GLIMLACHEND VERLEDEN Spoedig wordt begonnen met bouw hervormde kerk in Aerdenhout Prachtig marionettentheater Burgemeester van Beverwijk wijst Velsens „grofheden" terug ,Die Fledermausin Minerva Lezen en laten lezen Kwestie-van Hattum in extra-raad DONDERDAG 28 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Burgerlijke Stand van Haarlem Heemstede Bloemendaal H. van der Molen teraardebesteld BLOEMENCORSO THANS OP 13 APRIL Minister Witte morgen naar kalkzandsteenfabriek Haarlemse Cricketbond bereidt seizoen voor Inbraak in een villa aan de Bentveldsweg Vermiste bollenkweker is verdronken Van mensen en dingen- onder de Öamiaatjes Prof. ir. H. K. Volbeda aanvaardde zijn ambt UIT STAD EN STREEK Mejuffrouw C. van Wickevoort Crom- melin heeft destijds ten behoeve van de bouw van een hervormde kerk te Aerden hout grond beschikbaar gesteld aan de Leeuwerikenlaan, waar thans een kapel staat, onder voorwaarde, dat er vóór 1 ja nuari 1959 een kerk gebouwd moest zijn die anderhalf keer zo groot moest zijn als de tegenwoordige kapel. Ook dient een wjjkgebouw tot stand te komen. Het tijd stip van 1 januari 1959, waarop aan de voorwaarden van het legaat voldaan moet 7,jjn, komt dichterbij en de gestadige groei van de kerkelijke gemeente in Aerden hout maakt de bouw van de kerk nood zakelijk. Zoals wij gemeld hebben is bij het gemeentebestuur van Bloemendaal een aanvrage ingediend volgens de Weder- opbouwwet, waarbij gevraagd wordt medewerking te verlenen aan de bouw. Ds. J. E. Drost, die in 1947 als eerste predikant in Aerdenhout voor de Her vormde gemeente Bloemendaal is beves tigd, deelde ons mee, dat het in de be doeling ligt van de nieuw te bouwen kerk een centrum van kerkelijk leven in Aer denhout te maken. Ook zal aandacht wor den besteed aan het jeugdwerk en het oecumenisch werk. Het zal dus nodig zijn over een flinke ruimte te beschikken om aan jong en oud onderdak te verschaffen in het nieuwe centrum. Architect K. L. Sijmons Dzn. uit Am sterdam heeft hiermee rekening gehouden in zijn plannen. Volgens ds. Drost is een bijzonder fraai ontwerp tot stand ge komen. In de toekomst zal een modern gebouw verrijzen, dat in de mooie om geving van de Leeuwerikenlaan niet zal detoneren. De eis werd gesteld dat de dennebomen in die omgeving gespaard blijven. Het ont werp is door de bouw- en restauratiecom missie van de Hervormde kerk en door de schoonheidscommissie goedgekeurd en ook de rijksgoedkeuring is in principe al verkregen, zodat thans de mogelijkheid bestaat, dat deze zomer de eerste spade in de grond kan worden gestoken. Door het houden van een bazaar werd reeds f 11.000 bijeengebracht, maar dit be drag werd bestemd voor het orgel. In 1950 bezat het bouwfonds f 8000 en thans is er ruim een ton aanwezig. De wijkkerkeraad van Aerdenhout heeft aan de leden van de wijkgemeenten in Bloemendaal een folder gezonden, met het verzoek bijdragen te verlenen. Aangezien de geldmiddelen nog lang niet toereikend zijn om het bouwplan in zijn geheel uit te voeren, heeft men moeten besluiten tot etappebouw. Het geprojecteerde complex, dat een breed front zal krijgen van vierenvijftig meter (met pergola van vierenzestig me ter) zal in het midden beheerst worden door de vijftien meter hoge toren met luidklok. Het kerkgebouw zal een hoogte krijgen van zeveneneenhalve meter; de andere zalen en ruimten zullen drie meter hoog worden. Het gehele complex, dat een echte ge- zinskerk bedoeld te zijn, bevat drie op zichzelf staande onderdelen of eenheden. De eerste fase bestaat uit de kerk- en avondmaalsruimte (voor tenminste 250 personen), een hal waar de kerkgangers elkaar na afloop van de dienst kunnen ontmoeten, een klokketoren, consistorie kamer en een kinder-crèche (doopkamer). In deze crèche kunnen kinderen onder de zes jaar worden ondergebracht, terwijl de ouders naar de kerk gaan. De tweede fase is: vier op het zuiden georiënteerde vertrekken voor de zondags school (voor tal van andere doeleinden bruikbaar), benevens administratieruimte, keukentje, berging, toiletten en garderobe. Een wijkzaal (ruim 130 zitplaatsen) met filmcabine en eenvoudig podium (ook ge schikt voor allerlei evenementen op cultu reel gebied) vormt de derde fase. Als sluit stuk zou dan de bestaande kapel voor re- Haarlem, 27 maart 1957 ONDERTROUWD, 26 maart: C, Groen en M. S. Hoppenbrouwer; 27 maart: J. Strik en G. A. Wals; L. B. Vos en P. M. Kramer; H. Wittekoek en D. van Lune; H. S. Tiel Groe- neslege en Ph. Th. Th. Menssink; H. Rooden- burg en H. Ottens; J. E. van Essen en E. W. J. Franse: W. J. van Delden en H. Ou dolf; F. S. W. Gelaudi en C. E. v. d. Linde: H. B. Chr. Kruisdijk en A. J. Olijerhoek; L. de Wind en I. A. Wessels; I. Musch en H. M. H. Welter; J. W. de Graaff en M. Th. Rijkes; T. van den Oever en J. J. Wit. GEHUWD, 27 maart: Chr. A. Doezie en J. M. C. Blom; F. P. C. de Wildt en A. van Vessem; K. J. A. Plass en Chr. Meijer; L. Chr. Beers en A. G. M. Veldt; R. Kuipers en Th. Roosen; F. L. Fens en C. van Rijn; W. J. Vink en G. Crombeen: F. de Laat en C. de Fouw; G. Schurman en G. A. Mus; W. van Oossanen en M. de Bree; J. van Duijn en H. M. Laarman; j. Hegi en G. E. Mus; A. Stravers en Th. van der Heijde. BEVALLEN van een zoon, 23 maart: A. SuijkVon der Möhlen; 26 maart: H. van der PlasEikerbout; A. A. van Angeren Broekman; 27 maart: J. M. den Ouden Gordon. BEVALLEN van een dochter, 24 maart: A. F. FonkertOlthoff; 26 maart: M. J. E. G. BastiaenenWildeboer; 27 maart: A. F. Wot- titzSperling; J. S. L. Kerstholt—De Wit. OVERLEDEN, 25 maart: C. Kok, 59 jaar, Cremerstraat. ONDERTROUWD: M. Keereweer en G. Burger; B. J. van Ewijk en H. C, van dèr Pols. GEHUWD: I. C. Collet en N. Simons; D. M. van der Schrier en G. Slotboom; J. M. van der Aar en Th. C. Sluijter. GEBOREN: Cornelis Jacobus, z. v. C. J. Doets en A. Kaemingk; Melchior Damiaan, z. v. H. de Wolff en H. Terwee; Herman Jozef Maria, z. v. H. H. C. Zumpolle en M. W. S. Moormann; Jan, z. v. J. B. Kastelein en M. Boelhouwer; Maria Antonia, d. v. J. P. M. van den Berg en M. A. Scheffers; Maria Geertruida, d. v. J. M. Tervoort en J. E. van Honschoten; Robert Frans, z. v. J. H. van Westierhoven en I. E. Timmerman; Willibal- dus Ludovicus Henricus Maria, z. v. W. J. M. Douwes en J. S. M. Stall. OVERLEDEN: mejuffrouw H. Kuipers, 73 j.; P. C. van Lienen, 83 j.; weduwe S. Kwak Korthof, 74 j.; W. Kulk, 60 j. BEVALLEN: A. A. BruijnVan Spron- sen, d.; A. de GraafDekker, d. ONDERTROUWD: H. Schouwink en J. H. Wiard'i Beckmann. GEHUWD: R. H. Janssen en J. S. S. Bud- dnigh; R. Maks en C. L. M. Brawtsen; C. Ie Nobel en M. J. Geursen; A. van Batenburg en C. J. de Gunst; J. de Reus en B. S. Kamma. OVERLEDEN: C. A. B. Doornebosch. kening van de kerkvoogdij kunnen worden verbouwd tot een pastorie. De eerste fase zal in elk geval vóór 1 januari 1959 voltooid zijn. De architect heeft in zijn opdracht rekening gehouden met de mogelijkheid dat het complex in gedeelten kan worden uitgevoerd. De wijkkerkeraad is na rijp beraad tot de overtuiging gekomen dat aan de etappebouw de voorkeur dient te worden gegeven. Verwezenlijking ineens is wegens de hoge kosten onmogelijk. De kapel kan daarbij voorlopig als wijkgebouw dienst doen, waardoor aan de voorwaarden van het legaat zal zijn voldaan. Er ontbreekt thans nog een bedrag van f 100.000 en daarom doet de wijkkerkeraad door middel van een circulaire een beroep op alle leden van de hervormde gemeente om gul te geven voor de bouw van de kerk. De steun van de zusterwijken Bloe mendaal en Overveen kan daarbij ook niet gemist worden. Mocht het bedrag van f 100.000 overschreden worden, dan zal het ontwerp ineens kunnen worden uit gevoerd. ADVERTENTIE Op de algemene begraafplaats te Heem stede is woensdagmiddag onder grote be langstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer H. van dèr Moolen, in leven dansleraar, die zaterdag in de leeftijd van 43 jaar is overleden. In het instituut aan de Koediefslaan, dat hij enige tijd geleden opende na eerst op enkele plaatsen elders in Heemstede te zijn gevestigd heeft de overledene met assistentie van zijn echtge note velen met het dansen vertrouwd ge maakt. Verder leidde hij een aantal ballet klassen in diverse scholen in Haarlem en Heemstede. De laatste jaren verzorgde hij ook balletuitvoeringen in de Heemsteedse Sportparken, die ter gelegenheid van Konin ginnedag werden gegeven. Ook fungeerde de heer Van der Moolen geregeld als ballet leider op de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw in het Krelagehuis. In de aula sprak de secretaris van de Ver eniging voor Dansleraren, de heer J. Don ders uit Den Haag, een afscheidswoord. Hij noemde het overlijden een gevoelig verlies voor de organisatie, dat echter niet opweegt tegen het leed, dat over zijn echtgenote en kinderen gekomen is. Vervolgens spraken een vriend van de overledene, een vertegenwoordigster van de leerlingen en afgevaardigden van de Anslijn- school uit Haarlem en de Dreefschool uit Heemstede. Zij noemden de heer Van der Moolen een oprecht mens, die zowel door de jeugd als door de ouderen als particulier en in zijn werk bijzonder werd gewaardeerd. Een der sprekers merkte daarbij op, dat in de overledene een goed onderwijzer ver loren was gegaan. Tenslotte las ds. G. Kroes, Evangelisch-Luthersch predikant te Haar lem, enige verzen uit de 121ste psalm. Ds. Kroes bad het Onze Vader, nadat de kist in de groeve was neergelaten, waarna woorden van dank werd gesproken voor de blijken van deelneming. De teraardebestelling werd onder meer bijgewoond door de hoofdinspecteur van po litie te Heemstede, de heer A. Berentsen en de heren O. A. Brink en G. J. Smit, als ver tegenwoordigers van de commissie Konin ginnedag te Heemstede. Zeven dagen Haarlem ff- Reeds voor de oorlog was het Salzburger Marionettentheater een begrip in de krin gen van» het poppenspel. Toen al maakte een opvoering van „Bastien en Bastienne" van W. A. Mozart en „Concert in Schön- brunn" (waarin diezelfde Mozart de rol van wonderkind vervulde) diepe indruk door de fijnzinnigheid en de eruditie waar mee de technische virtuositeit werd ver edeld. Dat van deze kwaliteiten niets ver loren is gegaan hebben we woensdagavond kunnen constateren bij een opvoering van de operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss in 't Minerva theater, Heemstede. Wat direct opviel was dat het theater zowel als de personages letterlijk zijn gegroeid. In het begin werden door de grondlegger van dit familiebedrijf, prof. Anton Aicher, beeldhouwer van beroep, poppen gebruikt van ongeveer vijfentwin tig centimeter hoogte, in een naar afmeting bijbehorend decor. Onder zijn zoon, prof. Hermann Aicher, de tegenwoordige leider, zijn de poppen tot welhaast een meter uit gedijd, hetgeen een aanmerkelijk voordeel betekent bij het spelen in grote zalen. We herinneren ons nog-héél goed hoe we om streeks 1935 op het balkon van de Concert zaal te Haarlem hebben zitten turen. An derzijds verhoogde juist de letterlijke en figuurlijke afstand tussen pop en toeschou wer het sprookjesachtige element, dat een van de voornaamste facetten van het marionettentheater vormt. De grovere af metingen, de scherpere contouren en voor al de nu veel beter zichtbare draden nemen iets van het ijle en onwezenlijke weg, al wordt dit direct vergoed door het beter waarnemen van details in expressie en kleding. Doordat de maskei-s onbeweeg baar zijn (in tegenstelling tot bijvoorbeeld de poppen van Bert Brugman, die ze „echt" kan laten zingen) moet de uitdrukking, de mimiek, verplaatst worden van het gezicht naar de gewrichten. De suggestie van vreugde en verdriet, van lachen en huilen moet komen uit houding en gebaar, ver sterkt door de belichting. Dit eist in de eerste plaats zorgvuldige en gedetailleerde constructtie van de poppen. Maar zelfs de beste blijft een dode pop als er geen Pyg malion is die hem leven inblaast. Wat prof. Aicher en zijn staf van mede werkers op dit punt bereiken grenst aan het ongelooflijke. Poppen, die over een hek of op een stoel springen zijn niets bij zonders, poppen die de subtielste gebaren maken van aarzeling, van verlangen, be staan hier. Zelfs een ballet van vijf can can-danseresjes a la de Folies Bergère is mogelijk. Het is een van' de hoogtepunten uit „Die Fledermaus" geworden. Toch stelt prof. Aicher zich terecht op het standpunt dat men geen nauwkeurige na bootsing van een opvoering met levende acteurs moet nastreven. De poppenwereld heeft zijn eigen wetten van stilering, die men niet straffeloos kan negeren. Als men zich aan die wetten houdt, kan een eigen resultaat worden bereikt. Een „levende opvoering" van „Die Fle dermaus" moet het van de fleurige muziek en goede zang hebben: het libretto is er Het bloemencorso in de bollenstreek zal niet op 27 april, maar zaterdag 13 april worden gehouden. Hiertoe heeft het corso comité woensdagavond besloten. Aanvan kelijk was de corsodatum bepaald op 27 april, doch de hyacinten, die in grote hoe veelheden voor het opsieren van de praal wagens nodig zijn, groeien thans zo snel, dat wordt gevreesd, dat op 27 april niet meer voldoende hyacinten beschikbaar zullen zijn. Op zaterdag 13 april vertrekt de stoet van praalwagens om elf uur 's morgens uit Sassenheim. Om drie uur zullen de bloemenwagens vanuit Bennebroek naar Sassenheim terugkeren. De minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, zal, ver gezeld van de secretaris-generaal van zijn ministerie, dr. A. H. Günther, en enige hoofdambtenaren, vrijdag 29 maart des middags een bezoèk brengen aan Van Her- waarden's kalkzandsteenfabrieken n.v. te Hillegom. De minister zal zich op uitnodiging van de directie op de hoogte stellen van de nieuwste produktiemethoden van kalk zandsteen. een van eindeloze en onwaarschijnlijke verwikkelingen, dat ons niet veel meer zegt. Spelend in de bizarre poppenwereld lijkt het meteen veel aanvaardbaarder doordat de regie het onwaarschijnlijke had geaccentueerd, zoals in de aan- en afvoer van rekwisieten en het onverwacht de monteren van het decor. Verder was er een geraffineerd gebruik gemaakt van het fraaie draaitoneel, dat een illusie van ruimte schiep en natuurlijk een ogenblik kelijke decorwisseling mogelijk maakte. Toch heerste er een sfeer van klassieke eenvoud en soberheid. Zelfs het spel zonder decor en hulpstukken werd niet geschuwd als het aan de realisering ten goede kwam. De spreekstemmen werden verzorgd door leden van het gezelschap. Voor de zang beschikte men over een uitvoering van het Weens Philharmonisch Orkest en het Koor der Weense Opera onder directie van Cle mens Krauss, vastgelegd door grammo foonplaten. Rolf Maedel had voor de be werking vooral bekorting gezoi-gd, die wel alle grote scènes tot zijn recht deed komen, maar het volgen van de verwikke lingen wel eens moeilijk maakte. Het pro- 'gramma voorzag hierin echter voortreffe lijk. De decors van Günther Schneider- Siemssen en de kostuums van mevr. Friedl Aicher gaven meer dan eens aanleiding tot een open doekje. Na de feestelijke finale kwam prof. Aicher zelf, moe maar stralend van vreugde, de huldiging van een volle zaal in ontvangst nemen. De aanvang van het cricketseizoen is in zicht en de besturen van de verenigingen en HCB zijn bezig met de voorbereidingen ervan. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de HCB zal dit jaar worden gehouden op donderdag 25 april in restaurant Brinkman, Houtplein. Een belangrijk punt van be spreking zal zijn het cricket-toenooi voor scholieren. Het plan is het toernooi dit jaar te houden op 7. 8 en 11 juni. De aangesloten verenigingen hebben hun medewerking reeds toegezegd. De competitie, waaraan dit jaar zal wor den deelgenomen door één elftal van BMHC, één van CVHW, drie van Haarlem en vier elftallen van Rood en Wit, hoopt men op 18 mei te kunnen beginnen. De traditionele jeugdwedstrijd tegen Amsterdam, om de zil veren bal. zal dit jaar in Haarlem worden gespeeld. Op dezelfde dag zal ook de jaar lijkse wedstrijd tegen SGS worden gespeeld. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een villa aan de Bent veldsweg te Bentveld. De dader heeft waarschijnlijk geweten, dat de bewoners reeds enige tijd niet aanwezig waren. Na dat een ruit werd ingeslagen is men het huis binnengedrongen. Uit een onderzoek van de recherche bleek, dat het hele huis van onder tot boven is doorzocht. Er wordt vermoedelijk echter niets vermist. De poli tie zal op de terugkomst van de bewoners wachten om deze zaak tot klaarheid te brengen. Stoffelijk overschot opgehaald De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft woensdag uit het water van het open havenfront het stoffelijk overschot opge haald van een man, die de sedert veer tien dagen vermiste bollenkweker uit Lis- se bleek te zijn. Aangenomen wordt, dat de bollenkweker een ongeval is overkomen; de vermoedens gaan in ieder geval niet in de richting van een misdrijf. Het onder zoek is inmiddels afgesloten. Het stoffelijk overschot zal naar Lisse worden overge bracht. Dinsdag berichtten wij reeds, dat een 35- jarige bollenkweker te Lisse sinds 11 maart spoorloos was. Op maandag 11 maart had de man een bezoek gebracht aan de bloembollenbeurs te Haarlem. Na 's avonds om tien uur even thuis te zijn geweest, is de bollenkweker weer vertrokken. Sinds dien heeft men hem niet meer teruggezien. Twee dagen nadat de man was verdwenen heeft de familie de politie in de arm ge nomen. Aangenomen wordt, dat de man bijna onmiddellijk na de verdwijning te water is geraakt. Hij was getrouwd en va der van een kind. „BESCHOUW nauwkeurig de dingen van het verleden, zij werpen licht op de toe komst", heeft een wijs man eens gezegd en hij zal wel ge lijk hebben. Maar zijn uit spraak heeft ons maar ten dele overtuigd toen wij op een achternamiddag vertoef den in de al te rustige rust van het Huis Van Looy, waar het honderdjarige gemeente archief een deel van zijn merkwaardigheden heeft uit gestald. Toen we de expositie verlieten om er zo spoedig mogelijk weer terug te ko men en laat velen dat voornemen volgen, want zij verdient het waren we eerder bezield met heimwee naar een onherroepelijk ver leden, waarvan wij ons de naglans nauwelijks kunnen herinneren. Het verleden waarin Haarlem een intieme, besloten gemeenschap was met veel grachtjes, veel trap- geveltjes, veel wallen en poorten, veel bomen vooral en hemelhoge, weidse verge zichten rondom. Dat wordt tenminste door de tekenin gen en gravures mooi gesug gereerd. In de vitrines daar entegen bewijzen keuren en ordonnantiën, privileges en reglementen een harder wer kelijkheid van toen: de Re novatie en Ampliatie (men schrok van een vreemd woord toen blijkbaar net zo min als nu) van het regle ment en Ordre op de Secreet- Reynigers; Keure en de Or- donnatie teghens de Stou- ticheyt der Pausgezinden en- de derselver excessen. En niet te vergeten de rekenin gen welke het stadsbestuur werden gepresenteerd: voor de viering van de Vrede van Rijswijk, voor de doop van Prins Willem V, voor de in huldiging van Keizer Karei V. Heden en verleden ont moeten ekaar wel eens in een naamgenootschap en men betreurt het bijna, dat de stadsarchivaris niet naast het document, waarin Hertog Al- brecht de Baan tot speelveld geeft (1389), het mede door Raadslid Albrecht gesteunde besluit heeft gelegd, waarbij de Parklaan tot kermisterrein wordt bestemd (1957). Wie weinig vertrouwen heeft in de over ons gestelde over heden, kan voor een kwartje in het Huis Van Looy erva ren, hoe goed Haarlem het met zijn heersers getroffen heeft.... in de middel eeuwen: Het stadsrecht van Willem II, de Tolprivileges van Floris V, de jaarmarkt van Willem met hetzelfde nummer, de vergrote vrijheid van Filips de Goede, kwijt schelding van straf van Karei de Stoute en een paar eeuwen later goede raad van W. van Sypesteyn bij de intocht der Fransen en nog weer wat later goede raad van de re geringscommissaris Plekker of de zich noemende loco- burgemeester Van Driel. Goede raden vervingen blijk baar goede daden. En daar tussen dan weer een foto van een andere weldaad der over heid: de winkel met duidelijk zichtbare eenheidsworst aan de Kleine Houtstraat ten tij de van de eerste wereld oorlog. Zo wisselen groot leed het beleg, schriel beleid de subsidie aan Frans Hals en ij dele vreugden het feestkoepeltje der Patriotten op de Grote Markt elkaar op deze tentoonstelling af als in een boeiend spel en wat blijft heet: Elaarlem. Dat zijn beste herinneringen mee geeft in een formidabel schoon Gesigt van de seer be roemde koopstadt Harelem geleegen in Holland aan het Buyten Spaarne. Achttiende eeuwse reclame zonder In dustriestichting of Haarlems Bloei. En wat we nu het mooiste vonden? Twee grappige dio- ramaatjes achter glas van de Papetoren en van de Kenne- mer of Nieuwpoort. Het eer ste hebben we daarom maar gefotografeerd en hierbij ge voegd. Lente, lente De Natuurvrienden van het Haarlemse Instituut voor Ar beidersontwikkeling zijn met de lente ontwaakt en hebben, hun uitgebreid programma gereed. Op 6 april"'wordt het seizoen met een lentefeest geopend. Daarna volgt een keur van excursies, bezoeken en andere tochten. Zo gaat men natuurlijk naar Thijsse's Hof, naar het Huis te Vogelenzang, naar de Vin- keveense plassen, naar Aals meer en de Velser tunnel, naar Duin en Kruidberg, het Zuiderzeemuseum en de Am sterdamse Waterleidingdui nen. Er zijn ook een nachte- galentocht, een vogeltocht, een speurtocht door Haarlem. Men gaat verder van huis, op een bustocht om het IJsel- meer en naar Oisterwijk. Men traint voor de Avond vierdaagse of gaat kamperen in Noordwijk, op Texel, in Velsen en in Bakkum om daar paddenstoelen te zoeken. En dan hebben we nog niet alles opgenoemd. Wie met ge lijkgestemden en -gezinden op pad wil, weet dat aan hem gedacht is. Mikpunt Vele schippers, die regel matig de wateren in de Spaarnestad bevaren, bekla gen zich over het gedrag van de Haarlemse schooljeugd. Vooral de schippers van de kleinere scheepjes en de tuin ders, die met vletjes hun pro- dukten naar de groentenvei- ling aan het Spaarne vervoe ren, ondervinden veel over last van de jeugd. Het ge beurt meer dan eens dat zij van een brug of de wal af met alle mogelijke projectie len, waaronder zelfs stenen, worden bekogeld. Deze men- Hieronder volgt een lijst van boeken, aangeschaft door de Stadsbibliotheek. Romans: Andres, De reis naar Portiuncula: Berghuis. Drie vrou wen; Christie, Driehoek op Rho- dos; Dürrenmatt, De verdenking; Fussenegger, Het huis der don kere kruiken: Mann, De blauwe engel; van Gulik, The Chinese maze murders: Powell. A ques tion of upbringing; Bastide, Les adieux. Populair wetenschappelijk: Deutsche Buchmalerei, Des Mit- telalters; English Spurgeon en Pearson, Ontwikkeling en proble matiek van het gevoelsleven; Bu- ber, Gog und Magog; Brautigam, Langs de havens en op de sche pen; Larsen, Nachtmerrie der on- schuldigen; Aschner, De kunst van het genezen;. Blöte-Obbes, Kijken en maken, Speelgoed II, Huis en hof; Bouwman, Goeden avond dames en heren; Schrij vers blootshoofds over de roman en eigen werk; Voeten, De zon op mijn hand en andere gedich ten: van Guldener, Beeldhouw kunst; Glazema en Ype.y, Mero- vingische ambachtskunst; Sin clair, Ballet der lage landen; Scherchen, Lehrbuch des Diri- gierens; Pidoll, Beethoven in We nen; Strandberg, In het jaar van de tijger; Sattler, Door de onbe kende Himalaja; Pinney. Zwerf tocht door Afrika; Wright, De kleurenbarrière, een verslag van de conferentie van Bandung; Schreiber, Glorie en ondergang: Mollema, Geschiedenis van Ne derland ter zee, dl. 3. Harbers, Ebenerdige kleinere Eigenheime mit grosraumiger Wirkung; Schefold, Pompcji, Zeugnisse grieehischer Malerei; Elgar en Mailard. Picasso; Jeppe- son. Counterpoint, the polyphonic vocal style of the sixteenth cen tury: Bekius, Inleiding tot de muziek; Sunaga. Japanse music; Willis, De adembenemende tocht van de „Seven little sisters"; Ve- nedig: van Kampen, Wijkende windernis (Nieuw-Guinea); Wil son, van Warschau tot Hiroshima, dl. 1; Schöffer, Het nationaal-so- cialistische beeld van de geschie denis der Nederlanden; van der Heide. Oudheidkundig bodemon derzoek in nieuw land: Hogeweg- de Haart. Anna Barbara van Meerten-Schilperoort; van Wei deren Rengers, Schets eener par lementaire geschiedenis van Ne derland, dl. 5, 1940—1945, door L. G. Kortenhorst: Couperus, Ver zamelde werken, dl. 19. sen kunnen zich tegen dit soort baldadigheid niet ver- e weren en wij vragen ons dan ook af of de oudere Haarlem- j| mers hier niet meer tegen e kunnen doen. Want aan die medewerking schijnt het nog- al eens te ontbreken. e Onlangs waren we er ge- e tuige van dat een motor- schip in het Spaarne met rotte appelen werd bekogeld. e Met de armen zwaaiende probeerde de vrouw van-de schipper deze gooipartij af te e weren om haar man die het roer hanteerde en twee j| kleine kinderen in het glazen e stuurhuis letsel te besparen. e Geen beste beurt voor de Haarlemse jeugd! Lijst en bus De volgende collecte kon- digt zich aan: het is die van e „Humanitas", de vereniging e voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag. e Wie van 1 tot en met 6 april e wil meehelpen met lijst en bus kan zich aanmelden op e Linschotenstraat 87rood, Zaa- e nenlaan 149, Tweede Hooger- woerddwarsstraat 42, Kamer- ling Onnesstraat 5, Vondel- e weg 96 en Vosmaerstraat 82. e llll^ DE TUSSEN VELSEN EN BEVERWIJK gerezen „kwestie-Van Hattum", die onlangs het IJmond-krijgsrumoer weer hoog deed oplaaien in Velsens raad en ongezouten verwijten opleverde, zowel aan het adres van Beverwijks eerste burger, de heer J. G. S. Bruinsma als de firma Van Hattum en Blankevoort, heeft gisteravond een extra-raadsvergadering in Beverwijk eveneens beziggehouden. Het enige agendapunt voor deze bijeenkomst werd dan ook veroorzaakt door het definitieve besluit van de firma, om domicilie in Beverwijk te houden en de daaraan verbonden grondver- koop op het buiten „Scheijbeeck" voor dé uitbreiding. Burgemeester Bruinsma heeft de raad geopend met een verklaring, die een rustig antwoord moest zijn, en dat voor de raadsleden dan ook was, op het „onzakelijke en grove debat in Velsens raad", die misbruik zou hebben gemaakt van de onschendbaarheid van het hoogste gemeen telijke bestuurscollege. De verklaring luidde aldus: „De behandeling van een zogenaamde nota-Van Hattum in de raad van de ge meente Velsen welke nota mij onbe kend was en waartegen ik mij dus niet heb kunnen verweren heeft in die raad geleid tot een grof en onzakelijk debat, waarbij men zich niet heeft ontzien de ge meente Beverwijk en mij persoonlijk on heus te behandelen", zo begon de burge meester. „Dat ik thans een enkel woord over deze zaak spreek vindt zijn oorzaak in het feit, dat uw raad en de bevolking van onze stad die voorlichting verlangt, waarop het recht heeft", zo zei de heer Bruinsma. „Bovendien hebben de talloze bewijzen van sympathie en de talloze afkeuringen omtrent het in Velsen voorgevallene mij eveneens genoopt een woord te spreken al was het alleen maar om met rechtge- meende verontwaardiging vast te stellen dat men de onschendbaarheid van de raad heeft gehanteerd om grove beschuldigin gen en verdachtmakingen te uiten, welke in vele Nederlandse kranten als „laakbare handelingen" werden betiteld", zo zei hij. „U kunt deze verklaring zien als een rus tig en weloverwogen stelling nemen tegen de door Velsen ingebrachte beschuldigin gen. Ik ben sportief genoeg om te verkla ren en dat meen ik ook dat ik begrip heb voor de teleurstelling van het gemeen tebestuur van Velsen over de ontwikkeling van de zaak-Van Hattum. Het is natuurlijk erg spijtig, dat veel werk voor niets ge daan is. Evenwel overkomt menig gemeen tebestuur dergelijke teleurstellingen, zon der dat dit aanleiding geeft tot jammeren". Ir. H. K. Volbeda, die benoemd is tot hoogleraar in de technische bedrijfsleer aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft zijn ambt aanvaard met een rede over „Het industriële gebruik van machines". Hij betoogde, dat de opleiding in Delft op een brede basis van mathema tische, fysische en algemeen technische kennis berust en dat daarop in latere stu diejaren de kolommen der specialisaties worden opgericht. Het behoort echter eveneens tot de taak der ingenieursop leiding, de grondslag te leggen voor latere ontspecialisatie, welke bij het groeien naar een grotere verantwoordelijkheid on misbaar is. Bij analyse blijkt tenslotte hoe de inge nieur, die bij het gebruik van machines in de industrie betrokken wordt, telkens aanloopt tegen de grenzen van zijn vak. Hij stuit onvermijdelijk op bedrijfs-econo- mische, sociologische, psychologische en medisch-fysiologische problemen. Op de hieruit voortvloeiende noodzaak tot het uitbreiden van de kennis van de ingenieur, vestigde prof. Volbeda in het slot van zijn rede de aandacht. Nieuws in het kort Beroepcntentoonstelling. In de ko mende drie maanden zal de beroepenten- Loonstelling van het Arbeidsbureau, die in gericht wordt in het schoolgebouw aan de Schoterstraat te Haarlem, voor leerlingen van de hoogste klasse der lagere en v.g.l.o.- scholen te bezichtigen zijn. Gerekend wordt op een bezoek van drieduizend leerlingen. Bridge-drive. Ten bate van de Stich ting Kinderbewaarplaats te Haarlem zal op dinsdagmiddag 9 april in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliers- straat een bridge-drive worden gehouden. Men kan zich per paar vóór 5 april opgeven bij de heer J. Fabel, Spaarnwouderstraat 82 te Haarlem, telefoon 14351. Aalsmeer Minicorso. Ook in de komen de maanden zal in een kas aan de Oostein- derweg 102 te Aalsmeer het minicorso rij den. De opening is bepaald op donderdag middag 4 april. De praalwagens zijn gecom pleteerd met een bezetting van menselijke figuren, gekleed in prachtige kostuums. De opbrengst is bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis. Kaderavond N.V.V. De bestuurdersbond Haarlem van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen zal woensdag 17 april in het wijkgebouw van de Nederlandse Her vormde Gemeente te Haarlem zijn laatste kaderavond in dit seizoen houden. De heer Reitsma. landelijk propagandist van de Ne derlandse vereniging A.V.O. (sociale zorg voor mind er-validen), zal een inleiding houden over het doel en streven van ze vereniging. Ook zullen enige films worden vertoond. Van tram gevallen. Een zeventienjarig meisje is woensdagochtend omstreeks acht uur in de Tempeliersstraat te Haarlem van een tram van de N.Z.H. gevallen en met een voet onder een van de wielen gekomen. Zij wilde op de reeds rijdende tram sprin gen, heeft waarschijnlijk het evenwicht ver loren en is gevallen. Het meisje is opgenomen in de Mariastichting. In het kader van de boekenweek. Ter gelegenheid van de boekenweek zal dr. A. Melchior vrijdagavond 5 april in het Jeu i- huis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een lezing houden over zijn laatste reis naar de Kongo. Ooievaartje. Voor de dinsdag gehou den examens voor de kraamaantekenirig slaagden de volgende verpleegsters van het St. Elisabeth's gasthuis: E. Ehnie, S. G. L. Klapmeyer, N. Knebel, A. F. Möhringer, J. v. d. Spek, C. Vonk en M. v. d. Zwan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19