HOE WERKT DE BEURS? Diverse obligaties Zandvoortse middenstanders hielden een forum-avond Goedkeuring gevraagd voor uitbreidingsplan „Zijlweg" Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers geïnstalleerd als erevoorzitter Zaterdag 30 Maart Boekhandel VEKO DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 15 HOOFDDORP Verzoek bouw van aula op nieuwe begraafplaats Aanleg van straten in Hoofddorp-Oost Viering bevrijdingsdag Burgerlijke Stand van Zandvoort Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer LISSE „Veilig Verkeer" maakt in Lisse propaganda Burgerlijke Stand Beroepen Vrijwilligers maken speeltuin in orde Botsing tussen fietser en motor liep vrij goed af Twee inbraken in Haarlem Ook subsidie gevraagd voor r.-k. kerk in Oud-Schoten Britse werkgevers willen vandaag onderhandelen Britse legergroep verloor radioactieve buis in West-Duitsland B. en W. stellen de Haarlemse raad voor bezwaarschriften ongegrond te verklaren NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 Vereniging Weten en Werken Kort nieuws V x. xo A G 2 9 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In café restaurant „De Rotonde" hielden de gezamenlijke Zandvoortse midden standsverenigingen „Handelsvereniging" en „Hanze" donderdag een forum-avond, waarop actuele vragen aan de orde zijn geweest. De voorzitter van de R.-K. Middenstands vereniging „De Hanze", de heer C. Siegers, bracht burgemeester mr. H. M. van Fene- ma dank voor diens bereidwilligheid als voorzitter van het forum te willen optre den. Leden van het forum waren mr. Porthei- ne, directeur van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, J. G. H. Corne- lissen, lid van de Tweede Kamer, H. P. Huijsman, korpschef van politie te Zand- voort, F. C. de Iiosson, voorzitter van de Nederlandse R.-K. Middenstandsbond; W. Vessies, vice-voorzitter van laatstgenoem de bond en wethouder te Beverwijk en de heer L. Cornelis, kapelaan te Zandvoort. Vóór de pauze waren de vragen van al gemene aard. Naar aanleiding van de vraag of de middenstand rijp gemaakt werd voor parallellisatie, door het steeds meer ont staan van zelfbedicningsbedrijven, kwam het forum tot de conclusie, dat er ontwik kelingen in het distributieproces zijn, die men niet kan tegenhouden. Bij het publiek bestaat voor het soort zaken een steeds groeiende behoefte, maar er schuilt de ge- gevaarlijke tendenz in, om de kleine be drijven uit te schakelen. Als men tot bran che-organisatie zou kunnen komen, be hoeft dit verschijnsel niet schadelijk te zijn voor de kleine middenstander, hoewel in kleine gemeenten deze zelfbedieningszaken overbodig moeten worden geacht. Gevraagd naar de consequenties van de Euromarkt voor de middenstand in Neder land meende het forum, dat de midden standsbonden bewust attent moeten zijn op deze ontwikkeling, omdat de problemen vooral voor de kleine landen niet gemakke lijk en eenvoudig zijn, gelet op de enorme sociale consequenties, eraan verbonden. Juist de kleine landen kunnen er niet bui ten blijven staan. De postorder-organisatie zag het forum unaniem als een bedrijf, waarvoor ook vergunning van de vestigingswet nodig is. Over de vraag, welke de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de midden stand rullen zijn en hoever de regering zal gaan, kwam het forum tot de conclusie dat beperking een vervelend modewoord is en dat men zal moeten oppassen, geen kip met gouden eieren te slachten, omdat bezuiniging, waarin echter de regering niet vóór gaat, loondrukkend kan werken. De laatste vraag vóór de pauze luidde: „Wordt het geen tijd, dat de geleide loonpolitiek overboord wordt gegooid" waarbij het forum tot de slotsom kwam, dat men op de duur liever een vrijere loon politiek zou wensen, maar men achtte er thans de tijd nog niet i-ijp voor. Winkelstraat zonder motorisch verkeer Een tweetal vragen kwam na de pauze aan de orde. Gevraagd werd naar de con sequenties voor de winkelier bij het afslui ten van zijn winkelstraat voor alle verkeer. Eenparig was het forum het erover eens, dat men in alle gemeenten, waar dit ge beurde, daartegen altijd grote bezwaren had. Later bleek echter, dat men er voor deel van had, omdat het publiek het ten slotte toch blijkt te waarderen, dat uit een winkelstraat het gemotoriseerd verkeer ge weerd wordt. De praktijk zal echter moe ten bewijzen, hoe zich dit voor elke straat afzonderlijk gaat ontwikkelen. Men kan hier onmogelijk gaan generaliseren. De vraag, die kennelijk gesteld werd wegens de afsluiting voor alle verkeer bij wijze van proef in de Kerkstraat, ingaande de maand april, werd van nog klemmender betekenis, toen werd opgemerkt, dat de af sluiting van deze straat een gevolg was van volkomen onbegrip van de stedebouw- kundige op verkeerstechnisch gebied. De situatie werd een verschrikking ge noemd, omdat in plaats van een straat met een brede uitmonding, men er een nauwe doorgang van maakte, volkomen inge- De raad der Gereformeerde kerk te Hoofddorp heeft zich tot de gemeenteraad van Haarlemmermeer gericht met een ver zoek om tie bevorderen, dat op de nieuwe algemene begraafplaats te Hoofddorp een aula zal worden gebouwd. Bij het teraarde- béstellen is het thans aldus de brief mogelijk voor het houden van rouwdiensten gébruik te maken van de jeugdkapel dei- hervormde gemeente te Hoofddorp. Dit voor recht zal bij de ingebruikneming van de nieuwe begraafplaats tot het verleden be horen. Het verzoek is vergezeld van een aantal adhesiebetuigingen van protestantse kerken. Naar aanleiding van de brief delen B. en W. aan de gemeenteraad mee. dat naar hun mening de bouw van een aula op de nieuwe begraafplaats noodzakelijk is. In vesteringsbeperkingen, bouwstoppen en der gelijke maatregelen hebben het evenwel tot nu toe onmogelijk gemaakt voorstellen tot de bouw van een aula bij de raad in te die nen. Het ligt echter in het voornemen bin nen niet al te lange tijd voorstellen bij de gemeenteraad in te dienen. Ter uitvoering van het woningbouwpro gramma in Haarlemmermeer, waarbij het plan is in de loop van dit jaar te beginnen aan de bo.uw van honderd woningen, stellen B en W. van Haarlemmermeer aan de ge meenteraad voor tot het aanleggen van stra ten in Hoofddorp-oost. Deze straten komen in het terrein, dat begrensd wordt door de Briyerinckstraat. de voormalige spoorbaan, Kagertocht en Kruisweg. Het te maken riool stelsel, waarvan de lengte ongeveer zeven honderdveertig meter bedraagt, zal worden aangesloten op het riool in de Leeghwater- straat; ook is het aanbrengen van een niet de voormalige spoorsloot in verbinding staande nooduitlaat in het plan opgenomen. De verlengde Leeghwaterstraat en de aan de zuidoostzijde daarvan ontworpen weg zullen een rijbaan krijgen ter breedte van zes meter en de overige straten een rijbaan van vi.jfeneenhalve meter. Alle wegen zullen aan weerszijden worden begrensd door een trottoir, waarvan de breedte varieert van 2 meter tot 2.60 meter. De weg aan de zuidoostzijde van de ver lengde Leeghwaterstraat, welke verbinding geeft met de Kruisweg, loopt voor een ge deelte over grond welke zich nog in parti culiere handen bevindt. B. en W. verwach ten echter, dat zij binnenkort kunnen voor stellen deze strook aan te kopen. De kosten van uitvoering van het plan worden op ƒ235.000,— geraamd. bouwd en zonder enig uitzicht, uitmondend op een punt, waar drie hoofdverkeers wegen samenkomen. Deze stedebouwkun- dige toonde daardoor een volkomen onbe grip voor de situatie van Zandvoort als badplaats en wanneer hij Amerikaanse voorbeelden op Zandvoort is gaan toepas sen, plukt de badplaats daar nu wel de zéér wrange vruchten van. De laatste vraag betrof de mening van het forum inzake het behoefte-element. Al gemeen was men daarbij van oordeel, dat het behoeftecriterium nauwelijks te han teren is. Op praktische gronden moet het worden afgewezen en het behoort veel meer een taak te zijn van de plaatselijke overheid. De heer H. Hildering, voorzitter van de Zandvoortse Handelsvereniging, sprak woorden van dank tot de leden van het forum. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft besloten de officiële viering van de bevrij ding dit jaar te doen plaats hebben op maan dag 6 mei. De jaarlijkse aubade van de schoolkinderen aan de burgemeester ter ge legenheid van de verjaardag van H M. de Koningin, zal, daar 30 april dit jaar in de paasvakantie valt, tevens op 6 mei plaats vinden. De schoolkinderen zullen op die dag vrijaf hebben. GEBOREN: Elisabeth, d. v. Th. J. ter Wol beek en A. W. Zwemmer: William, z. v. J. Zwaag en A. Mobach; Nicolaas, z. v. N. Paap en E. Chr. Wensel. ONDERTROUWD: G. Kerkman en A. Agema; I. S. F. Ranti en E. Müller; F. Ploeg man en A. Heijnen; J. D. van Aken en K. H. de Graaf. GEHUWD: G. Boralevi en A. Schipper. OVERLEDEN: H. van El'burg, 83 jaar, weduwe van N. Hin; J. Drost, 73 j., echtge noot van G. J. H. Lankenau; G. de Vries, weduwe van J. H. Koops, 70 j.; A. Koper, 81 j., weduwe van E. Koper. GEBOREN: Ronald, z. v. C. G. Hijstek en A. Douma; Franklin, z. v. C. M. van den Akker en H. C. Visser; Johanna Catharine, d. v. H. Buis en J. M. A. van Breugel; Elisa beth Klazina, d. v. F. van der Wal en J. Wielstra; Nicolaas Simon Jozef, z. v. S. M. A. van der Gun en G. H. van Bentum; Jo hanna Clazina, d. v. W. C. Uijthoven en G. van der Maarl; Arnoldus Petrus Joannes, z. v. J. A. van der Klauw en W. T. van den Berg; Feikje. d. v. J. F. van Driel en F. van der Heide; Carolina Adelheid Maria. d. v. P. M. van Dijk en E. M. Trompert; Cornelis Joannes Hendricus, z. v. H. C. van Staveren en A. M. Huiberts; Anna Elisabeth, d. v. H. Bokhorst en G. Goudriaan. ONDERTROUWD: G. T. Vermeeren en A. Bruining: A. O. Kouwenhoven en D. Ver schoor; P. J. van den Bergh en G. A. Visser; G. van den Weide en G. F. ten Voorde; J. M. Bos en C. Kluijt; A. van der Steeg en A. Polbaar; W. J. Maarse en N. M. Kaslander. GEHUWD: P. D. Bol en P. de Haas; H. Korthals en J. Plessius: H. Lotgering en G. W. Mr Koningen; H>* F. -Meerens en H. A. Koetsier; J. M. Jenster en D. Verbeek. OVERLEDEN: J. de Vries. 64 j„ e. v. C. H. Eikelenboom; J. Seinen, 83 j., e. v. D. Koolhaas; A. Blonk, 78 j., wed. v. J. F. Kort; M. C. Balmakers, 76 j., e. v. P. van Aarle. De afdeling van „Veilig Verkeer", die zoals we reeds meldden, enkele weken geleden werd opgericht, zal op maandag 1 en dins dag 2 april filmvoorstellingen geven, respec tievelijk in het KAB-gebouw en in het Ver enigingsgebouw. aan de Beekbrug. Geluids wagens zullen op deze dagen door het dorp rijden, terwijl een verkeerswagen van „Vei lig Verkeer" een standplaats zal krijgen op het Vierkant. Voor de.schoolkinderen wordt een film gedraaid. GEBOREN; Nicolaas Hendrikus Maria Albertus, z. v. J. L. van Wam el en F. M. C. P. van Meeuwen; Cornelis IJsbrand, z. v. Th. IJ. de Klerk en C. C. Warmerdam; Cor nelia, d. v. C. Horsman en A. H. Portier; Helena Maria Johanna, d. v. A. J. Trompert en J. E. Hogervorst; Maria Elisabeth, d. v. A. Hoogervorst en J. G. M. Vos; Antonius Leendert, z. v. T. Staring en H. Bliek; Ber il ardus Joseph Maria, z. v. B. E. Buijck en J. M. Blokhuis; Marlinus Cornelis. z. v. A. J. Dofferhoff en H. C. van Oosten; Anna Maria, d. v. H. Oude Veldhuis en M. G. Kistemaker; Cornelis Petrus Johannes, z. v. P. H. van der Hulst en M. J. C. van der Aart; Petro- nella Catharina, d. v. P. Sprokkelenburg en K. A. Rijnbeek. ONDERTROUWD: P. M. de Goede en E. M. Borst; H. L. M. Kessels en M. C. G. Lan- geveld. GEHUWD; H. Broekstra en M. J. Polder man. In een park te Southampton kwamen gisteren honderden arbeiders van de haven en de werven bijeen om te luis teren naar de redevoering van een stakingsleider over de stand der onder handelingen met de werkgevers. Er is nog steeds geen overeenstemming be reikt over de lonen en morgen gaan een half miljoen metaalbewerkers in en om Londen in staking. De hervormde gemeente te Lisse heeft een toezegging van beroep uitgebracht op ds. G. Pettinga te Huizum (bij Leeuwarden). Zoals reeds medegedeeld, vertrekt ds. C. Jongeboer, de huidige voorganger van de hervormde gemeente, begin mei naar Apel doorn. Chr. Ger. Kerk doet mee aan bouw bejaardencentrum De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Lisse heeft thans ook besloten medewerking te verlenen aan de stichting van een protes tants-christelijk bejaardencentrum. Van de protestantse groeperingen in Lisse staat alleen de Geref. kerk art. 31 nog afwijzend tegenover deelneming aan de bouw. Op een werkvergadering welke het voor lopig bestuur met een aantal ingezetenen van Vogelenzang heeft gehouden, is besloten op 1 april met de egalisatie-werkzaamheden be beginnen Met het gemeentebestuur van Bloemendaal is men tot overeenstemming gekomen en gehoopt wordt, dat voldoende gelden bijeen gekregen worden om een aan tal eenvoudige speeïwerktuigen te bestellen. Behalve de twintig heren die zich op de vergadering hebben opgegeven, heeft een even groot aantal bewoners besloten, op 1 april een snipperdag te nemen en deze te gebruiken voor werkzaamheden in de speel tuin. Verwacht wordt vóór Pasen klaar tie zijn, zodat de kinderen in de paasvakantie in de nieuwe speeltuin kunnen spelen. On der hen die zich beschikbaar stelden, zijn vakmensen op velerlei terrein. Doordat een vijftienjarige fietser op de Slaperdijk in Haarlem donderdagochtend omstreeks elf uur teveel naar links uit week werd hij aangereden door een hem achteropkomende 32-jarige motorrijder. Beiden belandden in de berm van de weg. De jongen kwam met de schrik vrij; de motorrijder werd met een gebroken rech- teronderarm in het St. Elisabeths Gast huis opgenomen. In de nacht van woensdag op donder dag hebben inbrekers op twee plaatsen in Haarlem hun slag geslagen, zonder echter veel te hebben kunnen bemachtigen. Door een ruit in te slaan zijn onbeken den er in geslaagd een geneesmiddelen- bedrijf aan de Rozenstraat te Haarlem binnen te dringen. Alle laatjes werden opengebroken en alles werd overhoop ge haald. De buit bestond uit dertig pakjes sigaretten en tien gulden. Bij het kantoor van een technische handelmaatschappij aan 't Krom werd ook ingebroken. Eén gulden werd meegenomen. Wederom is bij het gemeentebestuur van Haarlem een verzoek binnengekomen om subsidie voor kerkbouw. Na de Gereformeerde kerk van Haar lem-Noord heeft thans het rooms-katho- liek kerkbestuur der parochie van Petrus en Paulus om subsidie verzocht ten behoe ve van het bouwen van een kerk aan de Muiderslotweg in Oud-Schoten. Deze kerk wordt gebouwd naar een ontwerp van de Rotterdamse architect ir. Harry Nefkens, waarover wij reeds uitvoerig schreven. B. en W. stellen de raad voor om ook dit verzoek in pre-advies te nemen, zoais ook het geval was met het genoemde ver zoek van de Gereformeerde kerk. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter/UP) De werkgevers in de Britse metaalindustrie hebben ermee ingestemd vandaag rechtstreekse onder handelingen te voeren met de vakbonden over hun eis om een loonsverhoging van tien percent. Naar verluidt zouden de werkgevers misschien bereid zijn bij wijze van tijdelijke regeling een aanbieding in contanten te doen, mits het stakingspa rool wordt ingetrokken. Deskundigen voorspellen langdurige en verbitterde onderhandelingen. Wanneer de onderhandelingen langer dan zaterdag duren, zullen, behalve een half miljoen arbeiders in Londen, alle andere metaal bewerkers het werk neerleggen. Het aan tal stakers zal dan, de reeds twee weken stakende werfarbeiders inbegrepen, om streeks 2 miljoen bedragen. De vakbond van locomotiefmachinisten en -stokers heeft het aanbod van een loonsverhoging door de „Railroad Trans port Commission" van de hand gewezen. MöNCHEN-GLADBACH (UP) Britse en Westduitse autoriteiten hebben vandaag een dringende waarschuwing laten om roepen dat een Britse legergroep een radio actief stuk metaal heeft verloren in West- Duitsland. Het is een lange, smalle, wit- metalen buis, zo dik als een potlood, die aan een kant rood geschilderd is. Het is het vitaalste deel van een Röntgen appa raat, zo zeggen de autoriteiten. Men mag het niet dichter dan twintig meter be naderen. SCHRIJVER VAN „KITTY FOYLE" OVERLEDEN ROSLYN/NEW YORK (UP) De schrij ver van de bekende novelle „Kitty Foyle", Christopher Morley, die gedurende bijna een halve eeuw in Amerikaanse litteraire kringen een belangrijke plaats heeft inge nomen is donderdag na een langdurig ziek bed op 66-jarige leeftijd overleden. Morley, wiens eerste verhaal werd uitgegeven toen hij 22 jaar was, heeft een reeks van kleine hartaanvallen gehad, waardoor hij de laat ste vijf jaren van zijn leven aan zijn huis gebonden was. Hij werd in Haverford, Pennsylvania, geboren. Naast schrijver van litteraire kritieken, meer dan vijftig ver halen, boeken en dichtbundels, was Mor ley uitgever en recensent. Naast de gewone en hypothecaire obli gaties ,kent men hier te lande ook de in- komstenobligaties, in Amerika income- bonds, die pas rente geven als de inkomsten van de schuldenaar dit toelaten. Daar zij voor een obligatie als zodanig te weinig ze kerheid bieden, ziet men ze in de regel slechts verschijnen als gevolg van een fi nanciële reorganisatie, waarbij door de oorspronkelijke obligatiehouders, of ook wel door andere crediteuren, genoegen wordt genomen met inkomstenobligaties. Zij verschillen met de winstdelende obli gaties hierin, dat zij slechts recht hebben op een vooraf bepaalde rente, terwijl de winstdelende obligaties niet alleen recht hebben op een vaste rente doch daarboven nog op een uitkering uit de winst (obliga ties Albert Heijn b.v.). Inkomstenobligaties en winstdelende obligaties vertonen in dit opzicht dus overeenkomst met preferente aandelen. In tijden van wankele valuta's zoekt men soms soulaas in een goudclausule of een valuta-clausule, waarbij dan wat eerst genoemde betreft, bepaald is dat men rente betaling en aflossing kan verlangen in de gouden munt van een bepaald land; gewicht en gehalte van deze munt zijn nauwkeurig omschreven. Het is in het verleden met deze goudclausule gegaan als met een pa raplu, die werd uitgeleend toen het nog droog was, maar die ijlings werd terugge nomen toen het begon te regenen. Want in september 1936, toen men plezier van de goudclausule kon beleven, werd zij nietig verklaard.... Het debacle der „Russen" releveerden wij reeds; ook Oostenrijk-Hon- garije en andere landen hebben in dezen geen schoon geweten Een obligatie met een valuta-clausule is zulk een obligatie, waarvan de dienst der lening (zoals men de rentebetaling en de aflossing van de hoofdsom noemt) moet worden nagekomen in die valuta, welke de houder kiest uit de hem bij de uitgifte der lening voorgestelde muntsoorten, waar bij de verhouding tussen deze muntsoorten werd vastgelegd. Daalt een der muntsoor ten of meer dan een, ten opzichte van de ander, dan zal men uiteraard die kiezen, die het hoogst staat, zodat men zich een soort beveiliging verschaft tegen devaluatie al zal deze beveiliging in betekenis achter uitgaan als de valuta's op een gelijk tijd stip gaan devalueren zoals in september 1949 is voorgekomen, hoewel de percenta ges der waardevermindering toen onderling verschilden. LOCOMOTIEF- en RUDGE- RIJWIELEN Burgemeester en Wethouders van Haar lem stellen de raad voor het ontwerp-uit- breidingsplan „Omgeving Zijlweg" goed te keuren. Dit plan, dat wij reeds eerder heb ben gepubliceerd, omvat de reservering van terreinen tussen de Zijlweg, de Prin- sesselaan, de grens met de gemeente Bloe mendaal en de spoorbaan van Haarlem naar Zandvoort voor de aanleg van een groot complex van scholen voor buitenge woon lager onderwijs. Dit complex zal ko men te liggen aan de spoorbaan naar Zandvoort achter het tegenwoordige Ma- rinehospitaal en zal vermoedelijk komen te bestaan uit een combinatie van de te genwoordige Dr. A. van Voorlhuysenschool aan de Friese Varkenmarkt, de christelijke Ds. M. G. Blauwschool aan de Linnaeus laan en de r.k. Gemmaschool aan de Zo- merluststraat. Op het terrein tussen dit Op de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de Haarlemse vereniging „Weten en Werken", die verzorgd werd door de voor drachtskunstenares mevrouw Rolien Nu- man, is burgemeester mr. O. P. F. M. Cre mers geïnstalleerd als ere-voorzitter. De voorzitter der vereniging, de heer K. R. van Staal, richtte zich tot mr. Cremers, wie hij dankte voor zijn bereidwilligheid als ere-voorzitter op te treden. De vereniging is „zuinig" met het aan bieden van ere-voorzitterschappen en ere lidmaatschappen, aldus spreker. Tot nu toe is alleen mr. C. J. de Bruyn Kops, die hon derd jaar geleden burgemeester van Haar lem was, ere-voorzitter geweest. Nu de vereniging honderd jaar bestaat heeft zij het initiatief genomen de burgemeester uit te nodigen als ere-voorzitter op te Heden en het bestuur heeft het op prijs gesteld, dat. mr. Cremers de functie wil aanvaarden. Daardoor wordt het contact tussen gemeen tebestuur en vereniging verstevigd. Tot nu toe heeft zij zich nooit tot de gemeente gewend met verzoek om subsidie. Altijd was men in staat de financiën in evenwicht te houden en gehoopt wordt, dat het zo zal blijven. Thans telt de vereniging zevenhon derd leden, die in de gelegenheid worden gesteld een aantal bijeenkomsten in het winterseizoen bij te wonen. De heer Van Staal hoopte, dat mr. Cremers geruime lijd ere-voorzitter zal zijn. Burgemeester mr. Cremers antwoordde, dat hij zonder aarzeling het ere-voorzitter- schap had aanvaard. Hij was al op de hoog te van het werk van „Weten en Werken" en wist wat de vereniging betekend heeft voor de Haarlemmers. Dit jaar bestaat „Weten en Werken" honderd jaar. Dit is niet zo belang rijk als het feit, dat de vereniging zich op voorbeeldige wijze aan de eisen van de tijd heeft aangepast. Dat is ook in 1957 be wezen. De vereniging is op haar plaats en de Haarlemmers mogen er trots op zijn. Mevrouw Rolien Numan had haar voor drachten getiteld: „Het volk van Ür en Kanaan". In haar inleiding zeide mevrouw Numan, dat het oude Joodse volk leefde in Ur. Het werd verdreven en zwierf eeuw in eeuw uit over de wereld. Van Ur naar Kanaan en vervolgens naar Egypte. In diepste vernedering heeft het daar geleefd. Het volk werd verdreven uit Palestina, waarna zwerftochten begonnen. In Alexan- drië, Rusland, Spanje, Duitsland, Neder land, Engeland en Amerika kwamen de Jo den. In oude tijden zwierven zij door de woestijnen en in onze dagen over moderne asfaltwegen. Mevrouw Numan besprak het leven der Joden tijdens het Hitler-regime; zij werden gescheiden van de andere be woners van het volk en op beestachtige wijze vermoord. Zij missen een werkelijke rust zowel voor hen en als voor hun kin deren. Het is te begrijpen, dat de Joden prijs stellen op een klein stukje land en wel Israël, waar in 1948 een staat werd gesticht, die zij hun land willen noemen. Mevrouw Numan kon zich begrijpen met welke moed het landje verdedigd wordt. Vervolgens hield de kunstenares een voordracht, die aan de nieuwe staat Israel is gewijd. Een schrijver verhaalt in „Drie voudig verbond", dat een Duitse Jood het Jood-zijn moet leren. Een novelle van Carry van BruggenDe Haan was gewijd aan het Joodse leven in ons land en voor de pauze droeg mevrouw Numan nog werken voor van Joodse schrij vers uit Polen. Tot besluit van haar optreden verhaalde mevrouw Numan een novelle van een jon ge Duitse schrijver over het moedig optre den van een Duitse vrouw, die in de oorlog zoveel steun heeft verleend aan Joden. Mevrouw Rolien Numan heeft op uitste kende wijze het programma verzorgd; met grote aandacht werd geluisterd naar de Joodse novellen, scholencomplex en de bestaande bebou wing aan de noordkant van de Zijlweg zijn aan twee parallel aan de Zijlweg lo pende lanen ongeveer 120 middenstands woningen in een aantal blokken van drie étages geprojecteerd. Bovendien is er ruimte voor 55 autoboxen, Een kleiner blok huizen aan de kant van de Zijlweg zal uit twee woonlagen komen te bestaan. Tegen dit uitbreidingsplan is een aantal bezwaarschriften ingebracht. De firma J. M. Barnhoorn en Zonen te Overveen maakt bezwaar tegen de verdwijning van haar kweekerij, de heer W. A. Hommerson te Haarlem heeft bezwaar geuit tegen het verplaatsen van zijn bedrijven, het bestuur van de St. Thomas a Villanova-stichting te Culemborg, die het Triniteitslyceum in beheer heeft, maakt bezwaar tegen het feit, dat de bestaande en nog aan te leggen sportvelden voor dit lyceum door het uit breidingsplan niet geheel aan de gewenste afmetingen zullen kunnen voldoen en het bestuur van de St. Lam'oertusstichting te Bloemendaal tenslotte ziet in het uitbrei dingsplan een belemmering voor de reali sering van de bij het bestuur bestaande plannen met. betrekking tot zijn op Bloe- mendaals grondgebied gelegen eigendom. Bezwaren ongegrond Ten aanzien van deze bezwaren merken B. en W. op, dat de bezwaren tegen het verdwijnen van de kwekerij en het ver plaatsen van een bedrijf ook reeds zijn in gebracht tegen het eerste uitbreidingsplan omgeving Zijlweg. dat op 26 juli 1950 dooi de raad is goedgekeurd. Aangezien sinds dien de situatie niet wezenlijk is veran derd, stellen B. en W. voor de bezwaren voor ongegrond te verklaren. De bezwaren ten aanzien van de onvol doende grootte van de sportvelden van het Triniteitslyceum achten B. en W. redelijk. Het college stelt daarom voor bij het uit breidingsplan de mogelijkheid te scheppen van de aanleg van twee wedstrijdvelden van 64 bij 102 meter en het bezwaarschrift voor kennisgeving aan te nemen. Met betrekking tot het vierde bezwaar schrift van de eigenaresse van het vroege re „Duinrust", het tegenwoordige Marine hospitaal, merken B. en W. op. dat uitbrei ding hiervan op het grondgebied van de gemeente Bloemendaal onmogelijk is dooi de in Bloemendaal geldende komverorde- ning met voorschriften ten aanzien van de rooilijnen en het karakter van de bebou wing. Het college ziet dan ook geen aan leiding zijn uitbreidingsplan aan te passen aan de plannen van de reclamant. De bezwaren, die bestaan tegen het ont worpen speelterrein, ingegeven door de vrees voor mogelijk rumoer en lawaai, ho pen B. en W. te ondervangen door het aan brengen van een doeltreffende beplanting. Op grond van deze overwegingen stellen B. en W. voor ook dit bezwaarschrift on gegrond te verklaren. Bezitsvorming. De heer G. A. Kieft. raadslid van Utrecht en kandidaat voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal, zal tijdens een vergadering van de Anti-Revo lutionaire Statencentrale op vrijdag 5 april in de grote zaal van het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem spreken over „Bezitsvorming". Studentenrel. Twee Utrechtse agenten hebben gisternacht om half een van hun wapenstok gebruik moeten maken om een honderdtal studenten die wat vroeg met de diesviering van hun universiteit waren be gonnen tot rede te brengen. Door tieren en schreeuwen werd de nachtrust van de be woners van de Oudegracht ter hoogte van de Smeebrug te Utrecht danig verstoord. Aan het herhaald verzoek van de agenten daarmee op te houden, werd niet voldaan. Toen was het geduld van de beide agenten ten einde en werd op hardhandige wijze met de wapenstok opgetreden, zodat de studen ten het hazepad kozen en zich verspreidden. Deposito-obligaties zijn schuldbrieven met een korte looptijd, b.v. 10 jaar en zij worden meestentijds uitgegeven door ban ken; zij vervangen dan een deel der depo sito-gelden, nl. gelden die men voor kor ter of langer tijd bij een bank deponeert en waarover men een rentepercentage ont vangt, dat verband houdt met de duur van de periode dat het geld wordt vastge zet. Gestaffelde leningen noemt men die le ningen, welke gedurende een bepaalde tijd, b.v. 10 jaar een zekere jaarlijkse rente ge ven, zeg 3 percent terwijl daarna een rente van b.v. 3 '/2 percent wordt beloofd. De 3-3 V2 percent Nederland 1947 is daarvan een voorbeeld in de sector der staatsfond sen. Deze gaf tot 15 febr. 1957 een rente van 3 percent, terwijl sinds die datum 3V2 percent wordt berekend. Op het terrein van de gemeenteleningen valt in dit ver band te wijzen op de 3-3Vfe percent lening 1948 der gemeentee Arnhem, die tot 1 april 1958 3 percent rente geeft en daarna 3V2 percent rente zal doen, wanneer tenminste tegen die tijd de lening niet voortijdig zal worden afgelost. Op het ogenblik is daar geen schijn van kans op, want geld opne men tegen 3'/2 percent is thans in de verste verte niet mogelijk. Staffelleningen sluit men in tijden van lage rentestand om de lening een attractie te verlenen, want bij stijgende rentestand zal de koers dezer stukken worden gesteund door de bepaling, dat de rente na verloop van tijd stijgt. ADVERTENTIE begint de Boekenweek. Een mooie gelegen heid om een kijkje te komen nemen in onze geheel vernieuwde, gemoderniseerde winkel! ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 AMSTERDAM De aandelen Kon. Olie waren in reactie ten aanzien van de nieuwe recordprijs van 180,20 van woensdag. Men is ter beurze van mening, dat de stijging, speciaal door Parijs veroorzaakt, de laatste dagen wat tt geforceerd is geweest. Men houdt rekening met een verdere reactie en zeker, wanneer Parijs niet als grote koper in de markt blijft komen. De prijs van 179,70 in de morgenuren gedaan, werd bij opening 's middags op lange na niet bereikt. Er werd geopend op 178,70, hetgeen 1,50 lager dan de slotkoers van woensdag en circa f 1,onder New Yorkse pariteit. Parijs vertoonde slechts geringe belangstelling op lagere koersen. In het verdere beursver- loop werd rond 179,gehandeld. De be langstelling neemt sterk af. De overige internationali waarden waren vrijwel zonder affaire. Voor Unilever be stond lichte vraag en kon een winst van 1 punt noteren. Voor Philips is de hausse blijkbaar alweer afgelopen want er moest 1 punt worden prijsgegeven. Ook AKU was fractioneel lager. Scheepvaarten ongeanimeerd met over het algemeen een verdere daling van een half percent. Staatsfondsen aangeboden. Over de gehele linie circa 1/4 lager. Cul tures Amsterdam Rubber en HVA prijs houdend, Deli Mij fractinoneel hoger. Ad vies stockdividenden Van Nievelt 284, Donderdag was het de eerste dag claim- handel Zwanenberg-Organon: adviesprijs f 85.Het verhoogde dividendvoorstel van de Holl. Draad- en Kabelfabriek van 12 op 15 pet. was op de koers niet van invloed: 415 (onv.). Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK Tijdens een meer geanimeerde en vastere markt waren staal- en metaal-waarden, enkele oliewaarden en individuele fondsen donderdag de meest verhandelde. Openbare nutsbedrijven evenaarden met een stijging van 0.33 vooral door een koerswinst van drie dollers bij Peoples Gas het. hoogste gemiddelde gedurende 26 jaar: 71,58. Het industriegemiddelde .sloot 1,89 hoger op 475.01 en dat van de spoorwegen 0,26 hoger op 144,43. De omzet bedroeg 1.930.000 (tegen 1.710.000 op woensdag) en was de omvangrijkste sinds 15 februari. De opleving werd beschouwd als het ge volg van technische factoren en als een weerslag op het gebrek aan handel tijdens de laatste beursdagen. Hoewel niet zeer geanimeerd leverde de markt daarom toch een beter resultaat op dan die van de vori ge dagen. Voor non-ferro metalen werden stijgin gen genoteerd, in enkele gevallen zelfs van 2l/z dollar. De autowaarden hadden slechts lichte fluctuaties; er was een levendige handel in General Motors, dat in activiteit volgde op Bethlehem Steel. Van de 1.125 verhandelde fondsen sloten er 558 hoger. 316 lager en 251 onveranderd. Er werden 61 nieuwe hoogtepunten en 22 nieuwe laagtepunten bereikt. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3'/a Nederl. '47 875/is 87 3 Nedl. 1962/64 917/is 91% A. K. U 194% 193 Calvé Delft 305 305 Van Gelder Zonen 200 200 K. N. Hoogovens 298 298 Nederl. Ford 297 297 N. Kabelfabriek. 267 268 gew. PhilipsGloeil 251 251 pref.PhilipsGloeil 148 148%* Unilever 364% 364'/2 Wilton Fijenoord 221 222 Dordtsch Petrol. 884'/2 880 Konkl. Petroleum 179,10 f 178,20 A'dam Rubber so 80% Holl. Amer. Lijn 166 166% N. Scheepv. Unie 174'/« 1751/» Phs. v. Ommeren 281 281* H. V. A 87 88 Verg. Deli Mijen 93 93% Amsterd. Bank 201 203 Ned. Handel Mij 168 169 Rotterd. Bank 169 170 Twentsche Bank 176 176* Anaconda Copper 64 ,s/i6 65'/2 Bethlehem Steel 168% 172% U. S. Steel 59 60 General Motors.. 39-Via 38% Shell Union 8lVs 82% Tidewater 34^ 34 Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17