Waarom speelt Holland toeristisch verstoppertje? i Boekenweek CENTRALE BOEKHANDEL „Alberdingk Thym" nam herbouwde studio in gebruik Nederlands Ballet in Holland Festival Valse handtekening op postcheque Verhoogde toegangsprijs Frans Halsmuseum Juwelendiefstal in Den Haag Jan Brassen dirigeert Omroep-Kamerorkest 13 Verwonderde Amerikanen vragen: Hun advies: Breng je land meer en beter aan de man ftffl Tevens uitzvisseling met de Muntschouwburg K. Bruin gehuldigd hij zilveren jubileum UIT STAD EN STREEK Grote plekken hyacinten kleuren en geuren reeds Gymnastiekuitvoering van Koningin Wilhelminaschool Benoemingen en krediet voor aanvulling meubilair Examens voor de Prix de Rome beginnen 13 mei VRIJDAG 2 9 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederland kan ieder jaar nog vele mil joenen toeristendollars méér verdienen aan de Amerikanen, als hel de zaken een beetje handiger aanpakt. Het heeft voor treffelijke hotels met lage prijzen, 'wel voorziene winkels, kapitalen aan histo rische en kunstschatten en een harte lijke, hulpvaardige bevolking, die ons Yankees heel goed ligt en in meerder heid onze taal spreekt. Het enige nadeel is, dat jullie Hollanders met al die toe ristische attracties zo geheimzinnig doen, bijna alsof jullie er verstoppertje mee spelen. Vrijwel niemand bij ons in de Statesweet bij benadering hoeveel voortreffelijks dit land te bieden heeft be halve zijn windmolens en zijn tulpen velden. Sla op de grote trom, „verkoop" je land. en tienduizenden reislustige Amerikanen die nu Holland, nog als een twijfelachtige factor uit hun vakantie programma's weglaten, zullen hier stam gasten worden". Zo ongeveer zijn de indrukken die een drietal leden van een Amerikaanse handelsmissie tijdens hun bezoek aan ons 1 land hebben opgedaan. De heer Robert W. i Newland, assistent directeur van het bu- reau buitendienst van het Department of Commerce (vergelijkbaar met ons ministe rie van Economische Zaken) is de leider van het gezelschap, dat voorts bestaat uit drie zakenlieden van Amerikaans formaat. Hun doel is wegen en middelen te zoeken voor de uitbreiding van de handel lussen de V. S. en Nederland en in verscheidene steden Den Haag, Rotterdam, Den Bosch, Maastricht, Groningen en Enschedé heb ben zij daartoe in de afgelopen weken al honderden besprekingen gevoerd. Kwaliteitsprodukten Donderdag was de beurt aan de hoofd stad, waar het gezelschap de gast was van de Kamer van Koophandel en waar zij ook Van lusteloos ioi levendig OE KDERSHOF Fa. W. G BEELEN, Kruisstraat 15, tel. 10294 R. TER HAAR, Zijlstraat 84, tel. 21450 A. P1ELAGE, Leidsevaart 436, tel. 34953 P. J. KOK, O'veen, BI daalöew. 261, tel. 23488 VONCK's zelfbediening Heemstede, J. v. Goyenstraat 21, tel. 34432 Ondanks ontkenning een jaar geëist tegen Zaanse huisvrouw Een jaar gevangenisstraf met onmiddel lijke gevangenneming vroeg de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, donderdagmorgen tegen een 43-jarige huisvrouw uit Zaandam, die terechtstond, omdat zij verdacht werd van valsheid in geschrifte bij het innen van een postcheque, bestemd voor haar ge pensioneerde stiefvader, die ziek was. Zij zelf ontkende echter met grote nadruk het geld geïnd te hebben cn de postbe ambte kon zich ook niet herinneren geld aan de vrouw te hebben uitbetaald. In totaal zou het om een bedrag van ruim zeshonderd gulden gaan, waarvoor zij drie cheques valselijk zou hebben on dertekend. Een rijksrechercheur van de P.T.T.-recherchedienst, die als getuige was verschenen, vertelde, dat de verdachte aanvankelijk had ontkend, maar later een bekentenis zou hebben afgelegd. De huis vrouw lichtte dit toe door te zeggen, dat zij bij het verhoor in Amsterdam in grote ongerustheid verkeerde over haar zeven kinderen thuis en dat haar te verstaan was gegeven, dat bij een bekentenis „iets voor haar gedaan kon worden". Daarop had zij de bekentenis ondertekend, maar zij wenste zich thans met grote nadruk hier van te distanciëren. Schriftkundigen zou den echter de ondertekening van de be wuste cheques aan haar hebben toege schreven. De officier van Justitie achtte, ondanks de ontkenning van de vrouw, het wettig en overtuigend bewijs bewezen, omdat, de vrouw de enige was, die sleutels had van het huis van haar stiefvader, dat leeg stond, omdat de man elders verpleegd werd. Zij zou op deze wijze de cheques, die daar bezorgd zouden zijn, in haar be zit hebben gekregen. Mr. dr Pitlo wilde bij het bepalen van de strafmaat geen rekening houden mei het. gezin van ver dachte cn kwam tot zijn bovengenoemde zware eis. De raadsman, mr. J. Roggeveen, kwam in zijn pleidooi tot de conclusie, dat de zaak iets geconstrueerd was. In het houten huisje van verdachte's stiefvader kon iedereen komen. Het motief, dat bij het verhoor naar voren was gekomen, name lijk grote schulden, bleek niet aanwezig te zijn, omdat de voornaamste leveran ciers van d^ verdachte verklaarden geen vordevi'nrren te hebben. De reactie van de touw h" de h^^nt^rus no°md^ hij ado- Miaaf on ten ;en van schriftkundigen beval mr Roggeveen grote voorzichtig heid aan. Resumerende kwam hij tot vrij- "nraak wegens gebrek aan bewijs, subsi diair een voorwaardelijke straf. Ook zag Nii geen termen voor onmiddellijke ge- v<>ngenneming. Na kort beraad wees de president van de rechtbank, mr. E. J. W. Top, het ver zoek van de officier tot gevangenneming af en bepaalde de uitspraak op 11 april. de vertegenwoordigers van de Nederlandse pers ontmoetten. De heer Newland vertelde dat de reis niet zonder resultaten gebleven was: men had zijn gunstige indrukken over onze wijze van produceren en zaken doen bevestigd gezien en diverse weder zijdse misverstanden en meningsverschil len uit de wereld kunnen helpen. Zijn teamgenoot de heer Fred Meyer uit Port land (Oregon), die president-commissaris is van het grootste supermarketbedrijf in het noordwesten der V.S., zei dat Neder land in vele opzichten een gunstiger han delspositie inneemt ten aanzien van de Oostamerikaanse miljoenenmarkten dan zijn eigen „West Coast", omdat deze laatste onder meer gehandicapt wordt door de kosten van het railvervoer dwars door Amerika, die proportioneel zelfs hoger zijn dan de vrachtprijzen over zee van West- Europa naar het gebied van New York. Hij zag vooral kansen voor Nederlandse eind- produkten welker kwaliteit in de V.S. grif kopers trekt en die dank zij onze la gere arbeidslonen aanmerkelijk goedkoper zijn dan overeenkomstige Amerikaanse produkten. „Kleine" series De heer Collier, eigenaar van een groot advies- en marktonderzoekbedrijf voor de industrie in Chicago, sprak over de plan nen van die stad om New York als wereld haven opzij te streven. Daartoe zal een systeem van kanalen worden aangelegd tussen de St. Laurensrivier en de Grote Meren, waarlangs in de toekomst grote oceaanstomers tot in Chicago zullen kun nen doordringen. Nederland als zeevarende natie zou hier menig graantje kunnen meepikken, voorspelde de heer Collier, die zijn gehoor voorts een indruk gaf van de wijze van produceren en zakendoen, die „back home" gevolgd wordt. Chicago, zo onthulde hij ter illustratie, is onder andere de zetel van de enorme postorderbedrijven zoals Sears Roebuck, Montgomery Ward en vele anderen, van wie de grootsten een jaarlijkse omzet hebben van ongeveer drie honderdmiljoen dollar. Wij in Amerika denken louter in termen van massapro- duktie; fabricageprogramma's voor series van zo'n vijftig tot honderdduizend artike len per jaar hebben voor onze industrie weinig aantrekkelijks. Dat is de grote kans voor Holland ,dat kwaliteitsgoederen maakt in zulke kleine series, maar dan moeten zij aangepast zijn - óók in de verpakking - aan de Amerikaanse smaak. Zijn advies: beschouw en bewerk de V. S. als een hele reeks van regionale markten en leer hun specifieke wensen en eisen goed kennen en concentreert u op een of twee daarvan; dan loopt ge niet het gevaar, uw krachten te versnipperen of een plotselinge al te grote vraag met uw produktie-apparaat niet te kunnen bijbenen. Lof der hotellerie Alle drie de Amerikaanse bezoekers wa ren, zoals in de aanhef al vermeld is, bui tengewoon getroffen door hun kennis making met ons natuurschoon, onze cultu rele bezienswaardigheden en onze hotelle rie, die zij „de beste tot nu toe" op hun studiereis door Europa vonden. Dat er veel te weinig hotels zijn om in het hoogseizoen nog meer Amerikanen te bergen dan wij al doen, was hun uiteraard ontgaan en doet overigens aan hun compliment niets af. Ook de restaurants deelden in hun geestdriftige lofprijzingen en dat was heel belangrijk, zeiden zij, want vaak is „the food" - het eten - voor een Amerikaan beslissend bij de opstelling van zijn va kantieplannen. „Maar laat ons daarginds dan ook weten, hoe goed jullie zijn, breng alle punten en voordelen van een verblijf in Holland duidelijk en overtuigend onder de aandacht en „package your attractions": een complete tour in een handig pakje, net als de sigaretten, opdat men ze zo van de toonbank kan pikken. Zet bussen klaar om de toeristen op te vangen zodra ze van de boot of uit het vliegtuig komen, breng ze overal naar toe, druk ze met hun neus op alles wat de moeite waard is, maar laat ze er niet zelf naar zoeken, daar hebben ze geen tijd voor en geen zin in." De drie mannen uit de V. S. zullen van 2 tot en met 11 april in het Amerikaanse handelsinformatiecentrum op de Utrechtse jaarbeurs voor zakenlieden te raadplegen zijn. Vele naslagwerken als Amerikaanse zakenregisters, handels-, vak-en regerings publicaties kan men daar eveneens consul teren. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell zal ook dit jaar weer aan het Holland Festival meewerken. Evenals in het vorig jaar draagt het programma een gedeeltelijk experimenteel karakter. Rudi van Danzig, solist van het ballet, zal op muziek van Mozart een choreo grafie maken. Van dit werk wordt al tij dens de Amsterdamse Kunstmaand de pre mière gegeven. Ook een choreografie van een ander lid van het Nederlandse Ballet, te weten Peter Appel, zal in het festival programma te zien zijn. Daarnaast worden uitgevoerd „De Vuurvogel" van Strawins- ky en Fokine en een werk van Grinwis, een in België woonachtige Nederlander. Het Nederlands Ballet geeft op 13 mei een voorstelling in de Muntschouwburg te Brussel met het volgende programma: „Concerto Barocco" van Bach-Balanchine, „De Vuurvogel" van Strawinsky-Fokine. „Les Sylphides" van Chopin-Fokine. „Sphère" van Badings-Gaskell en „Gra duation Ball" (onder de Franse titel „Bal des Cadets") van Strauss-Lichine. Het Ballet van de Muntschouwburg (Théatre de la Monnaie) onder leiding van de in 1953 benoemde Jean-Jacques Etche- very (vroeger leider van het ballet van de Opera Comique te Parijs) brengt onder auspiciën van het Comité Benelux een tegenbezoek met medewerking van het eigen opera-orkest aan de Haag, waar eind april in de Koninklijke Schouwburg een omvangrijk programma van grotendeels moderne werken wordt uitgevoerd. Onder meer worden uitgevoerd „Quatre pour quatre" als divertissement voor het corps de ballet, „Pellés et Melisande" op muziek van Fauré en een choreografie op de Sym- phonie Fantastique van Berlioz, met Do lores Laga en André Leclair als eerste so listen. Van beide laatstgenoemde werken werden de premières respectievelijk ge geven in de festivals van Aix en Venetië 30 MAART—6 APRIL GESCHENK „De Nacht der Girondijnen" bij aankoop vanaf 4.50. Grote keuze op alle gebied. v/h H. N. MUL v/h J. M. STAP 5 Grote Houtstr. 63, Haarlem, Tel. 10305 In de laatste Memorie van Antwoord op de Haarlemse gemeentebegroting: hebben B. en W. er reeds op gewezen, dat de toe gangsprijzen van het Frans Halsmuseum, die voor een deel reeds uit 1862 dateren, verhoogd zouden moeten worden, omdat de waarde van het geld sinds die tijd gedaald is en de maatschappelijke omstandigheden veranderd zijn. Thans stellen B. en W. de raad voor de toegangsprijs voor liet museum te brengen op f 50 voor personen boven de leeftijd van 16 jaar. Deze prijs zal dan gelden voor werkdagen, zowel als zon- en feestdagen. Tot dusverre gold een prijs van f 0.10 voor zon- cn feestdagen en van f 0.25 voor werkdagen. Voor kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar stelt het college voor een toegangs prijs van f 0.10 vast te stellen. Daarbij zal de bepaling, volgens welke kinderen tus sen 8 en 17 jaar onder geleide het museum gratis mogen bezoeken, komen te vervallen. Ook willen B. en W. een doorlopend toegangsbewijs invoeren, dat recht geeft op de toegang tot alle gemeentelijke mu sea, tegen een prijs van f 1.75 per jaar, voor studerenden f 0.50. De hogere opbrengst als gevolg van de tariefsverhogingen ramen B. en W. op f 10.000 per jaar. Vanmorgen is de heer K. Bruin, chef van de abonnementenafdeling en expeditie van onze bladen, hartelijk gehuldigd ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum in dienst van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant. Namens de directie van de onderneming sprak de heer P. W. Peereboom, die veel waardering toonde voor de werkkracht en de toewijding van de jubilaris. Deze heeft immers een voor een dagbladbedrijf zeer belangrijke functie; hij moet er voor zor gen, dat. de krant op tijd bij de abonnees in de bus komt, elke dag opnieuw en zonder altijd hinderlijke vergissingen. Als stoffe lijk blijk van dank bood de heer Peereboom de heer Bruin een tapijt en een geschenk onder couvert aan. De heer Peereboom maakte tevens van de gelegenheid gebruik afscheid te nemen van het personeel we gens een morgen te beginnen reis van on geveer tweeëneenhalve maand naar de Ver enigde Staten van Noord-Amerika, v/aar hij courantenbedrijven en papierfabrieken zal bezoeken. Namens het personeel sprak de heer H. van Looij, die erop wees dat er met de jubilaris altijd prettig valt samen te wer ken. Ook deze woorden gingen van een geschenk, een klok, vergezeld. Nadat de jubilaris voor de hem gebrachte hulde een dankwoord had gesproken, wenste de heer W. van Ommen namens het personeel de heer Peereboom een „goede reis en behouden vaart" toe. Op de receptie was onder meer een depu tatie van de courantenbezorgersvereniging „Onder Ons", welke een bloemstuk had gezonden, aanwezig. Nieuws in het kort De herbouwde studio van de rooms-ka- fholieke rederijkerskamer Alberdingk Thijm is donderdagavond met enig officieel feestbetoon in gebruik genomen. Het fraai ingerichte pand aan de Lange Wijngaard straat was bijna te klein om alle belang stellenden te bevatten, toen de voorzitter van de kamer, de heer J. Kruyver, zijn vele gasten welkom heette en in een en thousiast betoog de geschiedenis verhaalde van afbreuk en opbouw der studio, een epos. waarin vooral de nadruk kwam te vallen op de grote financiële lasten, welke op de kamer drukken. De herbouw van de studio vergde namelijk een bedrag van maar liefst veertienduizend gulden. Dank zij een garantie van de gemeente konden de bestuurderen van Alberdingk Thijm deze som beschikbaar krijgen voor de zo noodzakelijke vernieuwingen in een ge bouw, waarin het lekte aan alle kanten. Daar toonde de heer Kruyver zich heel dankbaar voor. Wat onder leiding van ar chitect Leo van Dijk tot stand is gekomen, is een verenigings- en ocfenlokaal, waarin het goed toeven en plezierig toneelspelen is. De heer Kruyver greep de gelegenheid aan tot het uitspreken van enige vrome wensen. Die betroffen dan voornamelijk de subsidiëring van het amateurtoneel. Zou het, zo vroeg hij zich af, niet mogelijk zijn in de toekomst verenigingen met een extra subsidie te steunen, die voorstellingen on dernemen, waaraan zoveel kosten zijn ver bonden dat men ze zelf niet kan dragen? Is het mogelijk dat daarmee bij de verde ling van de gewone subsidies reeds reke ning wordt gehouden? Weet de overheid, geïntereseerd als zij zich toont in de be oefening van de amateur-toneelspeelkunst, onder welke financiële zorgen de vereni gingen gebukt gaan? Hij legde deze vragen „spelenderwijze" voor aan de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken D. J. A. Ge luk, die zich haastte ze in zijn wederwoord te beantwoorden. De heer Geluk stelde dat inderdaad de overheid alle belangstelling heeft voor de Haarlemse amateurtonelisten. Hij zag ook graag h.t subsidie verhoogd, maar kon zich in dat opzicht niet binden. De subsidiere geling kan natuurlijk gewijzigd worden. Het zal evenwel moeilijk zijn iedereen te vreden te stellen. De wethouder adviseerde het vooral te zoeken in onderlinge samen werking. Dan zal het bijvoorbeeld aan de overheid gemakkelijker vallen onderne mingen te steunen als waarvan de heer Naar de bloeiende bollen De bloei van de bolgewassen verloopt thans weer volgens de boekjes: eerst kro kussen, dan narcissen, daarna hyacinten en tenslotte velerlei rassen tulpen. De bloei- periode van de krokussen is thans voorbij: de bloempjes liggen kleurloos naast de planten. De vroegste narcissen, meestal „trompetten", worden thans al gekopt. De latere variëteiten, waarin het wit en oranje domineren, zullen spoedig hun hoogtepunt in de bloei bereiken. Overal in de bloembollenstreek ziet men de gele en soms zilverachtige plekken tussen het groen, dat thans hoe langer hoe meer door de kleuren wordt overheerst. De hyacinten kleuren op vele plaatsen. Er zijn al velden, die geheel in bloei staan en een scherpe geur over het land ver spreiden. Er bestaat daarom alle kans, dat men zondag grote velden met hyacinten in bloei ziet. De tulipa's worden feller van kleur, met de felrode Mme Lefeber als uitblinkster Men moet eens trachten deze prachtige bloem van dichtbij tegen het zon licht te zien, dan krijgt men een indruk van de felle kleur. Wil men 'zo veel mogelijk van de schoonheid der bloeiende bollen velden genieten, dan moet men wel de hoofdwegen vermijden. „Le mort du dernierheet een van de beeldendie thans op de Keukenhof te Lisse zijn te zien. Het is een beeld van de in 1929 overleden Franse beeldhou wer Antoine Bourdelle. De beelden zijn in de loop van deze week uit Parijs aangekomen en tussen de bomen en bloemen geplaatst. In het bloemenpark hangt nu de indringende geur van de kleurende hyacinten. De tulipa's tonen hun charmante koppen. De narcissen bereiken in hun bloei thans een hoog tepunt: iiaast het scherpe geel tooien zij zich met zachte witte en oranje kleuren. Verwacht wordtdat de Keu kenhof zondag zijn poorten voor een groot aantal bezoekers zal openstellen. NIEUWE KERK TE DELFT De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Delft schreef indertijd een prijsvraag uit voor een plan voor de bouw van een kerk. Het plan, dat het meest aan de wensen tegemoet kwam, bleek te zijn van prof. F. E. Eschauzier in Bussum, aan wie thans opdracht is gegeven zijn plannen nader uit te werken. Het voornemen bestaat in de Wippolder een kerk met achthonderd zit plaatsen te bouwen, waarvan de kosten voorlopig op zeshonderdduizend gulden zijn geraamd. Kruyver repte: gezamenlijke bijeenkom sten, waarin deskundige krachten les geven in toneelspeelkunst, de kunst van het grimeren, voordracht, spraaktechniek. Vooral door onderlinge samenwerking van de amateurtoneelverenigingen in Haarlem valt nog veel te bereiken. Wethouder Geluk verklaarde daarna de studio voor heropend. Na hem spraken de voorzitters van zus terverenigingen als Nieuw Leven en V.Z. O.D. Voor het W.K.A. voerde de heer A. van der Veldt het woord met een betoog, waarin hij de stellingen van de wethouder stuk voor stuk bijviel en ze van nieuwe gezichtspunten trachtte te voorzien. Na mens de K.A.B. sprak wethouder Ange- nent c 1 kort en sympathiek woord, voor al de goede betrekkingen releverend, die altijd tussen de kamer en de vroegere Volksbond heeft bestaan. De heer Kruyver beantwoordde de sprekers met enkele kernachtige volzinnen en nam met graagte de vele blijken van belangstelling in de vorm van bloemen, telegrammen en ge schenken in ontvangst. Het was een zeer gezellige bijeenkomst, die alleen maar blije gezichten liet zien. Donderdagavond hebben in het Concert gebouw in Haarlem de leerlingen van de Koningin Wilhelminaschool voor chr. mulo onder leiding van de heer W. G. Kruithof een aantal gymnastieknummers en onder lei ding van mejuffrouw W. van Eldik enige zangnummers ten beste gegeven. Al mogen dan bij de opening door de heer F. H. van Reenen, het hoofd van de school, opgemerkt zijn, dat het gebodene „geperfec tioneerd schoolwerk" was, dus gedeelten-van een les. toch moet men waardering hebben voor de wijze, waarop de leider (ster) en hun leerlingen zich voor deze avond hebben voorbereid, vooral de heer Kruithof heeft zijn leerlingen niet gespaard, hetgeen opviel bij de vrij lange nummers. Vrije oefeningen meisjes 3 b en bewegingsmotieven meisjes 4, die zeer goed voldeden. De vrije oefening meisjes 1 c en 2 werd eveneens zeer correct uitgevoerd. Bij de knotsoefening meisjes 3 a misten wij wel de souplesse in de zwaaien, doch de gelijkheid van bewegen vergoedde dit ten volle. De jongens lieten geheel ander turnen zien, zoals behendigheidsoefeningen van klasse 1 en 2 met springen over natuurlijke hindernissen en vormen van grondgymnas- tiek; standen van de jongens 3. De 4de klasse jongens werkten ook nog aan laag- brug en lieten goede oefeningen zien. De meisjes van 3 en 4 met brug met onge lijke leggers verdienden alle lof voor hun oefeningen, speciaal omdat zij onder moei lijke omstandigheden met een geïmprovi seerd toestel hebben moeten oefenen. Zij hebben ondervonden, dat moeilijkheden door volhouden dikwijls overwonnen kunnen worden. De gymnastieknummers werden enige keren onderbroken door zangnummers. Zo trad een grote groep meisjes zowel vóór als na de pauze een keer op. Ook het zangnum mer van Willy Silvis, begeleid door piano en gitaar, verkreeg een verdiend applaus. Een bijzonder nummer was ook de samen zang met orgelbegeleiding van de heer T. Bijlsma, oud-leerling van de school. Onderwijsvoorstellen aan Haarlems raad Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben de raad voorgesteld een jaarlijkse vergoeding toe te kennen aan het bestuur van de instelling van weldadigheid „Het Sint Luciagesticht" ten behoeve van zijn bij zondere kleuterschool aan de Generaal de la Reijstraat, voor de aanvulling van het meubilair en ontwikkelingsmateriaal. De hoogte van het bedrag van deze jaarlijkse vergoeding zal te zijner tijd door het college worden vastgesteld. Voor het r.k. kerk- en schoolbestuur van de parochie van de H. Liduina wordt een krediet aangevraagd van f 798 voor de aan koop van ontwikkelingsmateriaal ten behoe ve van de bijzondere kleuterschool aan de Mentawistraat. Verder stellen B. cn W. voor te benoemen tot leraar tekenen en kunstgeschiedenis aan de 5-jarige H.B.S., de heer M. Boll, tot on derwijzeres aan de Linnaeusschool mejuf frouw J. E. de Ruiter te Blocmendaal cn tot onderwiizeres aan de Prof. dr. Gunning- school de heer M. Nicolai te Hilversum. Ter benoeming van een onderwijzer aan de Mr. J. H. Thielschool hebben B. en W. een voordracht opgesteld, die de namen van de volgende heren bevat: B. van der Bij te Haarlem, E. P. Koks te Haarlem en A. A. Koopman te Heemstede. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de Cornelis Houtmanschool staan de namen van de heren E. P. Koks te Haarlem, A. A. Koopman te Heemstede en T. Souwer te Haarlem; op die voor de benoeming van een onderwijzer aan de Lorentzschool: A. A. Koopman te Heemstede, B. van der Bij te Haarlem en E. P. Koks te Haarlem. Tenslotte stelt hel college de raad voor akkoord te gaan met de overplaatsing van de heer J. V. Munsterman als onderwijzer van de Chris- tiaan Huygensschool naar de Klaas de Vries- school voor m.u.l.o. Bedankt voor beroep. Ds. C. Klapwijk, predikant bij de Gereformeerde kerk te Bennebroek, heeft bedankt voor tost beroep naar Zuidhom. Rectificatie. In het bericht over het bezoek van Duitse leraren aan Haarlem meldden wij, dat dr. C Spoelder de gasten door de Spaarnestad heeft rondgeleid. Dr. Spoelder was echter op het laatste ogenblik verhinderd. De rondgang heeft plaats gehad onder leiding van dr. C. Brouwer. Zware hersenschudding. Een auto beeft donderdagochtend omstreeks elf uur in de Gierstraat te Haarlem een 70-jarige man aangereden, toen hij plotseling overstak. Hij werd tegen het wegdek geslingerd liep een zware hersenschudding en enige hoofdwon den op en is ter verpleging in het St. Elisa beths Gasthuis opgenomen. Vermoedelijk is hij zonder naar links of naar rechts te kijken de weg overgestoken. Donderdag is ingebroken in een flat aan de Groen van Prinstererlaan te 's-Graven- hage. Men is binnen gekomen door het forceren van de buitendeur. De gehele wo ning werd doorzocht en uit een kistje uit de slaapkamer werd voor een bedrag van f 30.000 aan familiejuwelen gestolen. Dit jaar zal het examen, voorafgaand aan de wedstrijd om de zogenaamde Prix de Rome, beginnen op 13 mei 1957. De wed strijd (proef- en eindkamp) in de vrije schilderkunst begint op 31 mei 1957, die in de vrije beeldhouwkunst op 28 mei 1957. Uitgereikt kunnen worden een prijs en een accessit, bestaande uit onderscheidenlijk een gouden en een zilveren erepenning. Wie de gouden erepenning wordt waardig gekeurd en blijk heeft gegeven van groot talent en buitengewone aanleg, kan ge durende ten hoogste drie achtereenvolgen de jaren worden begunstigd met een jaar geld. Revalidatie. De Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind heeft 50.000 gul den beschikbaar gesteld voor de inrichting van een revalidatie-afdeling voor gebrek kige kinderen van het kindersanatorium „Hoog Blaricum". De Nederlandse Radio Unie die, zoals bekend is, sinds vele jaren door het orga niseren van een dirigentencursus actief medewerkt aan de vorming van een jonge generatie van orkestleiders, geeft thans tijdens een drietal studioconcerten aan en kelen van hen gelegenheid het Omroep- Kamerorkest te dirigeren ter verruiming van hun ervaring en ter nadere kennis making voor de radioluisteraar. Het eerste van deze concerten had gisteren plaats in samenwerking met de N.C.R.V. voor een aantal genodigden en stond onder leiding van Jan Brussen, die reeds bij een ruimer publiek bekend is als aanvoerder van het Nederlands Studentenorkest op de jaar lijkse tournees van dit ensemble, waarmee hij zich onlangs ook in Haarlem liet ho ren. Brussen, die violist is in het Rotter dams Philharmonisch Orkest, heeft zijn op leiding onder meer gehad op de door Paul van Kempen geleide zomercursussen te Siena. Hij heeft het programma met het Adagio voor strijkorkest van Guillaume Leken, een jonggestorven Belgische componist uit de school van César Franck, geopend. Brussen gaf van dit werk, waarvan de elegische toon in grote bezettingen nogal eens tot wagneriaanse proporties wordt op geblazen, een bezielde, meer op fijnere nuances afgestemde, uitvoering waarhij de slechts tweeëntwintig man sterke strijkers- groep van het kamerorkest deze intiemere stijl voortreffelijk bleek aan te voelen. Speciaal moet het aandeel van solocellist Joep Vogtschmidt en concertmeester Jos Verkoeyen genoemd worden. Deze laatste was daarna solist in het aan hem opgedra gen Concert voor viool en orkest van Ton de Leeuw, over welk stuk ik reeds schreef naar aanleiding van de eerste uitvoering, juist één jaar geleden tijdens, de Neder lands-Belgische componistendagen. De solopartij is behandeld als slechts één van de draden in het totale klankweefsel, die echter door een fijn evenwicht in de or kestratie voortdurend duidelijk te volgen blijft. Een fraai rustpunt vormt de cadens van het eerste deel, waarin de soloslem zich mijmerend beweegt over een lange „pedaaltoon" van de lage strijkers, waar door deze afsluiting de functie van lang zaam middendeel en van verbinding met de in „Bulgaarse" ritmen gesyncopeerde finale heeft. Het programma eindigde met de Petite Suite van Debussy in de instrumentatie van Henri Busser, welke bijzonder ge slaagde zetting van de bijna populaire vierhandige suite onder Brussen's leiding goed uitgebalanceerd klonk. De dirigent wist zowel de heldere lijnen als de fijne pasteltinten^ van dit steeds frisse instru mentale „Fête Galante" goed te realiseren. Het concert zal op een nader te bepalen datum worden uitgezonden. Sas Bange (Van een onzer redacteuren) ADVERTENTIE Alle kinderen hebben enersie. voedsel nodig, rijk aan natuur lijke opbouwstoffen. Rijke le vende voeding komt niet uit de fabriek, maar alleen uit de natuur. Ruwe (onbewerkte! na- tuurhoning is versterkend, op bouwend energievoedsel. on misbaar voor kinderen. Maar., neem de beste, zo van vanaf 1.55 p. pot. Alleenverkoop. ADVERTENTIE WÊmMmmmÊÊÊIÊÊm Wethouder Geluk en voorzitter Kruy ver van Alberdingk Thijmklinken op voorspoed (en meer subsidie). ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15