SPOEL OM die melkfles! Zie Boven: „Europa" vanavond verduisterd Amsterdamse raad verwerpt door B. en W. voorgestelde tramtarieven Officier eist hogere straffen dan kantonrechter oplegde SPORTCOMBINATIES Euromarkt kan niet anders dan moeizaam tot stand komen Restanten gladiolen staan nog hoog genoteerd Coba Keiling veertig jaar actrice Tegenstanders krijgen hun beste kansen bij de openbare ratificatiedebatten NAAIMACHINES VRIJDAG 22 MAART 1957 Appèlzaken voor Haarlemse rechtbank „Krantprijsvraag in strijd met Loterijwet" Uniform verkoopreglement voor tuinbouwveilingen Nederlandse carillons voor het buitenland Kraamgelduitkering van ziektewet naar ziekenfonds „Waterman" volgende week naar Australië Bungalowdorp op Mallorca Burgemeester van Hoogkerk overleden Verzending van zeepost Rotterdams toneel met een stuk van Claus Melk is 't best voor elk (en properheid 't best voor melk) I Bedrijvigheid in bollenstreek Installatie Nationale Raad Maatschappelijk Werk De Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken, heeft donderdagmorgen in appèl een aantal verkeersovertredingen be handeld. Een 56-jarige fabrikant uit Amsterdam was door de Haarlemse kantonrechter ver oordeeld tot een hechtenisstraf van veer tien dagen en de ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van één jaar, omdat hij op 14 juni 1956 rijdend in een bestelauto op de Am sterdamse Vaart te Haarlem bij het inhalen van een bakfiets en een fietser zo onvoor zichtig had gereden, dat hij met zijn wagen tegen de bakfiets botste en de fietser om verreed. Het ongeluk gebeurde dicht bij de Amsterdamse Poort, terwijl de verdachte op weg was naar Haarlem. Hij had de ge hele dag-gereden en schreef het ongeluk toe aan oververmoeidheid. Bovendien zou de zon hem in het gezicht geschenen heb ben, hetgeen hem, mede door de reflec terende werking van de enigszins vuile autoruit, verblind zou hebben. Enige getuigen bevestigden de toedracht van het gebeurde ter zitting en een andere automobilist getuigde schriftelijk, dat hij van Halfweg af achter de verdachte had gereden, waarbij hem was opgevallen, dat de laatste onverantwoordelijk gereden zou hebben. Een besteller van de PTT, die op zijn fiets vóór de bakfiets reed en door de verdachte is aangereden, verklaarde schrif telijk zich niets meer van het ongeval te herinneren, omdat hij pas in een zieken huis weer tot bewustzijn kwam. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, betwijfelde of van ver blinding gesproken kon worden en was van mening dat de verdachte bij oververmoeid heid zelf zo verstandig had moeten zijn met rijden op te houden. Hij eiste een hechte nisstraf van drie weken en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De raadsman van verdachte, mr. P. G. Vos uit Amsterdam ontkende de schuld van zijn cliënt niet, maar wees er op, dat een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar de verdachte brodeloos zou maken, omdat hij een kleine grossier was, die een eenmanszaak had, en op het zelf rondbrengen van zijn artikelen per auto was aangewezen. „Na één jaar zal de zaak van mijn cliënt op deze wijze volko men kapot zijn" meende mr. Vos, die een hechtenisstraf van twee weken bepleitte zonder ontzegging van de rijbevoegdheid. Laakbare getuige Zeer scherp keerden de leden van de rechtbank zich tegen een 30-jarige chauf feur uit Zaandam, die als getuige was ver schenen in de zaak tegen een 38-jarige ver tegenwoordiger uit Haarlem. Deze laatste was op 11 juni 1956 met zijn auto de Jacobijnestraat in Haarlem ingere den in de richting van de Gedempte Oude Gracht. De wagen van getuige was in deze smalle straat geparkeerd en hij had op het verzoek van de verdachte geweigex-d de auto te verplaatsen. „Dan moet u maar over de stoep rijden" had hij gezegd. De ver dachte, die hier weinig zin in had gehad, kreeg vervolgens de raad dan maar even te wachten totdat de eigenaar van de gepar- ADVERTENTIE Colberts ƒ38-, ƒ44.-, ƒ54.- enz. Keuze uit méér dan 1 000 PANTALONS ƒ29.75, ƒ36.—, ƒ39.75 enz. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Telcf. 15438 Haarlem-Noord Kantonrechter te Amsterdam De kantonrechter te Amsterdam heeft in de eerste van de zaken, die aanhangig zijn als gevolg van het optreden der justitie tegen kansspelen in persorganen, de direc teur H. H. Th. van K. van een te Amster dam verschijnend landelijk dagblad, waar in wekelijks de puzzel „Kruis of Munt" staat, terzake van overtreding van artikel 1 der loterijwet veroordeeld overeen komstig de eis tot een boete van 100 gulden subsidiair tien dagen hechtenis. Het is waarschijnlijk dat tegen dit vonnis ho ger beroep zal worden aangetekend aan gezien het een principiële zaak betreft. De puzzel „Kruis of Munt" werd in de dagvaarding een prijsvraag-advertentie genoemd. De kantonrechter overwoog, dat aan de advertentie de betekenis van open lijke aankondiging moet worden gehecht. De deelnemers kunnen een door henzelf te bepalen aantal oplossingen (voor elke is een afdruk van het figuur in de krant nodig) invullen. Dit levert een stoffelijke prestatie op ten bate van de krant, omdat daardoor het aantal abonnementen en de losse verkoop stijgt. De deelnemers al dus het vonnis kunnen geen overwegen de invloed uitoefenen op de uitslag, aan gezien zij bij de invulling de keuze hebben tussen twee gelijkwaardige woorden, en door logisch denken tot een goede oplos sing kunnen komen, welke echter anders kan zijn, dan die welke bij de notaris is gedeponeerd. De intelligentie is dus niet de enige factor. Bij een niet voor wijziging vatbare oplossing was deponering door de samenstellers niet nodig gewee,st en deze mist dan elke betekenis. De oplossing is een subjectieve keus der samenstellers. Doordat inzending van meer oplossingen mogelijk is en de kansen zeer onzeker zijn, wordt het kopen van meer dagbladen nuttig. Omdat aldus het vonnis het hier gaat om een loterij met geldprijzen (wekelijks 500 gld.) kan volgens de wet daarvoor geen toestemming worden ver leend. Het verweer, dat deze puzzel geen loterij zou zijn, werd door de kanton rechter dan ook verworpen. Evenzo het beroep van de raadsman op nietigheid der dagvaarding omdat deze niet het element zou bevatten voor het strafbare feit: de vereiste toestemming. keerde wagen met zijn besognes klaar zou zijn. Daarop was de vertegenwoordiger kwaad geworden en zou hebben gezegd „Dan ram ik je wagen". Hij had dit bij een poging voorbij de geparkeerde wagen te komen, inderdaad gedaan. De president noemde het vervolgingsbe leid in deze zaak niet geheel juist, omdat naar zijn mening in de eerste plaats de chauffeur had moeten worden vervolgd we gens „het belemmeren van het verkeer". Scherp laakte de president het gedrag van deze getuige, die niet de mentaliteit van een goed weggebruiker had getoond te be zitten. De officier van Justitie, mr. Van. der Valk Bouman, noemde echter het gedrag van de verdachte ook onjuist, hoewel hij zich diens opwinding wel kon begrijpen. Hij eiste een boete van 100 en een ont zegging van de rijbevoegdheid van één jaar. De kantonrechter had indertijd tegen deze verdachte een voorwaardelijke hech tenisstraf van veertien dagen geëjst, als mede een voorwaardelijke ontzegging voor zes maanden. De raadsman, mr. B. C. Goudsmit uit Arpsterdam, betoogde, dat deze zaak niet als appèlzaak kon worden behandeld, indien opzet werd aangenomen. In dat geval na melijk zou de tenlastelegging vernieling moeten vermelden en had deze zaak nooit voor de kantonrechter mogen dienen. Mr. Goudsmit was van oordeel dat er niet van opzet sprake was en bepleitte het op leggen van een boete, eventueel gecombi neerd met een voorwaardelijke ontzegging. Eis: vrijspraak Een 53-jarige vertegenwoordiger uit Zandvoort zou op 10 juli 1956 bij het weg rijden met zijn auto op de Jansweg in Haar lem en bij het linksafslaan in de richting van het Stationsplein niet voldoende op het achter hem komende verkeer hebben gelet, waardoor een motorrijder met verdachte's wagen in botsing was gekomen. De offi cier van Justitie noemde de getuigenver klaringen echter onduidelijk. Op grond hiervan vroeg hij, hoewel met enige twij fel, vrijspraak. De raadsman van verdachte, mr. Th. Fol- kers, wees in zijn pleidooi ook op enige tegenstrijdigheden in de getuigenverklarin gen en sloot zich bij de eis van de officier aan, hoewel zonder diens bedenkingen. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, be paalde de uitspraak van alle drie geval len op 4 april. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is het bestuurs voorstel aanvaard, de vorig jaar verlaagde heffingen voor het afzetfonds ongewij zigd voor 1957 te handhaven. De vergadering was van mening dat moet worden voortgegaan met het treffen van minimumprijsregelingen en droeg het bestuur op volgens het tot nu toe gehan teerde systeem minimumprijzen, vergoe- dingspi-ijzen en heffingen vast te stellen. Aangenomen werd het bestuursvoorstel, de aangesloten verenigingen te verplich ten vóór 1 januari 1958 het door het Cen traal Bureau opgestelde verkoopx-egle- ment aan haar veilingen in te voeren. Hierdoor wordt een zo groot mogelijke unifoi-miteit over het gehele land bevox-- derd. De Nederlandse klokkengieterij Petit en Fritsen in Aarle-Rixtel heeft in opdracht voor de Wei'eldtentoonstelling, die van 14 tot 27 april in New York wordt gehouden, een klokkenspel met tijdaanwijzing ver vaardigd, dat „chronochime" is gedoopt. Het omvat een klokkenspel met veertien klokken, een moederklok met 7 nevenklok- ken die de tijd aangeven op verschillende lengtegraden en een figux-enkunstspel, dat bij het spelen der klokken opengaat. Het spel, dat door eigen tekenaars is ontwor pen, zal worden opgesteld in New Yox*k, maar is ook reeds besproken voor ten toonstellingen in Canada en Zuid-Amerika. Voor de wereldtentoonstelling in Brussel in 1958 heeft de firma Petit en Fritsen op dracht tot het vervaardigen van een caril lon van negenenveertig klokken met een toren van vijfenveertig meter hoogte naar het ontwerp van de Nederlandse architec ten Boks en Bakema in Rotterdam. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot overbrenging van de kraamgelduitkering van de Ziektewet naar de Ziekenfondsen. Het bij de ziekenfonds- verzekei'ing onderbx-engen van de kraam gelduitkering wordt door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voorge steld, omdat de in de schatkist vloeiende vereveningsheffing is afgeschaft. De so ciale voorziening van de kraamgelduitke- ring werd volgens de minister uit deze heffing bestreden. De minister meent dat het de taak is van het bedrijfsleven de kx-aamgelduitkering te financieren en heeft in het wetsontwerp het denkbeeld van de Stichting van de Arbeid, de kx-aamgeldvoorziening bij de ziekenfondsverzekex-ing onder te brengen, overgenomen. De meest gewenste oplossing zou zijn de nodige bijstand bij bevalling te doen verlenen in de vorm van kraamhulp in natux-a. De Ziekenfondsraad heeft een commissie ingesteld die de mogelijkheden hiertoe zal nagaan. De kosten van de kraamgeldverstrekking door de ziekenfondsen zullen ongeveer 7 miljoen gulden per jaar belopen en kunnen uit de middelen der ziekenfondsvex'zeke- ring bestreden worden. De reparaties aan de „Waterman", die de vorige week op de Atlantische Oceaan een aanvaring had met het Italiaanse vx-achtschip „Merit" hebben een vlot ver loop. Het schip zal donderdag 28 maart van Rotterdam vertrekken naar Australië met de ruim 800 passagiers, onder wie on geveer 500 Hongaren uit het vluchtelingen kamp te Salzburg, die aanvankelijk op 19 maart met de „Zuiderkruis" naar Austra lië zouden reizen en wier vertrek toen moest worden uitgesteld. Met twee voorstellingen van Een bruid in de morgen" De actrice Coba Kelling is binnenkort veertig jaar aan het toneel verbonden. De viering van dit jubilexim gaat samen met twee voorstellingen van „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus, 30 maart in de Rotterdamse Schouwburg en 2 april in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Als meisje van twaalf jaar speelde ze in de Amsterdamse Stadsschouwburg al ki'ri- derrollen en tijdens de eerste wereldoorlog trad ze met „mobilisatiegroepjes" op. Ze wil haar loopbaan eigenlijk tellen van 1917 af, toen ze bij Willem Royaards kwam. Achtereenvolgens speelde ze daarna in dè Plantageschouwburg in Amsterdam, re vue's en operettes bij Nap de la Mar, tot ze wel vijfhonderd keer Mooie Juultje (van Volendam) was in de operette van die naam van Jan Lemaire. Na haar huwelijk in 1921 deed ze het aanvankelijk een beet je kalmer aan. Later ging ze een tournee meemaken met Henri Brondgeest, nam en gagementen aan bij Cor Ruys, bij de to neelgroep „Het Masker", bij Jan Fabricius in het Odeontheater in Den Haag, bij Van Bijlevelt en Aerschot, zij maakte met Jan Musch en Anton Ruys een rondreis door Indië (in 1928), trad, teruggekeerd, in de operette „Lach en Vergeet" van Louis Da vids op en vox-mde vervolgens een eigen gezelschapje in de x-esidentie. In 1935 speel de zij met Adolf Engers en Cruys Voor- bergh Molnar's „In een smal straatje", waarmee later ook Indië mocht kennis ma ken. Voordat zij in 1950 bij Rotterdams To neel kwam is zij nog opgetreden bij Cor van der Lugt Melsert, Louis de Vries (een tournee naar West-Indië) en Dirk Verbeek, Coba. Kelling, die ook meermalen voor film, radio en televisie is uitgenodigd, re gisseert nog altijd enkele amateurgézel- schappen in Den Haag en Delft. Een van de mooiste dingen, die zij ter gelegenheid van haar jubileum reeds heeft gekregen, is het herstelde contact met haar jongste zoon Jack, die negen jaar geleden met het ge zelschap van Hans Kaart in Zuid-Afrika was gestrand en van wie ze in zes jaar niets meer had vernomen. Dank zij Wim Kan en Cox-ry Vonk, die nu in Zuid-Afrika een toux-nee maken, weet ze, dat hij ge zond en wel is en binnen niet al te lange tijd naar Nederland komt. LI. Th. Wijdeveld een der architecten Een Nederlandse bouw- en aanne- mingsfii-ma heeft dezer dagen een optie vex-worven op een strook land van onge veer 3V> miljoen vierkante meter langs de kust van het eiland Mallorca in de Middel landse Zee. De architecten R. Prill en H. Th. Wijdeveld zullen, wanneer definitieve koop is gesloten, op het stuk land een bun galowdorp bouwen. Met het project, dat ongeveer 800 bungalows in tien cirkelvor mige wooneenheden omvat, zal een bedrag van circa 20 miljoen gulden gemoeid zijn. De gemiddelde koopsom van de bungalows zal liggen tussen de 15.000 en 20.000 gul den. Wanneer alles naar wens verloopt zal in 1958 een begin met de voorbereidende wex-kzaamheden woi-den gemaakt. De to tale bouwduur wordt -geschat op vijf jaar. Ook zijn aanvragen binnengekomen voor het stichten van een Amerikaanse en een Spaanse school in het bungalow dorp. Een Nederlandse aanvx-age is binnen gekomen voor de aankoop van het winkel centrum in Gala Murada, zoals het dorp zal heten. KERKORGEL VAN SCHOONHOVEN VERNIEUWD De Nederlands Hervormde gemeente van Schoonhoven heeft het vexmieuwde ox-gel van de Nederlands Hervormde kerk deze week in gebruik genomen. Het orgel werd ingespeeld door Feike Asma. De her komst van het instrument, dat ongeveer honderdvijftig jaar oud is, is niet bekend. De x-estauratie is uitgevoerd door de ox-gel- bouwer N. D. Slooff in Ouderkerk aan de IJssel. De bux-gemeester van Hoogkerk, de heer R. P. Reddingius, is donderdag op 61-jari- ge leeftijd plotseling overleden. De heer Reddingius begon zijn ambte lijke loopbaan op de gemeentesecretarie van zijn geboorteplaats T_n Boer. Daarna was hij werkzaam op de secretarieën van Wildervank, Odoorn en Waddinxveen. In 1920 werd hij gemeentesecretaris te Hoog kerk. In 1946 volgde zijn benoeming tot burgemeester van die gemeente. De heer Reddingius is secretaris geweest van de Broederschap van Gemeente-secre tarissen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezox-gd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië ms „Paraguay Star" 26 maart; Australië: s.s. „Waterman" 26 maax-t; Canada: s.s. „Maasdam" 28 maart; m.s. „American Hunter" 30 maart; Chili, via New York: 28 maart; Indonesië: s.s. „Rondo" 3 apx-il; Ned. Antillen: m.s. „Tela- mon" 27 maart, m.s. „Themis" 1 april; Nieuw-Guinea: s.s. „Rondo" 3 apx-il; Suri name: s.s. „Cottica" 27 maax-t; Unie van Zuid-Afi'ika en Z.W.-Afrika: m.s. „Bloem fontein" 2 april. Inlichtingen over de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Rotterdams Toneel zal zaterdag 23 maart in de Rotterdamse Schouwburg de eerste voorstelling geven van „Het lied van de moordenaax-" van de Vlaamse auteur Hugo Claus. Onder regie van Ton Lutz werken mede Ann Hasekamp, Pim Dikkers, Henny Orri, Steye van Brandenberg, Wim van den Brink, Jan Lemaire sr, Pieter Lutz, Wim Grelinger, John Leddy, Rob van der Linden en John Lanting. Het decor is ont worpen door Nicolaas Wijnberg. De regis seur vervult tevens een rol. Bijgaande vier foto's zou men vanavond met een tussenpoos van en kele uren kunnen nemen als men een telescoop camera op Jupiter zou richten. De grote schijf stelt Jupiter voor; het kleine schijfje is een van de vier heldere manen van deze planeet. Jupiter, een van de helderste hemellichten aan het firmament, is laat in de avond te vin den aan de zuidelijke hemel, ongeveer halver wege tussen de ster renbeelden Maagd en Leeuw; de hier afge beelde maan heet Europa en wordt vanavond ver duisterd. Van de twaalf satel lieten die Jupiter omrin gen zijn er in een nor male kijker, b.v. een bi nocle, slechts vier zicht baar; de acht overige zijn te klein om anders dan in een sterke teles coop te worden waarge nomen. Deze „grote vier" hou den zich vanavond toe vallig alle oostelijk van de planeet op, zodat men ze in een gewone kijker links en in een omke rende kijker rechts van Jupiter zal zien: vier fijne, scherpe lichtpun tjes die bij heldere he mel in deze maneschijn- loze avond wel te zien zullen zijn. Hoe de verduistering van één hunner in zijn werk gaat, toont dit viertal foto's, waarbij u zich moet voorstellen dat het kleine schijfje iets verder van ons af staat dan het grote: Europa loopt vanavond, van ons uit gezien, achter Jupi ter om. Op een gegeven ogen blik wordt haar schijn sel onzichtbaar; zij gaat schuil in de schaduwke- gél van de planeet (en vervolgens achter de planeet zelf); de onder ste foto brengt dat in beeld: op dat ogenblik zullen we nog maar drie Jupitermanen kunnen ontwaren. Io, Europa, Ganyme- des en Callisto, zoals zij heten, zijn „historische" hemellichamen: zij wer den voor het eerst waar genomen in 1609 door Galileï en bezorgden hem, zo kan men wel zeggen, het befaamde proces inzake de vraag of de zon nu om de aar de bewoog dan wel an dersom. Of de Galileï toege schreven woorden „En toch beweegt zij" (eppur si muove") - doelend op de aarde - ook inderdaad zijn gesproken, wordt tegenwoordig weer da nig betwijfeld; 't schijnt een legende te zijn. Io en Europa zijn sa tellieten van een soort gelijk formaat 'als onze maan; zij meten respec tievelijk 3730 en 3150 km middellijn. (Onze maan 3476 km). De beide an dere zijn groter en heb ben middellijnen van ruim 5100 km. G. v. W. Het voorstel tot wijziging van de tarie ven van het Amsterdamse gemeentever voerbedrijf met het doel een hogere op brengst van rond 2.5 miljoen gulden per jaar te verkrijgen ter vermindering van de hoge jaarlijkse exploitatieverliezen, is donderdagavond na urenlange debatten door de Amsterdamse gemeenteraad af gewezen. De raad nam met 21 tegen 17 stemmen een door de P.v.d.A.-fractie in gediend voorstel aan, waarin B. en W. worden uitgenodigd een nieuw voorstel in te dienen met wederinvoering van de en kele rit en van een overstapje binnen een tijdsduur van 45 minuten, ongeveer over eenkomend met het Rotterdamse tarief systeem. Hoewel alle x-aadsleden, behalve de communisten, overtuigd waren van de -noodzaak de tarieven te wijzigen en de jaaxdijkse 'trekoi-ten op de tram-, bus, en pontenexploitatie te verminderen, rezen er bezwaren tegen bepaalde onderdelen van het door B. en W. voorgestelde systeem, met name van de zijde der P.v.d.A., tegen het overstapje met een tijdslimiet van 30 minuten. Hoewel de negen communisten zich tegen het doel van het door de P.v.d. A. ingediende voorstel, het verkrijgen van hogere bedrijfsopbx-engsten, verklaardden, steunden zij desondanks dit voorstel, dat werd aangenomen. Twee P.v.d.A.-wethou ders verlieten bij stemming de raadzaal. De wethouder voor de Bedrijven, mr. F. H. C. van Wijck, was van mening, dat een feilloos werkend systeem niet kan worden gevonden en dat er altijd tekort komingen zullen blijven. De wethouder ontried de raad tot het laatste toe, het P.v.d.A.-voox-stel aan te nemen. Hij achtte een overstapje met de tijdsduur van 30 minuten redelijk omdat de meeste tram- en buslijnen van begin naar eindpunt niet langer dan een half uur nodig hebben. B. en W. streven ex-naar het tram- en bus-vervoer in de spitsux-en te stimulex-en, waardoor een vermindering van het weg vervoer in die tijd wordt verkregen en de frequentie van de openbare vervoermidde len kan worden vergroot. De protestants-christelijke fractie zag veel goeds in het P.v.d.A.-voorstel, maar meende, dat een nieuw voorstel te veel tijd zou vergen, ook omdat de minister het moet goedkeuren. De K.V.P.-fx-actie steun de unaniem het voorstel van B. en W. doch al deze stemmen waren niet vol doende dit voorstel aangenomen te krijgen. B. en W. zullen thans een nieuw voorstel bij de raad moeten indienen, waarbij met de in het P.v.d.A.-voorstel uitgesproken vex-langens rekening moet worden ge houden. De voorgeschiedenis van de Euromax-kt begon op 1 en 2 juni 1955 te Messina, op Sicilië, tijdens de historische minister bijeenkomst van de EGKS-landen: Bech van Luxemburg, J. W. Beyen (Nederland), px-ofessor Hallstein West-Duitsland), Martino (Italië), Pinay (Frankrijk) en Spaak (België), met de bespreking van een Benelux-merorandum, dat naar de woorden van minister Beyen de bedoe ling had de Eux-opese integratie in „bepaal de welomlijnde banen" te bx-engen: inte gratie vervoerswezen en enex-gievoorzie- ning, algemene economische integratie (ge leidelijke opheffing der kwantitatieve be- pex-kingen en douanex-echten) en een ge meenschappelijke sociale politiek. In sep tember 1955 volgde de bijeenkomst te Noordwijk, in december 1955 kwamen de deskundigexi aan bod, in februari 1956 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Er heerst op het ogenblik nog een grote bedrijvigheid in de bloembollenstreek. De inkopers van de exportzaken trekken van kweker tot kweker of expox-teur op zoek naar restanten gladiolen. Ze zijn geneigd om er wat meer voor te betalen dan nor maal, want de orders moeten tenslotte wor den afgewerkt. Deze opkopers hebben ook meestal nog wat restantexi in voorraad en die worden ook duur van de hand gedaan, zodat men geen verlies lijdt. Het is in geen vier jaar voorgekomen, dat de gladiolen omstreeks half maart nog duur waren. Meestal zakte de handel na half februai'i, begin maart, als een kaarten huis in elkaar en deed ieder zijn best zo veel mogelijk restanten tegen zo weinig mogelijk geld weg te werken. De bijzonder slechte zomer van verleden jaar, waardoor de oogst in Noordholland gedeeltelijk mis lukte, kan een van de oox-zaken van de hui dige hoge gladiolenprijzen worden ge noemd Een andere oorzaak ishet zachte voox-jaax\ Bezittex-s van tuinen hebben al gauw de neiging om de tuin in orde te gaan ma ken, zo gauw de zon enige kx-acht gaat ont wikkelen en niet door wolken wordt gehin- dex-d, zoals dit deze winter zo dikwijls ge beurde. Men reageert dus_ veel sneller op de aanbiedingen in de folders, die in gro te hoeveelheden in de brievenbussen wor den gedeponeerd. Advertentiepagina's in damesweekbladen en radiobladen missen ook hun uitwex-king niet, zodat de „parti culiere pakkers", zoals de kleinhandelaren wox-den genoemd, de orders in overwerk moeten laten uitvoeren. In het buitenland is de winter al even zomers als hier, zodat het in de winkels daar ook dx-uk is, waardoor nabestellingen worden gedaan en de exporteurs aan het werk gaan om nog in het bezit van gladio len te komen. Een geluk bij deze handel is, dat de knollen meestal naar de tuintjesbezitters gaan en naar de mensen, die ze telen voor de verkoop op de markt. Men werkt daar om hoofdzakelijk met kleux-en en kan dus gemakkelijk een sortiment klaarmaken dat de klanten en ook de exporteur zelf tevre den stelt. Men is niet zo gebonden aan de bepaalde eigenschappen als bij de tulpen, hyacinten en narcissen, die wel of niet goed bx-oeien, in het warenhuis kunnen worden gezet of alleen maar in de tuinen horen. Misschien daax-om zijn er zoveel exporteurs begonnen aan de gladiolenhan- del na de oorlog. Men hoort hen niet klagen. Bij de kwekers is de situatie anders. Er zijn veel boeren, meestal kleinere, in Bra bant en Zeeland met de teelt van gladiolen begonnen. De meer geroutineerden in Zee land hebben kunnen profiteren vande goede pi-ijzen in het begin van het seizoen, tex-wijl zij een redelijke oogst hadden. In Brabant echter zijn er nogal wat op grond gepoot, die niet geschikt is voor deze teelt, hetgeen nadelige gevolgen als resultaat had. Vermoedelijk zal daar een behoox-lijk aantal kwekex-s na dit jaar het expex-iment staken. In Noordholland op de klei- en zavelgronden kan men bijna van een mis oogst spreken. Een gevolg van de slechte zomer en misschien van de -verwaai-lozing van de hygiëne op het veld, die zich bij zonder in slechte jaren wreekt. Dit komt niet alleen in Nederland voor, want ook in Californië, waar deze sub- tx-opische plant toch wel op haar plaats is, blijken grote stukken grond niet goed meer beteelbaar te zijn door het zgn. Stromatinia wortelrot. Ook daar wordt de kwekers nu geleerd, dat ze even voorzichtig moeten zijn met hun grond als een chix-urg met zijn instrumenten, omdat schimmels en bacte riën altijd klaar staan om hun vex-nietigend werk te verrichten; ook bij de „orchidee van de kleine man", zoals de gladiool wel wordt genoemd. In de Rolzaal te Den Haag is woensdag de Nationale Raad \oor Maatschappelijk Werk geïnstalleerd. De minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. Klompé, hield daarbij een rede. De minister verheugt zich over de tot standkoming van de nationale x-aad, omdat zij daarin de gesprekpartner hoopt te vin den ten aanzien van het nationale beleid met betrekking tot het maatschappelijk werk. Zulks veronderstelt, dat overheid en pax-ticulier initiatief niet tegenover elkaar staan, maar bereid zijn een open gesprek met elkaar te voeren en van elkaar te wil len leren. De ovex-heid heeft in de eerste plaats verantwoordelijkheid voor de rechtsvex-wezenlijking, het particulier ini tiatief in de eerste plaats voor de uit voering op het terrein vr n het maatschap pelijk werk. In het laatste deel van haar rede sprak de minister over de veelvuldigheid van organisaties, die zich bezig houden met het maatschappelijk werk. De bestuursraad benoemde tot voorzit ter van de Nationale Raad jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, tot vice-voorzitter prof. dr. L. J. M. Beel en tot algemeen se- cx-etaresse mej. mr. M. Tjeenk Willink. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 ONTSLAG DIRECTEUR ARNHEMS OPENLUCHTMUSEUM Dr. W. Roukens, directeur van het rijks museum voor de volkskunde „Het Neder lands Openluchtmuseum" in Arnhem, heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de wens te kennen gegeven zich meer te kunnen wijden aan het weten schappelijk werk. Onder dankbetuiging voor zijn in die functie bewezen diensten is hem met ingang van 1 juni 1957 bij ko ninklijk besluit als directeur eex-vol ontslag verleend. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal aan ar. Roukens een speciale wetenschappelijke opdracht verlenen. werd een interim-conferentie te Brussel gehouden onder voorzitterschap van Spaak, leider en rapporteur der te Messi na ingestelde studie-commissie, in mei 1956 de conferentie van Venetië, in juni 1956 begon de Brusselse conferentie ter opstel ling der vex-dragen, in september 1956: stelde de EGKS een studieorgaan in voor een Europese kernenergiefabriek, in fe bruari 1957 bereikten de premiers van Bui tenlandse Zaken te Parijs overeenstem ming over de principes der Euratooxn- en Euromax-k-verdragen. Inmiddels is de tekst der verdragen vastgesteld, die maandag te Rome zullen worden ondertekend. Nu de vex-dragen bijna gereed zijn om aan de nationale parlementen voorgelegd te wox-den, wordt het verzet tegen de hui dige opzet, steeds luider en veelvuldiger. Spaak mag verklaard hebben, dat de mis lukking van Euratoom „ondenkbaar" is en minister-president dr. Drees mag gezegd hebben: „Mede gelet op de ervaringen, die met de EGKS zijn opgedaan, is de Neder landse regering van mening, dat een spoe dige voltooiing en inwex-kingtreding dezer verdragen voor Nederland en voor Europa van groot belang is", de weg die leidt naar de ratificatie is nog niet afgelegd. Bedenkingen Het Intex-nationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft in een speciaal rap port laten weten, dat de voorstellen voor de Euromarkt niet kunnen leiden tot een „verhoging van de Europese welvaart en van de levensstandaard der Europeanen, gepaard gaande met herwinning van de plaats, die Europa in het wex-eldbestel heeft ingenomen". De Westduitse vrije de mocratische partij heeft zich tegen de Euro markt en Euratoom vex-klaax-d omdat deze integratie de hereniging van Duitsland zou bemoeilijken en de Verenigde Staten wil len de Euromax-kt slechts steunen, indien zij niet discriminex-end zal zijn jegens dol lar-importen, alhoewel de leider van de Amerikaanse delegatie bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking nog onlangs vex-klaard heeft, dat de Ver enigde Staten bereid zijn de grotere discri minaties te aanvaarden, omdat een vrijhan delszone grote economische voordelen biedt. Ook Japan is beducht voor discrimi- nex-ende tarieven en Mexico vreest, dat de Euromax-kt ongunstige invloeden zal heb ben op de handelsbetrekkingen van de Europese landen met die van Latijns Ame rika. Zwitserland ducht het gevaar, dat de zes landen van de Euromarkt in de OEES zich zullen afsplitsen. Ook Canada, Por tugal en Brazilië hebben protesten geuit tegen de voorkeux-sbehandeling, die de Euromarkt-partners elkaar toekennen. Deze protesten kunnen indirect grote invloed uitoefenen op de gang van zaken. De bedenkingen, die in eigen kx-ing ge hoord worden, wegen aanzienlijk zwaar der. Er zijn bezwax-en in uitvoerige vorm geuit door prof. dr. J. R. M. van den Brink, H. van Heek Hzn., dr. H. M. Hirschfeld, E. Kupers, mr. J. Meynen, dr. P. Rijkens, mr. M. P. L. Steenberghe en P. F. Zimmer- mann. De Nedei-landse minister heeft dit bezwaarschx-ift in Brussel ter tafel ge bracht om aan te tonen dat onze regering deze verklaring van groot belang achtte. Provinciale Staten. De voorzitter van het centraal stembureau heeft de heer C. Zaagsma te Amsterdam benoemd verklaard tot Lid van de Pi-ovinciale Staten van Nooi-d- holland in de plaats, die door het ovex-lijden van de heer G. Tonkens opengevallen is.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3