Meer dan zestig vogelsoorten broeden in Kennemerduinen De Spaarnestad verhoogt dividend op gewone aandelen tot 16 (15) pet „De Narcis" besprak de verhoging van de binnenlandse minimumprijs Haarlemse speeltuinen doen mee aan actie voor Hongaarse jeugd Tellingen door Haarlemse Vogelwerkgroep Zang en pianospel in Renaissancezaal Vaste lasten gestegen 17 Vele uren nachtrust Afscheidsreceptie van dokter H. Piccardt Kieviten verdwenen Aanvullende kredieten voor woningbouw Uitbreiding Haarlems industrieterrein Nieuwe wijzers naar nieuw land Vier mille voor rooms- katholieke speeltuinen NZH rijdt gehele jaar naar het strand van IJmuiden Bestuurder bij botsing uit auto geslingerd Jaarvergadering Bond van katholieke Bejaarden D. Rookhuiszen thans voorzitter van het Verbondsbestuur Nieuwe voorzitter Pre-advies wijziging grens met Haarlemmerliede "Zelf ^chddereft, 7 spuiten Uw onmisbare raadgever! Vccjbrox' Franse hotels goedkoper Rumoer om de Amerikaanse ambassadeursbenoemingen Maatstaf zou bijdrage in verkiezingsfonds zijn VRIJDAG 29 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Kennemerduinen zijn een oord, dat zowel de oppervlakkige wandelaar als de spiedende natuurvriend veel genoegen en prettige uren verschaft. Want het is niet alleen een recreatieoord, maar ook als object van natuurstudie een streek vol interessante verrassingen. Over de vogelwereld in de Kennemer duinen werd donderdagavond een boekje opengedaan in een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Na tuurhistorische Vereniging, welke werd verzorgd door de Vogelwerkgroep. Hierbij werd allereerst aandacht geschonken aan de vogelstand in dit stuk duingrond van dertien vierkante kilometer oppervlakte. De heer F. Bloem van de Vogelwerkgroep, die onze lezers bekend is door de waar nemingen op het gebied van de vogeltrek in het najaar, vertelde over de vogeltel lingen, die in de lente in de Kennemer duinen worden gehouden. Enerzijds geven deze een beeld van de „burgerlijke stand" van de gevederde bevolking en anderzijds krijgt men, door de resultaten van de tel lingen der verschillende jaren naast el kaar te leggen, vergelijkingsmateriaal over de voor- of achteruitgang der verschillen de vogelsoorten en is het soms mogelijk de oorzaken op te sporen, die hiertoe aan leiding geven. In 1952 werd met deze in ventarisatie begonnen, toen door veertien medewerkers van de Vogelwerkgroep het hele duinterrein systematisch werd onder zocht teneinde de soorten, de aantallen en de verspreiding der broedvogels vast te stellen. Het opzoeken van de nesten zou te storend voor de dieren geweest zijn en bovendien te veel tijd in beslag .hebben genomen. Men maakte daarom gebruik van de wetenschap, dat de zingende man netjesvogel door zijn zang het terrein af bakent om zijn (toekomstige) wederhelft al zingend te lokken en indringers op een afstand te houden en te verjagen. Op deze wijze begrenst de zang van een vogel een bepaald territorium, dat straks de geboren jonge vogels van voedsel moet voorzien. Hierdoor is het mogelijk om een tamelijk nauwkeurig overzicht te krijgen van hef aantal nesten. Aldus werden de zingende vogels op een plattegrond van het duinterrein ge noteerd. Na afloop van het onderzoek wor den de notities op een verzamelkaart over gebracht die, tezamen met een rapport, een beeld geeft van de vogelbevolking, die de Kennemerduinen verkoos om daar een gezin te stichten. Dit werk heeft van de leden der Vogel werkgroep vele uren nachtrust gevraagd. Het was namelijk gewenst om vroeg in de morgen bij voorkeur een uur voor zonsopgang in de Kennemerduinen aan wezig te zijn, daar dan de meeste vogels zingen. Overdag zwijgen zij meestal. Tegen de avond is er weer een opleving en vallen bijvoorbeeld merel, lijster, roodborst en sprinkhaan-rietzanger te beluisteren. Nachtzwaluw en houtsnip laten zich in de schemering horen en in de nacht uilen. De nachtegaal is de gemakkelijkste, omdat deze vrijwel vierentwintig uur per dag zijn luide zang laat horen. De waar nemingen werden hoofdzakelijk verricht in de maanden april en mei, doch bepaalde soorten vragen een uitbreiding van de waarnemingsperiode, zoals de heggemus, die in maart reeds zingt en de vogels, die later in de tijd uit hun overwinteringsge- bied naar ons land terugkeren, zoals de bosrietzanger, die in juni weer hier is en van welke vogelsoort in 1955 voor het eerst op negen plaatsen in de Kennemer duinen een waarneming werd gedaan. Nadat in 1952 het gehele reservaat was onderzocht, inventariseerde men in 1955 Dokter H. Piccardt, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie van hoofd van de psychiatri sche voor- en nazorgdienst van de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst op 1 april neerlegt, heeft don derdag afscheid genomen. Zoals wij ge meld hebben was er des morgens een bij eenkomst voor de medewerkers van de Geneeskundige Dienst. Tijdens een in de middag gehouden re ceptie in het. gebouw van de G.G.G.D. aan de Nieuwe Gracht hebben velen dokter Piccardt dank gezegd voor hetgeen hij voor de patiënten heeft betekend en voor de prettige samenwerking. Uit de patiënten had zich een commissie gevormd en de dames Hoek hadden zich geijverd gelden bijeen fe brengen voor het aanbieden van een geschenk. Mevrouw A. S. Plevier- jlokber was de woordvoerster van de com missie en deelde mee. dat dokter Piccardt veel voor de patiënten heeft gedaan. Als aandenken bood zij een bureaulamp, een aktentas en sigaren aan en mevrouw Pic cardt ontving bloemen. Dp directies en hoofden van rusthuizen uit Haarlem en omgeving verschenen ge zamenlijk ter receptie en namens hen heeft mevrouw Ten Post-Serneé dokter Piccardt dank gezegd. Veel heeft de scheidende dokter voor de rusthuizen gedaan en ais dank bood zij een kornet, aan. Dr. N. Spever. leider van de afdeling Geestelijke Volksgezondheid van de ge neeskundige dienst in Dpn Haag. voerde het woord namens een gezeUchap psychia ters uit het land. waarvan dokter Piccardt 'id is. Het afscheid van de gemeente bete kent geen afscheid van het. gezelschap en spreker hoonte dokter Piccardt. nog vele malen in de kring van collega's te ontmoe ten. Namens het Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme sprak de directeur, de heer P. Blankevoort, woor den van dank voor de prettige samenwer king. waarna hij een boekwerk aanbood. Op de receptie waren onder andere aan wezig de burgemeester van Bennehroek, de heer D. Th. a van der Hoop van Sloch- teren. de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bonman, de gemeente secretaris. mr. H. E. Phaff. de griffier van bet kantongerecht te Haarlem, mr. C. W. T. do .Toneh. de hoofdcommissaris van nolitic. de heer J. Fontijne, de directeur "an de gemeentelijke nazorg, de heer E. P Schuvt. de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, mr. ir. E. R. Deves, de in- spectrice van politie mejuffrouw mr. C. J. Krim en afgevaardigden van diverse in stellingen, zoals de raad voor de Kinder bescherming, de vereniging Kinderhulp en bef bureau voor levens- en gezinsmoeilijk heden. met achttien personen nogmaals zestig percent van de oppervlakte. In 1956 wer den twee vakken onderzocht, namelijk bij Parnassia en het Koevlak waar thans een meer wordt gegraven. Men hoopt, door deze waarneming over enkele jaren te herhalen, te kunnen constateren welke invloed het meer op de vogelstand heeft gehad. Ook werden verleden jaar in het gehele terrein onderzoekingen ingesteld naar de roofvogels, uilen en nachtzwa luwen en in de zilvermeeuwenkolonie. 1-Iet resultaat van al deze tijdrovende onderzoekingen is, dat met zekerheid kan worden gezegd, dat niet minder dan twee enzestig vogelsoorten in de Kennemer duinen broeden. Hieronder zijn vier meeuwensoorten, vier soorten watervogels, zes steltlopers, drie roofvogels, drie soor ten uilen, twee hoenderachtigen, tien grote zangvogels (waaronder ook de kraaien, duiven en spechten worden gerekend) en dertig soorten van kleinere zangvogels. De aantallen lopen sterk uiteen. Het rijkst is de fitis vertegenwoordigd met vijfhonderd broedende paren, gevolgd door de gras mus met vierhonderdvijftig paren. Tot de groep van 70 tot 120 paren behoren: wulp, gekraagde roodstaart, nachtegaal, boom pieper, koolmees, houtduif en fazant; 20 tot 50: scholekster, visdiefje, boomleeuwe rik, mc-rel, roodborst, sprinkhaan-riet zanger en heggemus. De meeste vogels vallen in de groep van tussen de drie en de twintig paren terwijl enkele soorten (zoals sperwer, boomvalk, zwartkoptuin- fluiter, tjiftjaf, spreeuw en groenling) slechts met één of twee paren voorkomen. Vergelijking van de tellingsresultaten bracht aan het licht, dat bijvoorbeeld in en om het kampeercentrum „De Lakens" de grote vogels zoals kieviten verdwenen, maar andere handhaafden zich daar of namen zelfs in aantal toe. De kievit broedt momenteel alleen nog op het eiland van het meer in de Paarde- kopvlakte, waar ook de bontbek- en de kleine plevier en de dodaars nestelen. Het gevolg van het uitsterven der ko nijnen in de Kennemerduinen is een ho gere plantengroei. Dit is weer de oorzaak, dat de kievit, die zijn nest op de grond maakt tussen een lage vegetatie, naar an dere gebieden is vertrokken. Na deze lezing vertoonde de heer J. van Tussenbroek, kleurendia's, welke werden opgenomen in de Kennemerduinen, bij IJmuiden en Vijfhuizen en op Texel en de Britse eilanden. Tenslotte liet de heer Jan Ivangh op de band opgenomen vogelgelui den horen en vertelde, op welke wijze men soms met behulp van een „ezelsbruggetje" een vogel aan zijn zang kan herkennen. Er was vrij veel belangstelling voor het zang- en pianorecital, dat donderdagavond door het Haarlems Comité voor Kamer muziek in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum geboden werd. Het gold een optreden van de sopraan Tine van Raalte en van de pianist Leendert Huges. Uit de interpretatie van een reeks liede ren van Telemann, Brahms, Mahler, Paul Chr. van Westering en Alexander Voor molen, alsmede uit de vertolking van twee Psalmen van Albert de Klerk, bleek dat Tine van Raalte behoorlijk heeft leren zingen en over een stem beschikt, die in bepaalde gevallen sympathie vermag te wekken, bijvoorbeeld wanneer het om ge moedelijke dingen gaat, die geen grote innerlijke spanning vergen, niets eisen van een scherpe spiritualiteit en zeker niet van ingetoomde of van uitlaaiende harts tocht. Haar gevoelsgamma, voor zoverre dit weerslag vindt in haar zingen, is vrij beperkt, ruim voldoende echter om liede ren als „Die Jugend" van Telemann of „Auf dem See" van Brahms en zelfs „Ces deux enfants" van Van Westering (het eerste van diens Drie Franse liederen) de nodige vulling te geven En wat haar tech niek en aderabeheersing betreft kan men respect hebben voor haar realisatie van de veeleisende vocalise aan het slot van Mahlers „Wer hat dies Liedlein verdacht?". Maar de sprankelende frisheid van Mah lers liedkunst vraagt, meer dan dat, evenals van Westerings „Chanson de la Seine" en „Pour toi, mon amour" meer humor en geladenheid vergen, de liederen van Voor molen meer doorvoelde en innige over redingskracht en de Psalmen van Albert de Klerk groter hymnische spanning. Zin gen is een moeilijk vak, omdat het zoveel meer is dan alleen maar zingen. Maar op het kleine vlak, dat vooralsnog de grenzen van haar psychische krachten niet over schrijdt, kan Tine van Raalte's zangkunst veel bevrediging geven. Ook de rest kan zich gunstig ontwikkelen, als tempera ment en open visie op het leven door niets geremd worden en de horizon van de o zo moeilijke liedkunst verwijd wordt. De pianist Leendert Huges deed als begeleider van de zangeres uitstekende dingen, die van levendig begrip van de geest der liederen getuigden. Als solist vergastte hij het publiek op een fijn ge karakteriseerde vertolking van Schumann's spirituele jeugdwerk Papillons, opus 2, waarin deze. evenals in andere composities uit zijn geniale „Sturm-und-Drang"-tijd, het leven als een gemaskerd bal zag. Meer bepaald geldt het in Papillons de ver klanking van flitsen uit het laatste hoofd stuk van de „Vlegeljaren" van .Jean Paul Richter, zijn geliefde auteur. Diens werk was hem echter zo eigen en vertrouwd, dat we in „Papi'lons" de persoonlijke beleve nissen van Schumann vermoeden, in mu ziektaal verteld. Verder speelde Huges op zeer boeiende wijze Sonatine no. 3 van Léon Orthel. andermaal getuigend van muzikale geladenheid evenzeer als van technische vaardigheid. Jos. de Klerk ONDANKS „TOENEMENDE ZORGEN" is de exploitatie van de tijdschriften en nevenuitgaven van de n.v. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem in 1956 bevredigend verlopen. De oplagen vertoonden opnieuw een stijgende lijn. Ook het advertentie volume nam verder toe. De in waarde en omvang wederom belangrijk gestegen exportorders droegen in ruime mate bij tot de goede gang van zaken. Van het volgens de winst- en verliesrekening beschikbare bedrag ad 3.327.441 (v.j. 2.821.379) wordt voorgesteld te bestemmen ter vergoeding aan interest dividendreservefonds 1.125 (v.j. 1.056), voor reserve vernieuwing en uitbreiding 2.377.822 (v.j. 1.892.545) en voor afschrijving overwaarde activa 200.000 (onv.). Daarna resteert een saldo van f 748.495 (v.j. 727.778). Hiervan wordt toegevoegd aan het reservefonds 74.849 (v.j. 72.778). Statutaire tantièmes vergen 104.661 (v.j. 100.000). Voorgesteld wordt op de preferente aandelen 7 percent dividend (onv.) en op de gewone aandelen 16 per cent dividend (v.j. 15 pet.) over een kapitaal van 4.500.000 (onv.). Voor het personeel werd over 1956 als gewoonlijk een ruime dotatie uitgetrokken, terwijl in september een extra-jubileum- gratificatie werd verstrekt. De kosten van verbouwing en uitbreiding van de gebou wen groot 43.057,91 en de bedragen voor vernieuwing en uitbreiding van de inven taris, benevens voor enkele kleinere voor zieningen ad 1.257.450 werden geheel af geschreven, zodat de balansposten „grond en gebouwen" en „inventaris" beide voor 1.te boek staan. Het verslag memoreert de feestelijke herdenking van het 50-jarig bestaan der vennootschap op 7 september 1956. De papierprijzen trokken opnieuw aan. Ook de lonen en salarissen gingen vrij aan zienlijk omhoog. Met verdere verhoging van deze posten moet rekening worden gehouden. De overbezetting van de druk kerij bleef onverminderd voortbestaan. De bouw van de drukkerij te Etten ver liep overeenkomstig de verwachtingen. Aangenomen wordt, dat de oplevering van het gehele project zal geschieden in augus- tus 1957. Omtrent de dochterondernemingen zegt het verslag: De zaken van de n.v. Inter nationale Uitgevers Maatschappij te Ant werpen verliepen zeer bevredigend. Het bedrijf van de internationale clichéfabrie ken Pax-Holland n.v. te Amsterdam sloot het verslagjaar ditmaal zonder winst af. Dagbladexploitatie Het courantenbedrijf te Amsterdam kon, ondanks de verliesgevende exploitatie van de dagbladen, door de gunstige resultaten van de handelsdrukkerij opnieuw met enige I winst afsluiten. De n.v. Uitgeversmaat schappij „Joost van den Vondel" boekte wederom gunstige resultaten. De dochter onderneming, waarin de Duitse Libelle wordt geëxploiteerd, kon ook in 1956 niet zonder verlies afsluiten. Tegenover dit be lang werd voldoende gereserveerd. De door de Haarlemse raad op 10 oktober 1956 verleende kredieten van f 1.915.600 aan de woningbouwvereniging „Zorgvliet" voor de bouw van 128 arbeiderswoningen. 1 dag winkel en 18 garages in Delftwijk en van f 2.731.400 aan de woningbouwvereniging „Patrimonium" voor de bouw van 192 arbei derswoningen en 9 garages in Delftwijk, zijn bij de aanbestedingen niet voldoende geble- ké. Daarom stellen B. en W. de raad voor aanvullende kredieten van f 177.800 voor „Patrimonium" en f 134.000 voor „Zorgvliet" toe te staan. Tevens menen B. en W., dat het uit esthe tische en praktische overwegingen aanbeve ling verdient bij beide complexen tot de aanleg van 'n centraal antenne-systeem over te gaan. Voor dit doel vraagt het college een krediet van f 11.200 ten behoeve van „Zorgvliet" en van f 16.800 ten behoeve van „Patrimonium". Verlenging huur panden door de Haarlemse Autocentrale B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de verhuur van het perceel Jansweg 9, een pand in de Ripperdastraat en een terrein aan de Ripperdastraat aan de Haar lemse Autocentrale te verlengen met in achtneming van een wederzijdse opzeg gingstermijn van drie maanden. Tweede verdieping op farmaceutische fabriek Naar wij vernemen is het bedrijf van Openbare Werken van Haarlem dezer da gen begonnen met een uitbreiding van het wegennet in het industriegebied in de Waarderpolder. Het gaat hier om de aan leg van de Hendrik Figeeweg, die bjj de Nijverheidsweg begint en tot de parallel aan de Nijverheidsweg lopende Izaak En- schedéweg, waarvan de aanleg thans ook is begonnen. Aan de Hendrik Figeeweg is de onder architectuur van ir. W. Ph. van Harre- veld te bouwen grote autogarage van de Rijksautocentrale geprojecteerd. De aanleg van de Izaak Enschedéweg is noodzakelijk geworden omdat binnen en kele maanden de grammofoonplatenfa- briek Artone haar produktie in een der in aanbouw zijnde industriehallen begint. Aan de achterzijde van de industriehal wordt een transformatorstation gebouwd, dat van de zijde der Izaak Enschedéweg bereikbaar moet zijn, terwijl het ook in de bedoeling ligt, dat voor de fabriek be stemde materialen aan de achterzijde wor den aangevoerd Een andere bouwactiviteit welke in het midden van de volgende maand in de Waarderpolder begint betreft de uitbrei ding van de farmaceutische fabriek Phar- machcmie aan de Nijverheidsweg. Deze uit breiding wordt verwezenlijkt door het op trekken van een tweede verdieping op het fabrieksgebouw, waardoor een ruimte van duizend vierkante meter wordt verkre gen. De architect is de heer B. Dolstra, die enkele jaren geleden ook het fabrieksge bouw ontwierp. De nieuwe verdieping zal in september voltooid zijn en wordt bestemd voor ste riele bereidingen en voor het laborato rium. De werkzaamheden van de Pharma- chemie hebben zich sinds de vestiging in de Waarderpolder belangrijk uitgebreid, hetgeen mede een gevolg is geweest van de gunstige ligging en outillage van het bedrijf. Zo werden enige belangrijke Zweedse, Italiaanse, Engelse en Duitse li centies verkregen. Bovendien werd de ex port ontwikkeld en het produktieschema uitgebreid tot medische instrumenten. De huidige economische onzekerheid en de bestedingsbeperking heeft ertoe geleid, dat de directie van de Pharmaehemie er de voorkeur aan heeft gegeven de uitbrei ding eerst te vinden in de vergroting van het bestaande gebouw met een verdieping. Men heeft aan het gemeentebestuur van Haarlem verzocht de optie op het terrein achter de fabriek, dat aan de Izaak En schedéweg grenst, met twee jaar te ver lengen, omdat ook die uitbreidingsplannen niet van de baan zijn. In een atelier in Den Haag worden de wegwijzers vervaardigd voor de nieuwe polder Oostelijk Flevoland. De borden worden volgens een nieuwe methode gemaakt; letters en cijfers van zwart sterk klevend materiaal worden op de wit geëmailleerde borden geplakt. De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin heeft het college van B. en W. van Haarlem verzocht haar financieel tegemoet te komen in de kosten wegens reparatie van de speelwerktuigen van de door haar beheerde speeltuinen. De kosten hiervoor worden geraamd op f 10.000. Op de begroting van de vereniging is een bedrag van f 2.500 voor onderhouds werkzaamheden uitgetrokken, zodat een extra bedrag van f 7.500 nodig is. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 4.325 a fonds perdu beschikbaar te stellen. Dit bedrag is berekend op grond van de verhouding van de te onderhouden speeltuinen van de Katholieke Vereniging voor het Gezin en het Haarlems Speeltuin- verbond. Dit laatste verbond heeft name lijk onlangs een bedrag van f 7.000 a fonds perdu ontvangen voor dezelfde doeleinden. Het H.S.V. beschikt over 16 en de katho lieke vereniging over 9 tuinen. Ten behoeve van de steeds uitbreidende industrieën zal de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij n.v. de lijn Haarlem- IJmuiden (station) doortrekken tot het strand in IJmuiden. In het verleden werd uitsluitend in de zomer naar het strand ge reden. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Onder zeer grole belangstelling opende de heer Th. R. de Vroomen donderdagmid dag de algemene ledenvergadering van de vereniging „De Narcis" in „De Nachtegaal" te Lisse. Hij verwelkomde speciaal de al gemeen voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, professor dr. E. van Slogteren, dr. Hes en ir. van der Poll van de Plantenziektenkundige Dienst. Hij maakte gewag van de ongelukkige gang van zaken met de bolbloemenverkoop in het buitenland. Het gebrek aan winter in februari-maart heeft een overvoering van de markten veroorzaakt, waarbij de dure kasbloemen tegelijk werden aangeboden met de goedkope van de koude grond. Spe ciaal in Engeland hebben de afnemers van de bloembollen verliezen geleden. Boven dien valt P' sen laat. zodat er geen narcis sen zijn op het feest, dat gewoonlijk door deze bloemen wordt opgeluisterd. Er is met geen mogelijkheid te voor spellen hoe de groei van de bollen met dit weer zal verlopen. Alles hangt af van het weer in april en mei. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er nog tachtig ha narcissen kun nen worden geteeld volgens het uitgegeven teeltrecht. In totaal staat er 1058 ha. Het ledental is thans weer boven de 1200 ge komen. De financiën leverden geen moei lijkheden op. Er is f 17.577,in kas, zo dat men gemakkelijk aan het corso kan meedoen,-mét een wagen waarvan de kos ten op f 2500 worden geschat. De leden accepteerden de vernieuwing van het keuringsreglement en begonnen zich al te spitsen op het debat over de ver hoging van de binnenlandse minimumprijs. De voorzitter deelde een ongeveer tien jaar oud nieuwtje mee, want hij vertelde tot verwondering van de vergaderden, dat de minister slechts een minimumprijs wenst die zeventien percent beneden de kostprijs ligt. De brief, waarin het stand punt .1 de minister is vervat, dateert echter van 1948. Hij liet dus uitkomen, dat een verhoging waarschijnlijk niet voet stoots zou worden geaccepteerd. Het debat verliep verder geheel volgens de verwachtingen. De heer Th. de Boer uit Hillegom stelde voor geen vaste prijzen aan te nemen, zoals het bestuur had voor gesteld, maar de minimumprijs te baseren op de kostprijsberekeningen van het Land bouw Economisch Instituut. Negentig per cent achtte hij een redelijke prijs. De heren D. W. Lefeber en J. J. Bos hebben er alge mene beschouwingen aan vastgeknoopt en verband gelegd tussen de binnenlandse en de buitenlandse minimumprijzen. Tenslotte besloot de voorzitter de mening van de vergadering te polsen door middel van opstaan en zitten. In de eerste ronde bleek bijna zo goed als ieder voor een ver hoging. In de tweede bleek ongeveer een zelfde percentage tegen vaste prijzen. Het voorstel van de heer De Boer werd door stemming per briefje aangenomen. Hon derd leden stemden voor, achttien tegen en twee blanco. In de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de door de vereniging vervaar digde oppervlakte-statistiek in de toe komst zal worden uitgebreid. Er zullen zes nieuwe platen van narcissen worden ver vaardigd en wel van Dutch Master, Ca- valliero, Adventure, Walt Disney, v. d. Wereld'Favorite en Pres. Hoover. Als antwoord op een vraag over de over schotten van de surplusheffing deelde jhr. van Nispen tot Pannerden mede, dat er statutair een reserve dient te worden ge vormd. De verschillen tussen de voorlopige en definitieve heffing komen in een re- servepot, omdat het meestal de moeite niet loont deze bedragen terug te betalen. Tot slot besprak professor Van Slogte ren nog eens de maatregelen tegen de Tar- sonemus (een mijt) en hij drukte de leden op het hart toch vooral de door de vereni ging verstrekte richtlijnen ter bestrijding van dit beest op te volgen. Een vrachtwagen en een personenauto botsten donderdagmiddag om even over twaalf op de kruising ReitzstraatSchalk- burgergracht te Haarlem op elkaar. De bestuurder van de vrachtwagen, die in oostelijke richting op de Reitzstraat reed, heeft waarschijnlijk geen voorrang ver leend aan de personenauto. Beide auto's werden beschadigd. De bestuurder van de personenauto werd door de schok uit zijn wagen geslingerd en liep wat schaafwon den en vermoedelijk een lichte hersen schudding op. Hij is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De vracht autochauffeur werd niet gewond. De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden heeft, donderdag in „Het Stoofke" te Haarlem zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. J. Selhorst, heette allen welkom en toonde zich niet ontevreden over de opkomst. Ondermeer zei de heer Selhorst, dat de Haarlemse bond bij het hoofdbestuur zeer goed staat aangeschreven vanwege zijn grote activi teit. Spreker was er voorts mee ingeno men, dat de overheid zich steeds meer met het bejaardenvraagstuk gaat bezighouden. Toch was de heer Selhorst van mening, dat er nog zeer veel te verbeteren valt. „Ten slotte hebben wij voor vele sociale ver beteringen gestreden, waar men tegen woordig van profiteert. Wij worden echter nu zelf vergeten." Na de korte toespraak van de heer Selhorst las de secretaris, de heer H. Drieman, het jaarverslag voor, waar ondermeer uit bleek, dat de sociëteit in de Amsterdamse Buurt zeer druk was bezocht in het afgelopen jaar. Betreurd werd, dat de subsidie van de gemeente voor dit jaar tengevolge van de bestedings beperking niet zo groot zal zijn als werd verwacht. Tenslotte werd meegedeeld, dat de bollentocht dit jaar op 24 april zal wor den gehouden. Donderdagavond heeft het Haarlems Speeltuinverbond in het clubgebouw van de afdeling „Het Oosterkwartier" aan de Bernard Zweersstraat zijn jaarlijkse alge mene vergadering gehouden. In tegenstel ling tot vorige vergaderingen heeft deze jaarvergadering van het speeltuinverbond een rustig verloop gehad. De punten van de vrij omvangrijke agenda ontlokten maar zelden een op- of aanmerking van de zqde der afgevaardigden. In zijn openingswoord deelde de voor zitter van het verbondsbestuur, de heer H. van Dijk, mede dat onlangs de konink lijke goedkeuring is verkregen op de ge wijzigde statuten van het Haarlems Speel tuinverbond. Het verheugde de heer Van Dijk dat daarmede definitief een kwestie is afgewikkeld die reeds jarenlang de Haarlemse speeltuinkringen heeft beroerd. Voorts bracht spreker onder de aandacht, dat van 26 april tot en met 26 mei door de Nederlandse Jeugdgemeenschap een actie zal worden gehouden ten bate van de Hon gaarse jeugd in de Oostenrijkse kampen. Het Haarlems Speeltuinverbond zal aan deze actie, de „Toverbalactie" geheten, medewerking verlenen. De dozen met vier miljoen toverballen, die te koop worden aangeboden, bevatten een geheim. Voor hen, die dit geheim ontsluieren en voor de groepen .die de meeste toverballen aan de man hebben gebracht zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Ook vroeg spreker aandacht voor de jaarlijkse huis-aan-huis collecte van het Verbond, welke dit jaar van 1 tot en met 6 juli wordt gehouden. Het verslag over het jaar 1956 van de secretaris werd goedgekeurd en vastgesteld. Hoewel het beleid van het verbondsbe stuur gericht blijft op de totstandkoming van een speeltuin aan de Jac. van Looy- straat, de Pladellastraat en de Garen- kokerskade en de uitbreiding van andere tuinen, is het streven voor 1958 in de eer ste plaats gericht op de bouw van een clubgebouw voor de afdeling „Nieuw- Leven"in Spaarndam. De bespreking van het financieel ver slag over 1956 en de verschillende fondsen gaf de vergadering ook al geen aanleiding tot opmerkingen. De penningmeester werd décharge verleend. In zijn toelichting merkte de penningmeester, de heer J. I. Jansen op, dat ondanks de aanmerkelijk gestegen gemeentelijke subsidie van f 19.000 in 1955 op f 42.000 in 1956 de verbonds- kas met een chronisch tekort te kampen heeft. Men tracht te komen tot een nieuwe subsidieregeling, een zogenaamde norm subsidie, waarbij de subsidie gebaseerd wordt op de verbondsuitgaven. De ledencontributie voor 1957 werd con form het voorstel van het verbondsbestuur vastgesteld op twintig cent per lid per week. Bij de bestuursverkiezing werd ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Van Dijk als voor zitter wegens zijn verhuizing buiten de ge meente, bij acclamatie gekozen de 2de voorzitter, de heer D. Rookhuiszen. Tot de heer Van Dijk werd een woord van dank en waardering voor diens werk in het Ver bond gericht en hem werd een schilderij aangeboden. Mevrouw Van Dijk ontving bloemen in de Haarlemse kleuren. Ook tot de tweede penningmeester van het Verbondsbestuur, de heer J. Kuiper, die om gezondheidsredenen als zodanig af trad, werden vriendelijke woorden gespro ken. Als blijk van waardering ontving de heer Kuiper een vulpen en vulpotlood, ter wijl zijn echtgenote bloemen kreeg. Van zijn kant bood de heer Van Dijk aan de heer J. Martens, de voorzitter van de vakantiecommissie, als afscheidsgeschenk een wisselbeker met zes medailles aan, be stemd voor de winnaar van een tijdens de vakantiespelen te houden volleyball- toernooi. De heer P. Walbeek werd herkozen als verbondssecretaris. Tot leden van het da gelijks bestuur werden gekozen de heren A. L. Noorlander, J. Martens en J. C. van Toren. Tenslotte ging de vergadering ak koord met een voorstel van het verbonds bestuur om te bewerkstelligen dat de speel tuinen van het H.S.V. gedurende het ge hele jaar kunnen worden opengesteld. B. en W. van Haarlem zullen in de aan staande gemeenteraadsvergadering van woensdag 3 april aan de raad pre-advies uitbrengen inzake de correcties van de grens van de gemeente Haarlem met die van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. ADVERTENTIE [en ito£ ueéimwj 2» Omk 32 Uitsluitend verkrijgbaar in onze speciaalzaken H/U1UH B.U.m.Al 18 Tel 18815 Buitenlandse toeristen, die dit jaar een bezoek aan Frankrijk brengen, zullen, met uitzondering van de maanden juli en augustus, in bepaalde hotels vijftien per cent korting krijgen. Dit geldt voor onge veer duizend hotels, waarvan tweehon derdvijftig in Parijs. (Van onze correspondent in Brussel) In de Brusselse kringen worden de Ame rikaanse ambassadeursbenoemingen met grote aandacht gevolgd. De huidige am bassadeur van de Verenigde Staten te Brussel, Frederick Alger, zou zijn post moeten verlaten omdat hij bij de jongste verkiezingen niet genoeg heeft bijgedragen in de kas voor de Republikeinse verkie zingscampagne. Men acht de bewering in de „New York Herald Tribune", dat de Belgen allesbehalve verheugd waren toen Alger vier jaar geleden ambassadeur in Brussel werd, echter niet juist. Integen deel: Alger is volgens Brusselse kringen een uitstekend vertegenwoordiger van zijn land geweest. De Amerikaanse journalist Joseph Alsop noemt het stelsel van benoe mingen, op basis van schenkingen aan het Republikeinse verkiezingsfonds een schan daal. De opvolger van Alger te Brussel is ban kier John Clifford Folger, president van de Folger-Noland bank te Washington. Hij is de ex-voorzitter van de financiële com missie van de republikeinse partij. Hij heeft volgens Alsop wel genoeg geld ge geven voor de verkiezingscampagne. De Brusselse pers publiceert de scherpe cri- tiek van Alsop, zonder commentaar, onder het bericht van de benoeming van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Brussel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19