Nieuwe oliebui sleidingen van Nabije Oosten naar Europa Suwirjo's formatie mislukt door islamitische eenheid Boycot van het Suezkanaal als Nasser niet toegeeft (fa HET WEER Trenet met dertig chansons OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kadar praat in Moskou over Hongarije's vernielde economie I Brits kabinetscomité voorziet eind van scheepsbouwstaking Westduitse Bondsdag zal de Euromarkt aanvaarden Eerste Brits-Amerikaans akkoord in Bermuda Tegenstellingen worden scherper zichtbaar Stalinisten blijven zich doen gelden Ook artsen in actie TEKENMATERIALEN Stuurman Cohen J. J. VAN KOOTEN Minister Erhard, ondanks bezwaren, voorstander 71e JAARGANG No 216 VRIJDAG 22 MAART 1957 302e JAARGANG No 64 Agenda Vertrouwen Conferentie op Bermuda Eerherstel voor afgezette rechters in Polen Het woord is aan Hogere temperaturen TEGHN. ARMBANDEN Verkeersongelukken DIT JAAR: 229 DODEN j Vliegtuig met 67 man bij Japan vermist Vier doden in het verkeer Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L, Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HAMILTON (Reuter.'AFP) President Eisenhower en de Britse premier Mac- Millan zijn in de Mid-Ocean Club te Hamilton, de hoofdstad van de Bermuda eilanden, officieel begonnen mt^t een bespreking van internationale vraagstuk ken waarvan het Nabije Oosten het urgentste is. Zij zijn het eens geworden over liike een gemeenschappelijke politiek voor de aanleg van nieuwe grote buisleidingen ter verzekering van de voorziening met olie uit het Nabije Oosten. Deskundigen zullen de planen uitwerken, waarover reeds voorlopige onderhandelingen warén gevoerd door functionarissen der beide regeringen. Naar verluidt zullen de lei dingen vermoedelijk in Turkije worden aangelegd. De plannen worden echter geheim gehouden. Men verneemt, dat Londen weinig voelt voor de geprojec teerde Israëlische leiding van Eilath naar de Middellandse Zee, omdat deze leiding te klein zal zijn en dat het onredelijk is aan te nemen, dat de Arabische landen, die de olie voortbrengen, zullen toestaan, dat de olie over Israëlisch grondgebied wordt vervoerd. Een mogelijke boycot van het Suezkanaal, ingeval Egypte onderscheid zal maken ten nadele van de Brits-Franse scheepvaart, zou een van de door Eisenhower en Mac Millan te overwegen maatregelen zijn. Groot-Brittannië zou een dergelijk voor stel gedaan hebben. De Amerikaanse hou ding hieromtrent is echter niet duidelijk. De Londense Financial Times verneemt, dat de vertegenwoordigers van acht Euro pese en Amerikaanse oliemaatschappijen, die te Londen vergaderen, in beginsel heb ben besloten een nieuwe leiding aan te leggen, die het noordelijk gedeelte van de Golf van Perzië verbindt met het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee. Zoveel mogelijk landen zullen bij het project wor den betrokken: Perzië, Irak, Koeweit en Saoedi Arabië. Het plan zal in bijzonderhe den worden uitgewerkt door deskundigen, die te Londen zullen beraadslagen. De eindhaven aan de Middellandse Zee is nog niet vastgesteld. Het blad meent te weten, dat het plan voor een leiding over Israë lisch grondgebied geen kans meer heeft. De geprojecteerde leiding zal ten minste 45 miljoen ton olie per jaar kunnen ver voeren. De agenda te I-Iamilton zou de volgende punten bevatten: het Nabije Oosten (ge tracht zal worden de meningsverschillen ten aanzien van Gaza uit de weg te rui men); een regeling voor de kwestie van het Suezkanaal; het plan van Eisenhower; de Amerikaanse politiek jegens het pact van Bagdad; de Europese defensie en het Britse voornemen troepen uit Europa terug te trekken; de hereniging van Duitsland; de Europese samenwerking op economisch gebied en op het terrein van de kernener gie; de houding tegenover de UNO, die naar Brits gevoelen niet in staat is be langrijke problemen, zoals die in het Na bije Oosten, op te lossen; de handel met communistisch China en een algemene waardering van de communistische drei ging in het Verre Oosten. ADVERTENTIE Eisenhower en MacMillan hebben op hun eerste bijeenkomst in het bijzonder gesproken over Gaza, de Golf van.Akaba en het Suezkanaal. Deze zaken werden naar deskundigen verwezen. De Britse opvatting is, dat de veiligheid en het be stuur van Gaza in handen van het UNO- leger moeten blijven, maar dat een nut tige bijdrage tot het s-'ieppen van een betere sfeer zou 1 .en geleverd als Israel zou instemmen .net het legeren van eenheden van het UNO-leger aan zijn kant van de bestandsgrens. Volgens een Britse woordvoerder zullen Eisenhower en MacMillan geen tijd ver spillen met praten over „gedane zaken". Een Amerikaanse woordvoerder verklaar de, dat de president de nadruk heeft ge legd op het wederzijds vertrouwen en be grip. De saamhorigheid en vriendschap van Premier Harold MacMillan van Groot- Brittannië was tijdig op de Britse Bermuda-eilanden aangekomen om president Eisenhower te kunnen ver welkomen, die met de gemoderniseerde kruiser „Canberra" naar het conferen tieoord in de Atlantische Oceaan kwam. Op de achtergrond ziet men de gouverneur van de eilandengroep, lui tenant-generaal Sir John Woodall. De besprekingen zullen duren tot zondag. WARSCHAU (Reuter) De Poolse minister van Justitie, Marian Rybicki, heeft een parlementscommissie meegedeeld, dat er van de driehonderd rechters, die tijdens de stalinistische periode ten onrechte wa ren ontslagen, zeventig in hun oude functie zijn hersteld. Georg von Der ken: Zelfstandig een domheid begaan is heil zamer dan verstandig handelen aan het sleeptouw van anderen. DJAKARTA (ANP) Kabinetsforma teur Suwirjo heeft vrijdag het bestuur van de nationalistische partij P.N.I., waarvan hij zelf voorzitter is, medegedeeld, dat hij er niet in is geslaagd overeenstemming te bereiken met de islamitische Nahdatul Ulama over de samenstelling van het nieu we kabinet. De Nahdatul eiste opneming van de Masjumi in het kabinet, zonder communisten, terwijl de P.N.I. een kabinet verlangt met nationalisten en Nahdatul Ulama als kern, en met uitsluiting van Masjumi en de communisten. Tijdens een donderdagavond tussen de formateur en de leiding van de Nahdatul Ulama gehouden bijeenkomst, welke in een gespannen atmosfeer verliep, hielden beide partijen aan hun standpunt vast. In Islamitische politieke kringen wordt verwacht, dat Suwirjo zijn mandaat, dat thans een week oud is, vrijdagavond aan de Verenigde Staten en Groot-Brittannië moeten de kern van elk bondgenootschap in de vrije wereld zijn, aldus Eisenhower. Vandaag worden de Amerikaanse minis ter voor de Luchtmacht, Quarles, de voor zitter van de commissie voor atoomenergie, Strauss, en de onder-minister van Buiten landse Zaken Murphy op Bermuda ver wacht. Zij zullen deelnemen aan het over leg over kernenergie en raketten. De sfeer van de eerste vergadering was zeer goed en „bijzonder zakelijk" Een Britse woordvoerder heeft meegedeeld, dat er tussen de zienswijzen van Eisenhower en MacMillan „een grote mate van over eenstemming" bestaat. Vandaag komen Europese kwesties aan de orde. BARlEHOfilSSTR. HAARLEM JEl VJ439 EERO. BOLSTR. 48 A DAM TEL /1/162 Zwitserse Suède Herencolberts MOSKOU, BOEDAPEST (UP, AFP, Reu ter) Janos Kadar, de Hongaarse premier, die op het ogenblik in Moskou vertoeft, heeft tegenover Russische regeringsfunc tionarissen verklaard, dat de economie van zijn land vernield is door de revolutie. Dit is verklaard door een hoge Russische functionaris, die er op staat, dat zijn naam niet genoemd wordt. Hongarije heeft in alle lagen van zijn economie bijstand nodig, omdat, naar Kader woordelijk verklaarde „de contra revolutie het economisch evenwicht van het lan vernield heeft". Ondanks de verwoesting zal Hongarije „in de nabije toekomst weer op de benen terecht komen", zou Kadar verklaard heb ben, aldus de functionaris die bij de be sprekingen tegenwoordig was. „De orde is hersteld, maar wij moeten waakzaam blij ven omdat er nog elementen in het land zijn die de wederopbouw tegengaan", aldus Kadar. Later op de dag is een receptie gegeven, waarop Boelganin, Kroesjtsjev en andere (Van onze correspondent in Londen Volgens de laatste berichten zou de mi nister van Arbeid, MacLeod, donderdag avond laat in zijn rapport aan de waarne mend premier Butler en de andere minis ters, die deel uitmaken van het speciale kabinetscomit', dat in verband met de dreigende noodtoestand is opgericht, heb ben verklaard, dat h einde van de scheepsbouwstaking in zicht zou zyn. Een regeling hangt op het ogenblik af van de bereidwilligheid van de vakbonden om mee te werken aan een onderzoek naar de door de vakorganisaties in praktijk ge- x:occcca>cc<xocooccooc<xxxxwoocoooococ)ccc!cocoocco30oooca VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Meer bewolking voornamelijk in het zuiden van het land. Op de meeste plaatsen droog weer en iets hogere temperaturen. Aan vankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S brachte arbeidsbeperkende maatregelen, als tegenprestatie voor een heropening van de onderhandelingen door de werk gevers over het loongeschil. Het conflict in Southampton over de „Queen Mary" is zuiver kunstmatig. Een voorwendsel voor de actie was, dat het schip nog in reparatie was, toen de scheepsbouwstaking zaterdagmiddag begon en dat het daarom als besmet moet worden beschouwd. Dit is onjuist. De regering deelde donderdagavond in het Hogerhuis mede, dat toen de scheepsbouwstaking be gon, de werkzaamheden aan het schip wa ren voltooid. Aangezien het hier een vol komen onjuiste, door heethoofden gepro pageerde grief betreft, waardoor een groot schip tegen het nationale belang in werd opgehouden, was de regering volkomen gerechtigd om in te grijpen. Inmiddels dreigen ook de artsen hun plan tot actie voor een inkomensverhoging van twintig percent uit te voeren. Vooral de in ziekenhuizen werkende doktoren worden slecht betaald. Uiteraard zijn de geneesheren niet van plan hun patiënten in de steek te laten. Zij hebben echter be sloten om hun eisen kracht bij te zetten door de nationale gezondheidsdienst, bij welke de gehele bevolking verplicht is aangesloten, te boycotten, vandaar dat zij met een plan voor een tijdelijke, door hen zelf te besturen gezondheidsdienst voor de dag zijn gekomen. De Britse maatschap pij voor geneeskunst heeft dit nader uit eengezet in een vandaag aan alle huisax-t- sen gezonden circulaire. De bedoeling is dat zij zich geleidelijk uit de nationale ge- zondsheidsdienst zullen terugtrekken, te beginnen op 2 juli, met de boycot in een bepaald gebied. Andere gebieden zullen volgen, totdat op 2 oktober alle artsen zich van de gezondheidsdienst zullen hebben losgemaakt. Dit is de eerste maal dat leden van een vrij beroep georganiseerd in actie komen. Russische leiders verschenen, ter ere van Kadar's missie naar Moskou. De ambassadeurs van de meeste Weste lijke landen lieten opzettelijk verstek gaan op deze receptie. Nep Szabadsag, het dagblad van de Hon gaarse arbeiderspartij, heeft een somber verslag gegeven van de Hongaarse econo mische toestand. De schrijver van het arti kel zegt: „Als we niet or passen worden we met inflatie bedreigd. De lonen zijn met 10 a 20 percent omhoog gegaan, de pro- duktie is daarentegen met 15 percent ge daald. Wij geven 95 percent van onze in komsten weer uit, zodat er maar 5 per cent overblijft voor investeringen inplaats van de bijna 20 percent anders. De fabrieken moeten hun personeel ver minderen en arbeidskrachten naar de landbouw terugzenden, dat is het enige middel om de produktiviteit te verhogen". Polemiek Uit een ander artikel in „Nep Szabad sag" valt op te maken, dat de interne strijd in de socialistische arbeiderspartij nog niet is beëindigd. Op scherpe wijze werd stelling genomen tegen de inhoud van een artikel van Josef Revai, een der oude partij-theoretici, waarin het beleid van oud-premier Matyas Rakosi en "van ex-secretaris-generaal Ernoe Geroe werd verdedigd. „De meerdexiieid der partijleden is ge kant tegen voorstellen, die ten doel heb ben Rakosi en Gex-oe opnieuw actief aan het partijleven te doen deelnemen", aldus Nep Szabadsag. „Het overgrote deel der pax-tijleden wil niet, dat Rakosi en Gex'oe opnieuw een rol in het Hongaarse politieke leven gaan spelen". In politieke kringen te Wenen is men van oordeel, dat degenen, die de politiek van Stalin en Rakosi voorstaan weliswaar een ernstige nederlaag hebben geleden, maar thans weer aan invloed winnen. De stroming van premier Kadar daar entegen is ten scherpste gekant tegen de economische en politieke methoden, die tijdens de regering-Rakosi in zwang waren. ADVERTENTIE M. STRIJLAND - SCHOTERWEG 7 ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 SOLEX vanaf ƒ349.50 DE WESTDUITSE BONDSDAG heeft zich voor het eerst met de Euromarkt en Euratoom bezig gehouden. Er kon geen beslissing vallen, maar het is duidelijk gebleken, dat geen van de politieke partijen zich ernstig tegen het sluiten van deze verdragen zal verzetten. Wel hebben de socialisten en liberalen (vrije democraten) enkele bezwaren, voornamelijk met het oog op de interzonale Duitse handel en de associatie van enkele overzeese gebiedsdelen. Men vreest dat de Euromarkt Oost- en West-Duitsland nog verder van elkaar zal verwijderen. Het is echter twijfelachtig of nog veranderingen in de teksten van de verdragen kunnen worden aangebracht. De staatssecre taris van Buiten landse Zaken, prof. Iiallstein, heeft er, als plaatsvervan ger van minister Von Brentano, die zich in Australië bevindt, in een x-e- gerings verklaring op gewezen dat de gemeenschap pelijke buitenta rieven weliswaar iets hoger zullen liggen dan enkele Duitse, maar dit zou niet tot aan zienlijke prijsver hogingen leiden. De overzeese ge biedsdelen van en kele staten moes ten in de Euro markt opgenomen worden, omdat zij economisch niet van het moeder land konden wor den gescheiden. Wanneer Europa zich niet om die gebieden bekom mert, zouden an dere landen dat doen. Het handelsverkeer met Oost-Duits- land en met Berlijn en de handel met andere landen zouden, tengevolge van de nieuwe toestand, niet beperkt worden. De verdragen behoeven voor een her eniging van Duitsland geen hindernis te vormen. De bondsregering heeft uitdruk kelijk laten vaststellen, aldus prof. Iiall stein, dat de verdragen in dit geval her zien kunnen worden. Het Duitse stand punt,. dat een herenigd Duitsland volle vx-ijheid van handelen moet hebben, heb ben de overige partners aanvaard. Bezwaren president Sukarno zal teruggeven, doch de vice-voorzitter van de P.N.I. Mangunsar- koro verklaarde vandaag nog steeds opti mistisch te zijn over de kansen voor het vormen van een kabinet. Hij sprak catego risch berichten tegen, als zou Suwirjo reeds van plan zijn geweest zijn mandaat terug te geven, doch dat Sukarno gewei gerd zou hebben het te aanvaarden. In een commentaar op de aankondiging door de communistische partij, dat in ge heel Indonesië een totale staking zal wox-- den uitgeroepen, indien de Masjumi wel, en de communisten niet in het kabinet mochten worden opgenomen, zeide de lei der van de Islamitische vakbond Narto vrijdagavond dat de niet-communistische verenigingen in staat zijn „een veidammen- de tegenactie" te voeren. Djakarta rustiger De woordvoerder van de landmacht heeft vrijdag bekend gemaakt, dat in Djakarta geen avondklok zal worden ingesteld. Hij zeide, dat de veiligheidssituatie in Djakar ta sinds de afkondiging van de staat van oorlog en beleg aanzienlijk is verbeterd en dat er een opmerkelijke teruggang in het aantal misdrijven valt waar te nemen. Omar Tusin, de voorzitter van de Indo nesische industriële raad en tevens verte genwoordiger in Djakai-ta van de Garuda- raad in Zuid-Sumatra, die twee dagen ge leden in Djakarta werd gearresteerd, is vrijdag weer in vrijheid gesteld. Hem werd echter onmiddellijk stadsax-rest opgelegd. Tengevolge van vei-keersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 om j j het leven gekomen 229 personen, van wie 34 kinderen. (AFP/DPA) De minister van Econo mische Zaken, prof. Ex-hard, verklaarde, dat hij, ondanks bezwaren, toch voorstan der van het plan is. Daarom acht hij zijn goedkeux-ing van meer waarde dan de in stemming van mensen die het plan critiek- loos aanvaarden. Erhards bezwax-en zijn: WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat een transportvliegtuig met 67 man aan boord over tijd is en vermoedelijk in het westelijk deel van de Stille Oceaan, 200 mijl van Japan, is verongelukt. Uit Tokio is gemeld, dat de Amerikaan se militaire autoriteiten 44 vliegtuigen in gezet hebben om te zoeken. Ook wordt gezocht door schepen van de Japanse kustwacht, vaartuigen van de Amerikaan se marine en Japanse vissersboten, in de hoop dat het vliegtuig op het water gezet is en de inzittenden de reddingsvlotten konden gebruiken. Het weer in het gebied, waar het vliegtuig vermoedelijk veron gelukt is, is nog zeer slecht. De laatste boodschap, die ontvangen werd, was door het vliegtuig gestuurd toen het 90 minuten vliegen bij Tokio vandaan was. Alles was toen normaal aan boord. het liberaliseren van het Europese han delsverkeer had sneller moeten gaan; uit de verdragstekst blijkt teveel vrees voor concurrentie; landen die niet tot de ge meenschappelijke markt gaan behoren, kunnen denken dat zij het slachtoffer van discriminatie zijn. Daarom moet het in stellen van een vrij-nandelszone bespoe digd worden en door aansluiting van de ovei-zeese gebiedsdelen wordt een nieuwe voorkeurszone geschapen,dit gevaar kan echter verminderd worden als men het ver drag ruim opvat. Een verenigde econo mische politiek van de zes landen is vol gens Erhard pas mogelijk, als een echte parlementaire verantwoordelijkheid voor de gemeenschap bestaat. De 15-jarige Hendrik P. die donderdag avond in gezelschap van een vriend langs de weg in Buinerveen liep, is om het leven gekomen toen hij werd aangereden door een achterop komende auto, bestuurd door H. N. uit Gieten. De bestuurder ver klaarde door een tegenligger te zijn ver blind en de jongens niet te hebben gezien. Vanmorgen is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden de 24-jarige mevrouw J. van Assen-Van Workom. Gis termiddag is zij bij onvoorzichtig over steken van de Czaar Peterstraat aangereden door een bestelauto en werd daarbij ern stig gewond. Gistermiddag is de 45-jarige stukadoor G. van de B. uit Soestdijk, die met zijn bromfiets op de Amsterdamsestraatweg te Baarn reed, door een autobus gegrepen en gedood. De man werd 30 meter meege sleurd. Hij laat een vrouw en zeven kinde ren achter. In de afgelopen nacht is de 27-jarige dokwerker J. Spiegelberg met zijn brom-' fiets tegen de trottoirband van de De Ruy- terkade te Amsterdam gereden, ver moedelijk doordat hij onwel was gewor den. Hij viel daax-bij met het hoofd op de straat en oveiieed nog voor hij naar het ziekenhuis kon worden vervoerd. (ADVERTENTIE) Bewezen betere regenkleding Door de zon ge bruind stapte de chansonnier Chax'les Trenet donderdag middag op Schiphol uit het vliegtuig van Pax-ijs. Twee dagen geleden was hij nog in Sparxje waar hij een tournee heeft ge maakt en vakantie heeft gehouden. Tre net zal in ons land di'ie keer officieel optreden, vanavond in Rotterdam. Maan dag- en dinsdag avond zingt hij in Cax-ré in Amster dam. Zijn repertoire omvat ongeveer dex-- tig liedjes, oude en nieuwe. In de laatste tien jaar heeft hij zijn programma met tachtig liedjes uitge- bi-eid. Zondagavond zingt Trenet mis schien voor de leden van de sociëteit Teisterbant aan de Grote Markt. Trenet kreeg daar tijdens het in februari gehou den concours om de Prix de Teisterbant na Brassens de meeste stemmen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1