HET JONGENSEILAND DE BUIT BINNEN Agenda voor Haarlem Tentoonstelling „Honderd jaar Haarlemse archiefdienst" Een orgelbespeling door Feike Asma Raadslid Reijnders verbaasde zich niet r v. Kort en bondig ZATERDAG 23 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Heringa Wathrich KERKELIJK LEVEN Marienschwestern Onduidelijke taak Tehuis en theater SMYRNA- en SOEDAMWERK Speciaalzaak LABOE3 M.V. Mr. A. A. van Rhijn spreekt op 1 mei te Heemstede Examens K. Norel over de toestand in het Midden-Oosten SLOT OEFECT? Zevenduizend kippen bij brand omgekomen SPAAR NU MET FULL SPEED VERDER! Zoj uist verschenen „DE AUTO IN DE MODERNE TIJD" ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS In het Huis Van Looy aan de Kleine Houtweg te Haarlem waren vrijdagavond velen bijeen voor de opening van de ten toonstelling, die ingericht is ter viering van het feit, dat de gemeenteraad honderd jaar geleden besloten heeft een Haarlemse archiefdienst in te stellen. Bijeengebracht zijn documenten, tekeningen, gravures en zovoort uit de schatten van het gemeente archief. In ons blad van vrijdag deden wij hierover reeds mededelingen. De gemeente-archivaris, mejuffrouw dr. Gerda H. Kurtz, sprak een inleidend woord, waarin zij dank bracht aan allen, die aan de yoorbereiding van de tentoon stelling hadden meegewerkt. Het verheug de haar, dat de belangstelling op de ope ningsavond zo groot was. Vervolgens gaf mejuffrouw Kurtz een overzicht van het geen op de tentoonstelling te zien is. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die de tentoonstelling officieel opende, zei- de, dat het eigenlijk een misgreep te noe men is, dat hem gevraagd was het woord te voeren. Hij verklaarde weinig histori sche zin te hebben, hoewel hij er zich over verheugde, dat het honderd jaar geleden is. dat een dienst is opgericht en nog be staat. Hij twijfelt er geen ogenblik aan, dat het archief nog geruime tijd zal blijven bestaan. Toch is er reden tot erkenning van de archiefdienst, want onder leiding van mejuffrouw dr. Kurtz is er leven ge komen in het archief. Velen zijn aange spoord om te gaan publiceren en mejuf- ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING 30KNS0N OLIEBRANDERS Het aantal kerkgenootschappen en an dere geloofsgemeenschappen in de wereld is groot in aantal en verscheidenheid. In Hessen in zuid-Duitsland wordt de laatste tyd veel gesproken over de „Marien schwestern", weer een nieuwe gemeen schap. Het best kan men deze „Marienschwes tern" een Evangelische orde noemen. De stichtster er van is dr. Clara Schlink, een opvallende persoonlijkheid, die haar eigen naam niet meer gebruikt, maar zich de titel van moeder Maria Basilea heeft ge geven. Volgens de Neue Zürcher Zeitung groeit het aantal leden van de gemeen schap langzaam maar zeker. Er wordt een zeer scherpe selectie toegepast bij het toe laten van nieuwe leden tot die gemeen schap. De groeiende populariteit, die de orde gaat genieten vraagt aandacht. Opvallend is het gevoel voor stijl, voor een waardige levenshouding. Het is eigen lijk moeilijk precies te omschrijven welke taak men zich stelt. Aanvankelijk waren het vooral de persoonlijke contacten en het helpen van zieken waarop de nadruk bij het werk viel. Men besteedde dan ook de grootste aandacht aan huisbezoek, zie kenverzorging en kindezorg. Zoals bij vrijwel alle kei-ken kwam men in de orde steeds meer tot de overtuiging, dat er een belangrijke taak ligt voor de evangelisatie en men ziet dan ook dat vooral hieraan aandacht wordt besteed. Het confessionele karakter van de gemeenschap is lange tijd onduidelijk geweest en eigenlijk is het nog niet erg duidelijk, hoewel de praktijk langzamerhand toch wel op bepaalde richt lijnen gaat wijzen. Aanvankelijk viel een nogal sterke nei ging tot het rooms-katholicisme waar te nemen. Dit leidde er toe, dat er velen wa ren, die voorspelden dat de orde metter tijd wel in de r.k. kerk zou worden opge nomen. Deze profeten hebben geen gelijk gekregen en de wijze waarop de zusters zo nu en dan bewijzen hoezeer zij op haar zelfstandigheid gesteld zijn doet zeker ver wachten dat de voorspellers ook verder niet in het gelijk zullen worden gesteld. Een bewijs hoezeer men er aan vasthoudt zélf belangrijke beslissingen te kunnen ne men wordt geleverd doordat men er zo nu en dan wel toe overgaat een geestelijk leider aan te stellen, maar dat deze toch steeds weer verdwijnt. Dit gebeurt of uit eigener beweging óf hetgeen reeds meer dan eens is voorgekomen doordat men hem de wenk gaf maar weer heen te gaan, omdat men bedenkingen had tegen zijn opvattingen. De gemeenschap maakt naar buiten, vooral in zuid-Duitsland, waar, zoals ge zegd, het werk is begonnen, op steeds meerderen indruk. Dit is o.m. in Hessen zo doordat de aangesloten vrouwen er zelf een tehuis hebben gebouwd. Reeds kort nadat men met het werk was begonnen kwamen er vele hulpkrachten opdagen, die belangeloos verder hebben meege werkt. Er wordt nu ook een theater ge bouwd. Een belangrijk element in de opvattin gen van de „Schwestern" vormt de ge bedsverhoring, waaraan wij in deze ru briek ,eds enkele malen aandacht be steedden. Bekend is h.t verhaal, dat de vrouwen eens in grote geldnood verkeer den, hetgeen kwam zo zeiden ze door de zonde. Zij deden boete voor God en zon den vurige gebeden op naar de hemel. Niet lange tijd daarna kwam het nodige geld van verse', eidene zijden binnen. De „Ma rienschwestern" zijn er van overtuigd, dat zij in een bijzondere verhouding tot God staan. Door haar aanhoudend, dringend gebed wekken zij vaak de indruk, dat zij God willen dwingen. Echt kerkelijk besef wordt niet veel gevonden in de orde. Enkele jaren heeft de predikant van de evangelische kerk van Hessen als geeste lijk verzorger van de orde getracht de leden meer kerkelijk besef bij te brengen. Na enige tijd kwam hij echter tot de conclu sie, dat dit eigenlijk onmogelijk was en gaf hij zijn werk aio geestelijk verzorger van de orde op. Een zekere hoogmoed ken merkt de „Schwestern". Ze beweren, dat God een bijzonder wonder aan haar heeft gedaan en dat zij in ieder geval voor zuid-Duitsland de geestelijke bron zijn, van waaruit nieuwe opwekkingen voort komen. Zij zijn er zich van bewust, dat het nodig is zo nu en dan met nieuwe opval lende punten te komen. Op de Kirchentag in Frankfort wekten de opvoeringen, die frouw Kurtz is daarbij voorgegaan. Spre ker bracht haar daarvoor hulde, onder meer voor het pas verschenen werk over Kenau. Hoewel men in het midden van de twintigste eeuw figuren als Cajanus, Hans van de Brink, Lourens Coster en anderen, voor zover zij bestaan hebben en een be langrijke rol vervuld hebben, in een ander licht ziet dan vroeger, dienen de Haar lemmers trots te zijn op de geschiedenis van hun stad. Ook zullen zij trots zijn op de archiefdienst, die nu honderd jaar be staat en bewijzen heeft geleverd met zijn tijd mee te gaan. Moge het archief voor velen een bron blijven voor verdieping van de stadshistorie en de grote belangstelling van deze avond een voorbode zijn van een druk bezoek aan de tentoonstelling, aldus de burgemeester. Gedenkschrift Ter gelegenheid van het jubileum is onder de titel „Honderd jaar gemeentelijke archiefdienst Haarlem" een gedenkschrift verschenen, waarin de gemeente-archiva ris, mejuffrouw dr. Gerda H. Kurtz aan dacht vraagt voor de voorgeschiedenis en voor de periode van 1857-1957 en de adjunct-chartermeester, de heer C. van de Haar, voor het archief van heden. Mejuffrouw Kurtz vertelt de wijze, waar op het archief in vroeger eeuwen beheerd werd. Het was een soort verzameling van curiositeiten. Ook de behandeling, de op berging en verzorging waren daarnaar met de noodlottige gevolgen van dien. Het aan tal overgebleven oude keuren is niet zo groot. De eerste gemeente-archivaris, mr. A. J. Enschedé beschouwde zijn werk eigenlijk als liefhebberij. Dat verhinderde hem niet deze met geestdrift en ijver aan te pakken. Nadat hij enige verbeteringen in het stadhuis had weten te verwerven begon hij te scheiden, wat daar niet be waard moest blijven. Hij zag zeer juist de richtlijnen, welke men op archiefgebied moet volgen. Mejuffrouw Kurtz verhaalt hetgeen de archivarissen in de loop van de honderd jaar tot stand hebben gebracht en van de verhuizing van het archief van het stadhuis naar de Janskerk in 1936. Mejuffrouw Kurtz besluit met te schrij ven: „De archiefdienst heeft een grote ont wikkeling doorgemaakt. Van een kleine instelling onder het beheer van een lief hebber van geschiedenis en oudheden, bij gestaan door een enkele klerk, is het ar chief geworden tot een dienst met ver schillende arbeidsvelden, waar geschoolde krachten aan werken. De overheid en het publiek, de wetenschap en de journalistiek krijgen hier hun voorlichting over de ge schiedenis van de stad. De gemeentelijke administratie grijpt herhaaldelijk op het oud-archief terug en voor liefhebbers van oudheden valt er nog altijd op het gemeen te-archief te grasduinen. Maar om dit alles mogelijk te maken is het nodig, dat een staf van deskundigen deze geschiedbron nen ordent, beschrijft en toegankelijk maakt en degenen, die ze willen raadple gen. de weg wijst". De heer C. van der Ha r geeft een be schouwing over het archief van heden en merkt op. dat weinig mensen weten, wat een archief is. Bij de meesten leeft de voorstelling, dat het een bergplaats van oude, stoffige papieren is, waarmee slechts enkel wereldvreemde lieden zich bezig houden. Alleen het heden is immers be langrijk en het verleden bezit voor hen. die nu leven, geen enkele waarde. Toch kent een archief vele bezoekers, die weer in verschillende groepen uiteenvallen. De grootste is die der genealogen, dan heeft men liefhebbers, die door hun naspeurén van het ontstaan van bepaalde instellingen en van straatnamen belangrijke bijdragen leveren tot de kennis van de historie van de Spaarnestad en tenslotte de groep van De Gereformeerde gemeente te Haar- lem-Noord heeft zich een ideaal voor ogen gesteld, dat zeker kans heeft tot werke lijkheid te worden, want het betreft de bouw van een nieuwe kerk. Het daartoe gevormde comité zoekt naar middelen om de benodigde financiën te verkrijgen. Het organiseerde vrijdagavond een orgelcon cert in de Kloppersingelkerk, waarvan een mogelijk batig saldo bestemd zou worden voor de kerkbouw. De organist Feike Asma was de solist op dit concert. Hij is een aparte figuur in de gemeenschap der kerkorganisten. Men zou kunnen zeggen: een klasse op zichzelf. Sinds het overlijden van de organist Jan Zwart vertegenwoordigt Feike Asma al leen een interpretatieprincipe, dat geba seerd werd op een persoonlijk inzicht in het gebruik van het orgel, zijn registers, ja zelfs in de toegepaste speeltechniek voor de handen en de voeten en op een persoonlijke visie op de vertolkte werken. De resultaten van Asma's technische en muzikale gerichtheid worden gewaardeerd door vele gelijkgestemde bewonderaars. Daarvan getuigde het zeker voor een or gelconcert vrij grote aantal toehoorders, dat vrijdagavond in de Kloppersingelkerk aanwezig was. Wat mij in het spel van Asma dit keer opviel was een element van gejaagdheid, van onrust, waardoor de muziek vaak ver waaide zonder dat zij gelegenheid kreeg tot een welomlijnde constructie te worden. Zelfs uit de snelle opeenvolging van de uitvoeringen sprak deze jacht naar een einddoel. Het Concert in d van J. F. Han del en het Menuet en de Toccata uit de Suite Gothique van L. Boëlmann leden hieronder het meest. Oasen van rust be tekenden de uitvoeringen van het Ron deau „Soeur Monique" van Frangois Cou- périn, van het Andante en Allegretto (uit de vierde sonate) van Felix Mendelssohn Bartholdy en de Pastorale van Alexander Guilmant. Voor de Aria van J. B. Loeillet leek mij de registerkeuze, een piccoloachtige stem, niet geslaagd. Maar zuiver van muzikale strekking was ongetwijfeld „Pièce héroi- que" van César Franck, een werk dat goed werd opgebouwd en ook goed in klank werd gezet. De drie Lijdenskoralen van Jan Zwart, waarmede Feike Asma het concert begon, waren evenals het slot daarvan, een Koraalnaspel over Psalm 42 van de solist zelve, eigenlijk typerend voor de sfeer, het muzikale klimaat, dat deze avond beheerste en dat men langzamer hand van dé orgelbespelingen van Feike Asma is gaan verwachten. In die verwach ting wordt men, zoals ook nu weer bleek, nooit teleurgesteld. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE HANDSCHOENEN en SJAALS Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 De afdelingen Heemstede van de Partij van de Arbeid, de VARA en het N.V.V. hebben reeds thans het programma voor de 1 meiviering opgesteld. De 1 meirede zal dit jaar worden uitge sproken door mr. A. A, van Rhijn, staats secretaris van het departement van Sociale Zaken. De avond, die in het Minerva- theater gegeven zal worden, zal worden op geluisterd met een concert door de afdeling Haarlem van het koor „De Stem des Volks" met medewerking van Annie Schoen, so praan en Anton de Beer, piano. Voor het lichte amusement wordt die avond gezorgd door het show- en dans- orkest „De Velno's" uit IJmuiden, Willy Vervoort, de Spelbrekers, Tony Boucher en Tony Bakkenes. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Ge slaagd voor het doctoraalexamen scheikunde mevrouw K. ZijpJanmaat, Amsterdam. Voor het kandidaatsexamen wis- en natuur kunde: mejuffrouw A. R. Wertheim en D. Drenth, R. E. Bicker cn H. Nijhuis, allen Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde: J. de Leeuw, 's-Hertogenbosch en mejuffrouw C. M. J. Velzeboer te Hoorn. Bunkie legde zijn hand op de arm van de andere Indiaan. „Kom we gaan hem besluipen!", fluisterde hij hem zachtjes in 't oor. Zonder leven te maken kropen ze langzaam over de grond; Bunkies plan was, achter Rick te komen en hem dan te vangen. Maar ze moesten heel voorzichtig zijn, want hij had ook een wapen! Steeds dichterbij kwamen de twee Indianen; langzaam maar zeker. En Rick stond daar maar achter het hek te turen. Waar was de vijand nou Wel... vlak achter hem, en hij had er helemaal geen erg in, hoe dichtbij ze al 29-30 waren! ADVERTENTIE HAARLEM - Mr. Gornelisstraot 33-35 - Tel. 1748Ó Filialen in Amsterdam - Zaandam r Zandvoort - Driehuis wetenschappelijk gevormde onderzoekers, die maandenlang dag in dag uit stof ver zamelen voor hun scripties, artikelen en dissertaties. Zij allen genieten de steun en bijstand van de ambtenaren van de lees zaal, aldus de heer Van der Haar. Enkele foto's zijn in het gedenkschrift opgenomen, onder meer één van de eerste gemeente-archivaris, mr. A. J. Enschedé. De leden van de Vereniging Haerlem zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst op maan dag 1 april in restaurant Brinkmann, waar mejuffrouw dr. G. H. Kurtz zal spreken over „Taak en betekenis van de archief dienst". Vrijdagavond heeft de schrijver K. Norel uit Amsterdam voor leden van de Anti- Revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje Bloemendaal" in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemendaal een causerie gehouden Over het onderwerp „De crisis in het Midden-Oosten". Hij gaf zijn gehoor een overzicht van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten sedert november 1956, naar aanleiding van de naasting van het Suezkanaal door presi dent Nasser van Egypte. De heer Norel was van mening, dat de rol van Engeland en Frankrijk als wereldmacht in het Nabije Oosten uitgespeeld is. Amerika wil in dit gebied geen oorlog ontketenen en aange zien Amerika slechts een beperkt belang bij het Suezkanaal heeft, kan dit land een meer bezonnen en voorzichtige, maar tege lijkertijd vastberaden politiek volgen. De spreker was overigens vol bewonde ring voor wat het kleine Israel tegen een wereld van numeriek sterkere vijanden heeft weten te bereiken. Aan het slot van zijn causerie kwam de heer Norel tot de optimistische conclusie, dat er in het Midden-Oosten dankzij het optreden van Amerika een aanzienlijke verbetering in de politieke toestand was gekomen, waardoor ook de positie van Israel zou zijn verbeterd. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Tengevolge van een ongecorrigeerd geble ven zetfout in het in ons blad van vrijdag opgenomen verslag van de Heemsteedse gemeenteraad kan een passage over het door de heer R e ij n d e r s (Arbeid) opge merkte naar aanleiding van het verzoek van de kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Heemstede ernstig misverstand wekken. De heer Reijnders heeft zich na melijk niet verbaasd zoals in het verslag staat dat de raadsfractie van de Partij van de Arbeid hetzelfde standpunt inneemt als de protestants-christelijke werkgemeen schap in die partij, maar hij heeft dit ver klaard. Met de genoemde werkgemeen schap is de fractie van de partij van de Ar beid in de Heemsteedse raad van oordeel, dat de overheid aan de opbouw der kerken dient mede te werken. In de afgelopen nacht is in Ter Aar een grote, loods van de pluimveehouder T. Rodenburg afgebrand. De ongeveer zeven duizend kippen, die zich in de loods be vonden, zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer wist het woonhuis, dat ook in brand geraakt was, te behouden. ADVERTENTIE Een fantastisch mooi verzamel-ajbum voor de nieuwe serie kleurenplaatjes van FULL SPEED Vraag het uw winkelier (prijs f 1.85) 1 „Maar dat deed hij natuurlijk niet, vermoed ik. En M zijn naam zei hij zeker ook niet, is het wel?" „Precies. Denkt u, dat het de oplichter was, die later een bezoek bracht?" „Ik durf er bijna mijn hoofd om te verwedden. Waar schijnlijk heeft hij je het huis zien verlaten en hij wilde toen weten hoe lang je zou wegblijven en of jij alleen uit was gegaan of jullie met je beiden. Toen hij te horen kreeg, dat tante er nog was en dat jij nog wel even op je komst zou laten wachten, dacht hij dat het gemakke lijker zou zijn tante alleen onder handen te nemen dan wanneer jij er ook bij was. O ja, nog één vraag. Van wie heb je het huis gekocht?" „Van Jamieson en Jamieson, in Windycombe". „Door bemiddeling van de eigen notaris natuurlijk?" „Juist, dat is Preston, Farley en Zoon, vanLincoln's Inn Fields, die al vele jaren onze belangen heelt behartigd". „Hartelijk dank. Ik zal proberen of ik er een draad in kan ontdekken. En nogmaals: vergeet niet, dat een tele foontje mij ogenblikkelijk bij je brengt". „Wat verwacht u dan, juffrouw Wrayne?" „Ja, als ik dat precies wist...." Toen Joan Braxley een half uur later Daphne's kamer binnenkwam, was deze bezig te telefoneren, maar zij wenkte het meisje, dat zij kon blijven. Vol bewondering keek zij naar de jonge vrouw aan het toestel, een vrouw, die zij, evenals de andere leden van de staf, als het ware aanbad vanwege haar bijzondere eigenschappen. „Dank u zeer, meneer Farley. Ik zal u laten weten als er nog meer gebeurt. Goeden middag". Zij legde de hoorn op het telefoontoestel. „Het wordt hoe langer hoe geheimzinniger, Joan, en ik zie er nog steeds geen gat in". „O, maar dat komt nog wel, zoals gewoonlijk, Daphne", zei het meisje vol vertrouwen. „Je vriendin stond me wel aan en ze presenteerde me een probleem, dat er bijzonder boeiend uitziet. Laat ik je haar wonderlijk verhaal eens vertellen". Ze stak een sigaret aan en terwijl ze achterover in haar stoel lag, herhaalde ze alles, wat Sheila Morstone haar had medegedeeld. „Zo even heb ik met de notaris van Sheila gesproken, die destijds de koop van het huis in handen had, maar de zusters er gaven, grote belangstelling. I ik ben er geen steek wijzer van geworden. Het huis werd een honderd jaar geleden gebouwd en tot twee jaar gele den toen je vriendin het kocht, had 't twintig jaar leeg gestaan. De eigenaar, een zekere Jarvis Fothergill, was een rijke oude man, die, toen hij stierf, het huis aan zijn enig kind naliet, een dame, die toen vijf en veertig jaar oud was, en die in het Zuiden van Frankrijk placht te wonen. Zij weigerde het te verkopen, omdat zij, zoals de notaris zei, het plan scheen te koesteren nog eens naar Engeland terug te keren om dan dit landhuis te betrek ken. Zij vertikte het evenwel een cent aan onderhoud te besteden of een huisbewaarder aan te stellen. Daar was ze, volgens Farley, te gierig voor. Zodat het Witte Pluis, toen ze stierf, in een allerberoerdste toestand verkeerde, zoals je begrijpen zult. En ofschoon een hele rij make laars het in hun boeken hadden staan om te verkopen, scheen niemand er aan te willen en zo ging het van kwaad tot erger. Zeer weinig mensen zijn nu eenmaal geneigd een huis-op-instorten voor tienduizend gulden te kopen om het dan voor dertigduizend te laten opknap pen". „Behalve Sheila", zei Joan lachend, „maar die is altijd al een beetje anders dan de meesten geweest". „Precies. En zo zitten we nu met onze puzzel. Twintig jaar lang heeft niemand naar dit landhuis willen om kijken en nu schijnt iemand alle mogelijke moeite te doen om er binnen te komen. Als er nu nog een bewoner was geweest voordat Sheila er was komen wonen, dan kon je het begrijpen. Maar huis en tuin zijn twintig jaar lang een ruïne en een wildernis geweest. Snap jij dat nu?" „Toen je het verhaal van Sheila oververtelde, sprak je over „vermoedelijk dezelfde man", die opmetingen in het huid deed. Heb je reden om te veronderstellen, dat het de persoon was, die het eerst op bezoek kwam, toen Sheila en haar tante in de tuin zaten?". „Een reden heb ik niet, maar het is een mogelijkheid, die we niet over het hoofd mogen zien, Joan", antwoord de Daphne. „Sheila zag wel die eerste figuur, maar zij was uit, toen de tweede kwam. Beiden waren echter grote, flinke mannen, gezet en welvarend. Ploe dit zij, of er nu een of twee groepen lieden zijn, die het huis pogen binnen te dringen, doet er weinig toe; het beslissende punt is, dat iemand hoe dan ook het landhuis wil pene treren. En dat voorval met het stuk vergiftigd vlees doet natuurlijk helemaal de deur dicht." „Is het niet mogelijk, dat zij iets in haar bezit heeft ge kregen, waarvan zij zich meester willen maken en waar van zij de waarde niet kent of beseft?" „Ja, dat kan natuurlijk. Maar waarom hebben zij er dan niet eerder werk van gemaakt?", zei Daphne. „Sheila woont er nu immers al weer twee jaar. En het moet dan toch wel iets van grote waarde zijn, als de eerste bezoe ker bereid was de hele boel te kopen om ook eigenaar te worden van dat wat wij nu nog niet kennen. En ze had hem toch duidelijk verteld, dat ze drie- tot viermaal de prijs van de koopwaarde had besteed om het huis be woonbaar te maken". „Ik begrijp, wat je bedoelt. Ik zou wel eens willen we ten, wat ze nu gaan ondernemen. Vertelde Sheila, dat ze zeer goed met een revolver overweg kan?" „Nee, maar ik ben blij het te horen. Hééft ze d'r een en heeft ze een vergunning van de politie?" „Ja, die heeft ze. Ze is allesbehalve zenuwachtig, maar er zijn de laatste tijd zo vaak berovingen geweest en zij en haar tante wonen erg eenzaam. Ze zei tegen de politie, dat ze zich veel veiliger zou voelen als ze een vuur wapen had en ze heeft hen kunnen overtuigen, dat ze iemand is, die haar verantwoordelijkheid beseft. En toen hebben ze haar een vergunning gegeven". „Mooi. En gelukkig is Farao er ook nog, zodat ik me een beetje rustiger kan voelen. Nu ze zo pas gefaald hebben,is het niet waarschijnlijk, dat die jongens, wie ze dan ook mogen zijn, nu dadelijk een nieuwe poging zullen wagen. En intussen hoop ik uit te vinden wat ze in hun schild voeren. Het zal je wellicht interesseren, •Joan, dat ik Saunders en Masterston opgedragen heb haar naar huis te volgen, ofschoon ze er niets,van weet. Je kunt er zeker van zijn, dat die knapen een oogje in Het zeil houden bij het Witte Huis. En het is zeer wel mogelijk dat ze gevolgd werd sinds het ogenblik, dat ze vanochtend Durville verliet". „Dacht je, dat ze zouden proberen haar te ontvoeren?", vroeg Joan ietwat ongelovig. Maar Daphne schudde ontkennend het hoofd. „Nee, dat denk ik niet. Als ze dat van plan waren ge weest, dan zou ze nooit hier gekomen zijn. Hebben ze in de gaten, dat ze mij geraadpleegd heeft, dan zouden ze wel eens wat kunnen ondernemen." (Wordt vervolgd). Gasverstikking. De 82-jarige bewoon ster M. D. B. van een hofje aan de Park straat te Den Haag is door gasverstikking om het leven gekomen. De vrouw had het middagmaal op een gasstel gezet, maar het gaskraantje dat de toevoer naar een kachel regelde, opengezet. De slang naar deze gas kachel bleek niet goed te zijn aangesloten. Toen de buren, gealarmeerd door de gas- lucht, gingen kijken, bleek de vrouw reeds te zijn overleden. School voor Hongaren. In tegenwoor digheid van de Nederlands gezant in Oosten rijk. mr. E. Star Busmann, en van dr. V. A. M. Beerman als vertegenwoordiger van de Hoge Commdsasris voor liet Vluehtelingen- wezen in Oostenrijk, is woensdag in het Weense Industriegebouw de „Nederlandse Vereniging voor de Hongaarse Middelbare School op de Iselsberg" opeericht. Bij accla matie werd de heer Star Busmann tot ere voorzitter gekozen. De doelstelling van de vereniging is op de Iselsberg bij Wener een middelbare school met internaat te beheren voor tweehonderd jonge Hongaarse vluchte lingen. Vergissing. Een 52-jarige Rotterdamse vrouw moest zich voor de Haagse rechtbank verantwoorden wegens meineed. Volgens de tenlastelegging zou zij in mei 1955 voor het Haagse gerechtshof onder ede in strijd met de waarheid verklaard hebben als getuige in een echtscheidingsprocedure tussen haar broer en haar schoonzuster dat haar schoonzuster haar baby in 2945 slecht ver zorgd zou hebben. Maar deze baby was pas in 1947 geboren, zodat het de president aan nemelijk leek, dat, zoals ook de vrouw ver klaarde, een vergissing in het spel is ge weest. De rechtbank deed onmiddellijk uit spraak: de vrouw werd conform de eis van de officier van Justitie vrijgesproken. Noodlottige ruzie. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de chauffeur P. G. uit Katwijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren en ondertoezicht stelling van een reclasseringsvereniging en een psychiater, omdat de chauffeur een poging tot zware mishandeling had onder nomen op een arbeider bij het lossen van zand in een polder. Tijdens dit werk kreeg G. ruzie met twee arbeiders, greep een schop en zwaaide er wild mee rond. Een van de arbeiders werd licht geraakt en viel hier door in een sloot. Hij liep een longontsteking op, waaraan hij later stierf. Nieuwe gouverneur. De nieuwbenoem de gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink arriveert morgen uit Washington in ons land, waar hij tot om streeks 10 april zal blijven. Alvorens zijn nieuwe functie te aanvaarden gaat hij terug naar Washington voor de afwikkeling van zijn zaken als hoofd van de economische af deling van de Nederlandse Ambassade al daar. ZATERDAG 23 MAART Minerva: „De wereld der stilte", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mijn kleine Hongaar se Piroschka", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Item- brandt: „Sisci", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „El Paso", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de sloppen van een wereldstad". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen in het wit". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Aparte Tafels", 8 uur. ZONDAG 24 MAART Minerva: „De wereld der stilte", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Desirée", 14 j„ 11 uur. „In de sloppen van een wereldstad". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Man nen in het wit", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Schwrrzwald Madel", alle leeft., 11 uur. „Mi.' kleine Hongaarse Piroschka", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeftijden, 11 uur. „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „O Congaceiro", 18 jaar, 10.30 uur. „Duivel in zijde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", P jaar, 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „El Paso", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Van de brug af gezien", 8.15 uur. Concert gebouw: Bont. avond met Kees Manders en Zwarte Riek „Gaat dat zien!", 8 uur. Ge bouw Vrijzinnig Herv. Gem.: Muziekuitvoe ring. Nationaal muziekkorps van het Leger des Heils, 3 uur. Frans Hals: Filmvoorstel ling van „Kinderen der liefde" voor Ncd. Ver. voor Sexuele Hervorming, 10.30 uur. Brinkmann: C. H Schonk voor Humanistisch Verbond over „Er is toch iets', 10.30 uur. Bakenesser~racht 63: Wijdingsdienst van het Rozekruisersgenootschap, 10.30 uur. Zuider kapel: Th. Dikkes, 10 uur. Doopdienst in het Sportfondsenbad, 5 uur. Jeugddienst, 8 uur. MAANDAG 25 MAART Studio: „Mijn kleine Hongaarse Pirosch ka", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Lido; „In de sloppen van een wereldstad", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Mannen in het wit", 18 j„ 2, 7 en 9.15 u. Minerva: „East of Eden", 14 jaar,- 8.15 uur. Roxy: „Moorden de handen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertge bouw: Hohner Symphonie Accordeon Orkest o.l.v. R. Wüthner, 8 uur. Zang en Vriend schap: Genezingsdienst o.l.v. H. C. van der Laan voor „Grotere Wereld", 8 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité. J. Klein Haneveld over „Welke zekerheden zijn er voor gisteren?", 8 u. Zangdienst van 7.30 uur af. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht". Onderwerp: „Het boek, waar het om gaat", 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6