HET JONGENSEILAND DE BUIT BINNEN „Het lied van de moordenaar" Agenda voor Haarlem Een rij schitterend witte tanden IVOROL!™*?"'* Fa. B. Van Beinum te kalm, orkest te virtuoos De negen Muzen v Kort en bondig DONDERDAG 28 MAART 1957 5 Romantisch melodrama van Hugo Claus door het Rotterdams Toneel Stoll-theater in Londen zwicht voor belasting HOOGTEZON H. 3. MAERTENS N.V. Onderzoek naar de lerarensalarissen „Oscars" uitgereikt Duurder couponboekjes voor ziekenfondspremie J Een man naar ons Britse hart" Jeugd maakt een ruïne van „Sparrendaal", dat men wil restaureren Interacademiale opleiding van organisatiedeskundigen Dr. R. L. Beukenkamp voor IGEM naar Washington OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS J „Er wordt geknoeid met werktijd Horeca-personeel" Direct bij zijn benoeming, aan het begin van het vorige seizoen, tot mededirecteur van het Rotterdams Toneel kondigde Ton Lutz het voornemen aan het werk van de jonge Belgische dichter en romanschrijver Hugo Claus bij het Nederlandse publiek te introduceren. Met een knappe voorstelling van „Een bruid in de morgen" heeft hij die belofte gestand gedaan. Dit psycholo gisch eigenaardige, overigens strikt natura listische stuk staat nog steeds op het re pertoire van dit gezelschap. De vooral in Den Haag en in de Maasstad zo populaire actrice Coba Kelling viert met de moeder rol daarin binnenkort haar reeds aange kondigde jubileum. Jongstleden zaterdag heeft de bovengenoemde regisseur, weder om zelf meespelend, een tweede daad van vertrouwen in de ontwikkeling van een bijzonder talent gesteld met het uitbrengen der première van diens nieuwe avondvul lende spel „liet lied van de moordenaar". Het stemt tot grote voldoening dat men aan een auteur, die zich van de Neder landse taal bedient, kennelijk alle eer heeft willen bewijzen. Dit bleek ook uit de veel omvattende zorg, die er aan het door Ni- colaas Wijnberg en Metten Koornstra ge lithografeerde programma is besteed. Men vindt daarin citaten uit het stuk, een paar gedichten van Hugo Claus, een curieuze biografie in de stijl van ons eerste lees boekje, maar geen aanduiding van histo rische achtergronden der handeling, waar voor de schrijver blijkbaar geen interesse toonde, doch waarvan de Nederlandse toe schouwer graag iets meer zou willen weten, al ware het slechts wat de telkens genoem de „brigands" eigenlijk voor strijdlustige sinjeuren waren. Wij komen nu alleen te weten, dat het stuk in West-Vlaanderen speelt, rond 1795, dus tijdens de Franse overheersing. De hoofdpersoon is een zekere Moerman, een gewezen verzetsstrijder, die nu als particu lier struikrover in de bossen woont een omstandigheid, die Wijnberg gelegenheid bood tot het ontwerpen van een suggestief en waarlijk fascinerend belicht decor. Of deze Moerman werkelijk geleefd heeft, weet ik niet. Dat doet er niet toe. In de werkelijkheid van het toneel, waar het tenslotte om gaat, komt hij slechts tot on wezenlijk leven. Hij geniet bij de mede leden van zijn bende de reputatie van on kwetsbaarheid. Hij kent de begeerte van het vlees, want hij heeft een langdurige verhouding met bruine Tilda, een zigeuner achtige dochter van een gedroste priester. Maar als ook zijn bloed gaat spreken, be gint zijn ondergang: hij wordt hartstoch telijk verliefd op de wufte echtgenote van de machtige Baron van Werveke, welke laatste een winstgevende belangengemeen schap met de legendarische rover heeft ge sloten. Voor het eerst laat hij zich door de verleiding, welgeschapen belichaamd in de hooggeboren minnares, buiten zichzelf mee slepen. Hij verliest zichzelf in de roes en daarmee zijn evenwicht. Als zijn jaloerse schaduw Crabbe hem met een mes in de arm heeft gewond, is het met zijn reputatie van onaantastbaar heerser gedaan. Als zijn verblijfplaats verraden is en de vijande lijke omsingelaars naderen, doodt hij de barones om haar niet aan een ander leven te hoeven afstaan. Dit melodramatische gegeven wordt in epolyrische trant stukje bij beetje onthuld. Onmiskenbaar blijkt dat men hier met een schrijver te 'doen heeft, die voor velerlei invloeden vatbaar is. Daartegen bestaat geen enkel bezwaar, evenmin als tegen het romantische melodrama. Maar er is helaas een zodanige verhaspeling van dramatische middelen ontstaan, dat men in het duister tast naar de eigenlijke motieven. Men kan daar wel naar gissen, doch op die manier komt er geen ontroering tot stand. Men wordt herhaaldelijk geboeid door vlagen van een geweldige, soms overdadige woord kunst, waarin oerdriftige natuurkrachten om beurten spreken met de f linke-jongens- stoere-knapen uit de Amerikaanse littera tuur. Hugo Claus heeft zijn werk zelf aan gekondigd als een „Elizabethaanse cowboy film, vol barok gezoem en elementaire gestes". Dat zijn bijna alle huidige mode stromingen tezamen, of liever gezegd: door elkaar. De toegepaste „flash-back"-tech- niek, waarbij Moerman in een ongemakke lijke houding in de gevangenis als zijn ver leden recapitulerende verteller optreedt, ontkracht het lyrische element. De afstand- scheppende techniek van het „epische thea ter" van Brecht is voortreffelijk geschikt voor een spel in de vorm van een illustra tieve kroniek, waarbij de „historificatie" een zuivere beoordeling mogelijk maakt. Maar men kan niet, zoals hier gebeurt, de hoofdpersoon tegelijk in de derde en in de eerste persoon enkelvoud laten optreden. De toeschouwer verkeert bij „Het lied van de moordenaar" in de moeilijke om standigheid niet precies te weten welke rol hij moet vervullen: die van medespeler of van waarnemer. Moerman deze Vlaamse Billy the Kidd blijft voor ons een verre Oordeel van Engelse bladen Het Concertgebouw Orkest heeft dins dagavond het eerste concert van zijn tour nee door Engeland in de Royal Festival Hall in Londen gegeven. Onder leiding van dr. Eduard van Beinum werd een uitvoe ring gegeven van de Vierde Symfonie van Mendelssohn, de Zesde Symfonie van Tsjaikofsky en „Passacaglia et Cortège" van Matthijs Vermeulen. De Daily Tele graph noemde de uitvoering wat teleur stellend door de prozaïsche interpretatie van Mendelssohns Italiaanse symfonie en een te veel aan technisch perfectie. Hoe wel de Daily Mail enthousiaster was noem de het blad de kracht van het ensemble verminderd („old"). De Times zei, dat het een genoegen was het orkest na zo lange afwezigheid weer te kunnen begroeten en kwalificeerde het als een in zo hoge mate gedisciplineerd ensemble, dat men geneigd is te spreken van een virtuozenorkest. Ook dit blad sprak van een teleurstelling door de kalme interpretatie van de beide sym fonieën. De verslaggever van de News Chronicle ondervond bij de uitvoering van beide werken ook een teveel aan virtuosi teit. Over het werk van Vermeulen wordt minder gezegd. De Daily Telegraph schrijft, dat ieder buitenlands in Engeland optre dend orkest eigenlijk een werk van eigen bodem zou moeten spelen. De recensent van de News Chronicle zegt erover: „Nooit eerder heb ik zesentwintig variaties ge hoord waarbij een zo verschrikkelijk ge brek aan onderling verschil bestaat". Pim Dikkers en Ann Hasekamp in de door Ton Lutz geregisseerde opvoering van „Het lied van de moordenaar" van Hugo Claus. vreemdeling, die ons uit alle macht zijn innerlijk poogt te openbaren. Men houdt zich met hem bezig zonder een gevoel van verbondenheid. Geestelijk komt hij uit de buurt van Camus, dacht ik: de verbeten speler zonder morele verplichtingen, ge lukkig met zijn grootheidswaan in de hel van het bestaan, de eenzame avonturier vol sombere grandeur. Hij verliest zijn ab solute macht als hij de grenzen van het spel te buiten gaat. Misschien is de ver warring op het toneel symptomatisch voor deze gemoedstoestand. Mogelijk ook is de hierboven geschetste indruk het gevolg van de wijze, waarop Pim Dikkers met een zeer goede plastiek de egocentrische figuur van Moerman voor ons neerzette. Het is een verrassende pres tatie van deze intelligente acteur, wiens vocaal modulatievermogen echter niet ge heel toereikend blijkt om de „schilderach tige" nuances van de tekst overtuigend te kleuren. De keuze van Ann Hasekamp een onzer hoogste troeven op 't gebied van de „artificial comedy" voor de rol van de speelzieke Lise van Werveke was een verkeerde. Het centrale conflict komt daar door niet tot gelding. Henny Orri heeft de ondankbare taak aan Tilda zoveel leven te geven als in het schema past. Van de nevenfiguren trekt vooral Steye van Bran denberg de aandacht, met zijn absurde zangerigheid een angstwekkende sfeer van het mysterieuze oproepend. Ton Lutz geeft in het merkwaardige ensemble van „out casts" voortreffelijk de toon aan, daarin naar wens door Jan Lemaire en John Led- dy bijgestaan. Wie of wat de in het pro gramma genoemde Rode Piet en Willems zijn, heb ik niet kunnen uitmaken. De „tegenpartij" wordt door Wim van den Brink als de koude, diplomatieke profiteur en Pieter Lutz als diens rentmeester, de laatste met elegante gluiperigheid, voor treffelijk vertegenwoordigd. Wim Grelinger is de cipier in de gevangenis. „Het lied van de moordenaar" is een warrig stuk van een schrijver, die, hoe dan ook, toch belangstelling wekt. David Koning LONDEN (UP) Voorbijgangers, die vanmorgen het Stoll-theater, de op een na grootste schouwburg in Londen, passeerden hielden verwonderd de pas in want boven de ingang hing een groot bord waarop met krijtletters vermeld stond: In 1955 betaal den wij 61.540 pond sterling aan de rege ring en in 1956, 40.457 pond sterling. Re sultaat: het theater is gesloten. Het Stoll-Theater dat in 1911 door de eerste Oscar Hammerstein werd gebouwd, is gesloten ten gevolge van de belasting welke door de staat over de toegangsprij zen wordt geheven. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - 'Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 „Misere". Zaterdag 30 maart wordt op het Provinciaal Genootschap in Den Bosch een expositie geopend van 58 aquatinte handdrukken van Georges Rouault, onder de titel „Misere". De expositie duurt tot 5 mei. Expositie. Van 30 maart tot 19 april wordt bij kunsthandel M. L. de Boer aan de Keizersgracht in Amsterdam een expo sitie gehouden van schilderijen en aquarel len van Johan Buning. Concurrentie. Omdat hij door het gezang van een krekel werd gehinderd, heeft de violist Isaac Stern deze week een door hem gegeven openluchtconcert in Miami onder broken. Hij ging pas verder nadat men het palmboompje, waarin de krekel zat, had weggehaald. Nog drie ramen. De kerkvoogdij der Ne derlands Hervormde Gemeente in Delft heeft van een Deltse instantie, die nog niet genoemd wenst te worden, de toezegging ontvangen voor de schenking van nog drie gebrandschilderde ramen voor de Oude Kerk. Hiermee is men ervan verzekerd, dat in totaal acht ramen zullen worden aangebracht in het historische kerkge bouw, dat thans een grondige restauratie ondergaat. De regering is bereid een onderzoek in te stellen naar de verhouding tussen de sa larissen van leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en met deze gelijk te stellen overheidsdienaren, zo als ingenieurs, wetenschappelijke ambte naren en academisch gevormde bestuurs ambtenaren. Over deze kwestie wordt nu interdepartementaal overleg gepleegd. Ove rigens houdt dit niet in, zo verklaart mi nister Cals, dat de opbouw van de salaris sen voor de genoemde groepen identiek zou moeten zijn. In de eerste plaats name lijk zijn de werkzaamheden op vele punten niet vergelijkbaar en bovendien moet een redelijke verhouding blijven bestaan met de bezoldiging van leerkrachten in andere onderwijssectoren. Ingrid Bergman en Yul Brynner aan de top De Franse kleurenfilm „De wereld der stilte" van Jacques Yves Cousteau heeft woensdagavond in Hollywood een Oscar gewonnen voor de beste documentaire van 1956. Cousteau zelf was niet aanwezig om de onderscheiding in ontvangst te nemen. De korte Amerikaanse documentaire film ,The true story of the civil war" viel een soortgelijke onderscheiding ten deel. Ook de Britse film „The bespoke overcoat" van Mankowitz, een moderne Joodse versie van Gogol's vertelling „De mantel" kreeg een Oscar. Anthony Quinn kreeg voor zijn bij rol in „Lust for Life" (de film over Vincent van Gogh) evenals Dorothy Ma- lone voor haar bijrol „Written on the wind" eveneens een Oscar. Voorts kregen onderscheidingen: „Mr. Magoo's puddle jumper" als beste tekenfilm. „The King and I" voor de beste geleidsweergave en voor de beste kostuums in een kleuren film, „The solid gold Cadillac" voor de beste kostuums in een zwartwitfilm en „De Tien Geboden" voor de beste film trucs. Yul Brynner kreeg voor zijn spel in „The King and I" de Oscar voor de beste ac teur, Ingrid Bergmann de Oscar voor de beste actrice wegens haar spel in „Anas- tasia". De beste regisseur was George Ste vens met zijn film „Giant". Het beste film verhaal was van Robert Rich voor „The brave one", het beste draaiboek van Ja mes Poe voor „In tachtig dagen de wereld rond" (uitgeroepen tot beste film), het bes te scenario van Lamorisse voor diens Franse film „De rode ballon". Het beste lied werd „Que sera, sera" uit de Hit- chcocks „De man die teveel wist". De Italiaanse film „La Strada" werd de beste buitenlandse film genoemd. Met ingang van 1 april 1957 zullen de prijzen der couponboekjes voor zieken fondspremie behalve van die, welke be stemd zijn voor de werkgevers van huis personeel worden verhoogd. Dit bete kent geen verhoging der premie. Voor de maandcouponboekjes bedraagt de verho ging erica 33 pet en voor de overige boek jes 40 pet. De verhoging heeft tot gevolg, dat het voorschot op de premie, die de werkgevers aan de bedrijfsvereniging waarbij zij zijn aangesloten verschuldigd zijn, groter wordt, waardoor de gelden, benodigd voor de ver plichte ziekenfondsverzekering, vlotter ter beschikking komen. In 1952 bij de laatste prijsverhoging der couponboekjes bedroeg dat voor schot 60 pet van de totale premie-op brengst. Wegens de sindsdien opgetreden loonstijging en de verhoging van het pre miepercentage zou, indien de prijs der cou ponboekjes niet werd verhoogd, het voor schot in 1957 naar schatting nog maar 40 pet. van de totale premieopbrengst be dragen. Door de thans ingevoerde prijsver hoging stijgt het premievoorschot tot 56 pet. der totale opbrengst. s? Ja, cowboy Rick was nu wel door zijn vrienden verlost en van de boom losgemaakt, maarhij kon het toch niet goed zetten, dat die Indianen hem te pakken hadden genomen. „Ik wil zien, of ik die roodhuiden niet in handen kan krijgen!", dacht hij. En toen kreeg hij een goed idee Onderwijl waren Bunkie en de ander uit het oog van de toesnellende cowboys ont snapt; tussen het dichte struikgewas konden ze zich gemakkelijk verbergen. Maar toen Bunkie langs een boom sloop, toen37-38 ADVERTENTIE De Times over De Ruyter: 99 Het Londense dagblad „The Times" heeft ook aandacht gewijd aan het feit dat admi raal De Ruyter 350 jaar geleden in Vlissin- gen het levenslicht zag. „De Nederlanders hebben kransen gelegd aan de voet van het standbeeld van De Ruyter in Vlissingen, schrijft het blad „en zij deden er goed aan de oude zeeman eer te bewijzen, want hij was ongetwijfeld een stoere Hollander. Tussen het bevrijden van christenslaven en het afranselen van Alge rijnse zeerovers door, trad hij in de Engel se rivier de Medway op alsof ze zijn per soonlijk eigendom was en behandelde hij onze oorlogsbodems alsof die in de Britse territoriale wateren op strooptocht waren. Zo iemand is een man naar ons Britse hart. Wij herdenken een bevelhebber die ons versloeg met evenveel liefde als een van onze eigen bevelhebbers, die vocht en verloor". Het blad vervolgt dan: „Het enige dat men tegen De Ruyter kan inbrengen is, dat hij zijn public relations schijnt te heb ben verwaarloosd. Hij had er geen gevoel voor. Vader en zoon Tromp waren hem in dit opzicht de baas. Van vader Tromp wordt verteld dat hij door het Kanaal voer met een bezem in de mast, om uit te laten komen dat hij in staat was, de zeeën schoon te vegen. Alles wijst er op dat hij lang niet zo goed was als De Ruyter maar hij had dat prachtige verhaal van de bezem om zich er door te slaan. Al jaren lang verdringen zich tal van schoolmees ters om de mast om de bezem er uit te halen. Zij hebben het u-haal tot mythe verklaard. Geen enkele schrijver van naam, Brits of Hollands, heeft er ook maar als een gerucht melding van gemaakt. Het schijnt allemaal begonnen te zijn met een anonieme en onbevoegde dagblad schrijver, die zonder medeweten van de redactie (tenzij hij de redactie zelf was) verklaarde: „Wij menen, dat de heer Tromp bij wijze van vlag een bezem voer de". Dat was een voorbeeld van public relations, waarvan de leiding van een mo derne strijdmacht niet meer durft te dro men. Of het waar is of niet, de bezem van Tromp hangt al driehonderd jaar in de mast. Het heeft er zelfs toe geleid, dat zijn zoon Cornelius zo vriendelijk door de his torici werd bejegend, dat toen zijn eskader grondig verslagen was, dit teboek werd gesteld als „een harde slag van het nood lot". Wij hebben zoveel genegenheid voor deze Hollandse admiraals, dat het in de af gelopen oorlog voor een Brits zee-officier mogelijk was, aan te nemen dat hun namen nog steeds vers in het geheugen van de jonge officieren lagen. Toen een jeugdige Hollandse zeeman met begeleidende ver ontschuldigingen mededeelde, dat hij bij vergissing in een mist op de Theems een Engels schip tot zinken had gebracht, kreeg hij tot antwoord: „Wat, alweer?" Zijn naam was Tromp. Het is jammer, dat De Ruyter, ondanks zijn stoutmoedig en be kwaam zeemanschap niets heeft nagelaten waardoor wij ons hem kunnen herinneren. Met het restaureren van het historische gebouw „Sparrendaal", het voormalig aartsbisschoppelijk paleis te Driebergen- Rijsenburg, zal binnenkort worden be gonnen. Voorlopig zal volstaan worden met de verbetering van het hoofdgebouw, dat dan als stadhuis dienst zal gaan doen. Hiermede is ruim zeven ton gemoeid, waarvan naar men verwacht, ongeveer de helft door rijks- en provinciale instanties zal worden terugbetaald. De totale restau ratie en het aanbouwen van twee vleugels zal f 1.200.000 kosten. Met het restaureren maakt men te meer haast, omdat de jeugd ijverig poogt „Spar rendaal", dat al geruime tijd leeg staat, te slopen. Het plaveisel wordt opgebroken, deuren worden geforceerd. Reeds zijn meer dan honderd ruiten vernield. Indien men niet zeer spoedig begint, zo heeft de plaatselijke dienst van openbare werken in een rapport gezegd, zal men aan het restaureren van een ruïne moeten be ginnen Binnenkort kan de oprichting worden verwacht van een stichting interacade miale opleiding van organisatiedeskun digen, zo heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meegedeeld in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Dit is het resultaat van het werk van een commissie uit de vijf in richtingen voor economisch hoger onder wijs in Nederland en uit de Technische Hogeschool te Delft. De intergouvernementele commissie voor Europese migratie de ICEM heeft de Nederlander dr. R. L. Beukenkamp be noemd tot chef van haar verbindingsmissie in Washington. De benoeming gaat op 15 april in. Dr. Beukenkamp volgt zijn land genoot J. J. van Loon in deze functie op. De heer Van Loon keert terug naar het particuliere zakenleven. Dr. Beukenkamp was laatstelijk direc teur van de Koninklijke Gist- en Spiritus fabrieken in Portugal. In 1945 vertegen woordigde hij Nederland in de gecombi neerde voedselraad te Washington. Later was hij landbouwkundig attaché van de Nederlandse ambassade in Washington en van verscheidene Nederlandse diplomatie ke vertegenwoordigingen in Latijns-Ame rikaanse landen. (UP). ADVERTENTIE poolstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 WATERPROOF SCHUURPAPIER A 17 „Het feit, dat juffrouw Morstone helemaal naar Con duit Street gevolgd werd, toont duidelijk aan, dat deze lieden niet alleen van plan zijn om, wat het dan moge zijn, in handen te krijgen, maar ook, dat zij het huis en de bewoonsters zeer scherp in het oog houden. Ben je het daarmee eens?" „Volkomen, juffrouw Daphne." „En je zult het eveneens met me eens zijn, dat de on derwereld niet bepaald op ons gesteld is, of, om het wat sterker te zeggen en dan nog altijd zonder pochen: dat zij bang van ons is. Is dat juist?" Maynard kon zijn lachen niet bedwingen. „Nu drukt u zich toch wel erg voorzichtig uit, juf frouw Daphne", zei hij. „Saunders en Masterson heb ben me allebei verzekerd, dat alleen bij het noemen van uw naam en van de vier Raadgevers, zelfs de meest ge harde boef het op z'n zenuwen krijgt. Ze zeggen, dat ze precies weten wat ze van de politie te verwachten heb ben, maar dat ze nooit kunnen bekijken, wat u en uw mensen van plan zijn!" „Een mooie hulde, Maynard. Bn niet helemaal ten on rechte. Hoe dat zij, op het ogenblik, dat ze zagen, dat juffrouw Morstone mij ging raadplegen en tenslotte was ze meer dan een uur bij me werd hun chef ge waarschuwd hoe de zaken stonden. Toen besloot deze snel te handelen. Ze stuurden een vent om op de loer te liggen voor de auto van Sheila en ofschoon de kogel miste, geloof ik niet, dat het hun iets kon schelen. Saun ders vertelde me, dat ze een goede plek hadden geko zen. De weg daalt daar sterk. Had ze nu de macht over haar stuur verloren, zoals zij verwachtten, dan zou zij met haar wagen en al naar beneden gestort zijn en bij het bnderzoek zou er van een ongeluk sprake zijn ge weest. Maar kijk, hier zijn we er. Ik weet niet hoe lang ik binnen zal blijven. Jij en Rayte moeten hier bij de wa gen blijven, want vergeet niet, dat we met een troep kerels te maken hebben, die tot alles in staat is." Toen de auto voor het Witte Huis stilhield bleef ze enige ogenblikken onbeweeglijk zitten kijken. Maynard begreep echter, dat ze zeer diep in gedachten was. Tenslotte zei ze: „Die lui schijnen heel wat over het doen en laten van dit meisje te weten, Maynard, en ik zou er wel eens ach ter willen komen, hoe ze het doen. Zie je die heuvel daar vóór ons, een klein beetje naar rechts en met een bosje er bovenop? Hou die nu eens een ogenblik in het oog en vertel me of ik droom of dat ik waak". Ze zakte achterover in de kussens en toen ontdekte ook Maynard iets. „Hé, juffrouw Daphne", zei hij, „ik zag een kleine licht straal. Kijk, daar is er weer een. Wat zou dat zijn?" „Ik denk, dat ik het je kan vertellen", viel Daphne in en er klonk iets van voldoening in haar stem. „Je denkt toch ook niet, dat het iets met signalen heeft te maken, is het wel?" „Nee, dat niet." „Waarom dan niet?" „Nu, omdat het te onregelmatig is en.... te onsamen hangend, als u begrijpt wat ik bedoel." „Ja zeker, dat is volkomen juist. Maar wat denk je dan dat het kan zijn?" En toen hij aarzelde, zei ze: „Ik heb je nu één aanwijzing gegeven, ik zal je er nog een geven. Vertel me eens: hoe is de stand van de zon op het ogenblik?" „Die staat precies achter ons. En zij schijnt juist op dat bosje daar bovenop de heuvel. Alleen zie ik niet in Toen hij zover gekomen was, viel zij hem met rustige stem in de rede. „Ik wil niet aanmatigend zijn, Maynard, en natuurlijk kan ik het mis hebben. Maar één ding staat toch wel vast en dat is, dat die heren bijzonder goed geïnfor meerd zijn en volkomen op de hoogte van de gedragin gen van de dames Morstone. Ook weet ik, dat, op het ogenblik, dat wij kwamen aanrijden en hier voor het hek stilhielden, die schijnsels begonnen. Kijk, daar is er toevallig weer één. Is het nu zo vreemd te veronder stellen, dat er vanuit dat bosje naar het huis geloerd wordt? En aangezien dat bosje op ongeveer vierhonderd meter hier vandaan ligt in rechte lijn tenminste, moet er dus naar mijn mening iemand verborgen zitten, die een veldkijker heeft. Toen wij dus kwamen aanrijden nam hij die in de hand om te zien wie we zijn. Maar aangezien hij een menselijk wezen is en geen machine, kan hij die kijker niet precies recht houden en zo komt het dat de zonnestralen, die op het bosje vallen, van tijd tot tijd de lens raken en dan ontstaat die lichtflits, die we zien. Wat zeg je van deze verklaring, lijkt ze je waarschijnlijk of niet?" „En öf, juffrouw Daphne", zei Maynard met onverhul de bewondering. „Het is verbazingwekkend, dat u alles zo snel waarneemt en er bovendien nog een goede ver klaring voor weet te vinden ook! Mij was het eerlijk ge zegd helemaal ontgaan". „Begrijp me goed: ik kan er naast zijn. Er zijn tal van andere mogelijkheden, maar er is heel wat ten gunste van mijn verklaring te zeggen, vind je niet?" „Ongetwijfeld. Wilt u, dat collega Rayte op zijn motor er naar toe rijdt om te zien wie er zich ophoudt?" Maar Daphne knikte beslist van nee. „Maar Maynard, dat zou toch dom zijn. We nemen immers aan, dat er een spion in het bos zit en we gaan er van uit, dat hij even slim is als we denken, dat we zelf zijn. Welnu, dan moeten we óók aannemen, dat hij Rayte met zijn motor achter onze auto heeft zien aanrijden. Als ik nu naar binnen ga, terwijl jij hier blijft en Rayte op onderzoek uitgaat, ligt het toch voor de hand, dat we ontdekt hebben, waar ze zitten en dat is nu toch wel het laatste, wat de heren mogen vermoeden. Nee, we moe ten een andere oplossing vinden. Luister: ik ga naar binnen en jullie blijven allebei hier bij de auto. Het spreekt vanzelf, dat je mag uitstappen en op een paar meter afstand rondwandelen, zoals chauffeurs zo vaak doen als ze moeten wachten, maar laat vooral niet blij ken, dat je iets vermoedt en kijk dus onder geen beding naar dat bosje. Zolang je in de wagen zit, is het onmoge lijk om op die afstand te zien wat je doet. Maar zodra je uitgestapt bent, is het gemakkelijk waarneembaar waar je je belangstelling op richt". „Het komt in orde, juffrouw Daphne". „En je hebt je miniatuur-camera toch bij je?" „Die draag ik altijd mee". „Ja, dat wist ik wel. Houd deze laan in de gaten. Er komen weinig mensen langs, gewoonlijk, en dus is het de moeite waard een foto te nemen van iedereen, die hier passeert. Ze zouden wel eens even nieuwsgierig kunnen zijn als wij!" Sheila Morstone opende zelf de tuindeur voor Daphne, die, zoals ze al gehoopt had, die deur gesloten had gevon den en toen driemaal op de elektrische bel gedrukt had, gevolgd door nog drie keer. CWordt vervolgd). Militaire werken gefotografeerd. kantonrechter te Den Helder, mr. J. heeft de journalisten G. B. en C. M., beiden uit Den Helder, aan wie het zonder toestem ming maken van fotografische opnamen van militaire werken op de marinehaven aldaar was ten laste gelegd, ontslagen van rechts vervolging met opdracht tot teruggave van de in beslag genomen toestellen. Hij achtte het ten laste gelegde feit wettig en overtui gend bewezen, maar was van oordeel, dat de op de foto's voorkomende beelden niet redelijk konden worden aangemerkt als militaire werken. Hij achtte het feit der halve niet strafbaar. Cchauffeur veroordeeld. De Maas trichtse gemeentebuschauffeur A. H. P., die veertien dagen geleden voor de rechtbank te Maastricht terecht heeft gestaan omdat hij op Nieuwjaarsdag 's middags in staat van dronkenschap een autobus van de ge meente had bestuurd, is door de rechtbank dinsdag conform de eis tot een maand ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. De "verdediger zal hoger beroep van dit vonnis aantekenen. Noodlanding. Een passagiersvliegtuig van de „Canadian Pacific Airways", die van Vancouver via de Noordpool op weg was naar Amsterdam, heeft tengevolge van mo torstoring te Edmonton in Canada een lan ding moeten maken. Het toestel, een DC-6 die tachtig personen kan vervoeren, had 27 passagiers en 10 bemanningsleden aan boord (Reuter). Congres Expogé. Het twaalfde congres der Nederlandse Vereniging van Ex-Poli tieke Gevangenen uit de Bezettingstijd zal van 19 tot en met 22 juni in Utrecht worden gehouden. Prof dr. C. D. J. Brandt zal over de buitenlandse politiek spreken en Ernst Tillich uit West-Berlijn over hetgeen zich vóór en achter het IJzeren Gordijn afspeelt. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé zal het congres toe spreken, Zwaar vergif verloren. De politie te Kampen deelt mede, dat door een vertegen woordiger, reizende per bromfiets van Kampen via Oosterwolde naar Doornspijk, een bruin gekleurde aktentas is verloren, waarin een literfles met vloeistof, twee bus jes met poeder, verscheidene pakjes poeder en een sigarenblik met losse poeders. Zowel de vloeistof als de poeders zijn zwaar vergif. Fles, busjes en pakjes zijn voorzien van een doodskop en voorts van de firmanaam „Do- ramu" te Amsterdam. Brand te Groningen. Een uitslaande brand heeft woensdag gewoed in de Cuba- straat te Groningen, een oud straatje, ge legen achter de Veer .arkt. Het vuur ontstond omstreeks half vijf in perceel 54, bewoond door de familie E. Jager, tijdens afwezigheid van de bewoners, die op familiebezoek waren buiten de stad. Het perceel brandde geheel af en de inboedel ging verloren. De -~n- grenzende percelen kregen vrij ernstige brandschade aan het dakgedeelte en water schade. Benoeming. Tot liu van het dagelijks bestuur van de stichting Nederlands impre sariaat is benoemd de heer J. de Mam Voorzitter van „St. Antonius" Te Culemborg is de Nederlandse Katho lieke Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. Antonius" voor een tweedaags congres bijeen geweest. Bonds voorzitter J. J. van der Veer, die het con gres opende, zei dat er zijns inziens op minderwaardige wijze met de arbeidstijd wordt geknoeid. Als schuld voerde hij hiervoor aan de loonstructuur in het Ho recabedrijf. Een behoorlijk vast loon zal plaats moeten maken voor het wisselvalli ge van de bedieningsgelden. Het verdere gedeelte van het congres was voor een groot deel gewijd aan de vakopleiding in de Horecabedrijven. DONDERDAG 28 MAART Minerva: J. P. Strijbos vertelt aan de hand van zijn kleurenfilm over „Het vogeleiland Texel", 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de sloppen van een wereldstad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen in 't wit", 18 j., 7 en 9.15 u. Studio: „Strangers on a train", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: Dr. J. van der Schors over „Gods twist me' de mens juist nu", 8 u. VRIJDAG 29 MAART Lido: „Battle Hymn", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Richard IH", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Rembrandt: „De kapitein van Kopenick". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Kruispunt Bhowani", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vergelding" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Leve dé Jantjes", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Congo-desperado's" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Nassauplein 8: Mevrouw G. M. DunnewoltHard Af Segerstad over „De Edda" voor Theosofische Vereniging, 8 uur. Concertgebouw: Vioolconcert Men delssohn: J :.n Louis Stuurop, 8 uur. Stads schouwburg: Leerlingenuitvoering H.B.S.-b met „Meisjeslyceum", 8.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7