweging dan mocht worden verwacht. De opvoering liet wat verbetering, die het voorstel moet brengen, meer uit een betere grondslag voor de verdeling dan uit een verhoging van het te verdelen bedrag moet voortvloeien. Het bestuur heeft echter sterk de indruk, dat gemeenten met een voorzieningenpeil, dat nog niet geacht kan worden op de hoogte van de eisen van de tijd te zijn gebracht, volgens de voorgestelde regeling onvoldoende soulaas zullen ontvangen. Er wordt dan ook aan de minister voorgesteld het vaste bedrag van 15.000 per gemeente voor gemeeenten met een inwonertal tus sen de 1000 en 10.000 te verdubbelen en het voor gemeenten tussen de 500 en 1000 inwoners te brengen op 30 per inwoner. Met deze maatregel zou rond 10 miljoen gulden gemoeid zijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten adviseert tot het openen van de moge lijkheid van de voorgestelde woonplaats belasting, maar dringt er met klem op aan, dat er een verder onderzoek zal plaats heb ben naar verdere uitbreiding van het ge meentelijke belastinggebied en daarbij aan dacht te schenken aan plaatselijke heffin gen, die verband houden met de bedrijfs activiteit. De adviseurs achten een vrije zoom in het belastinggebied, waarnaar de gemeen ten in geval van nood kunnen uit wijken een onmisbare voorwaarde voor het door de Commissie-Oud aanbevolen stelsel. Naar het oordeel van de adviseurs moet de woonplaatsbelasting tot elke prijs in de vrije zoom blijven, waarmee bedoeld wordt dat onder geen voorwaarde een gemeente bestuur mag worden gedwongen deze be lasting in te voeren. Daarom wordt in het advies bezwaar gemaakt tegen een artikel in het wetsontwerp, waarin de ministers de bevoegdheid is verleend om aan ge meenten, die een aanvullende uitkering hebben gevraagd, bij het verlenen daarvan de voorwaarde op te leggen om een woon plaatsbelasting in te voeren van ten hoog ste één percent. De heer H. Hessels is door directie en het personeel van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Haarlem gehuldigd ter ge legenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De directeur van de dienst, de heer D. H. Suerink, memoreerde in het bijzonder het vele dat de heer Hessels voor de gemeen schap had gedaan, zijn warme belangstel ling voor hulpbehoevende stadgenoten, zijn vaderlandse houding tijdens de bezettings jaren en zijn collegialiteit. De heer Suerink bood namens het gemeentebestuur een ge schenk in enveloppe aan. Namens de afdeling van de jubilaris sprak de chef, de heer A. v. d. Berg en over handigde een fraaie, door een collega samen gestelde, fotoreportage. De heer J. E. de Vries voerde als voorzitter van het jubileumfonds het woord en overhandigde namens het ge hele personeel een veldkijker. Tenslotte bood de heer F. Hoek, als col lega en sportvriend, gelukwensen aan. De heer Hessels en zijn echtgenote werden van huis gehaald door de oudste in Haarlem aanwezige Ford. Opbrengst dient om twee vaandels aan te schaffen Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal het Heemsteeds fanfarekorps „Eensge zind Excelsior" maandag 10 juni (tweede Pinksterdag) deelnemen aan het interna tionale muziekconcours, dat op die dag in Rijkevoorssel in België gehouden wordt. Ten einde hier een zo goed mogelijke in druk te kunnen achterlaten, wil het korps gaarne over twee vaandels beschikken, waarvoor men de benodigde gelden hoopt te verkrijgen door het organiseren van een bazaar. Deze wordt woensdag 27 maart van 14 tot 22 uur gehouden in het wijkgebouw „De Haven" aan de Camplaan te Heemste de. Hier zullen de gebruikelijke attracties aanwezig zijn, zoals grabbelton, touwtrek tent, prikplanken en naamraden, waarnaast nog diverse afdelingen worden ingericht waar feestartikelen, textiel, luxe- en huis houdelijke artikelen en andei'e voorwerpen ten bate van de aanschaffing van de vaan dels zullen worden verkocht. Behoudens goedkeuring van de burge meester van Heemstede zal het korps voor af nog drie muzikale propagandatochten houden en wel op zaterdag 23 maart in de omgeving van het Res Novaplein en Julia naplein (vertrek om 16 uur van het cafe taria-restaurant), maandag 25 maart in de omgeving van het Nicolaas Beetsplein en Valkenburgerplein (vertrek om 19 uur van de Voorwegschool) en woensdag 27 maart door de Indische buurt. Deze laatste muzi kale wandeling begint om 19 uur bij het wijkgebouw „De Haven", waar die dag de bazaar gehouden wordt en zal daar ook omstreeks kwart voor acht een einde ne men. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan mr. E. Straat een opdracht verleend tot het schrijven van een biografie van de architect H. P. Beriage (18561934), waarin tevens worden behandeld de geestelijke stromingen van zijn tijd. Mr. E. Straat heeft de opdracht aanvaard. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (toez.) (vac. C. Dop J. H. Cirkel te Woudenberg. Aangenomen naar Saaxum (Gr.) W. Straatsma, vicaris te Utrecht. Bedankt voor Leiden (vac. N. Kleer maker) L. Kievit te Woerden. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Beets (Fr.) Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort. ADVERTENTIE ADVERTENTIE IMP NLV. THABUR DEN HAAG //////////////////////mm////, '///////////Will In de donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller naar aanleiding van een vraag van de heer Daams over hetgeen gezegd is in de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland, inzake het kopen van het landgoed „Elswout" te Overveen, mee gedeeld, dat hij een onderhoud heeft aan gevraagd aan de Commissaris der Ko ningin in de provincie. Het doel is hem uiteen te zetten op welke wijze de gemeen te de landgoederen beheert. De heer Daams (V.V.D.) zeide ge schrokken te zijn van hetgeen hij gelezen heeft over het gesprokene in de vergade ring der Provinciale Staten. Daaruit zou blijken, dat de gemeente niet in staat zou zijn het natuurschoon in stand te houden. Spreker meende dat er reden was tegen de opmerkingen te protesteren. De gemeen te geeft immers veel geld uit ten bate van behoud van natuurschoon. Dr. Peereboom Voller merkte op, dat „Elswout" niet aan de gemeente is overgegaan. Mejuffrouw mr. Ribbius Pele- dat betreft een gunstige indruk achter, tier heeft meegedeeld, dat Gedeputeerde Binnen het raam der mogelijkheden wer den de verschillende figuren goed opgezet en al kwam er niet alles uit wat men ervan verlangde, de spelersbent bereikte een heel aannemelijk totaalbeeld. Het publiek was de beste getuigenis voor de resonans. Er werd braaf gelachen en wat men noemt warm meegeleefd. Alleen de geluidsversterking.... die re soneerde ook. In dubbelvoud kwam de ge sproken tekst tot ons. Het was op den duur niet om aan te horen. Maar dit technisch euvel zal wel te ondervangen zijn? P. W. Franse ADVERTENTIE Staten aan de Stichting De Kennemerdui- nen een tip zouden kunnen geven over de eventuele aankoop van „Elswout", maar dat was een jaar geleden ook mogelijk. Wat in de vergadering der Staten gezegd is geeft alleen de mening van het lid mr. W. Westerman weer. Deze heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt zijn eigen in zichten en gevoelens mee te delen. Het is jammer, dat Gedeputeerde Staten er niet op zijn ingegaan. Binnenkort verwacht spreker een onderhoud te hebben met de Commissaris der Koningin en dan kan hij de mening van Bloemendaal over de wijze van beheer van landgoederen weergeven. De voorzitter deed mededelingen over de excursie, die de leden van de ge meenteraad op Donderdag 4 april in de gemeente zullen maken. In de morgenuren zullen in Vogelenzang en Aerdenhout vele punten bezocht worden. In Vogelenzang zal onder meer aandacht worden besteed aan de Bekslaan en de openbare school en in Aerdenhout aan het tracé van de weg die ir. De Ranitz zich heeft voorge steld, aan de bouw van woningen en aan het plan Bovenweg en omgeving. Na de lunch wordt een bezoek gebracht aan Bloe- mendaal-Noord en aan het pompstation; in dit station zijn verbeteringen aange bracht. De punten van de agenda werden in een vlot tempo afgewerkt. Aan de heer E. J. Joosse werd eervol ontsiag verleend als onderwijzer aan de Hartenlustschool we gens zijn benoeming tot hoofd in Haarlem. Gekozen werden tot leden van de open baar onderwijsraad de dames J. C. H. Fre- derikse-Dyserinck, M. A. Bloemendaal en de heren ir. J. W. le Nobel, C. Kruger, D. Duinker en A. Abbas en de vergadering benoemde de heer J. G. van Uden tot amb tenaar van de burgerlijke stand. Besloten werd tot verkoop van een strookje grond aan de Leidsevaart aan de heer C. Keur en tot ruiling van grond aan de Van Haemstedelaan met de heer F. J. A. de Jongh. Goedgekeurd werden de voor stellen tot voorbereiding van een partiëel uitbreidingsplan in onderdelen van gron den bij de Van Haemstedelaan en de Zij weg en de voorbereiding van het partiëel uitbreidingsplan voor de terreinen te Aer denhout, begrensd door Vondellaan, Ju liana van Stolberglaan, Bellamylaan en Borgerweg. Verder stelde de vergadering een nieuwe legesverordening vast en verleende zij garantie voor rente en aflossing van hypo theken voor bouwkaswoningen. Winkelsluiting- Op voorstel van de heer Daams besloot de raad ontheffing van de middagsluiting van winkels te verlenen in de week vóór Pasen en vóór Pinksteren. Stranding van de „Marne" De Raad voor de Scheepvaart heeft, overeenkomstig het voorstel van de Hoofd inspecteur voor de Scheepvaart, de kapi tein van het m.s. „Marne", J. van der R. uit Rotterdam, gestraft door hem het di ploma voor 18 maanden te ontnemen; dat van de stuurman J. K. uit Garrelsweer werd door de raad eveneens conform het voorstel voor de tijd van twee we ken ingehouden. De kapitein had voor de bevoegde in stanties verzwegen, dat de „Marne" op 8 februari 1956 bij kaap Gris Nez was ge strand. Na een uur kwam het schip weer los en bleek achteraf vrij ernstige bodem- schade te hebben opgelopen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17