Egypte zal het Suezkanaal op 10 april geheel openstellen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ook voor Britse en Franse schepen, mits zij betalen HET WEER Nederlandse delegatie zeer ontstemd over Amerikaanse vertragingsactie Parijs en Londen handhaven hun eisen De luchtvaartbesprekingen te Washington Drs. Van de Beugel heden naar Dulles (at! Britse vakbonden besloten staking uit te breiden Opklaringen Overleg met minister Staf en I. A. Aler Jordanië ontkent dat Akaba door Arabië wordt bezet Akkoord over de agenda op ontwapeningsconferentie? Tijdelijke prijsverlaging van Consumptiemelk ongewenst Het woord is aan Een dode in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 252 DODEN Hervatting van relaties tussen China en Japan? Veerboot op Tjitarum omgeslagen; 40 doden Atooinproevem 71e JAARGANG No 221 DONDERDAG 28 MAART 1957 302e JAARGANG No 69 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ■r Cairo/Londen/Parijs/Nieuw Delhi (Reuter/AFP) De politieke adviseur van president Nasser, Ali Sabri, heeft bekend gemaakt, dat het Suezkanaal op 10 april voor grote schepen open gesteld zal worden. Sabri verklaarde, dat de Egyptische regering de vereniging van kanaalgebruikers niet erkent. Zij zal zelf alle tol gelden innen en een deel ervan opzij leggen voor onderhoud en ontwikkeling van het Suezkanaal. Ook Britse en Franse schepen zullen gebruik mogen maken van het kanaal, aldus de verklaring, die gepubliceerd is door het blad „Al Sjaab". Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft in Londen gezegd, dat er geen waarheid schuilt in het bericht dat Groot-Brittannië de zes grondslagen van de UNO voor de exploitatie van het Suezkanaal niet meer erkent. De woordvoerder doelde hierby op een krantenbericht over de conferentie van Bermuda, waarin is gezegd dat Egypte de exploitatie van het Suezkanaal zou overnemen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft in de Na tionale Vergadering te Parijs verklaard, dat de Franse regering er haar bondgeno ten van in kennis heeft gesteld, dat zij de Egyptische aanspraken op het gehele be drag van de tolgelden niet kan aanvaar den. Pineau verklaarde, dat er tussen Gr.- Brittannië en Frankryk volledige overeen stemming bestaat over de wyze, waarop het vraagstuk van het Suezkanaal moet worden opgelost. De houding van secre taris-generaal Hammarskjoeld acht Frank rijk „tegenstrijdig en onaanvaardbaar", daar de reis van de secretaris-generaal naar Cairo louter een informatief karak ter had, aldus Pineau. De Indiase minister zonder portefeuille Krisjna Menon heeft in het parlement van India verklaard, dat Egypte er geen be zwaar tegen heeft dat het vraagstuk van het recht van Israel op vrije vaart door het Suezkanaal naar het Internationale Drie weken vroeger dan gewoonlijk staan de vruchtbomen in Zuid-Lim burg in bloei. In het dorpje Berg en Terlijt benemen de bloeiende bomen alle uitzicht op het kerkje. (Van onze correspondent in Londen) Het is vandaag de twaalfde dag van de staking in de Britse scheepsbouw en het conflict in de metaalindustrie duurt al vijf dagen. Tenzij een regeling wordt be reikt zal het aantal stakers in de metaal nijverheid zaterdag anderhalf miljoen be dragen. De werkgevers overwegen een plan voor werkhervatting, voorgesteld door de minister van Arbeid. Alles is gereed voor de tweede etappe van de „sneeuw- bal"-staking in de metaalnijverheid. Wan neer er geen verandering komt in de situ atie, zullen zich zaterdag in en om Londen een half miljoen arbeiders bij de staking aansluiten. Men had gehoopt uitbreiding van de staking te kunnen vermijden, aan gezien er ijverig naar een oplossing wordt gestreefd. Het besluit van de vakbonden betekent een nieuwe druk op de onder nemers. De Voorzitter van de werkgevers-fede ratie in de metaalindustrie, verklaarde na afloop van de conferentie met de minister dat de toestand uiterst moeilijk is. Hij ont kende dat de besprekingen zouden zijn vastgelopen. Het enige lichtpunt is dat zowel de werkgevers-organisaties als de bonden bereid zijn mee te werken aan de door de regering ingestelde commissie van onderzoek. Minister MacLeod verklaarde in het Lagerhuis dat hij tracht een basis te vinden voor de gelijktijdige oplossing van de conflicten in de scheepsbouw en de metaalindustrie. De uitbreiding van de metaalstaking tot Londen zal volgens de minister niet alleen ernstige gevolgen heb ben voor het economische leven, maar de verbittering nog doen toenemen. De kans lijkt gering dat de werkgevers in de scheepsbouw zullen ingaan op het denk beeld van de bonden voor een onmiddel lijke, voorlopige, loonsverhoging van vijf percent, waarna de rest van de, eventu ele, maatregelen zal worden voorgelegd aan de commissie van onderzoek. (UP/Reuter) De firma's die door de sta king getroffen zullen worden zijn: De Ha- villands,, Hawkers, Napiers, Vickers, Bri tish Thomson Houston, General Electric, Hoover, Siemens en de Citroënfabrieken te Slough. De Fordfabrieken te Dagenham in Essex zullen niet van de staking te lij den hebben, omdat de maatschappij zelf over haar eigen loonregeling onderhandelt. t^xco^cc<x>occoK<xoccoccoccooaxxoccc<:. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Iets hogere middagtemperaturen Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Drs VAN DEN BEUGEL, de leider van de Nederlandse delegatie by de luchtvaart besprekingen in Washington, heeft woensdagmiddag een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter. Na afloop ver klaarde hy: „Wij zijn tot geen enkel besluit gekomen". Drs. Van den Beugel zei, dat er in de V.S. een krachtig verzet is tegen inwilliging van de Nederlandse verlangens. Volgens hem konden de verslaggevers zelf hun conclusies trekken uit het feit, dat hy voor woensdag en donderdag extra-byeenkomsten had gearrangeerd met de plaats vervangende onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy, die hy woens dagochtend had gesproken, met onderminister Herter en met minister Dulles. Laatst genoemd zou hij donderdagmiddag ontmoeten. Drs. Van der Beugel betreurde het, dat de delegatie alleen met de Amerikaanse regering contact heeft en niet tegelijk met het Congres. Hij zei, dat de Nederlandse onderhandelaars zowel voor als na de bij eenkomst van de senaatscommissie voor buitenlandse handel hadden gehoord over het binnenlandse verzet in Amerika tegen uitbreiding van de activiteit van buiten landse luchtvaartmaatschappijen in het land. In dit verband merkte hij op, dat Amerika niet het enige land is, „waar men zowel met binnenlandse als met buiten landse factoren rekening moet houden". „Op een zeker ogenblik moet men kiezen", aldus de Nederlandse delegatie-leider. Drs. Van den Beugel zei te verwachten, dat hij volgende week woensdag Washing ton zal verlaten, na maandag en dinsdag aldaar besprekingen te hebben gevoerd met minister Staf. Als het er naar uit zou zien, dat men tot een akkoord kan komen hetgeen in het komende weekeinde wel duidelijk zal zijn zou het overleg wel licht maandag en dinsdag worden voortge zet. Hoe het resultaat ook zal uitvallen, in elk geval zal drs. Van den Beugel te Wash ington nog een persconferentie houden. De delegatieleider verklaarde voorts, dat er tot dusver bij de onderhandelingen „veel te veel tijd is gebruikt voor het uitwisse len van het dogmatisme van de luchtvaart- politiek, zonder tot de kern van de zaak te komen". ADVERTENTIE BARUUORISSTR HAARLEM TEL 1 3439 FERD BOISIR. 48 ADAM TEL. /17162 Antilope Suède Damesjasjes 169.50 AMMAN/WASHINGTON (UP/Reuter) Jordaanse militaire kringen hebben ont kend dat Saoedi-Arabische troepen naar 't Jordaanse fort Akaba zouden optrekken. Dit in tegenstelling tot een bericht van het nieuwsagentschap voor het Naije Oosten te Cairo. De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft de afgelopen dagen een kort bezoek aan de Verenigde Staten gebracht. De heer Aler, die maandagavond uit Nederland vertrok en woensdagmorgen terugkeerde, heeft onder meer in New York contact gehad met de K.L.M.-organi- satie aldaar en in Washington met de Ne derlandse delegatie. (Reuter/ANP). Onze correspondent te Washington tekent hierbij aan: Toen ik woensdag op de persconferentie van president Eisenhower de vraag stelde: „Mijnheer de president, kort geleden hebt u een brief beantwoord van de Nederland se minister-president omtrent de lucht vaartonderhandelingen, die thans plaats vinden in Washington. Het schijnt echter dat deze onderhandelingen zich moeizaam voortslepen en ik vraag mij af of u van plan bent hieraan iets te doen voor het geval de onderhandelaars geen overeen komst bereiken?", antwoordde de presi dent: „Zoals u begrijpt ben ik niet in eer ste instant'e de autoriteit die een overeen komst moet sluiten met een vreemd land omtrent luchtlandingsrechten. Ik moet al leen de goedkeurende autoriteit zijn in zulke gevallen. Ik heb de Nederlandse mi nister-president meegedeeld dat ik alles zal doen wat ik kan om te bespoedigen dat zijn voorstel grondig en met sympathie wordt bestudeerd. Ik heb het voorstel onder ogen genomen en gevraagd dat an deren dit ook zouden doen. Ik heb het voorstel aan de onderhandelaars overge dragen en doen weten, dat ik van mening ben dat wij heel spoedig tot een of an dere regeling moeten komen. Ik hoop dat zulks zal geschieden en dat ik dan de zaak opnieuw onder ogen kan zien. Zo ver ben ik dus gegaan in deze kwestie. Daarna ben ik afwezig geweest". Uit dit informele, maar met kennelijke sympathie geformuleerde antwoord blijkt ongetwijfeld de grote welwillendheid van het Amerikaanse staatshoofd ten deze. De Nederlandse onderhandelaars voeren dan ook geen strijd tegen de hoogste Ameri kaanse autoriteiten, maar in feite tegen de politiek van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen. De oppositie der Ameri kaanse maatschappijen is alleen tot zwij gen te brengen indien Eisenhower, Dulles en diens onderminister Herter de onder handelaars te verstaan geven, dat de goede betrekkingen met de kleine Europese bondgenoot Nederland terdege moeten meetellen bij de afweging van de verschil lende factoren. De leider der Nederlandse delegatie, staatssecretaris Van der Beugel, laat niets onbeproefd dit tegenwicht in de weegschaal te brengen. Gerechtshof verwezen wordt. Menon zei dat Egypte het standpunt huldigt dat het in oorlog is met Israel en geen Israëlische schepen door het Suezkanaal kan laten varen, op grond van de conventie van 1888. Hij verklaarde dat de regering van India het hiermee niet eens is en dat de kwestie naar de mening van India door het Inter nationale Gerechtshof geregeld moet wor den. Volgens Menon wil Egypte geen crisis toestand scheppen bij de heropening van het kanaal. Naar aanleiding van berichten uit Lon den, dat er mijnen zijn in de Golf van Suez, is in Cairo verklaard, dat alle mij nen zijn verwijderd en dat reeds vele sche pen zonder moeilijkheden door de Golf zijn gevaren. De Britse regering heeft de reders aangeraden geen gebruik te maken van het kanaal voordat de toestand „dui delijker wordt", zo heeft de Britse minister van staat Orsmby-Gore het Lagerhuis schriftelijk medegedeeld. Intussen neemt de scheepvaart door het kanaal met de dag toe. Woensdag zijn vier schepen met een tonnage variërend van drie- tot vierduizend ton door het kanaal gevaren. Het 499 ton metende Nederlandse vrachtschip „Casablanca" is woensdag te Suez het kanaal binnengevaren. Bij Suez liggen zeven schepen van vier- tot acht duizend ton bij Suez te wachten: drie Ita liaanse en twee Russische schepen, een Roemeens en een Turks schip. Twee Pa namese schepen, een Costaricaans en een Grieks schip zijn woensdag door het ka naal gegaan. Betaling In een circulaire van de Egyptische ka naalautoriteit aan scheepvaartmaatschap pijen wordt gezegd dat de betaling der kanaalrechten moet geschieden in Egypte in Egyptische ponden, afkomstig van scheepvaartrekeningen, welke „gevoed" moeten worden met buitenlandse valuta (in het geval van Westeuropese landen met Deense, Noorse en Zweedse kronen, Belgische franken, vrije Nederlandse gul dens, Italiaanse lires en Duitse marken). Deze valuta's moeten vrij inwisselbaar zijn in andere valuta's van leden-landen der Europese Betalings Unie tegen de door het Internationale Monetaire Fonds vast gestelde officiële koers. Rekeningen van India moffen gevoed worden met rupees en die van alle andere landen met Ame rikaanse en Canadese dollars of vrije Zwit serse franken. De betaling mag echter ook geschieden in andere valuta's, aanvaard baar voor de Egyptische autoriteiten. LONDEN (Reuter) De westelijke le den van de subcommissie van de UNO voor ontwapening zouden, naar in conferentie kringen verluidt, in Londen een Russisch voorstel om terstond de kwestie van proef nemingen met kernwapens te behandelen aanvaard hebben. Zij stonden er aanvan kelijk op, dat het eerste onderwerp van de uit zeven punten bestaande agenda de kwestie van beperking der conventionele bewapening zou zijn. Men zou thans over eenstemming bereikt hebben over de volg orde van behandeling van de agendapun ten: 1. proeven met kernwapens; 2. beper king van de conventionele bewapening; 3. beperking van de kernbewapening; 4. internationale controle-organisaties en in spectiestelsels; 5. raketten; 6. de gebieden met beperkte bewapening; 7. overige ont wapeningsvraagstukken. Produktschap voor Zuivel: Het produktschap voor Zuivel acht het niet gewenst in de zogenaamde A.V.M.-ge- bieden, waartoe ook het westen des lands behoort, de prys van consumptiemelk met ingang van 1 april met een cent per liter te verlagen tot 30 cent per liter. Dit oordeel zal ter kennis worden gebracht van de di recteur-generaal voor de pryzen, die een besluit tot prysverlaging ter kennis van de A.V.M. (Algemene Vereniging voor Melkvoorziening had gebracht. Als motief voor zijn standpunt voert het bestuur van het Produktschap voor Zuivel aan, dat op 1 juli a.s. de prijzen van de consumptiemelk met 6 cent per liter zullen worden verhoogd. Het prijsverschil van 1 cent per liter voor de periode van 1 april tot 1 juli zau dan kunnen worden ver rekend in het rekening-courant-systeem tussen de melkslijters en de standaardisa- tiebedrijven. Multatuli De roeping van de mens is, mens te zijn. Vlak bij de Nederlands-Duitse grens is een auto, waarin de 30-jarige J. Gramser, vader van twee kinderen, J. Lauf en H. Lauf, alle uit Siebengewald, gezeten wa ren, in een bocht geslipt en met grote snelheid tegen een boom gereden. Gram ser werd daarbij op slag gedood; de an dere twee moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd worden. Op de weg Zwolle-Ommen, op de vier sprong nabij het station D a 1 f s e n, is een ongeladen vrachtwagen van een wegenbouwbedrijf te Zwollerkerspel en een bestelauto van een houthandel uit Dalfsen met elkaar in botsing gekomen. Van de zes inzittenden van de bestelauto, allen arbeiders van de houthandel, werden drie personen gewond. Een hunner, de 36-jarige H. Sandink uit Oud Leusden, moest, waarschijnlijk met een schedel- basisfractuur, naar een ziekenhuis in Zwolle worden overgebracht. Op de door knipperlichten beveiligde overweg in de Zwolse Weg te R a a 11 e in het baanvak Zwolle-Almelo is vanmor gen vroeg een „Blauwe Engel", afkomstig uit Zwolle, op een truck met oplegger uit Weerden gereden. De trein is ontspoord en er werd grote materiële schade aange richt, maar er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De oplegger was geladen met boomstammen. O Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 252 personen, j van wie 41 kinderen. De band van de Horse Guards tijdens een repetitie in Hyde Park in Londen voor het komende Brits-Franse Festi val dat in april in Parijs wordt gehou den. Het staatsiebezoek van Koningin Elizabeth aan Parijs valt in dezelfde periode. TOKIO (UP) Premier Siroky van Tsjechoslowakije en zijn Chinese ambt genoot Tsjoe En-Lai hebben in Peking een Chinees-Tsjechoslowaaks vriendschapsver drag ondertekend, aldus meldt radio- Peking. Het verdrag voorziet in „wederzijdse economische steunverlening en samenwer king". Voorts verplichten beide partijen zich deel te nemen „aan elke activiteit, waardoor de wereldvrede en -veiligheid, in overeenstemming met het Handvest der UNO, worden versterkt". Voorts werd een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin, behalve de gebruikelijke aanvallen op het Westen, volkomen overeenkomstig het Russische voorbeeld, een passage de aandacht trekt. Dat is die, waarin het aan knopen van diplomatieke betrekkingen tus sen Japan en Tsjechoslowakije toegejuicht wordt. (Communistisch China en Japan onderhouden namelijk geen diplomatieke betrekkingen). Wellicht wil men van Chi nese zijde de betrekkingen tussen Japan en het communistische Tsjechoslowakije gaarne als een precedent voor diplomatieke betrekkingen en communistisch China zien. De speciale vermelding in de gemeen schappelijke verklaring wijst hier op. DJAKARTA (UP). Veertig Indone sische boeren, die bezig waren de rivier Tjitarum over te steken zijn met een veerboot in de sterk gezwollen rivier om geslagen en verdronken. Slechts tien per sonen werden tot dusverre gered en slechts twee lijken zijn geborgen. De Russische afgevaardigde bij de ont wapeningsbesprekingen in Londen heeft zijn westerse collega's dezer dagen voorge steld, onverwijld te gaan spreken over het voorstel van zijn regering, alle proef nemingen met atoomwapens, inclusief waterstofbommen, met onmiddellijke in gang tijdelijk geheel stop te zetten. Er zijn vandaag - alsnog onbevestigde - berichten uit Londen, dat de westerse afgevaardig den ermee zouden hebben ingestemd, dit punt inderdaad boven aan de agenda van de besprekingen te plaatsen. Maar dat be tekent natuurlijk nog allerminst, dat zij ook instemmen met het voorstel tot stop zetting van de proeven. Dat dit laatste inderdaad nog geenszins het geval is, wordt wel duidelijk als men kennis neemt van de verschillende reacties, die het voorstel van de Sovjet-Unie in Amerikaanse en Britse regeringskringen heeft gewekt. Zowel in Londen als in Washington werd al dadelijk verklaard, dat het Russische voorstel niets anders dan propaganda is en dat het ternauwernood voor serieuse discussie in aanmerking komt. In Washington werd daar aan toe gevoegd, dat het Westen er niet op kan ingaan tot de Russen hunnerzijds hebben ingestemd met de westelijke voorstellen voor een doeltreffend systeem van toezicht op de aanmaak en voorraadvorming van kernwapens in alle landen. Van Britse kant werd opgemerkt, dat het Westen de voorkeur geeft aan het op Bermuda ont worpen stelsel van uitwisseling van waar nemers bij alle proefnemingen. Aan een onmiddellijk stopzetten van de proefnemingen schijnt aan westelijke kant op dit ogenblik dus nog in het geheel niet te worden gedacht. Wat Engeland betreft, heeft premier MacMillan trouwens catego risch verklaard, dat het zeker niet van plan i zijn eerste proef met een waterstof wapen - over enige weken op of bij Christ mas Island in de Stille Oceaan te nemen - af te gelasten. En volgens sommige Britse bladen zouden op die proef deze zomer nog twee andere volgen. De protesten van Japan, dat voor zijn eigen bevolking scha delijke gevolgen van eventuele radio actieve „uitval" der explosies vreest, zijn door de Britse regering afgewezen, met de mededeling dat er afdoende voorzorgsmaat regelen ter voorkoming van zulke gevolgen worden getroffen en dat Engeland boven dien aansprakelijk zal zijn voor alle schade die er niettemin voor Japan uit zou kunnen voortvloeien. Nu moge het waar zijn, dat het Russische voorstel louter propaganda is en dat Mos kou het misschien alleen heeft gedaan in de veronderstelling dat het Westen er tóch niet op in zal gaan. Maar zou het dan geen veel grotere propaganda voor het Westen zijn, als dat er wèl op in ging? Men dient z.ch af te vragen, wat het Westen zou ver liezen als het de proeven werkelijk zou staken, al was het inderdaad maar tijdelijk (zoals de Russen zelf voorstellen), zodat ze dadelijk zouden kunnen worden hervat als zou blijken dat de Sovjet-Unie zelf zich niet aan de afspraak hield. (Want van ge heimhouding van explosies van deze aard kan geen sprake zijn.) Als leken willen wij gaarne aannemen, dat de stopzetting in technologisch opzicht nadelig zou kunnen zijn, omdat ervaring met kernwapens - gelukkig! alleen nog langs experimentele weg kan worden opgedaan. Maar h o e na delig? Valt er op dit gebied nog „vooruit gang" te boeken? Kan iemand ter wereld nóg meer willen bereiken dan de uitroeiing van alle leven op aarde, hetgeen bij de huidige stand van de technische ontwikke ling der kernwapens nog maar een peule schilletje is? Verliest de mensheid, of enig nationaal-begrensd deel van die mensheid, er dus inderdaad iets aan, als de militairen terzake van de atoom- en de waterstofbom niet nóg knapper worden dan ze nu, helaas, al zijn? Wij kunnen het niet geloven. Wij kunnen het des te minder geloven omdat het bij deze proeven uitsluitend om bom men gaat en niet b.v. om ladingkoppen van granaten, waarbij de studie nog op beperking van het vernietigende effect zou kunnen zijn gericht. En het politieke verlies? Als het niet zo tragisch was, zou men er alleen om kunnen lachen dat de Britse regering meent, dat Engeland's politiek prestige als grote mo gendheid afhangt van het wel of niet demonstratief bezitten van een waterstof bom. En even dwaas is de veronderstelling dat de Russen, die door hun spionage- systeem ongetwijfeld niet geheel onkundig zijn van wat er in Amerika's militaire laboratoria gebeurt, plotseling minder respect voor de macht van de V. S. zouden krijgen als hun waarnemingsinstrumenten geen Amerikaanse explosies meer zouden registreren. Lóat het voorstel dan Russische propa ganda zijn. Het Westen zou die niet beter kunnen ontmaskeren dan door er op in te gaan. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1