Verdeeldheid over verhoging van presentiegelden Merkwaardig pianorecital Heemsteedse gemeenteraad Bestedingsbeperking wekt verzet immoom VRIJDAG 22 MAART 1957 a HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Instemming Sporiiokkers Eerste gele „slingers" reeds verkocht „Dikdoenerij" Oude slot Blindenbond hield goede pronagan da-avond Mening van B. en W. „Humanistisch Verbond nodeloos bezorgd" Burgerlijke Stand van Zandvoort Aankoop grond Grote Krocht Voorjaarsvergadering afd. Zandvoort van de Horecaf Voorstel tot naamgeving straten „Staatsliedenwijk" UIT STAD EN STREEK Ouderavond Karei Doormanschool Bloemist redt jongen uit Leidsevaart Poolexpositie in Londen Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer HAARIEMMERLIEDE VOFKUIZEM Gemoderniseerde wegen worden beplant Stille omgang LISSE Bijeenkomst Jonge Kerk Voordracht van Bomans op de plaat vastgelegd Burgemeester opent hoofdkantoor „Haarlem" Burgerlijke Stand van Haarlem Tijdens de donderdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard gehouden vergadering van de Heemsteedse gemeenteaad werden de ingekomen stukken aanleiding tot een geanimeerd debat, in zonderheid de lijst van werken, waarvan met het oog op de investeringsbeperkingen de uitvoering moet worden uitgesteld. De heer Reijnders (Arbeid) ergerde zich hierbij vooral aan de voorgenomen be zuiniging op douchecellen in arbeiderswo ningen, waarbij hij eraan herinnerde, dat het krediet hiervoor indertijd door de raad con amore was verleend in het belang van de „waterbesohaving". Volgens sprekers overtuiging zijn het in de eerstee plaats de handarbeiders die recht hebben op een be hoorlijke badgelegenheid en hij noemde het betreurenswaardig, dat deze douchecellen door B. en W. in dit lijstje werden opge nomen. Mevrouw Van der Meule n-H o u- w e r (Arbeid) was zelfs bevreesd dat hier door de volksgezondheid zou worden aan getast; in welke veronderstelling zij bij val ontvingt van de heer Zegwaart (KVP) die het college dan ook verzocht een ander lijstje te willen samenstellen. Burgemeester Van Rappard wees de opponenten echter op het verschil tussen bezuiniging en investeringsbeper king. Dit laatste houdt in, dat wegens ge brek aan het nodige kapitaal een aantal ob jecten moest worden aangewezen, waar van de uitvoering noodgedwongen enige tijd zal moeten wachten. Hiertoe behoort bij vooi'beeld ook een nieuwe brandweerlad der, waarvan eveneens niemand de noodzakelijkheid zal kunnen betwisten. De raad nam dus genoegen met de toezegging van de voorzitter, dat dit alles slechts uit stel betekent, tot het moment waarop de benodigde gelden weer beschikbaar zullen zijn. Vervolgens constateerde de heer Ver spoor (Arbeid) in de mededeling van Gedeputeerde Staten dat zij voornemens zijn de uitkering-ineens van 6°/o over een gedeelte van het jaar 1956 voor de secre tarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand, te doen ingaan op 1 juli 1956 een grove onbillijkheid ten opzichte van de onderwijzers en het politieperso neel. De voorzitter was het wat de onbillijkheid betreft, volkomen met deze opmerking eens. Hij wees de heer Verspoor er echter op, dat politie en onderwijzers onder het rijk res sorteren. Ten slotte meldde.de heer Reijnders zich opnieuw bij het verzoek van de kerkeraad der Gereformeerde kerk te Heemstede om subsidie voor de bouw van een kerk met bijlokalen aan de Camplaan. Spreker her innerde hierbij aan de uitspraak van de protestants-christelijke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, waarbij men tot de conclusie gekomen was dat de overheid aan de opbouw der kerk dient mede te wer ken. De heer Reijnders verbaasde ,dat ook de Heemsteedse raadsfractie deze mening is toegedaan. De voorzitter maakte een eventueel ver der debat overbodig door er op te wijzen, dat het stuk in handen van B. en W. zal worden gelegd voor preadvies; hetgeen be tekent dat de raad ter zijner tijd in de ge legenheid wordt gesteld uitvoerig over dit verzoek van gedachten te wisselen. ADVERTENTIE geven hun jonge dieren het beste van het beste. Is het geen veel mooiere sport, kin deren gezond en stevig op te zien groeien. Kan dat met on volwaardige, gefabriceerde voe dingsmiddelen? Werkelijk vol waardige voeding voor kinde ren. rijk aan opbouwstoffen is ruwe, onbewerkte natuurho- ning. Maar neem de beste, zo van ■mf OEK9ERSHOF vanaf 1.55 p. pot. Alleenverkoop. Fa. W. G. BEELEN, Kruisstraat 15, tel. 10294 R. TER HAAR, Zijlstraat 84, tel. 21450 A. PIELAGE, Leidsevaart 436, tel. 34953 P. J. KOK, O'veen, Bl'daalsew. 261, tel. 23483 VONCK's zelfbediening Heemstede, J. v. Goyenstraat 21, tel. 34432 Naar de bloeiende bollen Deze week zagen wij al een vrachtauto met een gele slinger van narcissen op de motorkap. Ook enkele jongetjes in Lisse hadden zich getooid met dit „afval" van de bloembollenvelden. Dit betekent dus, dat er al kwekers bezig zijn de eerste bloeiende gele trompetnarcissen te koppen. Er staan op het ogenblik al vele velden te pronken met dit opvallende geel en zij vormen, na de kleurige boei van de krokussen de over gang naar de meer gevarieerde kleuren van de latere variëteiten en de vroegste tulpen. Het typische narcissen-„district" vindt men hoofdzakelijk in Voorhout, Sassenheim, Noordwijkerhout, Warmond en ook wel in Noordwijk. De krokussen beginnen uitgebloeid te ra ken, zodat hun kleuren langzamerhand van het veld vedwijnen. Deze bloemen worden echter niet, zoals de andere gekopt. De allervroegste tulpjes, die onder de verzamelnaam Tulipa's bekend staan, be ginnen thans te bloeien. Hun kleuren, meestal zeldzame combinaties van wit, crème, rose en een geel hart, zijn het meest te bewonderen als men er vlak bij staat. Op het veld zijn zij niet bijzonder opval lend. De eerste hyacinten kleuren. Een enkele kweker behandelt ze nog op de ouderwetse manier, waardoor ze vroeger zijn. Men kan dus het geluk hebben, dat men een enkele hoek van deze bloem ontdekt. Het zal ech ter nog wel een of twee weken duren, voor dat de eerste rijke kleurenmengeling, die de bollenstreek haar roem heeft bezorgd, te zien zal zijn. Hierna kon pas een aanvang worden ge maakt met de eigenlijke agenda: waarvan het voorstel tot verhoging van 12,50 tot 16 van het presentiegeld voor de raads vergaderingen pas na een langduirege dis cussie werd aangenomen. De heer Zegwaart verzocht namelijk het voorstel terug te nemen, omdat hij het een. ongelukkig gekozen tijdstip vond de raads leden nu een verhoging van het presentie geld toe te kennen. De heer Van Brugge n (Prot Chr.) was dezelfde mening toegedaan. Hij ver klaarde zich volkomen bereid voorlopig met de huidige betaling genoegen te nemen; vooral omdat de arbeidersbeweging heeft, toegezegd geen stappen tot een nieuwe loonronde te zullen ondernemen. De Zee- 1 e n b e r g (WD) en Dijkstra (Prot. Chr.) voerden ongeveer dezelfde motieven aan. hetgeen de heer Verhoeven (KVP) de opmerking ontlokte: „We komen al aardig in de bestedingsbeperkingspsychose!" De heer Reijnders liet op zijn beurt weer een ander geluid horen. In de eerste plaats noemde hij het bedrag: twaalf keer 3,50 per jaar en per lid te gering, om hieraan zoveel aandacht te besteden. Bovendien achtte hij de functie van raadslid „dik on derbetaald"; vooral met het oog op de tijd rovende wei'kzaamheden in diverse com missies. En ten slotte moet het een ieder mogelijk worden gemaakt het raadslid maatschap te kunnen uitoefenen, ongeacht zijn of haar maatschappelijke positieè Mevrouw Van Nispe n-V a n W e 1 y (WD)oefende critiek uit op de argumenten der tegenstanders van het voorstel, die zij als „dikdoenerij" bestem pelde, en waarin het „dit geld nemen wij nu lekker niet" duidelijk ligt opgesloten. „Dank U!", interrumpeerde de heer Zeg waart hierop, kennelijk gepikeerd. De voorzitter verzocht ten slotte de dis cussie te staken, omdat hij van mening was dat het voorstel zonder enig bezwaar met algemene stemmen kon worden aangeno men. Het werd inderdaad geaccepteerd; al verlangden de heren Zegwaart, Dijkstra, Kooyman en Van Bruggen aantekening te hebben tegengestemd. Het voorstel tot verhoging van de jaar wedde der wethouders van 4200 tot 4850 ondervond beduidend minder tegenstand. De heer Van Bruggen wilde zelfs niet na laten uitdrukking te geven aan zijn grote sympathie met deze weddeverhoging, die volgens zijn mening al vele jaren geleden had moeten.plaats hebben. „Ik ben het hier volkomen, maar dan ook volkomen mee eens verklaarde hierop de heer Verhoeven waarna ook de andere leden zonder hoof delijke stemming met het voorstel accoord gingen. Zoals te verwachten viel, werd daarop het schilderij van de heer J. J. Gerstel, voorstellende „Het Slot te Heemstede" ten tijde van de bewoning daarvan door de ambachtsheer Adriaèn Pauw (±1650). het geen reeds in de hal van het raadhuis is opgehangen, onder dankzegging voor de ge meente aanvaard. De heer Van Bruggen hoopte naar aanleiding hiervan, dat de aanwezigheid van dit schilderij een per manente herinnering zou betekenen aan het feit, dat door de gemeente nog steeds iets voor „Het Oude Slot" moet worden gedaan. De heer Verspoor toonde zich nog voortvarender door zijn suggestie nu einde lijk eens een aanvang te maken met het herstel van de brug. „Voorlopig absoluut ijitgesloten", moest wethouder Van Lent op dit ent housiasme voor de historie antwoorden, on der verwijzing naar de tijdsomstandighe den. Het enige soelaas op deze teleurstel lende mededeling vormde zijn onthulling, dat in het college zojuist een klein bedrag was uitgetrokken, waarvoor althans de poort kan worden gestut. Nadat de raad vervolgens de heren P. J. J. van der Putten, J. E. Baalbergen en J. Spruit had benoemd tot leden van de com missie, die zal worden belast met de schat ting van de gemeentegronden, meldde al leen de heer Verhoeven zich voor de rond vraag, omdat hij had opgemerkt dat de straatverlichting meestal nog brandde, wanneer de dag reeds lang is aangebroken en daarentegen pas ontstoken wordt, als de schrnering al geruime tijd is ingetreden. Wethouder Van Wijk was dit alles even min ontgaan. Vandaar dat hij hierover reeds in overleg is getreden met de directeur der bedrijven, waarvan spreker binnenkort een kostenbespreking zal ontvangen van een elektrische klok welk de verlichting auto matisch regelt met behulp van het al of niet invallende daglicht. De raad zal hier over nog nader worden ingelicht. In theater Monopole hield de Nederland se Blindenbond, daartoe in staat gesteld door een Zandvoorts comité van voorbe reiding, donderdagavond een kunst- en filmavond, om daardoor meer belangstel ling te wekken voor het werk van de bond. Honderden personen woonden de avond bij en genoten van een aantrekkelijk pro gramma. Na een welkomstwoord van ds. J. van der Mije hield burgemeester mr. H. M. van Fenema een korte openingstoespraak en wees op het nut van dergelijke avonden. De heer Joh. van den Berg, propagandist van de Nederlandse Blindenbond, poneer de, dat vooralsnog hulp aan de blinden niet achterwege kan blijven totdat het gelukt zal zijn hen van een gelijkwaardige plaats in de maatschappij te verzekeren. Dit stre ven wordt steeds meer verwezenlijkt. Zijn opwekking, het werk van de Blindenbond te steunen, had tot resultaat, dat vieren dertig personen zich als donateur opgaven. Het Zandvoorts mannenkoor trad onder leiding van de heer B. J. Beijlevelt twee keer op en oogstte veel succes. Piet Nieu- wenhuysen bracht op geestige wijze enige cabaretliedjes ten gehore en begeleidde zichzelf aan de piano. De heer Joh. van den Berg declameerde verzen van Jan Prins en Adema van Scheltema. Een de monstratie met brailleschrift, waarmede enkele prijzen waren te winnen, sloeg bij zonder in, waarna tenslotte de fraaie film „Sport en spel door blinden" werd ver toond. Ds. J. van der Mije sloot deze ge slaagde avond, die uitmuntte door een sfeer van gemoedelijke gezelligheid. Het college van B. en W. van Zandvoort is van mening dat de Gemeenschap Zand voort van het Humanistisch Verhond zich nodeloze zorgen maakt wat betreft het niet opnemen van genoemd verbond in de stich ting „Gemeenschapshuis Zandvoort". Uit het adres dat aan de gemeenteraad werd gericht wordt, volgens B. en W., morele steun gevraagd ter voorkoming van een onprettige ervaring die echter niet bestaat, daar de stichting „Gemeenschaps huis" reeds te kennen heeft gegeven, geen enkel bezwaar te hebben tegen opname van het Humanistisch Verbond in het bestuur van de stichting. Het ligt volgens B. en W. thans niet op ae weg van de raad, om zich nog onge vraagd te gaan bemoeien met interne aan gelegenheden van de stichting. Waar het bestuur echter geformeerd is uit afgevaar digden van door het gemeentebestuur uit genodigde groeperingen acht het stich tingsbestuur het niet noodzakelijk zelf een uitnodiging tot het Humanistisch verbond te richten. Een verzoek om alsnog een ver tegenwoordiger van deze groepering in het bestuur op te nemen zal echter in welwil lende overweging worden genomen. Vol gens B. en W. kan de raad er mee volstaan met te constateren dat de gemeenschap Zandvoort van het Humanistische Verbond kan worden toegelaten als deelneemster in de stichting „Gemeenschapshuis Zand voort". GEBOREN: Henry Isidore, z. v. J. D. Uyt- tenhove en A. M. Surjoutomo; Ronald, z. v. F. Arnoldt en W. van der Wilit. ONDERTROUWD: Th. van der Meer en E. H. van Duijn. GEHUWD: J. Wagemans en C. W. Werk man; A. Engels en M. F. Fahrcnholz. OVERLEDEN: S. Bosman, 83 jaar, weduw naar van D. Draijer. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden een voorstel doen toekomen over een voorgenomen aankoop van een strookje grond aan de Grote Krocht vóór perceel no. 25. De eigenaren hebben zich tot ver koop bereid verklaard en de aankoop ach ten B. en W. gewenst om de plannen te kunnen verwezenlijken voor verbetering van deze belangrijke verkeersweg in het dorpscentrum. Chr. Steenken kwarteeuw afdelingssecretaris Tijdens de in restaurant „Zomerlust" te Zandvoort gehouden voorjaarsvergadering van de afdeling Zandvoort van de Neder landse bond van hotel-, restaurant- en café- personeel. heeft de voorzitter van de afde ling, de heer L. J. Rinkel, de heer Chr. Stenken gehuldigd, omdat dieze onafgebro ken gedurende vijfentwintig jaar als secre taris der afdeling is werkzaam geweest. Namens de bond werd hem het zilveren jubileum-insigne overhandigd. Van afdeling en leden ontving de heer Steenken diverse fraaie cadeaus. Het tragisch overlijden van de heer H. J. Kreeft, eigenaar van restaurant Kreeft in de Kerkstraat te Zandvoort, werd door de voorzitter tijdens een korte toespraak her dacht Besloten werd een verzoekschrift te rich ten tot de gemeenteraad van Zandvoort, om paviljoen „De Vijverhut" aan te sluiten op het elektrische lichtnet. In de laatstgehou den raadsvergadering werd het door de eigenaar gedane verzoek wederom afge wezen, waarover verscheidene leden hun ontstemming en teleurstelling uitspraken. Omdat het hier een recreatie-oord gold, was, naar het oordeel van de aanwezigen, ge noemde aansluiting van het grootste alge meen belang te achten voor Zandvoort. Unaniem besloot men genoemd verzoek schrift tot de gemeenteraad te richten. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, de in aanbouw zijnde „eenvor mige" woonwijk ten westen van de Lijster straat en ten zuiden van de Brederodestraat, tot een zogenaamde ,.9taatslieden-woonwijk" te maken en derhalve aan de daar komende straten de volgende namen te geven: Cort van der Lindcnstraat (18461935), Dr. Kuy- perstraat (18371920), de Savomin Lohman- straat (18371924), Dr. Schaepmanstraat (18441903), Mr. Troèlstrastraat (1860 1930), Dr. de Visserstraat (18571932) en Groen van Prinstererplein (18011876). Deze straatnamen sluiten volgens B. en W. goed aan bij de reeds bestaande straatnamen ten westen van bovengenoemd terrein, namelijk Oldenbarneyejrt, Heimsius, Hugo de Groot, Marnix van St. Aldegonde en Thor- becke Nietttvs in het kort Forum. De Hervormde Vrouwen Dienst in de classis Haarlem houdt maandagavond 25 maart in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem een samenkomst, waar ds. Keja met een forum spreekt over de herderlijke brief der Generale Synode „Christen zijn in de Nederlandse samen leving". Ds. Keja is door de Generale Synode aangesteld voor het vormingswerk onder volwassenen. Over kabel gestruikeld. Een 25-jarige arbeider is donderdagmiddag omstreeks vijf uur op een scheepswerf in Spaarnöam over een kabel van een lastwagen gestruikeld. De man sloeg met zijn hoofd tegen de grond en liep een hersenschudding op. De arbeider is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem opgenomen. Benoeming. De heer J. van Doorn, onderwijzer aan de Prinses Marijkeschool te Haarlem, is benoemd tot hoofd van de christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Alphen aan de Rijn. Ouderdom helpt jeugd. De afdeling Haarlem van de Algemene Bond van ouden van dagen heeft een wisselbeker beschik baar gesteld voor de „welpenwedstrijden" welke zaterdagmiddag 23 maart in het kader van de viering van het zestigjarig bestaan van EDO tussen EDO en HFC op het terrein van de jubilerende vereniging worden ge houden. Zestigduizendste. Mejuffrouw Lien Blom zal zeker geen spijt hebben van haar gang naar het Haarlemse Rembrandtlheater gisteravond. In de hal werd zij verwelkomd door directeur W. Bakker, die haar een foto van de hoofdrolspeelster Romy Schneider en een geschenk onder couvert aanbood, om dat zij de zestigduizendste bezoeker is, die de film „Sissy" kwam zien. Reuma. Op donderdagavond 28 maart zal dokter G. R. van Veen. reumatoloog te Haarlem in het Hervormde Wijkgebouw aan de Molenaerstraat 18 te Haarlem voor het zusterfonds in Wijkgemeente III der Her vormde gemeente, een lezing houden over de reumatiekbestrijding. Er worden ook twee geluidsfilms over dit onderwerp ge draaid. Expositie. Van vandaag af wordt in Haarlem een tentoonstelling gehouden van de ontwerpen voor bedrukte stoffen welke in het kader van een wedstrijd gemaakt zijn door leerlingen van de Rijkskunstnijver heidsschool. De expositie wordt gehouden in het meubelmagazijn De Jager op de hoek van Grote Houtstraat en Raamvest. Textiel. Op vrijdagavond 29 maart houdt de afdeling Overveen van de Neder landse Christenvrouwenbond een ledenver gadering in gebouw „Irene" aan de Els- woutslaan. Spreker is de heer B. Reehorst uit Santpoort, die een lezing met lichtbeel den zal houden over een textielfabriek in Twente. Voorlichting. De afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christenvrouwenbond zal op donderdagavond 28 maart in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een ledenver gadering houden, waar de voorlichtingsoffi cier van de afdeling personeelspubliciteit van het ministerie van Oorlog een lezing met films zal houden over de Milva en de Luva. Tijdens de donderdagavond gehouden ouderavond van de Karei Doormanschool te Zandvoort heeft de voorzitter van de ouder commissie, de heer P. Douma, aan het hoofd der school, de heer A. Mabelis, namens de ouders een duplicator en een filmprojector met geluidsinstallatie aangeboden, bekostigd uit bazaargelden en bijdragen van de ouders. De heer Douma sprak daarbij de hoop uit, dat deze' kostbare apparaturen door alle leerkrachten van de school zullen worden gebruikt tot nut en veraangenaming van het onderwijs. Met woorden van dank aan vaardde de heer Mabelis namens het gehele personeel de prachtige cadeaus, waarna het filmapparaat werd ingewijd met de verto ning van een tweetal films. Plet voorstel van één der aanwezigen om een fonds te stichten waaruit filmstrips gekocht, of gehuurd kun nen worden, zal nader door de oudercom missie worden bestudeerd. In de plaats van de heer Blom werd mevrouw Weber tot lid van de oudercommissie gekozen. Een propa- gandawoord voor de vereniging „Volks onderwijs" leverde zes nieuwe leden op. Wethouder A. Kerkman. woonde als wet houder van onderwijs, deze geanimeerde ouderavond bij. INSTALLATIE RAADSLID. Vóór de afwerking van de agenda van de Zandvoortse raadsvergadering van dinsdag avond zal de heer L. J. van der Werff als nieuw raadslid worden beëdigd en geïnstal leerd. De heer Van de Werff komt in de plaats van de heer S. Slagveld, die onlangs als raadslid bedankte. Een elfjarige jongen reed donderdag avond omstreeks half acht pardoes op zijn fiets de Leidsevaart te Haarlem in. Een 25-jarige bloemist uit Vogelenzang zag het ongeluk gebeuren en heeft de jongen op de wallekant getrokken.,Een agent van po litie belastte zich met het dreggen naar de fiets. De jongen heeft waarschijnlijk de macht over zijn stuur verloren. Gloria Sharaff, een Amerikaanse pianis te, kwam donderdagavond in de tuinzaal van het Plaarlemse Concertgebouw een recital geven. Men kan zich afvragen wat mevrouw Sharaff met dit optreden voor had: de kunst een dienst te bewijzen, het publiek op iets bijzonders te vergasten, of alleen maar een wensdroom - als interprete op het podium te schitteren - in vervulling te zien gaan? Het resultaat was in ieder geval zo, dat de kunst er weinig of niet mee geholpen was en dat het publiek - voor zover tot oordelen bevoegd - niets te horen kreeg dat werkelijk op een trac- tatie leek. Wat het derde punt betreft: de vervulling van de wensdroom, wil ik ho pen, dat de concertgeefster zelf tot de ervaring zal zijn gekomen dat haar spel en haar artistieke vermogen aanzienlijk tekortschieten om de meesterwerken der pianolitteratuur te interpreteren, althans er mee voor het forum te komen. Gloria Sharaff heeft zich blijkbaar ontzaglijk veel moeite gegeven om de techniek te venverven waarvan haar prestaties blijk gaven. Deze kunstvaardigheid mist welis waar gaafheid, lenigheid en beheersing, maar het is tenslotte iets waar behoorlijk muziek mee te maken zou zijn, indien zij geregeerd werd door een musisch besef van zuiverder en rijker gehalte dan dat waarover de concertgeefster bleek te be schikken. De eerste twee maten van Schu berts Impromptu opus 90 no. 1, waarmee zij haar programma opende, maakten ons op dit kardinale punt al achterdochtig. Het was de voorbode van tal van sentimentele, ritmisch uit hun verband gerukte passa ges, waaraan wij ons de hele avond heb ben kunnen ergeren. Rommelig passage- Prins Philip van Groot-Brittannië heeft de tentoonstelling over het leven en het wetenschappelijk onderzoek van de Britse Zuidpoolexpeditie in het Impe rial Institute te South Kensington (Londen) bezocht. De expositie geeft een beeld van de jongste Britse onder zoekingen rond de Falklandeilanden, die de prins op zijn wereldreis met de Britannia" heeft aangedaan. Op de foto ziet men een model van een slee kamp op werkelijke grootte. spel (het leek soms wel of het rechter pedaal voortdurend in gebruik was), wilde uitschieters en onstabiele tempi deden de rest om Schuberts karakteristieke werkje willekeurig en eigenwijs te vermommen. In zijn Wanderer-Fantasie was het net zo, plus een paar opvallende technische te korten in de linkerhand. De liedpassage „Die Sonne scheint mir hier so kalt" werd een hopeloos taaie en sentimentele geschie denis. Zowel in het Scherzo als in de slot- fuga bleek het tempo afhankelijk van de moeilijkheidsgraad. Na de pauze kregen wij een verrassing, namelijk de interpretatie van de zeer om vangrijke Humoreske opus 20 van Schu mann. een werk dat om begrijpelijke rede nen uit het repertoire der klaviervirtuozen verdwenen is. Het pleidooi dat Gloria Sharaff voor deze compositie hield en dat haar veel werk en inspanning moet heb ben gekost, kon ons niet overtuigen van zijn innerlijke waarde. Wat daarna nog volgde (een Nocturne, een Mazurka en drie Etudes van Chopin) bood geen nieuwe as pecten. behoudens dat een enkele passage in de Nocturne opus 27 no. 1 in een piano timbre klonk dat nu eindelijk eens aan genaam aandeed. Zo'n enkel lichtpuntje is echter van te geringe betekenis om de ver wachting te wekken dat Gloria Sharaff met ere een plaats op de concertpodiums zal bemachtigen. Haar rest dan altijd nog de kans om in intieme kring gevierd te worden. Zij speelde als toegift de Etude opus 25 no. 1 van Chopin en de Arabeske opus 18 van Schumann. Jos. de Klerk GEBOREN: Martinus Cornells Maria. z. v. N. J. Bouwman en A. G. Jak; Theodorus Jacobus Gerardus, z. v. J. Wit en A. E. Groot; Dinette Wilhelmina, d. v. H. Slofstra en L. Peereboom; Maria Johanna Marga- retha Huberta, d. v. Th. J. van der Helm en M. M. J. Warmerdam; Mirjam Cornelia Louisa, d. v. W. C. Klomp en G. A. Kievit; Marinus Anthonius, z. v. J. A. van Rooijen en J. M. T. van Hamelsveld; Alfonsus Adria- nus, z. v. P. Koolbergen en C. A. Bouwman; Nicolaas Johannes Jacobus, z. v. P. Koolber gen en C. A. Bouwman; Gerardus Johannes, z. v. P. Koolbergen en C. A. Bouwman; Ca- trina Maria, d. v. G. Teeuwen en C. G. van Leeuwen; Johannes Wilhelmus, z. v. J. P. Daalman en G. M. M. Berendse; Helena The- resia Maria, d. v. W. L. Blom en J. A. van Haaster; Willem Leendert, z. v. L. W. van 't Hof en S. Poldervaart: Dick, z. v. G. voor den Dag en W. M. de Weerd; Arie, z. v. G. Roest en N. Ruighaver; Dirk Jan, z. v. D. Roubos en G. Koolhaas; Jacob, z. v. C. A. Enthoven en C. J. Korsuize; Apolonia Maria, d. v. C. M. Schoort en E. M. Duivenvoorden; Johanna Petronella Maria, d. v. N. M. Blok ker en H. M. Verhoeve; Willemina Maria, d. v. J. den Breejen en W. Vreugdenhil. ONDERTROUWD: P. J. G. Bruynen en W. scheurwater; A. A. C. der Weduwen en O. Vaandering; T. J. Straathof en H. M. van Woerkom; P. N. Smit en T. A. van Woerkom; J. H. Noorloos en E. H. Heemrood. GEHUWD: A. van Tol en E. Plomp; J. van Tol en E. P. van der Knijff; J. de Groot en D. Steenbergen; J. Kaslander en E. J. van Heirwijnen; J. Hogenbirk en C. J. Jonge Vos; D. G. J. de Visser en W. H. Mulder; J. C. Kerzaan en C. Combée. OVERLEDEN: Aagje Kranenburg. 69 jaar. e. v. W. Honeoop; Pieter Kinkel, 73 j., e. v. G. Boef; Martinus Lucas Hendricus Huber- tus.Hermse, 65 j., e.v. H. J. C. J. van Alem; Roelof Dirk Wasterval, 54 jaar, e.v. T. L. Singal. GEHUWD: A. van Schaik en S. Hoek; H. H. Pardoen en J. de Rooij; A. H. Walter en G. Zwaan. OVERLEDEN: L. W. Buijs, oud 70 jaar. Aan de wegen te Vijfhuizen, die aan het eind van het vorig jaar werden gemoderni seerd, wordt thans de laatste hand gelegd door het aanbrengen van beplanting. De gemeente Haarlemmermeer is hiermee be gonnen aan de Spieringweg, waar aan weerskanten op de trottoirs jonge linde bomen worden geplaatst. De afdeling Bennebroek van het Gezel schap van de Stille Omgang gaat in de nacht van zaterdag op zondag de jaar lijkse tocht naar Amsterdam maken. Na een kort Lof te twaalf uur vertrekken de deelnemers te kwart voor één met bussen naar Amsterdam. De H. Mis wordt te kwart voor drie in de kerk van de paters Capucijnen opgedx-agen en te kwart voor vijf wordt de terugtocht naar huis onder nomen. Ook de afdeling Vogelenzang van het Gezelschap van de Stille Omgang houdt in de nacht van zaterdag op zondag de Stille Omgang, 's Nachts te één uur wordt in de parochiekei'k een kort Lof opgedragen en te kwart voor twee vertrekt het gezelschap met bussen naar Amstex-dam. De H. Mis wordt te kwart voor vier in de Boompjes- kerk opgedragen door kapelaan Voorbij, die de tocht meemaakt. Daarna wordt koffie gedronken en wordt de terugreis aanvaard. Op een druk bezochte bijeenkomst van de Jonge Kerk in „Het Baken" te Lisse heeft dr. J Bartels.' de landelijk secretaris van „De Jonge Kerk" donderdagavond een causerie gehouden over „De Jonge Kerk en de wereld". Spreker wees er op, dat het aantal men sen dat naar de kerk gaat steeds kleiner wordt en dat de kerk zich de vraag heeft te stellen: is dat mede onze schuld? De oude en de jonge generatie verschillen sterk van opvatting Men moet echter niet denken dat dit een verschijnsel van de twintigste eeuw is. Altijd hebben de ouderen een zekere vrees voor „de wereld" gehad. Dr. Bartels meen de, dat de taak van de Jonge Kerk is: haar leden toerusten, de macht van Jezus er kennen en vervolgens Jezus ook volgen in de wereld. Er zal veel over boord ge gooid moeten worden, maar men zal dit niet te onstuimig mogen doen. Na dit referaat volgde een drukke ge- dachtenwisseling. De voorzitter der afd. Lisse van„De Jonge Kerk" sprak een kort openings- en slotwoord. Bijeenkomst van de Volksuniversiteit in het Frans Halsmuseum Zelfs nadat extra-banken in de Renais- sance-zaal van het Frans Halsmuseum wa ren bijgezet, moesten donderdagavond nog zeer velen worden teleurgesteld, die de voordracht van Godfried Bomans hadden willen bijwonen. Deze las voor uit eigen werk voor leden van de V.U., terwijl tech nici van Philips zijn lezing op een lang speelplaat vastlegden, die binnen afzien bare tijd in de handel zal komen. De heer Bomans vertrouwde de aanwe zigen toe, dat hij een honorarium-ineens voor de plaat had verkozen boven een royalty-uitkering. Hij revancheerde zich spoedig voor deze zelfspot, door stukjes voor te lezen, die humoristische maar felle aanvallen zijn op ideologische krentewege- rijen in allerlei ^kampen: het christelijke, het katholieke, het communistische, het ethische enzovoox-ts. Bomans' publiek misschien waren er slachtoffex-s onder hen schuddebuikte van het lachen en beloonde het stukje „Zo zit dat" over Nieuw Guinea zelfs ovatio neel. Onder andex-e werden door de heer Bo mans voorgedragen „Blote beelden", „Zo zit dat", „Het Strandleven", „Het Kamer lid", De Dreestrekkex-s" en „Friesland in de kou". De heer Bomans verklaarde na afloop verrukt te zijn over de wijze waarop zijn stadgenoten zijn stukjes „incasseerden". Het bestuur van de Volksuniversiteit is bezig een herhaling van de avond voor te bei-eiden, om de talloze teleurgestelden te gerieven. Donderdagmiddag om drie uur heeft Haarlems burgemeester, mr. O. P. F.M. Cre- mers, de officiële opening verricht van het nieuwe hoofdkantoor en centraal kruide niersmagazijn van de Coöperatie „Haarlem" aan het Donkere Spaarne in Spaarne. Te vens werd de broodfabriek en banketbak kerij van de coöperatie aan de Byzantium- straat in Haarlem heropend. De ruim tweehondei'd aanwezigen keken na afloop van het officiëlegedeelte met belangstelling toe, hoe het in de bakkerij, wat de bereiding van het banket en brood betreft, toeging. De heer P. vaxx Gessel, voorzitter van het bestuur van de vex-bx-uiksvex-eniging, schetste in zijn openingstoespi'aak de groei die de coöperatie in de afgelopen vijftig jaar heeft doorgemaakt. In die tijd is het aantal leden zeer sterk toegenomen. Thans zijn 17.000 gezinnen tot de coöperatie toe getreden en dit is een respectabel aantal als men bedenkt dat de Spaarnestad 167.000 inwoners telt. De heer Van Gessel vond het hoofdkantoor als hei-boren. De reox-ganisatie van de vei-'oruiksorganisatie heeft in dit kantoor zijn bekroning dan ook wel gevon den. De coöperatie „Haarlem" is onstaan uit een fusie van de „Eendracht" en de „Vooruitgang" in 1949. Momenteel is „Haarlem" de enige Haarlemse verbruiks- coöpex-atie en beschikte over viei'entwintig winkels. Na een uitvoerig relaas over de wijze, waax-op men tot de x-eorganisatie was geko men, gaf de heer Van Gessel het woord aan de bux-gemeester. „Toen ik de uitnodiging voor de opening van het hoofdkantoor ontving, was ik eerst van plan, die op zij te leggen", aldus de burgemeester", maar toen ik hoorde, dat de coöperatie zoveel leden telde en borg staat voor een groot gedeelte van de Haarlemse voedselvooi-ziening, besloot ik de uitnodi ging in dank te aanvaai-den". De burge meester zei te hopen, dat de vei'bruiksvere- niging zich in de komende jai-en in even grote mate zal ontwikkelen als tot nu toe het geval was. Mr. Cremers besloot zijn toe spraak met de wens dat eendracht en voor uitgang ook in de komende jaren in hun symbolische betekenis zullen bijdragen tot verdere ontplooiing van de vereniging. Voorts voex-de ondei-meer de heer J. Roos directeur van de Centrale der Nederlandse Vex-bruikscoöperaties in Rotterdam, het woord. Met een autobus spoedden de vele aan wezigen zich toen naar de bakkerij aan de Bvzantiumstraat. Honderden kinderen ge tuigden lang na afloop van de officiële ope ning. vrolijk zwaaiden zij met vlaggetjes, die de coöperatie ter gelegenheid van dé heuglijke gebeurtenis had uitgereikt. Haarlem. 21 maart 1957 ONDERTROUWD. 21 maart: P. J. M. van Elferen en M. van Daalen. GEHUWD. 21 maart: J. Tuinman en C. E. Horst; H. Boekelaar en L. P. Loogman; L. Buist en W. Eekhof: R. G. Smit en K. H. Ploeg; J. Dol en J. G. Drenth. BEVALLEN van een zoon, 20 maart: M. C. van BaekelVan Wunnik; N. de Hilster Verhoef: 21 maart: S. F. de JongFeenstra; J. SchaapDaemen. BEVALLEN van een dochter, 20 maart: E. S. PeerdemanDe Wit; E. M. W. van Buu ringenZandbergen; G. J. GeerlingsVer- biesen; L Verkijk—Bleeker; W. Stelma— Koopmans. OVERLEDEN, 19 maart: G. M. Brinkman Westhof, 84 j., Westerhoutpark; 20 maart: C. DovesHulst. 56 j.. Lange Veerstraat; T. van PoelgeestBeeldman, 75 j.. Frankestr.; C. A. BeunkJansen, 84 j„ Westerhoutpark.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19