Euroverdragen in het Capitool te Rome plechtig getekend OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twaalf van de 92 vereiste handtekeningen geplaatst HET WEER c4 MORRIS Éfwyou iuy! Washington wil ook Frankrijk te vriend houden Kille regen verjoeg de toeschouwers Toespelingen op het overbrengen van kernraketten naar meer landen Belangen van de Euromarkt U it zonde ring Minder koude nacht Straatsburg wil de Raad van Europa niet missen Tientallen Amerikanen onder sneeuw bedolven Sneeuwstormen verrasten auto's en treinen Rustig ritje Het woord is aan Berlijn Voor en tegen Acht doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 247 DODEN j Nasser gaf op geen enkel belangrijk punt toe Hammarskjoeld gaat niet via Israel terug Minister Zijlstra meent In het westen kan melkprijs met een cent omlaag 71e JAARGANG No 219 DINSDAG 26 MAART 1957 302e JAARGANG No 67 Grote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal ƒ7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Rome) Het geviel, dat na een maand zonnig voorjaarsweer op de historische dag, waarop de verdragen voor de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom werden ondertekend, een vervelende, kille regen op llome neerdaalde. Op het ogenblik waarop de hoge gasten naar het Capitool reden, goot het dermate, dat hun auto's in de binnenstad, die bij zware regenval wegens de slechte riolering gauw onder water staat, meer op motorbootjes geleken dan op voertuigen. De vrij talrijke menigte, die zich een uur tevoren op het plein had gevormd om de ministers toe te juichen, sloeg hals over kop op de vlucht. Want Italianen zijn voor weinig dingen meer beducht dan voor een regenbui. Alleen de jongelui van de bond voor Europese samenwerking en ook een vrij groot aantal geeste lijken trotseerden het noodweer. Het plein, een der mooiste scheppingen van Michelangelo, bood toch een feestelijke aanblik. Van de drie paleizen, die het omringen en die tezamen het stadhuis vormen, wapperden de vlaggen der zes landen en hingen vijfentwintig fraaie decoratieve gobelins neer. Langs de brede statietrap van het paleis der Conservatori stonden twaalf boden in zes tiende eeuwse uniformen, elk met een banier van een van Rome's oude stads1 wijken in de hand. Verder was de trap versierd met palmen en bloeiende azalea's. De ministers kwamen om vi.if uur pre cies de grote zaal van het paleis binnen. Deze zaal, die naar de voorstellingen van een der zestiende-eeuwse muurschilderin gen de zaal der Horatiërs en Curatiërs wordt genoemd, biedt een feestelijke aan blik en men had er geen bijzondere ver sieringen aangebracht. Het enige onge wone was een grote tafel van twaalf me ter bij twee meter tachtig uit notenhout, bedekt met een tapijt in rood brocaat. Aan de ene zijde van die tafel stonden de zetels voor de ministers en hoofden dei- verschillende delegaties. Aan het ene uiterste, links, zaten minister Spaak en baron Snoy voor België en aan het andere uiterste, rechts, minister Luns en de heer Linthorst Homan. In het midden de Ita liaanse minister-president Segni, die er uit ziet als een achtiende-eeuwse markies. Achter de elf fauteuils der hoofdpersonen stonden drie minder plechtige, met rode zijde beklede, stoelen voor andere leden der delegaties. De verdere gedelegeerden moesten terzijde plaats nemen, omdat de zaal niet bijzonder groot is. De helft van de zaal was vrij gelaten voor de ruim tweehonderd journalisten, die als enige niet rechtstreeks belanghebbenden bij de plechtigheid tegenwoordig waren. Zodra het hoge gezelschap gezeten was, hield burgemeester Tupini van Rome een toespraa'-. die iets te lang duurde en iets te hoogdravend was gestemd. Het is nau welijks oorspronkelijk Rome „Caput Mun- di" te noemen en over de Capitoleense heuvels te praten als over de heiligste heu vels ter wereld na Golgotha. Maar het was stellig goed bedoeld en de burgemeester toonde zich later een gul en hartelijk gast heer. Daarna sprak, een beetje zakelijker, mi nister Martino, die er op wees dat het voor hem een bijzondere genoegdoening was. dat deze Europese Economische Gemeen schap is voortgekomen uit de samenkomst te Messina, zijn geboortestad, waar hij hoogleraar is in de geneeskunde. Daarna spraken achtereenvolgens de Westduitse bondskanselier Adenauer, die te Rome ver toeft op doorreis naar Teheran, minister Spaak voor België, Pineau voor Frankrijk, Bech voor Luxemburg en als laatste mi nister Luns voor Nederland. Allen, en vooral dr. Adenauer en mr. Luns, brachten een bijzondere hulde aan Spaak, die wel het meeste heeft bijgedragen tot de be reikte resultaten. De Nederlandse minister, die evenals zijn Belgische, Franse en Luxemburgse collegae in het Frans had gesproken, ein digde zijn korte verklaring in het Neder land? poricht tot de personen in het va- de-' die door middel van de televisie '■eid volgden. Na do korte toespraken begon de onder tekening. Er werden niet, zoals op het laat ste ogenblik de bedoeling was, 92 handte keningen geplaatst, doch in het geheel slechts twaalf. Iedere minister en ieder hoofd van de delegatie ondertekende een document met Franse tekst. Waarschijnlijk zal de ondertekening van de document/' in andere talen later volgen. Het eerst tekende minister Spaak, het laatst dr. Lint horst Homan. Dit gebeurde met een spe ciaal voor dit doel vervaardigde gouden pen. Alleen minister Bech van Luxemburg bleek meer vertrouwen te stellen in zijn :CCOK«XXXXX)OOOOOnOCOOCOCXX>XOOCOCXXXXXX>3C>XCCOOOCOCCCO Q VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt; geldig van o dinsdagavond tot woensdagavond, 8 opgemaakt om 11.15 uur: 8 Vrij veel bewolking met enkele 3 verspreid optredende buien. H Zwakke tot matige wind tussen 8 zuid en west. Minder koude 3 nacht. Morgen overdag ongeveer 8 dezelfde temperaturen als van- 3 daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. STRAATSBURG (Reuter) De gemeen teraad van Straatsburg heeft in een verkla ring zijn „pijnlijke verwondering" uitge sproken over „het plan om de volgende zitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Parijs te hou den". Men vraagt de Franse regering „alles te doen om de Straatsburgse bevolking de onverdiende teleurstelling te besparen, die zij zou voelen indien de Raad van Europa uit Straatsburg zou worden terug getrokken". De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J, M. A. H. Luns, zet zijn handtekening onder het ver drag inzake de Europese Economische Gemeenschap in het Capitool te Rome. Rechts van de minister zit dr. J. Lint horst Homan, directeur voor Integratie bij het Directoraat-Generaal der Bui tenlandse Economische Betrekkingen. (Televisie foto) NF,W YORK (Reuter) Lentesneeuw- stormen, die zich in de Verenigde Staten langzaam van het Midden-Westen naar het gebied van de grote meren verplaatsen, hebben in de afgelopen dagen minstens 30 doden geëist. De schade wordt geraamd op miljoenen dollars. De meeste slachtoffers waren inge sneeuwde automobilisten, die omkwamen vóór zij door redders bereikt konden worden. In West-Kansas zijn maandagavond 440 passagiers van twee ingesneeuwde treinen gered. Er waren 25 van hen in geheel in gesneeuwde wagons onwel geworden door gebrek aan zuurstof. Legervliegtuigen, helicopters, sneeuw ploegen, bussen en ambulances werkten samen om gestrande motorrijders en dui zenden anderen te bevrijden. Het ergste van de storm, die drie dagen aanhield, scheen voorbij, nadat sommige streken door de dikste sneeuwlaag sedert dertig jaren waren bedekt. Enkele gedeelten van het zuid-westen lagen onder 10 meter sneeuw. Er is gewaarschuwd voor nog meer zware sneeuwval. De sneeuwstorm begon zaterdag en be streek delen van Texas, Kansas, Oklaho ma, Colorado, New Mexico, Nebraska en Missouri. De wind, die ongeveer van orkaankracht geweest is, begon maandag te luwen en er viel bijna geen sneeuw meer. Ruim 4000 personen waren gestrand ge meld, maar stellig was het cijfer veel hoger, daar in vele streken de communica ties verbroken werden. Prinses Wilhelmina verblijjt momen teel op haar buiten „De Ruygenhoek" te Scheveningen. Men ziet haar hier tijdens een rijtoer met de dogcart op het pad naar Meyendell. Een lid van haar personeel houdt de hit in toom, die de prinses zich voor haar tochten heeft aangeschaft. Maximes: Oordelen komt vaak in de plaats van begrijpen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S eigen vulpen, die hij uit zijn binnenzak haalde. Het was heel vlug afgelopen. Daar na werden de twaalf hoge gasten door bur gemeester Tupini in een ander vertrek ontvangen, waar hen een gouden medaille ter herinnering van de gebeurtenis ter hand werd gesteld. Met een korte receptie waaraan alle genodigden deelnamen, werd de plechtigheid besloten. Enkele uren latei- was er een grote ontvangst bij minister president Segni en mevrouw Segni in het paleis Venezia. Er waren 1400 gasten in veertig zalen op deze luisterrijkste receptie die Rome na de oorlog heeft gezien. In de ochtend hebben de zes ministers een gemeenschappelijke verklaring goed gekeurd om de bijzondere economische en sociale positie van de stad Berlijn in de zorgen van de Europese Gemeenschap aan te bevelen. Pacciardi, de voorman der Republikein se partij en de sociaal-democratische par tijsecretaris Matteotti toonden zich beiden geestdriftig over het resultaat. Matteotti maakte schertsende opmerkingen over een artikel in de neo-fascistische pers, waarin wordt gezegd, dat men e1- tegen moet wa ken, dat er geen socialistische, of erger nog verderfelijke marxistische denkbeelden, ingang vinden in deze zo weinig nationale gemeenschap. De sociaal-democraten be treuren het dat het superna tionale element in beide verdragen zo weinig naar voren komt. Andere zegslieden vonden dat voor al het verdrag van de Economische Ge meenschap erg voorzichtig is opgesteld en dat voor elke bepaling een voorbehoud is gemaakt, zodat in de praktijk gemakkelijk tegen de geest van het verdrag kan worden gehandeld. Vooral de Republikeinen, die voorstanders door dik en dun zijn van een verenigd Europa, hadden graag een wat korter en wat meer bindend verdrag ge zien, al geven zij toe dat het gevaar dan groot zou zijn geweest, dat een der zes parlementen het niet zou hebben geratifi ceerd. Het mislukken van de Europese Verdedigingsgemeenschap heeft de rege ringen voorzichtig gemaakt. Nederland kreeg van velen onzer zegs lieden een pluimpje, omdat het zich meer dan de vijf anderen voor deze zaak heeft ingespannen en bereid is gebleken be langrijke offers te brengen. Van Italiaan se zijde is er maar een groep, tenminste onder de regeringspartijen, die enige cri- tielc heeft op het verdrag en dat is de rooms-katholieke bond van kleine boeren. Deze meent, dat het verdrag voor de Ita liaanse landbouw, vooral in de eerste jaren, waarschijnlijk schadelijk zal blijken. (Reuter/AFP). De zes ministers heb ben een resolutie aangenomen, waarin zij aan het voorlopige comité opdragen al het nodige te doen om tot een zo nauw moge lijke samenwerking tussen de verschillen de Europese instellingen te komen. Ook zelf zullen zij daarvoor hun best doen. Van het voorlopig comité maken de leiders van de onderhandelingsdelegaties deel uit. Het comité zal beide instellingen vertegen woordigen tot er na de ratificatie van de verdragen permanente bestuursorganen komen. Dan zal ook worden uitgemaakt, waar de nieuwe organisatie zal worden gevestigd. Ook over het voorzitterschap van het voorlopig comité zal later worden beslist. De leden van het „voox-lopige comité" zijn dr. J. Linthorst Homan (Ne derland), Faure (Frankrijk), Benvenuti (Italië), Ophuels (West-Duitsland), Snoyct (België) en Schaus (Luxemburg). Radio-Moskou verklaarde, dat de ver dragen „nimmer ten uitvoer zullen wor den gelegd" en dat zij „eenzelfde einde zullen vinden als het verdrag voor een Europese Verdedigingsgemoenschap, dat drie jaar geleden door de Franse Natio nale Vergadering werd afgewezen". De Amerikaanse regering heeft verklaard dat zij de ondertekening als een „nieuwe mijl paal op de weg naar Europese eenwording beschouwt". De zes ministers hebben bloemen gelegd op het graf van de Italiaanse voorvechter van de Europese eenwording, wijlen pre mier Alcide de Gasperi. De kranslegging werd bijgewoond door talrijke Italiaanse ministers en afgevaardigden. ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR HAARLEM TEL U3439 FERO, B01STR. 48 A DAM TEL 717162 MOTOR - BROMFIETSKIEDING WASHINGTON/PARIJS (Reuter/UP) President Eisenhower heeft maandag met de leiders van het Amerikaanse Congres gesproken over de mogelijkheid van het overbrengen van raketten naar Frankrijk, zo verluidt in Washington. Eisenhower gaf de Congresleiders een uiteenzetting van het besprokene op de Bermuda-eilanden. Hij zei, dat er geen geheime overeenkom sten met de Britse staatslieden zijn ge sloten. Volgens de „New York Times" heeft Eisenhower herstel van de nauwe Brits- Amerikaanse samenwerking uit de oorlog voorgesteld. Men verwacht, aldus dit be richt, dat de suggestie van Eisenhower zal leiden tol instelling van Brits-Amerikaanse groepen van onderzoek en voor het opstel len van plannen, niet slechts in Washing ton en Londen, doch overal ter wereld waar zich moeilijkheden voordoen waarbij Amerikaanse en Britse belangen in het geding zijn. Aanvankelijk had men dit in het communiqué willen opnemen, doch op aanraden van minister Dulles heeft men het nagelaten, om te voorkomen dat andere Amerikaanse bondgenoten, in het bijzonder Frankrijk, gekwetst worden, aldus dit be richt. Enkele congresleiders verklaarden de in druk gekregen te hebben dat de president en de minister van Buitenlandse Zaken Dulles menen dat de Verenigde Staten mo gelijk in een moeilijke positie zouden ko men, indien zij Frankrijk niet dezelfde hulp zouden verlenen, die ook Groot-Brit- tannië zal krijgen. De woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat de regering geen voorstel had gedaan voor nieuwe wettelijke voor zieningen door het Congres. Er waren gis singen in politieke kringen geweest, dat de regering het Congres mogelijk zou ver zoeken de wet op de kernwapens, die in haar huidige vorm de uitvoer van kern wapens naar andere landen verbiedt, te verzachten. De woordvoerder verklaarde dat het overbrengen var. raketten, naar andere landen dan het Verenigd Konink rijk nog niet bestudeerd is. De zes landen van de Europese Eco nomische Gemeen schap zijn dezelfde als van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, dus: Frank rijk, Wesl-Duits- land, Italië en de Beneluxlanden België, Nederland en Luxemburg. Algerije zal niet geheel in de nieu we gemeenschap worden opgeno men. Marokko en Tunesië zijn bui- ten-Europese zelf standige landen die zich met de Economische Ge meenschap kunnen verbinden indien zij dat willen. In het verdrag wordt de wenselijkheid bepleit de over zeese gebieden met de Gemeenschap te associëren. Dit zijn de Franse over zeese gebieden in Afrika (Togo en Kameroen inbe grepen), de Belgi sche Kongo en Ruanda Urundi, Somaliland en (buiten Afrika) Suriname en Nieuw- Guinea. Op onze kaart ziet men deze Afrikaanse gebieden; op het kaartje in de hoek ziet men de zes landen van de Gemeenschap op gelijke schaal. Volgens UP hebben enkele leiders uit het Congres er bij Eisenhower op aange drongen ook aan Frankrijk geleide projec tielen te leveren, teneinde Europa te ver sterken tegenover een Russische bedrei ging. Een van de leden van het congres zei, dat hij de indruk had, dat Frankrijk nog niet om de projectielen had gevraagd. Een woordvoerder van het Fianse minis terie van Buitenlandse Zaken te Parijs heeft verklaard dat de Franse regering ..buitengewoon teyreden" is over de resul taten van de Bermuda-conferentie. Generaal Adolf Heusinger, de voorzitter van het Westduitse comité van stafchefs, heeft tijdens zijn bezoek aan Washington verklaard te hopen dat West-Duitsland binnenkort over kernwapens zal beschik ken voor de „Bundeswehr". De Westduitse minister voor Kern energie, dr. Balke, is te Ottawa bespre kingen begonnen met Canadese autori teiten. Volgens een Duitse woordvoerder zal Balke de grondslag leggen voor uitwis seling van gegevens op het gebied van de kernenergie. Dr Balke zal ook een bezoek brengen aan het centrum voor kernonder zoek te Chalk River. Hij keert vrijdag naar West-Duitsland terug. Uit de richting Ileerenveen naderde gis teravond omstreeks half negen de 57-jarige motorrijder R. K. uit Leeuwarden de brug over het Van Harinxma-kanaal aan de zuidkant van de stad. De motorrijder heeft blijkbaar niet gezien, dat de brug geopend was voor het doorlaten van een schip. Hij reed met onverminderde snelheid tegen de afsluitbomen. Hij werd naar het Diacones- senhuis gebracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Op de Roozendaalseweg te Arnhem ter hoogte van de Heideweg is de 83-jarige heer A. Blok, wonende te Arnhem, aange reden door een op de Roozendaalseweg in de richting Schelmseweg rijdende auto bus. Dit was het tiende verkeersongeluk met dodelijke afloop, dat dit jaar in Arnhem plaats vond. Bij het oversteken van de weg Roermond —Weert is het 4-jarige jongetje T. S. door een auto aangereden en gedood. De 15-jarige doofstomme jongen J. v. D. is in St. Michielsgestel door een vracht auto aangereden en gedood. Een 3-jarig meisje is te Well overreden door een plotseling achteruitrijdende auto bus, die zij juist met haar grootmoeder die ernstig gewond werd had verlaten. De 14-jarige Adriaan Nederlof uit de Quintstraat te Rotterdam, die gistei-middag op de Wilhelminakade onder een oplegger kwam, is in het ziekenhuis Coolsingel aan de bekomen verwondingen overleden. De zesjarige Hansje van Melle is te Breda, toen het kind spelend de Dokter Struvekenstraat opliep, door een auto aan gereden en gedood. Hedenmorgen om half zes is in de Bel gische gemeente Weelde, even over de Nederlandse grens, een van Baarle Nassau komende smokkelwagen, geladen met boter, die achtervolgd werd door de Belgi sche douane, in volle vaart tegen een boom gereden en in brand gevlogen. De chauf feur, de 23-jarige C. P. uit Merksplas kwam hierbij om het leven. j Tengevolge van verkeersonge- j j lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 247 personen, j van wie 41 kinderen. CAi'RO (UP) Het lijkt waarschijnlijk dat Egypte Gaza zal blijven beheren, en dat het Suezkanaal open is voor schepen die zich voegen naar de richtlijnen van president Nasser en niet naar de richt lijnen van de SCUA, de associatie van ka naalgebruikers. Nasser zou tijdens de be sprekingen in Cairo met Dag Hammar skjoeld voet bij stuk hebben gehouden op alle belangrijke punten. Hammarskjoeld zal vandaag nog in Cairo blijven, maar hjj gaat niet naar Israel. Nasser is bereid verder samen te werken met de UNO-politie, zo verluidt in Cairo, maar hij zal geen schriftelijke verklaring daarover geven zolang Israel dat niet doet. Het Israëlische standpunt is dat de UNO- troepen niet op Israëlisch gebied mogen komen. Egypte wenst alle kanaalgelden te incasseren. Het wil samenwerken met een particuliere maatschappij van kanaalge bruikers voor het ontwerpen van kanaal verbeteringen, waarbij in geval van geschil particuliere deskundigen moeten bemidde len. Egypte wil een percentage van de kanaalgelden reserveren voor verbeterin gen. Israel heeft Hammarskjoeld niet uitge nodigd tot een bezoek en de secretaris generaal zal woensdag naar New York te rugvliegen, zo verklaren ingelichte krin gen. In Jeruzalem verluidt dat Hammar skjoeld niet is uitgenodigd omdat de Israë lische regeringsleiders van mening zijn dat zijn missie mislukt is. Men zegt dat Nasser geweigerd heeft, een eind te maken aan de staat van oorlog met Israel, en niet wil toestaan, dat de UNO-troepen in de land- strook van Gaza blijven, tenzij Israel soort gelijke rechten verleent in de gedemilita riseerde zone van El Audja. Even weinig tegemoetkomend zou Nasser zijn geweest ter zake van het Suez-kanaal, ADVERTENTIE GAAT U VERHUIZEN? Loop niet onnodig risico, maar laat u goed verhuizen. Vraag ons eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN., Zqlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 De minister van Economische Zaken heeft de Algemene Vereniging voor de Melkvoorziening medegedeeld dat per 1 april de melkprijs met één cent dient te worden verlaagd. Per kerende post heeft het ministerie een brief van de vereniging ontvangen waarin wordt gezegd, dat zij voor deze prijsverlaging niets voelt. Op het ministerie is men op het ogenblik bezig de door de vereniging verstrekte cijfers te bestuderen waarna nader overleg zal vol gen. Tijdens een openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel, die morgen wordt gehouden, zal de melkprijs in bespreking komen. De Algemene Ver eniging voor de Melkvoorziening heeft het bestuur van het produktschap om een uit spraak gevraagd. In oktober 1956 was de melkprijs in het westen van het land met één cent per liter verhoogd. Dit was de normale half jaarlijkse prijswisseling, waarbij toen reeds vaststond dat na een half jaar, op 1 april 1957 dus, deze cent er weer af zou gaan. De slijtersmarge komt namelijk uit op een halve cent (6,5 cent). Omdat een halve cent moeilijk verrekenbaar is liet men de verbruiker een half jaar lang een hele cent betalen. De Algemene Vereniging voor Melk voorziening is van mening, dat wanneer in juni de melkprijs door de maatregelen inzake de bestedingsbeperking met zes cent omhoog zal gaat, de omzet zal dalen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1