IN VERKEERSPLAN-KOMTER WORDT MELKBRUC OVER HET SPAARNE GEHANDHAAFD TAXI 13.300 Bernard Haitink dirigeerde een Beethove nconcert Anegang-comité dient plan bij B. en W. in Haarlems binnenstad opnieuw aan de orde Plan-Komter Andere suggesties HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Mr. Bremmers verlaat de N.Z.H. Sportclub Haarlem Een „abstract" fotograaf in de kelder VOLKSWAGENVERHUUR Kamerleden bezichtigen 27 maart spoor weg werken WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand van Haarlem KEIZER EN CZAAR i^i-auAü 2 6 MAART 1957 HAARLEMS LAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE Een van de meest ingrijpende plannen, die gemaakt zijn ter verbetering van de verkeerssituatie in Haarlems binnenstad, is het verkeersplan geweest, dat is op gesteld door de gemeentelijke dienst van Stadsontwikkeling onder leiding van ir. A. van der Steld, met adviezen van de stedebouwkundige ir. J. A. Kuiper en dat in zijn conceptie ruimte voor een belangrijke herleving van het oostelijk ge deelte van de binnenstad openliet. Deze ontwikkeling werd nog eens onder streept door het project van een nieuwe concertzaal, eventueel gecombineerd met een schouwburg aan de oostelijke Spaarne-oever. Dit plan, waaraan wij in de maanden juni en juli 1954 de nodige aandacht hebben gewijd, behelsde onder meer het bouwen van twee nieuwe bruggen over het Spaarne: één tegenover de Gedempte Oude Gracht en een tweede in de nabijheid van de Damstraat. De Melkbrug zou volgens dit project komen te vervallen. Destijds lreelt het Anegang-comité, het bestuur van de vereniging van winkeliers nil de Anegang, al een voorlopig protest tegen dit plan laten horen, voor zover het de o,phelling van de Melkbrug betrof. Kort daarna heeft het Anegang-comité zich tot de stedebouwkundige ir. A. Komter uit Amsterdam gewend met het verzoek een verkeersplan op te stellen, waarbij het belang van de stad in haar geheel als eerste voorwaarde in het oog moest worden gehouden, maar waarnaast ook zoveel mogelijk rekening zou worden gehouden met de wensen, die er bij het Anegang-comité ten aanzien van de stadsontwikkeling leven. Ir. Komter heeft zich met bekwame spoed achter deze opdracht gezet en het resultaat is geweest een plan-Komter, dat in grote trekken met het gemeentelijk verkeersplan over een komt, afwijkend hiervan slechts op enige ondergeschikte punten, die echter bij realisering toch enige fundamentele wijzigingen met zich mee zullen brengen. Met name waar het de plaats betreft van de tweede nieuwe brug over het Spaarne, die ir. Komter zich had gedacht ongeveer op de plaats van de huidige Melkbrug, in het verlengde van Anegang en Korte Veerstraat. Na het plan- Komter te hebben bestudeerd heeft het Anegang-comité het, voorzien van enige crtische kanttekeningen, deze week aan B. en W. overhandigd: Gracht wenselijk is, maar alléén, als aan de oostzijde van het Spaarne een door braak wordt gemaakt en een terrein wordt ingeruimd om daar volgens het gemeente lijk verkeersplan een recreatiegebouw met zeer ruim parkeerterrein te creëren. Om tot een goed begrip van de mérites van het plan-Komter te komen, is het nodig, dat hier in het kort de overeen komstige facetten van het stedelijk ver keersplan nog eens in het kort worden weergegeven. Het stedelijk verkeersplan gaat ervan uit, dat het verkeer in Haarlem over goede noordzuid en oostwest verbindingen dient te beschikken, waarbij in de binnen stad zoveel mogelijk stadsschoon moet blij ven gespaard en ook de voetgangers in de binnenstad de positie krijgen, waarop zij recht hebben. Het voorziet in een cultureel centrum ten oosten van het Spaarne ter hvogte van Hoog- en Anthoniestraten. Dit cfntrum zou door nieuwe bruggen over het Spaarne een organisch geheel moeten gaan vormen met het huidige stadscen trum. De drie bruggen, die ir. Van der Steld en ir. Kuiper hiervoor hebben ontworpen, zouden zich in de toekomst bevinden in het verlengde van de Gedempte Oude Gracht (als ondereel van een oostwest verbin ding), in de omgeving van de Damstraat en bij de Koudenhorn, waar een nieuwe Nicolaasbrug gebouwd zal worden. Bij dit plan zullen de Catharijnebrug en de Melk brug komen te vervallen en zal de Lange- brug enigszins naar het zuiden worden verplaatst. Deze nieuwe bruggen zullen alle aan sluiting geven op de binnenste verkeers- ring, die in het verkeersplan is geprojec teerd en die bestaat uit: westelijke Spaarne- oever, Ripperdapark - Stationsplein - Ke naustraat - Kenaupark - Nassaulaan - Gedempte Oude Gracht. Bij de toekomstige Nicolaasbrug zal een verbinding met de Amsterdamse Poort komen, over de brug bij de Damstraat is een weg geprojecteerd, die met een knik achter de toekomstige Concertzaal via de Anthoniestraat. naar de Herensingel zal leiden en het verkeer over de brug bij de Gedempte Oude Gracht zal eveneens via de Anthoniestraat naar de Herensingel geleid worden. Tegenover de Herensingel, die in de toekomst overkluisd of gedempt zal worden, komt tenslotte een nieuwe brug over het Spaarne, die de Langebrug zal vervangen. Het plan-Komter bevat hierop de vol gende correcties: Ir Komter is het eens met de opstellers van het gemeentelijk ver keersplan. dat een brug over het Spaarne in het verlengde van de Gedempte Oude Dit is een luchtfoto van het gebied bij het Spaarne ie Haarlem, waarop met witte lijnen de drie doorbraken en oost-west-verbindingen zijn aangege ven, die de Amsterdamse stedebouw kundige ir. A. Komter in het verkeers plan, dat hij in opdracht van het Haar- AIs aan- en afvoerweg acht ir. Komter het behoud van de Melkbrug niet alleen mogelijk, maar zelfs wenselijk, daar hij van mening is, dat een brug bij de Dam straat het stadsbeeld zal schaden (onder meer met het oog op de Waag) en ook niet fraai is in de onmiddellijke nabjjheid van de Gravenstenenbrug. Ten aanzien van de ligging van het toe komstige recreatiegebouw verschilt ir. Komter ook van mening met de opstellers van het gemeentelijk plan. Hij is van oor deel, dat dit gebouw het beeld van het Spaarne niet te sterk mag overheersen en enigszins gecamoufleerd moet worden door boompartijen. Wel heeft ir. Komter zich bij het recreatiegebouw een terras onmiddel lijk aan het Spaarne gedacht, waar men verfrissingen zal kunnen gebruiken. Bij zijn project voor een vernieuwde Melkbrug heeft ir. Komter zijn aanslui tende wegen zó geprojecteerd, dat een min of meer rechte route ontstaat via Ane gang - Korte Veerstraat - Melkbrug - An thoniestraat. Hiervoor is het nodig, dat een gedeelte van het vroegers gebouw van Vroom en Dreesmann in de Veerstraat wordt afgebroken. Tenslotte ontwierp ir. Komter een winkelgalerij in de Warmoes- straat, die zou kunnen ontstaan door het wegnemen van een brede strook van de oostelijke zijde van deze straat. Deze gale rij zou een belangrijke aanwinst voor de stad betekenen, die vele toeristen zou kun nen aantrekken. Bij het indienen van dit plan heeft het Anegang-comité B. en W. van Haarlem de volgende overwegingen voorgelegd. Ten aanzien van de verbindingen over de nieuwe bruggen merkt dit comité op. dat een verbreding van de rechtstreekse aan sluiting op de grote weg bij de Herenvest wenselijk is. De gedeeltelijke afbraak van het vroe gere gebouw van Vroom en Dreesmann acht het Anegang-comité onvoldoende. Naar zijn mening zou het gehele gebouw moeten worden afgebroken, omdat daar door een prachtig doorzicht zou ontstaan van de Melkbrug af op het levendige lemse Anegang-comité heeft samenge steld, heeft ontworpen. De bovenste brug op de foto is de Nicolaasbrug, die een directe verbinding vormt tussen het centrum, en de Amsterdamse Vaart. De middelste is de Melkbrug, een ver binding tussen het winkelcentrum en winkelcentrum. Ook zou hierdoor naar de mening van het Anegang-comité weer het prachtige gezicht op het Spaarne en de Grote Kerk van de Turfmarkt af zijn hersteld. Inplaats van het gebouw zou er een fraai plein kunnen ontstaan met parkeer gelegenheid en andere voor een stadscen- tum van belang zijnde aantrekkelijkheden. Het Anegang-comité acht een winkel centrum in de Warmoesstraat zeer be langrijk. maar vraagt zich af of de ver wezenlijking hiervan voorrang zou moeten hebben boven andere, misschien belang rijker projecten. Dit is in korte trekken het plan-Komter, dat het gemeentelijk verkeersplan in hoofdzaken onaangetast laat en daarvan slechts op enige punten afwijkt, waarbij het ruimte laat voor een directe verbin ding van het winkelcentrum met de over kant van het Spaarne. Tevens heeft het Anegang-comité B. en W. nog enige andere suggesties gedaan, waarbij in de eerste plaats genoemd moet worden het verzoek om de Korte Veer straat te herdopen in Korte Anegang, om dat het comité van mening is, dat de be naming Korte Anegang aan een zeer be kende winkelstraat appelleert, die voor diegenen, die minder bekend zijn in Haar lem, gemakkelijker de weg naar het win kelcentrum zal wijzen. Tenslotte verzoekt het comité de aandacht van B. en W. voor de bestrating van het Spaarne tussen Ge dempte Oude Gracht en Damstraat, die naar zijn mening onvoldoende is, omdat het wegdek ongelijk is en op vele plaatsen schuin naar het water afloopt. Ook zou bij een eventuele verplaatsing van de expeditiebedrijven aandacht be steed moeten worden aan de twee expe ditiebedrijven, die aan het Spaarne gun stige parkeergelegenheid in beslag nemen. Naar de mening van het comité zou voor deze bedrijven elders aan het Spaarne meer geschikte ruimte aanwezig zijn. ontmoeten elkaar op vlot in de Njemen Parijs 1807 Op een grot* hotMrlot in het midden tan de rirsex de Njemen »e* hoogte na Tilsk *fjn in het begin ran deze jaar kring de eerste onderhandelingen gevoerd nissen Hunne Majesteiten de kei zee der Fransen en de Czaar alle* Russen, alsook de komng ran Prutsen. Nadat de eerste besprekingen een gunstig verloop hadden gehad, werd besloten de stad Tilsit als plaats voor verdere onderhan delingen te kiezen, zich alzo de vaart vice versa bet vlot besparende. De ten vorigen jare gewonnen slagen bij Jena en Auerstadt. alsmede die van Eylau en Friedland in dit jaar stelden Keizer Napoleon in de gelegenheid tot het stellen van harde voorwaarden. De zwaarste last kreeg de Koning van Prui sen te dragen. Behalve dat de Keizer van Frankrijk hem een zware oor logsschatting oplegde, moest Zijne Majesteit zijn hele gebied bewesten de El be afstaan. Voorts wordt ook het bij de laatste deling van Polen aan Pruisen toegevaben gebied aan dit land ontnomen en voor onbepaalde tijd door de Fransen bezet. In de stad Amsterdam stichtte Antoni Hartsen Cornz. in dntzellde jaar, ziende hoe gehete fortuinen te niet gingen en. hoe een leven van overvloed soms eindigde in een behoeftige ouderdom, de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen. Anderhalve Eeuw Levensverzekering HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TF.I.EFOON 19100 Esperantistencongres. Zaterdag en zon dag houdt de Nederlandse Bond van Arbei ders Esperantisten in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een congres, dat zaterdagavond om half acht zal worden geopend. Deze plattegrond geeft een overzicht van het verkeersplan voor Haarlem, dat de Amsterdamse stedebouwkun dige ir. A. Komter in opdracht van hel Anegang-comité heeft samenge steld. Het plan wijkt slechts in onder delen af van het gemeentelijk ver keersplan, dat enige jaren geleden door de dienst Stadsontwikkeling is opgesteld. De brug, die de opstellers van dit laatste plan bij de Damstraat over het Spaarne hadden gedacht, wil ir. Komter laten vervallen. In de plaats daarvan heeft hij een nieuwe Melkbrug tegenover de Anegang ge concipieerd. Het recreatiegebouw komt in het plan-Komter ook enigszins an ders te liggen, waardoor de verbinding van centrum, met Herensingel in één rechte lijn kan worden geprojecteerd. Van het vroegere gebouw van Vroom en Dreesmann in de Veerstraat wil ir. Komter een gedeelte afbreken en in de Warmoesstraat heeft de stedebouw kundige ruimte opengelaten voor een winkelgalerij. het nieuw te ontwerpen recreatiege bouw. De onderste brug komt in het verlengde van de Gedempte Oude Gracht en zorgt voor een verbinding tussen de binnenste verkeersring via de Anthoniestraat met de Heren singel. Het jongste vrijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Haarlemse Concertzaal genoot een bui tengewone belangstelling. Een gedeelte van het publiek moest zelfs een plaats op het podium voor lief nemen. Er waren drie aantrekkelijke dingen die deze grote toe loop verklaarbaar maakten, namelijk een Beelhovenprogramma, de solistische mede werking van Jo Juda (die het Vioolcon cert kwam vertolken) en het optreden van de jonge dirigent Bernard Haitink van het Radio Philharmonisch Orkest, die deze avond als gast het orkest zou leiden. Onge twijfeld gaf deze laatste omstandigheid de doorslag. Er is immers aan de ontdekking van Haitink bijzonder dirigeertalent heel wat aandacht besteed, meer dan in ons landje aan jonge kunstenaars doorgaans ge- schonken wordt. Niet alleen werd zijn be gaafdheid unaniem geprezen, maar hij kreeg tevens schitterende kansen om deze te ontplooien. Zijn eerste contact met het N. Ph. O. en het Haarlemse publiek werd dus uiteraard met spanning verwacht. Zijn vertolking van de ouverture Corio- lanus, waarmee hij de avond opende, open baarde een stevige bewustheid en een krachtig temperament, doch wat mij bij zonder opviel was de voor zijn leeftijd buitengewone spanning in rustig beheerste tempi. Het recht-door-recht-aan motorisch musiceren van zovele jongeren is blijk baar zijn ideaal niet. Eerder laat hij zich leiden door het dramatisch inzicht en door de impulsen die achter het notenbeeld schuilgaan. Dat het orkest Haitinks grote spanningen steeds volmaakt kon realise ren in deze ouverture, durf ik niet te be weren, maar op menig punt was dit toch wel het geval. De begeleiding van het Vioolconcert was voortreffelijk aangepast bij,de doorgaans rustig beheerste sfeer, waarin Jo Juda het werk wenste te interpreteren. Hierbij viel vooral het zeer kalm gehouden tempo van het Larghetto op. En nu bleek dat Hai- Naar wij vernemen gaat de secretaris van de directie van de N.Z.H., mr. J. H. Brem- mors. dat bedrijf per 1. april verlaten. Mr. Bremmers was ongeveer drie jaar in deze functie werkzaam, daarvoor was hij onge veer zeven jaar secretaris van de Vereniging van directeuren van dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen. Mr. Brem mers. die nu een leidende functie in de tex tielbranche heeft aanvaard, is in het ver voerwezen een zeer bekende en geziene figuur. Bij de N.Z.H. legde hij de grondslag voor een werkclassificatie. Ook was hij docent van de door het Nederlands Verkeers- inetituut georganiseerde cui-sussen. Zijn op volger wordt, althans voor wat betreft het secretariaat en de personeelszaken, de heer J. A. L. de Ronde, die de laatste tien jaar administrateur was. van die Groningse Auto- busdienstonderneming G.A.D.O. te Hooge- zand. tink zijn zoveel oudere kunstbroeder niet weinig tot steun was om de grote span ningsbogen van het langzame melos geeste lijke vulling en draagkracht te geven. Ook de Eroïca ging zonder jachtige stu wingen naar haar einddoel, het Scherzo zelfs heel wal rustiger dan men gewend is het te horen. Nochtans mag het Haitink nagegeven worden, dat hij zich strikt aan het door Beethoven aangegeven metro noomcijfer hield. En hij bereikte ermee dat de tekening buitengewoon klaar was. Alleen leek mij het hoorntrio van het al ternatief iets te weinig spontaan. Het diri geren van de Eroïca is vanouds een proef stuk. Haitink heeft getoond dat hij het grandioze werk knap beheerst en er bo vendien een eerlijk persoonlijk cachet weet aan te geven. Wij hebben Haitink alleen leren kennen als Beethovenvertolker, in feite gregen wij dus een eenzijdige kijk cp zijn talenten. Ik mag hopen, dat wij de jonge dirigent ook eens als interpreet van ander, vooral ook van modern werk, zul len leren kennen. De bezonken vertolking van Beethovens Vioolconcert door Jo Juda was in vele op zichten merkwaardig. Zonder effectbejag werd hier een herschepping geboden, die het werk op sublieme wijze belichtte naar zijn geestelijke inhoud. De staaltjes van virtuositeit, waardoor vooral de grote ca dens in I verbazing kon wekken, vermoch ten de algemeen verinnerlijkte instelling niet te schaden. Jos. de Klerk In een der zaten van restaurant Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem hield de honkbal vereniging Sportclub Haarlem haar jaarlijkse algemene ledenvei-gadering. waarvoor grote belangstelling bestond. Aan gezien de heer M, Rip door drukke werk zaamheden niet meer als bestuurslid her kiesbaar was, stelde het bestuur voor de heer H. van Deursen te benoemen, hetgeen met algemene stemmen werd aangenomen. Dit seizoen zal vermoedelijk ook voor de Sportclub bijzonder zwaar worden, temeer als de door Schoten voorgestelde plannen om een hoofdklasse in te stellen, worden aangenomen. De belangrijkste commissie, de negental-commissie, werd dit jaar als volgt samengesteld: A. Haak, C. Hetem en L. Swenneker (wedstrijdsecretaris) Hoewel de honkbalcompetitie vermoede lijk pas einde april zal beginnen, werd be sloten deel te nemen aan het toernooi van de Amsterdamse eersteklasser ABC, ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie 1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Net als de schilderkunst en de dichtkunst heeft ook de fotografie haar experimen telen en abstracten. Een daarvan is de Bel gische fotograaf Julien Coulommier, die op het ogenblik in de Cave Internationale aan de Amsterdamse Keizersgracht exposeert. Voor ons is het overigens twijfelachtig of op de dertig trieste bromides die hier ten toongesteld worden, het predicaat abstract wel van toepassing is. Coulommier beeldt namelijk in zijn objecten in hoofdzaak bosmotieven als takken, stukken boom schors, bloemstengels en bladeren - nu eens als uitermate reëele voorwerpen, dan weer als vage, volstrekt-onherkenbare vormen, schaduwpatronen en lichtvlekken uit Bijgevolg ontbreekt het in bijna al zijn foto's aan eenheid van stijl en uit- beeldingswijze; zij hangen als het ware besluiteloos rond in het grensgebied tussen de realiteit en de fictie, maar dan een fic tie, die ons weinig of niets doet. Dat is tevens het voornaamste bezwaar dat wij tegen deze platen hebben: dat zij zo zin loos zijn en ons volstrekt niets te zeggen hebben. Alle kunst - óók abstracte - moet „aanspreken", dat is appeleren aan onze gevoelens. Dat geldt ook voor de foto als uiting van kunst met een kleine k, van pseudo-kunst mijnentwegen: wanneer zij niet in staat is, enige emotie bij de toe schouwer op te roepen, heeft zij haar doel gemist. Dat is het geval met de platen van Coulommier, waarvan er enkele ongetwij feld sfeer hebben, maar die er niet.in sla gen ons te overtuigen van de bedoelingen van hun maker of van de ideeën, die hij in zijn foto's toch, naar men aannemen mag, heeft willen belichamen. Misschien echter heeft hij helemaal geen bedoelingen gehad - en dan is op hem het gevleugelde woord van toepassing, waarmee zijn geest verwant in de schilderkunst. Karei Appel, zijn eigen werk eens karakteriseerde: „Ik rotzooi maar wat". Toch mag men wel aannemen, dat deze Belgische fotograaf, veeleer een eerlijke zoeker is dan een op publiciteit beluste effectjager. Hij heeft ons alleen maar niets te vertellen. Zijn platen zijn zelfs niet origineel of „pakkend" in de goedkoopste zin van het woord, maar integendeel saai. rommelig en uiterst zwak van opbouw. Hij fotografeerde zijn motie ven zoals ze zich aan hem voordeden, zon der er het essentiële uit af te zonderen. Het ontbreekt hem blijkbaar vooral aan selectief vermogen: vrijwel nergens blijkt iets van een poging tot rangschikking van stof in een harmonische compositie; er is geen spoor van ritme in de beeldelemen ten en zelden of nooit een doelbewuste concentratie op een hoofdmotief. Al die tekortkomingen moeten dan blijkbaar ge compenseerd worden door een kwistig ge bruik - of liever misbruik - van de instel- knop, met het doel om door een opzette lijke onscherpe afbeelding van voor- of achtergrond een zekere „onwerkelijke" stemming in de foto's te brengen. In ge raffineerder handen kan deze focusse- ringstechniek inderdaad tot bijzonder sug gestieve resultaten leiden, zoals de Duitse en Franse aanhangers van de subjectieve en de „totale" fotografie in de twintiger jaren reeds aangetoond hebben. Coulom mier echter hanteert dit middel ongehol- peri en zonder overtuigingskracht. Als voorbeeld hoe het beslist niét moet. is deze kleine expositie overigens we] aan te be velen. Men kan er tot 13 april terecht. H. Croesen ADVERTENTIE Garage: Twünderslaan 35 In aansluiting op het bericht in ons blad van donderdag, waarin wij aankondigden, dat de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen ir. F. Q. den Hollander in gezelschap van de leden van de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer een bezoek zal brengen aan de spoorwegwerken. te Heemstede, kunnen wij thans meedelen, dat dit bezoek op woensdag 27 maart zal plaats hebben. Het gezelschap zal met een extra-trein om 10.14 arriveren en om 11.12 weer vertrek ken. ADVERTENTIE amstkrim.M'.KVAAKTW TH, 11053 Haarliem 22 maart '957 BEVALLEN van een zoon, 21 maart: P. de GrootSeth Paul; G. M. CavaliniDe Vrie- ze; S. J. de HartEekhout: 22 maart: T. EversPiso; A. M. Lam booJukes. BEVALLEN van een dochter, 20 maart: J. M. StokmanVan Wonderen; 21 maart: D. van DansikFaber; A. J. A. MöllerGoe- nee; M. J. ChristiaansKeerwolf; M. H. OerlemansDe Droog; J. LogtenbergLüij- ken; 22 maart: S. KomduurDuijff; H. C. SmitMolenaar. OVERLEDEN, 21 maart: P. J. de Greef, 73 j„ Kamperlaan: H. J. BogaardDe Klerk, 68 jaar, Stuyvesantstraat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8