Nederlandse B-ploeg hield stand tegen betere Duitsers Sport in het kort Samenwerking, kameraadschap en geduld dragen boat-race Jeugdelftal versloeg amateurteam in pittige lichtwedstrijd met 4-1 Drie-drie score na onaangename wedstrijd op bar slecht terrein Nederlanders liepen 3-1 achterstand in Oxford liet orthodoxe stijl dit jaar varen VVY-er Sleven een klasse apart op Haarlem-veld 13 Rapid-Enschedé wordt overgespeeld Noppen-kwestie opgelost EDO in jubileum wedstrijd zondag tegen Haarlem Van der Iloek brak been Het Schots voetbalteam Amsterdam en Fortuna deelden de winst Geen Wilhelmus Zwemmer Korteweg na ongeluk naar ziekenhuis Nederlandse luitenant in Suriname verongelukt Voorburgs raadslid breekt met de K.V.P.-fraCtie Soldaat nam de benen met gebroken enkel Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 28 MAART 195 7 Onder afgrysclyke weersomstandigheden en op een abominabel slecht terrein heeft het Nederlands B-elftal woensdagavond in Essen een gelijkspel (3-3) bevochten tegen de sterke Duitse B-ploeg. Nog niet zo lang geleden heeft het Duitse B-team met 4-0 te Miinchen van Oostenrijk B gewonnen en wanneer men dit vergelijkings materiaal gebruikt, mag men de Nederlandse reserves prijzen voor het behaalde resultaat. Wü geloven zeker dat de abnormale omstandigheden sterk in hun voordeel hebben gewerkt, zoals altijd het geval is wanneer de ene ploeg technisch en taktisch superieur is. Dit verschil kan pas onder redelijke omstandigheden dat wil zeggen niet tijdens stortbuien en niet op een terrein dat aan een moeras doet denken tot uiting komen. ADVERTENTIE De jaarlijkse roeiwedstrijd tussen Ox ford en Cambridge is een traditionele ge beurtenis. De laatste jaren werd hij boven dien een roeihistorische gebeurtenis, want hoewel deze varsity al ruim 125 jaar ver- roeid wordt, waren er de laatste kwart eeuw meer historische wedstrijden dan in de voorafgaande 100 jaren. Oxford won in de laatste 26 races slechts zes maal. En het ziet er naar uit, dat ook 1957 een historische wedstrijd te zien zal krijgen. Want vele kenners en ingewijden schudden het hoofd over Oxford's beslissing om een nieuwe roeistijl te proberen. Oxford heeft name lijk op instigatie van zijn Australische voorzitter R. H. Carnegie de orthodoxe Britse stijl laten varen. De verandering is zó ingrijpend, dat erkende coaches reeds hebben verzocht om dit jaar van hun taak te worden ontheven. Dit behoeft niet te betekenen, dat zij het niet eens zijn met Oxford's beslissing, doch het maakt wel duidelijk, dat zij menen, niet over vol doende ervaring te beschikken om in de nieuwe stijl te coachen. Hier en daar is er echter wel degelijk sprake van sterke afkeuring. En dat be hoort ook zo te zijn, niet om dat de bet weters gelijk of ongelijk hebben, maar omdat de boat-race de boat-race niet zou zijn, als niet iedere verandering een storm van protest en argumenten zou ontketenen. Men kan er van overtuigd zijn, dat er eveneens stormen van protest opstaken, toen in 1857 de eerste kielloze boten en in 1873 de beweegbare banken in gebruik kwamen, omdat men die „mechanische hulp" voor de roeiers afkeurde. Doch toen er met de kielloze boten en dank zij die mechanische hulp eenmaal wedstrijden ge wonnen waren, waren die stormen gauw voorbij. En waarom zou de verandering van de roeistijl, die men dit jaar te zien zal krijgen, niet eveneens een verbetering kunnen zijn? Eigenlijk worden aan de leden der beide ploegen eisen gesteld, die boven hun phy- sieke kracht liggen. Bovendien moeten de roeiers zeer kameraadschappelijk zijn en samenwerking zowel als geduld naarstig betrachten. Eén roeier kan het niet doen, de ploeg moet het doen! Vanzelfsprekend moeten de roeiers zich aan een strenge training onderwerpen èn zich tijdens die training veel ontzeggen. De training begint al in november. Elk der beide universiteiten stelt dan twee proefploegen samen. Deze roeien tegen elkaar en nadien maken de voorzitters een eerste selectie. In de loop der volgende we ken worden er nog meer veranderingen aangebracht, doch midden december staat vrijwel vast, welke roeiers tot de uitver koren „blues" zullen behoren. Kort na Kerstmis roept elke universiteit twaalf uitverkorenen op. Dan begint de.training onder leiding van vier coaches per ploeg pas goed. In januari valt dan de definitieve keuze en stelt men uit de beide twaalftallen de twee wedstrijd-achten sa men. De verdere training vindt dan plaats op een ander deel van de Theems, daar men bij de universiteitssteden de rivier voor andere roeiers vrij wil houden en de leden der achten tot hechte ploegen wil samen- De ploegen van Cambridge (boven) en Oxford tijdens de intensieve training voor de traditionele boatrace, die zaterdag op de Theems wordt geroeid. smeden. Oxford oefent dan bij Henley, Cambridge bij Ely. De laatste trainingsfase wordt doorlopen bij Putney, Londen. Een nieuwe coach con solideert dan het werk van zijn voor gangers en zorgt dat zijn ploeg in top vorm komt voor de grote dag. Die laatste fase duurt ongeveer drie weken. Dan wordt er heel hard gewerkt. Twee, soms drie volle banen van ruim zeven kilometer wor den dan geroeid. Ploegen van andere ver enigingen of samengesteld uit studenten- roeiers doen dan dienst als tegenstanders. Iedere ochtend is men opgelucht, als blijkt dat geen der roeiers een spier verrekt, blaren of een ander mankement heeft, want zo'n tegenslag kan van ingrijpende invloed zijn op de kansen van de ploeg. De laatste vijf dagen voor de grote wed strijd doen de roeiers het kalmpjes aan. Zij moeten zorgen, niet vermoeid te zijn, als zij op 30 maart hun boten naar de rivier dragen. Dan, op de grote dag, ziet men zestien jongemannen, die bij het begin van de strijd zo fit zijn en gezond als maar mogelijk is. En twintig minuten later lig gen die zestien dappei'en na een vinnige en uiterst inspannende strijd over 6800 meter uitgeput in hun boten. Loont het eigenlijk wel de moeite om zo veel te trainen en zo uitgeput te rak'en? Allen die ooit in een boat-race hebben meegeroeid antwoorden: „Ja, zeer stellig". Geld is er met de boat-race niet te ver dienen, bekers zijn nooit uitgeloofd gewor den, de roem is beperkt tot een kleine kring, maar het is toch een bijzondere vol doening om levenslang te kunnen zeggen: „Eens heb ik meegeroeid in een boat-race". En iedere Engelsman koestert, openlijk of in stilte, eerbied voor zo'n „Blue"! Dat de Duitsers beter voetbal speelden is aan geen twy'fel onderhevig. In het eer ste half uur waren z\] het die constructief, weldoordacht spel lieten zien en die en als team en op één uitzondering na ook individueel, een klasse boven ons elftal stonden. Plaatsen, balcontrole, doortastend heid, variatie in de aanval, dekking, schie ten, in al die onderdelen was het verschil 7,0 groot, dat de aanvoerder Timmermans (ADO) en zijn mannen niet alleen alle zei len moesten bijzetten, maar zelfs tot een soort van wanhoopsvoetbal hun toevlucht moesten nemen om het hoofd boven wa ter te houden. Gelukkig stond in het doel Picters Graafland (Ajax), die tijdens de hele wedstrijd zyn topvorm handhaafde en pal stond onder het bombardement, waar aan de gevaarlijke, strijdlustige schotvaar- dige en beweeglijke Duitse voorwaartsen hem onderwierpen. Het elftal hield onder deze zware druk een half uur stand, vaak met meer geluk dan wijsheid. Toen vond de uitnemende rechtsbuiten Klodt het net met een kop bal, die via de paal buiten het bereik van de Nederlandse keeper doel trof (1-0). Even te voren had spil Van der Hoek (Feyenoord) na een botsing met Jagielski, de Duitse rechtsbinnen, op een brancard het veld moeten verlaten. Een minuut of tien later had Klodt weer succes, toen met een uit een corner ingeschoten bal (2-0). Het hek leek van de dam, men bereidde zich voor op een zware nederlaag en prees zich ge lukkig, dat de rust inging zonder dat de score was gewijzigd. Het spel had intussen een veel te hard karakter gekregen. De Duitse ploeg had van het begin af aan de zaak te fors aan gepakt en de Nederlanders waren niet achtergebleven. Unfair In de tweede helft deden zich nog veel onaangenamer situaties voor, omdat de zucht om te winnen bij de Duitsers, en de wens om een nederlaag te ont gaan bij de Nederlandse spelers, her haaldelijk tot regelrecht unfair spel leidde en de Belgische scheidsrechter Granain bij al zijn onpartijdigheid in zijn wens om niemand te benadelen of te bevoordelen, toch niet altijd gelukkig was met'zijn beslissingen. De wedstrijd ont aardde af en toe in een gooi- en smijt partij, met schuldigen aan beide kanten. Na de rust keerde Kruiver (KFC) niet terug wegens een beenblessure en later verdween ook Bleyenberg (Ajax) van het toneel. Nederland had dus in totaal drie uitvallers, die natuurlijk vervangen wer den, maar waardoor het experiment met de voorhoede, voor de keuze-commissie de belangrijkste factor van de wedstrijd, niet tot zijn recht kon komen. Voorhoede en middenlinie werden herhaaldelijk gewij zigd. Opstellingen Oorspronkelijk was de opstelling: voor: Van der Kuil (Ajax), Kruiver (KFC), Bleyenberg (Ajax), Timmermans en Rijn vis (ADO); midden: Walhout (NOAD), Van der Hoek, (Feyenoord) en Van Wissen (MVV). Na het uitvallen van Van der Hoek speelde men als volgt: voor: Coenen (MVV), Van der Kuil, Bleyenberg, Tim mermans en Rijnvis; midden: Kruiver, Walhout en Van Wissen. Toen Kruiver verdween, zagen de linies De voetbalwedstrijd Rapid-Enschedé moet worden overgespeeld. Hij is opnieuw vastge steld op woensdag 10 april op het terrein van Rapid in Kerkrade. Dit besluit heeft het bestuur van de KNVB genomen. Hiermede is een beslissing genomen in de bekende noppen-kwestie, die zich voordeed in de wedstrijd op 20 januari die door Rapid met 4—3 werd gewonnen. Enschedé protesteerde na afloop van die wedstrijd, omdat een aantal spelers van Rapid in de eerste helft op het zeer gladde veld ongeoorloofd schoei sel zou hebben gedragen met noppen, die in strijd met de voorschriften zouden zijn ge weest. In die eerste helft nam Rapid een 3—1 voorsprong. De protestcommissie achtte zich in eerste instantie onbevoegd, tot het doen van een uitspraak in deze kwestie, die toen werd verwezen naar een speciale commissie uit de sectie betaald voetbal. Nu is de be slissing gevallen Naar van de zijde- van het bestuur van Rapid wordt vernomen, zal Enschedé van t overspelen van de wedstrijd geen financiële nadelen ondervinden. De Limburgse ver eniging. die het besluit van het bondsbestuur volkomen billijkt, was reeds tijdens de eer ste behandeling van het protest met En schedé overeengekomen, dat men alle kosten (reiskosten, mogelijk ook de premies voor de spelers) vergoed krijgt. Het aanstaande weekeinde vinden de be langrijkste evenementen plaats van het pro gramma dat werd samengesteld ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan. Nadat zaterdagmiddag de EDO- en HFC-aspiranten elkaar in enige wedstrijden hebben ontmoet en de jeugd van de jubilerende club 's avonds een feestavond heeft gehad in ge bouw Cultura in Haarlem, wordt op zondag de ere wedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen van EDO en Haarlem. 's Ochtends hebben de junioren van EDO en SHS dan al een wedstrijd gespeeld (aan vang tien uur). Om èialf een 'smiddags zijn er voetbal-, honkbal- en softbaldemonstra- ties. waaraan medewerking zal worden ver leend door het tamboer- en trommelkorps van de Gymnastiekvereniging ..Bato". Ver der 2al 's middags ook het muziekkoros van „Apollo" medewerken. Spil Jan van der Hoek heeft in de wed strijd Duitsland B—Nederland B bij zijn botsing met Jagielski zijn rechter kuitbeen gebroken Hij is woensdagavond in de auto van bondsbestuurder Dirk Nijs naar Neder land teruggekeerd. er zo uit: Coenen, Van der Kuil, Bleyen berg, Timmermans en Rijnvis; midden: Tol (Volendam), Walhout, Van Wissen, en na het uitvallen van Bleyenberg werd de op stelling: voor: Coenen, Janssen (Enschedé), Tol, Van der Kuil en Rijnvis; midden: Van Wissen, Walhout en Timmermans. Een pass uit de verdediging gaf Van Wissen een scoringskans en van links joeg hij de bal hoog in het doel (2-1). Enkele minuten later was het echter alweer 3-1. (Van onze sportredacteur) De spelers van het Nederlands jeugd- elftal hebben gisteravond in een lichtwed- strijd op het Haarlem-terrein bewezen dat zij een homogene ploeg vormen. Zij ver sloegen namelijk een amateurteam, dat was samengesteld uit spelers van de westelijke districten, met viereen. Hetgeen een vol komen verdiend resultaat was, aangezien de jeugd veel beter en verrassender com bineerde, een betere conditie bleek te heb ben en het soms vrij hoge tempo langer kon volhouden. De amateur-voetballers toonden zich aanvankelijk nogal vreemd te voelen tegen deze goed sluitende en be weeglijke ploeg. Een klasse apart was overigens in het jeugdelftal de midvoor Sleven van WV. Hij had weliswaar de niet zo bar trapvaste spil Dorlas (VCS) als bewaker, doch ook een stopper van grotere klasse zou de VVV-er niet hebben kunnen bedwingen. Vooral voor de rust toen Sleven op volle kracht speelde stelde hij niet alleen de VCS-er voor tal van problemen, maar speelde de gehele verdediging van de ama teurs met handige schijnbewegingen en ragfijne passes volkomen uiteen. Zo snel waren zijn balbehandeling en sprintjes dat zijn medevoorwaartsen Dekker (SHS) en Luyten (NAC), de binnenspelers en Steur (Volendam) en Snijders (VVV), de buiten spelers, een niet gering aantal malen tem po tekort kwamen en dus moesten toe zien hoe fraaie open aanvallen ontijdig werden afgebroken. Dat de jeugdige spelers een betere con ditie hadden en in het algemeen veel vaar diger met de bal omsprongen, behoefde eigenlijk niemand te verwonderen, gezien het feit dat een aantal spelers iedere zon dag uitkomt in de hoogste klassen van het betaalde voetbal. Maar dat zij in het alge meen zo'n voortreffelijk geheel vormden kon niet anders dan een verheugend ver schijnsel genoemd worden, omdat het ge tuigde van een gedegen spelinzicht. Ook de achterhoede van de jeugd sloot vrij aardig met stopperspil Kraay van DOS als uitblinker. Deze had de niet onver dienstelijke en in ieder geval beweeglijke en enthousiast voetballende Krijgsman (Lugdunum) tegenover zich. In persoon lijke duels was de amateur vrijwel steeds kansloos vooral omdat hij veelal te lang talmde maar had hij wat betere bin nenspelers naast zich gehad dan de teleur stellende Van Ham (Zeeburgia) en de nog al wisselvallige Dorst (DCG), dan zouden Kraay, Petterson (EDO) en Los (DFC) Voor de voetbalwedstrijd Engeland Schotland, die 6 april in Londen wordt ge speeld, is het Schotse team als volgt samen gesteld: doel: Tommy Younger (Liverpool); achter: Galdow (Rangers) en Hewie (Charl ton); midden: McColl (Rangers). George Young (Rangers) en Docherty (Preston); voor: Collins (Celtic), Fernie (Celtic), Reil- ly ((Hibernians), Muddie (Blackpool) en Ring (Clyde). Voor de eredivisie van de KNVB heeft Amsterdam gisteravond in het Olympisch 9tadion gelijk gespeeld tegen Fortuna. De uitslag werd een-een. De stand in de ere divisie rekening houdend met het feit dat de wedstrijd RapidEnschedé ongeldig werd verklaard is thans als volgt: Fortuna 27—35 NAC 26—27 Feijenoord 26—34 Sparta 25—24 Ajax 26—34 Rapid 2.5—23 MVV 25—32 NOAD 25—22 Enschedé 24—31 BW 26—21 WV 26—31 GVAV 25—20 PSV 26—28 Elinkwijk 26—19 Amsterdam 27—28 Willem H 25—14 DOS 26—27 Eindhoven 26—12 >coccococccococozcccococccococ<^coc<xxxxxxxx>coococococco 'j De Nederlandse spelers, officials en P A bezoekers hebben bij de wedstrijd Duitsland b-Nederland b het „Wilhel- S mus" moeten missen. Wel werden voor de ontmoeting volksliederen gespeeld, c, maar wat voor de Nederlandse natio- nale hymne moest doorgaan was niet 3 eens een Nederlands lied. Naar later bleek was een vergissing van de micro- f fonist oorzaak van deze fout. Hij had) A, voor deze gelegenheid een langspeel- A plaat ter beschikking gekregen, waarop g onder meer het Wilhelmus stond. Op i A, het kritieke ogenblik heeft de man ech- <j 3 ter de safier op de verkeerde plaats V 'A, gezet. En aangezien hij noch het „Wil- helmus" noch het ten gehore gebrachte A j lied kende, bemerkte hij zijn vergissing X pas toen anderen hem daar later op A attent maakten. 8 S >c<xxo^Daxxxo3oooc<x»cx^ooooooooocoooocoocoaxxJoooc<xxc< en fout in de Nederlandse verdediging bracht Müller vrij op de doellijn naast het doel, een fraaie trekbal volgde en vallend kopte de naar binnen gekomen linksbui ten Siedl in (3-1). Onaangenaam De strijd werd fel, ja zelfs onaangenaam. Kerkum kreeg, volkomen terecht een waarschuwing wegens ruw spel. Steeds minder aantrekkelijk werd hetgeen de be zoekers werd geboden. Verrassend kwam Nederland aan een tweede doelpunt. Tol gaf een pass naar Janssen, die tussen twee verdedigers door sprintte en met een hard schot in de linkerhoek de achterstand tot 3-2 terug bracht. Voor een sensatie zorgde even later de kleine Van der Kuil. Op de rand van het strafschopgebied kreeg Nederland een vrije trap. De Ajacied plaatsste zich achter de bal. En door de haag van spelers heen schoot de bal, voor doelman Tilkowski nog kon reageren in het doel (3-3). Fel streden de ploegen nog om de be slissende treffer. De Nederlandse aanvallen waren echter te onsamenhangend om wer kelijk gevaar te kunnen opleveren. En de defensie van de Oranjeploeg kon mede dank zij het zwoegen van de onvermoei bare aanvoerder Theo Timmerans stand houden tegen de stormlopen der Duitsers, die linkshalf Semmelmann en linksback Keik hadden zien uitvallen. De wedstrijd heeft alleen geleerd, dat men in Pieters Graafland een uitnemende reserve -doelman bezit voor De Munck en dat Timmermans, ondanks zijn neiging tot te fors spel, waarvoor hij zich moet hoe den, ernstig in aanmerking dient te ko men voor een plaats in het A-elftal, hetzij in de voorhoede, hetzij in de middenlinie, en dat de ploeg, die woensdagavond in het veld kwam veel kwaliteiten mocht missen, maar niet die van moed en vol harding. voor heel wat ingewikkelder situaties zijn komen te staan. Hoe dan ook, de wedstrijd was als kracht meting het aanzien ruimschoots waard. Aanvankelijk leek het er op dat de jeugd met forse cijfers zou gaan winnen toen al na tien minuten rechtsbuiten Steur (Vo lendam) handig profiteerde van een mis verstand tussen de backs en keeper Mouw (Rapiditas) van de amateurs en tien mi nuten later Sleven met een hard schot de 2 op het scorebord bracht. Maar de ama teurs bleven manmoedig terugbijten en slaagden er zelfs bij perioden in een ge ring veldoverwicht te behalen. Kort voor rust evenwel bracht Sleven met een zeer fraaie kopbal uit een voorzet van Snij ders de stand op drie-nul. Vijf minuten na de rust deed linksbui ten Bult (DCG) de hoop voor de amateurs herleven toen hij hard inschoot bij een scrimmage, doch de jeugd herstelde het evenwicht en trok met soms zeer fraai op gezette aanvallen verwoed in de aanval. Niet zelden evenwel stuitten die aanval len op rechtsback Van Bruggen (DFC), die bij de amateurs zeker de beste speler was. De verdiende .beloning voor het be tere spel na rust kregen de jeugdspelers kort voor het einde toen de NAC-speler Luyten het genoegen smaakte de stand op vier-een te brengen na goed voorberei dend werk van Sleven en Snijders. Daar bij bleef het, al kregen Van Ham en Schaft (OSV) ieder nog wel een fraaie kans om een eervoller resultaat te bewerkstelligen voor het amateurteam, dat tot het einde toe dapper bleef volhouden, zij het dat het steeds moeilijker bleek het tempo te vol gen. Vlak na de rust werd de lang niet slechte Ris (Heerenveen) na een botsing vervan gen door Jesse van Ajax, die al spoedig niet voor hem onder bleek te doen. De opstellingen waren: Jeugd: Heijink (Eindhoven); Petterson (EDO) en Los (DFC); Ris (Heerenveen), Kraay (DOS) en Van Elderen (Feijenoord)Steur (Vo- iendam), Dekker (SHS), Sleven (VW), Luyten (NAC) en Snijders (VVV). Amateurs: Mouw (Rapiditas); Van Bruggen (DFC) en Sjerp (Quick, H); Bouwman (HFC), Dorlas (VCS) en Ver hoef (Quick); Schaft (OSV), Van Ham (Zeeburgia), Krijgsman (Lugdunum), Dorst (DCG) en Bult (DCG). De bekende zwemmer Gerrit Korteweg is opgenomen in het St Liduïna-ziekenhuis in Apeldoorn. Hij werd op de Arnhemseweg te Apeldoorn aangereden door een vracht auto met aanhangwagen. De doktoren stel den een dubbele beenbreuk aan het rech terbeen en een hersenschudding vast GREETJE KRAAN. Behalve de Gooi- zwemster Ada den Haan en het Robben- zwemstertje Lenie de Nijs is ook voor Greet- je Kraan (Robben) een invitatie binnenge komen van de Milanese zwemclub „Alma Juventus". Het zou in de bedoeling liggen dat de meisjes op 20 april in Milaan zwem men en op 22 april ini Rome. FRANKFORT WON VAN LONDEN. Het voetbalelftal van Frankfort-Offenbach heeft woensdagavond voor 35.000 toeschou wers een 10 overwinning behaald op de ploeg van Londen. Bij de rust was de stand nog 0—0. De wedstrijd werd gespeeld voor een toernooi tussen verschillende Europese stedenteams. In de eerste wedstrijd won Londen met 32. PROTEST VAN HELMOND. De pro testcommissie van de KNVB heeft het pro test dat door Helmond werd ingediend, na de wedstrijd VolendamHelmond, afge wezen. Helmond, dat met 52 verloor, had geprotesteerd tegen het goedkeuren van het (natte en modderige) terrein door scheids rechter Van Male. DUITSE JEUGD. Het Duitse jeugdelf tal heeft in Essen voor 17.000 toeschouwers een 42 overwinning behaald op de Bel gische juniores. De wedstrijd een voor wedstrijd voor Duitsland BNederland B werd onder zeer ongunstige weersomstan digheden gespeeld. BELGISCH MILITAIR ELFTAL. Het Belgisch militair voetbalelftal heeft op High bury in Londen een 21 overwinning be haald cp de Britse militaire ploeg. Bij de rust hadden de Britten een 10 voorsprong. De wedstrijd werd gespeeld voor het toer nooi om de Kentish-cup.. Tradities hebben nu eenmaal een lang en taai leven. En mede dank zij die tradities heeft de boat-race reeds tientallen jaren ieders belangstelling geboeid. Die belang stelling vindt mede zijn oorsprong in het feit, dat de boat-race een sportevenement is, dat vaardigheid, vastbeslotenheid en uit houdingsvermogen uit enthousiaste jonge amateurs weet te halen. Het ware te wensen, dat het bij alle sportwedstrijden kon toegaan als bij de boat-race. Dus geen geharrewar, geen be schuldigingen van overtreding der spel- en wedstrijdregels, geen noodzaak om meer dan één umpire aan te stellen en geen voorafgaande inspectie van roeiers en bo ten om zeker te zijn van fair play. Boven dien tast nooit iemand de officiële uitslag van de boat-race aan door hem „onjuist" of „partijdig" te noemen. In Nieuw Nickerie, de hoofdplaats van het district Nickerie in Suriname is de eerste luitenant der infanterie van de Ko ninklijke Landmacht, Hermanus Johan nes Verburg woensdag met een jeep dode lijk verongelukt. Luitenant Verburg kwam uit Arnhem, was 25 jaar oud en ongehuwd. Hij behoorde tot de eerste Süriname-com- pagnie 1957 en was op 22 februari in Pa ramaribo aangekomen. Hij zal in Parama ribo worden begraven. Na een afwezigheid van enkele maanden is in de gemeenteraad van Voorburg weer verschenen mr. L. A. J. Jonkergouw, die op 19 december van het vorige jaar ont slag -nam als wethouder van Openbare Werken van deze gemeente, nadat tegen dit wethouderschap van de raad uit be zwaren waren gemaakt wegens mr. Jon- kergouws commissariaat in een bouwon derneming. De heer Jonkergouw heeft verklaard zich van 19 december af niet meer te be schouwen als deel uitmakend van de K.V.P.-fractie in de Voorburgse raad. Hij zal voortaan als onafhankelijk lid van de K.V.P. zitting hebben in de gemeenteraad van Voorburg, zo verklaarde hij. Voor de krijgsraad in Den Haag stond een dienstplichtig soldaat terecht, die vorig jaar december, terwijl hij was gestraft met verzwaard arrest, zijn onderdeel in Haar lem had verlaten en gebruik had gemaakt van een militaire auto om een bezoek te brengen aan zijn ouderlijk huis in Aals meer. Verder was hij, terwijl hij was ge straft met streng arrest en naar het mili tairs hospitaal in Den Haag moest, hieruit ontsnapt. Hij had daarbij zijn enkel gebro ken, maar niettemin kans gezien zijn huis te bereiken, waar hij later werd gearres teerd. Tenslotte was hij uit een zieken zaaltje ontsnapt, had het gips van zijn en kel gehaald en was naar Amsterdam ge gaan waar hij opnieuw werd gearresteerd. Hij was toen met nieuw gips om het been in bed gestopt. Een marechaussee hield er de wacht bij. De auditeur-militair vroeg vier maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. De krijgsraad ver oordeelde de soldaat tot vier maanden ge- vangenisstx-af. Geref. Kerken Beroepen te Middelstum H. Willems te Augustinusga-Surhuizum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Opperdoes J. P. Geels te Haarlem-C. en D. Henstra te Oud-Beyer- land. Gisteren is de Amerikaanse Olympisch kampioen kogelsltngeren, Harold Connolly in Praag getrouwd met de Tsjechische athlete Olga Fikotova. Eerst werd het burgerlijk huwelijk gesloten, waarna de kerkelijke huwelijksplechtig heden plaats vonden. Op de foto ziet men het jonge paar (i?i het midden), Emïl Zatopek (rechts) en diens vrouw Zatopekova. (links).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15