Men weet nog maar bij benadering welke stralingsdosis gevaarlijk is Tweede Kamer behandelt nieuwe politiewet HVS moest tegen AMVJ in vijfde set capituleren Spoorwegpersoneel teleurgesteld over toepassing loonpolitiek Voor het nageslacht kan elke dosis al riskant genoeg zijn pos Gevolgen van kernexplosies rieven aan de redactie CIOS en Eclecta niet verder dan gelijk spel Meerderheid wil burgemeester handhaven als hoofd van de politie in zijn gemeente Bestuur en Justitie 7 India en Polen tegen proeven met kernwapens Olieleveranties verlengd Betaling abonnementsgeld per giro Zaaien van stuif graan Mijnen verhogen de kolenprijs Ontwikkeling van de stad Amersfoort in een beeld DE VOLLEYBALCOMPETITIE Resoluties van Ned. Bond van Vervoerspersoneel s; Parlementair commentaar Kamer van Koophandel over Scheveningse buitenhaven Bezwaren Marechaussee DONDERDAG 28 MAART 1957 >30^CCCC<XOCCOCC-CCCCOCCCCCOCC'CXXO:CCCCCCCCCCCCCCCCCCCO Zoals dezer dagen is gemeld, hebben deskundigen van de Wereldgezond- V heidsorganisalie van de UNO er in een rapport op gewezen, dat het welzijn van j de komende geslachten ernstig bedreigd wordt door de ontwikkeling van het ge- bruik van kernenergie. Het rapport gaf de mening weer van twintig geleerden uit negen landen, die in augustus 1956 te Kopenhagen hebben geconfereerd over de gevolgen van atoomstraling voor de - erfelijkheid. Naar aanleiding van deze publikatie S heeft het ANP zich te bevoegder plaatse laten voorlichten hoe het thans met het gevaar der atoomstraling is gesteld. De daarbij verstrekte gegevens zijn in het nevenstaande artikel verwerkt. O00cc000c0300000000cwc00c000c>0000(x>c0000c000000000c NEW DELHI (Router) De Indiase en de Poolse minister-president, Nehroe en Cyrankiewicz, hebben woensdag na afloop van hun besprekingen te New Delhi in éen gemeenschappelijke verklaring aan gedrongen op onmiddellijke beëindiging van proeven met kernwapens. De beide premiers veroordeelden mili taire bondgenootschappen en machtsblok ken en zeiden oprecht te hopen, dat deze wijze van benadering van de veiligheid zal worden vervangen door een collectieve vrede in overeenstemming met de begin selen van- het Handvest van de UNO. Pools leger ingekrompen De Poolse regering heeft besloten de omvang van de strijdkrachten met nog eens 44.500 man te verminderen, zo meldt het officiële Poolse persbureau PAP. Het besluit is ingegeven door de wens bij te dragen aan oplossing van de ontwa peningskwestie en de Poolse economie te ontlasten, aldus dit bericht. De Amerikaanse regering heeft woens dag drie leveringsplannen, die in december en januari onder het noodprogramma voor de olievoorziening van Europa waren op gesteld en die einde maart aflopen, voor de duur van twee maanden verlengd, teneinde mogelijke onderbrekingen in de olievoor ziening van Europa te voorkomen. De le veringsplannen hebben betrekking op de coördinatie van het olievervoer door de tankschepen van de Amerikaanse oliemaat schappijen, die aan het noodprogramma deelnemen. axccccoxcocooaxr^scooxocccccocccccococcoooococoxcoo 17 kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7.65, post- abonnés 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE yyYvvYv-ovvvYvvryYYyy^nfy^ooscoococcocococieoc DEN HAAG (ANP). Naar aanleiding van het rapport van 20 geleerden over de erfelijke gevolgen van atoomstraling voor de mensheid, dat samengesteld werd in opdracht van de Wereld Gezondheids organisatie, heeft men in ons land van bevoegde zijde aan het ANP het volgende doen weten: Bjj een atoomoorlog, waarbij kernsplij- tingsbommen, waterstofbommen (thermo- nucleaire bommen) en waterstofuranium bommen (ook wel superbommen genoemd) zouden worden gebruikt zo ving de zegsman aan bestaat, behalve het ge vaar, dat direct een aanzienlijk percen tage van de wereldbevolking wordt ge dood, een grote kans, dat over de gehele wereld een schadelijke of fatale dosis radio-actieve stof wordt verspreid. In hoeverre de mensheid dan in de een of andere vorm zou kunnen blijven voort bestaan, is moeilijk te zeggen. Technisch gesproken is het waarschijnlijk mogelijk om met zulke superbommen de mensheid over de gehele aarde uit te roeien. Ook zjjn zulke superbommen stellig reeds in grote aantallen aangemaakt. Op een vraag betreffende het gevaar van de atoombomproeven, werd vernomen, dat de door deze experimenten in de at mosfeer veroorzaakte radio-activiteit nog betrekkelijk gering is en dat de stralings dosis wegens „uitwendige straling" nog een eind beneden de „tolerantiedosis" ligt, zodat in dit opzicht nog geen acuut-gevaar bestaat over het gehele aardoppervlak (dit sluit nog niet uit, dat bijvoorbeeld in de Stille Oceaan of in Japan wèl gevaar zou kunnen optreden). De vraag of het experimenteren met atoombommen schadelijk voor het mense lijk organisme is, is om verscheidene re denen moeilijk te beantwoorden. In de eerste plaats weet men niet hoe lang de bij een ontploffing van een atoombom vrijgekomen radio-actieve deeltjes in de stratosfeer blijven, alvorens op aarde neer te slaan. Verder maakt het een groot ver schil of deze deeltjes zich snel in de at mosfeer verspreiden, dan wel als een com pacte wolk naar de een of andere plaats drijven. Onlangs werd in de Verenigde Staten een rapport gepubliceerd, waarin te lezen stond dat de in de Stille Oceaan gedane atoombomproeven in de Verenigde Staten nog geen bijzonder gevaar op leverden. Symptomen Gebleken is echter, dat deze experi menten, evenals die van Sovjet-Rusland wel een vrij aanzienlijke radio-activiteit onder andere in de buurt van Japan had den teweeggebracht. Zo heeft een proef neming met een superbom in maart 1954 bjj Bikini tot gevolg gehad dat de be woners van Rongelap een hoge stralings dosis hebben gekregen: huidkwetsuren, haaruitval en een te laag aantal witte bloedlichaampjes werden geconstateerd. Weliswaar herstelden deze symptomen en deden zich geen directe sterfgevallen voor. Men moet echter vrezen dat zich in de toekomst bij deze bevolking voortijdige sterfgevallen zullen voordoen en dat ook ernstige gevaren voor het nageslacht be staan, aldus de zegsman van het ANP. Het grote gevaar bij de proeven met atoombommen ligt in de omstandigheid, zo vervolgde hij, dat men slechts bij be nadering weet welke stralingsdosis ge vaarlijk is. Behalve het gevaar voor uit wendige straling, bestaat er een wellicht aanzienlijker gevaar wegens radio-actieve splijtingsprodukten, die in het lichaam op genomen kunnen worden. Hier is hoofd zakelijk het splijtingsprodukt strontium- 90 gevaarlijk, dat tezamen met calcium in het beenderengestel opgenomen wordt en daar botziekten en kwaadaardige gezwel len kan veroorzaken. Waarschijnlijk is het huidige strontium-90 gehalte nog onge vaarlijk: indien echter gedurende tien jaren in het huidige tempo met atoom bomproeven voortgegaan zou worden, dan zou misschien een gevaarlijk niveau be reikt worden. M utaties Bedenkelijk is echter, zo werd vervol gens meegedeeld, dat elke stralingsdosis kans heeft mutaties in de voortplantings organen te veroorzaken. In zekere zin is hier elke stralingsdosis schadelijk. Even wel zijn atoombomproeven niet de enige bron van ioniserende straling. Bij het on derzoek naar de schadelijke gevolgen van atoombomproeven heeft men ook aandacht geschonken aan de nadelige gevolgen van ioniserende straling in het algemeen. Daarbij bleek, dat een te overvloedig ge bruik van röntgenstralen (bijvoorbeeld voor medisch-diagnostische doeleinden) allerminst onschuldig is voor het mense lijk organisme, in het bijzonder voor de beenderen en weefsels van opgroeiende kinderen en van de nog ongeboren vrucht. Zo werd geconstateerd, dat bepaalde bot ziekten bij kinderen, wier moeders tijdens de zwangerschap met röntgenstralen wer den doorgelicht, tweemaal zo vaak op- tralen als bij kinderen, wier moeders in die tijd niet werden doorgelicht. Zeer voorzichtig zal men ook dienen te zijn met de gevaarlijke radio-actieve af- valprodukten van kernreactoren. Deze stoffen zouden bijvoorbeeld in het grond water terecht kunnen komen en zich ver der kunnen verspreiden. Natuurlijk be steedt men er bij de toepassing van kern reactoren wel de grootste zorg aan om verspreiding van splijtingsprodukten te vermijden (anders dan bij atoombom explosies, waar zij juist een deel van de trefkracht van het oorlogswapen uit maken). Kernjusie gezonder Aan het einde van het onderhoud ves tigde men de aandacht van het ANP er op, dat de atoomstraling veroorzaakt door kernfusie, dat is de samensmelting van lichte atoomkernen tot zwaardere, veel minder gevaarlijk is dan die door kern splijting. Bij kernfusie ontstaan namelijk geen gevaarlijke, langlevende radio actieve afvalprodukten, zoals bij de kern splijting. De kernfusie is een proces, dat ook op de zon de energieproduktie veroor zaakt. Zou men er in slagen om door kern fusie atoomenergie op voordelige wijze voor vreedzame doeleinden te produceren, zoals dit nu door kernsplijting geschiedt, dan zou het wereldenergieprobleem voor altijd zijn opgelost, daar de grondstoffen voor dit proces overvloediger zijn dan voor de„ aJooms_plitsjng. Op het ogenblik gaat de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.) in navolging van het buitenland dit probleem in studie nemen. In Oostelijk Flevoland bij Kampen is men dezer dagen begonnen met het zaaien van stuif graan. Dit graan moet het stuiven in de nieuwe polder tegengaan. Bij de behandeling van de begroting van de staatsmijnen in de Eerste Kamer heeft de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, medegedeeld dat de mijnen de kolenprijzen per 1 april zullen moeten verhogen, hetgeen onder meer noodzake lijk is door de wijziging der arbeidsvoor waarden, zoals de verkorting van de ar beidstijd voor de mijnwerkers, die op 1 mei ingaat. De verhoging van de kolenprijs door de mijnen zal nog niet direct merkbaar zijn voor de verbruikers. Het gemeentebestuur van Amersfoort heeft de Utrechtse beeldhouwer Jan van Luyn gevraagd een ontwerp te maken van een monumentaal bronzen beeld, dat de ontwikkeling van Amersfoort moet weer geven. Het beeld zal mettertijd op het be langrijkste kruispunt van de Rondweg in aanleg een plaats krijgen, ter hoogte van de Utrechtseweg nabij hotel „De Witte". ADVERTENTIE t - (Verkort weergegeven) Kernreactor. Refererende aan de mede delingen in uw blad over dr. ir. Houwink, waarin deze, sprekende over de kern reactor, de mensheid onder „een genoeg lijk babbeltje" tracht wijs te maken, dat deze kernreactor absoluut geen kwade ge volgen voor de mensheid met zich mede brengt. Waar dr. ir. Houwink zijn gezegde beperkt door hieraan vast te knopen, dat de kans daarop maar uitermate klein is, namelijk ééns in de tienduizend jaren, moet ik deze heer de vraag stellen: „Zijn de daaruit voortvloeiende gevolgen dan ook maar uitermate klein???" Herinnert hij zich Hirosjima, wat zich daar heeft af gespeeld? En bovendien, kan „die éne keer in de tienduizend jaren" zich niet rééds voordoen bij het éérste ogenblik dat de kernreactor wordt ingeschakeld met dia lectische wijsheid van deze mensheid? De wijsheid van de mens, is domheid bij God! U neemt met de uitvoering van dit object ook de verantwoordelijkheid met al zijn gevolgen op u tegenover God en de mens heid! Weet wel dat gij doodt met haat gevoelens èn wat gij doodt, daar kunt gij „het Leven" niet meer inbrengen? Wat is nü uw antwoord, mijnheer dr. ir. H.? C. H. W. H. R. Verkeersfatsoen. Een auto stopt voor de oversteekplaats bij het Proveniershuis en een der inzittenden wenkt de op de vluchtheuvel wachtenden, dat zij kunnen oversteken. Een heer-op-leeftijd stapt op de rijweg want die was immers veilig? en kan nog net, door terug te springen, het vege lijf redden voor een Volkswagen, welke plotseling met een scherpe bocht achter de wachtende auto te voorschijn komt, gevolgd door een grote vrachtauto, waarvan de bestuurder blijkbaar ook al grote haast heeft. De inzittende van de eerste wagen springt op de weg en dwingt de vrachtauto te stoppen en vraagt de be stuurder, of deze niet weet wat verkeers fatsoen is. Waarop deze niet beter weet te antwoorden, dan „dat ie geen tijd heeft". Hulde aan die autopassagier. Rugaart. Zonder Clay en De Waard hebben de HVS'ers AMVJ in de Apollohal in Am sterdam uitstekend partij gegeven en pas in de beslissende vijfde set hebben de Am sterdammers de volle winst kunnen beha len. AMVJ verdedigde sterk, maar bleef aanvallend onder de maat. HVS had vooral resultaat met tweeslag spel, terwijl Henk Keur in de vrij hechte Haarlemse ploeg ex celleerde. Eclecta moest het zonder Boukes stellen en kwam tegen Die Raeckse, dat bijzonder enthousiast speelde, niet verder dan een puntenverdeling. Ook CIOS moest met een gelijkspel genoegen nemen; HBC deed voor de toekomstige sportleiders niet onder en de puntenverdeling gaf de krachts verhouding uitstekend weer. De reserve- ploeg van HVS werd, zij het met minder overtuigende setstanden, met 30 door Santpoort geklopt. Bij de tweede opslag nam HVS tegen AMVJ reeds een 6—0 voorsprong en via 8—4 en 138 won HVS de eerste set on bedreigd met 1511. In de tweede game nam AMVJ het initiatief over en brachten de Amsterdammers met de overduidelijke 154 setstand de score weer in even wicht 11. In de derde set nam HVS di rect de leiding, maar AMVJ voorkwam aanvankelijk ver uitlopen van de Haarlem mers. Na 42 en 75 kwam HVS op een 12—9 voorsprong. Verder scoren werd de Amsterdammers belet, zodat met 159 HVS een 21 voorsprong nam. De vierde set was voor de ploeg van in ternationaal Hans Maas een walk-over. Met 155 bleven de gastheren in de meer derheid. In de laatste set nam AMVJ wel de leiding maar HVS hield de strijd goed vol. Pas na 87 in het voordeel van de Amsterdammers moest HVS zich gewon nen geven, 158. De reserveploeg van HVS werd volgens de verwachting doch zeker niet oneer vol met 15—13, 15—11 en 15—12 door Santpoort geklopt. In de eerste set van de ontmoeting tus sen CIOS en HBC bleven de ploegen elkaar goed volgen, maar CIOS won. In de tweede set smashten de ClOS-spelers te roekeloos: 158. In de derde game bleef het plaatsen bij CIOS ver onder de maat: 158 voor HBC. In de laatste set had HBC de winst voor 't grijpen. De HBC'ers kwamen voor met 1310, maar moesten niettemin met 1513 de winst uit handen geven. De eindstand werd dus 22. Dames Voor de eerste klasse dames kwam OVRA tegen Velox in het bezit van beide punten. Een aardige strijd speelden de re serves van Die Raeckse en HVS. HVS liep in de eerste set een 93 achterstand op, maar won niettemin met 1510. Ook de tweede game was voor de ploeg van Atie Wijdenes (158), maar in de derde set legde Die Raeckse beslag op de winst zij het met klein verschil: 1513. MHBS startte tegen de verjongde HBC- ploeg, die het overigens niet slecht deed, nog al stroef. De setstanden werden 10 15, 15—13, 15—6 en 15—11. Die Raeckse was in de strijd tegen Rapi- ditas aanvallend veel sterker. Met 158, 154, 15—5 en 15—8 bleven de rood- witten, waarbij de dames v. d. Haar, Tak ken en Witkamp uitblonken, de sterkste. De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: CIOS 3-Gios 1—3; IIBC-CIOS 22; Eclecta-Die Raeckse 2 22; HVS 2- Santpoort 0—3; CIOS 2-Ready 3—1; HBC 2-PWN 2—2; Velox 2-Eclecta 3 0—3; Ec lecta 2-PSVH 2 3—0; AW-WIK 3—0. Dames: OVRA-Velox 3—0; Velox 2- Gios 0—3; Gios 3-PWN 1—3; OG-Vesmia 13; Die Raeckse 2HVS 13; Sizo 2- VVSH 2—2; DSS-Spaarnestad 2—2; HBC- MHBS 1—3; Boru-Die Raeckse 5 1—3: Eclecta 4-JBS 0—4; AVC 2-Vesmia 2 1—3; Die Raeckse-Rapiditas 40. Woensdag heeft de Bedrijfsgroep Spoor wegen van de Nederlandse Bond van Ver voerspersoneel een buitengewone alge mene vergadering gehouden. Behalve de verkiezing van het centraal bedrijfsgroepbestuur kwamen een reeks voorstellen, betrekking hebbende op de loon- en arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel aan de orde. Over de loonpositie van het spoorweg personeel nam de vergadering een reso lutie aan, waarin eraan herinnerd werd dat als gevolg van een regeringsbeslissing bij de jongste herziening van het regle ment dienstvoorwaarden geen mogelijkheid bestond tot inhaling van de achterstand, die in de loonwaardering reeds toen aan wijsbaar was, op basis van de praktische toepassing in de overige bedrijven van de overheidsrichtlijnen voor de loonpolitiek. Vastgesteld wordt dat de ernstige teleur stelling daardoor toen onder het personeel gewekt, zich sindsdien tot een algemeen gevoel van onbehagen onder het personeel heeft ontwikkeld. Gewezen wordt op de omstandigheid dat door een aanzienlijk personeelstekort nu reeds lange tijd door een groot deel van het personeel extra prestaties moet wor den opgebracht om de goede, normale be- drijfsgang te waarborgen. Erkend wordt dat de voorwaarden om te komen tot een tussentijdse herziening van de loonregeling voor het ogenblik niet aanwezig zijn, doch de vergadering is van oordeel dat het mogelijk is en noodzakelijk om de meer dan gewone tijdelijke krachts inspanning, door tijdelijke maatregelen te honoreren. Bij de bedrijfsleiding wordt aange drongen op een spoedig nemen van maat regelen opdat voor de thans van het per soneel verlangde bijzondere prestaties een dienovereenkomstige tegemoetkoming zal worden toegekend. Arbeidstijden Over de arbeidstijden van het spoorweg personeel is een resolutie aangenomen waarin de ontwikkeling in de richting van verdere beperking van de arbeidstijd wordt toegejuicht en het bedrijfsgroepbe stuur wordt opgedragen er met kracht naar te streven, dat voor de steeds inten siever wordende diensten van grote gx-oe- pen spoorwegpersoneel een noorzakelijke herziening van de dienst en rusttijden bepalingen wordt verkregen en dat een minimum rusttijd van tenminste 12 uur voor het gehele personeel wordt ingevoerd, de de maximum diensttijd van 108 uren per tijdvak van twee achtereenvolgende weken voor de minder belangrijke posten en diensten zal komen te vervallen, dat een redelijke compensatie wordt gegeven voor het dienstverloop op algemeen erkende feestdagen en dat de ligging van de rust dagen zo gunstig mogelijk wordt geregeld. Op hartelijke wijze nam de vergadering afscheid van het bestuurslid L. N. Zwaan, die als actief dienend spooi'wegambtenaar, grote activiteit in de spoorwegvakbewe ging heeft ontplooid. 5? c0$> .ppoo ,Acr^± Let op de gele ale tube 53 ct. Zeer grote tube bij H.H. apotheker», droglittn, kapper! en de (Van onze Kamerverslaggever) Volgens de Gemeentewet van 1851 had iedere gemeente het recht op een eigen politie. Bij de herziening van de Gemeentewet in 1931 mocht voortaan de gemeente raad van een gemeente met minder dan 5000 inwoners rijkspolitie aanvragen, maar overigens werd aan het beginsel van gemeentelijke politie vastgehouden. De bezet ter maakte van de politie een centraal geleid orgaan. Na de bevrijding kwam buiten het parlement om een voorlopig politiebesluit tot stand, waarmede echter de normale toestand nog niet terugkeerde. Sedertdien is voortdurend aangedrongen op een nieuwe wettelijke regeling van de organisatie van de politie in ons land. Met de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp heeft de Tweede Kamer gisteren een begin gemaakt. Volgens het voorstel van de regering zal er in gemeenten met meer dan 25.000 inwoners gemeentepolitie zijn en in gemeenten met minder dan 10.000 inwoners rijkspolitie. Bolsward, Franekcr, Steenwjjk en Zierikzee zullen daardoor op rijks politie overgaan. Haarlemmermeer gaat over naar gemeentepolitie. In gemeenten met een aantal inwoners tussen 10.000 en 25.000 blijft zoveel mogelijk de bestaande toestand gehandhaafd. Barneveld en Hardcnberg zullen echter overgaan naar gemeentepolitie in deze categorie. bezwaren tegen. Hij wil de marechaussee juist een uitsluitend militair karakter ge ven en daax-om acht hij het volkomen juist, dat de opsporingsbevoegdheid aan de marechaussee wordt onttrokken. Vandaag wordt het debat voortgezet. (Van onze parlementaire redacteur Na jarenlange strijd bestaat thans het vooruitzicht dat er op het gebied van de x-egeling ten aanzien van dé politie een compromis tot stand zal komen. Immers, het wetsontwex'p ter regeling van de politie in ons land berust op een soort ruil van be ginselen en opvattingen van in hoofdzaak twee groepen, te weten die van hen welke warme voorstandex-s van gemeentelijke po litie zijn en daartegenover die van degenen die vinden dat men gerust de politie kan plaatsen onder Justitie. Tot deze laatsten behoort zeker niet prof. Oud van de V.V.D., die, zelf oud-bux-gemeester en voorzitier van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, een vrij critisch betoog in de Tweede Kamer heeft gehouden over het wetsontwerp, dat inderdaad, zoals trou wens ook andere sprekers hebben opge merkt, een compromis tussen de uiteen lopende richtingen inhoudt, dat met behulp van de commissie-Langemeyer is be reikt. Prof. Oud hakte weer met het bijl tje van de gemeentelijke autonomie, dat ook in zijn ogen bij dit ontwerp gehanteerd moest worden. Nu is het natuurlijk waar dat tot een belangrijke taak van de burgemeester be hoort zorg te dragen voor de handhaving van de openbare ox-de en dat in dit ver band van betekenis is de bijstand die de politie daarbij verleent. Aangezien ander zijds de rijkspolitie beschouwd kan worgen als een verlengstuk van Justitie is de vrees niet geheel denkbeeldig, dat daarbij de belangen van de gemeente wel eens in het gedrang zouden kunnen komen. Mr. Van Doorn van de K.V.P. sloeg eigen lijk de spijker precies op de kop, toen hij betoogde dat het vooral gaat om goede menselijke verhoudingen, in de eerste plaats tussen degenen die aan het hoofd staan van de twee departementen, welke met de politie te maken hebben, namelijk de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie. Dit tweetal zat naast elkaar achter de ministex-stafel en men mag verwachten dat zij bij de verdediging van het ontwerp elkaar beslist niet in de haren zullen vlie gen. Dat de Koninklijke Marechaussee buiten de thans voox-gestelde regeling valt, vond de luitenant-generaal b.d. Calmeyer (C.H.) meer dan erg. Oud-kolonel Wierda (P.v.d, A.) meende daarentegen dat de marechaus see alleen een zuiver militaire taak dient te hebben. De heer Calmeyer was er op gesteld dat de max-echaussee alle mogelijke politiebevoegdheden zou krijgen. Volgens het wetsontwerp hangt het van de mi nister van Justitie af of de marechaussee al dan niet opsporingsbevoegdheid krijgt. Generaal Calmeyer brak de staf over zijn partijgenoot minister Staf, omdat deze genoegen genomen zou hebben met wat Justitie zich zou hebben toegemeten. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gx-avenhage heeft in een tele- gram aan de minister van Verkeer en Watex-staat medegedeeld het ten zeerste te beti-eux-en, dat de verbetering van de Scheveningse buitenhaven, net als dit in 1951 het geval was, blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer van de minister dreigt opgeofferd te worden aan bestedingsbeperking. De Kamer van Koophandel vestigt nog maals de aandacht op het lot van de be manning van de schepen, dat afhankelijk is van een veilige buitenhaven en meent dat de begonnen modernisering van de SGheveningse vissersvloot en verbetering van de binnenhaven door de gemeente te vergeefs zijn als de aanpassing van de buitenhaven achterwege blijft. De politie heeft niet alleen tot taak de openbare orde te handhaven en toezicht te houden op de naleving van de wettelijke voorschriften, waarbij bestuursdeparte menten, vooral Binnenlandse Zaken, zijn geïntex-esseerd, maar tot haar taak behoort ook de opsporing van misdaden ter hand having van x'echtsbeginselen, waai-voor de minister van Justitie moet opkomen. Al meer dan een eeuw wordt strijd gevoerd over de vi'aag of de politie bij Binnenland de. Zaken of bij "Justitie thuishoort. Volgens het voorstel van de regering zal ér aan de'Höp van Öó'pólftxeofganlsatië een nauwe' samenwerking moeten zijn tussen Justitie en Binnenlandse Zaken, waardoor tevens wordt vermeden, dat ons land een politiestaat zou kunnen worden, met alle macht over de politie in handen van één man, bijvooi'beeld de minister van Binnen landse Zaken. Ook de minister van Justitie zal een rol spelen in de ox-ganisatie van de politie, hoewel volgens prof. Oud (V.V.D.) tenslotte de voornaamste waarborg voor het recht van de burgers de onafhankelij ke rechters zijn, die twintig jaar geleden de minister van Justitie op de vingers tik ten in zijn actie tegen de „wilde bussen". Wat de gemeentepolitie betreft zullen volgens het regeringsvoorstel de algemene leiding en de organisatie berusten bij de burgemeester. De hoofdcommissaris en de commissarissen van de gemeentepolitie worden echter benoemd of ontslagen op gemeenschappelijke voordracht van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Justitie, na de burgemeester te hebben ge hoord. In gemeenten, waar geen commissaris van gemeentepolitie is, behoeft de benoe ming van de koi-pschef de goedkeuring van de minister van Binnenlandse Zaken, na verkregen instemming van de minister van Justitie. De algemene leiding en ox-ganisatie van het Korps Rijkspolitie berust bij de mi nister van Justitie, die zich daarbij bedient van de algemene inspecteur van het Korps Rijkspolitie. Deze algemeen inspecteur wordt benoemd en ontslagen op gemeen schappelijke vooi'dracht van de minister van Justitie en van Binnenlandse Zaken. Het hoofdbezwaar van pi'of. Oud (V.V.D.) tegen de voox-gestelde regeling was, dat in de kleine gemeenten de rijkspolitie niet onder disciplinair gezag staat van de bur gemeester. Het grote nadeel daarvan is, dat de politie niet werkt in de gemeenschap pelijke sfeer. Men zou naar zijn mening althans de bui-gemeester dienen te ex-ken nen als hoofd der plaatselijke politie. Deze opvatting werd gedeeld door de he- i'en K o d de (S.G.P.) en Van D o o rn (K.V.P.), die een amendement indiende om bij het opsporingsbeleid in kleine gemeen ten tevoren de burgemeester te raadplegen. Bovendien overwoog de heer Van Doorn de indiening van een amendement om de mogelijkheid te scheppen, dat kleine ge meenten gezamenlijk een gemeentelijk po litiekorps vormen. De heer Boekhoven (P.v.d.A.) diende een amendement in dat mede was onderte kend door de heer Van Doorn van de K.V.P., zodat er reeds een grote meerder- heid voor is. „Voor de handhaving van de openbare oi-de treedt de burgemeester op als hoofd van de politie ter plaats en staat de in de gemeente dienstdoende politie on der zijn bevelen", zo luidt dit amende ment. De Koninklijke Marechaussee is buiten de regeling gelaten. Dat verdroot ten zeer ste de heer Calmeyer (C.H.U.), die een amendement indiende om buiten twijfel te stellen, dat de marechaussee een politie- orgaan is en dat voor het verlenen van bij stand aan de gemeentepolitie de mare chaussee op gelijke voet staat met de rijkspolitie. De opsporingsbevoegdheid van de marechaussee wil hij ongerept laten. Bij deze gedachtengang sloot de heer Toxopeus (V.V.D.) zich aan, maar de heer Wierda (P.v.d.A.) had er ernstige

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9