Zwitsaletten Testmet werk van Ionesco „Duivel in zijde", kwalijke titel, maar goede film DE BEURS 10KORTING Radio Moors van gisteren ZATERDAG 23 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BIZAR GEVORMD TONEEL VAN EEN VORMELOZE TIJD VARA brengt klankbeeld over de Velser tunnel Chef verkeerspolitie opent auto-expositie HAARLEMS MATRASSENHUIS VERNIEUWDE STUDIO VOOR „ALBERDINGK THIJM" Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM MïïïM. A rtsen Pastorale Moeilijke jongens P. W. Franse 1 Knap Avontuur Vergelding Prolongaties en reprises „Dr. J. J. Haak-stichting" opgericht AMSTERDAM NEW YORK Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 18 tot en met 22 maart i Er bestaan in het spraakgebruik een paar merkwaardige uitdrukkingen, zoals ,.om je naar te lachen" of „vreselijk leuk". Men kan hier in beginsel het tragi komische in herkennen, want wat smarte lijk is voor de beklagenswaardige betrok kenen kan voor de waarnemer op de één of andere manier amusant zijn. Het mag een vanouds bekende waarheid heten, dat het tragische en het komische bijeenhoren, elkanders keerzijden vormen, waarbij het als het ware een kwestie van belichting is voor welk van beide elementen de aan dacht wordt ingeroepen. Inderdaad: de aandacht, want aan het reageren van het gevoel (respectievelijk dus medelijden of vrolijkheid) gaat een beoordeling van de situatie vooraf. Dit is allemaal, naar ik aanneem, vrij bekend. Zowel het tragische als het komische komen voort uit de ver storing van een evenwichtstoestand, uit een spanning tussen mogelijkheden en realiteit, die in het „klassieke" toneel ten slotte opgeheven wordt door een herstel van verhoudingen overeenkomstig de al gemeen aanvaarde orde. Het is de vraag of wij deze begrippen voor het actuele theater nog wel hanteren kunnen. Want wij mogen dan in een gebroken wereld leven en dit in navolging van professor Huizinga ook weten, ons ontbreekt een helder omlijnd perspectief en richting gevend inzicht in wat als absolute norm zou moeten gelden, zowel ten aanzien van de eerste als de laatste dingen van het le ven op aarde. Daarom schoten mij de hierboven geciteerde uitdrukkingen te binnen, na de hernieuwde kennismaking met het werk van de Roemeense Parijze naar Eugene Ionesco, waarvan de toneel werkgroep „Test" onder regie van Kees van Iersel twee proeven heeft laten zien tijdens een nachtvoorstelling in „La Gaité" (in het bioscooptheater Tuschinski) te Am sterdam, die op de zaterdagen 23 en 30 maart, benevens 6, 13 en 20 april, tel kens beginnend des avonds om half elf, herhaald wordt. Dit vraagt om enige verduidelijking. Wil het toneel werkelijk „van deze tijd" zijn, aldus luiden bij Ionesco theorie en prak tijk. dan zal men moeten uitgaan van de crisistoestand, van de onvrede van de mens met zijn conditie. Zijn toneel toont de mens als een erfgenaam van de waar den van het verleden, waarvan hij is los geslagen, zonder te beschikken over mid delen tot beheersing van de toekomst. Zijn stukken behelzen derhalve geen even wichtstoestanden en de afwijkingen daar van, maar zijn de onevenwichtigheid zelve, dramatiseringen van de volstrekte absurditeit. Al het menselijke is betrekke lijk en daardoor lachwekkend. Het is te vens tragisch, niet alleen omdat men dodelijke wonden oploopt bij iedere po ging tot begrip van wat zich als zinneloos heid voordoet, maar ook omdat men in dien men zijn bewustzijn niet in slaap sust door de rede gedwongen wordt de be tekenis van het „niets" te achterhalen. Dit is een nieuw aspect van het tragi komische. Het bepaalt de unieke waarde van Ionesco, de dramaturg van de breuk in het bestaan, die ons tot „belachelijk lij den" veroordeelt. Hij is wat men noemt een „moeilijke" schrijver, die ons spelen derwijze de groteske kwellingen van de intelligentie mede doet ondergaan, de spot drijvend met onze vermogens tot het gelijktijdig of afzonderlijk produceren van de iach en de traan. Men vergeve mij de algemeenheid van deze bespreking. Het gebeurt dan ook maar heel zelden dat men op het toneel iets van het wezen van deze tijd voelt schokken en vibreren. Alleen al daarom moet men Kees van Iersel en de zijnen dankbaar zijn voor deze introductie, waar op ik een jaar of vijf, zes geleden reeds heb aangedrongen. Men leide overigens uit het voorgaande niet af, dat ik Ionesco als een toneelvernieuwer beschouw. Hij is eerder een noodzakelijke vernieler. Hartgrondig rekent hij af met de over geleverde normen, met name de naturalis tische, omdat die niet meer kunnen be antwoorden aan het doel: het theater te laten zijn een spiegel van de verwilderde menselijke natuur. Van toneelvernieuwing zal pas sprake kunnen zijn, als er een „nieuwe" manier van leven met heldere bestaansvormen is gevonden. Het werk ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: „We gaan er onderdoor De VARA brengt vrijdagavond 29 maart van 7.10 tot 7.30 uur een klankbeeld over de Velser tunnel. De samensteller is Henk van Stipriaan, die hiermee zijn eerste grote klankbeeld brengt, sinds hij korte tijd geleden in dienst trad. Het klankbeeld zal zich niet in de eerste plaats bezig hou den met de technische aspecten van de tun nelbouw. Belangwekkend zijn immers ook de psychologische reacties bij gebruikers van een tunnel, aldus de Radiogids. In de Rotterdamse tunnel gebeuren namelijk ver houdingsgewijs aanzienlijk meer ongeluk ken dan op de gewone weg en de oorzaak hiervan moet. worden gezocht in een zekere benauwdheid, die de automobilist in het tunnelgewelf bevangt. Bij Vclsen probeert men dit effect tegen te gaan door bijzondere akoestische voorzieningen. Ook aan licht en en kleur wordt de nodige aandacht besteed. Deze en andere zaken met betrekking tot de tunnel zullen aan de orde komen in het klankbeeld, dat de titel, krijgt „We gaan er onderdoor". Een historisch overzichtje over de voorbereidingen en de totstandkoming van het werk zal vanzelfsprekend niet ont breken en enkele directe belanghebbenden zullen in de uitzending van hun tunnelin zichten getuigen: de haringman, wiens vaste standplaats bij de pont waardeloos wordt, de pontkapitein, die nog niet weet wat de toekomst voor hem gaat brengen en de burgemeester van Velsen, die zo nauw bij de nieuwe verbinding is betrokken. Klankbeeld van Ionesco is ook de vormeloosheid zelve. Gelukkig ontbreekt het hem niet en dat versterkt ons vertrouwen in zijn ernst aan zelfspot. Hij noemde zijn eerste spel „anti-toneelstuk" en vervaardigde met het thans vertoonde „Slachtoffers van de plicht" wat hij aanduidde als een „pseudo-drama". Hierin graaft een man zich beurtelings op de luguberste wijze vernederend en zich dan weer potsierlijk verheffend in de één of andere „rol" naar zijn verleden, genadeloos een hem door een „dienaar van de politie" opge dragen onderzoek voortzettend, dat geen andere „bedoeling' heeft dan uit te maken of een gewezen huurder zijn naam Mallot met een d of een t schreef. Gewone, alle daagse woorden krijgen door het schijn baar onzinnige verband een eigenaardige symboliek niet in de zin van beeld spraak, maar van symbolen voor mys terieuze krachten in een raadselachtig ge regeerde wereld. Eugène Ionesco Het is uiteraard onmogelijk de „inhoud" of zelfs maar de „gebeurtenissen" na te vertellen. „Slachtoffers van de plicht" (tot rekenschap, zou men aan deze titel moetén toevoegen) is een volstrekt niet zwaartil lende, maar even dodelijk ernstige als ko mische poging om het onsamenhangende een bewegelijke gestalte te geven. Men kan geen formules verwachten bij de uit drukking van in werking zijnde tegen strijdigheden, waarvan de grootheden niet gegeven zijn. Ionesco is een overgangs figuur, schrijvend voor publiek van een overgangstijd. Men zou hem van geniali teit mogen betichten als het mogelijk was in het toevallige het absolute te herken nen. Het stuk werd voortreffelijk, door Henk van Ulsen nu eens lieverig be hulpzaam, dan plotseling onbarmhartig fel als de politieman en Elly van Stekelen burg zelfs briljant, gespeeld. Siebo Hoving was zeer voldoende als de kinderlijke komediant, zichzelf in de chaos verliezend. Willy Ruys en Els Bouwman vervulden bevi-edigend twee kleine rollen. Vooraf werd „De les" opgevoerd, waar over ik vroeger al eens geschreven heb, na de aanzienlijk veel betere opvoering, die ik in het Théatre de la I-Iuchette hier van zag beter, omdat daarin waarlijk op leven en dood met de als het ware ab stracte denkvermogens werd geschermd. Nu viel de nadruk teveel op een subjec tieve typering, waarbij Herbert Joeks ons de als zodanig met fijnzinnige toneel spelersmiddelen overtuigende geestelijke martelaar met een sadistische vernieti gingsdrang voorzette. Sonja Brill was de naar wens reagerende dupe van deze les in geperverteerde logica, een lief jong meisje dat wordt opgeofferd aan de wel lust van de wetenschap. Ook hier is de parodie onmiskenbaar: de machteloosheid der geleerden, die voor alle nuanceringen namen weten, maar de door hen ont brekende machten niet zinrijk kunnen be heersen, is belichaamd in een gefrustreer de leraar, een kwelduivel in schaaps kleren. Beide stukken werden opgevoerd in een arenatoneel, waarbij dus de toeschouwers rond de speelruimte zitten. Men kan dit verdedigen, hoewel er iets van de hekeling van het zichzelf overleefd hebbende „inge lijste" toneel verloren gaat, zoals bij het aandragen van de ontelbare koppen met. koffie van een bijzondere melange, die thee wordt genoemd. Ik had liever gezien, dat men zich niet aan een dubbel experi ment had gewaagd. Ionesco is zo al vreemd genoeg voor de aan zijn gewoon tes gewende toeschouwer. Om de waarde van het loneel-in-het-rond te bewijzen heeft de litteratuur voldoende repertoire voortgebracht. Maar ik vind, dat deze recensie met een betuiging van dankbaar heid moet eindigen, dankbaarheid ook om dat men nu in tegenstelling tot de eerste „test" verleden jaar in het Waaggebouw te Amsterdam wel degelijk met toe reikende vakbeheersing heeft gewerkt, maar vooral voor de inspanning om het toneel te brengen op de hoogte (of moet men zeggen: de diepte) van zijn tijd. Het vertonen van het wezenlijk lachwekkende, zei Jean de la Bruyère reeds bijna drie eeuwen geleden, is een sociale daad. David Koning De chef van de verkeerspolitie te Haar lem. hoofdinspecteur I. B. Brauckmann, heeft vanmorgen in café-restaurant „Dreef- zicht" een tentoonstelling van Renault- auto's, georganiseerd door garage „Den Hout", met een korte toespraak geopend. De heer Brauckmann achtte het zinvol, dat een chef van de verkeerspolitie een auto tentoonstelling opent, daar auto's toch het drukke verkeer veroorzaken en het voor de verkeerspolitie en de weggebruikers een groot belang is, dat wagens van goede kwaliteit op de weg verschijnen. De tentoonstelling omvat een zestal per sonenauto's van het nieuwste type, die in het restaurant staan opgesteld, in een fleurige omlijsting van sierlijk aangelegde bloemperkjes. Buiten staan acht bestel wagens opgesteld. Een stand van de af deling van „Veilig Verkeer" is ingericht, waar de bezoekers zich kunnen testen op hun kennis van verkeersvoorschriften. Door middel van folders maakt de afdeling propaganda voor haar werk. De tentoon stelling is tot en met maandag geopend. ADVERTENTIE VOORSEIZOEN-SCHOONMAAK Laat reeds NU uw MATRASSEN REPAREREN, bijvullen of overtrekken. Slechts korte tijd geven wij H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 TEL. 11485 Wanneer donderdag 28 maart wethouder D. A. J. Geluk de verbouwde en vrijwel geheel vernieuwde studio van de R.K. rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" voor heropend zal hebben verklaard - altijd nog op voorwaarde dat er geen kink in de kabel komt - is een der oudste Haarlemse toneel- èverenigingen een repetitielokaal rijk, dat zich goed leent voor het ideaal der direct op de praktijk gerichte oefening. Een eigen intiem verenigingsgebouw is wel de wens droom van de meeste beoefenaren der toneelspeelkunst. Hoe echter dat te ver wezenlijken? Alberdingk Thijm heeft het klaargespeeld. De lokaliteit., waarover men beschikte, bood ruimte, maar dat was dan ook alles wat er van gezegd kon worden. Zelfs de grootste optimist kon er niet veel anders dan een toekomstige bouwval in zien. Architect Leo van Dijk ontwierp een heel wat praktischer en gerieflijker „home". De uitvoering daarvan liep in de duizen den. Met een garantie van de gemeente en de inbreng van het eigen kapitaal heeft de vereniging het aangedurfd de wensdroom te doen realiseren. In de Lange Wijngaard straat sneuvelden de muren van pand nummer zeventien. Een heel nieuw bouwsel kwam er voor in de plaats. Thans beschikt de rederijkerskamer over een grote speel ruimte compleet met ingebouwde schijn werpers, die als de „hersenen" fungeren, een keuken, een toilet en een tot opslag ruimte van haar toneelattributen ingerich te vliering, welke men bereikt via een ingenieus ingerichte trap, alles helder in de verf en geurend van nieuwigheid. Vooral de speelruimte mag er zijn. De verdeling is erop afgesteld, dat wie niet op is, terzijde zit en de spelers niet zal storen. Daarop is ook de verlichting afgestemd, welke ge heel is geconcentreerd op het speelplan. In een der muren is ruimte uitgespaard voor het vaandel „behangen met medailles". Over kou behoeft niemand te klagen: er is een aangename gasverwarming. En de sfeer? Die brengen de leden van „Thijm" er zelf in. Over een gebrek aan gezelligheid zullen zij minder in zitten dan over het nog altijd te wensen overlatend getal der donateurs. De donateurs zullen overigens zondag 31 maart met eigen ogen in ogenschouw kun nen nemen waar de Thi.jmleden het potje koken dat zij bij elke voorstelling op het vuur zetten. En zij zullen dan wel het enthousiasme kunnen begrijpen, waarmee in de Lange Wijngaardstraat pand nummer zeventien door „Alberdingk Thijm" op nieuw is betrokken. ADVERTENTIE L u x o r. De film „Mannen In het wit" is gebaseerd op een overwegend litterair gegeven. Het thema heeft drie hoofdfigu ren, waarvan elk kapstok is voor een idee. De knappe professor aan de medische fa culteit is geheel opgegaan in zijn vak met alle beroepsmisvorming van dien. De dorpsarts, die samen met de latere pro fessor studeerde en even veelbelovend was, gaf zijn medisch-wetenschappelijke ambities op om zijn vak menselijk te kun nen uitoefenen in een simpele gemeen schap. Tussen deze twee polen staat een jonge arts, assistent van de professor, die langzaam maar zeker zijn menselijkheid verliest voor de brille van een koude we tenschappelijke carrière, maar tijdens een vakantiewaarneming voor de dorpsarts tot andere inzichten komt; dit laatste natuur lijk onder invloed van een jonge vrouwe lijke arts, die „toevallig" zowel op de aca demische kliniek was, als in de buurt van het dorp is als de jonge dokter (Raymond Pellegrin) daar waarneemt. De film maakt de psychische ontwikke ling van de jonge dokter niet aanvaard baar, kan de litteraire logica van het ver haal filmisch niet zonder onwaarschijnlijk heden volgen. Er zijn nogal wat elementen in de film, die voor jeugdige bezoekers minder geschikt zijn. „Mannen in het wit" is een Franse film en dus ondanks de vele gebreken toch nog boeiend. (Studio) Een verademing na alle keiharde moord- en misdaadfilms waarop wij de laatste tijd onthaald zijn, is deze genoegelijke pastorale „Mijn kleine Hon gaarse Pïroschka", het verhaal van een eerste liefde in de puszta, waar een gras groene Duitse student-op-vakantie een on schuldige amourette beleeft met de even prille dochter van een dorpsstationschef. Deze kleine Piroschka weet ondanks' haar zestien jaren al heel precies wat zij wil en als haar student zich op een dag in een naburig luxe-kuuroord in een avontuurtje met een andere jongedame wil storten, be sluit zij resoluut, hem achterna te reizen en terug te halen, Er gebeurt helemaal niets spannends of schokkends in deze knusse, landelijke filmromance, maar men kan er toch volop zijn plezier aan beleven. Aan de kinderlijke avances van de ondeu gende Piroschka tot haar geliefde Andi; aan de rijke en kleurige folklore van het landleven in het gelukkige, voorspoedige Hongarije en aan een ganse reeks van schilderachtige typeringen in de bijrollen. Een zonnige film, volstrekt pretentieloos, maar tintelend van levensblijheid. Het nieuwe Eastmancolorprocédé leverde war me, maar zeer natuurlijke kleuren en is naar onze smaak vooral in de binnenop namen verre superieur aan het gebruike lijke Duitse en Belgische kleurenmateriaal. (L i d o). De tendenz van de film „In de sloppen van een wereldstad" is, dat liefde het verstokte gemoed van moeilijke jon gens kan verzachten. En moeilijke jongens zijn er genoeg in deze film. waar kleine straatslijpers een achterbuurt in één dei- Amerikaanse steden onveilig maken en tenslotte zelfs een moord beramen. De leider is een jonge woesteling van acht tien jaar met een bijzonder ongunstig ge zicht, die zijn hele omgeving terroriseert, omdat hij, zoals de filmmaker ons wil doen geloven, nergens liefde ondervindt. Slechts een sociaal werkster met nobele inborst trekt zich eindelijk het lot van de ver schoppeling aan en de film suggereert een gelukkig(?) einde. WANNEER MEN op de titel af zou gaan bij het maken van de keuze welke film men deze week wil gaan zien, beslist zou „Duivel in zijde" niet snel in aanmerking komen. Wie de ongelukkige vondst heeft gedaan de Duitse film van Rolf Hanssen zo'n benaming mee te geven, bewees er de reclame noch de film een dienst mee. Want achter die naam gaat geen akelig melo drama schuil zoals men geneigd is te ver moeden. Er steekt een behoorlijk stuk werk in. Goed, er is zeker in het begin sprake van een wat doorzichtig gebruik van de filmmiddelen. De trucages worden er nogal opzettelijk in toegepast, de originaliteit laat prompt verstek gaan. Maar dat geldt alleen voor het begin. Al spoedig verbaast men zich nog steeds in de termen van de filmestetica over de bewust gezochte ritmiek, een ritmiek, die wel degelijk be rust op innerlijke noodzaak, die voortvloeit uit het gegeven en zijn behandeling zelf, die in de gekozen volgorde der beelden, hun duur, hun in elkaar overgaan de waar achtige uitdx-ukking wordt van emotiona liteit en geladenheid. En dan is het niet moeilijk waardering op te brengen voor het Duitse filmteam dat er in slaagde een heus niet eenvoudig thema zo uit te werken, dat men er in geloven wil, ongeacht de kleine gevoeligheidjes, die ons parten spelen wan neer er al eens veel ge-griibeld wordt. Vooral de wijze waarop het slot wordt uit gespeeld. dat toch alle mogelijkheden van een anti-climax bevat duidt op een meesterschap over de slof, over de spelers, over het resultaat van hun verschijning voor de camera: het meesterschap van de regie. Er wordt in deze film voortdurend niveau gehouden. Zwakke passages kent ze bijna niet. MEN ZAL ZICH misschien herinneren, dat ik al weer lange tijd geleden schreef over de Amerikaanse film „De klauwier". Die film werkte het thema uit van een jonge vrouw, die zozeer vervuld is van haar eigen ego, dat zij probeert haar niet al te bijster op zichzelf vertrouwende echt genoot tot een kopie van haarzelf te maken. Zij slaagt daarin, maar het betekent zijn ondergang. Eenzelfde figuur treft men in „Duivel in zijde" aan, zij het dat het deze vrouw er meer om gaat haar man zozeer voor zich alleen te bezitten, dat hij zijn werk en liefhebberijen er niet meer voor telt, ja, zelfs anderen onrechtvaardig be handelt, wanneer haar dat zo uitkomt. Ze slaagt er inderdaad lange tijd in de man in haar ban te houden tot hij, door ervaring wijs geworden, leert inzien hoe hij eraan te gronde gaat. Dan stelt hij zijn wil tegen over de hare. Dat heeft hysterische tegen acties tot gevolg, die de man alleen maar verder van de vrouw verwijderen. Wan- Liili Palmer en Curd Jurgens in „Duivel in zijde". neer zij dood in hun woning wordt aan getroffen rijst de verdenking, dat hij haar om het leven heeft gebracht. Er komt een politie-onderzoek. Er volgt een rechtszaak. De afloop daarvan zal ik u niet onthullen. Maar wat de film van meet af aan boeiend maakt en enerverend tot het einde is de beheerste wijze waarop de karakters wor den gepeild. Alleen daarom al moet men regisseur en spelers prijzen. De sensatio nele kant van de zaak wordt nergens aan gedikt ten koste van de persoonsbenade ring. De rechtszitting is de logische onthul ling der verborgen gebleven motieven, waarvan het voorafgaande wel een ver moeden opwekt, maar nog geen bewijs levert. Het zichtbare bewijs levert ons de film als het ware buiten de feitelijke zicht- baarmaking der gebeurtenissen om. Dat is een knap stuk werk. Knap is ook de ver tolking van Lilli Palmer als de tot het uiterst gaande vrouw, die niets onbeproefd laat om haar man aan zich te binden en hem zo van zich afsloot. De nevenintrige van de verhouding, die hij aangaat met zijn secretaresse, is delicaat uitgewerkt: alle concretisering hunner genegenheid wordt vermeden. Ook hiervoor vond men de juiste vertolkers. In de persoon van Curt Jurgens een voor de openbaring der innerlijke drijfveren wel heel expres sief exponent. DE FILM DRAAIT in Cinema Palace te Haarlem. Om u ervan te overtuigen dat er in Duitsland beter werk aan de markt komt dan wat kluchtige nonsens en dikke dramatiek zou u „Duivel in zijde" moeten gaan zien. Erg overtuigend is dit thema echter niet uitgewerkt, al heeft regisseur Donald Sie- gel wel een beklemming in zijn film ge legd, die aan de jeugdcriminaliteit van Amerikaanse „nozems" en „halbstarken" reliëf moest geven. Deze beklemming werd mede bereikt door het verbluffend knappe spel der (merendeels) jonge acteurs en een juiste sfeertekening. Het gelukkige einde doet enigszins geforceerd aan en volgt als een anticlimax op deze harde, onbarm hartige film. (Cinema Palace) Over de knappe Duitse film „Duivel in zijde" vindt men el ders in dit nummer een uitvoerige bespre king. (R o x y). Het avontuur lokt! Zowel de hoofdrolspelex-s in de film „El Paso" als de getx-ouwe bezoekers van dit theater, die zoals gebi-uikelijk verzeild raken in de op windende gebeurtenissen, welke de ver schijning begeleiden van een stel geweten loze schurken, die het erop hebben gezet een hele gemeenschap van hard werkende lieden te terroriseren. Natuurlijk stuiten zij op de tegenstand van een dapper man, die het hoofd niet voor hen buigt. Vuist en pistool zijn de vooimaamste argumenten in de strijd van recht tegen onrecht. Van maandag tot en met donderdagmid dag de thriller „Moox-dende handen". (F r a ns H a 1 s). Achtervolgingen, schiet partijen en een liefdesromance zijn de belangrijkste bestanddelen van de film „Het geheim van de vijf graven". We ko men terecht in het wilde westen rond 1860 en maken kennis met de ijzeren wet van de wraak. De vijf graven betekenen even- zovele vergeldingstochten, die de paarden in volle galop over het doek jagen en de gewex-en doen knallen. Wie op dit soort zaken is ingespeeld weet wat hem wacht. De vreedzamen blijven thuis. (Rembrandt) Voor de vijfde week houdt „Sissi, de jonge keizerin" audiëntie in dit theater. Onschuldig amusement voor wie nog een tikje romantische zin in het leven heeft. (Minerva) De prachtige film van het leven onder de zeespiegel met vaak verras sende onthullingen die „De wereld dei- stilte" heet loont de moeite van een bezoek aan dit theater voorzeker. Tot en met zon dag. De film „East of Eden" volgt maandag en dinsdag. Een mooie en vaak ontroerende film met wijlen James Dean in de hoofd rol. Leerlingenvereniging van HBS-b viert eind maart elfde lustrum Onlangs is de „Dr. J. J. Haak-stichting" te Haarlem opgericht. De stichting heeft ten doel de manifestaties en culturele uitingen van de Vereniging van leerlingen en oud-leerlingen van de H.B.S.-b met vijfjarige cursus aan de Zeilvest in Haar lem te stimuleren. Het bestuur van de stichting wordt ge vormd door de directeur of onder-direc teur van de h.b.s., een van de leraren, een bestuurslid van de leerlingenvereniging, de H.H.B.S.V.. een lid van de vereniging van oud-leerlingen „De Garde" en een oud-leerling, die tenminste vijftien jaar geleden het eindexamen heeft afgelegd. De vereniging is opgericht, omdat „de leer lingen van tegenwoordig niet allen uit milieus voortkomen, waar een zekei'e stijl en graad van culturele ontwikkeling als vanzelfsprekend gelden". De stichting zal trachten dit gemis te compenseren. Ter gelegenheid van het elfde lustrum van de leerlingenvei-eniging zal vrijdag 29 maart in de Haarlemse stadsschouw burg een toneelvoorstelling worden ge geven. Leerlingen en oud-leerlingen zul len Ladislaus Fodor's „Meisjeslyceum" on der regie van de heer Henk Bakker op voeren. Zaterdag zal het bestuur van de leerlingenvereniging een receptie houden in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann. In drie zalen zal ter gelegen heid van het jubileum worden gedanst. „The Diamonds", onder leiding van Cees Smal, het kwartet van Jan van Ake en Bé Boeyinga zullen de dansmuziek ver zorgen. De festiviteiten zullen tot „zeer laat in de nacht' worden voortgezet. Een speciale voor deze gelegenheid gevormde commis sie van oud-leden van de H.H.B.S.V. zal het huidige bestuur adviseren. (ADVERTENTIE) van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Beroepen. Ds. L. Kieboom. de voor ganger van dia gereformeei-de gemeente te Lisse, die enkele weken geleden een beroep ontving van de gereformeerde gemeente te Boskoop en daarvoor bedankte is nu beroe pen door de gereformeerde gemeente te Hen drik ld o Ambacht. Simavi-collecte. Volgende week wordt in Hillegom de jaarlijkse Simavi-ocUecte gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor de bestrijding van kindersterfte in Nieuw-Guinea. Modeshow en toneel. Vanavond houden de christelijke jonge vrouwenfederatie „De Zonzoeksters" en de chi-istelijke jongeman- nenvereniging „Obadja" een gecombineerde jaarvergadei-ing in „Rehoboth" te Lisse. Het px-ogramma vermeldt onder meer een mode show en een toneelstuk „Paul speelt het klaar" van H. Hoek. Wijkavond. De heer J. van Amstel uit Bevex-wijk zal maandag in de wijkzaal van de Oosterkex-k te Haarlem iets vertellen over zijn reis door Joegoslavië. Door middel van lichtbeelden zal de heer Van Amstel zijn lezing, die hij voor de Doopsgezinde Ge meente, wijk IV zal houden, illustreren. Passieavond. Donderdag 11 april zal het Kapelkoor van de hervormde gemeente in Heemstede in hei kader van het bijzonder kei-kewerk in de kei-k aan het Wilhelmina- plein te Haarlem hdar medewerking ver lenen aan een passieavond. De dag des Heren. De lekespelgroep van de hervoi-mde gemeente in Heemstede zal donderdag 18 april in het Minervatheater te Heemstede het paasspel van M. Nijhoff „De dag des Heren" opvoeren. De regie is in handen van Wim Paauw. Uitwisseling. De uitwisseling met leer lingen van de Schillerschule in de Neder- saksische stad Hameln heeft niet plaats met HBS-A, zoals wij dezer dagen berichtten, maar met HBS-B De aandelen AKU die de laatste dagen op een laagtex-ecord gekomen waren door het teleurstellende dividend, trokken vrij dagmiddag kopex-s in de markt. De koers varieerde tussen de 190 en 190)4, hetgeen ten opzichte van donderdag een winst van ongeveer 4 punten betekende. De vaste tendens voor Koninklijke Olie bleef ook gisteren aanhouden en hoewel in geringere mate dan donderdag, wax-en het weer Londen en Parijs die als gang makers fungeerden. In de morgenuren fluctueerde de koers van deze aandelen van f 175.90 tot f 177,10. De opening van gistermiddag was f 176,30. Na tot f 176.60 te zijn opgelopen volgde een reactie tot f 175.50 door verkopen van publieke zijde, die tot afwikkeling van posities overging in verband met het weekeinde. Hierdoor kwam de koers ongeveer een gulden onder pax-iteit New York. Philips en Unilever konden de koersver'oetering van vrijdag niet voortzetten en bleven vrijwel onver anderd. De cultures lagen vx-ijwel vei'laten zon der verandering van de koersen. Van de staatsfondsen lag de Staffellening pet. lager, de overige leningen waren prijs houdend. Het dividend van de Stoomvaart maatschappij Nedexiand van 14 pet., waar van desgewenst 4 pet. in aandelen, bracht de vrees voor aanbod van stockdividen den teweeg, waardoor de aandelen onge veer 2Vi pet. lager werden genoteerd. Ook Scheepvaartunie moest 2 punten prijs geven. De overige scheepvaartwaax'den waren onvei'anderd. De omzet was van weinig betekenis. Doordat de n.v. Fridorfabrieken sur seance van betaling hebben aangevraagd, is de notering voor deze aandelen voor lopig gestaakt. Prolongatie 3SA pet. (ANP). Een nieuw rapport over mogelijk oorza kelijk verband tussen roken en longkanker werd op de beurs tijdens een over het algemeen onregelmatige en rustige slot- markt van de week weerspiegeld in schex-pe koersdalingen in de tabakswaar den; de dalingen beliepen bfi American Tobacco 2 7/8 dollar, bij Reynolds B 2 1/4 dollar en bij Philip Morris 2 dollar: deze fondsen sloten op respectievelijk 74 3/4, 55V2 en 42 1/8 ex dividend. Overigens concentreerde de belangstel ling zich op individuele fondsen. Lukens steeg met 3 3/4 tot 58 3/4 in de staalwaar- den, Zenith met 2'/2 tot 101 in de elektro- nische waarden en Peoples Gas met 2 tot 185 in de openbare nutsbedrijven. American Motox-s had nog steeds een flinke omzet, maar door winstnemingen daalde de koei-s een fi"actie. Het industriegemiddelde sloot 1.08 lager op 472,94 (grotendeels door de daling van American Tobacco), spoorwegen 0,07 lager op 143,52 en openbare nutsbedrijven 0,15 hoger op 10.78; het algemeen gemiddelde voor 65 aandelen liep 0.16 terug tot 167,15. De oinzet bedroeg 1.610.000 aandelen tegen 1.630.000 op dondex-dag. Van de 1.098 vei-handelde fondsen sloten er 408 hoger, 440 lager en 250 onvex-anderd: er werden veertien nieuwe hoogtepunten en veei-tien nieuwe laagtepunten bereikt. (UP). Vrijdag 22 maart 1957 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie185'/» 191'/, Van Berkel's Patent 169'/» 171 Van Gelder Zonen 191 198 Kon. Ned. Hoogovens290 296 Ned. Kabelfabriek 261'/» 270 Philips 246 250'/, Unilever 355»/, 359'/, Wilton-Fijenoord 219 222% Kon. Petroleum 168,30 176,70 Holland-Amerika Lijn 166 169 Kon. Ned. Stoomboot Mij153 155'/, Ned. Scheepvaart Unie175'/2 180'/, Van Ommeren 279% 282 Amsterdam Rubber 75'/2 79»/, H.V.A. 87 94 Ver. Deli Maatschappijen91 96 314% Staffellening 1947 87' 89 3% Invest, cert Nederland91% 92%» 3% Nederland 1962—64 91%» 92%» Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.580.609,— Deze week (voorl.) Aandelen 8.090.844,— laatste tijdvak 189% 171 198 296 270 247% 358'/» 222% 174,80 166s/» 154 178'/» 79'/» 93% 95% 87% 91'%, 91%» koersverschil t.o.v. 15 maart - 3 2 5% 1 6 - 3% - 4'/s S«/e 4.55 - 2% - IV» 2 2'/» - - IV» - -Vu - »/i« Obligaties f 10.457.608,- Obligaties f 11.451.150,-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19