Uitgaan in Haarlem HET JONGENSEILAND Maas DE BUIT BINNEN y Agenda voor Haarlem MetSNELP@ft§ziejeergeegiharstv£m DERTIG JAAR „DE BRUG" DoeTraéér met Kort en bondig fons vervolgverhaal") l door mark cross j Zelf behangen? VRIJDAG 22 MAART 1957 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN Eén of twee Rennies - en dat Brandend maagznnr Is geblust - on-mld-del-lijk! TENTOONSTELLINGEN Zuidnederlandse Opera met een werk van Menotti „Muziek in Holland" Niet vlug genoeg gelopen: nu maar een onsje kopen Snelle sollicitatie elke dag KAAStractatie! Zaterdag 23 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Aparte Tafels" van Terence Rattigan onder regie van Han Bentz van den Berg. Medewerkenden zijn onder meer Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Mien Duy- rnaer van Twist, Clara Vischer en Joan Remmelts. Zondag 24 maart, Stadsschouwburg, 20.15 u.: De Nederlandse Comedie speelit „Van de brug af gezien" van Arthur Miller onder regie van Henk Rigters met onder meer Jopie Koopman, Sigrid Koetse, Ko van Dijk en Ramses Shaffy. De decors zijn van Harry Wich. Woensdag 27 maart, Minervatheater, 20.15 u:. Het Salzburgs Marionettentheater geeft een opvoering van „Die Fledermaus" op muziek van de gelijknamige opera van Johann Strauss. Solisten in. de op de plaat vastgelegde uitvoering door de Wiener Philhairmoniker en het koor van de Wren- se Staats opera zijn onder meer Julius Pat- zak. Hilde Güden en Sieglinde Wagner. Vrijdag 22 maart, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Vrijdag 22 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een uitvoering van werken van Beethoven. Het programma vermeldt de ouverture Coriolanus, de Derdie Symfonie en het Vioolconcert. Bernard Haitink heeft de leiding, Jo Juda verleent solis tisch medewerking. Vrijdag 22 maart, Kloppersingelkerk. 20 u.: Als onderdeel van de actie voor kerkebouw van de Gereformeerde Kerk in Haarlem noord bespeelt Feike Asma bet orgel. Het programma vermeldt werken van Franck, Mendelssohn, Boëllmainin en drie lijdens- koralen van Jan Zwart. Maandag 25 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het Hohner Symfonie Accordeonorkest geeft onder leiding van R. Würthner en met solistische medewerking van Rolf Glass en Karl Perenthaler een uitvoering. Maandag 25 maart, Grote Markt, 15.3016.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon van de Grote Kerk. Woensdag 27 maart, Concertgebouw, 12.30 u.: De organist Piet Kee bespeelt tot kwart over een heit orgel in een pauzeconcert. Het programma vermeldt werken van Vierné, Franck en Bach. Woensdag 27 maart, Treslong, 20 uur: De christelijke oratoriumvereniging „Asaf" in Hillegom geeft een uitvoering van de „Johannes Passion" van Bach met mede werking van het Noordhollands Philhar monisch Orkest, de sopraan Ans Rieke, dis alt Ans Dol, de tenoren Frans Muller en Joh. Kramer, de bassen Herman Schey en Henk Kroes en de organist Richard Hei- derna. Het geheel staat onder leiding van Cor Kool. Woensdag 27 maart, Stadsschouwburg 20 u.: Het operagezelshap „Forum" geeft een uitvoering van Verdi's „Rigoletto". Donderdag 28 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Haarlistms Comité voor Kamermuziek geven de sopraan Tine van Raalte en de pianist Leendert Huges een recital. Het program ma vermeldt werken van Telemann, Brahmis, Schumann, Mahler, Albert de Klerk, Léon Orthel. Paul Cbr. van Wes tering en A. Vermolen. Vrijdag 29 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het symfonieorkest „Haerlem" geeft met medewerking van het Haarlems operakoor „II Trovatore" en de violist Jean Louis Stuurop onder leiding van Marinus Adam een uitvoering van werken van Boïeldieu, Fauré, Mendelssohn en Svendsen. „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 25 maart, Brinkmann, 20 uur: De heer J. Glissenaar houdt zijn derde voor dracht in een reeks getiteld „Met de jeep express door Afrika en zuid-Azië". Dinsdag 26 maart, Brinkmann, 20 uur: Prof. R. Garric, hoogleraar aan de r.-k. univer siteit in Nijmegen, spreekt over Blaise Pascal. VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 26 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: De Belgische schrijver Raymond Brulez spreekt over een litterair onderwerp ge titeld „Schrijvers spreken". Woensdag 27 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: De schrijver Anthony van Kampen spreekt over zijn reis naar Groenland. De lezing wordt geïllustreerd met lichtbeelden en een kleurenfilm. AMATEURTONEEL Maandag 25 maart, Stadsschouwburg. 20 u.: De Leidse toneelvereniging „Litteris Sacrum" geeft een opvoering van „Spoken" van Ibsen in de toneelwedstrijd om het Nationaal Landjuweel. Dinsdag 26 maart. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Kennemer Kunst kring" speelt „De kleine apostel" van jhr. Van Riemsdijk. Donderdag 28 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelvereniging „Jan van Dommelen" geeft een opvoering van het Engelse blij spel „George en Margaret" van Gerald Savory in de toneelwedstrijd om het Nationaal Landjuweel. FILMVOORSTELLINGEN Vrijdag 22 maart, gebouw St. Bavo, 20 uur: Vertoning van „Tot vijf over twaalf" (Bis Fünf nach Zwölf), een documentaire samengesteld met opnamen uit geheime archieven, over de opkomst en de onder gang van nazi-Duitslamd. De vertoning wordt maandag 25 maart herhaald. Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur nacht voorstelling van „Chantage". Zondagoch tend 11 uur vertoning van „Desirée" met Marlon Brando en Jean Simmons. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Schwarzwatd Madel" naar de gelijknamige operette van Leon Jessel. Rembrand ttheater: Zondagochtend 11 uur Prof. Herman Aicher met een van zijn marionetten. Beiden kan men woens dagavond in het Minervatheater zien in een opvoering van „Die Fledermaus" door het Salzhurgs Marionnettenthea- ter, waarvan prof. Aicher de leiding heeft. vertoning van de Italiaanse film „Het ver loren continent". Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de Braziliaanse film „O Cangaeeiro". ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 22 maart, Brinkmann, 19.30 uur: In een cursus v. d. Centrale Commissie Kin derver-zorging Haarlem wordt het onder werp „Met stadskinderen in de natuur" behandeld. Vrijdag 22 Maart, Boekenrode, 20 uur: Voor de leden van de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld houdt de heer U. Stein, hoofd-assistent Rijikstuinhouwvoor- lichtingsdienst een lezing getiteld „Uw tuin een lusthof". Vrijdag 22 maart, „De Leeuwerik" 20 uur: Het gezelschap „De pompadours" van de personeelsvereniging Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland geeft een cabaretvoorstelling waarvan de baten ge heel ten goede komen aan het herstel'lings- en verplegingsoord „Unicum" in Heem stede. Vrijdag 22 maart, Brinkmann, 20 uur: Een Haarlems reisbureau organiseert een bij eenkomst waarop dr. L. van Egeraat een lezing houdt over Italië. Zondag 24 maart. Jacobstraat, 15 uur: In het gebouw v. d. Vrijzinnig Hervormden geeft het nationaal muziekkorps van het Leger des Heils een uitvoering. Zondag 24 maart, Brinkmann. 10.30 uur: Voor de leden van het Humanistisch Verbond houdt de heer C. H. Schonk een voordracht getiteld „Er is toch iets". Maandag 25 maart, Aerdenhout, 20.15 uur: Voor de leden van de Religieuze Kring- Aordenhout geeft de heer II. van Oss aan de Eikenlaan 5 een muzikale voordracht met een toelichting over het onderwerp „Jodendom en Christendom in het lied". Maandag 25 maart, „De Leeuwerik", 20 uur: Voor de N.V.V.-bestuurdersbond in Haar lem geeft het gezelschap van Adrie van Oorschot een cabaretvoorstelling onder de titel „Niet voor vaders". Maandag 25 maart, Prinses Beatrixschool, 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwik k eling houdt dr. H. J. W. Drooglever Fortuyn, arts in Bussum, het vervolg op zijn liszing van 18 maart over „Kwakzalverij, bijgeloof en genees kunst". Dinsdag 26 maart, Concertgebouw, 20 uur: De Algemene Vereniging Radio Omroep organiseert een bonte avond waaraan on der meer wordt medegewerkt door Tonny Boucher, De Spelbrekers. Willy Vervoort j en de Tiroler Holzhacker Bub'n. ADVERTENTIE Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het geding, want Ren nies helpen on-mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijk uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Probeer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat u een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt uw Rennie en de brand is geblust. Woensdag 27 maart, Concertgebouw, 20 uur: Voor het Centrum voor Internationale lezingen, spreekt prof. mr. W. F. de Gaay Fortman over de Assemblée van de UNO. Woensdag 27 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het gewestelijk arbeidsbureau organiseert een voorlichtingsavond over Canada. Woensdag 27 maart, Gymnasium, 20 uur: Mevrouw Claude Suzanne Servoise spreekt voor Les Conférences Franpaises over „De moderne kunst in Frankrijk sinds 1920". Zij behandelt onder meer de bouwkunst, beeldhouwkunst, schilderkunst, gobelin kunst en glazenierskunst. Donderdag 28 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" spreekt mevrouw R. Numen over „Het volk van Ur en Kanaan". Donderdag 28 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van dé Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging zullen leden van de Vogelwerkgroep iets vertel len over hun werk in het voorjaar, voor namelijk over de broedvogelinventarisatie in de Kennemerduinen. Er worden tevens dia's vertoond. Donderdag 28 maart, Minervatheater, 20.15 uur In de wereldreizi gersserie spreekt de heer Jan Strijbos met vertoning van een kleurenfilm over „Het vogeleiland Texel". Vrijdag 29 maart, Nassauplein 8, om 20 uur: Voor de leden van de Theosofische Vereni- gïng spreekt mevrouw G. M. Dunnewolt Hard af Segerstad over „De Edda". Vrijdag 29 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van de hbs-b geven een op voering van „De gelukkigste dagen van je leven". Galerie Espace. Tot 6 april wordt een expo sitie gehouden voornamelijk van schilde rijen van. Joop Sanders. Deze schilder emigreerde in 1923 naar de Verenigde Staten waar hij zich in New York vestigde. Hij is een der oprichters van de „Club het centrum van de abstracte expressio nisten in New York Huis Van Looy: Van 23 maart tot en met 14 april wordt een expositie gehouden onder de titel „Honderd jaar archiefdienst, 1857 3957". Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, op zondagen van 14 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 16 uur en zondags van 1316 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michelangelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag) van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag, van 10—17 uur, des zon dags van 13—16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaai, Vryburglaan 17: Het museum is g^cpend van maandag -ot en met zaterdag van 912 en van 1418 uur. Cruquiusmuseum, HeemstedeHistorische stoommachines. Dagelijks geopend van 9—12.30 en van 13.3016 uur. De Zuidnederlandse Opera geeft onder regie van Jef Baarts de Nederlandse pre mière van „De heilige van Bleeckerstraat" van Gian Carlo Menotti op 29 maart in de Stadsschouwburg in Heerlen. De Zuid nederlandse Opera kocht de opvoerings rechten van deze opera voor Nederland, in de overtuiging met een uitvoering van dit werk een hoogstaande culturele mani festatie te brengen. De voorstellingen wor den gegeven in de Nederlandse taal. UITSLAG AFFICHEPRIJSVRAAG „WAT NEDERLAND MAAKT MAG ER ZIJN" De jonge schilder Wim Nijhof in Winters wijk heeft de eerste prijs, een zilveren pa let, gewonnen met zijn inzending voor deel neming aan een afficheprijsvraag, die was uitgeschreven door de stichting Landelijke Vakopleiding en de vereniging Nederlands Fabrikaat. Ruim vierhonderd jongens heb ben aan de wedstrijd meegedaan. Hun op dracht was een affiche te maken met de zin „Wat Nederland maakt mag er zijn". Het peil van de inzendingen was hoog. De uit reiking geschiedde in Den Haag door de di recteur-generaal voor de middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meyer. Bunkie mikte goedtoen liet hij het touw van zijn boog los en zzzzjietdaar suisde de pijl weg. En Bunkie had goed gemikt ook, want met 'n klap schoot de pijl Ricks grote howboyhoed van zijn hoofd! „Oei!", zei Rick, die ervan schrok. „Die is raak!", grinnikte Bunkie zachtjes. Rick dook gauw achter het hek weg en trok zijn revolver. Vijanden vlak bij hem dat was oppassen! Maar nog had hij de plaats, waar Bunkie en zijn makker zich verborgen hielden, niet in de gaten 27-28 ADVERTENTIE De snelste VELPON De vereniging „De Brug" bestaat dertig jaar en houdt tot 7 april haar jubileum tentoonstelling in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum in de hoofdstad. Als men bedenkt dat in de beginne een Ben dien en een Charley Toorop tot „De Brug" behoorden en men op deze expositie werk van een Kruizinga niet anders dan „kitsch" kan noemen, de toevoeging „van Haarlem" aan Jan Vissers handtekening beslist een beetje gênant is en eigenlijk maar twee fi guren, A. Kristians en H. F. Boot, overtui gen, dan is dit wel een triest jubileren. Iets van vroeger leeft er nog in „De Brug" van de in die groep gewilde benadering van de „objectieve werkelijkheid" in het werk van enkele overgebleven aanhangers van de zogenaamde „nieuwe zakelijkheid". Maar bedoeld werk doet toch als erg verouderd aan. Uit verplichting tegenover de kunst historie meende prof. dr. N. R. A. Vroom deze expositie te moeten openen. Want „De Brug" heeft veel betekend. En met profes sor Vroom zie ik het belang in van kleinere groeperingen van verschillende richtingen, die door hun optreden naast elkaar een le vendige, gezonde ontwikkeling in de schil derkunst meer kunnen bevorderen dan het stimuleren van sommige moderne richtin gen alléén. Maar voorlopig draagt het Ne derlands Kunstenaarsgenootschap, dat te zelfdertijd exposeert hiertoe meer bij, al viert hier nog de middelmatigheid hoogtij. Al eerder moest ik erkennen dat dit in den beginne nogal vervelende gezelschap door het aantrekken van enkele figuren inte ressantere tentoonstellingen wist te maken. Belangrijk was dat figuren van elders uit den lande nu eens ook in onze contreien vertegenwoordigd werden. Andrea, uit Den Haag, is de belangrijkste misschien en blinkt nu uit door een met wonderlijke beelden gevulde tuin van een obsederende sfeer en een kaal Spaans landschap met arena. Nieuw voor mij was het plezierige, eenvoudige en open werk van Eliza de Lormvan Musschenbroek uit Arnhem. Van Zweden, die behalve beeldhouwer een mooi tekenaar is, vereenvoudigde zich in zijn landschappen. Dat Ab Sok met zijn vereenvoudigen ook het leven uit zijn werk bande, bleek al eerder. De al zo levendige tekenaar Henk Broer blijkt als schilder nog gewonnen te hebben. Raymond Boths een- Uitgave voor het buitenland Met steun van de Directie Voorlichting Buitenland van het ministerie van Buiten landse Zaken wordt de uitgave voorbereid van een boek, dat het buitenland moet voorlichten over de huidige stand van het muziekleven in Nederland. Het boek, dat de titel zal krijgen „Music in Holland", zal in vijf hoofdstukken deze stof behande len. Elk hoofdstuk zal door een deskundige op het desbetreffende gebied worden be handeld. De „Algemene Inleiding" zal ge schreven worden door prof. dr. E. Reeser, die tevens als hoofdredacteur fungeert. Het tweede hoofdstuk „Nederlandse Com ponisten" wordt verzorgd door Wouter Paap, terwijl hoofdstuk III, „Nederlandse uitvoerende kunstenaars", door Sem Dres den wordt samengesteld. Dr. J. Daniskas schrijft in hoofdstuk IV over het „Muziek onderwijs" in Nederland. Het vijfde hoofd stuk behandelt de „Organisaties op het ter rein van het Nederlandse muziekleven" en zal van de hand zijn van dr. Jos Smits van Waesberghe. De Stichting Donemus, waarvan het initiatief tot de uitgave van dit boek is uitgegaan, zal optreden als redactie-secre tariaat en daarnaast het register op de be handelde stof samenstellen. De uitgave zal verzorgd worden door de uitgeverij J. M. Meulenhoff in Amsterdam. Getracht wordt het boek, dat in de Engelse taal zal ver schijnen, in het voorjaar van 1958 het licht te doen zien. voudige en van helder begrip voor schil derkunst getuigende werk is een aanwinst voor de exposities van het Genootschap, zoals langer geleden dat van Mulder en later dat van Maks dat was. Formaat heb ben in dit gezelschap Royaards fijne, ge voelige en kundige portretten, die tot het beste van deze expositie behoren. Met een zelfde gevoeligheid en verder wat schets matiger in zijn beste portretten benadert Swagemakers zijn modellen. Minder be schroomd, vrijer staat hij tegenover het stilleven of bloemstuk, waarvoor deze drukbezette portrettist gelukkig nog de tijd vindt. Van de overige inzendingen moet tenslotte nog zeker die van Van Gulik genoemd worden. Bob Buys ADVERTENTIE Geur. werkster u.grg.u. Kaashandel WELTEVREE Inderdaad, KAAS is 'n bijzonder onweerstaanbare tractatie. Iedereen vliegt er op af. Kaas op de boterham, gebakken kaaspiakken.'t is alle maal even lekker en gezond. Daarom fluks naar Uw winkelier gesneld en een heerlijk, voedzaam stuk KAAS uit eigen land in huis gehaald Publicatie van Hal Nederland» Zuivelburaaui 1 2 Eredoctoraat. De universiteit te Er langen (Beieren) heeft het eredoctoraat in de faculteit der rechtsgeleerdheid verleend aan prof. mr. H. J. Scheltema, hoogleraar in 't Romeins recht en zijn geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Groningen. Dronken achter 't stuur. Het Haagse gerechtshof heeft een 27-jarige Amerikaan, die hier bij een chemische industrie werkt, wegens autorijden onder drankinvloed ver oordeeld tot een boete van 500 gulden. De Rotterdamse rechtbank had hem veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De Amerikaan veroorzaakte vorig jaar in Rotterdam een aanrijding met een andere auto, doordat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Laatste charterreis. Met ongeveer 700 repatriërend en uit Indonesië wordt het m.s. „Sibajak" dinsdag 26 maart van zijn laatste reis in charter voor de Nederlandse regering terugverwacht. Voortaan zal de „Sibajak" door de Koninklijke Rotterdamsche L. uyd voor eigen rekening worden geëxploiteerd op hst traject RotterdamPanamakanaal Ni eu w Zeel andAu sbr ali IndonesiëRot terdam. Koopvaardijmonument. Het Nationale Monument voor de Koopvaardij dat bij de Leuvehaven aan de oever van de Maas te Rotterdam is geplaatst, zal op woensdag 10 april door prinses Margriet onthuld worden. Het monument, dat is uitgevoerd naar het ontwerp „De Boeg" van de heer F. A. Ca- rasso. is opgericht om, indachtig aan de ver richtingen van de Nederlandse Koopvaardij in de jaren 1940—1945, nu en in de toekomst uitdrukking te geven aan de offers van per soon en goed en van de door haar opvaren den betoonde moed en plichtsbetrachting in de strijd van de geallieerden, bekroond dooi de bevrijding van ons vaderland. Kampeertentoonsteüing. „Goed Kamp", de vijfde nationale A.N.W.B.-tentoonstelling, zal van 12 tot en met 15 april in de beide Houtrusthallen en de bijbehorende buiten- terreinen in Den Haag worden gehouden. Artsenconferentie. Op 4 en 5 mei wordt op „Woudschoten" te Zeist een conferentie voor artsen gehouden, georganiseerd door „Kerk en Wereld" en „Kerk en Ziekenzorg". Het thema is „Verslaving". Over „Verslaving aan tabak, een bedreiging van de volksge zondheid" spreekt dr. R. Korteweg. over „Psychologische aspecten van verslaving"; dr. A. L. Janse de Jonge en over „Verslaving en bevrijding" dr. P. J. A. Idenburg. Tweelingencongres. Van 20 t./m. 23 juni zal in Eindhoven een wereld-tweelin gencongres worden gehouden. Daartoe is een comité in het leven geroepen op instigatie van de heer J. Louwers, die in 1955 het initiatief nam tot het organiseren van het Europese tweelingencongres te Oirschot. Grensgangers. In Nederland wonende werklieden, die in dienst van een in Neder land gevestigde onderneming, in Duitsland werkzaam zijn en daartoe dagelijks heen en terug reizen, vielen tot dusver onder de Nederlandse ongevallenwet. De Sociale Ver zekeringsbank is thans van oordeel, dat deze personen als verzekerd krachtens de Duitse wetgeving zijn te beschouwen. Verdronken. Ter hoogte van Panner- den. bij de splitsing van Rijn en Waal, de 50-jarige kapitein G. Kalter uit Gerusheim (D.) van de sleepboot „Jos Schürmann 36" overboord geslagen en verdronken. -f2 »Nee, juffrouw Wrayne, het kwam me beter voor het niet te doen. Wel vroeg hij me of ik van plan was de politie ervan in kennis te stellen, waarop ik ant woordde, dat ik dat natuurlijk overwoog. Daar heb ik het bij gelaten". „Als ik je een raad mag geven", zei Daphne, „dan is het deze: zwijg over deze hele affaire. Spreek er zelfs met je beste vriendinnen niet over. We hebben er niet de flauwste notie van met wie we te maken hebben en wat er ook achter kan zitten. Dus: mondje toe, ook je tante!" „Uitstekend, juffrouw Wrayne. Tante wilde eerst, dat we naar de politie zouden gaan, maar ik herinnerde me plotseling mijn vriendin Joan en daarom schreef ik haar". Daphne zat met haar vingers op de tafel te trommelen. Haar voorhoofd was gedekt met een groot aantal rimpels alsof ze diep zat na te denken. Men kon duidelijk zien, dat ze bezorgd was. „Ik ben blij, dat je naar me toegekomen bent en ik zal alle aandacht aan dit geval schenken. Intussen ben ik blij met die hond. Farao lijkt me volgens de verhalen wel in staat om voor jullie te zorgen. Wat is het voor een ras?" „Eerlijk gezegd: ik weet het niet. Hij lijkt me een soort Heinz dog, maar daar zijn veertig soorten in. Z'n moeder moet een ondeugend vrouwtje zijn geweest, denk ik. In elk geval is het een groot beest, zwart van kleur en ongeveer de grootte van een buldog. Bovendien is hij zo sterk als een leeuw. Vreemdelingen zijn altijd als de dood zo bang voor hem. Vader noemde hem Farao, om dat hij het volk niet wil laten gaan, als u de toespeling op het Bijbelse verhaal begrijpt!" „Aardig gevonden", zei Daphne. „Hij lijkt me, naar wat je me vertelt, erg fel, zoals bastaarden trouwens altijd -zijn". „Ja, dat is hij zeker". „Het stelt me nogal gerust. Eerst vond ik het helemaal niet leuk, jullie twee vouwen met al die vreemde gebeur tenissen om je heen!" „Kom kom, helemaal hulpeloos zijn we geen van bei den, juffrouw Wrayne. Tante is weliswaar geen grote vrouw, maar ze is dapper genoeg. En ikzelf heb les ge had in jiu-jitsu. Bovendien hebben we Farao in huis en dus zijn we niet in het minst zenuwachtig. Ik vind het ook erg prettig, dat hij een duidelijk onderscheid weet te maken tussen vrienden en vijanden. Als er midden in de nacht een auto voorbij rijdt, zou hij er niet aan denken te gaan blaffen. Maar als er een vreemde in het donker over het grasveld zou komen kruipen dan zou hij iedereen in huis met z'n geblaf wakker maken". „Prachtig, zo hoort een hond te zijn. Ik ben het altijd met die Franse uitspraak eens: „Hoe meer mensen ik zie, hoe meer ik de honden bewonder." Vertel me eens: heb je telefoon?" Sheila antwoordde bevestigend en Daphne noteerde het nummer. „O ja, nog iets: die man van de Belastingen, had die voor 'n bepaalde kamer misschien meer belangstelling dan voor andere?" „Nee, tante zei, dat hij de maat nam en bijzonderheden vroeg van alle kamers. Hij wilde vooral weten óf en zo ja, wélke veranderingen er waren aangebracht, of de vloeren en de plafonds waren gerepareerd en meer van dergelijke vragen." „En is het interieur van uw huis sterk veranderd?" „Niet zoveel als men zou hebben verwacht. Het was een zeer goed gebouwd huis, zoals trouwens de meeste huizen uit die dagen, zo ongeveer honderd jaar geleden." „Maar het had een jaar of twintig leggestaan, niet?" „Ja, precies." „Kun je je herinneren of de vloeren van alle kamers allemaal in goede conditie waren, toen je er voor het eerst eens rondkeek?" „Ze leken me toen allemaal in orde, als ik het wel heb. Dacht u, dat er lang geleden iets verborgen werd?" „Nu ja, dat was even een gedachte van me." „Maar we wonen er nu al weer een paar jaar en waarom zouden ze zo lang gewacht hebben om er bin nen te dringen?" „Als ik je dat kon vertellen, waren we al een heel stuk verder", zei Daphne glimlachend en ze voegde eraan toe: „In elk geval zou ik jullie beiden willen verzoeken een paar dagen binnenshuis te blijven terwijl ik enige na sporingen doe. Hier is een kaartje met mijn telefoon nummer, zowel hier als in Maidenhead, waar ik woon. Onthoud goed, dat je me kunt bellen op ieder uur van de dag of de nacht. Antwoord krijg je altijd." „O, dus dat is precies zoals bij de politie, juffrouw Wrayne?" „Natuurlijk, meisje, wat zou het voor zin hebben een kantoor als dit te hebben zonder altijd bereikbaar te ziin?" „Toch bent u niet altijd hier, denk ik, juffrouw Wrayne?" „Soms ben ik hier ook 's nachts, als het zo uitkomt. Er loopt een speciale lijn van mijn kantoor naar mijn huis. Bel je mij dus op, dan word je in een paar seconden doorverbonden met Maidenhead." „O, maar dat is mooi!" „Ja, maar vooral ook noodzakelijk!" Daphne Wrayne stond op als om het onderhoud te be ëindigen en Sheila Morstone volgde dadelijk haar voor beeld. „Ik kan nauwelijks zeggen hoe dankbaar ik ben", zei ze. „Wacht daarmee tot ik wat heb kunnen doen", ant woordde Daphne. „Ik kom onmiddelijk langs als er nog iets mocht gebeuren. Laat me dat in elk geval dadelijk weten. Wacht nog even!" Zij drukte op een van de vele elektrische bellen op haar tafel en terstond kwam Carlton binnen. Daphne, die iets op een papiertje had zitten krabbelen, overhan digde het hem. „Zorg, dat dit direct in orde komt, Carlton", zei ze en, nadat hij het vertrek verlaten had, zei ze tegen het meisje: „Wat het allemaal te betekenen heeft, kan ik nu nog onmogelijk zeggen. Maar als er een vierde poging gedaan zou worden om je huis binnen te komen, dan zou het zeker geen gewoon geval van inbraak zijn, dat staat wel vast. Kun je je toevallig herinneren wanneer je eerste bezoeker bij je langs kwam?" Sheila dacht even na en zei toen: „Ja, dat was op woensdag, de vierde van deze maand". „En toen die man van de Belasting een bezoek bracht, werd er toen opgebeld en naar je gevraagd, kort nadat je het huis verlaten had?" „Ook dat weet ik, juffrouw Wrayne, want tante zei, dat een half uur, nadat ik met de wagen was weggereden, iemand telefoneerde en naar mij vroeg. Tante zei, dat ik weggegaan was en dat ik pas laat in de middag zou te rugkomen. Hij zei toen, dat hij later wel zou opbellen". (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE Wij staan u met raad en daad terzijde. Plaktafel met borstels tegen geringe vergoeding in bruikleen. Gen. Cronjcstraat 135 Telefoon 11657 Haarlem VRIJDAG 22 MAART Minerva: „De wereld der stilte", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Mijn kleine Hongaarse Piroschka", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „El Paso", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de sloppen van een wereldstad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen in het wit", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Achtste con cert serie V, N.Ph.O. o.l.v. Bernard Haitink, Solist Jo Juda, viool, 8 uur. Paul Chr. van Westering bespreekt het concert om 7.30 uur voor Volksuniversiteit. St. BavO: „Tot vijf over twaalf", film over Hitier, 18 jaar, 8 uur. Leeuwerik: Contactavond van „Jonker's in stituut". „Wij spreken in het openbaar", S u. ZATERDAG 23 MAART Minerva: „De wereld der stilte", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mijn kleine Hongaarse Piroschka", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „El Paso", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de sloppen van een wereldstad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Mannen in het wit", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Aparte tafels", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7